Breedvoerige algemene beschouwingen in Alkmaar's gemeenteraad De verkiezingen in zicht Lof voor het college Buite no Voor 40 jaar hyrJedls Politieke samenwerking werd uitvoerig besproken Agenda Jaarvergadering H.K.W. Heiloo Pagina 2 I DONDERDAG 12 MAART 1953 ALKMAAR Gistermiddag begon de Alkmaarse ge meenteraad met de behandeling van de begroting. De algemene beschouwingen namen de gehele middag- en avondzitting in beslag en hedenmiddag komt het college aan het woord. De raadsleden Koot, Berkhouwer en Kir- pensteijn waren afwezig, terwijl de vacature Eriks nog niet is vervuld. Reeks van vragen van VVD De heer Holsmuller (VVD) ver wacht, evenals de heer Venneker, een nadere verklaring van het college omtrent het financieel be leid. Na een beschouwing over de politieke samenwerking en de kansen bij de gemeenteraadsver kiezing, kwam spr. met een reeks van vragen: waar blijft de toe gezegde commissie voor het mu- ziektuimvraagstuk? Wat zijn de plannen voor een sociografisch onderzoek waarop het meerjaren plan moet wachten? Wat zijn de plannen voor de siadsverfraaiing en de viering van het 700-jarig bestaan van de stad? Hoe denkt het college over de reclame voor de kaasmarkt en kan Alkmaar ook niet op andere wijze aantrekkelijk gemaakt wor den voor de vreemdelingen? Spr. wilde hierbij de midden stand inschakelen, die zo'n beetje gemangeld wordt tussen andere groepen. Spr. eindigde met woor den van waardering aan college en ambtenaren. De heer Knuistingh Neven (CPN) staat afwijzend tegenover de bij dragen aan B.B. SWG en Res. Gem. Politie en vraagt, of het 't college bekend is, dat er een oud NSKK-man of SS-er bij SWG zit. Tenslotte is hij van mening, dat er meer gebouwd moet wor den met gelden, die nu voor oor logsdoeleinden worden besteed. De weth. v. Volkshuisvesting le>gt hij nog een tweetal klachten voor over woningtoewijzing. (Advertentie) I" MINIATUREN i Voor verzamelaars van gedis- tilleerd en likeur is bij de Firma Th. Kraakman Zoon op de Platte Steenenburg 114 (Verdronkenoord) een verza- 1 meling van 48 verschillende i i originele flesjes verkrijgbaar in groepen van 6 of 12 stuks, 1 prijs resp. f 4.90 en f 9.25. Op aanvrage (tel. 2604) wordt een foldertje toegezonden. Nadat de heer van der Borden een en ander over de kwestie Brandweer had gezegd, vroeg hij het Col'lege, waar toch het prae- aidvies inzake de particuliere bouw van bungalows bleef? Teveel aan gem. bemoeiing Vervolgens betoogde hij, dat de gemeentelijke steun, toegezegd aan de Bouwkas Noord Neder landse Gemeenten, verder was ge gaan dan toegestaan. Het gemeen telijk apparaat zou de verkoop van de 24 woningen aan de Tal- mastraat bevorderenEen ad junct-directeur heeft er zes weken aan gewerkt, een oommies dito. Dat vergt aan loon en opslagkos ten een minimumbedrag van f 2.000.Met deze dienstverrich ting is de gemeente te ver gegaan, aldus spr. Hij deelde mee, dat een huis tweemaal is verkocht... Hoe staat het met de wettelijke verantwoordelijkheid? Hij ver zocht het College een en ander maar eens goed uit te zoeken. De heer van der Borden stond een even solide, maar goedkopere wijize van uitvoering voor dan de voorgestelde brug ter verbinding van de Willem de Zwijgerlaan en de Juliana van Stolberglaan. Het schijnt een summum van moder niteit te moeten worden, aldus spr. Wat betreft de verbetering van de ontwatering van het Em- makwartier en het gedeelte Ken- nemerstraatweg tussen Juliana van Stolberglaan en Maelaine Pontstraat, spr. twijfelde er ten sterkste aan, of het omliggende land er voordeel bij zou hebben, als het peil van de Bleekerssloot zou worden verlaagd. Spr. had nog enkele vragen n.l. over het uitbreidingsplan „Oost", waarbij de gemeentereiniging wordt verkleind, terwijl de stad groeit, en over de verhuistrans- formatoren van het G.E.B. Hij meende, dat de raad het voor het zeggen had, waar die „kachels" (die zoveel per jaar verbruiken. zouden moeten worden geplaatst, terwijl het bedrijf dit in feite, n.l. na de meter, reeds gedaan heeft. Hij was van mening, dat de ge- HET MINISTERIE VAN DEFENSIE Naar het „Hbld" verneemt zou bij de Regeering het voor