Is controverse in college van B. en W. opgelost? Beter „voor niets" voorbereid dan voorbereid opniets AGENDA MODE-FLITSEN Bergen maakt zich gereed Paraatheid is méér ivaard dan louter enthousiasme Héél eenvoudig: vul "11 formulier in Voor 40 jaar VltOOM 1» IC EEMN A i\ Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS ALKMAAR Willen wij ervoor zorgen, dat onze men sen van een rustige oude dag kunnen genieten, zullen wij er eerst voor moeten zorgen, dat zij niet op hun twintigste jaar worden doodgeschoten. Willen wij blij vend kunnen genieten van onze margarine, dan zullen we nu een sehrapje minder op ons brood moeten nemen, om voor de rest van het geld kanonnen te maken; wij moeten de buikriem wat strakker aanhalen, om te voor komen, dat we straks allemaal met uniformen lopen. En om te voorkomen, dat onze kinderen, die nu in alle on schuld het verkeer iu gevaar brengen met hun tollen en ballen en rolschaatsen en springtouwen, terwijl de zon gouden stralen schiet in hun krullebollen, op twaalf jarige leeftijd soldaatje moeten spelen en in strakke rijen moeten paraderen voor het metershoge portret van een dictator, moeten wij ons kort en goed binnen de kortste keren opgeven voor de Organisatie Bescherming Burgerbevolking. En dan gaan we naar het voormalige belastingkantoor in de Doelenstraat, vullen een formu lier in en de zaak is „voor de bakker' organisatie Bescherming Burger Bevolking. Dat is niet een orga nisatie die oorlogspsychose ver wekt, maar koel berekenend en verstandiglijk rekening houdt met de mogelijkheid, dat Neder land, zo goed als het plotseling kan worden overvallen «oor een natuurramp, in een oorlog (lucht oorlog) kan worden betrokken. Bereidwilligheid Zó eenvoudig is dat nuEr is alleen maar een beetle bereid willigheid voor nodig.. En dan nog maar een heel klein beetle, want die naar uren. die men er in de week voor kwiit is. worden on andere manier toch verkletst en verbeuzeld door bij voorbeeld over de nolitiek te praten: ..Ver beeld ie, dat er oorlog komt. Verbeeld ie, dat er vandaag de oorlog komt. Dan stromen, net als op de eerste Februari na de verschrikkelijke ramp, die de zuid-west-hoek van het land teis terde. duizenden en nog eens duizenden mensen toe. om te helpen. Maar dan kunnen ze niet helpen. Dan staan ze met al hun bereidwilligheid en enthousiasme met handen, die verkeerd staan en ze moeten naar huis worden gestuurd. Maar het handievol kerels, dat een oefening achter de rug had. dat was welkom. Zll konden omgaan met de werktui gen. zii wisten precies, wat er onder de meest benarde omstan digheden. waarin het cm men senlevens ging. gedaan moest worden. Zii ziin de helden van de ramp geworden, die veel. leecl verzachtten en aan wie menigeen ontzettend veel te danken heeft. Doodgewoon. Deze en dergelijke geluiden hoorden wij gisteravond op de eerste wervingsavond van de In ons blad van 17 Maart 1913 lazen wij: EEN TRUC De bekende markttype Jacob Hollander heeft er wat nieuws op gevon den om zijn zalf, die goed heet te zijn voor zoowat alles, aan den man te brengen. Het doosje gevuld met dat geneesmiddel geeft hij „den boeren, burgers en buitenlui geheel gratis, hou je portemonnaie dicht!' Maar voor het daarbybehoo- rende billet „met het portret van Jacob Hollander! betaalt men een kwartje. Een duur stukje papier! DINSDAG 17 MAART Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De kleine wereld van Don Camilio, alle leeftijden. HARMONIE: De zonen van de Musketiers, 14 jaar. VICTORIA: Storm over Haiti. Voorstellingen 8 uur. Apotheken Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen be reikbaar: Apotheek Wan- na-Mient, Mient C 13, Apotheker: mej. F. Schui- tema. TENTOONSTELLING: Ge meente Museum tot 22 Maart, van 1012, 25 ell 7—9 des Zondags van 2—5, expositie Jeugdlec tuur. GULDEN VLIES 8 uur: De Nederlandse Comedie voor het I.v.A.O. