Uw woning vraagt óók wat nieuws! REPLIEKEN EN DUPLIEKEN Charitas moet terug W ie raadt d uitslag? naar werk in kleine groepen VRIJDAG 13 MAART 1953 TIENDAAGSE VOOR DE WONINGINRICHTING 12-21 MAART KADERDAG K.V.P. KRING DEN HELDER H.S.V.-PROGRAMMA H.S.V.-nieuws Burgerlijke Stand Woninginrichting OBER - Kerkplein 5 KARPETTEN - LOPERS - TAFELKLEDEN Persoonlijk feit Rector Adank E 1000.met premie van f 30.000.1 MARKT BARNEVELD KRaEOFLAVON VEERTIGJARIG JUBILEUM Burgerlijke stand Texel—Z.A.P. Meervogels A- -Zouaven GrasshoppersR.K.A.F.C. Hugo BoysKaagvogels SpartanenL.S.V.V. DE SPELREGELS ^erste prijs Veede prijs r>« van ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 (Vervolg van pag. 2) Alvorens een meerjarenplan od te stellen, is een sociografisch on derzoek nodig en het is de be doeling niet daarvoor een nieu we afd, bij Ooenb. Werken te vormen: 't college denkt dit on derzoek op te dragen aan iemand, die los staat van de gemeente en ook voor Den Helder dit werk moet doen. Van de werkgelegen heid. die het een of andere plan biedt, moet men zich niet een te grote voorstelling maken: het rioleringsplan b.v. zou gedurende tien jaar aan 50 man werk ge ven: doch ook indirect brengt zo'n object werk mee. Met het Fonds ter bevordering van de Industrievestiging is spr. zeer ingenomen en hij verwacht er een gunstige uitwerking van. De uitvoering van Plan-Oost zal zo spoedig mogelijk ter hand worden genomen. De Midden- standsbelangen zal het college niet uit het oog verliezen en aan de ontplooiing van het particu lier initiatief van die zijde zullen geen hinderpalen in de weg ge legd worden. Onder stadsverfraaiing verstaat snr. het scheppen van een fraaie stadsuitleg, het handhaven van goede stedebouwkundige verhou dingen en de aanleg van goedver zorgde plantsoenen: daarnaast voelt spr. voor stadsversiering b.v. door beeldhouwwerken in de plantsoenen. Het fraaie stadsbeeld duldt geen duiker over de Blekerssloot: dat zal een brug moeten worden, die in dit stadsdeel past: het is dus geen kwestie van financiën of techniek, maar een aestheti- sche kwestie. Door een brug. zo als de heer v. d. Borden wil. zou het stadsbeeld daar geschaad worden. Onderzocht wordt bij Prov. Waterstaat of voor deze vaart nog vaartrechten bestaan. De voorzitter van de raad, burgemeester mr. H. J. Wijtema, zag zioh geplaatst voor de beant woording van een enorm aantal vragen. Op het einde van 'de middagvergadering was hij daar mee begonnen en eerst om kwart over negen was hij uitgespro ken. De eerste vraag m de avond vergadering betrof het zgn. scha- duwregister, waarvan hij zei, dat het niet verantwoord was het werk daaraan te beëindigen. Hij hoopte dat de minister zou be sluiten tot integrale vergoeding van politiekosten; de tegenwoor dige toestand is ongewenst. Verkeersregeling op de Laat Uit verkeeraoogpunt is de markt op de Laat een onding. Toch kan men de Laat als ver keersader niet missen, terwijl In verband met de gemeenteraads verkiezingen Morgen. Zaterdag 14 Maart, wordt te Hoorn, in het café Het Witte Paard, een grote Kaderdag gehouden van de Kring Den Helder van de K.V. P., in verband met de gemeen teraadsverkiezingen. Als spre kers treden op de heren prof. dr. J. J. Gielen en de heer J. Veltman, wethouder te Zwolle, over katholieke eenheid ook in de gemeentepolitiek. De bij eenkomst begint om kwart over drie. Van alle afdelingen uit de Kring den Helder wor den minstens vier vertegen woordigers verwacht. HEILOO. Het programma voor a.s. Zondag: Randers H.S.V.. 2.30 uur: H.S.V. 2—Alk maar 2. 