nemen bestaan, om voorshands geen maatregelen te nemen tot uitvoering van den Algemee- nen Maatregel van Bestuur, waarbij de departementen van Oorlog en Marine worden saamgevoegd in één departe ment van Defensie. Zoowel in den Raad van State als in Marinekringen moeten veel bezwaren tegen opheffing van het departement van Marine bestaan. Tot de Kamerverkiezingen zal de te genwoordige toestand in ieder gerval gehandhaafd blijven. bruikers van die transformatoren achtergesteld werden bij anderen, en wel ten gerieve van het be drijf. De heer van der Borden vroeg voorts, hoe een overname van een electriciteitsfoedrijf door het P.E.N. in zijn werk moet gaan. Als er getaxeerd moet worden, wilde de heer van der Borden waarschuwen tegen grote inves teringenIn een dergelijk ge val wilde hij eerst het rapport van de oommissie Hupkes zien afgewacht. Hulde. Tenslotte had de heer van der Borden alle hulde voor het werk van het College, en de Ambtena ren, al had hij graag gezien, dat de voorzitter wat meer aandacht had besteed aan woningbouw in de particuliere sector. In wethou der van Slingerland waardeerde hij vooral diens „openheid" voor het publiek. Hij noemde hem een uitstekend man, bij wie de zaken, evenals bij de andere wethouders, in goede handen zjjn. Nieuw dekkingsplan van Sietsma. De heer Sietsma .verklaart zich tegenstander van de door B. en W. voorgestelde bezuiniging en van de begrafenisrechten. Na een nieuw dekkingsplan geponeerd te hebben, bepleit hij een veeljaren- plan en aanpak van het riolerings- plan met het oog op de werkver ruiming. Hij vraagt aandacht voor het verkeer op de Laat en dringt aan op spoed van een gemeen schappelijke regeling met de bui tengemeenten t.a.v. bet Centr. Ziekenhuis, alsmede van de reor ganisatie van de GGD. Hij is voorstander van invoe ring van lopend schrift vanaf de 4de klas der lagere school en zegt steeds meer te gaan voelen voor overdracht van het GEB aan de Provincie. Alkmaar Handelsstad De heer Hoytink (AR) wil het beleid richten naar de belangen van de plaatselijke gemeenschap en ziet Alkmaar dan als handels stad op de eerste plaats, voorts als marktstad en in dit verband ver heugt spr. er zich over, dat de kaasmarkt een economische basis heeft gekregen. Voorts moet Alk maar zijn een prettige en gezel lige centrumstad, waar men van uit de buitengemeenten graag komt. Hij doet voorts de suggestie van de VVV een gemeentelijke insteling te maken en dan te combineren met het Sportpark, tenminste, wanneer de directeur van het Sportpark, die naar spr. meent, niet voldoende emplooy heeft, geschikt en bekwaam zou zijn voor deze functie. Spr. dringt er op aan bij het college uit te zien naar geschikte industrieën .voor Alkmaar en ook de belangen van de middenstand in het oog te houden. Voorts dringt hij er ook op aan, de rio leringsplannen gereed te maken, om ze te kunnen uitvoeren, als de Regering bereid is daarbij te hel pen. De samenwerking met de bui tengemeenten wil spr. op velerlei terrein stimuleren, vooral wat be treft de exploitatie van het C.Z. Zonder een naam te noemen, vraagt spr. het college de moei lijkheden, die gerezen zijn met een bedrijfsdirecteur, redelijk uit de weg te ruimen. Indien het mo gelijk is, de afdelingschefs in ver band met het gestegen inwonertal evenals de secretaris, salarisver hoging te geven, zou spr. hiertoe willen ovefgaan. Hij vraagt voorts vaker te vergaderen wegens de van de begrafenisrechten betoogt van de begrafenisrechten bgtoogt spr. dat de raad de moed dient op te brengen de burgerij te laten bijdragen in dergelijke kosten; hetzelfde geldt ten aanzien van de reorganisatie van de Over dekte. T.a.v. de symbiose tussen u.l.o. en n.o. wil spr. nog een afwach tende houding aannemen. Hij hoopt, dat de nieuwe scholen aan de Bergerweg zo spoedig mogelijk kunnen worden geopend en zou het zeer op prijs stellen, als de oude Handelsschool beschikbaar zou komen voor het Chr. Lyceum. Hij hoopt ook op een spoedige bouw van een nieuwe Chr. Kleu terschool en zou de bijdrage van het kleuteronderwijs in Alkmaar willen verhogen van f 5.op f 7.- per leerling. De f20.000.