Gemeenteraad van Alkmaar Het college praatte vele uren vol NIEUWS nieuwe STOFFES 4 Brug nog steeds open! Zal D.T.S. opmars van D.W.O. kunnen stuiten? Slechts enkele keren leefde de belangstelling op Burgemeester was langdurig aan het woord Het conflict in de brandweer Motie ingediend VOOR 40 JAAR J.35. .95 VROOM DREESMA1V1V Agenda Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. KADERDAG KRING DEN Pagina 2 VRIJDAG 13 MAART 1953 ALKMAAR Gistermiddag werden de begrotingsdebat- ten voortgezet met het antwoord van het college van B. en TftHet college werd voor een enorm aantal vragen gesteld. Soms ging het er maar tam aan toe. Het enige dat met dubbele belangstelling werd aanhoord, ook van de zijde van het publiek, was het antwoord van de burge meester ten aanzien van de vragen over de brandweer. Sommige raadsleden verklaarden zich met dal antwoord niet tevreden en deze ontevredenheid resulteerde in een motie van de heer Woldendorp, waarin deze om een raadscommissie vroeg, welke in het conflict zou moeten bemiddelen. Met de duplieken was men eerst om half een in de nacht klaar. De Wethouder van Onderwijs, de heer Bakker verklaarde, dat hij met genoegen de P.v.d.A. in het college vertegenwoor digde.... Daarin behartigde hij de belangen van alle groeperin gen en het deed hem deugd, van de heer Hoytink te vernemen, dat deze de verhouding tussen Wethouder van Onderwijs en Christelijke bevolkingsgroep zo goed heeft genoemd. Deze mening is niet louter gebaseerd op ma teriële overwegingenEen goed persoonlijk contact zal ook in de toekomst de enige weg moeten zijn, volgens welke de zaken snel en afdoende kunnen worden afgehandeld. Sprekende over de kwestie R.K. Ambachtsschool zei de Wet houder, dat men de P.v.d.A. in gebreke heeft willen stellen. Daar staat echter tegenover, dat men bij het samenstellen van het pro gram van samenwerking de con sequenties ten aanzien van dit soeciale punt niet heeft overzien. De a.s. verkiezingen echter zul len, zo zei hij, geen invloed doen gelden op de afdoening van het verzoek van de Stichting, dat kortgeleden is ingediend en waar over de Raad spoedig een prae- advies van het college zal krij gen voorgelegd. Kleuterscholen Het is nodig, aldus spr., dat de bouw van kleuterscholen zoveel mogelijk wordt gestimuleerd. Op dit gebied is er in Alkmaar nog heel wat te doen. De voorgeno men bouw van minstens twee kleuterscholen dient in 1953 te blijven gehandhaafd. De bouw van de Chr. Kleuterschool is ver zekerd. Er is geen principieel bezwaar tegen, om de kinderen van Ka tholieken en neutralen tezamen onder te brengen in het gebouw aan de Ruysdaelkade, maar dat zal handenvol geld gaan kosten, omdat het gebouw vele voorzie ningen behoeft. Men moet het er niet op aansturen, dat dit gebouw voor langere tijd gebruikt wordt. De Wethouder stond het plan voor, om de Katholieke kinderen tijdelijk onder te brengen in een nieuw gebouw en het volgend jaar een nieuwe Katholieke kleu terschool te bouwen. Hij was er een tegenstander van, om ook maar iets op de post voor kleu terscholen te bezuinigen. In vogelvlucht Voorts stelde hij voor, om de post voor de schooltandverzor- ging slechts te verlagen tot f 1.500 om toch wat geld in reserve te hebben, als deze dienst in Sep tember zou gaan draaien. De on derhandelingen met het zieken fonds zijn heropend. De vraag van de heer Hoytink, om de ver goeding per leerling voor de kleuterscholen van f5 op f7 te brengen, had de Wethouder in zijn oren geknoopt. De marge kwestie op de salarissen voor het personeel van het buitengewoon lager onderwijs is niet zozeer oorzaak van gebrek aan perso neel, dan wel het feit, dat men geen geschikte onderwijskrachten kan vinden. Hij noemde het effi ciënt, wanneer de bouw van twee gymnastieklokalen bij de Han delsschool tegelijkertijd geschiedt. We moeten grijpen, wat we kun nen krijgen en de bouw van deze twee lokalen zal die voor de gym zaal van de R.K. U.L.O. niet in i de weg staan. Naar een oplossing voor de