NOORDHOIMNDS Verzoenende taal van Malenkov Gottwald Zaterdagmorgen aan zijn ziekte overleden Intellectuelen bezonnen zich op sociale positie Duitse ballon bij Zwolle geland Internationale kwesties vreedzaam te regelen Men twijfelt hier en daar aan natuurlijke dood Heilige Vader pleit voor Europese eenheid arte Dolf Dagblad voor Alkmaar en omgeving Raad opperste Sovjet bijeen Burgemeester Ernst Reuter Vliegrampen Dr. Delfgaauw in het krijt voor de drie K.V.P.-rapporten Vragen over vltieïitscliepen Goede vangst in Wernhout atie, die RIJ 4e klasse - 17e lijst Congres van I.S.O.N.E.V.O. Geen brood oorlog in Amsterdam Uit de koers bij reclamevlucht Japanse regering afgetreden Eden weer terug uit Washington 81.4 millioen in Rampenfonds Verhoeven schreef nschap een groot en binnenkwam, kelijk vergelijken en dan viel die ïateriaal én wat uit voor de K.I. leke mannen gre- exemplaar op de heeft zich na i - maar groeide .atie uit." an vandaag in n de K.l. Ier een l ook voor de kans, zoals U er krijgt! Grijp de Katholieke »t elke nieuwe st interessante album van de - 48 pagina's laan 51, Haarlem. 32 5998 6918 8134 8231 8262 546 12922 12936 14717 14761 14767 - iuiiimiiiiHiimnii£ irme textiel vandaan lit het venster: niets J niet wat tussen die n geruime tijd naar speuren. Zijn voeten L wonden en tenslotte n.t, weifelend of hij de laatste uren wat iden gespeeld. Slaap eer. Hij lag nog niet andere zijde gerucht En Braminetje sliep S ijmen keek wat ver- hem juist wakker Z toen glasge- dat er weer iets aan 5 len naast het bed en uiten was geslingerd. Z Terwijl hij dat Bnammetje IIIIIIIIIIIIIIHIlIHHIlR Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. tnclusiet incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per nun. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Maandag 16 Maart 1953 48e Jaargang - Nr 12729 MOSKOU, 15 Maart (Reuter) Malenkov heeft als de nieuwe premier van de Sovjet-Unie ter gelegenheid van het bijeenkomen van de Opperste Sovjet een rede gehou den, waarin hij heeft gezegd, dat alle geschillen met de V.S. en alle andere landen zijn bij te leggen. Hij zag geen „lastige of onopgeloste kwestie, die niet door vreedzame middelen zon kunnen worden opgelost". De voorstellen, kort na de dood van Stalin genomen om wijzigingen aan te brengen in de regering werden goedgekeurd. De eerste reacties van het Westen zijn niet pessimistisch. De vergadering van de Opper ste Sovjet werd uitgeschreven door het centrale comité van de communistische partij, de raad van ministers en het presidium van de Opperste Sovjet, de drie organen, die ook de samenstel ling van de nieuwe regering be kend maakten. De Opperste Sovjet keurde de samenstelling van de regering goed. De opvolger van Stalin, George Malenkov, hield een toepraak, waarin hij onder meer zeide: Ieder land in de wereld, dat op komt voor de belangen van de vrede, de Verenigde Staten inbe grepen, kan verzekerd zijn van de standvastige vredespolitiek van de Sovjet-Unie". De gezamenlijke zitting van de raad der nationaliteiten en de Sovjet duurde een uur en tien minuten en werd gehouden in de witte marmerzaal van het Krem lin. De vergadering begon precies twee uur. Rechts van Malenkov zat Beria en links Molotof. Toen Malenkov en de andere leden van de regering binnen traden stond men op en juichte. Voor zitter was Jasnof, burgemeester van Moskou en voorzitter van de Raad van de Unie. Stalin herdacht Ter nagedachtenis van premier Stalin stonden de afgevaardigden in stilte op. Ook het overlijden van president Gottwald werd op deze wijze herdacht. De afgevaar digden keurden een condoleantie- resolutie goed. Beria stelde voor Malenkov, „een talentvolle volgeling van Lenin en Stalin", tot voorzitter van de raad van ministers (pre mier) te benoemen. De afgevaar digden juichten daarop luid. Daarna diende Malenkov offi cieel de lijst van regeringsleden in. Beria, minister van binnen landse zaken, zeide, dat de rege ring alles zou doen, om het com munisme op te bouwen zoals