— bezui niging op Maatschapelijk Hulp betoon wil spr. mogelijk maken, door een reorganisatie; hij vindt het niet nodig, dat oude mensen hun uitkering ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening via M.H. krijgen, evenmin als hij het nodig vindt, dat aan de Volks- crediet bank die gemiddeld 70 aanvragen per week heeft te be handelen, zeven mensen en ge deeltelijk nog een directeur wer ken. Hij adviseert een gemeente dienst van M.H. te maken, dan is controle mogelijk; spr. wil graag zeker weten ,dat het goed gaat. Hoewel ook spr. anders begint te denken over de kwestie G.E.B. P.E-.N. wil hij. toch het rapport van de Commdssie-Hupkes af pachten. I.v.m. het vijfjarig contract van de gas-pool wil hij tijdig spreken over de beheersvorm. Daar 't on derzoek naar afschrijving op basis van de vervangingswaarde bij de bedrijven bijna klaar is, wil spr. t.a.v. het vraagstuk der retributie en winsten een afwachtende hou ding aannemen. Katholieken en eenheid! De heer Venneker (KVP) begon zijn algemene beschouwing met de hoop uit te spreken, dat in het jaar 1953, waarin Dr. Schaep- man als de grote Katholieke Emancipator is herdacht, het Ka tholieke Alkmaar zo verstandig zou zijn, zich achter de ene lijst van de K.V.P. te scharen. De K.V.P. heeft belangstelling voor alle zaken, maar zeker voor de specifiek Katholieke, die zo goed mogelijk worden gediend. Na een en ander te hebben ge zegd over het program van sa menwerking stapte hij op zijn stokpaardje: de volkshuisvesting. Aan de hand van cijfers, die door het college waren verstrekt, ver wachtte hij, dat het nog wel héél lang zou duren, eer Alkmaar uit de woningnood geraakte. Waar- o m duurt het zo lang? Is Alk maar nu een stiefkind in dit op zicht? B. en W. gaven op, dat er 127 „krepeergevallen" waren, maar een der woningbouwvereni gingen telde er zelfs reeds 129 De financiering brengt geen moei lijkheden meer, waar zitten dan die moeilijkheden? Krijgt Alk maar wel het deel, (van de door de Minister beloofde 50.000 hui zen) dat Alkmaar toekomt? 66 gerepatrieerde gezinnen wachten nog op een woning, 129 gezinnen van buiten dito. Is het soms, dat grotendeels het beleid van Ged. Staten er oorzaak van is, dat be paalde centra met de meeste vo lume gaan strijken en Alkmaar dientengevolge te weinig krijigt toebedeeld? Vervolgens vroeg hij, of het niet beter zou zijn, dat, wanneer de nieuwe huren zijn in gegaan, de woningbouwverenigin gen zelf hun huurders zouden aanwijzen, in plaats van de ge meente, om te voorkomen, dat er personen worden aangewezen, die de huur niet kunnen opbrengen. Tenslotte vroeg hij, of het col lege wat meer zou willen ver tellen over de gemeente marge boven de rijks-marge op de sala rissen van het personeel bij het B.L.O. Spr. besloot met woorden van dank aan college en ambtena ren en hij hoopte, dat bij de vie ring van Alkmaar 700 jaar stad, de geest van vrede door de stad zou rondgaan De heèr Woldendorp (KVP) verzocht het college met klem, pogingen aan te wenden om ver hoging van de normen der Rijks- vergoeding inzake de politiekos ten te verkrijgen. Hij vroeg, of de maximumsterkte van het corps soms was overschreden, of dat Alkmaar personeel in dienst heeft welker bezoldiging niet voor vergoeding in aanmerking komt. Het antwoord van het college op vragen over de outillage van het woonwagenpark noemde hii tameliik bevredigend. Mogen de plannen spoedig ter kennis van de Raad worden gebracht. Krotwoningen Ook in Alkmaar heersen nog hemeltergende woningtoestanden, aldus spr. Hii vertrouwde er op. dat alles zou worden gedaan, dat Alkmaar een redelijke toewijzing zal kriigen. Er is nog geen club huis voor Francisca Romana. In dit verband wees spr. er op. dat door de bouw van nieuwe scho len oude gebouwen ter beschik king komen. Gaarne zou spr. toe zegging van het college ontvan gen bii de toewijzing van deze oude gebouwen ook aan dit ieugdwerk aandacht te besteden. Van de Tentoonstelling ..Van dé Wadden tot het IJ" wilde spr. niet veel zeggen. Hii constateerde alleen, dat de raad in spanning afwacht, wanneer het verleden iaar reeds beloofde rapport er zal ziin. De heer Wiese (Arb.) dringt aan op spoed met de aanbesteding van de woningen, die de krot woningen moeten vervangen, als ook op het radicaal dempen van de Schelphoek, gepaard gaande aan krotwoning-opruiming. Ter plaatse zou spr. dan een sociale werkplaats willen stichten. De industrieën in de omgeving zou den bij een en ander zeer ge diend zijn, omdat zij te kampen hebben met kleine bedrijfsruimte. Dit stadsbeeld zou bovendien een geheel ander aspect kriigen. Avondvergadering Het was Mej. C. Kamphuys (K.V.P.) die in de avondverga dering als eerste' de algemene be schouwingen voortzette. Zij vroeg om reservering van de nodige terreinen voor scholen voor l.o. en v.g.l.o., en zij bestreed de „noodzaak" van 2 gymnastiek lokalen b;j de Handelsschool. Het tweede lokaal zou zij liever be stemd willen zien voor de R.K. ULO, terwül ook de Kohnstamm- school er dan gebruik van zou kunnen maken. Tenslotte vroeg Mej. Kamphuys, het extra subsi die voor de Openbare Leeszaal te rug te nemen en voor de R.K. Leeszaal voorzieningen te treffen. lijke Scholen zouden worden ge bouwd Zo noemde hij het neutrale Ambachtsonderwijs prima en daarmee bedoelde hij, dat geen speciale R.K. School nodig is. Hij vond het onjuist om kleine be dragen uit de begroting te lich ten, als f5.000, op het schoonhou den der grachten, e.d., en het ver hogen van begrafenisrechten en veemarkttarieven zou z.i. niet veel guldens in het laadje bren gen. Vóórts vróèg hij de aandacht van het College voor de vele kre peergevallen, vooral die tenge volge van de expansie van de Machinefabriek. Hij vond, dat de huren voor onbewoonbare of on bewoonbaar verklaarde woningen in zich onrechtvaardig zijn. Mis schien dat met deze huren een vorm van woningverbetering zou kunnen worden gevonden. Ten aanzien van het wegwer ken der werkloosheid constateer de hij een enorme planloosheid. Het rioleringsplan, tunnelplan, bosplan, zijn urgent en moeten zo spoedig mogelijk worden in gediend, om effectief en zodra no dig de bestrijding van de werk loosheid ter hand te kunnen ne men. Als mén dan maar weer niet denkt, dat deze werken kun nen worden beschouwd als werk verruiming, waarbij lage lonen aan dé órde Zijn. Méér vrouwen in commissies! Mevr. Holzmüller (V.V.D.) dankt de voorzitter, die,-ingevolge haar verzoek van het vorige jaar, méér vrouwen in commissies heeft benoemd. Spr. hoopte, dat de voorzitter daarmee door zou gaan. Zij bepleitte voorts het scheppen van gelegenheid voor villabouw en het verplaatsen van de woonschepen van de Schelp- hoek naar het Kanaal. De H.O.V. vond zij een provinciale aangele- concerten verminderen, omdat het bezoek niet zo groot was. De heer Vleugel (K.V.P.) be sprak het brandweer-conflict en kon zich verenigen met de door B. en W. aangegeven oplossing ten aanzien van het voetpad langs de Geesterweg, Hü had woorden van lof voor het keurige onder houd der plantsoenen. Tenslotte bepleitte spr. subsidie voor de beide verenigingen,die zich, evenals het clubhuis, bezig hou den met de ongeorganiseerde jeugd. De heer de Jong (Arb.) be pleitte de bouw van woningen voor de zgn. onmaatschappeiij- ken, alsook de aanleg van perma nente volkstuinen, speelterreinen en een kinderbewaarplaats. De heer de Boer (K.V.P.) be sprak punten, betreffende de volksgezondheid en vroeg wat B. en W. van plan zijn te doen met ingezetenen, die weigeren aan het bevolkingsonderzoek deel te nemen. Ook vroeg hij een oplos sing voor de ca. duizend kinderen, die niet aan de schoolmelkdistri- butie deelnemen, vermoedelijk, omdat hun ouders het niet kun nen betalen. De heer Couwenhoven vond, dat de Handelskade voorrangs- weg moest blijven, als waarborg ter voorkoming van ongelukken. De bewoners van het woonwagen kamp moeten bij opknappings- werkzaamheden aan het terrein, ingeschakeld worden. Aan de hand van vergelijkin gen en cijfers gaf hij voorketir aan bouw van woningwetwonin gen, die altijd gemeenschaps eigendom blijven, en die slechts langzaam verouderen. Hij wees er vervolgens op, dat het besluit om 129 woningen af te staan voor personen van buiten eensgezind door de bouwvereni gingen is genomen. Hij bracht de