2.30 uur: H.S.V. 3-Ber gen 2. 12.00 uur: Alkmaarse Bovs 5—H.S.V. 4. 12.00 uur: H.S.V. iun. AAlways Forward iun. A. 12.00 uur: Limmen adspr. A H.S.V. adsp. A, 12.00 uur: Meer- vogels '31 adsp. bH.S.V. adsp b 12.00 uur: H.S.V. adsp. c— H.S.V. adsp. d. 4.00 uur. HEILOO. De terreincom missie, bezig met het aanbrengen van een haag rond het veld, wil een ieder die H.S.V. een warm hart toedraagt, in de gelegen heid stellen mee te helpen om de aanleg hiervan te helpen be werkstelligen. Namens de terreincommissie bedanken wij op de eerste plaats alle milde gevers voor de aan koop van bomen rond het veld. We schieten al aardig op. maar zijn er nog niet. De bomen ziin nog steeds te koop voor f 0.50 en bii aankoop van een heel bos geven wii reductie. Er moet ook nog gespit wor den en daar is personeel voor nodig. Wie heeft zin om a.s. Zaterdag te komen spitten, want er is nog heel wat te doen. We verwachten zo'n grote toeloop van helpers, dat het veld te klein is. Maart komt u gerust, dit rege len we wel. Mogen we op u rekenen? Komt u met schop en een blij gezicht, dan werken we licht. De terreincommissie HEILOO. Geboren: Anna G„ d. v. Th. G. v. d. Hoorn en A. M. Tesselaar; Cornells J. z. v. M Rootjes en E. Hugen: Geer- truda M. d. v. Th. W. Glorie en E. Tiet; William z. v. Q. Piene- man en A. Kromhout. Ondertrouwd: Justus J. van piik 32 jaar en Jantina A. Man- kro te Amsterdam: Pierre A. Janssens 30 jaar en Anna J. Ligthart, 23 jaar. Overleden: Jan Schroor. 79 ir„ weduwnaar van Catharina Bak ker; Maria J. van Vugt. 83 jaar. wed. van Franciscus van Peper straten: Klaas de Hart. 69 iaar. gehuwd met Johanna v. d. Boo- gert. de Oudegracht voor veel verkeer moet blijven gespaard omdat de wallen geen zwaar verkeer kun nen verdragen en op de tweede plaats omdat de bruggen toch al meer dan belast zijn. De brug gen over de Oudegracht zijn sieraden, waarop men zuinig moet zijn. De Wagenaarsbrug op het Ritsevoort zal binnenkort een verbodsbord krijgen. De voorzitter noemde enkele brug gen en hoeveel max. wieldruk elke brug kon verwerken, waar bij hij constateerde, d-at -die door het verkeer in grote mate wer den overschreden. Het komt voor, dat vracht wagens van 12 ton bijvoorbeeld de Schapenbrug gebruiken, waarop slechts een max. wiel druk van 4 ton toelaatbaar is. Het is onbegrijpelijk, dat er geen ongelukken gebeuren Op de Laat kan des Zaterdags middags h-et verkeer niet ge heel verboden worden. De voor zijde van de kramen kan niet naar de huizen worden gekeerd, omdat de trottoirs het voetgan gersverkeer, mèt de vele fietsen en kinderwagens, dan niet kun nen verwerken. Nat. Reserve T.a.v. de gedachte, a'l-sof er mensen in de Nat. Reserve zijn binnengedrongen, die het Oost front hebben geroken, zeide de voorzitter ,dat het niet denkbeel dig is dat sommige lieden onder verzwijging van hun werkelijke politieke gezondheid daarin pro beren 'binnen te dringen en dat het dus pok mogelijk is, dat het sommigen van hen is gelukt. De voorzitter verzocht de heer Knuisting'h Never., die deze ge dachte had gelanceerd, de na men van de dissidenten bij hem op te geven. Centraal Ziekenhuis De houding van Alkmaar t.o.v. de buitengemeenten inzake de kwestie Centraal Ziekènhuis is zeer goed. Er bestaat geen ver schil van mening omtrent de financiële offers, die de buiten gemeenten zich zullen moeten