NOORDHOLLANDSj Amerikaanse straaljager boven Beieren neergeschoten E.V.C. maakt rel Waakzaam blijven tegenover acties van regiem Malenkov Scherp protest van Washington hij regering van Tsjecho-Slowakije Eén Europa .M al willen wij met die schamele 24 Dagblad voor Allernaar en omgeving Twee MIG's de aanvallers; piloot behouden neergekomen De Spin - met vertakkingen eist tweeduizend gulden Nederland dankt U.S.A. 77*5 millioen «SKI „Ja" in Straatsburg in Rampenfonds a Meteor stortte neer bij Twenthe Personeelschef neemt ontslag lilllilili - Adenauer contra Franse politici Staking in Delfzijl op scheepswerf Minister Luns bij Eisenhoiver Nederland denkt niet aan vermindering NAVO-lasten „Kanaalzone moet ontruimd" Trygve Lie sprak Londen voelt voor uitwisseling Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 10.48 pei week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 11 Maart 1953 - 48e Jaargang - No. 12725 WIESBADEN, 10 Maart - Twee Russische straaljagers van het type MIG-15, die uit Tsjecho-Slowakije kwamen, hebben van daag 24 kilometer binnen de Amerikaanse zóne van Duitsland een Amerikaanse straaljager van het type F-84 neergescho ten. De bestuurder van het Amerikaanse toestel wist zich met zijn parachute in veiligheid te stellen, aldus heeft het hoofd kwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden bekendgemaakt. Volgens de luchtmacht werd de aanval hedenmorgen om 11 uur (Ned. tijd) bij stralend weer in de omstreken van de Beierse stad Regens burg uitgevoerd. Twee Amerikaanse straaljagers maakten van de luchtbasis Fuersten- feldbrueck een normale patrouillevlucht. Zij bevonden zich „ruim schoots binnen de Amerikaanse zone" toen de beide MÏG's op een hoogte van 3,600 meter van de Tsjechische zijde van de grens opdoken en onmiddellijk een salvo op een van de beide Amerikaanse vliegtuigen openden. De MIG trof de vleugeltank en het hoogteroer van de F-84, die enkele seconden nadat de bestuurder er uitgespron gen was, neerstortte. Manschappen van de Beierse luchtmacht zei, dat luitenant staatspolitie zagen de F 84 neer storten te Falkenstein een een zaam dorpje met 2.000 bewoners, dat in het bosgebied tussen Re gensburg en de Tsjechische grens ligt. De manschappen gaven luite nant Brown eerste hulp. De Beierse politie deelde mede, dat luitenant Brown in een boom terechtgekomen was. Hij had en kele schaafwonden opgelopen, maar was er overigens heelhuids afgekomen. Zijn straaljager boorde zich diep in de aarde en brandde uit. Ruim een uur later weerklonken nog de explosies van de munitie.. De bestuurder was de eerste luitenant Warren G. Brown, die met luitenant Donald C. Smith in een andere F-84 een vlucht van Fuerstenfeldbrueck maakte. De Russische jagers verdwenen, vermoedelijk in de richting van het communistische Tsjeohoslo- wakije. Een woordvoerder voor de Smith zonder een schot gelost te hebben naar Fuerstenfeldbrueck teruggevlogen was. Hij verklaarde, dat Smith noch Brown in staat geweest waren de nationaliteitstekens op de beide aanvallende MIG's waar te ne men. De Amerikaanse Hoge Commis saris James Bryant Conant heeft vanavond verklaard: „De Amerikaanse regering is van deze gewelddaad in kennis gesteld en ik verwacht, dat pas sende maatregelen genomen zul len worden. Inmiddels vertrouw ik, dat de Amerikaanse strijd krachten in Duitsland zullen we ten hoe zij in de toekomst bij in vallen van deze soort te werk zullen moeten gaan". De Ver. Staten hebben intussen opdracht gegeven „een in de krachtigste bewoordingen vervat protest" aan het communistische Tsjechoslowakije te doen toeko- AMSTERDAM, 10 Maart. „De beeldromans hebben deze verdachte zo gepakt, dat hij hetgeen daarin beschreven werd zelf ook eens wilde pro beren. De zaak heeft een kin derachtige en belachelijke kant, maar wij kunnen haar toch niet helemaal bagatelliseren". Dit zei de Officier van Jus titie bij de rechtbank te Am sterdam, die vanmiddag tegen de 23-jarige E. S. terzake van poging tot afpersing één jaar waarvan zes maanden voor waardelijk met aftrek van de preventieve hechtenis en onder toeziehtstelLing van de dr. Meyer stichting