Pastoor M. J.van der Burg 25 jaar herder van 't Veld Eeuiven reiken elkaar en ons de hand Byzantijnse mis voor Schola Publica Het Gulden Vlies met afbraak bedreigd Een groots feest 6 Pastoor van Beers I2V2 jaar in Bergen der Joop de Knegt in voortreffelijk gezelschap Hockey in ons gewest Kool naar Oost-zone Hei Uitvoering Mattliaeus-Passion Voor 40 jaar Binnenge k omen giften BIJ DE NOORDERPERS Ma! Pagina 2 Maandag 16 Maart 1953 Annie Woud weet met haar riine altstem de expressie a.h.w. voel baar te maken. Han le Fèvre ver vulde de rol van de evangelist, zuiver van toon en dictie. David Hollestelle vertolkte de Christus- partij met die klassieke rust en romantieke sonoriteit, welke hii als geen ander zo expressief weet ALKMAAR Zo zijn wc dan ook weer in 1953 naar het oudste stadsdeel van Alkmaargetogcn om er in de eeuwenoude Grote Kerk de uitvoering te beluisteren welke de Ned. Herv. Oratoriumvereni ging onder leiding van Corn. Jonker gaf van het onovertroffen meesterwerk, dat de oude Bach in 1129 voltooide. Hoe reiken hier de eeuwen elkaar en ons de hand, want is het niet uiterst merk waardig, nuchtere NoordhoJlnuders uit de 20e eeuw bijeen te zien in de gewijde ruimte van een Erabants-gothische architectuur, welke haar wijding en meditatieve stilte leende aan de barokke gevoels- dynamiek van BachMatthaeus- Passion? Gothiek, Barok en Ro mantiek, werkzaam in één en dezelfde tijdsruimte! Maar laat daarover niemand zich verwonderen, want het ziin drie facetten van dezelfde West- Europese cultuur. Noemt men Bach niet de laatste gothisch- middeleeuwse componist en was het niet de romanticus Mendels sohn. die in 1829 de stoot gaf tot de Bach-Renaissance? Middel eeuwse vroomheid, barokke ge- tuigenisgloed en romantieke ge voelsontlading. ziedaar de een heidscheppende factoren van het gebeuren, waarover men ons oor deel heeft gevraagd. Men kan niet anders dan grote bewondering hebben voor de wijze waarop de Ned. Herv. Ora toriumvereniging zich van haar taak gekweten heeft. Als men be denkt, dat na de eerste uitvoe ring der Matthaeus-passie in Ne derland in 1870 eerst Mengel berg er in slaagde met ziin ver tolkingen vanaf 1899 een traditie te vestigen, dan stemt het tot grote vreugde, dat in Noordhol land. naast Amsterdam, Naarden en Edam, ook Alkmaar zich kan beroemen op een traditionele uit voering van de Matthaeus-Pas- sion. Dit is op zich zelf al een verdienste van de Ned. Herv. Oratoriumvereniging. Tussen twee haakjes: wist U. dat dit koor in dit seizoen alleen reeds een twintigtal uitvoeringen van de Matthaeus-Passion op haar werkprogram heeft staan? De Matthaeus-Passion stelt ho ge eisen. Wie begrijpt eigenlijk goed. hoe Bach zelf het aandurf de ziin machtig werk uit te voe ren met een groep leerlingen, waarvan 17 bruikbaar. 20 onge schoold en 17 onmuzikaal waren? Mendelssohn had 400 ervaren musici nodig! We zouden nu moe ten ingaan op de stekelige kwes tie van de uitvoeringstechniek der Matthaeus-Passion, maar een eenvoudige reden houdt ons er van af. te verenigen. Leo Rommerts zong de kleinere partijen met liefde en beheersing en Wiebe Draver toonde zijn grenzen in het reci tatief „O Schmertz". maar ziin lyrische voortreffelijkheid in het recitatief „Mein Jesus schweigt". De Haarlemse Orkestvereniging bood een deugdelijke instrumen tale ondergrond, behoudens enke le slordigheden en een iets te sterke begeleiding bij de solisten. Ook de jongens in het pro gramma zo deftig vermeld als knapenkoor verdienen eên pluim voor hun aandeel, dat zui ver en correct was. maar toch wel iets sterker en glanzender had mogen zijn. Zo kan het eindoordeel over deze uitvoering niet anders dan gunstig zijn. Voor hen die gezel lig critisch plegen na te kaarten, hebben wij nog één opmerking. In het slotkoor van het eerste deel hoorden wij enkele kleine jongens heel duidelijk zingen: O Mensch. bewein dein' Sünde „chroos"! Dat was niet goed gezongen, maar zij verstonden wat ze zon gen. En ze hielpen ons misschien begrijpen, dat het niet de vorm. maar de vorming is. waarin de eeuwen ons de hand reiken. DUR Het is