huisvesting van het Chr. Lyceum zal met spoed worden gezocht, beloofde hij de heer Hoytink. Een kleine commissie zal wor den geformeerd, om het vraag stuk t.a.v. het blokschrift op de lagere school ter hand te nemen en de moeilijkheden, die het Mid delbaar onderwijs daarvan onder vindt, te onderzoeken. Wat de symbiose betreft, spr. hoopte, dat dat 't dit iaar geheel in goede ba nen zal kunnen worden geleid. Er kunnen goede vorderingen worden geconstateerd betreffende de plannen voor onderwijsver nieuwing. Het gaat in de goede richting. De muziektuin had zijn blijvende aandacht. Er is een plan in ontwikkeling; men oriën teert zich nog en de toekomst zal leren, of het nodig zal zijn, een commissie te benoemen, die zich op de bestemming van de mu ziektuin zal bezinnen. Hij zou zijn volle medewerking geven als de mogelijkheid zich opent, om voor de ongeorgani seerde jeugd en het clubhuiswerk een gebouw te krijgen. Wat in de toekomst mogelijk zou zijn, wist hij echter nog niet aan te geven. Wat betreft het subsidie voor St. Fidelis en Francisca Romana, de Wethouder verwees de besturen daarvan naar het Burgerlijk Weeshuis. Sociale Zaken Daarna was het woord aan de Wethouder van Sociale Zaken, de heer C o e r t s. In antwoord op de heer van der Borden, die geconstateerd had, dat een der huizen van de Bouwkas Nrd. Ned. Gemeenten tweemaal was ver kocht, zei hij, dat het huis was toegewezen aan de eerste gega digde. Zodra er bouwvolume vrij komt en de premieregeling be gint weer te werken, zou de tweede gegadigde onmiddellijk kunnen gaan bouwen. De wense lijkheid van een kinderbewaar plaats beloofde hij te zullen on derzoeken. Sociale werkplaats Uit de raadsdebatten had de heer Coerts beluisterd, dat de raad een nieuw gebouw wenste voor de Sociale Werkplaats, een gebouw dat aan de stadszijde van het Noord Hollands Kanaal zou liggen en dat zich nog voor uit breiding zou lenen. Hij kon met geen mogelijkheid zeggen, wat er te gebeuren staat. Voorlopig zul len alle vragen omtrent dit vraagstuk onbeantwoord moeten blijven. Hij vroeg de keuze van een gebouw voor de „Nazorg" aan het college over te laten. Personeel S.Z. De heer van der Borden had gevraagd naar de personeelsfor matie bij Sociale Zaken. Aan de hand van cijfers deed de heer Coerts deze vraag volledig uit de doeken. Op 1 Januari '46 waren er 18 ambtenaren werkzaam. Er was één vacature. Op 1 Januari j.l. waren er 33 ambtenaren in dienst. Deze uitbreiding werd noodzakelijk gemaakt door de volgende factoren; de volkscre- ALKMAAR De burgemeester heeft gisteravond in de raadsvergadering gereageerd op de vragen, die vanuit de raad over het conflict in de brandweer waren gesteld. Van een beantwoording dezer vragen kan echter niet gesproken worden. Misschien was dat het geval in de geheime zitting van Woensdagavond, toen de brandweer óók ter sprake is gekomen. De voorzitter kwalificeerde de belangstelling van de zes raads leden, die erover gesproken had den als een ..ongezonde" belang stelling. ofschoon hii zich kon be grijpen. dat er vragen uit de raad kwamen. Hii ging op slechts één vraag in. namelijk waarom van de brandweerlieden, die 28 December hun diensten weer hadden aangeboden, er slechts vier waren herbenoemd. Dat vond zijn oorzaak in het feit, dat zij nadat spreker in de raadsvergadring van 18 De cember verklaard had, dat voor allen de brug nog openstond niet terstond daarop gereageerd hadden: dat had de commandant en ook spreker teleurgesteld. Spr. herinnerde voorts aan de bemiddelingspogingen van „der de" om de afgedwaalde schapen weer tot de kudde terugte brengen en gaf als ziin mening, dat moeilijkheden van oorspron kelijk bescheiden omvang waren opgeblazen. Het advies van de hoofdlieden- vergadering was tot sprekers spi.it met medewerking van de commandant gepubliceerd. Dat was niet iuist. hetgeen de com mandant heeft toegegeven. B. en W waren daardoor in een dwangpositie gekomen, die hen niet aangenaam was. omdat het college mogelijk een andere opi nie