getroosten, nu het ziekenhuis telkenjare met een exploitatie tekort zit. Doch bij de overeen komst over de bedragen hebben de buitengemeenten deze onver brekelijk verbonden aan de wijze van beheer. De voorzitter herinnerde er aan, dat het C.Z. een gemeente lijke instelling is, als voortzet ting van het oude Stadszieken huis, terwijl de buitengemeenten menen, dat de beheersvorm aan gepast moet zijn aan de gemeen schappelijke regeling. Daarover is het overleg nog gaande. De voorzitter hoopte, 'dat deze kwes tie nog dit jaar zou kunnen worden geregeld. Bevolkingsonderzoek Het bevolkingsonderzoek op t.b. is zeer gunstig verlopen. 92 pet. van de bevolking is door gelicht. In Apri'l komen er nog enkele dagen; er zijn 1464 wei geraars. Hij hoopte echter, dat dezen zich alsnog zouden laten doorlichten. Schoolartsendienst De voorzitter constateerde een sterke onderbezetting bij de schoolartsendienst. Als oplossing gaf hij aan de benoeming van een arts, die èn directeur van de G.G.D. èn de schoolartsen dienst zou assisteren. Daarover zijn besprekingen gaande. Wij zullen niet nalaten, aldus spr., om deze dienst beter tot zijn recht te laten komen. Volkshuisvesting De voorzitter vertelde voorts, hoe het met de toewijzing van het bouwvolume voor Alkmaar was toegegaan. Voor '51'53 kreeg de provincie Noord-Hol land 24096 woningen, exclusief Amsterdam. Hij vond dit te wei nig. In Noord-Holland n.l. was het woningtekort relatief geste gen, zij het dan beneden de 10%. Alkmaar kreeg hiervan 181 wo ningen. Het migratievoorsohot voor Alkmaar werd bepaald op 150 woningen. Het saldo per 21 October 1952 was 21 woningen. Daarmee was Alkmaar 129 wo ningen beneden het voorschot gebleven en de stad kon geen vermeerdering van het bouw volume krijgen, vooraleer, die migratieplicht zou' zijn ingelost. Er waren, toen dat bekend werd, 174 woningen in aanbouw. Met de woningbouwverenigingen is toen een an'der plan van toe wijzing tot stand gebracht. Daar om zullen er eerst 129 toewij zingen voor personen van elders moeten geschieden. Naar het ge- ruoht luidtde voorzitter stelde dus niets in het vooruitzicht^ zou Alkmaar voor 1953 75% van bet normale volume van het richtcontingent, zijnde 135 woningen worden toegewezen. Het was daarom, dat de voor zitter niet op de eerste plaats particuliere woningbouw voor stond, omdat Alkmaar behoefte heeft aan huurwoningen. Het was daarom ook, dat de voorzit ter de bouwkas Nrd. Ned. Ge meenten van zoveel belang acht te. Bungalows Een moêilijke materie.... Bungalows moeten gebouwd worden op goedkope grond en goedkope grond heeft Alkmaar niet. Er is bezwaar tegen bungalows te bouwen langs de prov. weg. Dat eist teveel bij zondere voorzieningen. Trou wens, aan dc prov. weg is er geen plaats. Elders in de sta'd evenmin. En de uitbreidings plannen geven voor bungalows niet veel kans. Krotwoningen De Intensiteit van krotwonin gen moet groter zijn. dan thans in Alkmaar het geval Is. willpn zij nu reeds voor sanering in aanmerking komen. Aan de buitenzijde van de stad zal een complex worden ge- was niet te voorkomen. Toch was schapen voor onmaatsohappélij - ken. De grond is nog niet in het bezit van de gemeente. Het col lege is diligent. De Brèedstraat komt nog niet voor bestrating in aanmerking. De „kinderhoofdjes" zijn nog lang niet versletenMeer no dig is, het gehele tracee van de singel. De kwakkelwinter en het pekelstrooien hebben daarin scheuren aangebracht, die steeds