waarschijnlijk dezelfde reden, die de dirigent Corn. Jon ker rustig diens eigen gang laat gaan dwars door alle polemiek, welke in wezen een conflict is tussen historici en paedagogen in de ruimste zin des woords over het primaat van de vorm dan wel van de vorming. Doelbewust schaart de heer Jonker zich onder de laatstge noemden. Hii is er niet op uit. de 18e eeuw in de Matthaeuspas- sie te doen herleven, maar de Matthaeuspassion in de 20e eeuw te doen herleven. Ook dan noa kan men van mening verschil len. zoals over de functie van de koralen die kennelijk .als gemeen tezang zijn bedoeld, over de ro mantische tempo-opdrijvingen in enkele koren van het 2e gedeelte - ten oste van gelijkheid! - over de kwestie der coupures, die niet altiid gelukkig te noemen ziin. overmaar drie dingen staan vast: de heer Jonker heeft een voortreffelijk geoefend en gedisciplineerd koor; hii beschikt over alle eigenschappen, die voor een dirigent onontbeerlijk zun. en ziin opvatting leidt nergens tot maniërisme of valse pathe tiek. Zijn directie is waarachtig en bezielend. Zingen daarom zo vele koorleden hun partij .nage noeg uit het hoofd? En in die eerlijke directie voegde zich op uitmuntende wiize de voordracht der solisten. De sopraan Dora v. Doorn-Lindeman zong met frisse stem en verleende aan de expres sie een bijzondere bekoorlnkheid. ALKMAAR Het program- dweilerige manier, waarop hij ma had nóg zo goed kunnen zijn, zicih over het toneel beweegt, zonder de naam van Joop de komt waarschijnlijk op rekening Knegt was de belangstelling óf van z'n jeudigiheid en zal er met half zo groot geweest, óf ver- de jaren wel afslijten. Een jongleur van bijzonder ge halte is ongetwijfeld Dick Harris. Misschien had hij z'n avond niet; 't bijzonder knappe nummer met de hoge hoeden moest een paar ■maal worden overgedaan, voor de geniale clou gaaf te voor schijn kwam. Het imitatie-duo Frans en Ger van Dussohoten dreef voorname lijk op Ger (Of was het Frans?). In elk geval konden de muzikale imitaties op de accordeon ons minder overtuigen dan de door de andere helft voortreffelijk gebrachte parodieën op bekende artisten. Tonny Schifferstein is de be kende goede wijn, waarvoor men geen krans behoeft aan te dra gen. Hij ondervindt trouwens concurrentie van de technisch bijzonder knappe Roland Wagter Jr. Roland Wagter zélf tenslotte betoonde zich een knap confer rencier, die over meer dan één talent heeft te beschikken. ALKMAAR Heren. Prom. C.: Alkmaar— Voordaan 2—0; 3 D: Ijsvogels II —Alkmaar II 1—3; 4 E: Terriers BMHC VII 2—1. Dames 2 Q: AlkmaarBe Fair 0—0; 4 D: Alkmaar II—Straw berries 0—4; 4 E: Terriers—Pi- noké IV 60. Hoorn Dames 4 E: HoornBDHC V 1—1. DEN HELDER Heren 2 D: EechtropAdel borsten 1—1; 4 E: Adelborsten Kraaien II 40; 3 D: H.I.C. II Hermes n.b. Dames 3 D: H.I.C. II—Hermes II n.b.: V.V.V.Hermes n.b. BEVERWIJK Heren 2 D: Eechtrop—Adel borsten 11; 3 D: B.M.H.C. V Eechtrop II 21. Dames 3 C: EechtropSiseo 24; 4 E: Ijsvogels—Eechtrop II 0—3; 3 C: H.D.S.—D.E.M. 0—2; 3 D: D.E.M. II—A.M.V.J. 14- D.E.M. IllEver Swift 2—0. Het 2e herenelftal van D.E.M. werd door een 2—0 overwin ning op Eechtrop III kampioen. WORMERVEER Heren 2 D: KraaienH.B.S. II 51; 4 E: Adelborsten II Kraaien II 40. Dames 4 D: Hurley III Kraaien II 20. In ons blad van 16 Maart 1913 lazen wij: DE SUFFRAGETTES Miss Olive Hoeken, oud 32 jaar, ver scheen dezer dagen v. de pol.- rechtbank te Londen, beschul digd van samenzwering en het in brand steken van een gebouw te Rochampton. De arrestatie gebeurde in een wijk in het Westen van Londen. Bij de huis zoeking legde de politie beslag op een menigte werktuigen, waaronder een toestel om tele graafdraden door te knippen en flesschen met bijtende vochten, waarvan de suffragettes gebruik maken op hun vernielingstoch- ten. De politierechter verdaagde de zaak tot over een week. schoven naar 'n ander publiek.. Het publiek dat gisteravond het Gulden Vlies vulde bestond voor het grootste gedeelte uit bene den-de-twintig-jarigen en was uit sluitend gekomen om de legen darische LSK-korporaal Joop de Knegt ook eens te zien. Uit het