had ten aanzien van de herbenoeming der brandweer lieden. B. en W. wilden ook rekening houden met diegenen, die in de Ins ons blad van 12 Maart 1913 lazen wij: VREDE? Bij de mogend heden schijnt de mening te be staan, dat de vrede aanstaande is. Men kan er echter niet al te veel van op aan. De Balkan toestand is steeds voor ons West- Europeanen een raadsel geweest en zal dit waarschijnlijk nog wel blijven ook. zodat het moei- lijk is voorspellingen te doen in verband met een mogeliik einde der krijgsbedrijven. brandweer bleven en die zich door een volstrekt beheerste hou ding hebben onderscheiden. Daarom hebben B. en W. ge meend niet te snel te moeten handelen en de termiin. waarin de wonde moet helen, niet al te krap te nemen. Begin Februari hebben B. en W. een besluit ge nomen na raadpleging van com mandant en hoofdlieden. Het specifieke karakter van de brandweer als overheidsinstel ling met vrijwilligers brengt mee dat men met voorzichtigheid te werk moet gaan. De dissidente groep zou een gevaarlijke poten tiële invloed kunnen uitoefenen: daarom worden de verzoeken tot toetreding individueel behandeld. De brug blijft echter open en B. en W. accepteren niet. dat zii wordt afgesloten Het tijdstip van toelating is echter verschil lend. De uitrusting moest worden ingeleverd toen de kogel door de kebk was: er moet eventueel door andere gegadigden over kunnen worden beschikt. Over deze beslissing, waarbij gevoeligheden misschien niet voldoende ziin ontzien, is enige deining geweest. Na deze maanden van onrust zou de cornsgeest niet verdragen, dat die cornsgeest gevaar zou lopen. Niemand is a priori uit gesloten; men moet echter de tijd afwachten, waarop men weer enthousiast zijn plaats in de brandweer kan innemen. Dat er voor de gemeente een schade van f 12.000.uit dit conflict zou voortvloeien, is lich telijk uit de lucht gegrepen. Wel is in enkele gevallen de kost bare leiding verwijderd, doch zo dra de commandant dit vernam, is dit werk stopgezet. Een commissie van onderzoek ontraadt spr.. omdat het een taak van B. en W. betreft en omdat het fout is te spreken van twee partiien. Als de heer v. d. Borden van ziin ontstem ming wil doen bliiken, dan ziin er wel andere middelen dan het afstemmen van de post voor de slangentoren. Motie ingediend De replieken over deze kwestie leverden een motie op van de heer Woldendorp, mede onderte kend door de heren Vleugel, de Zeeuw en van der Borden. In deze motie nodigde de raad het college uit een commissie te be noemen, om in het conflict te bemiddelen en dit zo spoedig, mogelijk tot een oplossing te brengen. De heer van der Borden be treurde het, dat het hier over een gezagskwestie ging en dat de raad, zoals meer het geval is, niet tijdig werd ingelicht. De heer Hoytink constateerde, dat de raad met het antwoord van de voorzitter niet veel was opgeschoten. Over het conflict zelf kreeg hij niets te horen. Met eem klein beetje tact had het con flict toch tot een redelijke oplos sing moeten komen. Het doet hem pijn, dat het zover nog niet is gekomen. De heer Sietsma wilde het rus tig afwachten, omdat hij er niet over kon oordelen. De heer Woldendorp wees het verwijt van ongezonde belang stelling af en meende, dat de raad hierover mag praten. Hij vond het opmerkelijk, dat in de drie maanden dat de brug openstaat, er nog maar vier man overheen zijn gekomen. De commandant heeft fouten gemaakt en het is jammer, dat de bemiddeling op niets is uitgelopen. Er moet, al dus spr., op korte termijn een eind aan komen. De heer Vleugel sluit zich hier bij aan en betoogt, dat als de raad eerder was ingelicht, hij er thans niet deze belangstelling voor had 'behoeven te tonen. De niet-herbenoemden liggen nog in portefeuille, maar komen zij er ooit uit? Spr. geeft de voorzitter in overweging, nog eens te in formeren naar het wegnemen der kabels. De voorzitter ontraadt de mo tie, waarvan hij geen effect ver wacht. Het is een 'heel moeilijke kwestie en we moeten proberen, de gezindheid