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Ouderavond H.B.S. - 50 jaar Vokzos. HOTEL VICTORY, 8 uur: Oud Alkmaar WOENSDAG 18 MAART Bioscopen en Apotheken: zie boven. KAJ-HUIS: Viering Patroons feest St. Joseph voor Ka- j otters ZUSTERKAPEL Oudegracht 7.30 uur: Conferentie voor de jongens in kader van „Waar gaan we heen?" GULDEN VLIES 8 uur: Ned. Reisvereniging: Romantisch Frankrijk. Kleurenfilms. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur Feestavond Berger Meisjesschoolvereniging KATHOLIEK MILITAIR TE HUIS, Oudegracht, 8 uur: R.K. Verplegingsfonds, Alk maar. 2 uur: Opening zaak B. W. G. Lienesch (50 jaar). In beide gevallen is georgani seerde burgerlijke hulp. van man tot man. van buurman tot buur man, van iongen tot meisje, no dig. Even noodzakelijk als de levensverzekeringen, die wii dagelijks sluiten, als de Rode Kruis-colonnes, die wij in het leven roepen, even doodgewoon, als moeder de vrouw Zaterdags meer brood neemt om Zondags, als de winkels dicht ziin. toch een bete broods te hebben. Een paar uur maar! In die geest sprak de burge meester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema. aan wie persoonlijk de werving is opgedragen. Hij zei. dat er op de 40.000 inwoners in Alkmaar 1000 vrijwilligers, man nen en vrouwen, jongens en meisjes, nodig waren, cm in ge vallen van nood doeltreffend hulp te kunnen bieden. De heer Van Alphen. de pro motor van de B.B. in Noord- Holland. liet eenzelfde geluid horen. De heer Van Alphen ver telde. dat in Overijsel al 73 pro cent van het vereiste aantal vrij willigers zich had gemeld. In Utrecht 80 procent. In Zeeland, met al zijn ellende en verdriet. 28 procent. Alkmaar, zo deelde de heer H. J. van Wilgenburg. kring- hoofd. mede. is verdeeld in drie wijken: Centrum. West en Zuid. en al die wiiken ziin weer onder verdeeld in 39 blokken. Een blok omvat 1000 inwoners, on geveer 300 gezinnen. Ieder blok heeft een blokhoofd, die elke straatsteen in ziin buurt moet kennen. Hij heeft ziin helpers, die ook alle straatstenen in de buurt moeten kennen. Die hel pers zullen, een paar uren in de week. gedurende een periode, die varieert van enkele weken tot enkele maanden, zich op de hoogte moeten stellen van de Dierenbescherming ALKMAAR. Ter beschik king een herdershond, vier maan den. teef. en een klein zwart bruin hondie. ol.m. viif maanden, reu. Nu de broedtijd van de vogels begint aan te breken, verzoekt de dierenbescherming, om de schoorstenen, die bii voorkeur door de kraaien-ouders worden uitverkoren, af te schermen. Wacht niet. tot zii zich in de schoorsteen genesteld hebben en de jongen uitkomen. Adres inspecteur C. Verwer. Zaagmolenstraat 36 te Alkmaar. Sterril Bond Zonder Naam ALKMAAR. Van Alkmaar uit zullen op 12 -Aoril zeven auto's vertrekken met huisvaders en huismoeders, om deel te ne men aan de uitgeschreven sterrit van de Bond Zonder Naam. In de middaguren zal aan de deel nemers een feestprogramma wor den aangeboden in het Krelage Huis te Haarlem. NATIONALE BEDEVAARTEN NAAR LOURDES ALKMAAR De Vereniging tot Samenstelling van Ned. Be devaarten zal ook dit jaar weel een tweetal bedevaarten naar 't genadeoord Lourdes organiseren. De eers'e, de z.g. „Kleine Bede vaart" vindt plaats van 4 t.e.m. 10 Augustus; de tweede, de z.g. „Grote Bedevaart" van 10 t.e.m. 17 September. Voor de eerste bedevaart lig gen de kosten tussen f 160 en f 