applaus dat af en toe in een totale afbraak van de zojuist verbouwde zaal dreigde te ont aarden viel beslist niet af te leiden, dat de kennismaking was tegengevallen. En toch is iedere confrontatie met een artist, die men tot dan toe enkel van de gramofoonplaat kende, een liChte teleurstelling; ook met Joop de Knegt. Wanneer hij in levende Jijve staat te zin gen realiseert men ziüh pas, wat men in de studio gepresteerd heeft. Zonder die studio en al de techniek die daarbij te pas komt, blijikt het onmogelijk om de fij nere schakering en het uitgeba lanceerde volume, zoals dat in de plaat verwerkt wordt te handi- haven. Al met al bleef ér echter genoeg over om drie maal tot 'n toegift gedwongen te worden. Overigens bleek het publiek niet eenkennig. De ontdekking van Toon Hermans, Tinpke van Leer, had terecht een stevig ap plaus te incasseren. Tobi Rix (Sunset Rangers) is ook geen on bekende. Deze keer niet als cow boy, maar in zijn oorspronkelijke creatie: de muzikale clown. Een artist van zijn klasse zal er in dit genre in Nederland moeilijk te vinden zijn. Een soortgelijke „eenling" is Jan Tromp, die bij elk van z'n nummers graag gebruik maakte van de gelegenheid om z'n vogel arsenaal te demonstreren. De wat ALKMAAR KRIJGT WEER BESCHEIDEN GARNIZOEN ALKMAAR Alkmaar, dat sinds het vertrek van het onlei- dingsdepot B.K.L. in Januari j.l. geen garnizoen binnen haar mu ren heeft gehad, kan omstreeks 25 Maart a.s. wederom een aan tal militairen begroeten. Het be treft hier een groen van 125 man afgerichte troepen, waarvan een gedeelte momenteel in Amster dam gelegerd is. De rest on geveer 50 man is afkomstig uit Schoonhoven. Deze laatste groep ontving ziin opleiding ge deeltelijk in Alkmaar en gedeel telijk in Schoonhoven. ALKMAAR In enkele krantenberichten van de laatste weken en in de circulaire aan de leden van Schola Publica is meegedeeld, dat a.s. Zondag 22 Maart om kwart vóór elf, in de kapel van de St. Willebrordus- stichting in Heiloo een H. Mis volgens Byzantijns-Slavische ri tus wordt opgedragen. Nu de leden van de Schóla twee weken gelegenheid hebben gehad hun kaarten af te halen en niet-leden zich bij de secre taris konden opgeven om op de wachtlijst geplaatst te worden, is de termijn absoluut gesloten. Er is geen enkele plaats meer beschikbaar. Hieruit blijkt wel, dat het ini tiatief van de Schola met en thousiasme is begroet. Degenen die verzocht hebben op de wachtlijst geplaatst te worden, kunnen hun bestelde plaatsbewijzen en tekstboekjes afhalen tegen betaling van een gulden, bij het Bureau van het Noordhollands Dagblad, en wel vanaf heden tot en met Don derdag 19 Maart a.s. Wie hiertoe niet in de gele genheid is, kan dit ook nog doen op Vrijdagavond tussen 7.30 en 8 uur in Het Gulden Vlies, dus gedurende een half uur vóór de aanvang van de lezing met lichtbeelden, die daar dan gegeven wordt door prof. Zacharias over „Russisch Chris tendom". Hier is dan tevens ge legenheid tot afhalen van de kaarten voor de Schola-leden A.F.C.-nieuws Na een goed-gespeelde wed strijd hebben Grasshoppers en AFC gister de punten gedeeld; 't was een tegenvaller voor AFC, dat de scheidsrechter dat ene mooie doelpunt van AFC niet toe kende, want dan had AFC ver diend gewonnen. Jammer ook, dat aanvoerder Heijnis na de rust moest uitvallen- hij werd echter door Arie de Lange op 'n waardige wijze vervangen (Uit slag 00). Het derde behield zijn kam pioenskans door met 20 van Eg- mondia 2 te winnen. Het tweede verloor, hetgeen we niet ver wacht hadden, van RCZ 2 met 02. Het vierde, dat met 9 man moest spelen, wegens het niet opkomen van twee spelers, ging met 07 ten onder tegen de kop loper Limmen 2. In de lagere regionen ging het weer goed. Jun. a verloor wel van Volen- dam a met 01, doch jun. b en c wonnen, resp met 31 tegen Kolping Boys a en met 23 te gen LSVV to; c en e speelden 6-6 gelijk. Adsp. a behaalde een mooi suc ces door met. 11. 