van voorheen te herstellen. Via een commissie ke ren wij weer terug naar een sta dium, dat ver achter ons ligt en zou men het paard achter de wa gen spannen.... Spr. wil berei ken, wat de heer Woldendorp wil bereiken, dódh wachten tot de golven bedaard zijn. Hij vraagt de raad vertrouwen te hebben in de goede bedoelingen van het college, waarvan spr. de tolk is geweest. Teneinde de fractie de gelegen heid te geven, zich over de motie te beraden, werd de zitting tot hedenmiddag 4 uur verdaagd. dietbank is een nieuwe tak van dienst geworden, waarbij vijf ambtenaren werkzaam zijn, en één half voor de volkscredietbank werkt en half voor de buiten dienst van Soc. Zaken: de ge zinszorg is een nieuwe taak ge worden, waarbij 2 gezinsverzorg sters werken; het werk van de soc. werksters heeft uitbreiding moeten ondergaan; de boekhou ding moest worden uitgebreid, omdat de werklozen, oorlogs slachtoffers e.d. handen vol werk gaven. 1 Kracht is werkzaam bij de verhaalplicht en algemene zaken. In 1941 telde men 26 amb tenaren. De Wethouder noemde deze uitbreiding volkomen verant woord, die trouwens nog wordt gesanctionneerd door de Accoun tantsdienst. In de toekomst zal niets, althans zeer weinig op deze personeelsbezetting kunnen wor den bezuinigd. Werkloosheid Er heerst in Alkmaar een ze kere ongerustheid ten aanzien van de werkloosheid, vervolgde spr. Ernstige ongerustheid be hoeft er echter niet te bestaan. Op 1 Maart 1952 telde Alkmaar 793 werkzoekenden en 571 geheel werklozen. Op 1 Maart 1953 wa ren deze aantallen resp. 714 en 548. Op de dag van Woensdag 11 Maart golden de volgende cij fers: 622 ingeschrevenen, waarvan 30 gedeeltelijk en niet-werklozen; D.Ü.W. 135; geheel werklozen 457, waarvan 57 in de werkvoor zieningsregeling van handarbei ders en vijf in die voor hoofd arbeiders. Dit beeld is veel gunstiger dan dat van verleden jaar. Als er maar werkobjecten kunnen wor den gevonden en zodanig waren uitstekende objecten: het riole ringsplan, het bosplan en het tunnelplan. Werkschuwe mensen, zo beant woordde hij een vraag van de heer de Zeeuw, zullen niet wor den gesteund. Telkens worden de mensen op werkwilligheid getest. Dat velen via M.H. hun uitke ring ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening krijgen, zo zei de heer Coerts in antwoord op de vragen van de heer Hoy tink, komt, omdat zij er zelf om hebben gevraagd. Om deze gel den per postwissel of giro over te maken, kost veel te veel, en dan mist men de controle, die de bode uitoefent. Om het geld via de Volkscredietbank aan deze mensen over te maken, zou even min veel uithalen, want dan worden weer administratiekosten gerekend. Eigenlijk moest er een Rijksregeling kunnen worden ge vonden, waardoor deze mensen van M.H. vrij zouden komen te staan. Wanneer Sociale Zaken een ge heel gemeentelijke dienst wordt, wordt het een ambtelijk orgaan, waarbij M.H. zal moeten ver dwijnen, aldus vervolgde de heer Coerts. En hij was daar geen voorstander van. Hij wilde niet graag de gegevens missen, die hem nu van personen van diverse pluimage worden verstrekt. Het zou wel kunnen, wanneer M.H. zou blijven gehandhaafd met be houd van dezelfde bevoegdheden. Oren worden gespitst lus in causa positum Toen de heer Coerts was uit gesproken en de raad er nauwe lijks erg in had, dat de heer Lees berg was opgestaan, om de vra gen, die zijn portefeuille betrof fen, te gaan beantwoorden, klonk plotseling diens stem door de deftige raadzaal, die de leden, waarvan er vele achter een exem plaar van ons dagblad waren verscholen om hun redevoeringen nog eens na te gaan, plotseling met nieuwe belangstelling ver vulde. Daarin ligt de kracht van het deftige oude Latijn.... lus in causa positum. Der traditie getrouw begon de heer Leesberg, Wethouder van de Bedrijven, zijn beantwoording met deze Latijnse uitspraak, wel ke hij als uitgangspunt koos, om de gedragslijn van de heer van Slingerland en zichzelf inzake het financiële „conflict" te com mentariëren. Met de „causa" be