„Onze emancipatie is no| niet voltooid" lang RADIO Watersnoodramp bewees bestaansrecht B.B. Slachtoffers watersnood de blauwe Saffier Maandag 16 Maart 1953 Pagina 7 IT, Ukmaarsche Bank N.V. LIET PUNTEN DE RIJP HIELD STAND ZAANLANDIA Prof. J. J. Gielen en de heer J. Veltman spraken op de kader dag van de K.V.P. Kring Den Helder Geeft de gemeentepolitiek volop uw belangstelling! Geen „eenheid onder voorwaarde" programma Veemarkt Utrecht Hel ongeval op het Centraal Station 34ste lijst Reeds 40.000 vrijwilligers KATH. OFFICIEREN TOT MINISTER VAN OORLOG Heidebrand bij Arnhem De Jaarbeurs en de N.S. SPOORWEGARBEIDER VERONGELUKT Zaterdagavond ruim 1 millioen voor Beurzen open, dijken dicht Dij". Naar wij vernemen Scheepsberichten Betere verbinding met Duitsland FEUILLETON I 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN Jaarlijkse Algem. gadering van Aan- '.houders zal worden ouden op Zaterdag Maart 1953 des mor- s om 10 uur in 't ige Huys te Alkmaar punten van behan- ng liggen voor be- ïhebbenden ten kan. van de Vennoot- ap ter inzage. maar, 14 Maart 1953 j wisten de gastheren rijd tegen V.Z.V. de tihuis te houden. In invloed van de wind ind spel ging de wed de rust gelijk op, n der beide partijen ist te vinden. Ook gaf de wedstrijd het- weer. Mid1 voor Krekt wist edhter thans de V.Z.V.-keeper te Het tweede doelpunt- ;rre afstand gescoord. hier geen enkel doel- >ver wist te stellen, inde van de wedstrijd oor De Rijp alleszins slag. a won de toss en ver- Ie wind te snelen. De allen waren voor de ;orner kwam zii zeer in een doelpunt, toen loipen door de wind. verdween. (10). Nog le druk on het DREO- naar door onzuiver an de thuisclub-voor- nen er geen doelpun- ot stand. Geleideliik zich aan de druk te n en diverse aanval- on 't Zaanlandiadoel i. Na 30 minuten spe len algemene aanval r J. Tromp in een ngezet (11) Beide obeerden om beurten an de tegenpartij te maar de stand bleef geliik. helft kenmerkte zich isselende striid. waar- esteund door de wind. pieren had. Een schot Idboer had beter lot maar de Daal bracht jor Zaanlandia. Met s aanval blies de goed heidsrechter het eind edstrüd. Een verheugend groot aantal afgevaardigden der afde lingen in de Kring Den Helder van de KVP, heeft eer gisteren op de Kaderdag in Het Witte Paard te Hoorn, twee voortreffelijke causerieën beluisterd. De eerste, gehouden door prof. Dr J. J. Gielen, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, was een krachtig pleidooi voor het behoud en de versterking van de katho lieke eenheid op politiek terrein. Met frappante voor beelden werd de noodzaak daartoe aangetoond. De heer J. Veltman, wethouder van Zwolle, gaf een heldere ver klaring van een aantal taken waarvoor de katholieke af gevaardigden in de gemeenteraad zijn gesteld, ivaarbij alweer het belang van een onversplinterd blok werd be wezen. „In de politiek is vijftien plus vijftien nul'', heeft dx. Sdhaepman eens gezegd. En prof. Gielen zei het hem na in het begin van zijn redevoering, waarin hij het toch wel betreurde dat over de vraag of eenheid noodzakelijk is, zelfs nu nog verdeeldheid kan be staanDr. Schaepman wilde met zijn merkwaardig optelsom metje dit zeggen: als twee katho lieke groepen naast elkaar wer ken, betekenen ze veel minder dan hun gezamenlijke aantal zou doen vermoeden. Zeker, indien men de aanhangers van een afge scheiden groepering vraagt of de eenheid hun niet dierbaar is, dan luidt het antwoord bevestigend. Maaren dan komen de voor waarden. Welnu, zo betoogde prof. Gielen, een „eenheid onder voorwaarde" is onbestaanbaar, hetgeen natuur lijk niet wil zeggen dat er geen verschil van mening kan en mag bestaan. De eenheid is echter een te kostbaar goed om als argument