'gelijk te spe len teigen de grote concurrent Volendam a; b en c wonnen van Adalbert a en b met resp. 36 en 03. De „e'tjes" wonnen met 10 van de „d'tjes" en ad'sp. f won met 31 van Kolp. Boys b. Dus al met al geen slechte dag voor AFC. Het eerste handhaafde zijn plaats op de ranglijst en telt nog steeds mee in de kansen op het kampioenschap. buiten Alkmaar, die hierom schriftelijk hebben verzocht. Na Vrijdagavond 8 uur is er absoluut geen gelegenheid meer om de kaarten in ontvangst te nemen. Om teleurstelling te voorkomen, wordt iedereen ver zocht zich aan bovenstaande re geling te houden. Corresponden tie hierover gelieve men achter wege te laten. Het bezoeken van de Schola-avond van Vrijdag 20 Maart a.s. in het Gulden Vlies is de beste voorbereiding voor de H. Mis van Zondag; wie ver hinderd zijn de H..Mis in Heiloo bij te wonen, zijn natuurlijk op de avond van Prof. Zacharias toch van harte welkom. Terriers Nieuws ALKMAAR Het was Zondag een prettige ervaring het Am sterdamse elftal op een eigen veld 'te kunnen ontvangen. De voorhoede van de tegenpartij speelde met één lege plaats, maar deze voorhoede heeft het deze week rustig gehad, want de ge hele wedstrijd speelde zich af voor het doel van Pinoiké. Na 5 minuten spelen rolde de bal uit 'n dicht gekriebel voor het doel de ikeepster voorbij 10. Vijf mi nuten later werd de achterhoede opnieuw gepasseerd en onze voorsprong vergroot. Een enkele doorbraak van de tegenpartij werd trouw door onze achter hoede afgebroken en 10 minuten voor de rust wist de linksbinnen van de Terriers een harde voor zet keurig te benutten. Na de rust werd de strijd met een 30 voorsprong hervat. Pi noiké maakte handig gebruik van de tactiek onze voorhoede bui tenspel te zetten. Zelfs drie doel punten werden hierdoor ongeldig. De vier strafcorners, door de Terriërs genomen, leverden geen gevaar op. Nog driemaal wist ons elftal, bijna en bloc de bal in het vijandelijke doel te werken. Het enthousiasme was in orde; je wint niet slapende met 60, maar we moeten onze energie niet verkeerd gebruiken door met 2 of 3 speelsters tegelijk de bal te bespringen. Tot de volgende week. Zondag a.s.: Terriërs tegen Hoorn. HEREN TERRIëRS—BMHC VII Dit was voor de Terriërs een wedstrijd me.t een apart tintje, die, als het enigszins kon, ge wonnen moest worden. En zo kwamen elf geladen Terriërs op het veld, die van het beginsig- naal af in een hoog tempo van start gingen, en anderhalf uur ■lang een enthousiaste partij hoc key weggaven, waartegen BMHC, dat niet uitblonk in teamgeest en sportiviteit, niet geheel opgewas sen bleek. Al in de eerste helft namen de Terriers een 20 voor sprong 'door twee gave goals, welke achterstand BMHC tot 2-1 wist te verkleinen, met welke stand werd gedraaid. Na de rust hadden de Terriërs vrijwel steeds een licht overwicht, doch enkele fraaie kansen werden niet benut. Ook BMHC toon het Terriërsdoel niet meer vinden, zodat er in de stand geen verandering meer kwam. Met deze overwinning be reikten de Terriers een punten totaal van 9, en daar de Kraaien uit Wormerveer gisteren weer verloren, kwamen deze met 5 punten uit 10 wedstrijden nog SUPPORTER vaster op de laatste plaats. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: He lena A. M. dochter van J. M. Keijsper en A. M. Koning; Mir jam C. E. B. dochter van H. J. M. Caarels en I. F. Nieuwen- huizen; Cornells J. z. v. J. J. Kaldenbach en G. M. Klaver; Cornelis J. W. z. v. J. F. Hilt en H. J. Dekker; Maartje Y. doch ter van G. F. Kouwenberg en Y. Klompmaker. Gehuwd: Han de Vries en Helena C. Rolff. Overleden: Adriana J. Telle- man 61 jr., wed. van C. A. v. d. Veer; Johann W. Terjung 80 jr. wednr .van B. Jansen; Jan Met 90 jr. geh. met N. Bont. Opbrengst collecte ALKMAAR De gister in de St. Laurentiuskerk na de predi cate van kapelaan Th. Kloeg ge houden collecte voor het KAJ- 'huis heeft opgebracht f 600,65; het bestuur van de Stichting KAJ-'Huis dankt de milde gevers. AFSCHEID PASTOOR P. VERHOOFDSTAD HEERHUGOWAARD 'T KRUIS— De ZeerEerw. heer P. Verhoofd- stad is ruim 12 jaar Pastoor van de parochie v.d. H. Familie te Heerhugowaard 't Kruis en gaat nu vanwege zijn benoeming als adjunct-ardhivaris van het bis dom Haarlem Heerhugowaard verlaten en zich te Santpoort