224, voor de tweede tussen f 170 en f 240. Voor deelname aan deze bede vaarten kan men zich oogeven bij het Bureau V.N.B., Postbus 273 te "s-HertOigentoosoh, en we! voor de kleine bedevaart tot 16 Juni a.s. en voor de grote bede vaart tot 16 Juli a.s. Men kan zich echter ook mel den bij de correspondenten, waar eveneens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Voor ons rayon zijn deze adres sen: ALKMAAR Kap. J. Buffing Verdronkenoord 78; SCHOORL Pastoor H. Drost Heereweg B 35; technische en organisatorische wetenswaardigheden, om effi ciënt te kunnen meehelpen aan het bestrijden van branden, het opsporen van gewonden, het ver binden van die gewonden, het herstellen van de openbare orde: daar staat tegenover, dat zij op deze wijze meehelpen aan het behoud van de vrijheid, terwijl hun persoonlijke belangen wor den beveiligd door een hele reeks van sociale voorzieningen, die in alle voorkomende geval1 en kun nen voorzien. Als pepernoten op Sinterklaasavond Zii moeten leren, hoe ie met een pas gevallen brandbom moet omgaan. In de oorlog liepen de mensen weg. als er brandbom men vielen en toen ze terug kwamen was er van hun huis niets meer over. Maar in Enge land, waar wèl een georganiseer de burgerlijke hulp bestond, vie len er op één nacht tweeduizend in een bepaald gedeelte van Lon den en na een uur waren ze alle in een emmer water of in een hoop zand gestopt. Brandbom men werden dood eenvoudig oo geraapt. gelijk pepernoten 00 de Sint Nicolaasavond. In Japan kende men geen B.B. en daarom stierven er 00 één dag tiendui zenden. Zo sprak ook de heer Haver- lag. Hii zei. dat het beter was. zich voor niets te hebben voor bereid dan, wanneer de nood aan de man komt. 00 niets voor bereid te ziin. En de films die vertoond wer den, spraken een nog duidelijker taal. Men zag Hitier ziin oprui ende redevoeringen houden, te midden van het Heil-geschreeuw van gelaarsde soldaten: men zag de wouden van bajonetten bo ven de gehelmde hoofden van een volkspolitietroep uit 'n ander bepaald land van Europa. Men hoorde en zag de vuurmonden van Korea. Men liep in de geest rond in de verbrande wiiken van Rotterdam 1940 en van de tinnen van St. Pauls Cathedral zag men de enorme puinhopen van Enge- lands trotse hoofdstad. Veiligheid Dit maakte indruk op het handjevol aanwezigen, die zo klein leken in die grote Gulden Vlies-zaal vol lege stoe'en. Maar die er waren, gaven zich spon taan op voor de B.B. die nu iets voor hen is gaan betekenen: eèn organisatie, middels welke zii straks, als het mocht gebeuren, hun vrouwen en kinderen, huis en haard, kunnen verdedigen en beschermen. Rijwielexercitie in Binnenstad ALKMAAR. Op 28 Januari j.l. werd Alkmaar vereerd met het bezoek van Lambert E. uit Leiden. Lambert vierde dit vreug devolle feit met enkele glazen sterke drank, waarna hij op de fiets stapte, 'n Agent was hem tegengekomen en werd gefrap peerd door de eigenaardige bewe gingen, die de wielrijder ten toon spreidde, 'n Onderzoek bracht voldoende aan het licht, om E. enige tijd op het. politiebureau gastvrijheid te verlenen. Volgens verbalisant voldeed E. aan alle eisen. Hij rook naar alcohol en sprak bovendien wartaal. Uit angst voor infectie weigerde de man echter 'n bloedproef toe te staan. De' resultaten van het on derzoek werden- ten overvloede geschraagd door de verklaringen van 'n echtpaar dat E. z'n voort durende richting-veranderingen begeleidde met 'n luidkeels en rhythmiseh „Links, rechts, links, rechts." De Politierechter verklaarde, dat de stedelijke politie voldoende afleiding heeft door onbekwame Alkmaarders. Versterking uit Lei den wend niet op prijs gesteld. Overeenkomstig het thans gelden de tarief werd E. veroordeeld tot 'n boete van f 100.of 40 dagen hechtenis. Inzamelaar ALKMAAR. Tijdens het' be volkingsonderzoek op t.b.c. werd Hendrik J. uit AlkmaaT belast met het inzamelen van vrijwillige bijdragen. Van dit geld verduis terde hij rond f 33.waarvoor hij z'n schoenen liet verzolen en enkele malen de kapper betaalde. Conform de eis werd hij 'hij verstek door de Politierechter veroordeeld tot 'n boete van f 40.