in een zakelijke discussie te wor den gebruikt. Waarom ze zo nood zakelijk is? Omdat wij, katholie ken, in Nederland nog allesbehal ve zijn geëmancipeerd en in vele gevallen worden gedegradeerd tot maatschappelijk onvolwaardigen, zelfs al kan men de bekwaamheid van gegadigden voor belangrijke functies niet ontkennen. De benoeming van katholieke burgemeesters is de laatste tijd aanleiding geworden tot een strijd die bijna tot een kabinetscrisis heeft geleid. Bezien we de maat schappelijke posities waarvoor een intellectuele vorming is vereist, DINSDAG 17 MAART HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Sionsliederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Causerie „De Drentse boerin in bedrijf en gezin 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lich te muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Gram.; 12.50 12.50 Reportage opening Jaar beurs te Utrecht door Z. K. H. Prins Bernhard; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Metropole Orkest; 14.00 Zeg eens, Amerika14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de ieugd; 17.30 Gram.; 17.45 Gram.; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Causerie; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Hammondorgelspel; 19.20 Reportage of gram 19.25 Piano; 20.00 „Beurzen Open! Dijken Dicht"; 20.05 Nieuws; 20.10 Gev. programma; 21.20 Lichte muziek; 21.40 Mededelingen; 21.45 Lichte Muziek; 21.55 Dansmuziek; 22.35 Buitenlands overz.; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 New York calling; 23.20—24.00 Gram.muziek HILVERSUM II. 298 M. 7.00 —24.00 KRO., 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgenge béd enliturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 9.45 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest; 12.30 Land- en tuinb.mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amuse mentsmuziek; 13.55 Gram.; 14.00 Kamerorkest en solist; 14.55 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Causerie; 18.00 Hammondorgel; 18.20 Sporf- praatje: 18.30 „Dit is leven", cau serie; 18.45 Gram.; 18.52 Actuali teiten: 19.00 Nieuws; 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.30 Lijdensmedi tatie: 21.30 Omroeporkest en so list. (in de pauze; cram.)22.45 Avondgebed: 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. dan blijkt, gezien de verhouding katholiek niet-katholiek, dat on ze geloofsgenoten een achterstand hebben van 14 pet. in de econo mische beroepen, in de rechter lijke macht van 4060 pet. en over het geheel genomen van 40 pet.! Een ander voorbeeld waaruit onze onvoldoende emancipatie blijkt. Van de 1400 boekhandela ren in Nederland zijn er 248 katholiek, van wie er 70 een zaak beheren die tot de grote kan worden gerekend. Dit impliceert, dat onze katholieke schrijvers veel meer moeite heb ben om him producten aan de man te brengen dan hun collega's van andere overtuigingen. Gevaren van de „doorbraak" Uitvoerig sdhetste prof. Gielen het meer dan eens noodlottig ge bleken gebrek aan discipline in eigen gelederen, een verschijnsel dat bijv. in de P.v.d.A. lang niet in die mate voorkomt, ondanks haar veel grotere hier en daar niet te overbruggen tegenstel lingen. Ook in dit opzicht moet er ten onzent nog veel verbeteren. Hier kan men spreken van een onvoltooide emancipatie gezien vanuit het aspect onizer innerlijke betekenis. Met nadruk waarschuwde de hooggeleerde spreker tegen de ge dachte dat ook een andere partij de katholieke idealen op maat schappelijk terrein zal kunnen verwezenlijken en evenzeer tegen de opvatting dat in de zgh. dèor- braak-partij geen tegenstellingen bestaan. In de P.v.d.A. heeft men verscheidene „vleugels"; bijv. een die het