NOORDHOLLANDS Britse, Belgische en Nederlandse vliegers mijden zonegrens President Gottwald in Praag stervende Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht is Engels burgervliegtuig door Sovjets bedreigd B loemententoonstelling te Heemstede geopend Dagblad voor Alkmaar en omgeving Geen bevel uitgegeven om terug te schieten In luchtcorridor naar Berlijn 81 millioen OPROEP -fc Scherp Brits protest Het eeuwfeest der Hiërarchie Tsjechen landden in Oostenrijk in Rampenfonds Polen mag MIG komen halen Minister Luns terug uit U.S.A. van de Commissaris der Koningin Long- en borstvliesontsteking na terugkeer uit Moskou Grote receptie op Internuntiatuur Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, fü.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 CL per mam, minimam f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar,. Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 14 Maart 1953 - 48e Jaargang - No. 12728 CS BAD EILSEN, Duitsland, 13 Maart Vliegtuigen van de Tweede Geallieerde Tacti sche Luchtmacht hebben vandaag order gekregen 16 km van de grens tussen de Britse en de Sovjetzone van Duitsland te blijven. De order heeft geen betrekking op de vliegtuigen, welke door de luchtcorridors naar Berlijn vliegen. Het bevel werd gege ven, nadat gisteren bij de zonegrens een Britse Lincoln bommenwerper op een oefen- vlucht omlaaggeschoten is. De order geldt voor oefenvlucliten van Britse. Belgische en Nederlandse eskaders, welke de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht vor men. De Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht staat onder bevel van luchtmaar- schalk Sir Robert Foster en is één van de grootste geallieerde luchtformaties op het Europese continent. De sterkte is echter geheim. De Luchtmacht ondersteunt de Noordelijke legergroep van de NAVO, welke uit Britse, Belgische en Nederlandse troepen bestaat. Het hoofdkwartier te Bad Eilsen heeft meegedeeld, dat de piloten geen bevel gekregen hebben terug te schieten op aanvallende toestellen. Ook was er niets bekend over bewapening van oefentoestellen in verband met de aanval van gisteren. Groot Brittannië heeft vandaag Rusland formeel beschuldigd van een „opzettelijke daad van agres sie". De beschuldiging sloeg op het omlaag schieten gisteren door MIG's van een Lincoln bommen werper bij de grens tussen Oost en West Duitsland. In een krachtig protest, dat de Britse hoge commissaris sir Ivone Kirkpatrick bij de Russen heeft ingediend, werd de aanval van gisteren „moord op Britse vlie gers" genoemd. Hij heeft bestraf fing van de verantwoordelijke Sowjet vliegers en schadeloos stelling geëist. De Pravda heeft vandaag de tekst van een Russische protest- 4 Kardinalen en 27 Bisschoppen komen UTRECHT. Naar het K.N.P. verneemt heeft het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat tijdens de op 12 Maart gehouden bisschop penconferentie de plannen voor de eeuwfeestviering van het her stel der bisschoppelijke hiërarchie op enkele practische en onderge schikte wijzigingen na geheel goedgekeurd. Alleen het tijdstip waarop de Pontificale H. Mis van Hemel vaartsdag zal worden opgedragen, wordt iets later. De kerkcollecte, waarom de Stichting 18531953 heeft verzocht nu de radio-actie in verband met de watersnoodramp werd stopgezet, wordt in alle ker ken van Nederland gehouden op Zondag 19 April. De E.H.B.O. houdt zijn bekende steentjes actie voor de opbouw van de me dische faculteit te Nijmegen op 26 April. De plechtige H. Mis van Requiem echter, die de actie Hon derd Jaar Kromstaf zich op Vrij dag 15 Mei gedacht had, kan in verband met gerezen moeilijke omstandigheden bezwaarlijk door gang vinden. Naar het K.N.P. verder uit betrouwbare bron ver neemt is de belangstelling in het buitenland voor de eeuwfeestvie ring reeds nu bijzonder groot. Reeds hebben 4 kardinalen en 27 bisschoppen in beginsel hun komst toegezegd. Verwacht mag echter worden, dat het aantal deelne mende bisschoppen aanmerkelijk groter zal worden. V ertegenwoordiging van Koningin Juliana bij kroningsplechtigheid 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. Bij de plechtigheden ter gelegen heid van de kroning van Koningin Elisabeth II te Londen zal H. M. Koningin Juliana vertegenwoor digd zijn door een missie die be staat uit Z. K. H. de Prins der Nederlanden, mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, opper-ceremo- niemeester, en ritm. W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester. nota