voorzitter dank voor diens stimulerende woning- genheid en zij wilde het aantal bouwpolitiek en betrok daarin ook Wethouder van Slingerland, die naar zijn inzicht meer heeft gedaan dan redelijkerwijze van hem behoefde te worden ver wacht. Aan het aangevraagde bouw volume voor 525 woningen over 1953 zullen we wel niet toeko men, vreesde de heer Couwen hoven, vooral omdat gemeenten zoals Den Helder en Velsen, die er door de oorlog nog slechter aan toe ziin dan Alkmaar, veel bouwvolume opslokken. Daarbij komt nog, dat Alkmaar geen uit gesproken industrieplaats is. Toch hoopte hij, dat Alkmaar een be langrijke uitbreiding van het toe gemeten volume zou krijgen. De heer de Zeeuw (K.V.P.) be sprak de woningbouwpolitiek en vond, dat de Katholieken, die 46% van de bevolking uitmaken, met 25% van de gebouwde wo ningen (168 van de 663) er be kaaid zijn afgekomenTen gevolge van deze politiek worden de Katholieken naar de neutrale bouwvereniging gedrongen. Spr. vroeg zich af, of het bij de onder handelingen over de toewijzing van bouwvolume niet gegaan is, als bij het debat over de financi ële politiek en men, ten einde raad, het moede hoofd maar in de schoot geworpen heeft. In aansluiting op het plan van de heer Hoytink, die f20.000 op M.H. wilde bezuinigen, kwam spr. met een bezuinigingsplan tot een bedrag van 40 tot 50 duizend gulden. Hij was van mening, dat uit het verhaalrecht meer te ha len valt en dat men zich bij de steunuitkeringen te star aan 'de normen vasthoudt. Armenzorg, zo betoogde hij, is individuele zorg, die aangepast moet worden aan de individuele omstandighe den; werkschuwe lieden, die om steun komen, wil hij afwijzen. Spr. vroeg nadere inlichtingen omtrent de toename der perso neelslasten. Tenslotte becritiseerde spr. de maatregelen tot oplegging van een boete bij het verbreken van een zegel aan de meters en vroeg hij het College meer contact met de middenstand op te nemen, niet via de zgn. Contactcommissie, maar via de besturen, geassu- meerd door enkele raadsleden. Daarmee vOnd de raad het voor Woensdag genoeg. Zij het, dat men er nog een korte gesloten zitting aan vastknoopte. De debatten werden verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. Weersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldia van Woensdagavond tot Donder dagavond. PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met plaatse lijk opklaringen en over wegend droog. Matige noorde lijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tempe ratuur. (Advertentie) biedt U alle voordelen van een maatcostuum tegen confectie prijzen Gesneden naar zorgvuldig ge nomen lichaam s maten past het U als gegoten Prijzen vanaf I 125- Laat U eens aanrr W aanmeten bij ALKMAAR. Laat 143 HOORN. Nieuwsteeg 22 C.P.N. heeft God niet nodig De heer Torenvlied (C.P.N.) constateerde een algemene neer gang in financiële en economi sche zin. Om hierin verandering te brengen, moeten er geheel nieuwe wegen worden bewan deld. Hij zei dat men er niet kwam met hulp en kracht te zoe ken, bij Wie boven de mensen zou zijn gesteld Als voorbeeld om andere wegen in te slaan, gaf hij aan, dat het ontstellende ka pitalen zou besparen, wanneer er eens géén Katholieke en Christe- ALKMAAR Het was te voorzien, dat aan de laatste begrotingsbeschouwing, die aan de gemeenteraadsver kiezingen van dit jaar voorafging, de politieke samen werking tussen K.V.P. en P.v.d.A. een onderwerp van discussie zou uitmaken. De woordvoerders der verschil lende fracties spraken daarbij hun verwachting uit ten aanzien van de eerstvolgende stembusuitslag, De heer' Holsmuller van de VVD juichte het toe, dat de AR en de CHU elkaar gevonden had den, al is hun houding niet steeds homogeen; hij ziet hierin toch een versteviging van deze frac tie, die een gezond financieel be leid voorstaat. Hij wist te ver tellen, dat de partij van Weiter aan de gemeenteraadsverkiezing zou deelnemen. Wat de heropge richte Vrijzinnig Democratische Bondzou doen, was voor hem nog een vraag.Wel stond voor hem vast, dat zijn partij er geen nadeel van zal ondervinden, maar de KVP zal aan Weiter verliezen. De VD-ers voelen zich