bijzonder onderwijs ver werpt, andere waarin men de echtscheiding en de kinderbeper king hoort verdedigen. Op het punt van de landsverdediging zijn er stromingen die aansluiting wensen bij het Westelijke blok, andere prof. Donkersloot is de spreekbuis die met him pacifis tische ideeën bedenkelijk in com munistisch vaarwater zitten. Uit de feiten blijkt het gevaar van een afglijden naar beslist te ver oordelen richtingen. De katholieke mr. v. Lier, lid van de P.v.d.A. heeft geschreven dat hij de wen selijkheid van katholieke so ciale organisaties erkent. De Bis schoppen hebben zich uitgespro ken voor een noodzakelijk- h e i d. Dezelfde mr. v. Lier advi seert zijn geloofsgenoten in de P.v.d.A., Het Vrije Volk te lezen, een blad dat slecht is voor de geestelijke gezondheid van ieder een. Mr. ten Hage, katholiek raadslid voor de P.v.d.A., heeft verklaard het bijzonder onderwijs niet meer te zullen verdedigen. Weer een ander ontkent zelfs het bestaan van een katholieke sociale leer! De „doorbraak" wordt niet be perkt tot de politiek alleen! Be langrijker evenwel dan wat de katholieken in de P.v.d.A. ver klaren, is de mening van'de kop stukken als Vorrink, Oosterhuis c.s. De verklaring van Oosterhuis, dat hij wil trachten de katholieke arbeiders tot het N.V.V. te 'bren gen, verdient wel de bijzondere aandacht Prof. Gielen concludeerde uit deze en andere voorbeelden, dat de „doorbraak" persé gevaarlijk is, ook al omdat de katholieken in de P.v.d.A. zo gretig bereid zijn concessies te doen. Straks, bij de gemeenteraads verkiezingen, moet blijken dat de katholieken in hun eigen gelede ren bereid zijn volop hun aan dacht te besteden aan hetgeen in politiek opzicht in Nederland ge beurt. Dan moge ook blijken dat we ons hebben hersteld van de in 1952 geleden nederlaag, opdat ook ons nageslacht zal kunnen zeggen Op de vemarkt te Utrecht werden Zaterdag aangevoerd in totaal 4029 dieren waaronder 1325 runderen (tbc-vrij 875), 112 graskalveren, 1822 nuchtere kal veren, 216 schapen en lammeren. 344 zeugen, 171 varkens en 39 bokken en geiten. De prijzen varieerden voor stieren van 400 tot 700. kalfvaar. zen 8001000, pinken 400570, melkkoeien 8501150; kalf- koeien 8501175, varekoeien 600 875. graskalveren 220340. nuchtere kalveren 3242, scha pen 75115, lammeren 5595, bokken en geiten 1040; magere varkens 230360, De handel was redelijk, schapen traag, var kens vlug, nuchtere kalveren matig. dat we sterk hebben gestaan bij het vervullen van onze idealen. Vraag en antwoord Prof. Gielen had vervolgens een aantal vragen van uiteenlopende aard te beantwoorden. De heer Ran uit Den Helder vernam, dat het rapport over de positie der middengroepen geenszins een „po litieke stunt" was na de Kamer verkiezingen, aangezien de com missie reeds in 1951 was inge steld. „Niet zonder perspectief zijn de pogingen om het herstel van de politieke eenheid te berei ken", was het antwoord op een desbetreffende vraag van de heer Neefjes uit Wervershoof. Herstel zal overigens moeilijk zijn, omdat de K.N.P. uit zeer sterke persoon lijke overwegingen is ontstaan. Prof. Gielen toonde zich bereid feiten over de achtergrond in de emancipatie der katholieken te verzamelen en ter bestudering te geven aan de werkgroepen. Hij was mèt de heer Meilink uit Spierdijk, van oordeel, dat het gevaar van leidinggevende func ties van communisten in de DUW serieus onder ogen moet worden gezien. Hij beloofde deze zaak in de aandadht van de heer An- driessen te zullen aanbevelen. Tenslotte antwoordde spr. beves tigend op een vraag van de heer Besseling uit Ilpendam, of de ge signaleerde achterstand der katho lieken waar het betreft de func ties in de intellectuele beroepen, niet gedeeltelijk