aan Engeland gepubliceerd tegen de schending van het grond gebied van de Russische zone van Duitsland door een vliegtuig van de R.A.F., dat gisteren door de Russische MIG's neergeschoten werd. Piloot gestorven. De piloot van de Britse Lin coln bommenwerper, die gisteren door Russische jagers werd neer geschoten, is vanmorgen gestor ven. Hierdoor is het aantal doden gestegen tot zes. Het zevende lid van de bemanning zou onder be handeling zijn in een ziekenhuis in de Oostelijke zone van Duits land. De Verenigde Staten hebben vandaag in een tweede protest nota de Tsjechoslowaakse rege ring er op attent gemaakt dat „de nodige maatregelen genomen zul len worden door de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland om in de toekomst grensschendingen door de Tsjechische luchtmacht te voor komen". In de tweede nota wordt voorts geëist dat de Tsjechische regering excuses zal aanbieden en compen satie zal geven voor het neerge schoten toestel. LONDEN, 13 M&art Een woordvoerder van de British European Airways heeft te Londen verklaard, dat Don derdag door Sovjet-vliegtuigen waarschuwingsschoten ge lost werden bij een Viking van de maatschappij, welke op weg was naar Berlijn. De woordvoerder zeide, dat de Viking zich in de corridor bevond, doch dat het toestel aan de grens vloog. De Sowjet-vliegtuigen hadden de Viking waarschijnlijk meer naar het midden van de corridor willen jagen. De Viking was af komstig uit Muenchen. Reuter meldt daarentegen uit Bonn. dat een woordvoerder van het Britse Hoge Commissariaat verklaard heeft, dat het vaststaat dat de Viking buiten de corridor heeft gevlogen en door de Sowjet toestellen weer teruggedreven werd. De Viking bereikte verder zonder bijzondere voorvallen Ber lijn. GRAZ, 13 Maart. Drie jeug dige leden van de Tsjechische luchtmacht zijn vandaag in een klein Duits toestel naar Duits land gevlucht, waar zij politiek asyl verzocht hebben. De luite nant en twee sergeanten landden op het vliegveld Thalerhof bij Graz in de Britse bezettingszone. Opgewekt na hun vlucht van 184 km uit Bratislava, vroeg het drietal de Britse soldaten, die on middellijk een cordon rond het toestel trokken: „Is dit Graz?" Na het bevestigende antwoord vroegen zij om asyl. Zij werden door de Britse militaire autoritei ten in voorlopige bewaring ge nomen. Hun toestel een oefen toestel „Arado 96" werd door Brits personeel naar een hangar gereden, waar het onder bewa king werd gesteld. Britse functionarissen hebben vanavond meegedeeld, dat de vluchtelingen geholpen door de duisternis vanmorgen vroeg er door een list in geslaagd waren de beschikking over het toestel te krijgen. De vliegers gooiden hun parachutes weg om zich alle drie in het kleine toestel te kunnen wringen. De piloten van de B.E.A. heb ben opdracht ontvangen zich strikt aan de begrenzing van de corridors te houden. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart In het Nationale Rampen fonds is tot vanavond 81 millioen gulden binnenge komen. Gisteravond was bijna 80 millioen bijeenge bracht. KATHOLIEK ONDER WIJS-CONGRES Ter gelegenheid van 100 jaar Kromstaf DEN HAAG. Ter gelegenheid van de viering van Honderd Jaar Kromstaf zal op 29 April in de grote zaal van Tivoli te Utrecht een katholiek onderwijs-congres worden gehouden voor leerkrach ten en ouders. Drie sprekers zullen de verhou ding van school tot gezin, Kerk en maatschappij schetsen. Hiertoe zijn uitgenodigd Anton van Duin kerken, Pater Dr. Perquin S.J. en het Tweede Kamerlid J. Peters. KOPENHAGEN, 13 Maart. De Deense regering heeft van daag te kennen gegeven dat Maandag Polen de MIG kan ko men halen, die vorige week door een Poolse politieke vluchteling op het eiland Bornholm aan de grond werd gezet. In de afgelopen week hebben de vliegtuigexperts dag en nacht doorgewerkt om de geheimen van de Russische MIG-15 de eerste die onbeschadigd aan deze zijde van het IJzeren Gordijn is geko men te doorgronden. Het formele besluit om de Pool se piloot als politiek vluchteling te erkennen, zal vermoedelijk Maandag genomen worden. (Van onze verslaggever) Koningin Juliana heeft gisteren door het opentrekken van een gordijn de internationale bloemen tentoonstelling „Flora 1953" te Heemstede geopend. Deze tentoon stelling wordt tot 14 Mei op het grote landgoed „Groenendaal" ge houden. In het bijzonder smaakvol ingerichte park steken de crocus- jes weliswaar hun koppen op, doch de echte bloemenpracht slui mert er nog. - - -v Thans maakt de