breder worden. Of het finan cieel mogelijk is, staat nog te bezien. De ontwatering van het Emma- kwartier is een moeilijke kwes tie. Dat de bewoners voor grote kosten komen te zitten (tras ramen) was hun enkele jaren geleden al duidelijk. Het trof dé voorzitter onaangenaam, dat de heer Van der Borden hetgeen de eigen technische adviseurs van de gemeente daarover hadden gezegd, ondeskundig had ge noemd. Het staat eenieder vrij. de graven op de Alg. Begraafplaats zelf te verzorgen. Daar staat te genover, dat de gemeente daar in dc hand moet kunnen houden en bepaalde voorwaarden kan stellen. Maar de gemeente zal de nodige soepelheid betrachten. De geprojecteerde havenarm in het Plan Oost kan om tech nische redenen niet worden ver legd. Dat daardoor iets zal af gaan van de gemeentereiniging dit de meest goedkope oplossing Er zijn besprekingen gaande, om aan wat er reeds is, een complex van 4 a5 ha voor volks tuintjes toe te voegen. H.O.V Gevestigd sedert 1896 Betere kwaliteiten Populaire prijzen! Het speet de voorzitter, da! particuliere handen blijven mevr. Holzmüller had aanga drongen op vermindering van het aantal concerten door de H.O.V. De H.O.V. is een cultu rele instelling, die nog niet vol doende wordt gewaardeerd en niet voldoende belangstelling heeft. Dat is echter geen reden om te zeggen, dat de H.O.V. dan maar weg moet bijven. Alkmaar, als centrumgemeen te, ook in cultureel opzicht, moet de kosten van f 6.000,— voor de H.O.V. als een morele verplichting op zich nemen. Het is niet nodig de reinigings rechten te verhogen. Kaasmarkt De Kaasmarkt is een zaak van nationale betekenis. Het is on mogelijk de directeur van het sportpark 'te laten optreden als directeur van Alcmaria V.V.V die er trouwens ook niet mee accoord zou gaan. In 1950 had de voorzitter zelf voorgesteld, om in plaats van een gemeente lijke subsidie en garantie, een door de gemeente bezoldigde directeur ter beschikking te snel len, waarvoor de V.V.V. feeste lijk bedankte. Het V.V.V. wezen moet in De overheid is alleen het toe zicht toebedeeld: wanneer par ticuliere belangen zouden gaan overheersen, moet zij ingrijpen. Zulks is bij de V.V.V. geens zins het geval; het werk is daar in goede handen. Men moet van de Kaasmarkt geen kijkspul maken. Redelijke tam-tam is nodig, niet alleen echter om publiek naar de Kaas markt te trekken, maar naar geheel de stad, die om haar oud- Hollands stedeschoon bewonde ring verdient. Men moet wet op passen, met de middelen, dis men ter propaganda gebruikt. Tenslotte deed de voorzitte- mededeling van de ontvangst van een telegram van de ge meenteraad van Stavenisse. waarin deze de gemeenten in Noordhollands Noorderkwartier dankt voor de aangeboden hu't». Deze hulp is reeds onderweg. Uit Alkmaar ziin electriciëns ver trokken, om dc huisleidingen te herstellen; een technisch ambte naar van Openbare Werken eveneens. Allerwege begint de actie. Het deed de voorzitter goed. hiervan mededeling te kunnen doen. De heer Torenvlied vroeg het woord voor een persoonlijk feit: hij was zeer onaangenaam ge troffen door een bericht in de Alkm. Courant, waarin het ge rucht werd verspreid, dat hij van plan was te bedanken voor de CPN. Dit is een zaak, die mijzelf betreft, aldus spr. en die niemand aangaat. Hij vond het in striid met het goéde fatsoen om een dergelijk bericht te lan ceren. zonder informatie vooraf bii de betrokkene. l De heer Holsmuller vroeg, of niet eerder bekend