in de VVD meer thuis dan in de PvdA; spr. zou tenminste de heer Siets ma wel eens in zijn hart willen kijken. De samenwerking tussen KVP en PvdA besprekende, zei de heer Holsmuller, dat vele plannen uit het gezamenlijk pro gram „gelukkig" niet zijn ver wezenlijkt. De KVP verwijt spr., dat er geen college op brede basis was gekomen. De heer Knuistingh Neven (comm.) verwadhtte, dat zijn partij ook geen last van Weiter en Eriks (VD) zou hebben. De heer Sietsma (arb.) deelde de verwachtingen van de heer Holsmuller ten aanzien van het nadeel, dat de VD de PvdA zou berokkenen, niet. Spr. voelde zich nog steeds thuis in de PvdA en verwachtte niet, dat de VD met een eigen lijst zal uitkomen. Met dominee Ruitenibur-g was hij van mening, dat er voor de VD in Nederland geen plaats meer is. Voor de KVP hoopte spr., dat zij de tiende zetel zou halen en voor zijn eigen partij hoopte hij hetzelfde.... Hij vroeg voorts de heer Holsmuller, de punten van het program, welke niet waren verwezenlijkt, eens te noemen; wat zijn fractie betreft, was het goed gegaan met- de uitvoering van dit programma. De heer Hoytink (AR) ver baasde zich er over, dat de heer Sietsma een en ander had ver geten en herinnerde aan de toe zegging van dePvdA inzake ambachtsschool en gezinstarief, welke de KVP niet heeft gekre gen. Daarvoor had de KVP de twee wethouders van de PvdA ingehuurd en werd dit -bloc ge vormd mét uitsluiting van de reist. Dat zou nog niet erg ge weest zijn, als bedoelde punten maar waren verwezenlijkt. Spr. zou voor de verkiezingen nog wel eens willen weten, hoe de PvdA thans over de Kath. Ambachts school denkt.... Sprekende over het program van samenwerking tussen de KVP en de PvdA zeide de heer Venneker (KVP), dat door ge brek aan de juiste geest van samenwerking verschillende pun ten niet zijn gerealiseerd. Hij verweet het college niet, dat het niets heeft' gedaan Nu d-e zittingsperiode van de raad echter bijna is afgelopen, wilde de heer Venneker wel even een terugblik worpen op dat pro gram, om te zien, wat er eigen lijk van terecht is gekomen. En nu was het frappant, dat juist die punten bereikt waren, waar over niet zozeer verdeeldheid be stond, terwijl daarbij ook niet zozeer de hulp van de zijde van de PvdA was gekomen, doch van andere fracties (terwijl hij dit zei, boog de heer Venneker zich in de richting van de heren Hoy tink en van der Borden). Wat zat er toch achter bij de PvdA? Was men bevreesd voor oppositie? Ook voor oppositie van buiten de raad? De heer Venneker meen de van welHij vertelde, dat de PvdA zich had neergelegd bij een subsidie voor de Katholieke Openbare Leeszaal, uit vrees, dat anders het subsidie voor de Open bare Leeszaal in gevaar zou wor den gebracht. Zeker was d-e juiste geest van samenwerking afwezig in de kwestie R.K. Ambachts schoolen bij die van de ge zinstarieven voor gas en electri- citeit. Wanneer er straks een nieuwe raad zal zetelen en een nieuw college van B. en W. en er wordt wederom een program van sa menwerking geformeerd, dan moet men er op kunnen rekenen, dat het wordt verwezenlijkt. An ders kan men beter maar hele maal geen program van samen werking opstellen Tenslotte zei de heer Venne ker, dat de toezegging van het college, om spoedig met een prae- ad-vies inzake de Ambachtsschool te komen, hem Wel bevredigde. Er is inderdaad behoefte aan en men behoeft niet te vrezen, dat de bestaande Ambachtsschool in gevaar zal komen te verkeren. Tenslotte betoogde de heer Ven neker, dat er geen partijpolitiek aan het program van samenwer king had ten grondslag gelegen. De heer Hoytink noemt het een politiek van „handjeklap" „jij wat en ik wat". Zo is het niet, aldus spr. Er is^ in het kader van dit program óók een en ander tot stand gekomen, wat in het belang van de Ghr. bevolkings groep was De heer Couwenhoven (arb.) herinnerde aa.n het succes van de PvdA bij de Tweede Kamer-ver kiezing, welk succes hem echter niet overmoedig maakt t.a.v. de gemeenteraadsverkiezing. Hij ziet de uitspraak van de kiezers met eert gerust hart tegemoet en be wondert het optimisme van d-e heer Holsmuller, die alleen ver lies voor de