meeste indruk de bloementoal, een expositieruim te van 2000 m2, die door het ver wijderen van het gordijn zichtbaar werd. Hier is een grote bolbloe- menexpositie ingericht, dat wil zeggen: bloeiende bloembollen uit de warme kassen. Vijftigduizend bloemen en bloeiende planten, in hoofdzaak nieuwe of nieuwere aanwinsten van de laatste jaren, hier ten lande ontstaan door krui singen, zijn in de meest geva rieerde opstellingen gerangschikt. In de erehal viel ons reeds een inzending van zeventig verschil lende soorten bloeiende hyacinten op, elk vertegenwoordigd door drie stuks. Toen de Koningin via de Heem- steedse straten, waar druk ge- SCHIPHOL, 13 Maart. „De Amerikaanse regering en haar niet te onderschatten tijdgenote, de publieke opinie, hechten grote waarde aan een Europese defen- siegemeensohap, niet alleen op militaire overwegingen, maar ook omdat er een definitieve verzoe ning uit zou blijken tussen Frank rijk en Duitsland. Voortdurende geschillen tussen die twee landen zouden haar teleurstellen", zo sprak de minister van Buitenland se Zaken mr. J. M. E. H. Luns, toen hij vanmorgen, vermoeid maar voldaan, op een nog in mist gehuld Schiphol uit de Constella-, tion stapte, die hem had terug gebracht van zijn veertiendaags verblijf in de Verenigde Staten. Aan de bevolking van Noordholland bij het begin van de werving voor de organisatie Bescherming Bevolking Nu van overheidswege met grote zorg de organisatie, nodig voor de bescherming der bevolking, is voorbereid, zal de Noord hollandse burgerzin, welke op zo overtuigende wijze bij de watersnood tot uiting kwam, er toe moeten bijdragen, dat de ontworpen plannen ter beveiliging van huis en haard verwezen lijkt kunnen worden. Het is bij deze watersnood gebleken, hoezeer georganiseerde hulpverlening verkieslijker is boven alle goedbedoelde indi viduele acties. Indien u thans deze organisatie mee helpt tot stand brengen, zal bij een onverhoopt wederom optredende ramp, ogenblikkelijk hulp verleend kunnen worden. Het is daarom, hoezeer u ook reeds door uw burgemeester van het belang dezer organisatie op de hoogte moge zijn gesteld, ook mijnerzijds tot u richt om u te wijzen op het belang van uv rij willige deelneming aan de organisaties Bescherming Be volking, welke in alle omstandigheden, dus zowel in vredes- als in oorlogstijd, een menslievende taak heeft. Moge het alom in de wereld bekend staande sociale besef der Nederlanders thans wederom aanwezig blijken te zijn. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland J. E. DE VOS VAN STEENWIJK vlag'd wordit en waar de midden stand door gevelversieringen de aandacht van de honderdduizen den bezoekers, die verwacht wor den, tracht te trekken, op 't land goed arriveerde, speelde de elec- tronische beiaard in de Flora klokkentoren, die in het hart van de tentoonstelling is gebouwd. Na de openingstoespraken en -plech tigheden maakte de Koningin een rondgang door de paviljoens en andere gebouwen en over het omvangrijke landgoed, dat enorme beloften voor de komende maan den inhoudt. PERS VERLAAT „FLORA 1953" HEEMSTEDE. Toen Ko ningin Juliana gisteren de „Flora 1953" te Heemstede zou openen, bleek dat voor de tien tallen Nederlandse en buiten landse journalisten in de erehal geen plaats was gereserveerd, waardoor men op een kluitje in een hoek moest staan. Toen aan de directie van „Flora" werd gevraagd waarom er geen plaatsen waren, werd geant woord, dat men deze niet be schikbaar had. De Nederlandse en buitenlandse journalisten, onder wie de deken van de parlementaire pers en verte genwoordigers van grote Ne derlandse, Europese en Ameri kaanse dagbladen en nieuws agentschappen, besloten toen unaniem de hal te verlaten en de openingsplechtigheid door de Koningin niet bij te wonen. De Koningin arriveerde om tien minuten over half drie; de persvertegenwoordigers wa ren toen reeds vertrokken. Dit portret van Paus Pius XII werd officieel gepubliceerd ter gelegenheid van de 14de verjaardag van zijn verheffing.. Het werd gemaakt door de officiële fotograaf van het Vaticaan, kort voor de ziekte van de H. Vader, waarvan hij thans herstellende is. DE PERS BIJ DE FLORA HAARLEM Jhr. Mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de directie van Flora 1953, heeft tijdens een ont vangst door de gemeente Haar lem van de binnen- en buiten landse pers excuses aangeboden namens de Flora-directie voor het gebeurde van Vrijdagmiddag bij de opening van de „Flora" (zie kadertje voorpagina). Hij