vestigen. Dinsdagavond 17 Maart 1953 wordt er in het Parochiehuis aan de Jan Glijnisweg een bijeen komst belegd, alwaar de paro chianen van de H. Familie af scheid van hun herder gaan ne men. De aanvang is bepaald om 7.30 uur n.m. Ook niet-parochianen zijn, in dien zij bij dit afscheid aanwezig willen zijn van harte welkom. „EGO FLOS" SCHOOBL De R.K. Gemengde Zangver. „Ego Flos'' zal Zondag avond a.s. een uitvoering geven in het verenigingsgebouw te Cat- rijp. Deze uitvoering zou reeds eerder worden gegeven, doch werd uitgesteld in verband met de watersnood. De prestaties van dit nog betrekkelijk jonge koor verdienen ieders belangstelling en wij zijn ervan overtuigd, dat de zaal weer vol zal zijn. Om het programma zo afwisse lend mogelijk te doen zijn, is de •medewerking verzocht en ver kregen van de toneelvereniging „St. Genesius", die enkele blij spelen voor het voetlicht zal brengen. Om de zang zo goed mogelijk te verzorgen, rekent het bestuur dat allen op de slotrepetitie aan wezig zullen zijn. W eersverivach ting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: RUSTIG WEER Vannacht plaatselijk nacht vorst en in het Westen van het land hier en daar mist. Morgen overdag over het algemeen zonnig weer met iets hogere maximumtempe raturen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: ka pelaan te Amsterdam (O.L. Vr. Onbev.1. Ont.) de WelEerw heer Aug. Strooband. Tot kapelaan te Sassenheim, d'e WelEerw. heer W. de Klerk, die' kapelaan was te Achthuizen. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen beden de vol gende giften binnen vooi de slachtoffers van de watersnood: R.K. Werkmeestersbond, kring Alkmaar 50. R.K. Rijwielclub, afdeling Zwaag 25. N.N. te Alkmaar 10. Van de Ouden van Dagen Dorpshuis Bergen N.H. 10. N.N. te 't Zand 40. Vacantiedagen personeel „Brandenburg", Anna Paulowna 100. Verloting R.K. Vrouwenbeweging Hoorn f 62.05 Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. U kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, betzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan or onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van unze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459 Sneek 594461, Em- men '94460, Zwolle lhl'779. Alk maar 59446S. Den Helder 594462 er Hoorn (ook te 'ebruiken door Schagen en omgeving) 110894. BERGEN Pastoor Th. van lagere scholen brachten met be- De stralende voorjaarszon zond de milde stralen door de nieuwe veelkleurige ramen van de St Martinuskerk te 't Veld. Daarbinnen jubelde een gelovig volk zijn dankbaarheid uit jegens God en de bedienaar van Zijn Woord, Pastoor M. J. v. d. Burg, voor al hetgeen in een kwart eeuw tijds aan genaden en geestelijke vreugden, vertroosting in droefheid, en kracht in smart over hen gekomen was. En buiten wapperde naast de honderden kleine wit-gele vlaggetjes rond kerk en aan de ere-poor- ten, aan de huizenrij het vrolijke Rood, Wit en Blauw, als uiting van vreugd over het feest van een mens, die een generatie lang mensen goed heeft gedaan. bouquet Pastoor v. d. Burg's feest is waarlijk op grootse wijze ge vierd. Zaterdagmiddag tegen 2 uur werd de jubilaris aan de grens van de parochie even ten noorden van het dorp Zijde wind ontvangen door een pa rochiedeputatie bestaande uit kapeiaan De Waard, burgemees ter Kalb, de heren F. C. Jong, Wester en Stadegaart. De eerste kinderen die pastoor v. d. Burg hier te 't Veld doopte. Annie Keesom en Riet Kolkman, over handigden een bouquet anjers en het programma van zijn feest. Burgemeester Kalb noemde het een groot voorrecht deze jubila ris namens parochie en het ge meentebestuur van Oude Nie- dorp te mogen begroeten, op de zelfde plek waar zulks ook 25 jaar geleden geschiedde. Pastoor v. d. Burg is nu vergroeid met zjjn parochie, en de parochie kan zich niet voorstellen zonder deze pastoor te kunnen bestaan. Deze hechte wederkerige verbonden heid maakt dat elke parochiaan dit feest ook als het eigene ziet. Gezeten in de open landauer naast zijn broer Willem uit de Kwakel en met tegenover zich de kapelaan en de burgemeester, maakte de