kan worden toe geschreven aan de financiële on macht om kinderen uit grote ge zinnen te laten studeren. De stu die-toelage aan onvermogenden moet worden verhoogd, zei prof. Gielen, die overigens in 1948 als minister het goede voorbeeld heeft gegeven, door het bedrag der studietoelagen ad f 300.000, te vernegenvoudiggen Gemeentepolitiek; geen bagatelle. Evenals de vorige spreker inge leid door de Kringvoorzitter, de heer H. N. Smits, kwam vervol gens de heer J. Veltman aan het woord, die met grote overtuiging uiteenzette waarom belangstelling der katholieken voor de gemeen tepolitiek nodig is, ook gezien in het licht van de politieke eenheid. Weliswaar zijn de vraagstukken in het gemeentebeleid van klei nere omvang dan die welke in hogere bestuursorganen aan- de orde komen, maar, ze raken toch ieders persoonlijk belang! Waarom moeten onze katho lieke opvattingen ook in bet be stuur van de gemeente tot gel ding komen? De heer Veltman somde een aantal gewichtige as pecten op, t.w. de zorg voor en de gelijkstelling van het kleuteron derwijs, de behartiging van de be langen van nijverheids- en mid delbaar onderwijs, de bouw van woningen waarin gezonde gezins vorming mogelijk is, het scheppen van de kans voor de jongelui om een gezin te stichten, door woon ruimten voor hen te reserveren. De gemeentebesturen hebben de taak de goede zeden te .bevorde ren, niet alleen door het maken van negatieve verbodsbepalingen, doch door het positief goede te stimuleren. Er is iets scheef gegroeid in de maatschappelijke zorg, zo zei de heer Veltman verder. De overheid heeft een aanvullende taak op het werk van Kerk en particulier initiatief, doch hier en daar is de maatschappelijke zorg vrijwel geheel aan de gemeenten toever trouwd. Met alle begrip voor de ontwikkeling in deze en voor het voortreffelijke werk dat in dit op zicht wordt gedaan; de verhou dingen zijn soms wanstaltig ge worden. De heer Veltman pleitte voor een regelmatig contact min stens eenmaal per jaar tussen de raadsleden en bun kiezers en wees op het nut van overleg met die instanties in het sociale en maatschappelijke leven, wier be langen in de raad moeten worden besproken. In de redevoeringen die door dr. ir. Ch. Th. Groothof f, voorzitter van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking en door dr. Prinsen, secretaris-generaal val het departement van Binnenlandse Zaken namens minis ter Beel ter inleiding van de B.B.-wervingscampagne in de Noordelijke provincies zijn gehouden, is er op gewe zen dat de Bescherming Bevolkings-organisatieopgezet voor hulpverlening in oorlogstijd, ook in vredestijd bij voorkomende rampen prachtig werk zal kunnen doen. Nog voor deze organisatie officieel bestaat, is haar be staansrecht reeds volledig beivezen. Het is van grote betekenis, dat in een fractie de maatschappe lijke geaardheid der kiezers haar weerspiegeling vindt, zei de heer Veltman in antwoord op een vraag van een afgevaardigde uit Zaandam. Maar voorop moet staan de kwaliteit van de vertegenwoordiging. Met raads leden beneden de maat schieten we niets op! Met een voorbeeld uit de prak tijk bewees spr. dat overleg met de K.N.P., om in ieder geval plaatselijke verdeeldheid te ver mijden, nuttig effect kan sorteren. Waar dit nodig wordt geoordeeld, zal een bespreking vermoedelijk de beste resultaten afwerpen in dien ze niet „op hoog niveau" wordt gevoerd, maar door per sonen uit beide partijen die ais bemiddelaars kunnen fungeren. De heer Smits stelde in zijn slotwoord op deze bijeenkomst nog twee kaderdagen in dit jaar in het vooruitzicht, alsmede de jaarvergadering en misschien nog vóór de datum van de gemeente raadsverkiezingen een vergade ring van de werkgroepen. De 