Le nin en Stalin dat geleerd hadden. De politiek was er op gericht het uitbreken van een nieuwe oorlog te verhinderen en in vrede te leven met alle landen. Premier Malenkov zeide verder, dat de regeringsveranderingen de consolidatie van het regerings- gezag beogen. De veranderingen zijn met Stalin besproken en kre gen diens goedkeuring. Stalin's dood heeft de uitvoering van de veranderingsplannen slechts ver haast. De Sovjet-Unie zou de vriend schap met C'hina en de volksde mocratieën consolideren. De Sov jet-Unie zou de beproefde politiek blijven volgen van het handhaven van de vrede, samenwerking met alle landen en versterking der handelsbanden op basis van we derzijds belang. De buitenlandse politiek, aldus Malenkov, had het strikte nakomen van alle verdra gen tot grondslag. De gezondheidstoestand van koningin Mary LONDEN, 15 Maart Koningin Mary, grootmoeder var- koningin Elizabeth de Tweede van Groot- Brittannië heeft van Zaterdag op Zondag een betere nachtrust gehad, dan tevoren. De 85-jarige koningin Mary moet al sedert drie weken het bed houden wegens een maag aandoening. Tijdens reis naar V.S. op Schiphol Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn, is Zaterdagmiddag om 3.45 uur op Schiphol aange komen. De burgemeester bevindt zich op doorreis naar Amerika. „Men moet er zien voor hoeden de recente vliegtuigbeschietingen in Duitsland te dramatiseren. Men mag niet achter elk voorval een van tevoren beraamde actie zoe ken. De bevolking van Berlijn voelt zich door een dergelijke ge beurtenis niet verontrust en rea geert minder nerveus dan in het algemeen aangenomen wordt", aldus prof. Ernst Reuter in een vraaggesprek tijdens zijn opont houd op Schiphol, op weg naar New York. Van de dood van Gottwald had hij nog niet gehoord en prof. Reuter toonde zidh zeer verrast. „Men zou er bijna aan twijfelen dat hij een natuurlijke dood ge storven is", zo liet hij zich uit. Op de vraag of hij met voorop gestelde plannen en bedoelingen naar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gaat, ant woordde prof. Reuter: „Geen commentaar". Boven de woestijn ten zuid westen van Cairo is een Egyp tisch militair vliegtuig met 14 inzittenden, allen officieren en onderofficieren van de Egyptische luchtmacht, neergt stort. Er zijn geen overlevenden. Een Britse Vampire is bij een oeferovlucht boven West-Duitsland verongelukt en op een electrische leiding terecht gekomen. De pi- poot en een Duits meisje, dat op de kant van de weg speelde, kwamen om het leven. Het Con- vair lijntoestel, dat in India zou zijn neergestort, is nog niet ge vonden. (Van een onzer redacteuren De debater, die Zaterdag te Amsterdam het congres over de sociale positie der werkers in de intellectule beroepen met 'n aandeelhoudersvergaderingvergeleek, oogstte een uitbundige ovatie. De kneep van de vergelijking zat hem hierin, dat de aandeelhoudersvergaderingen ge woonlijk slechts dan druk worden bezocht, wanneer het de onderneming slecht gaat. van Kamerlid Weiter Het Tweede Kamerlid de heer Weiter heeft aan de minister president de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat de Neder landse regering nu al geruime tijd twee van Wm. Muller en Co. gecharterde vluchtschepen. de „Willem 1" en de „Willem 2", vaarklaar laat houden in de ha ven van Hellevoetsluis, elk met een gezagvoerder en een kernbe manning aan boord? 2. Zo ja, is de regering bereid de Kamer mededeling te doen omtrent de bedoeling van ge noemde maatregel? Een klein aantal Amsterdamse bakkers, leden van de Vereniging van Winkeifba-kkers „Aller Be lang", had aangekondigd, dat zij met ingang van vandaag het wit brood 5 cent beneden de prijs, vastgesteld door de contactcom missie voor werkgevers in het bakkersbedrijf te Amsterdam, zou gaan verkopen. Op een Zondag middag gehouden vergadering is besloten, dit voornemen Maandag en ook de andere dagen van de komende week nog niet ten uit voer te brengen. De voorzitter van „Aller Belang" deelde mede, dat twee juridische ad/viseurs