- of 20 dagen. Binnen uur gearresteerd en berecht ALKMAAR Zaterdagmor gen om 10 uur werd door de Alkmaarse politie een chef kok aangehouden omdat de man loshandig op ziin fiets reed. De man verklaarde echter geen tijd te hebben om de gerechtelijke proce dure af te wachten daar hii op het punt stond naar het buitenland te vertrekken. Er werd even heel sterk na gedacht en toen voerde men de arrestant voor de ambte naar van het openbaar mi nisterie. Deze aanhcorde de zaak en eiste 4 gulden boete, waarna de kantonrechter er 2 van maakte. Het was nog geen half uur later toen de man weer op ziin fiets stapte, deze keer het stuur met beide handen omklemmend. (Advertentie) In onze gezellige Lunchroom (le etage) zullen wij U Donderdag 19 MAART a.s. om 2.30 en 3.45 uur n.m. de nieuwste modellen tonen in Mantels, Tailleurs, Japonnen, Blouses, Sportieve Kleding, Hoedjes etc., in creaties, zoals de toonaangevende mode-centra deze voor 'f nieuwe seizoen brengen. TOEGANGSKAARTEN GRATIS verkrijgbaar aan onze Centraal-cassa Parterre. alkmaar JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL 1952 Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, over 1952, bevat voor ieder, die belang stelt in het economische leven van de 36 gemeenten, die tot haar ressort behoren, veel interessante gege vens. Deze 36 gemeenten tellen samen 212.042 inwoners. In het Handelsregister der Kamer zijn 8832 zaken ingeschreven. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat er op elke zes mannelijke inge zetenen boven de 21 jaar één is, die een eigen bedrijf uitoefent, hetgeen temeer betekenis krijgt, wanneer in ogenschouw wordt genomen, dat de zuivere land en tuinbouwers in het algemeen niet in het Handelsregister zijn ingeschreven. Uit de administratieve bemoei ingen van de Kamer blijkt we derom, dat de taak der Kamers zich geleidelijk heeft uitgebreid met name bij de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf '37, Woonruimtewet 1947, Wet „Uit verkopen en Opruimen", Wet op het afbetalingsbedrijf etc. De economische toestand van ihet district in het algemeen en die van de belangrijkste bedrijfs takken afzonderlijk wordt nader in het licht gesteld. Uit het be langwekkende overzicht van de kaashandel (waarbij een export statistiek is gevoegd) lezen wij. dat de uitvoer van kaas in 1952 heeft bedragen: 78.071 ton ter waarde van f 197.683.000 tegenover 72.666 ton ter waarde van f 174.916.000 in 1951. Opnieuw dus een aardige voor uitgang in gewicht en waarde Het. verslag bevat voorts een vrij uitvoerig overzicht van de arbeidsmarkt, Borgstellingsfonds Finaincieringsnstituut en het Bu reau van Advies voor de Mid denstand, eveneens gesticht door de Kamer, en de begroting over het jaar 1952, die in ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 72.700,—. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: René E„ z.v. E. Olthof en H. H. Kui per; Jan H„ z.v J. Kaan en H. A. J. Krouwel; Jenny dv. G. van Dijkhuizen en J. van der Vlies; Robert, z.v. P. Kossen en M. Bu- ning; Maria L. d.v. J Smit en M. A. de Groot; Gabriela A. M„ d.v. K. L. de Jonge en J. Karei; Elly dv. P Mooy en I. Fleurbaay; Everarda P. L.. d.v. E. F. C. Groothuizen en M. J. A. Heet- man: Mirjam C. E. B„ d.v. H. J. M. Caarels en I F. Nieuwenhui- zen. OORDEELKUNDIGE VEEVOEDING BERGEN. Ook deze winter worden er door de Landbouwkun dige Afdeling van de Oliefabrie- ken Calvé-Delft te Delft voor lichtingsavonden voor de veehou ders georganiseerd. Op deze avonden worden de meest uiteenlopende problemen van de veehouderij uitvoerig be sproken. Ook voor'het uitwisselen van praktijk-ervaringen is vol doende tijd uitgetrokken. Tot de hoogtepunten van deze avonden behoort wei het verto nen van de nieuwste voorlich- tiftgsfikn op het gebied van de veehouderij. Een dergelijke avond wordt ge houden op Donderdag 19 Maart 1953, door de heer W. Hiddema, Hoofd v. d. Landbouwkundige Afdeling van de Oliefabrieken Calvé-Delft, in „Het Wapen van Bergen", namens de afd, Bergen van de Holl. Mij. van Landbouw, te kwart voor 8 uur. Onderwerp: „Oordeelkundige veevoeding". om zomergasten te ontvangen BERGEN Hoewel in alle sectoren van het amusementsle- ven grote stilte heerst, in ver band met de nationale ramp en de daaraan verbonden inzame lingen, worden er toch plannen gemaakt om er in de zomerva- cantie weer op uit te trekken. Dagelijks komen er aanvra gen bij de V.V.V .binnen om in lichtingen, die de V.V.V. beant woordt met de toezending van een lijst van gemeubileerde hui zen en pensions. Hieruit maakt de aanvrager dan zijn keuze en schrijft een of meer adressen aan over prijzen, omgeving en comfort .Ook ontvangt de ver huurder regelmatig een lijst met adressen van aanvragers, waarop hij zijn aanbiedingen kan inzenden. Vorige week zijn de gidsen 1953 verzonden en nu reeds ko men de aanvragen bij de ver huurders binnen. Ook kunnen de verhuurders met het mooie weer mensen verwachten die zich persoonlijk op de hoogte willen stellen van hetgeen zij van plan zijn te nuren om daar na eventueel het huurcontract te tekenen. Er heerst een sfeer van voor bereiding in het overigens nu nog rustige dorp. Vele woningen worden op nieuw geschilderd en hotels en pension.-, worden gemoderniseerd om goede accommodatie en com fort aan de gasten t,e geven en het hoofd te bieden aan de concurrentie van andere toeris tenplaatsen. Onder meer is het pension „Russenweg" geheel ge moderniseerd, het „Oranje Hotel" na inwendige vernieuwingen vanmiddag heropend, en wordt zelfs van pension „Klemkerik" aan de Wilhelminalaan het dak afgenomen om er nog een ver dieping boven op te kunnen bouwen. De tuinen worden opgeknapt en de pensioninventarissen aan een inspectie onderworpen, om ■als het weer meewerkt, met Pasen al enige gasten te kun nen ontvangen. Hotel „Mareoni" te Bergen aan Zee opent in dit verband reeds vroeg zijn deuren om de gasten te ontvangen. Bergen is bijna gereed, de gasten kunnen komen. VERGADERING ORANJE-COMITE Voorlopig programma HEILOO. Van de viif en dertig verenigingen en scholen, die awren uitgenodigd te ver schijnen op de jaarvergadering van het Comité tot viering van Oranje- en Nationale Feestdagen in café Hoebe. hadden slechts vijf verenigingen en drie scholen een vertegenwoordiging gezon den. De vereniging heeft thans in kas een bedrag van ƒ23 0.23. Het gehele comité werd her kozen, terwiil als nieuw lid werd toegevoegd de heer J. v. d. Berg, Groenelaan. jeugdleider bii Fo resters. Het volgende voorlopig pro gram is opgesteld: 30 April: poppenkast voor de kleuters van eerste en tweede klassen: filmvoorstelling voor de kinderen van de tweede tot en met de zesde klassen en de 15-, 16- en 17-jarigen. Aubade voor W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond. WEINIG VERANDERING Vannacht weer op vele plaat sen nachtvorst en hier en daar vorming van mist, Morgen overdag zonnig weer met wei nig wind. Weinig verandering in temperatuur. 