60-jarige hoöfdconducteur F. J. Vaes uit Rotterdam, die Dinsdagochtend op het Centraal Station te Amsterdam tussen 'n reeds in beweging zijnde trein en het -perron was .gévallen, is aan zijn bekomen verwondingen overleden. S Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft heden de 34e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „Watersnood" uitgegeven. DEN BOMMEL Ottevanger, Herbert, geb. 24-6- 94 te Oolt'gensplaat. KRUININGEN Lodiers, Johannes Cornelis, geb. 17-9-93 te Wouw, laatste adres: Donkerewegje 6. NIEUW VOSSEMEER Wijmans, Helena Elisabeth, geb. 22-11-46 te Nw Vossemeer, laatste adres: Rolaf 306. NIEUWERKERK Van Dommelen, Franeina, geb. 18-11-84, laatste adres: Provin- cialeweg 3; Kik, Martina A., geb. 23-12-50. laatste adres: Gouwe- veerseweg 45; Kik, Adriaan L„ geb. 5-1-50. laatste adres: Gouwe- veerseweg 45; Kooijman, Jan H„ geb. 5-2-46, laatste adres:: Muye- weg 206a; ter Riet, Gerard Johan nes, geb. 24-1-44, laatste adres: Muyeweg 210b; van Steyn-Smit, Wiegertje, geb. 7-7-80, laatste adres: Provincialestraatweg 9; Stoutjesdijk, Johannes, geb. 1-3- 77, eohtgenoot van C. Krabbe, laatste adres: Muyeweg 208; van de Zande, Neeltje, geb. 12-7-82, laatste adres: Weststraat 24. OUDDORP Hameeteman, Krijn, geb. 8-8- 73 te Ouddorp, laatste adres: Oudelandseweg 548a. STELLENDAM v. Oostenbrugge-Koese, Lena, geib. 4-1-80 te Stellendam, laatste adres: Wijk 2, 17; Troost, Gerrit Marinus, geb. 9-8-52 te Stellen dam, laatste adres: Voorstraat 76a; Boshoven, Gerrit Aren, geb. 14- 11-32 te Stellendam, laatste adres: Meidoornstraat 5. Want als ons land op de eer ste Februari al over een parate B.B.-organisatie had beschikt, zouden de compleet bemande en modern uitgeruste opruim- en reddingsploegen te hulp zijn ge schoten. Ons land zou dan ook hebben kunnen beschikken over het eigen telefoonnet van de Verbindings dienst met zijn 6000 toestellen, 217 grote en 500 kleine cen-ra- les, maar vooral met haar radio net van duizend zenders en ont vangers en een kleine 4000 por tofoons. Dat zou een enorme verster king hebben betekend van de hulpverleningsketen, waarin juist de verbindingen een zwakke schakel bleken te zijn. Dan zouden ook de 23 Rijks Mobiele Hulpverleningscolonnes, waaronder een varende brand weercolonne, die bij Rotterdam gestationneerd zal worden, on middellijk naar de bedreigde ge bieden zijn gedirigeerd, terwijl de hulpverlening zou hebben kunnen beschikken over de grote rijdende keukens die voor de B.B. in de maak zijn en over de grote waterzuiveringsinstallaties. De ramp leerde ook hoe moei lijk het is om aangeboden hulp onmiddellijk te organiseren en te coördineren. Dat is een les voor diegenen die beweren, dat er voor de organisatie van de bescherming der bevolking nog tijd genoeg is als er werkelijk onmiddellijk gevaar dreigt.... Integendeel: men moet te allen tijde voorbereid zijn. Gelukkig was reeds een deel van de organisatie gereed. Er hebben zich immers in Noord- Brabant, Limburg, Overijsel, Gelderland, Utrecht, het Gooi en de kring Gouda al 40.000 vrijwil ligers gemeld. De magazijnen werden opengezet en splinter nieuw materiaal ter beschikking gesteld van de hulpverlening aan de watersnoodslachtoffers. B.B.- brandweer-eenheden uit Utrecht, Amersfoort, Zeist, de Bilt, en Maarssen werden onmiddellijk naar de rampgebieden gediri geerd.. In de kringen Utrecht III en IV werden opruimings- en reddingsdiensten geconsigneerd, in Zuid-Holland IV, Gouda en omgeving materiaal en mensen ingezet voor het behoud van de Krimpenerwaard. In Zuid-Holland VI waar de benodigde vrijwil ligers volledig bijeen zijn. werd de gehele B.B. gemobiliseerd. Zij verleende krachtige steun bij de evacuatie b.v. van Papen- drecht. B.B.