heeft geëist. De verdachte, een Indische Nederlander, had in December van het vorig jaar aan de pen sionhoudster van een opvang centrum voor gerepatrieerden in de Lairessestraat te Amster dam een brief geschreven, waarin haar werd medegedeeld dat het de geheime organisatie „de Spin" met vertakkingen over de gehele wereld bekend was, dat zij op oneerlijke wijze aan geld was gekomen. Zij en haar kinderen werden met ge weld bedreigd, indien zij niet op een afgesproken dag en plaats aan een handlanger een bedrag van 2.000 gulden ter hand zo stellen. De pensionhoudster lichtte de politie in, die haar adviseerde op de genoer-'de avond naar de afgesproken plaats, vlak bij haar pension, te gaan en een envelop met waardeloos papier te overhandigen. Zo geschiedde en tegelijkertijd verschenen enkele mannen in burger, die de verdachte arresteerden. De jongeman, die het feit erkende, vertelde, dat hij de beeldromans, die hij niet zelf kocht maar van kinderen kreeg over de „Spin" had gelezen, daarin werd beschreven hoe deze organisatie geld van men sen los wist te krijgen. men over het neerschieten van een Amerikaanse straaljager. Het departement van Buiten landse Zaken maakte bekend, dat ambassadeur George Wadsworth in Praag te twaalf uur instructie had gekregen een protest in te dienen bij het Tsjechische minis terie van Buitenlandse Zaken. Welingelichte rijksambtenaren zeiden, dat de MIG's voorzien wa ren van de kentekenen der Tsje chische luchtmacht. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde tegenover jour nalisten, dat hij het incident als „zeer ernstig" beschouwde. WASHINGTON, 10 Maart. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Nederland aan de "V.S. zijn „har telijke dank" heeft overgebracht voor de Amerikaanse militaire hulp na de overstromingen. Ambasadeur mr. J. H. van Roijen heeft op 4 Maart een nota aan de onderminister van Buiten landse Zaken, Walter B. Smith, overhandigd, waarin gezegd werd, dat Nederland „ten zeerste er kentelijk was voor deze spontane en afdoende uiting van interna tionale samenwerking". Smith antwoordde, dat zijn regering blij was te hebben kunnen helpen. Koeznetsov naar Peking LONDEN, 10 Maart. De Sow- jet-Unde heeft de vice-minister van Buitenlandse Zaken Vasili Koeznetsov vandaag benoemd tot ambassadeur in Peiping. Klaar blijkelijk in een poging om de be trekkingen met communistisch China te verstevigen. teillfl: STRAATSBURG, 10 Maart. De Europese constituerende ver gadering heeft vandaag met een overweldigende meerderheid steun verleend aan een plan om Frank rijk, West-Duitsland. Italië en de Beneluxianden samen te voegen in een politieke confederatie. Bij hoofdelijke stemming werd het ontwerp van het verdrag dat ten doel heeft een Europese ge meenschap te vormen, aangeno men. De uitslag van de stemming was vijftig tegen nul met vijf onthou dingen. Twee andere leden van de ver gadering verklaarden, toen hun namen afgeroepen werden, dat zij niet aan de stemming deel wilden nemen. Avondmissen in Rotterdam ROTTERDAM. Evenals in Amsterdam zal ook in Rotterdam ten behoeve van de arbeiders in de oliekrakerij te Pernis en bij de werven aan de rechter Maasoever met ingang van 19 Maart op Zon en Feestdagen alsmede op Eerste Vrijdagen een avondmis worden opgedragen. Ruim een millioen er bij in één dag 's-GRAYENHAGE 10 Maart Het Nationale Rampenfonds t had tot hedenavond 77,5 millioen gulden ontvangen. In één dag is er dus weer ruim een millioen gulden bijgekomen. Gisteren was de stand 76,3 millioen. PILOOT ONGEDEERD OLDENZAAL, 10 Maart. He denavond, even na 6 uur is een Meteor straaljager van de vlieg basis Twenthe in de directe na bijheid van het vliegveld, onder Deurningen, verongelukt. De vlieger, die zijn eerste solo vlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel werd zwaar bescha digd, nadat het in een bos terecht gekomen was. BIJ OMMELANDEN GRONINGEN. De personeels chef van de Ommelanden, de heer C. B. Baarveld heeft ontslag ge nomen. Naar verluidt wenste hij zioh niet neer te leggen bij de herplaatsing van de Ommelanden directie, met betrekking tot de herplaatsing van de