van bakkersverenigdngen, waarbij die van „Aller Belang", zullen pogen een oplossing te vinden voor de gerezen moeilijkheden. De intellectuelen hadden dan ook in grote getale gehoor gege ven aan de uitnodiging van het I.S.O.N.E.V.O., Instituut voor So ciaal Onderzoek van het Neder landse Volk. Minister Suurhoff, bewindsman van het departement, welks koers vaak door de intel lectuele werkers fel becritiseerd wordt, had zich „in het hol van de leeuw gewaagd". De minister, die het congres opende, merkte op, dat terwijl de maatschappij de laatste decennia, dank zij wetenschappelijk werk, gigantische vorderingen heeft ge maakt, de wetenschappelijke wer kers zelf in hun positie min of meer gedevalueerd zijn. Het is in het bijzonder voor de arbeiders stand van het hoogste belang aan de geestelijke vorming der intel lectuelen steun te verlenen. Daar om mag de sociale positie van de intellectuelen niet ondermijnd worden. Hij waarschuwde er voor dat met leuzen en jammerklach ten alleen het geneesmiddel niet zal worden gevonden. De drie prae-adviezen hadden het probleem in zijn verschillende aspecten bestudeerd: prof. dr Th. Keulemans O.Carm. in het wijs gerige, dr Idenburg, directeur- generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek, in het maat schappelijke en dr Pen in het economische. Dr Pen kreeg de zwaarste aan vallen te verduren. Niet alleen omdat zijn onderwerp in het ma teriële lag, maar ook het meest strijdbaar was. Hij critiseerde het KVP-rapport over de midden groepen. Dr Delfgaauw noemde de bewering van dr Pen, dat in het KVP-rapport de intellectuelen „worden opgetrokken ten koste van de arbeidende stand en de ouden van dagen", beslist onjuist. Zeer belangwekkend was de cri- tiek van prof. Polak, die dr Pen er op wees dat deze materie niet louter-economisch kan worden be zien. Prof. Keulemans waar schuwde voor het zioh opsluiten in de „ivoren toren". Dr Iden burg betoogde, dat de intellectueel een „maatschappelijk verbinende functie" heeft. Positie veilig stel len mag niet leiden tot klasse- bewustzijn. Behalve minister Suurhoff woonde ook mej. dr de Waal, staatssecretaris van O.K.W., het congres bij. President Gottwald van Tsjecho-Slowakije, wiens toe stand Zaterdagmorgen vroeg reeds zeer slecht was, is dezelfde dag nog overleden. De begrafenis zal a.s. Don derdag geschieden. Te Wenen werd Zaterdag van welinge lichte zijde vernomen, dat de 75-jarige vice-premier prof. Zdenek Nejedly, tevens lid van het 9 man sterke presi dium der Praagse regering Gottwald zal opvolgen. Ver> schillende staatshoofden hebben boodschappen van rouwbeklag gezonden, o.w. Eisenhower. „Het is zeer goed mogelijk dat president Gottwald is weggezui verd op last der nieuwe Sovjet- Russische regeerders", verklaarde Peter Zenkl, een voormalig Tsje- choslowaakse vice-premier, die nog onder Gottwald heeft ge werkt, Zaterdag te Washington. „Het is best mogelijk dat de overleden president als zondebpk heeft moeten dienen voor de toe nemende Russische ontevreden heid over de verslechtering der Tsjeohoslowaakse economie en over het niet vervullen door Tsje cho-Slowakije van de door het Kremlin gestelde productie-eisen. Hij zou in dat geval uit de weg zijn geruimd om nieuwe commu nistische leiders hun kans te geven", zeide hij. Zenkl vluchtte naar de Ver enigde Staten, toen Gottwald in 1948. als premier, de staatsgreep voorbereidde en pleegde, die hem dictator van Tsjecho-Slowakije maakte en dit land binnen de Sovjet-Rusissche invloedssfeer trok. Zenkl is thans voorzitter van de „Raad voor Vrij Tsjecho-Slo wakije" in de Verenigde Staten. „Het is mogelijk", vervolgde hij, „dat Gottwald gestorven is na in Moskou, gedurende de begrafenis f* van maarschalk Stalin, ziek te zijn geworden. Doch meh kan dat in een communistisch land nooit zo precies zeggen". Zenkl zeide voorts dat de Rus sische ontevredenheid over de Tsjechoslowaakse economische po sitie onder Gottwald's leiding steeds duidelijker was geworden. Gottwald onderhield nauwe be trekkingen