jubilaris een luister rijke intocht in de parochie, voorafgegaan door herauten en banierdragers te paard. Fanfare St. Martinus, Jongensgilde, depu taties van de voetbal- en hand balverenigingen V.Z.V. en ge volgd door een rij auto's met familieleden, kerk- en armbe stuur en figuren uit het organi satieleven. D'e stoet voerde de jubilaris tot voor de deur van de pasto rie. Korte tijd later zag men van daar de jubilaris voorafgegaan door 50 bruidjes en misdienaars en omstuwd door geestelijken over straat in processie naar de kerk komen, voor het plechtig Lof, waarin hij, geassisteerd door kapelaan Dekker uit Rot terdam, een der vier priester zoons uit de parochie en leger aalmoezenier pater Wübbels SCJ de bekende „onderduiker" uit de bezettingsjaren, zou voorgaan. Verder zag men aan het al taar pater Berthold OFM van het Minderbroedersklooster te Nieuwe Niedorp en Do Bruin, de „vertegenwoordiger" van de 12 priesterstudenten uit de parochie Vera Groot die aan het con servatorium haar muzikale ga ven heeft vervolmaakt, begeleid de aan het orgelklavier de meer stemmige gezangen welke het koor o. 1. v. de heer Wester uit voerde. Een levensgrote St. Martinus op het grote schilderij boven het hoogaltaar, zag neer op een prima schoongemaakte kerk en op altaartreden, die bedekt wa ren door handgeknoopte smyrna- lopers. het prachtige cadeau dat de jonge meisjes van de parochie eigenhandig hebben vervaardigd en de mooie knielkussens, het ca deau van de schooljeugd. De pastoor betrad en verliet het kerkgebouw door een haag van bruidjes met elk een fresia's in de handen. De plechtige hoogmis. De grootse feestviering werd Zondag ingezet met een plech tige Hoogmis opgedragen door de jubilaris met assistentie van de hoogeerw. deken G. Harst uit Den Helder als Pres. Ass., oud kapelaan H. van Nobelen als dia ken, father G. v. Dongen (Mill Hill) als subdiaken, kapelaan Kramer en student Bruin fun geerden als ceremoriariï. Verder waren er kapelaan Dekker, ka pelaan Geerards. rector L. Ber- thol van Nwe Niedorp en aal moezenier Wübbels. Na het prachtige 4-stemmige Veni Crea. tor van P. U. Kornmüller voer de het kerkkoor de Missa Lauda tion van Hubert Cmmers uit. Na de H. Mis de cantatie „Klapt in de handen" van N. Clemens SMM met medewerking van het kna penkoor, dat, eveneens 2-stem- mig zingend, het geheel een bij zondere bekoring verleende. De feestpredikant. kapelaan Van Nobelen, thans te Amster dam gebruikte als tekst Hebreën 13-17: „Uw overheden waken over U, omdat zij eenmaal re kenschap over uw zielen moeten afleggen." In hooggestemde bewoordingen schetste de predikant de grote betekenis van pastoor Van. der Burg voor 't Veld De receptie. De officiële receptie in het pa tronaat werd bijgewoond door een schare van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, uit de wijde omtrek afkomstig. Burgemeester Kalb van Oude Niedorp, hield hier de eerste speech. Over pastoors levens geschiedenis wilde hij weinig zeggen, want niemand kan dat smeuiger en grappiger doen dan de jubilaris zelf. Bovendien kent pastoor al z'n parochianen tot in finesses. Maar de parochie kent pastoor ook. Om hem een privé cadeau aan te kunnen bieden moest hij minstens een week de parochie uit. Nou het werd een verdraaid kort weekje dat hij daarginds bij zjjn broer in De Kwakel geweest is, maar geluk kig het cadeau kwam klaar. Pastoors kamer was opnieuw behangen, geschilderd, gestof feerd en van nieuw tafelkleed voorzien. Maar de grootste vol doening vond de jubilaris dat men.al z'n spullen en pape rassen weer net zo had neerge legd als toen hij wegging. Het tweede parochie-cadeau dat spr. aanboor, zij het dan symbolisch door het ingelijste garantiebe wijs was wel een 600 tal keurige vilten knielkussen ten dienste van de parochianen. De hoogeerw. deken G. Harst noemde dit eigenlijk een feest van de parochie. Er is zoveel in, het werk van de priester dat alleen God maar kent, dat de priester wel gelukkig is die een parochie heeft welke hem aan voelt en begrijpt. Spr had zich gesticht aan de voorbeeldige sfeer van samenwerking welke hier