arbeiders, die in Augustus van het vorige jaar in staking gingen. Voor deze arbeiders, ruim 60 in getal, liet de arbitrale uitspraak mogelijkheden voor dispensatie van herplaatsing over. De Omme landen-directie wenste voor 45 personen dispensatie aan te vra gen. De heer Baarveld kon dit stand punt niet delen en heeft om die redenen ontslag genomen. Toen de roeiploeg van Oxford een oefenbaantje trok, was er een „beestachtige" belangstelling van een eskader zwanen, dat misschien wel met wat geringschatting de verrichtingen van de universiteitsploeg gadesloeg. Als echte Engelse zwanen zullen ze waarschijnlijk wel hebben onderzocht op welke ploeg ze het best hun weddenschappen kunnen afsluiten, wanneer de grote race (op 28 Maart) wordt gehouden. IPVSfftB'! fiaiiiiiife Het Openluchtmuseum te Arnhem zal 6 April a.s. zijn poorten weer openen voor het publiek. Men is o.a. bezig met de opbouw van het „los-hoes" uit Zeyen (Dr.). Het zware eiken bintenwerk van eeuwenoude balken wordt van een „wand" voorzien. Deze wand bestaat uit vlechtwerk van tenenhout, waarover met strohaksel vermengde leem en koemest wordt gesmeerd; deze wand vertegenwoordigt de oudste wandcon- structie in ons land. BONN, 10 Maart. Kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag een scherpe aanval gedaan op de Franse politici die betogen, dat, wanneer men West-Duitsland op nieuw bewapent, dit land de vrije wereld zal meeslepen in een oor log met Rusland om de verloren gegane gebieden in het Oosten terug te krijgen. Adenauer zei, dat een derge lijke vrees „volslagen onzin" is. Geen enkele Duitser met verant woordelijkheidsgevoel zei hij, denkt er aan, om van zijn land (Van onze verslaggever) DELFZIJL Ook in Delfzijl wordt momenteel gestaakt. Er zijn 40 arbeiders in staking ge gaan bij de scheepswerf Gebr. Sander. Reeds Maandagmorgen begon dit conflict, toen een der arbeiders door de werkbaas werd berispt over zijn onvoldoende prestaties. De man was hierover ontstemd en verliet het werk. Hij zag kans onrust te stoken onder zijn medearbeiders, die ook in staking gingen en tevens dit sta kingsmotief uitbuitten om enkele grieven ter kennis van de direc tie te brengen. De staking gaat uit van de E.V.C. WASHINGTON, 10 Maart - De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken J. M. Luns heeft vandaag in Wash ington, na een bezoek aan het Witte Huis gezegd, dat president Eisenhower en hij van mening zijn, dat de vrije wereld „zich niet moet laten bedriegen" door mogelijke besluiten van het nieuwe Russische regiem, die duidelijk in de richting van vrede of oorlog wijzen. Minister Luns zei, dat er een periode van zorgvuldige studie en waakzaamheid ten aanzien van Rusland zou moeten volgen. „Wij moeten ons blijven inspan nen", zei hij. „Wij moeten niet verslappen bij het eerste teken, dat er betere mogelijkheden of hoopvolle gevoelens baanhreken". Op de vraag of de president het geheel met het standpunt dat Minister Luns was in gezel schap van dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in de V.S. en Walter Bedell Smith, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Hij deel de aan een verslaggever mee, dat hij met Eisenhower de gehele we reldsituatie had bestudeerd „spe ciaal Europa en de Europese de fensie plannen." hij aan de pers uiteenzette, eens was, antwoordde Luns „volko men". Minister Luns zei, dat hij de nadruk had gelegd op de vast beradenheid van de Nederlandse regering om de militaire verplich tingen. die zij krachtens de NAVO voor dit jaar en het volgende op zich heeft genomen, na te komen. „Wij zijn vastbesloten ons aan deel te leveren", voegde hij er aan toe; in weerwil van de zware financiële en andere verliezen, die Nederland bij de overstromin gen van de vorige maand geleden heeft. Luns zei, dat hij met de presi dent ook de economische toestand van Nederland besproken had. Hij zei, dat hij „sterk de indruk had", dat hij en president Eisen hower „een grote eenheid van zienswijze hadden, en verschil lende problemen in hetzelfde licht zagen Gistermiddag, zo vernamen wij van de ziide der directie van de scheepswerf, hebben vier perso