-mensen vervoerden op 1 Febr. met eigen materiaal al 750 vluchtelingen naar veiliger oorden. De B.B.-rampen-organisatie heeft zo haar onmisbaarheid Geen faciliteiten voor Humanistisch Thuisfront De Algemene Katholieke Offi cierenvereniging heeft in een adres aan de minister van Oor log, ir Staf, met klem in over weging gegeven de regeling voor het Humanistisch Thuisfront zo te wijzigen, dat de principiële be zwaren van het merendeel der Nederlandse bevolking niet lan ger geweld wordt aangedaan. Er bestaat geen enkele reden, aldus de katholieke officieren, om aan een atheïstisch georiënteerde beweging als het Humanistisch Thuisfront zoveel faciliteiten te verlenen. De katholieke officieren delen aan de minister van Oorlog mede, dat zij „met grote bezorgdheid hebben kennis genomen van de aan militairen verleende facilitei ten met betrekking tot het bij wonen van de door het Humanis tisch Thuisfront te organiseren vormings- en bezinningsbijeen komsten in het conferentie-oord „De Ark" te Nunspeet. Op Teriet heeft gistermiddag omstreeks half vijf een heide brand gewoed. Een oppervlakte van ongeveer vier ha ging ver loren. Hoewel de vuurzee zich ernstig liet aanzien, slaagde de bosbrandweer er in, de brand na anderhalf uur hard werken te bedwingen. Tijdens de Voorjaarsbeurs van Dinsdag 17 tot Donderdag 26 Maart zullen dagelijks behalve op Zondag 22 Maart enige extra- treinen rijden. Inlichtingen wor den gegeven op de stations. Op de stations van de N.S. zijn toe gangsbewijzen voor de Jaarbeurs te verkrijgen, die echter alleen met reisbiljetten naar Utrecht ge kocht kunnen worden. De 50 jarige spoorwegarbeider Kurvers uit Horst (L) is bij zijn werkzaamheden op station Horst in aanraking gekomen met een passerende locomotief. Hij werd zodanig gewond dat hij vrijwel onmiddellijk is- overleden. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw met 6 kinderen achter De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" heeft tot nu toe in totaal f 3.660.934.57 opgebracht. Tijdens het programma dat Za terdagavond te Enschede werd uitgezonden, kwam een bedrag van f 1.060.022.binnen. Hier bij was een gift van de gemeen te Hengelo (O.) ten bedrage van een half millioen gulden, dat is ongeveer f 10.per inwoner. Dit bedrag was bijeengebracht door een collecte, door particu liere giften en door inzamelin gen en giften van fabrieken en bedrijven. De gemeente-ontvan ger kwam met een der wethou ders voor de microfoon om het geld aan te bieden (Advertentie) reeds aangetoond. God geve dat zij nooit opnieuw in feite zal behoeven op te treden. Maar men kan niet weten Ook de Noordelijke provincies zullen hun plicht doen, zoals het in Leeuwarden met de woorden van „It Heitelan" werd gezegd: „Aldfaers erf, wij weitsje oer hebben verschillende groente handelaren in Hilversum hij de politie aangifte gedaan te zijn op gelicht door een handelaar uit Haarlem. De man vertelde, dat er schaarste zou komen aan aard appelen en de prijs zou oplopen tengevolge van de watersnood. Hij kondigde een prijs aan van f 0.25 per kg. Hij deed een aan bieding van f 0.15 per kg, een „zwarte prijs". Toen hü de aard appelen afleverde bleken deze ongeschikt voor menselijke con sumptie; is ingevolge een notawisseling tussen Nederland en West-Duits- land, op een basis van weder kerigheid, overeengekomen, dat met ingang van 1 April 1953 aan wederzijdse onderdanen beneden 25 jaar kosteloos reisvisa zullen worden verstrekt. Een soortge lijke regeling is ook tussen Duits land en Frankrijk tot stand ge komen. De bedoeling is om cul turele betrekkingen aan te kno pen tussen de jongeren van de West-Europese landen onderling. Abbekerk R'dam/Yokohama 13 v. Genua/Pt