KVP en de PvdA voorziet. De heer Eriks beeft in zijn VD nog geen gezelschap ge kregen en de heer Knuistingh Neven toont zich gerust. Doch velen hébben een afschuw van de communisten gekregen, zoals blijkt uit het uittreden van tal van raadsleden en anderen uit de CPN. T.a.v de Ambachtsschool verklaarde spr., dat zijn fractie nog steeds hetzelfde standpunt inneemt en alleen zal medewer ken al-s uit ambtelijke adviezen de noodzaak blijkt. De heer de Zeeuw (KVP) hoopte nochtans, dat de katho lieken niet tot '57 op de Am bachtsschool behoeven te wach ten en hun wens nog vóór of na de verkiezingen in vervulling zien gaan. De PvdA zag al haar wen sen vervuld; de KVP slechts één, die t.a.v. de Leeszaal. Het gezins tarief is misschien een punt van onderhandeling mogelijk ook een struikelblok bij de onder handelingen voor een volgende samenwerking. Als de heer To renvlied betoogt, dat d-e katho lieken en de christelijken recht hebben op een eigen school, dan meent spr. te mogen rekenen op zijn volle steun ten aanzien van de Ambachtsschool. Het verwijt van de heer Hoytink, dat de KVP een deel van de raad bui ten het college heeft gesloten, wijst spr. af, omdat de KVP in tegendeel tot het uiterste be proefd heeft een college op brede basis te krijgen. Wat de Lees zaal betreft, hebben de R.K. niet meer gekregen, dan wettelijk was voorgeschreven. Spr. hoopt, d-at, als de Katholieke Leeszaal, zoals de Openbare, ook een extra be roep doet voor aanschaffing van boeken en d-e uitgave van een catalogus, dat deze kwestie dan naar recht en -billijkheid zal wor den behandeld. Tot zover het debat over deze kwestie in eerste instantie. RIJWIELZAAK VAN PIET SCHOT ALKMAAR In het pand Mient 3b, waarin vroeger de aquariumzaak van de heer Wieg man gevestigd was, gaat vandaag de rijwielhandelaar Piet Schot 'n nieuw bedrijf openen. De zaak is van binnen grondig gemoderni seerd en aangepast aan de eisen, welke door deze branche gesteld worden. Het interieur, geschil derd in lichte tinten, biedt 'n goed overzicht op de te verhan delen artikelen, zoals rijwielen, kinderfietsen, autopeds, poppen wagens, rijwielonderdelen en on derdelen voor hulpmotoren. Het geheel maakt 'n voortref felijke indruk en mag beschouwd worden als 'n waardige aanwinst voor Alkmaar's winkelstand. R.K. Tennisclub „S.E.T." ALKMAAR 1 April a.s. worden de tennisbanen in Alk maar geopend en gaat S.E.T. weer met frisse moed aan de start. Het bestuur verzoekt alle leden en nieuwe leden zich vóór 15 Maart a.s. schriftelijk op te ge ven bij Mej. E. Jacobse, van Ever- dingestraat 9, Alkmaar. Voor inlichtingen kan men zich eveneens, schriftelijk, wenden tot genoemd adres. Het Bestuur Sluiten moet je! ALKMAAR In de kapsalon van de heer Cornelis O. te Alk maar, werden des avonds Omtrent het twintigste uur nog cliënten aangetroffen. Zulks was in strijd met de bepalingen der Winkel sluitingswet, waarom de kapper bij verstek en conform de eis veroordeeld werd tot 'n boete van f 12.50. Snoep op Zondag BERGEN Catharina O. uit Bergen was er op betrapt, dat zij •op Zondag haar winkel in choco lade en suikerwerken voor het publiek geopend had. Vroeger had mevr. O., die moeder is van tien kinderen, 'n vergunning ge had, maar deze was, gelijk met de oude winkelsluitingswet, ver vallen. De Politierechter, waar voor zij zich gistermiddag had te verantwoorden, veroordeelde haar tot 'n boete van f5.nadat de officier het dubbele geëist had. DONDERDAG 12 MAART Bioscopen: HARMONIE: Appassionata VICTORIA: With a song in my heart. REX: Het Legioen der Dap peren. CINEMA: Don Camillo. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5; Apotheker mej. C. Kamphuys. GULQEN VLIES: 8 uur In ternat. Cabaretprogr. door Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Verg. Aquariumver. Rode Rio. K.A.J.