nu al zolang in college's van kerk- en armbesturen e.d. wordt aangetroffen; en de eerbied voor de priester, die telkens weer blijkt. Daarom wensen wii u jubila ris hier nog vele gelukkige ja ren toe tot over uw gouden feest (1956) temidden van deze uwe vrienden. De eerste 100 jaar zal er dan hier wel niemand zijn die uw record zal verbe teren (Applaus.) De 84-jarige kerkmeester Mo lenaar verhaalde in dichtvorm over diverse lotgevallen uit de afgelopen 25 jaar. De heer M. C. Hoebe voerde het woord namens de 36 be staande plaatselijke verenigingen en deed dit even origineel als boeiend. De rector van de Nwe Nie- dorper Kloosterkerk, de geeste lijke dochter van 't Veld, die op 14 Febr. 1944 zelfstandig werd, dankte pastoor namens al de genen die tot aan genoemde da tum parochianen waren. Per soonlijk verklaarde hij hoogst erkentelijk te zijn voor de pret tige tegemoetkomendheid. Na mens zijn 11 mede-priesterstuden ten verklaarde Do Bruin dat zij hun roeping behoudens aan God en hun ouders te danken hadden aan pastoor v. d. Burg. Tijdens de receptie zong het dameskoor „Psalter" o. 1. v. de heer Wester en begeleid door Vera Groot het „Ave Maria" van Felix Mendelssohn (onus 98 no. 2.) Onmiddellijk hierop aanslui tend volgde het plechtige dank- lof met Te Deum. Haast overweldigd door alles bracht de jubilaris daarna zijn parochianen dank voor het on vergelijkelijk mooie feest en de geschenken „Ik ben maar een instrument van God; een mens met alle gebreken, maar was al tijd bezield met de beste bedoe lingen. Laten we voor elkaar blijven bidden: we hebben het zo nodig". Met nog de brillant vertokte „Toccata" van. Dubois naklinkend in de oren, verliet men het Godshuis. Beers is van alle zijden gehul digd met het feit, dat hij 1214 jaar geleden in Bergen werd be noemd. De festiviteiten speelden zich af in de keurig versierde parochiezaal van het St. Jans gebouw. Het parochie-zangkoor zong aan het begin van de re ceptie de feestcantate „Jubilate Deo", waarna de ceremonie meester kapelaan Wanna er zijn vreugde over uit sprak, dat de Hoogmis, tot intentie van de ju bilaris opgedragen, door zovelen was bijgewoond. De parochie is veel dank verschuldigd aan God voor de ontelbare geestelijke gaven, die in de afgelopen 12 jaar werden geschonken, een belangrijk aandeel in de Kapelaan Wanna begroette in het bijzonder de afgevaardigden van de verschillende organisa ties, die in het parochiewerk de priester in zijn taak bijstaan. De heer N. Veldt, als oudste kerk meester bracht namens de paro chie de dank over. Hij prees pastoor v. Beers als een uitste kend geestelijk leidsman en goed financier. Hij herinnerde aan de verfraaiing van de kerk en het streven van de pastoor de paramenten aan te vullen, waar van verschillende tijdens de brand in de sacristie werden vernield. De heer Veldt bood een belangrijke som geld aan. Pastoor v. Beers uitte zijn grote erkentelijkheid. Het had hem in het bijzonder getroffen, dat hij niets van de voorberei dingen had gemerkt. Het geld beloofde hij te gebruiken voor allerlei voorzieningen in de kerk. Hij memoreerde nog het feit van zijn benoeming, kort na de viering van het 25-jarig priesterschap. Hij prees de be volking van Bergen en de geest onderling. De jongeren hadden feestviering. Deputaties van de N.-'SOHARWOUDE Naar we van bevoegde zijde vernamen is ■thans de transactie met de Oost- zóne over de levering van rode en Deense witte toool een feit. Woensdag a.s. kan met de verla ding worden begonnen. Voor de Noorderimarktibond betekent dit, dat er 70 wagons rode en 207 wag gons Deense witte kool (kunnen worden geleverd. Gele kool wordt niet verladen. In ftuinderskringen is men te leurgesteld over het geringe aan tal wagons rode kool. Het bete kent n.l. ongeveer een negende van de thans nog aanwezige voor raden. Voor de Deense witte kool ligt de verhouding wat gun stiger. De 207 wagons betekenen ongeveer een derde van de voor raad. Dat geen gele kool wordt verladen voor de Oost-zóne vin den insiders niet zo teleurstellend Verwacht wordt n.l., dat de thans nog aanwezige voorraad gele