Said; Alderamin R'dam/Perz. Golf 14 v. Marseille/ Genua; Kieldreoht Yokohama/ R'dam 13 te Ilo Ilo; Markelo 14 v. Cardiff n. Huelva; Notos Midd. Zee/A'dam 13 v. Barcelona/Lis- sabon; Parkhaven R'dam/Buenos Aires p. 14 Madeira; Teiresias Priok/A'dam 14 v. Aden n. Port Sudan; Waal A'dam/Midd. Zee 14 te Beyrouth; Westland 13 v. A' dam te Buenos Aires; Aagtekerk R'dam/Australië p. 13 n.m. Cocos arch./Fremantle; Aalsdijik 13 v. Newportnews te Neiw York; Am- stelvaart 13 v. Tj. Priok/Oheribon; Bennekom Valparaiso/ A'dam 14 te Hamburg; Borneo Indonesië/ A'dam p. 13 Str. Messina/Genua; Caltex Leiden (t) Sidon/R'dam p. 13 Pantellaria; Caltex The Hague (t) R'dam/Sidon p. 13 Kp Bon; Edam R'dam/New York 14 vim. te Halifax; Elmina 14 v. Takoradi te Abidjan; Fairsea A'dam/Syd- ney n. 13/14 rede Fremantle; Gouwe Sharpness/W. Afrika p. 13 Finisterre/Las Patonas; Java 13 v. Singapore/Pt Swettenham; Laertes Indonesië/A'dam 13 n.m. v. Penang/Colomibo; Larenberg A'dam/W. Indië 13 te Antwer pen; Leersum 13 v. A'dam te Houston; Lekhaven R'dam/Sydney 14 v.m. te Marseille; Mariekerk A'dam/O. Afrika 13 v. Aden/. Mombasa; Meerkerk Japan/R'dam 14 te Singapore; Nigerstroom 13 v. Lagos/Duala; Noordwijk Balti- more/Ptolacruz p. 13 oostelijk v. Kp Hatteras; Pependreoht (t) 13 v. d. Zuidelijke IJszee te Kaap stad; Prins Philips Willem 14 v. Londen te Dakar; Roebiah Cal- cutta/Pae.kust 13 te Honolulu; Ruys Z. Amerika/Japan 13 v. Rio de Janeiro/Kaapstad; Soroena (t) 13 v. Miri te Pladju; Sibajak Wel- lington/R'dam p. 14 v.m. Kp Guardafui/Aden; Slamat 14 v. R'dam te Tj. Priok; Thalata (t) Fao/Gibraltar v. 13 n.m. v. Pt Said; Sloterdijk R'dam/Golf van Mexico t. 13 Plores Azoren/Ha- vanna; Stad Dordrecht Huelva/ R'dam p. 13 Finisterre; Triton 12 n.m. v. New York/Curagao; Wes- terdam New York/R'dam 13 760 m. W. Scillys; Winterswijk 12 v. Matanzas/Mazanillo; Woensdrecht (t) 13 v. Boston/Puntacardon. GRONINGEN De busver binding GroningenBremen zal met ingang van 17 Mei a.s. enige verbetering ondergaan behou dens goedkeuring van de Rijks verkeersinspectie. De dienst zal in het vervolg viermaal per dag worden uitgevoerd van Winscho ten uit. Men behoeft dan niet meer bij de grens over te stap pen, maar kan doorrijden naar Leer waar aansluiting op de trei nen wordt gegeven. In omge keerde richting rijdt de Duitse bus door tot Winschoten, waar ook aansluiting op de treinen zal bestaan. 27) Als ik regelrecht uit de eetka mer hierheen gekomen was en hier Digby's briefje ontvangen had, zou ik het uit de handen van de brenger gegrist hebben en het met kloppend hart en trillen de vingers geopend hebben Nu leek het me, alsof niéts an ders belangrijk was dan de ge beurtenis, waarover mijn hart zong. De liefde eist wel alles op. Ik vouwde Digby's brief open en las: „Beste John, Na urenlang gepieker en vre selijke ziele-worsteling ben ik tot de conclusie gekomen, dat ik jul lie niet langer kan bedriegen en onschuldigen doen lijden voor mijn zondige schuld of schuldige zonde, hoe ie het ook noemen wilt. Ik ga mijn edele broer opzoe ken, aan zijn voeten neerknielen en zeggen: „Broeder ik heb ge zondigd onder de blik Uwer ogen, hoewel het feitelijk in 't donker was.en ik verdien slechts Uw blaam". Niemand is zich bewust hoe zeer ik me schaamikzelf ook niet, en wanneer je deze brief krijgt, ben ik al een heel eind op weg naar.... waar ik heenga. Wil je tegen tante zeggen, dat Michael's edele en schone daad mij erg heeft getroffen, en dat ik niet kan toestaan dat hij voor mij de kastanjes uit het vuur haalt. Ik zal haar nog schrijven. Wanneer je voor 'f getuigen- hekje staat of op 't verdachten bankje zit. verklaar dan dat je wel wist dat ik zwak was, maar dat je nooit iets van een slecht