riep de clementie in van de persvertegenwoordigers, om dat de directie-leden niet wisten, welke capaciteiten en gewoonten hun nieuwe mensen hadden. Jhr. van Nispen tot Pannerden aan vaardde uitdrukkelijk de verant woordelijkheid voor het gebeurde en wilde ruiterlijk erkennen, dat er „een kleine fout in zenu wen" was gemaakt. Dr. van Raalte zeide als individueel jour nalist. dat hij wist, hoe moeilijk het werk is van de Flora-directie, maar hij vroeg tevens aandacht voor het moeilijke werk van de journalist en voor de waarde en waardigheid van de pers. Onder enig applaus zeide dr. van Raalte dat hij persoonlijk gaarne de we derzijdse moeilijkheden aan vaarde. (Advertentie) PRAAG, 14 Maart - De president van Tsjecho-Slowakije, Klement Gottwald, die Woensdag in Praag was terugge keerd na de begrafenis van Stalin te hebben bijgewoond, is ernstig ziek. Donderdag openbaarde zich een long- en borstvliesontsteking en blijkens hel laatste van een drie tal gisteravond uitgegeven bulletins was een longbloeding opgetreden, waardoor de 56-jarige president in ernstig levensgevaar verkeerde. WONINGBOUWPERIKELEN zijn er vele. Zij zijn deze week weer danig ter sprake geweest in de Eerste Kamer. Verschil lende afgevaardigden hebben er het hunne van gezegd en de minister, ir. Witte, heeft geen biad voor de mond genomen. De woningbouw moet nog meer vóórop staan in ons aller be langstelling! Daartoe wil De Kroniek van Zaterdag in dit nummer een steentje bijdra gen, waarin enkele onderdelen van het woningbouwprobleem naar aanleiding van de gedach- tenwisseiing in de Eerste Ka mer onder de aandacht worden gebracht. Radio-Praag maakte vanmor gen om vier uur bekend, dat de toestand nog critiek was. Om zes uur vanochtend was nog geen verbetering ingetreden. Men heeft de 56-iarige president een bloedtransfusie toegediend. Oostenrijkse specialisten ziin op grond van de door de Tsje chische regering uitgegeven bulle tins van mening, dat het einde van Gottwald wellicht over en kele uren kan worden verwacht. De patiënt is zeer zwak. ziin ademhaling moeilijk, de bloed druk laag. Het bekendmaken van het nieuws lijkt in alles bijzon der veel op de manier waarop Stalin's ziekte en sterven werden aangekondigd. De geneeskundige bulletins ziin ondertekend door elf doktoren en chirurgen, waaronder drie Rus sen. Gottwald is de derde president van de in 1918 gestichte Tsiecho- voor landen van de NAVO. Slowaakse republiek. Onder de genen die met hem de Tsie- chische communistische partii hebben gesticht, bevindt zich Rudolf Slansky. de gewezen secretaris-generaal die in Novem ber j.l. met tien anderen wegens „hoogverraad en sabotage" werd opgehangen Gottwald vertoefde van 1938 tot het einde van de oorlog in Moskou. U.S.A. laten Britten mijnenvegers bouwen LONDEN, 13 Maart. De Ver enigde Staten hebben Vrijdag in het gebouw van de Britse admi raliteit te Londen een contract ondertekend voor de aankoop van mijnenvegers van Groot-Brittan- nië ter waarde van 3.956.000 pond sterling. De mijnenvegers zijn bestemd Mau-Mau-leden gedood NAIROBI, 13 Maart. Bij een zuiveringsactie in de heuvels van Aberdare, ten Westen van Nyeri, zijn Vrijdag 5 leden van de Mau Mau gedood en een lid gevangen genomen. De actie werd uitge voerd door militaren en politie. DEN HAAG. De veertiende verjaardag der Pauskroning van Z. H. Pius de twaalfde is Donder dag in de vooravond op grootse wijze gevierd met een officiële receptie van de Apostolische In ternuntiatuur te den Haag. Reeds van vier uur af was het in de Carnegielaan, waar de Haagse verkeerspolitie uitstekende rege lingen had getroffen, een komen en gaan van auto's van diploma ten en officiële persoonlijkheden Onder hen bevonden zich de aartsbissohop-coadjutor v. Utrecht, mr. B. J. Alfrink, de bissohop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de ministers Cals, Beel, Witte, van Thiel, de oud-ministers Rutten, Wijers en Peters, leden van de Raad van State en de Staten- Generaal. Het Koninklijk Hof was vertegenwoordigd door mevrouw de weduwe van Tuyl van Seroos- kerken, en vele andere vooraan staande persoonlijkheden. Het ge hele corps diplomatique behalve de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en de satellietstaten, de burgemeester van Amsterdam en den Haag, vele kerkelijke pre laten en provinciaals van orden en congregaties en tal van voor aanstaande persoonlijkheden uit het kerkelijk en wereldlijke leven. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1