In prachtige tweede helft schoten de Harder en Appel raak 01(i flftao Beide ploegen speelden een schitterende wedstrijd GENBOSCH Midvoor Saunier scoorde enige Franse doelpunt 10 Wonder pomp maakt eind aan tank-vul-misère 29 Voor de rust Fransen sterker Goed nieuws voor bromfietsers Vergelijking met amateurs gaat volkomen mank Frans de Munck: fenomenaal SPECIALIST MET DE PASVORM VRIJDAG 13 MAART 1953 y ■teer karagawn i H meeleosönnn. 2-fto nieuwe Ic-fto. to flrtjs. beige en Kiwe Meuten. Qf SO mo 36-48 •póecet. 75 3TE NOORD 122 .ÉÉN KEIZERSTR. 39 BRUGSTRAAT 41. PAYGLOP 5 Brillumée xege op Frons elftal PARIJS, Donderdag Het Pare des Princes was van ons. Terwijl het Franse voetballegioen, een nadrukkelijke afkeer demonstrerend van alles wat maar naar luidruchtigheid zweemde, aftrok, en de elf „haantjes" met gebogen hoofd het veld verlieten, legde Nederland beslag op het stadion. Op de tribunes brachten duizeifden, met vlaggetjes aaneen gereid tot een massief rood-wit-blauw blok, een ovatie aan de ploeg, die in anderhalf uur fel zuidelijk voetbal het Franse nationale team had geslagen. En op het veld dromden honderden samen rond de elf rood- hemden, werden de Munck en van der Hart in triomf weggedragen, kwamen de Harder en van Geen handen en ruimte tekort om handtekeningen uit te delen, en buitelden Rijvers en Timmermans door de massa heen in een uitbundige vreugderoes. Minuten lang daverden over de Parijse Westrand Nederlandse liederen. Geen zege van enig na-oorlogs Oranjeteam werd zo bejubeld als deze 21 van de watersnood-match. (Van onze sportverslaggever) Tien minuten van de speeltijd restten nog toen rechtsbuiten Bram Appel met een strak schot de bal door een bres in de Franse defensie joeg en daarmede de overwinning tot een zekerheid maakte. Theo Timmermans, de initiatiefnemer van deze spectaculairste van alle FrankrijkNederland-ontmoetingen, had, terwijl de vermaarde Franse stopperspil Jonquet door een snelle beweging van Kees Rijvers uit positie was gespeeld, de bal ineens doorgetikt. Rechtsback Gianessi maakte nog een vertwijfelde sprong zijwaarts, maar met deze beweging viel de kloof niet te overbruggen. Appel reageerde zo snel en de kogel was van zo'n hoog kaliber dat het falen van keeper Ruminski niet de minste smet werpt op zijn blazoen. Maar Nederland had de leiding. Nooit zijn de oden aan de leeuw in zijn hemd en het strijdlied „Hup Holland Hup" geestdriftiger gezon gen dan op dat moment. Het spel in de tweede helft gaf overigens ook alle aanleiding daar toe. Want nadat de jonge Franse midvoor Saunier vijf minuten na de rust een magnifieke combinatie van de rechtervleugel KopaUj- laki had besloten met een mietrap vlak voor het doel en pal daarna de Franse linkenwing een corner had kunnen forceren, was plotse ling een volslagen ouderwets Ne derlands kwartier begonnen, dat in de elfde minuut bekroond werd met een doelpunt van de Harder endat bleef voortduren, ook toen elke klok aangaf, dat wij al ver over dat kwartier heen waren. Vuurwerk van Rijvers ging doelpunt vooraf. De Nederlandse periode begon met een sensationele spurt tussen de Harder en linksback Gianessi. De Hagenaar, nog kaler geworden in zijn vier Franse jaren, startte na een verre trap van links-af, de Kutaber, zó vlug, dat hij op topsnelgebied lag, toen Gianessi in „zijn tweede" moest overscha kelen. De bal scheen de Harder vleugelen te geven. Hij spurtte door, richtte, schoot.naasit. Maar meteen slloeg de Nederland se voorlinie opnieuw toe. Rechts half Schaap waagde een schot. Corner tegen Frankrijk. Jonquet kon het leder wegwerken. Doch opnieuw drongen onze jongens op. Timmermans en Rijvers vloch ten een combinatie ineen, waarop pas de vierde Fransman, die trachtte in te grijpen, enige vat kreeg. Maar ver kreeg hij de bal niet weg, want de toestormende linkshalf de Kubber, was sneller. Al miste diens schot nog de juiste richting, het luidde toch de gelijkmaker in. Want de uit trap van Ruminski kon zó uitge meten niet zijn of Schaap was de Franse linksbinnen Gardien te handig. Hij centerde naar Rijvers, die langs de