nen, samen het stakingscomité uitmakend, zich bii de directie vervoegd en wilden inwilliging van enkele eisen, als betaling van extra uren etc. De directie deel de mede, dat er wel een andere wiiz was geweest om deze grie ven kenbaar te maken, maar ver klaarde zich desalniettemin be reid om de verlangens van de stakers in te willigen, mits van ochtend het werk werd hervat. Men eiste toen nog van stakers zijde, dat de uren waarop ge staakt was. door de directie wer den betaald. Dit werd door de directie perti nent geweigerd. Alle wensen wa ren ingewilligd, maar deze eis ging volgens de directie bepaald te ver. Aan de stakers-werd me degedeeld dat alle stakers van ochtend weer in dienst konden worden genomen.- Gebeurde dit niet. dan kon men rekenen, dat men ontslagen was. Wii verne men. dat de staking uitsluitend georganiseerd wordt door de E.V.C. en dat noch een katholie ke. christelijke of moderne arbei ders-organisatie zich achter de stakers heeft gesteld. Egyptische nota CAIRO, 10 Maart. Dinsdag avond is te Cairo van gezagheb- ben4e zijde vernomen dat Egypte Groot-Brittannië op korte termijn een in krachtige bewoordingen gestelde nota zal doentoekomen, waarin de eis tot „onvoorwaarde lijke ontruiming" door de Britse troepen van de Suezkanaalzone zal worden gesteld. Deze ontruiming zou in zes fasen moeten geschieden en in zes maanden tijds een feit moeten zijn. Grenzen open voor Duitsers en Italianen De Europese constitutionele assemblee te Straatsburg heeft gisteren haar goedkeuring gege ven aan een maatregel om de West-Europese grenzen open te stellen voor Duitsers en Italianen, die in het Europese leger dienen. het slagveld te maken voor een conflict tussen Oost en West. Dit zou „de uiterste dwaasheid zijn". Wat zouden wij met onze 12 divisies in het Europese leger en met wellicht nog 12 reserve divisies kunnen uitrichten te gen het machtige Sowjet Rusland? Wat zouden we kunnen beginnen zonder een oorlogsindustrie om zware wapens te vervaardigen, zonder geleide projectielen, zonder atoomwapens? Het zou de uiterste dwaasheid zijn een dergelijk avontuur te ondernemen en nie mand zal toch veronderstellen, dat wij Duitsers zo dwaas zijid'. Het was de eerste maal, dat er in West-Duitsland in het open baar geopperd werd, dat het Duit se contingent van het Europese leger uit 24 divisies zou bestaan. NEW YORK, 10 Maart. Se cretaris generaal Trygve Lie heeft vandaag een scherpe aanval ge daan op één van de leden van de Ver. Naties. Hij verklaarde, dat Rusland op de meest lage wijze actie tegen hem voerde, omdat hij zioh tegen de communistische agressie in Ko rea verzet had. Zonder zich te bekommeren om zijn traditionele neutraliteit als Secretaris-Generaal, verklaarde Lie dat alle andere leden van de organisatie zijn gezag en onafhan kelijkheid steeds gerespecteerd hadden behalve de Sbwjet-Unie en de vier satellietstaten. Lee Meng tegen Sanders LONDEN, 10 Maart. Premier Churchill heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard dat de Britse regering het Hongaarse voorstel om Sanders uit te wisselen tegen de Maleise guerillastrijdster Lee Meng, opniew in overweging ge nomen heeft, nu de sultan van Perak de doodstraf van Lee Meng in levenslange dwangarbeid heeft gewijzigd. Lee Meng is intussen van het gratiebesluit op de hoogte gesteld. Zij liet niet blijken wat er in haar omging, toen zij het hoorde. Het is nietb ekend of Sanders op de hoogte is van de onderhan delingen die momenteel over hem gevoerd worden. HOOGSTE BRITSE ONDERSCHEIDING Voor 16-jarige jongen LONDEN. 10 Maart Konin gin Elizabeth heeft vandaag aan een verlegen. 16-jarige leerling mijnwerker uit Giltbrook het ..George Cross" uitgereikt de hoogste Britse burgerlijke onder scheiding voor dapperheid. De iongen. Jack Bamford ge naamd. heeft ziin twee broertjes de 6-jarige Brian en de 4-iarige Roy in October van het vorige iaar uit het brandende huis ge red. De brandwonden, die hii bii die gelegenheid opliep, ziin nog niet geheel genezen. Jack is de jongste Brit. die ooit het ..George Cross" heeft ge kregen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1