doelde hij de grilligheden van het maatschappelijke leven, waarbij in iedere „grilligheid" aan het recht zijn kansen moet worden gegeven. En de heer Leesberg ging voort: Zonder principes kan men geen politiek voeren. Begin selen moet men nooit prijsgeven. Maar daarnaast is er een groot terrein, waarop het ieder vrij staat een eigen standpunt in te nemen. Op dat terrein nu is Dins dag gestreden. Een gezonde fi nanciële politiek willen wij alle maal, aldus spr., maar de wijze, waarop men de financiële politiek van de gemeente wenst te voe ren, is een vrij terrein, waarop niet de principes van levens beschouwelijke aard „causa" be hoeven te zijn. Ten aanzien van het conflict zal men dus nooit kunnen zeggen, dat de beide Wethouders hun principes heb ben prijsgegeven. Wat betreft de a.s. verkiezin gen zei spr. dat hij erop ver trouwde dat alle Katholieken zouden stemmen op de mogelijk nog gewijzigde candidatenlijst van de K.V.P., die ook in het jaar 1952 bewezen heeft, een ge zonde politieke partij te zijn. Behoudt G.E.B. Spr. betreurde het, dat men zich gaat afvragen, of nu niet de tijd is gekomen, om van het G.E.B. „af te raken" en wat men ervoor kan krijgen, als het af gegeven wordt. Hei GE.B. prijs geven, staat gelijk met iets prijs te geven van de gemeentelijke autonomie. Het vorige iaar hebben de Lichtbedrijven een winst op gebracht van 45 mille, dit iaar wordt 31 mille geraamd. De winst van het gasbedrijf wordt geraamd op 74 mille, terwiil op vele gasbedrijven elders in den lande met verliezen wordt ge werkt. Laten wii dez^ zaak nu niet gaan bederven, riep de heer Leesberg uit. Hii beloofde, dat het college spoedig zou komen met voor stellen omtrent de retributies en het afschrijven naar de vervan gingswaarde. Wat betreft de plaatsing van de verhuistrans- formatoren. zeide hii, dat het aan de Raad is. daarover een be slissing te nemen. De Raad zal daar nog over moeten beslissen. Bii enkele personen, die om een transformator hebben verzocht, werd deze uit practische overwe gingen. na de meter geplaatst. Doch men zal terugontvangen, wat men t.z.t. teveel zal hebben betaald. Verbroken zegels Het opruimen van de gasver lichting zal slechts geleidelijk kunnen plaats vinden. Tenslotte beantwoordde de heer Leesberg nog een vraag van de heer de Zeeuw, die betoogd had. dat men met het opleggen van boeten voor verbroken zegels niet een al te starre houding moest aan nemen. Daarvoor was aan ont vangsten f700— geraamd. De heer de Zeeuw had o.a. gezegd, dat de huismoeders die zegels ge makkelijk kunnen verbreken, wanneer zii in alle iiver aan het stoffen en schoonmaken ziin.... Volgens de heer Leesberg was dit onmogelijk; om dit aan te tonen had hii een meter mee gebracht en liet tevens een zwaar vertinde draad zien. warmee de zegels zijn bevestigd. Hii wilde zeggen, dat er heel wat kilo's kracht .nodig ziin. om deze draad te breken. Er ziin 11 a 12 dui zend aansluitingen. Het vorige iaar waren er bii 280 de zegels verbroken. De gedragslijn nu is. dat betaald moet worden, wat ge broken is. iuist, omdat het ver breken per ongeluk zo beperkt is. Slechts in 27 gevallen kon de betaalde boete worden gerestitu eerd. Geen verhoging Begrafenis rechten Wet h. van Slingerland deed niet onder voor ziin colle ga Mr. Leesberg en begon met het Latijnse „audite et alteram partem" (hoor ook de andere partij). In de hem gebrachte hulde in zake de woningtoewijzing wilde hij zijn commissieleden, de heren v. d. Borden en Wiese laten de len, omdat die hem assisteerden (Advertentie) uit onze Afdelinq KATOENEN RUITSTOF zeer geschikt voor kin derjurken en blouses, 12 mooie dessins, per meter POPELINE voor sport- jackets in rood, blauw, groen, petrol en bor deaux, waterdicht, zeer speciale aanbieding, 150 cm br., per meter ALKMAAR bii het oplossen van moeilrike gevallen; er ziin nog tal van kre- peergevallen. die helaas nog niet alle geholpen kunnen worden. Hii zou het overigens op priis stel len. als ziin spreekuur thuis ach terwege