rechterzijlijn een spetterend stukje vuurwerk weg gaf, en vervolgens voorzette. Drie Nederlanders en drie Fransen dromden voor het doel samen, een hete schermutseling ontspon zich en vond haar bekroning in een beheerst tikje van de Harder, buiten bereik van Ruminski. Daarmee was de Franse voor sprong tien minuten voor de rust tot stand gekomen ge nivelleerd. Niet in het defensief. En nog bleven de roodibaadijes opdringen. De Harder en van Geen spijkerden een brokje sa menspel in elkaar, dat nieuw ap plaus wekte. De Vnoet kwam een vrije trap nemen en de Harder zette in een flitsend duel Gianessi aan de kant om met een voorzet opnieuw verwarring te zaaien voor de Franse veste. Daar waren als intermezzi wel iswaar een staaltje fantastisch sofospel van Ujlaki, gevolgd door een kopbal van Saunier, door de Mundk meesterlijk tot hoekschop verwerkt, en een venijnig laag schot van Ujlaki, maar Nederland ging niet verdedigen. Van Geen gaf het voorbeeld en waagde twee schoten, Appel joeg de bal van dichtbij net over, de Harder con strueerde een werkstuk, dat slechts ontijdig wend afgebroken door een struikeling en vervol gens lieten Rijvers, de Harder en van Geen hun combinatie bewon deren, die alle kenmerken droeg vah een meesterwerk. Zo viel Ne derland aan, zo vocht deze ploeg zich naar de overwinning, die zo als gezegd in de 35ste minuut met Appels voltreffer een feit werd. In een slotoffensief drongen de Fransen nog sterk op en kreeg die Munuck nog kopballen van Kopa en Gardien te verwerken, maar onder die hete aanmoedigin gen van het eigen legioen hield de ploeg stand tot het slotsignaal van de referee ook het sein was voor apotheose, die wellicht nog nooit een Nederlands elftal in bet buitenland ten deel is gevallen. Voor de rust. En de eerste helft? De tegen stelling tussen het vertoon voor en na de rust was wel zeer groot. De Fransen immers drongen hun tegenstanders in die periode her haaldelijk met de rug tegen de muur. Nauwelijks was de wed strijd begonnen of na Rijvers aanvangssiuccesje in de vorm van een corner, toverden Ujlaki en Saunier de bal meteen voor het Nederlandse doel, waar van der Hart eveneens in een hoekschop ziin redding moest zoeken. Daar op was de Harder voor de varia tie aan de rechterzijlijn opgedo ken en had van Geen getracht aan zijn landgenoten te tonen, waarom hij beste midvoor van de tweede divisie wondt genoemd, maar in de vijfde minuut juichte ales wat Frans sprak om een gloeiende kogel van Gardien, die de „Haantjes" een tweede corner opleverde. En voor er een kwar tier verst,r?1- was, had linkshalf Gaulon aan zijn voorwaartsen ge legenheid gegeven om het bijna stampvolle Prinsenpark te tracte- ren op een juweel van een com binatie, had de Vroet al enige malen het hoofd moeten buigen voor rechtsbuit?" Kopia en was, doordat Schaap een keer te wei nig bedacht was op het effect, dat de bal had, rechtsback Vreeken in ernstige moeilijkheden geraakt. Maar toch klonk als een don der het applaus der Nederlanders toen Appel, van Geen en Rijvers na dat kwartier een aanval con strueerden zo compleet van af werking, dat spil Jonquet gesla gen was voor het feit, van dit offensief tot hem was doorgedron gen. KHet liep uit op een uitval van van Geen, maar de Nederlan ders hadden laten zien. dat de volle zwaarte van een offensief tegen Frankrijks sterkste defensie hen alleszins was toevertrouwd. Elastische verdediging Het initiatief bleef echter in hoofdzaak aan de Fransen. Van der Hart kreeg .handen vol werk, vooral van de vleugel KopaUj laki, maar telkens opnieuw paste Nederland een elastische verde diging toe, waardoor slechts zel den een hoekschop dit overigens nadrukkelijke offensief markeer de. Alleen een hoge kogel van Saunier verplichtte de Munck tot een safe van super kwaliteit. In de vijf en dertigste minuut kwam desondanks toch het Franse doel punt. Nederland bad even tevoren na bet afslaan van een nieuw coirnergevaar een uitval gelan ceerd met Rijvers en de Harder, toen Saunier er in slaagde om van der Hart te passeren. Een vrij veld scheen voor hem te liggen, doch de Vroet greep