kool door de handel wel zal wor den afgenomen. geleiding van blokfluitjes enige vlotte liedjes ten gehore. De eer ste die door pastoor van Beers 12 jaar geleden werd gedoopt was Riek Roobeek. Met enkele declamaties en een bloemen hulde, vergezeld van „lang zal hij leven" werd het feest beslo ten. Pastoor van Beers, die ge zeten tussen kapelaan Solleveld, secretaris van de bisschop en de vroegere kapelaan Koning, de hulde in ontvangst nam, bedank te op zichtbaar geroerde wijze. LEZING GERRIT KOUWENAAR BERGEN Voor het Kunste naars Centrum Bergen spreekt de jonge schrijver Gerrit Kou- wenaar op Dinsdagavond 17 Maart a.s. over de experimen tele Nederlandse poëzie (de dichters om „Atonaal") Kouwe- naar is de auteur van de romans „Negentien-Nu" en „Ik was geen soldaat", alsmede van de binnenkort verschijnende dicht bundel „Achter het woord". Zijn causerie mag nog worden gezien in het kader der belangstellings actie voor boeken. De expositie „Het verzorgde boek" blijft het komende en volgende week einde des middags nog te be zichtigen, eveneens in „De Rus tende Jager". EEN 125-JARIGE BLOEMBOLLENFIRMA Gebroeders Biivoet te Hillegom. een bloembollenfirma die steeds een belangrijke plaats in deze handel heeft ingenomen, viert oo Dinsdag 17 Maart a.s. haar 125- iarig bestaan. Jarenlang heeft de firma haar bedrijf uitgeoefend in Overveen, waar Anthonie Nico- laas Bijvoet de grondslag ervoor legde. Met E. H. Krelage en F. van Velzen Jr. behoorde hii tot de oprichters van de Vereniging tot bevordering van de bloemis terij. Toen de beroemde hyacin- thengrond onder Overveen steeds meer door de stadsuitbreiding in het gedrang kwam. werd het be drijf naar Hillegom verplaatst, waar het ziin reputatie onver zwakt wist te handhaven. Samen met anderen heeft gebr. Biivoet. zo zegt 't Weekblad voor Bloem bollencultuur. de grondslagen ge legd voor het vak en voor de he dendaagse Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Marktbericht AVENHORN, 14 Maart. 5000 kg rode kool 711.40; 1500 kg 'gele kool 6.509.50; 5000 kg grove uien 4949.70; gerwone 52.20 53.20; 38000 kg bieten, I rond 8.90—9.60, II 7.80—8.20, tnodjo 4—4.80; 1180 kg witlof, I 45—59, II 40—43, III 31—35; 40.000 kg peen, II 13.5017; III 8.10—8.80; IV 4—4.50. N. SCHARWOUDE, 16 Maart. 2400 peen B 15.60, D 4; 9700 rode kool 77.20; 2000 gele kool 6.90; 61000 Deense witte 68.10; 300 groene II 26; 3150 aardappe len, IJselster 9.6010.20. WARMENHUIZEN. 16 Mrt. Gele kool 6.50. rode kool 710.40. witte kool 68.20. LANGENDIJK, 16 Maart 6000 kg rode kool I 77.80. 13000 kg gele kool I 6.50—14.10: 50.000 kg Deense witte kool 66.20. Zeker reerd D.W. Span „mooi spelers sierd schopf arbiter die de Kil en kaar tro' en dat in zijn wat zeg voor on D.W.S. door zi nuttig een goedi Abe was de enige eveneens de Jong. De stari dan die eerste Amsterdammei men en ook boekschopp "°ort, met Heerenveen Niettegens fensies den er in welke zov huis han vooral Pichter we Eerst toen was doorj damse kee toevallig en even van richting deze op kansloos 1 het verse! waar de tot groots voor de ming zich Na een de eerste hord zichtba toen Fanger en Wierts trachtte de maar het Ie< kant uit (0 Heerenveen paar knappe waarvan Brar inkopte. D.W gevaarlijkste moest de maken om komen. De tweede vijf minuten 02. Daarvóór een hoekschop het antwoord mers was niet Terwijl R.C hield, moest op hen inliej van. Overige] Haarlem, Sto f In IC was f dammers mei de Maasstad speeld tegen overwinning voor op Willi in ID één Onderaan Go Ahead lier In IC het laatste plaats roemruchte 1ste klas j W ageningen—Si wolse Boys Volew. nsched. Bovs 'ECVSV (29Heracles ■CHAjax c.h. Ajax '.S.V. leracles insch. Boys 9.O.S. Wageningen j.V.A.V. V.E.C. E.D.O. Volewiickers ^wolse Bovs Sneek Frisia Eerste klasse tGooiGo Ahe~ Stormv.—Haarlei Blaw WitVites Elinkw.—Enschec Leeuwarden—Ao Be Q. (Gr)—AG( HeerenveenDl Heerenveen Enschede Stormvogels Vitesse Haarlem Leeuwarden D.W.S. Blauw Wit Be Quick. Gr. A.G.O.V.V. 't Gooi Elinkwiik Achilles Go Ahead 1 1 1 1 1 1 I II II 1( 17 16 17 1<

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2