kon blijven. Een geval, door de heer Knuis- tingh Neven genoemd, zou bin nenkort opgelost worden: het wachten is op een nieuw huis in Utrecht i.v.m. een driehoeksruil. Het voorstel inzake de begra fenisrechten willen B. en W. voorlopig terugnemen, hetgeen niet wil zeggen, dat zii het eens zün met het standnunt. dat men die verhoging niet mag toepas sen. Tegen het verhoogde subsidie aan de Openb. Leeszaal wil spr. zich niet verzetten, doch hii zal hetzelfde standpunt innemen, als van de R.K. Leeszaal om dezelfde reden (catalogus en aanschaf boeken) een dergelijk verzoek komt. De leeszalen dienen zich echter te beijveren hun ledental op te voeren, zodat men niet al leen op het gemeentesubsidie driift. Ook het toneelsubsidie van f5000 wil hii handhaven, hopen de. dat meerderen van de goed kope voorstellingen zullen profi teren. Niet rooskleurig Komende tot ziin financiële politiek en het begrotingstekort van f107.000 geeft spr. als ziin mening, dat de gemeente een moeilijke tiid tegemoet gaat: hij voorziet volgend iaar een tekort van 2 ton of meer. Het niet- beweegbare deel der begroting ligt voor 80 a 85% vast en de toekomst ziet er niet rooskleurig uit. Spr. hoopt samen de moei lijkheden te overwinnen, doch het feit. dat meerderheid en min derheid elkaar Dinsdag gevonden hebben, is voor spr. nog geen oplossing. Er ziin vele plannen in voorbereiding en de burge meester is geweldig dvnamisch. hetgeen geld kan kosten. Dekkingsplan Nu de begrafenisrechten voor lopig achterwege bliiven. blijft er nog een gat in de begroting van f22.823. B. en W. stellen voor dit als volgt te dekken: f15.000 te bezuinigen op Sociale Zaken: VRIJDAG 13 MAART Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Don Camillo (6e Succesweek) a. lft. VICTORIA: Storm over Haïti HARMONIE: De zonen van de Musketiers Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek Wanna Rïtsevoort, Ritsevoort 5; Apotheker Mej. C. Kamp- huys. MEDISCHE HULP Heiloo Limmen en Akersloot: In het a.s. weekend voor spoedgevallen te berich ten Dokter D. W. L. Hoekstra, Kennemer- straatweg 380; tel. 3480 RETRAITEHUIS BERGEN 14-17 Maart: Jongeman nen Volendam; 17-20 Maart: Meisjes 18 j. cur sus; 21-24 Maart: Dienst plichtigen. WAPEN VAN HEEMSKERK Feestavond Rijks H.B.S. Ver. Vokzos VOLKS LUNCHROOM: 8 uur: Ver. Weer- en Ster renkunde. Vrijdag hoog water 6.05 en 18.15. Laag water 11.45. f15.000 op de Lichtbedrijven en f3.500 op de tandheelkundige ver zorging; samen f33.500, zodat nog fl 0.677 aan „Onvoorzien" kan worden toegevoegd, zodat dit stijgt tot f51.863. naar de mening van de wethouder nog een matige oost. Het meningsverschil in B. en W. Aanvankelijk was het begro tingstekort f324.000. hetgeen de overige leden van het college uit de saldi wilden nemen: spr. wil de daar niet aan meedoen en acht dagen had hij een meerder heid voor dit standnunt: toen ontviel hem in één minuut alles. Wat Dinsdag passeerde, heeft spr. niet voldaan: hij had echter de winst in de zak en daarom is hii met de meerderheid van het college meegegaan; dat had hij niet gedaan, als hii had zien aan komen. dat hii het had moeten verliezen. Er zit in deze begroting geen elasticiteit en spr. kan geen ga rantie geven, dat het nog mee zal vallen. Beide, zowel de meerderheid als de minderheid in het college dachten te handelen in het be lang van de gemeente; spr. kent Mr. Leesberg al 30 iaar en heeft hem leren kennen als iemand, waar je voorzichtig mee moet ziin. Hii „schaakt" steeds en pro beert ie te vangen: soms lukt 't, soms niet. maar. aldus spr.. we hebben die juristen door: in de praktische gemeentepolitiek ga ik niet meer voor ze op zii. Men moet niet trachten over me heen te lopen, want als ik dat in de gaten heb. dan doe ik iuist niet mee. Het spijt spr.. dat de heer Sietsma hem verweten heeft, dat hii speelde met het Alkmaarse belang: spr. heeft altijd het be lang der gemeente voor ogen ge had en het is geen belang voor de gemeente, als de boel vastloopt. Men moet trachten