nog in. De operatie van de oud- Feijenoorder mislukte en zo kon Saunier van wie wellicht ge zegd kan worden, dat hij in bui tenspelpositie de bal had ontvan gen van dichtbij het schot los sen dat voor de Fransen de lei ding betekende (10). In d-e resterende minuten voor de rust moest vain der Hart nog enige malen de felle stormloper Saunier stuiten en achtte onze voorwaartsen het zelf noodzake lijk om een handje toe te steken. Maar tegelijkertijd begon op de tribunes steeds luider de Neder landse geestdrift te spreken, de geestdrift die in die tweede helft een totaal op winst spelend rood- wit-iblauwe ploeg naar de victorie zou voeTen. (Advertentie) UITZONDERLIJKE MILDHEID VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. 12 Maart Er is goed nieuws voor de 300.000 bromfietsende Nederlanders die zich totnogtoe als de meest-ver- drukte weggbruikers mochten beschouwen, niet alleen omdat nog nooit was vastgesteld of zij nu al dan niet op de rijwiel paden thuisbehoorden. maar ook omdat er nog geen doeltreffende oplossing bestond voor het vul len van hun tankje met het on misbare brandstof-mengsel, ver schillend al naar gelang de mo tor. Want hoe ging dat in de practiik: de benzinepomphouders met hun op groot werk ingestelde machines 40-50 liter in de mi nuut zagen slechts met lede ogen bromfietsen stoppen voor hun etablissement, wetende dat weer een martel- en knoeipartii voor de deur stond, ook al pro beerden zij de toevoerleiding nog zo te knijpen. Het juiste meng sel voor de brom-motor was dik wijls een illusie: gevolg: vele stoornissen in het mechaniek. Voor een liter mengsel wordt in den lande 45 tot 65 cent ge vraagd. maar in die prijs zit dan ook de ergernis en het tijdver lies verwerkt, verbonden aan dergelijke miniatuur-klanten jiie dan dikwijls ook nog trechtertjes te leen vragen en zo. Heel wat bromfiets-bezitters ziin uit arren moede zelf aan het mixen gesla gen ergens op zolder, in een schuurtje of op 't balcon: 'n knoeiboel en evenzovele brand haarden. De introductie van de Dorsia- pomp die vanmiddag ten over staan van de Nederlandse pers is geschied, betekent dan ook wer kelijk goed nieuws.- Na twee jaar experimenteren en spitsroeden lopen langs vele instanties brengt de firma v. Rooy in Amsterdam een gespe cialiseerde wonder-pomp voor de bromfiets-service aan de markt, met een fabuleuze tapkraan, waaruit, al naar gelang men be hoeft in één minuut een halve of een hele liter mengsel te voor schijn stroomt met keuze uit 3 verschillende oliesoorten en 6 mengverhoudingen: 18 mogelijk heden in totaal. Deze bromfiets-bar heeft on geveer dezelfde afmetingen als een normale benzinepomp maar kost slechts een kwart van z'n grote broer: 750850 gulden. De DE MUNCK REDT OP FRAAIE WIJZE Op prachtige wijze weet de Nederlandse doelman De Munck zijn doel voor doorbo ring te vrijwaren in de voetbalwedstrijd tussen Frankrijk en het elftal van Neder landse professionals. Telefoto vloeistoftanks, drie voor 1% liter olie. één voor 45 1. benzine, zit ten in de kop van het apparaat. Hun inhoud is voldoende voor een dag snelle service, zelfs in het hoogseizoen en een cocktail mixer in het maatglas zorgt voor het mengen van olie en benzine tot precies dat brouwsel dat uw motortje van vreugde doet brom men, de ene kilometer na de an dere. De pomp waarop gewacht wordt is er dus: Nederlandse vin ding en fabrikaat, bron die de viezen spaart en er nieuwe kan verdienen. Het wachten is nu op de olie-maatschappijen die ze langs alle 'sheren wegen gaan opstellen. En dat zal wel niet zo lang meer duren. ONVERWACHTE SERVICE VAN P.T.T. ZWOLLE We hadden de juiste tijd nodig. Dus draaiden we K 02. In plaats van de ver trouwde, vriendelijke stem van een charmante jonge vrouw drong een hels kabaal tot ons door. Op hetzelfde ogenblik realiseerden we ons, dat we verbonden waren met het Pare des Princes in Parijs. Boven het gejoel en gejuich van een sterk meelevende mensenmassa klonk de opge wonden stem van Aad van Leeuwen uit. De Nederlandse profs stonden achter, maar onze kansen bleven goed. Toen wisten we nóg niet hoe laat