-Huis 8 uur: 2e Cursus Kerk en Charitas - Schola Publica - I.P.C. Hoog water 6.05 en 18.15 uur Laag water 11.45 uur. Geen meisj escongregatie ALKMAAR De meisjescon gregatie, welke hedenavond in de St. Dommicuskerk zou worden gehouden, gaat niet door HEILOO Het afgelopen jaar 1952 is voor de afdeling Heiloo van de H.K.W. een gun stig jaar geweest. Over heel wat belangrijke zaken zijn beslis singen genomen, het ledental steeg steeds en de penningmees- ter kon een batig saldo noteren van f44,88. De samenwerking met het hoofdbestuur en de afdeling Alkmaar was uitstekend. Van de zijde van de Alkmaarse afdeling was op de eerste secretaris, de heer A van Delft, enige pressie uitgeoefend om naar de zuster organisatie over te gaan. De heer yan Delft deelde echter mede, dat hu zich bij Heiloo zou blij- ven bepalen, hetgeen door de -Heiiooers zeer op prijs werd ge steld. De penningmeester, de heer Komen, die periodiek af trad, werd herkozen. In de va cature van de tweede penning meester werd benoemd de heer Van der Park. Vervolgens werd besloten een betere regeling te treffen ter innmg van die contributie. Be halve de penningmeester zou dan een tweetal assistenten no dig zijn De heer P. Schouten stelde zich als assistent beschik baar. De heer A. de Zeeuw zal wordien verzocht zich als tweede assistent bereid te verklaren. D?..,G-A:* kapelaan A. Groe nendijk hield hierna een korte beschouwing over de arbeid, waarbij „Onderwerpt de aarde en overheerst haar" het punt yan uitgang was.* De kwesrtie Hulp m nood werd ter afdoening m handen van bet bestuur ge steld. Tenslotte opperde de heer Van Delft het plan om het wérk in de afdeling wat meer aan trekkelijk te maken. Hij gaf enikele belangrijke tips, die voor uitvoering vatbaar waren. De aanwezigen bleken veel te voe len voor zgn. praatavonden met vrij debat, waarbij sprekers uit eigen milieu worden aangetrok ken. In een bestuursvergadering zal een en ander nader worden uitgewerkt. Burgerlijke stand BERGEN Geboren: Marian- na M., dv J. Ooijevaar en C. Dekker; Adrianus. zv A. Tesse- ar en J .Schoorstra; Rosdna T., dv M. B. Janssen en M. Bloetjes; Catharina G., dv A. de Moei en C. Bijl; Elise. S., d-v S. Schaper en A. Altenburg; Petrus W. J., zv W. J. Blankendaal en C, C. Mosch. Het aanbie werp-stat pese Gi man, die deze George Bidau persoonlijke i Als voorzitter comité der C was hij het, di heid in Straat De woorden ze gelegenhid kelijk en koel van vreugde wijl het toch ment gold. openingsrede bittere intonat temeer op. S werp verdrag aangrijpende schaD, maar daad van verl komst. Kort voorzitter der herinnerd, dat een waren, ell jaren geleden reldooriog na den. Bidault wist gen dan de d dat de landen tuut zouden fc inventaris op De médewer sen aan de Eu traag. Bidault onlangs bij d Rome, ODnieu eerst blijkt wi lies de Europ weggaan van beeft geleder Fransman, ma peaan. Hij wa een chauvinis yndeel. Zijn om een brug Fransen en Dl staatsman tot enorm prestig hem is Bidaul het verleden, d te behouden w elk plan belus overwicht. Wij in deze rubriel integratie lang komt. Maar hi langzaam verge zaak, die elke verenigd sterk economische ri b°idskracht m seneal van 220 macht zijn tus en de V.S. in Europa zou v vloed zijn op dan de huidige verdeelde state l"st van tweed Frankrijk en dragen. De Fr; gisch en kan Maar zij is een risch gegroeid van eeuwen he Britten uiteine 1 ijker te bewi zich niet aan e kunnen binder Fransen om hi argumenteren, weer heeft een rakter. En d Verstandelijk sen voor de vo: king een open plannen imme Europese integ lijkheid te mak origine. Komt op de practise! is het befaamd beletsel. De coi Franse pers op Straatsburg wc maanden iets heen. Een kent se geest zal deze tijd is er Verenigd Euro lijks in de groi Naar wij vertrekt hedei sterdamse rono de liavenautorit stester is verk nieuwe bestemi tuurlijk. maar kracht. „De L „Prinses Man naar Engeland zal onderzocht raad, die op zomerkade van land liet doors landse polder beleidsfout hee strafbaar feit kade is n.l. te dat het water in en uit kan kon met de rond Zierikzee begonnen. In staat een de: ook daar is gemaakt met Voor het herst te Zierikzee keileem aangev wordt vanmidc rijksweg door weer voor voe maximumgewicl opengesteld. E grote verbeterii keer van Rottei tuwe en Limbu OPOE OVEÏ EENRUM Diephuis, een woonsters van rum op 192- leden. De laats- Opoe Beuker al niet meer gezondheidstoes achteruit ging 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2