4 Mei: Stille tocht naar het het gemeentehuis. Des avonds lampionoptocht. monument. 5 Mei: Voetbalwedstrijd, paar densport en optocht. Een en an der onder voorbehoud, dat de betrokken verenigingen mede werking verlenen. Des avonds cabaret en dansen. Dank zii de welwillende mede werking van de eerw. Broeder Overste, kunnen enkele feeste lijkheden gegeven worden in de aula van de Sint Willibrordus Stichting. Binnenkort zal wederom de huis aan huis-collecte werden ge houden. (Advertentie) ga beter, maar ik heb nu ook eens een goede bril van HOFSTEDE, midden in de Langestraat. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen beden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Uitvoering J.B.T.B. te Liederholt- huis f 50. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. O kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, betzij per soonlijk, hetzij per brief ot post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men «94460, Zwolle 486779, Alk maar 59446S, Den Helder 594462 er Hoorn (ook te februiken door Schagen en omgeving) 110894. Het liep weer met een sisser af. Tal van foliovellen en J5 eS zesfk'mill ioe^ krantenkolommen w aren volgesteneild en voiced rukt, uren werd er in sectie- en begrotingsvergaderingen over geboomd, de portefeuillekwestie was gesteld en het slot van het liedje was, dat het college broederlijk vereend bleef, alsof er geen vuiltje aan de lucht was geweest. De oppervlakkige beoordeeïaar zal geneigd zijn te zeg gen, dat de wethouder van financiën zijn pleit gewonnen heeft; immers, inplaats van 107.823, die hij wilde be zuinigen, werd er nu 133.500 bezuinigd, zonder dat daarvoor de batige saldi van vorige dienstjaren behoef den le worden aangesproken. Van de andere kant echter kwamen de partijen tot elkaar, nadat uit de batige saldi niet een hap van flOO.OOO genomen was, zoals de meerderheid wilde, doch een grote hap van f646.000 voor de vorming van twee Fondsen, die anders eerst tot stand zouden zijn gekomen, nadat in een reeks van jaren dit bedrag in gedeelten als Uitgaven op de begrotingen had geprijkt. De meerderheid kreeg dus al bij voorbaat voor de zes komende jaren wat de min derheid haar voor dit jaar niet Wilde geven. De tweemaal vijftig duizend gulden, die de meerderheid via de begroting niet kon krijgen, kreeg zij nu via een achterdeurtje, dat dé heer Hoytink voor haar had opengemaakt. Deze deed, alsof hij het gloeiend eens was met de wethouder van financiëh, dat de saldi niet mochten w-orden aan gesproken, om de begroting slui tend te maken. Maar hij voelde er toch ook niets voor, om de saldi, die tot een reserve van 3 miilioen gulden waren opgelopen, te bestemmen voor het opvangen van tegenvallers op gemeente rekeningen. Hij had liever „waar" voor zijn geld en stelde daarom voor de drie miilioen een defini tieve bestemming te geven, zodat zij niet meer kunnen worden ge bruikt, om tegenvallers op reke ningen weg te werken. En hij vond het college en daarna de hele Raad bereid dit denkbeeld in een daad om te zetten; eerlang kunnen wij een voorstel verwach ten, om hetgeen er na bedoelde grote hap nog in dit reservepotje is overgebleven en dat is f2.354.090 definitief te bestem men voor het Centrale Riolerings- pian, voor Industriebevordering en voor Bijzondere Kapitaalsuit gaven, zoals b.v. de bouw van eeh tunnel in de Bergerweg. o Het was inderdaad geen finan ciële, maar een principiële kwes tie, die het college verdeeld hield. Dat bleek