het was en evenmin, waaraan we deze kosteloze draadverbinding met Parijs te danken hadden. Enkele proefnemingen brach ten ons de oplossing. Per abuis hadden we K 03 ge draaid, op welke lijn een le vendig ooggetuigenverslag van FrankrijkNederlandse Profs te beluisteren was. Na deze ontdekking heb ben we ons van tijd tot tijd met de stand van zaken in Parijs op de hoogte gesteld en op hetzelfde ogenblik, dat de scheidsrechter einde floot, wisten we dat de Hollandse jongens hadden gewonnen. Nu weten we tenminste hoe laat het is. 63,5 milliard voor defensie PARIJS. De NATO heeft be kend,g emaakt dat gedurende het lopende fiscale jaar 63.465.220.000 dollar uitgegeven zal worden voor de opbouw van het militaire ver dedigingsapparaat tegen eventuele Sowjetagressie. Meer dan 77 per cent van dit bedrag wordt door de Ver. Staten gefourneerd. Na afloop van. de voetbalwedstrijd FrankrijkNederlandse professionals, welke Donderdag in het uitverkochte Pare des Princes-stadion te Parijs werd gespeeld ten bate van het Nationale Rampenfonds, tverden de Nederland se voetballers, die een 21 overwinning hadden behaald, op de schouders van uitgela 'en landgenoten van het veld gedragen. (Telefoto) (Van onze sportredacteur) Het legioen had gegromd van voldoening bij het horen van de tijding, dat Ned. profs zouden voetballen tegen het Franse elftal. Het mocht een teleurstelling zijn, dat de match niet in ons land zelf werd gespeeld, Parijs was niet onbereikbaar. Het had gesluimerd, nu al vijf jaar lang. De prestaties van onze amateurs ivaren niet om over op te scheppen en slechts aarzelend ivas een gedund le gioen meegetrokken naar Antwerpen, naar Kopenhagen, naar Huil Maar de tijding van de Parijse wedstrijd maakte allen weer wakker. Er ging een electrische schok door het hele land. In Groningen en Amsterdam, in Den Helder en Den Haag, overal maakten de „soldaten" zich op om mee ten strijde te trekken. Die Woensdagavond, nu twee dagen geleden, vertrok men per auto, per bus, ja zelfs per bromfiets. Alles stormde zuidwaarts, Parijs tegemoet. Een lange file opge wekte legionaires, die zich had opgemaakt om mee te helpen aan een Nederlandse zege. De invasie van Parijs begon, op een moment, dat vele Franse hoofdstedelingen zich nog de slaap uit de ogen wreven. Ritsen bussen en auto's toeterden door de straten en al spoedig wist men het: de Hollanders waren er. Toen kwam het legioen op rust. Een weldadige en nodige rust om op kracht te komen voor de „Tour de force" die middag in het Pare des Princes. Geen vergelijking Maar ala, dit moet geen ver haal worden van de verrichtin gen van al die trouwe suppor ters. Wij behoeven verder ook niet in te gaan op al die Parijse contrasten, die steeds meer op vallen in deze reuze stad, waar men het presteert een begrafenis stoet door de hoofdstraten te la ten trekken en het hele reusach tige verkeer daarvoor stop te zetten. Neen, dit moet de geschie denis worden van elf Nederlandse jongens, die nog eenmaal werden uitverkoren te mogen vechten voor de eer van hun land, hun dierbare Nederland, al voetbal len ze ook om den brode in den vreemde. Jongens, die daar in hun beroep, nog beter hebben leren spelen, dan ze voordien in eigen land al deden. We hadden een vergelijking willen trekken tussen de elf Oranjehemden var. Zaterdag j.l. in het. Feijenoord-stadion tegen Denemarken en dit team, waar in volgens enkele Franse couran ten helaas Wilkes en Lenstra ontbraken. Maar na vijf minuten zagen we het al. Hier was geen vergelij king mogelijk. Er is, zoals we al gedacht hadden, een reusachtig verschil tussen elf amateurs en elf professeurs in de voetbalsport. Al zijn die laatsten ook Neder landers. Stille naijver. In Rotterdam hebben wij nog veel plezier gehad in de snelle attaques van onze jeugdige voor. hoede, die in de afwerking faal den. We hebben daar in onze harden geklapt, als er eens een keer een staaltje superieur voet bal werd vertoond door Abe Lenstra. Wel Abe op de tri bune in het Pare des Princes heeft het zelf kunnen zien. Daar in die strijd tussen de Franse en de Hollandse profs