was, dat het GEB f 15.000,kon missen. Wat het meningsverschil in B. en W. aangaat, was spr. van mening, dat de Wethouder van Financiën prin cipieel winst heeft geboekt; de meerderheid heeft het niet ge wonnen, want er is nu f 50.000, bezuinigd.Spr.'s fractie stelt het op prijs, dat de heer van Slingerland Wethouder van Fi nanciën is gebleven. De heer van der Borden komt nogmaals op voor de particuliere bouw en voor zijn bungalowplan. Hij vraagt een nader onderzoek naar de waterstand in het Land- stratenkwartier, waar 50 wonin gen van Volkshuisvesting staan te verrotten. De heer Venneker zegt aan het adres van de heer Torenvlied, dat deze niet heeft te beoordelen of de bestaande ambachtsschool het geestelijk klimaat heeft, dat de Katholieke ouders voor hun kin deren wensen. Van de voorzitter had hij een nadere beschouwing verwacht over de financiële po litiek. Hij kan niet aannemen, dat de meerderheid er anders over is gaan denken. In de naaste toe komst vreest hij doorwerking van de controverse Hij betreurt het, dat de raad niet werd mede gedeeld. dat 129 woningen voor migratie moesten worden beschik baar gesteld. Alkmaar zal meer bouwvolume moeten krijgen om aan zijn trek te komen. De heer Hoytink komt terug op de reorganisatie bij Soc. Zaken en wil het personeel daar beper ken tot het strikt noodzakelijke. Hij blijft het een bezwaar vinden, dat de gesteunden van de Nood wet Ouderdomsvoorziening via M. H. hun geld moeten ontvangen Als zij het zélf halen, bespaart dat personeel. De bezetting van het personeel op de Volkscrediet- bank vindt hij te sterk. Hij vraagt de f 15.000,op M. H. bezuinigd, op deze wijze te vinden, en be pleit tenslotte een onderzoek door de Accountantsdienst naar de mogeliikheid van een Gemeente lijke Dienst voor Maatschappelij ke Zorg. De heer Sietsma had bet niet zo ernstig bedoeld, toen hij de heer van Slingerland reactionnair noemde. Hij was alleen maar bang, dat hij het zou worden. Dc heer Couwenhoven betwist, dat ten aanzien van de Katholie ken bij de woningtoewijzing een andere gedragslijn gevolgd wordt. Mei. Kamphuijs wil de zelf werkzaamheid van de leeszaal sti muleren. door het subsidie van f 5.000,— over meer jaren te ver delen. De heer de Zeeuw wijst er op, dat de kwestie waar het bij hem om ging, n.l. de toewijzing van bouwgrond en bouwvolume aan de Katholieke woningbouwvereni ging. nog niet is aangeraakt. Hli dient een motie in, tot instelling van een commissie ter behartiging van de belangen van de midden stand. samengesteld uit de drie Middenstandsorganisaties en dg raadsleden. Voorts komt hij met een amendement, om het fonds Bevordering Industrievestiging in een Fonds ter Bevordering van de Bedrijvigheid in de stad te ver anderen. Duplieken Nogmaals komen de Wethou ders aan het woord. Weth. Bakker hoopt voor het Fröbelonderwijs nog een Knoopschool te kunnen bouwen. Weth. Coerts zegt toe. de uit kering Noodwet te zullen bekij ken en wiist er de heer Hovtink op, dat ziin voórstel voor éen ge meentelijke dienst in striid is met diens opvatting dat armenzorg op de eerste plaats een taak is van het particuliere initiatief. De Cre- dietbank dekt eigen kosten en er wordt hardt gewerkt. Wat de financiële politiek aan gaat: de heer Coerts ruikt de be- zuinigingspolitiek, doch, de kiezers zullen zich wel uitspreken In September, aldus de heer Coerts, spreken we elkaar nader. Weth. Leesberg deelt de heer Holsmuller mede, dat hem eerst