wel uit de discussie over de algemene financiële poli tiek van het college. In een geïllustreerd tijdschrift viel ons oog dit weekend op een plaatje in het lachhoekje; het 'ging over een „hij"en een „zij" en zij zei tegen hém: „je zegt nu wel, dat ik teveel uitgeef, maar als wij er van jouw salaris moes ten komen, hadden we 't arm." Wii dachten direct aan de con troverse in B. en W„ waar de meerderheid ongeveer hetzelfde tot de minderheid heeft gezegd; zo niet met woorden, dan toch doör haar standpunt in deze kwestie. De weth. van financiën wil bij het beheer van zjjn portefeuille de politiek van het huishoud boekje toepassen: niet meer uit geven dan er. in komt. Maar gaat deze politiek in deze tijd nog wel op; wij zijn van me tonnen, wat Zeg ik van millioe nen? Kijk maar eens naar Den Haag eri Amsterdam en andere grote steden. o Zij spelen een spel met de Rijksoverheid, een spel, waar het nu eens niet alleen om het spel, doch ook en vooral om de knik kers gaat. De Overheid kan nu eenmaal niet alle gemeenten over één kam scheren. Neem b.v. Alkmaar en Haarlemmermeer, twee gemeen ten van gelijk inwonertal, een factor, die een rol speelt bij de objectieve uitkering uit het ge meentefonds. Haarlemmermeer èen rustige plattelandsgemeente met een statisch karakter; Alk maar een groeiende gemeente (volgens de prognose in 20 jaar tot een stad van 60 tot 70.000 in woners) met als gevolg daarvan een dynamisch karakter. De weth. v. Financiën prees Alkmaar ge lukkig, dat het zo'n dynamische burgemeester had, al kost dat de gemeente veel geld. Na de objectieve uitkeringuit het gemeentefonds aan alle ge meenten blijft er nog een bepaald bedrag in dat Fonds over ter dis- tribuering aan die gemeenten, die bijzondere inkomsten behoeven, waaronder wij Alkmaar moeten rekenen. En nu gaat het er maar om, van dat restant een portie in de wacht te slepen, om, via een bepaalde begrotingstechniek, een spelletje te spelen, dat knikkers in de buul brengt, knikkers, die omgezet kunnen worden in belangrijke werken; die een centrumstad als Alkmaar moet uitvoeren, wil het zijn positie als metropool van het Noorderkwartier handhaven. Alk- ning van niet; hoch in het huis-1 maar heeft grotel'e behoeften dan houden, noch in de gemeente politiek. Hoeveel gezinnen leven de laatste tien dagen van de maand al niet van hun inkomen van de volgende maand? Wij zou den ze niet graag de kost geven. En hoeveel gemeenten in het land werken ongestoord en rustig b.v. Haarlemmermeer; denk b.v. maar eens aan het Centraal Zie kenhuis, dat sinds zijn bestaan al ljj a 2 miilioen gulden van de gemeente moest ontvangen, om draaiende te blijven; denk eens aan de Keuringsdienst voor Wa ren, waar behalve de stad de hele omgeving van profiteert; denk ook aan de vele middelbare scho len, die voor een groot deel door leerlingen van buiten worden be zocht; denk ook aan de stadsuit breiding, mede als gevolg van de industrialisatie en aan de positie van Alkmaar als centrum van het verkeer, waardoor projecten als de Friesebrug en een tunnel moe ten worden uitgevoerd. Voor verschillende van deze grote werken, had Alkmaar als 't goed was, al jareh moeten reser veren; wellicht waren sommige ervan dan al eerder tot uitvoe ring gekomen. Voor de ombouw van net G.E.B.