waren de ogenblikken van prachtig spel niet van de lucht. Schijnbewegim gen en het plaatsen van de bal in de ruimte voor de medespeler werden hier veelvuldig toegepast. Als er eens Engelse profclubs als sparring-partner voor onze Ne derlandse elf in Amsterdam of Rotterdam in het veld versche nen, een „Wolves", een Sunder land, een Bolton Wanderers, dan gingen vaak de handen op elkaar voor dat machtsvertoon. Hier in het Parijse stadion konden beide legioenen zich weren, want de Fransen namen het ern stig op. Zo ernstig, dat het dui delijk werd, dat hier een stille naijver aan het werk was tegen over* de buitenlandse spelers, die in Franse clubs hun brood ver dienen. De Franse bladen hadden al geschreven, dat het een ge weldige teleurstelling zou zijn, als er verloren werd van deze weliswaar sterke, doch niet ster kere Nederlandse ploeg. Dit hebben de Franse spelers zich goed in de oren geknoopt. Ze speelden of hun leven ervan afhing. Moeten we u nog ver tellen, dat zich daardoor alleen al een prachtige strijd ontspon? Moeten we u nu nog duidelijk maken, dat een vergelijking met de Nederlandse amateurs een voudig niet mogelijk is? Want heus, het elftal dat Za terdag tegen Denemarken in het veld verscheen, had door deze Drachtige Franse ploeg eenvou dig onder de voet gelopen gewor den. Dat de Nederlandse profs erin geslaagd zijn, dat te voorko men. is niet alleen een compli ment waard, het markeert ook scherp het grote verschil in kracht tussen hén en de Nederlandse amateurs. Nederlanders stukken beter geworden. Hoe was het ons een vreugde de kennismaking te hernieuwen met een Bertus de Harder en een Theo Timmermans. Hoe huppelde Keesje Rijvers nog altijd even dartel over het terrein. Doch hur. pajate voetbalkennis en kunde is nu veel groter. Dat ze daar door gegroeid zijn, dat hun kracht daardoor nog is toegenomen, is begrijpelijk. Zo voetbalden deze jongens tegen een Frans elftal, dat technisch nog meer in de mars had, maar op bepaalde mo menten, in individueel opzicht tekort schoot ten opzichte van zijn Hollandse tegenstanders. Ook achter was Nederland pa raat, vooral vóór de rust, toen de Franse druk soms erg groot was. Frans de Munck uit Keulen overgekomen verdedigde zijn doel met het bravour, dat we zo node gemist hebben, Arie de Vroet en Cor v. d Hart boden verwoed tegenstand en alléén Schaap was wel eens iets te langzaam. Zijn oude foutoveri gens. Zo voetbalde dit-Nederland- se prof-team een van die wed strijden, die de spelers nooit meer zullen vergeten. Het gejuich van het legioen (hoe weerde het zich bij de gelijkmaker van De Har der), de blijdschap onder elkaar, het deed hun vergeten, dat ze profs waren. Zij vochten voor hun land, dat hen niet vergeten bleek te hebben. Al leek dat wel eens door de houding van de K.N.V.B. ten opzichte van het professionalisme. Zou de grote mand met tulpen, bijeen gebonden in Nederlandse kleuren die ze in de rust kregen aangeboden, misschien hun har ten niet even diep geroerd heb ben, als het onze. toen het Wil helmus klonk voor dit Nederlands elftal? Een stel Hollandse jongens, dat de eer van het land hooghield op een wijze, die boven alle lof is verheven. (Advertentie) met NederlandFrankrijk gaat niet door Het lag in de bedoeling dat het Franse elftal in Juni a.s. een lan- denwedstrijd tegen Nederland te Amsterdam of Rotterdam zou spe len, op de terugweg van Stock holm, waar de Franse officiële ploeg op 11 Juni Zweden zal ont moeten. Bij de besprekingen, welke op het bonriislbureau van de F.F.F. te Parijs tussen de verte genwoordigers van de K.N.V.B. en die van de Franse voetlbalibond hebben plaatsgevonden, is geble ken, dat men het van Franse zijde op prijs stellen zou, indien de plannen voor Juni a.s. niet verder zouden worden uitgewerkt. Het internationaal programma van Frankrijk is dit seizoen overvol en in dit verband acht men het van Franse zijde beter, mede in overleg met de cluibs. die spelers zouden moeten afstaan, om de ontmoeting niet te laten doorgaan. Hun voetjes zijn bij ons in goede handen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5