karakter had gemerkt. Zeg dat mijn zondeval een gevolg is van het roken van sigaretten en het wedden op paarden, en vertel te vens, dat je er zeker van bent, dat ik mijzelf door hard werken zal rehabiliteren, minstens dertig shilling per week zal verdienen en van mijn spaargeld de dertig duizend pond zal terugbetalen. Schrijf me hoe alles loopt, zo dra ik je een adres stuur.het geen je natuurlijk voor jezelf moet houden Breng Isobel mijn beste groeten over. Houd je taai en vergeet niet, dat je me moet heipen door iedereen ervan te overtuigen dat ik in feite de dief ben of de ver denking blijft op Claudia, Isobel en Gussie rusten, als één van ons drieën tenminste de dief niet is. Ik kan Beau niet voor mij la ten opdraaien en ik bezweer je om hem. zodra je van hem mocht horen, te telegraferen dat ik be kend heb en weggelopen ben. Hij kan kan naar Brandon Abbas terugkeren en toegeven dat hij de ware schuldige dekte. Nogmaals veel liefs voor Isobel. Je altijd-trouwe broer Digby". Dit had ik nooit gedacht. Mi chael weg. Digby weg! Ik hield een lucifer bij mijn piin, die tijdens het lezen was uit gegaan en dacht na. Al spoe- de begreep ik Digby's redenen. Als Michael de schuld op zich ge nomen had door te vluchten, dan zou Digby hem bijstaan en ertoe bijdragen dat de achtergeblevenen bij Brandon Abbas van alle ver denking gezuiverd werden Maar tevens begreep ik, dat het even goed mijn plicht was, te ver dwijnen. Als de zaak dan door de politie onderzocht werd, zouden de drie broers als de schuldigen gedoodverfd worden en Claudia, Isobel en Augustus ik betrapte me op de gedachte: „Helaas ook hij" zouden vrijuit gaan. Ja. ook ik moest gaan. Wanneer de kapitein en de luitenant hun leven hier opofferden voor een bestaan van verdenking, armoede, zorgen en zwoegen, kon ik niet achterblijven. Zowel mijn instinc ten als mijn opvoeding beletten dit. Ik geloof dat mijn besluit om ook weg te gaan, binnen twee minuten genomen was. Er bleven behalve onbelangrijke kleinighe den nog twee vragen: Waarheen en wat te zeggen tegen Isobel? Eén van deze vragen was al, zij het bijna onbewust, opgelost. Want van het ogenblik af dat ik van Michael's viucht hoorde, lag er juist onder de grens van het bewustzijn, de herinnering aan het bestaan van 'n romantisch- aandoende, avontuurlijke strijd groep van gelukzoekers, genaamd het Franse vreemdelingenlegioen. Wanneer ik aan Michael dacht aan Brandon Abbas, de lagere school in het dorp. Eton. Oxford, dan was er één beeld dat me heel duidelijk steeds weer voor de geest kwam; een namiddag bij het priëel, waar een Franse offi cier. knap en schrander, ons heer lijke verhalen deed van de Spa in's, de Zouaven, de Turcis. van Algerië, Marokko en de Sahara; verhalen van bruisend leven en heldendood, van veldslagen en expedities. Toen de Fransman uitgesproken was, had Michael gezegd. „Als ik van Eton kom. ga ik bij het vreemdelingenlegioen Ik wordt dan officier in zijn re giment," en zowel Digby als ik hadden dat plan toegejuicht. Had Michael hier ook aan ge dacht, en was hij nu op weg naar Afrika, een leven van avontuur en glorie tegemoet, vastbesloten onder een schuilnaam soldaten- roem te verwerven?Het zou echt iets voor Michael zijn En Digby? Zou hij er ook aan gedacht hebben, en Michael ge volgd zijn? Echt iets voor Digby? En ikzelf? Zou ik het voet spoor van mijn broers volgen, genoegen nemen met wat zij ver kozen en zo hun waardering ver werven? Echt iets van mij. Die romantische ezelsvéulens! Ik kan er nu om glimlachen! Dol- cirieste ezelsveulens ongetwijfeld; maar toch met de fantasie en de pit die hen tot ondernemende ezelsveulens maaktte. Gode zij dank!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7