rond te komen: dat geeft voldoe ning. Grote plannen De Voorzitter, die als laatste van het college aan het woord kwam. begon met aan het adres van de heer Sietsma te vertellen, dat het college niets heeft nagelaten om te profiteren van de eventuele overheidssteun voor het uitvoeren van grote werken: reeds in 1951 lag een doziin grote plannen gereed, waarvan al een en ander is uit gevoerd. (Vervolg op pagina 3). W eersvertvachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: RUSTIG WEER Zwaar bewolkt met plaatselij ke opklaringen en voorname lijk in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Over het al gemeen weinig ver--J"ring in temperatuur. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Van een onbekende geefster te Groningen 100, N.N. te Alkmaar 100, N.N. te Alkmaar 2,50 Kaartclub W.D.T. 10, N.N. te Zwaagdijk 10, Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. Cl kunt uw giftei- bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaus zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men «94460, Zwolle 48079 Alk maar 59446S, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894 Iv.F.C.-keuriiigen ALKMAAR: Cinema Americain: „Don Camil lo" (a.I.) Harmonie-Theater: „De zonen van de Musketiers (14) „Jeanne d'Arc" (14) Victoria: „Storm over Haïti" (14) „Golden Giri" (18) SCHAGEN: Royal: „De blauwe sluier" (a.I.) HOORN: Victoria: „Die Czardasfiirstin" (a.I.) Winston: „Ni'ki" (14) ANDIJK: S-arto: „Lulllaby of Broadway" (a.I.) ENKHUIZEN: Munt: „Verboden huwelijk" (18) „Titanenstrijd" (14) „Gezworen kameraden" (14) WIERINGEN: „Het mysterie van de gouden adelaar" (14) „De duivelsbrigade" (14) DEN HELDER: Tivoli: „Verboden vruchten" (on toelaatbaar) „De vorst van Pappenheim" (onb.) „In old Cheyenne" (14) Witte: „Hongkong" (14) „Silver City" (18) (Advertentie) Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden ver lichting bracht reeds na betrek kelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloed zuiverende werking voltrekken. Met Kruschen regelmatig ge bruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oor zaak weggenomen van die kwel lende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. In de Hoofdklasse gaat TOP een moeilijke wedstrijd bij WGW te gemoet. Tussen beide verenigin gen heeft altijd een gezonde spor tieve rivaliteit bestaan, zodat de ontmoetingen altijd prachtige en spannende strijd te zien gaven. Toch menen we dat TOP, spe lend in de vorm van de laatste tijd, wel de beste papieren heeft. FSA zal van VIO moeten winnen wil het de wedloop met DWO kunnen volhouden. DWO ont vangt DTS. Op papier is DTS kansloos, maar je kunt nooit we ten, een kat in nood doet rare sprongen, en DTS is in nood. Wordt deze wedstrijd verloren, dan is het voor 90 zeker van degradatie. In de eerste klas krijgen we een in degradatiegevaar verkerend Forward tegen een gedoodverfde kampioen, die op het laatste stuk nog struikelde. Con Brio moet deze wedstrijd winnen, wil het tenslotte nog komen tot een be slissingswedstrijd met VI. Vlug, maar ook Forward wil nog wei in de eerste klas blijven, dus spannende strijd in Hoogwoud. In de tweede klas gaat - Con Zelo wel winnen van Hugo Girls 2, terwijl VI. Vlug 2 wel gaat winnen van Strandvogels, er op vertrouwend dat Con Zelo nog wel eens zal struikelen, orn de eerste plaats te kunnen over nemen. Er bestaat gelegenheid om zich op te geven bij de competitie-' leider om mee te gaan naar Noordwijk op 26 April, om ons Districtselftal aan te moedigen op de gebruikelijke Districtsdag. De tooht gaat dwars door de bol lenstreek, een attractie temeer Zaterdag 3 uur laatste les ka dercursus in Schagen, zes uur derde les in Hoorn. Programma voor Zondag 15 Maart Dioc. Hoofdklasse: WGW-TOP 16.15 VIO-FSA 13.30 DWO-DTS 13 30 lste klasse: Con Brio-Always Forward 13.40 2de klasse: VIOS-St. Victor uitgesteld Con Zelo-Hugo Girls 2 13.30 Strandvogeils-Vl. Vlug 2 16.15 V,r]ö \r 1c,cia St. Victor 2-VIOS 2 uitgesteld Junioren AA: Hugo Girls a-VIOS a