Woensdag ongevraagd werd me degedeeld, dat gezien de cijfers over '52 inzake stroomverlies en maximale belasting, voor dit jaar op een meevaller van f 15.000, kan worden gerekend. De heer van Slingerland hand haaft het subsidie van de leerzaal die al jaren in moeilijkheden zit. Wat het verschil in B. en W. betreft, had spr. wanneer het op stemming was aangekomen. Weth. Leesberg kunnen adviseren, te eclipseren. Als we niet het Rijk achter ons hadden, aldus spr. zou den we dan meer uitgeven, dan we aan belastingen ontvangen? De voorzitter zegt de heer van der Borden toe, dat het prae- advies inzake de bungalows nog te verwachten is. De zaak met de particuliere bouw ligt niet zo een voudig. als de heer van der Bor den denkt en over de waterafvoer wil hij een bespreking houden met verdaagd. de Directeur van Openbare Wer ken. Het College heet de raad met bewust onkundig gelaten van het feit dat er 150 woningen voor mi gratie moesten worden bestemd. We mogen echter blij ziin, dat de woningvoorraad hierdoor gestegen is.De kwestie met de door de heer Hoytink bedoelde Hoofdamb tenaar, is in beraad en spr. hoopt op een bevredigende oplossing, toewijzing van bouwplannen ge schiedt in overeenstemming met de Federatie voor woningbouw verenigingen, waarin ook „Goed Wonen" zitting heeft. De beide moties van de heer de Zeeuw moet spr. ontraden. De eerste is pijnlijk voor de Contactcommissie de tweede zou het doel van het Fonds teveel verwateren. De heer Hoytink verzoekt de voorzitter de raad gelegenheid te geven zich over de motie-Woldendorp inzake de brandweer te beraden. Weth Leesberg sluit zich hier bij aan. waarna wegens het ver gevorderde uur, de vergadering tot hedenmiddag vier uur wordt ALKMAAR. Vanmiddag zal rector J A. J. M. Adank, de op volger van rector dr. F. Holt- huizen, als rector van Huize Augustinus in Alkmaar arri veren. Het is waarschijnlijk, dat rector Adank alle plaatselijke en gewestelijke adviseurschap pen van ziin voorganger, die de adviseurschappen voor de lande lijke organen heeft behouden, zal overnemen, doch hierover moot eerst nog overleg worden ge pleegd. Rector Adank werd op 30 De cember 1913 te Breda geboren. Hij maakte ziin studies op de seminaries Hageveld te Heem stede en Warmond en werd priester gewijd op 17 December 1938. Sinds 13 Augustus was hii kapelaan aan de Sint Joseph- parochie te Haarlem, waar hii o.a. was belast met het doceren van maatschappijleer en alge mene vorming aan de huishoud en industrieschool. In de 518de Staatsloterij, vierde klas, zeventiende lijst is op num mer 2037 een prijs van f 1000. gevallen met een premie van f 30.000.—. BARNEVELD. 12 Maart. Pluimveemarkt: Aanvoer ca. 22.000 stuks. Prijzen: Oude kip pen f 2.202.35; piepkuikens f 2.502.80; jonge hanen f 2.45 2.75; alles per kg; overige per stuk: oude hanen f 3.505.50: oude eenden f 1.252.10; tamme konijnen f 3.007.50; tamme jonge duiven f 0.650.80. De aanvoer van slachtkipnen was gering, de vraag er naar redelijk, vooral de goede kwali teit vond aftrek tegen iets hogere prijzen dan vorige week. N.H. blauwe kuikens en andere piep kuikens werden weinig aange voerd. zodat ze gemakkelijk te plaatsen waren. Het aanbod jonge hanen nam niet toe de prijzen waren voor de beste par. tijen ongeveer 10 cent per kg hoger dan op de vorige markt. Eiermarkt: Redelijke handel met trage afloop. Aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen f 14.25 14.75, algemene prijs f 14.40 per 100 stuks; kiloprijs f 2,35. Veluwse eierveiling „Barne- veldEde". Handel traag. Aan voer ca. 680.000 stuks. Priizen: Eieren van 57/60 gram f 13.65 14.00: eieren van 61/65 gram f 14.1014.81. Alles Der 100 st. LANGEDIJK, 13 Maart - Aan voer 18.000 kg rode kool I 7 12.10, II 7—8; 17.000 kg gele kool 6.50—13.10; 70.000 kg Deense witte kool 68.70; 1000 kg uien 52.40, grove 49.40, driel. 