-net reserveerde men al sinds 1948 jaarlijks f50.000; zulks onder goedkeuring van Ged. Staten. Over de tunnel praten en schrijven we al 20 jaar óf langer; als we al die jaren hiervoor eens een ton op de begroting hadden gereserveerd, was het geld voor dit belangrijke verkeersobject aanwezig geweest. En dat had toch gekund? Immers er is uit de batige saldi zö ongeveer 3 mii lioen gepot, een bewijs, dat er op de vorige begrotingen nog wel wat te reserveren viel. o Daarom is het goed, dat de 3 miilioen reserve nu spoedig een definitieve bestemming zullen krijgen, zodat ze later niet door maatregelen van de Rijks overheid aangewend zouden moeten worden, om tegenval lers van rekeningen weg te wér ken. De weth. v, Financiën is in principe met dit bestemmingsplan meegegaan; hij zal dus in de toe komst die reserve niet meer voor bedoelde tegenvallers kunnen aanspreken. Die zullen dus in de toekomst door subjectieve uitkeringen uit het gemeentefonds gedekt moe ten worden. De Raad heeft in de vergade ring, die aan de eigenlijke begro tingsdebatten voorafging, wel een eigenaardige rol in dit spelletje gespeeld. De wethouder vah Fi nanciën vond voor zijn politiek Van het huishoudboekje steun bij de fracties, die nu niet bepaald tót de progressieve gerekend kun nen worden. De VVD Voorop, gevolgd door de Prot. Christelijke fracties, steunde hem in zijn denkbeeld de begroting sluitend të maken door het aanbrengen van bezuinigin gen. Ook de KVP-fractie scheen geneigd hem te volgen en na de middagvergadering ging de wet houder dan ook als een triompha- tor naar huis. Maar de ontgoocheling kwam in de avondvergadering. Mede na mens de weth. v. Financiën kwam het college bij monde van de voorzitter, om de tweemaal f50.000 voor Industriebevordering en Om bouw G.E.B.-net uit de begroting te nemen, zodat de saldi niet tot dit bedrag behoefden te worden aangesproken. Voorts was ter elfder ure gebleken, dat GEB en Soc. Zaken elk nog wel een veer van f15.000 konden laten, terwijl op de tandheelkundige hulp, die nog wel een jaar zou moeten wachten, nog f3.500 geschrapt kon worden. Er was dus nog meer bezuinigd, dan de weth. v. Fin. aanvankelijk had voorgesteld, maar daartegenover had de meer derheid een fikse greep van bijna 6 y tón, in de reserves gedaan, waar hij zo zuinig op was ge weest, terwijl reeds in principe werd aanvaard, dat aan de ove rige reserve van f2.354.000 ook binnenkort een definitieve be stemming zal worden gegeven. Het is moeilijk een juiste ana lyse te geven van de oplossing van het verschil van mening in het college, doch als wij ons her inneren, dat de heer Venneker betoogde, dat de minderheid voor de meerderheid gezwicht was, dat de heer Woldendorp de meerder heid feliciteerde met de omzwaai van de mihderheid en de heer De Zeeuw vond, dat er principieel niets veranderd was en er nu in plaats van één ton 6 ton uit de reserve genomen was, dan kun nen wij ons toch moeilijk voor stellen, dat de voorstanders van een dynamische politiek het pleit verloren hebben. Trouwens de weth. v. Financiën zei zelf ook, dat hij niet geheel voldaan was, omdat gebeurd was, wat hij niet wilde. Eéh ding is jammer in deze ge schiedenis; dit meningsverschil had niet naar buiten moeten blij ken; dit spelletje van begrotings techniek had binnenskamers ge speeld moeten worden daar over was de Raad het ook al eens. De heer Holsmuller sprak van een onwaardige vertoning en een on verkwikkelijke zaak én had het juister gevonden, als de weth. v. Fin. direct Was afgetreden. Hij vond OOk, dat de Regering dé mentaliteit van „zogenaamde" progressieve gemeenten, een mentaliteit, die naar Zijn mening ook de meerderheid van het col lege aan dê dag legde een „halt" moest toeroepen. Wij zullen ons niet verder ver diepen in de oorzaken en gevol gen van dit meningsverschil in het college; doch dat dit nu voor goed uit de wereld geholpen is, zijn wij zo Vrij te betwijfelen. Fr. O.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2