uitgesteld VI. Vlug a-VZV a uitgesteld Geel Zwart a-Con Zelo a 16.25 Junioren Ab: VIO a-FSA a 12.40 Con Brio a-Strandvogels a 17.15 DTS a-Alw. Forward a 16.15 St. Victor a-SEW a 15.3Q Junioren B: VZV b-WGW b uitgesteld VZV c-Vl. Vlug b uitgesteld FSA b-Con Zelo b 17.30 Adspiran'ten A: VI. Vlug a-WGW b Geel Zwart a-WGW a 15.45 Adspiranten B: DWO b-Con Brio a 12.15 DWO a-Con Zelo a 12.50 Adspiranten C: VIO a-Alw. Forward a 12.00 FSA a-SEW a 13.40 Illegale gaste ALKMAAR De Alkmaarse gemeentepolitie heeft Woensdag een 46-jarige Duitse vrouw aan gehouden. die zich illegaal in ons land ophield Zii is gisteren door de politie over de grens geleid. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: René, d. v. J. de Boot en L. E. Grzonka; Robert P. z. v. N. C Poland en L. R. E. Smit. Ondertrouwd: Hendrik J. Over de Linden en Elisabeth Haas broek: Johannes J. Leiiten en Lamberdina Duim; Johannes J. P. Link en Maria P. C. Spiekermann Klaas Ooyevaar en Immetje Goos; Lourens Paauwels en Lu- cretia den Engelsman: Dirk van Schoorl en Marretje Kok. T erriers-nieuws ALKMAAR. De training 'be gint a.s. Zaterdagmiddag om 4 uur. Aller opkomst gewenst. (Vervolg va Alvorens een rn te stellen, is een s derzoek nodig en doeling niet daar we afd, bii Open vormen: 't college derzoek op te draj die los staat van i ook voor Den H moet doen. Van d heid. die het een biedt, moet men 2 grote voorstellint rioleringsplan b.v. tien iaar aan 50 ven: doch ook i zo n obiect werk n Met het Fonds van de Industriev zeer ingenomen e er een gunstige c De uitvoering van zo snoedig mogej worden genomen, standsbeiangen za niet uit het oog v< de ontplooiing vai her initiatief van i seen hinderpalen legd worden'. Onder stadsverfi sm\ het scheppen stadsuitleg, het h gpede stedebouwki dingen en de aanle zorgde plantsoen voelt spr. voor b.v. door beeldhou plantsoenen. Het fraaie stai geen duiker over d dat zal een brug n die in dit stadsde dus geen kwestie of techniek, maar schè kwestie. Door als de heer v. d. B het stadsbeeld c worden. Onderzoch Prov. Waterstaat - vaart ïiog vaartrecl De voorzitter burgemeester tnr. zag zioh geplaatst woord ing van een vragen. Op het middagvergadering mee begonnen en f over negen was ken. De eerste vraa vergadering betrof duwregister, waarv het niet veranfcw werk daaraan te t hoopte dat de mil sluiten tot integr: van politiekosten; dige toestand is c Verkeersregel» Uit verkeersoog markt op de Laa Toch kan men de keersader niet m Itt verband gemeentei verkiezu Morgen. Zatercte wordt te Hoorn, Het Witte Paard, Kaderdag gehouc Kring Den Helder P., in verband me' teraadsverkiezinge kers treden op d< dr. J. J. Gielen e Veltman, wethoud over katholieke ee de gemeentepoliti eenkomst begint over drie. Van all uit de Kring den den minstens vie woordigers verwa H.S.V.-PROG HEILOO. He yT°2r,r a-s- Zondag H.S.V.. 2.30 uur; H maar 2. 2.30 uur: gen 2. 12.00 uur: AI 5—H.S.V. 4. 12.00 lun.A—Always Foi uur; Limmer H.S.V. adsp. A, 12.C vogels '31 adsp. fa- li 12.00 - UUr; H.S. H.S.V. adsp. d, 4.00 H.S.V.-nb HEILOO. De missie, bezig met he van een haag rond een ieder die H.S1 hart toedraagt, in beid stellen mee t' de aanleg hiervan t werkstelligen. Namens de ten bedanken wii op de alle milde gevers i koop van bomen rc We schieten al aari zi.in er nog niet. D< nog steeds te koor en bij aankoop van geven wii reductie. Er moet ook nog den en daar is pe nodig. Wie heeft Zaterdag te komen er is nog heel wat verwachten zo'n g van helpers, dat het is. Maart komt u gei Jen we wel. Moge rekenen? Komt u n f.eP Wii eezicht, dar licht. De terr Burgerlijke HEILOO. Gel 9- d. v. Th. G. v. A. M. Tesselaar; Coi M. Rooties en E. E truda M. d. v. Th. 1 E. Tiet: William z. .?n A Kromhoi Ondertrouwd: Jusl Diik 32 jaar en Janl <jro te Amsterdam: "3-nssens 30 jaar e: Ligthart, 23 iaar. Overleden: Jan Sc weduwnaar van Cal ker: Maria J. van V wed. van Franciscus straten: Klaas de H gehuwd met Johann gert.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2