49; 6000 kg peen b 11.5012.50, c 9.10 9.40; 1000 kg bieten a 9.10. NRD.-SCHARWOUDE, 13 Maart Aanvoer 1800 kg peen b 14.20, e 9.60, d 5.10; 36.000 kg rode kool 7—11.30; 2000 kg gele kool 6.50 11.90; 80.000 kg Deense witte kool 68.30; 1100 kg aardappelen eerstelingen 9.60, blauwe 10.90: 570 kg witlof I 47, II 43; 135 kg spruiten 32. (Advertentie) KANS 'OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest k Geen snoepje, maar helpt 20 tabletten 75 et. ALKMAAR. De ontwikkeling van de maatschappelijke vormen en verhoudingen heeft met zich meegebracht, dat de huidige charitas het accent zal moeten verleggen van het materiële naar het geeste lijke vlak. Werd nog de vorige eeuw vrij algemeen aangenomen, dat opheffing van de noden vooral 'n kwestie was van financiering, tegenwoordig komt men meer en meer tot de erkenning, dat een groot deel van het complex der huidige noden kan worden opgelost door de mens aan te passen bij de maatschappij waarin hij ge dwongen is te leven. Dat zei ongeveer Zijne Excel- de ander, óók wanneer de nood lentie dr. G. M. J. Veldkamp, op de tweede bijeenkomst in hei kader van de cursus „Kerk en Charitas", welke door de Schola Publica georganiseerd wordt. Charitas, aldus dr. Veldkamp, is de liefde tot de medemens, maar dan gericht op God. Daar door onderscheidt zich dc cha ritas van de philantropie. Vraagt men zich af, of deze gesteldheid nog leeft onder de hedendaagse katholieken, dan moet men tot de slotsom komen,, dat dit veel al niet meer het geval is. Men onderscheidt in de huidige maatschappij drie soorten van noden. De meest simpele noden placht en pleegt men te bestrij den middels de zeer elementaire burenhulp. Opmerkelijk is echter aldus dr. Veldkamp dat deze hulpverlening steeds meer verdrongen wordt, naarmate ds overheid deze taken aan zich trekt. De tweede categorie openbaar de zich vooral in de 19e eeuw, en bleek vooral van materiële aard. 'n Belangrijke bestrijdings wijze vond men in de sociale verzekeringen; de rechtvaardigs beloning. Tenslotte onderscheidt men dan een zeer individuele nood die zich echter massaal open baart en vooral van geestelijks aard is. In de moderne maatschappij, waarin de kudde-instincten wor den aangewakkerd door film, radio en pers, dreigt de mens z'n persooTvlijkheidsbewustzijri te verliezen. De denk- en wlls- functies die loch het mens zijn - uitmaken worden de mens juist ontnomen, en dit ver schijnsel wordt nog gestimuleerd door de ver doorgevoerde me chanisering van de arbeid. Het is daarom de taak van de moderne charitas, om de mens aan te passen aan de maatschap pij, waarvan hij nu dreigt te ver vreemden. De maatschappij is de mens boven het hoofd gegroeid en de mens wordt geneigd tot onverschilligheid. Deze mens is alleen nog te benaderen via kleine groepen, kernen. De cha ritas zal weer in kleine groepen beoefend moeten worden. De zuivere „burenhulp" moet terug keren; de een moet staan voor minder spectaculair is. Alleen in kleine kernen zal de ene mens de ander leren vinden. We mogen echter niet te lang wach