met Stalin, doch hij achtte het geenszins uitgesloten dat na het overlijden van de Rus sische premier opdracht is gege ven hem uit de weg te ruimen. Zenkl verklaarde tenslotte nog, dat de „Raad voor Vrij Tsjecho- radioboodschap Slowakije" een POOLSE DIPLOMATEN TERUGGEROEPEN Vit Stockholm STOCKHOLM, 15 Maart (Reu ter). Vier van de zeven Joodse diplomaten van de Poolse legatie te Stockholm hebben opdracht ontvangen zioh met hun gezinnen naar Warschau te begeven. Het betreft de politieke instructeur van de staf de eerste secreta ris de handelsattaché, de pers attaché en een vice-consul. Naar verluidt bevindt zich reeds een niet-Joodse vervanger van de Joodse militaire attaché op de legatie. De militaire attaché is echter nog niet teruggeroepen. (Van onze verslaggever) ZWOLLE. Gistermiddag om streeks kwart voor vier zagen verschillende inwoners van Zwol le en omgeving tegen een stra lende hemel een luchtballon aan stalten maken om te landen. Het duurde dan ook niet lang of de ballon was aan het gezicht ont trokken en bleek op een weiland van de landbouwer v. d. Berg in de buurtschap Oldeneel in de on middellijke nabijheid van de stad op een honderd meter afstand van de boerderij te zijn geland. Het was de Duitse ballon „Kornbrannt II", onder commando van de heer Götzer, afkomstig uit Munster in Westfalen. De heer Götzer was in gezel schap van nog drie personen, waaronder een dame, in Münster opgestegen voor een reclame- vlucht ten behoeve van de Mün- sterse Dierentuin en het jeugd blad „Dalla", met de bedoeling in Kleef te landen. Door de sterke wind, die in de hogere regionen anders woei dan men bij de waar nemingen had bevonden, was de ballon echter een eind afgedre ven. Deze wind en ook het uit zicht op een grote watervlakte, die hem niet bekend voorkwam, deden de commandant besluiten te landen. Hij was ten zeerste verrast te vernemen, dat hij in Nederland was terecht gekomen. Onmiddellijk kwamen natuur- Josjida geen meerderheid lijk van alle kanten nieuwsgieri- in het Lagerhuis. gen opdagen en ook vanuit Zwolle spoedden velen zich derwaarts. Met auto's, motoren, fietsen, ja zelfs op bromfietsen door de wei landen en over sloten was er spoedig een groot aantal mensen in de anders zo rustige omgeving aanwezig. Ook de Rijkspolitie verscheen spoedig ter plaatse, De ballon werd met behulp van omstanders opgerold en ingepakt en is later op een boerenwagen naar het station Zwolle vervoerd. Tussen de bedrijven door had de commandant nog de gelegen heid om te vertellen, dat dit zijn 133e vlucht was en dat het hoog in de lucht lekker warm was. Door de goede zorgen van de Verkeersgroep van de Rijkspolitie keerden de ballonvaarders nog gisteravond via Enschede-Glaner- brug naar hun „Heimat" terug. TOKIO, 15 Maart (Reuter). De Japanse liberale regering is Zaterdag gevallen. Het Lagerhuis heeft een motie van wantrouwen in de regering aangenomen. Meer dan 20 „rebellen" zijn uit de liberale partij van premier Josjida getreden voordat de motie in stemming kwamHierdoor'had meer LONDEN, 15 Maart (Reuter). De Britse minister van buiten landse zaken, Eden, heeft Zater dag bij aankomst uit de V.S. in Londen verklaard, de overtuiging te hebben, dat Engeland en de V.S. „op dit ogenblik dichter bij elkaar zijn dan wij ooit waren in vele kwesties die alle delen van de wereld raken". Hij en Butler, de Britse minister van financiën, waren naar de V.S. gegaan om zekere gedachten en conclusies, die op de economische conferentie te Londen van het gemenebest waren geformuleerd, uiteen te zetten. Eden noemde de verbeterde be trekkingen tussen Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije, -een van de meest hoopvolle ontwikkelin gen, die zioh de laatste maanden in Europa hebben voorgedaan. Herbevolking van Krabbendijke Volgende week 21 Maart, zal de geëvacueerde bevolking van de gemeente Krabbendijke op eigen risico mogen terugkeren. TITO'S BEZOEK AAN GROOT-BRITTANNIë LONDEN, 15 Maart (Reuter). President Tito van Joego-Slavië is