ten aldus dr. Veldkamp, over 25 jaar zal het onherroepelijk te laat zijn ALKMAAR Donderdag vier de de heer C. Klik alhier ziin 40-iaria dienst.iubileum bii de Esso Nederland N.V. Des mor gens werd hii te Schagen. waar hij van 1913-1930 depóthouder was, toegesproken door burge meester Wognum die hem de eremedaille in zilver van de orde van Oranje Nassau opspeldde. Gistermiddag had in de in Esso- kleuren versierde tussenzaal van het Gulden Vlies de huldiging plaats door directie en collega's. Allereerst sprak de depótchef de heer J. N de Boer. die de staat van dienst van de jubilaris redi geerde. Deze was tot 1937 in Schagen werkzaam, daarna tot heden chauffeur te Alkmaar. Spr prees de accurate werkzaamheid van de jubilaris. De heer D. van Peursen. districtschef, sloot zich hierbij aan. waarna de manager Noord-West-Nederland de heer B. Kok namens de directie met een huldigende toespraak een enveloppe met inhoud aan de ju bilaris qverhandigde. Mevrouw Klik mocht een fraaie mand bloemen in ontvangst nemen. Nadat nog de general manager van de Esso ir. de Kamper uit Den Haag de jubilaris de gouden servicebatton met de 3 brillan- ten aan de jubilaris had uit ten had uitgereikt, sprak P. Ad miraal namens het personeel ook onder aanbieding van - enve loppe met inhoud. Tenslotte dankte de jubilaris voor de woorden van waardering en hul deblijken. Onze voetbalprijsvraag is weer op gang gekomen; er waren deze keer niet minder dan 100 inzendingen méér dan vorige week. Boven dien is er uitstekend geraden. Alleen de wedstrijd Alcmaria-HRC bleek een groot struikelblok. Merkwaardig was, dat vele voetbal kenners Always Forward een gelijk spel toedachten en Grasshoppers een kleine nederlaag. Dit kwam in allebei gevallen uit. En tóch waren er maar weinigen, die uit deze wedstrijden de volle winst sleepten, daar men EVC en Grasshoppers (wij trouwens ook) produc tiever achtte dan Alkmaarse Boys en Forward. Juist het omgekeerde was, zoals men weet, het geval. Er was er één, die 7 punten in de wacht sleepte en velen be haalden er 5. Het lot moest dus over de verdere prijswinnaars beslissen. Hier zijn de vijf gelukkigen: 1. G. v. ROSSUM, Sanatorium Kalorama, Beek bij Nijmegen, f 5. 2. Th. APPELMAN, Nieuweweg, Hoogkarspel. f 2.50. 3. RIA KOOT, Dorpstraat 4, Warmenhuizen. f 1. 4. N. J. KONIJN, Meerweg 293, Akersloot, f 1. 5. S. KRUYER, H 53 C, Tuitjenhorn. f 1. En nu maar weer knobbelen op de volgende wedstrijden: UITSLAG NIET INVULjliEN Naam: Woonplaats: Adres: 1. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zaj worden beslist Vooi elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst ot gelijk spel, doch mei met de goede cijfers krijgt men een punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen), worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: A 3 Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd 2 Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres by voorkeur op bovenstaand invul-tormulier moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dichtplakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG", daarmee bespaart U ons veel werk ALKMAAR Geboren Anna E L K E WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN R.. d. v. T. Bosgra en A. Joustra: Anna E., d. v. B. Wehnes en A. E. Swart: Henriëtte J.. d. v. J. C. Tol en H. L. Winkelaar: Andries Rz. v. M. J. Buyten- diik en A. Wanrooy. Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3