Zondag in de Britse wateren aangekomen. Tito zal een bezoek van vijf dagen aan Groot-Brit- tannië brengen. Het schip, waar op de Joegoslavische president de reis maakte, de „Galeb", is Zon dag zes mijl van Sheerness voor anker gegaan. Het zal Maandag de Theems opvaren. Toen de „Galeb", geëscorteerd door Britse torpedobootjagers, in het Kanaal voer, verklaarde Tito in een boodschap, dat een uitwis seling van gedachten tussen de regeringen van Groot-Brittannië en Joego-Slavië over verschillen de inteiftktionale "vraagstukken en problemen, die de beide landen betreffen, noodzakelijk is. Uit overwegingen van veilig heid zal Tito overal door gewa pende mannen worden begeleid. Om dezelfde redenen zijn slechts weinig gegevens over het pro gramma van het bezoek verstrekt. voorbereidt om het Tsjechoslo waakse volk via Radio Vrij Euro pa, dat een station te München heeft, „mede te delen wat voor man Gottwald eigenlijk wel was". Tot Zaterdagavond was in het Nationale Rampen fonds een bedrag van 81.4 millioen gulden bijeenge bracht. Dat betekent ten opzichte van Vrijdag een vooruitgang van vier ton. MASSAGRAF ONTDEKT BIJ BUCHENWALD BERLIJN, 15 Maart (AFP). Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraf" is in de omgeving van het voormalige concentratiekamp Buchenwald bij Weimar een massagraf ontdekt met de stoffe lijke resten van 600 tot 700 per sonen. Vluchtelingen uit Thürin- gen verklaarden bij aankomst te West-Berlijn, dat het merendeel van de slachtoffers de dood had gevonden door een nekschot of doordat hun schedel was inge slagen. Men neemt aan, dat het hier gaat om gevangenen van Buchenwald. Amsterdammer met 3 kg. goud aangehouden (Eigen bericht) WERNHOUT, 15 Maart. De zer dagen is aan de grens te Wernhöut de Amsterdamse ver tegenwoordiger N. aangehouden, die in zijn auto een hoeveelheid van 3 kg baar goud frauduleus naar België trachtte uit te voeren. De grensbeambten vonden het goud, dat een waarde vertegen woordigt van 14 a 15 duizend gulden, in de auto verstopt. Het kostbare metaal is in beslag ge- Zelfs het ogenblik van de aan- nomen. De handelsreiziger is te komst is niet bekend gemaakt. Breda ingesloten. De Heilige Vader heeft gisteren voor de eerste maal na Zijn ziekte een rede gehouden. Paus Pius XII richtte het woord tot 60 profes soren en studenten van het Euro pa-College te Brugge. De aanwe zigen vertegenwoardigden 18 lan den. Zijne Heiligheid ontving hen in de troonzaal en sprak het ge zelschap in het Frans toe. In Zijn toespraak deed de Heilige Vader een dringend beroep op een ieder mede te werken aan de vestiging van de Europese eenheid. Deze eenheid is noodzakelijk en dient te stoelen op de waarden van de Christelijke beschaving. Het hoofddoel moet zijn de Euro pese geest, want zonder die geest kan er niets blijvend ontstaan. Dit betekent op de bres te staan voor het behoud van de gemeen schappelijke waarden en aan te moedigen tot een beleving daar van. Een beleving, welke een rechtvaardiging is voor de vaste wil verenigd te leven. Daarom zullen ook alle kunstmatige mid delen falen om de noodzakelijke veranderingen aan te bren gen. Alleen de geestelijke waar den zijn daartoe in staat. Dezelf de geestelijke waarden, die de grondslag zijn van de West-Euro- pese beschaving. De Heilige Va der vestigde de aandacht op de grote sociale en economische ver schillen, die bestaan. Het levens peil van de mensen in de ve~ armde en geteisterde gebieden dient te stijgen. Voor alles vraagt het streven naar de Europese eenheid offers. De regeringen moeten bereid zijn concessies te doen. Concessies die liggen in de staatkundige en in de economi sche sfeer. Zowel onder de men sen, als onder de volkeren is niets van duurzame aard, wanneer het niet berust op een hechte en ware vriendschap onderling. mmmmm 't Veld vierde het 25-jarig pastoraat van de Zeereerw. heer M. J. v. d. Burg. De jotostoumt de intocht in het dorp. Inzet: de pastoor tijdens de bloemenhulde.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1