Losmaking D.U.W.-arbeider F. M. -zenders zullen worden gebouwd in Oost en Zuid uit sfeer van we Een vogelhuis je Voor een nestelend mezenpaar Werkgever, geen werkleiding Magister Stokman jubileert D.U.W. zoekt naar nieuwe ivegen Proeven in alle provincies Buitenlandse notities Duitsers werken Vijfentwintig jaar priester en vijftig jaar oud Bouwen jullie mee, jongelui? Braiul aan boord van de „Lekhaven" Korreltjes Voor het Noorden des lands geen maatregelen nodig..V Dinsdag 17 Maart 1 Pagina Dp Centrale Directie van de D.U.W. zoekt naar nieuwe wegenom de D.U.W. meer het karakter te geven van vrij bedrijf. Tot heden was de D.U.W. een vorm van werkverschaffingal had men er meerdere facetten waardoor de werkverschaffing een onsympathiek karak ter kreeg, aan trachten te ontnemen. Voor de arbeiders bleef echter het bezwaar, dat men naar de D.U.W. gezon den tverd en men er weer weggehaald kon worden, wan neer de directeur van het Arbeidsbureau dit noodzakelijk oordeelde. Had die een aanvrage voor vrij werk. dan liet hij de D.U.W.-arbeiders komen en wees deze aan voor vrij tverk. Bovendien kende de D.U.W. een eigen loon regeling met een loonstop en trad bij verschil over de tarieven, de inspecteur van de D.U.W7. op als de man, welke beslissingen nam, desnoods over de hoofden van de uitvoeringsmaatschappijen en de arbeiders heen. Hiertegen is van arbeiderszij de al meerdere jaren bezwaar ge>- maakt. De DUW was bij vele ar- De dood van Gottwald De wereld is in de laatste da gen nauwelijks bekomen van het sensationele nieuws over de dood van maarschalk Stalin, of in het afgelopen weekeinde werd op nieuw de belangstelling gericht op het overlijden van een com munistisch dictator. Ditmaal pre sident Clement Gottwald van Tsjecho-Slowakije. Er hangt rondom elke dictator een geheim zinnig waas. Dit is in de historie nog nooit anders geweest. En bij het sterven van iedere despoot rijst de vraag, of de man een natuurlijke dood is gestorven. Een dergelijke veronderstelling is begrijpelijk, want in een tota litair staatsbestel is het een da gelijks verschijnsel, dat zij die een gevaar betekenen voor de alleenheerser uit de weg worden geruimd. En iedere dictator loopt de kans eenzelfde lot te onder gaan, wanneer zijn regiem be gint te wankelen, of als hij de gunst van zijn machtige bescher mers verliest. Gottwald was zulk een dictator. Hij kon zijn positie slechts handhaven met de goed keuring van de rode machtheb bers in het Kremlin. Het is best mogelijk dat Gottwald is over leden tengevolge van zijn ziekte. De gezondheidstoestand van de Tsjechische president was slecht. Hij vertoonde zich zelden in het openbaar. En wanneer hij het wel deed viel het een ieder op, hoe broos zijn lichamelijke constitutie was. Toch behoeft het laatste geen reden te zijn om aan te ne men, dat Gottwald niet met opzet is „geliquideerd". Zijn zwakke gesteldheid kan veeleer een dank bare gelegenheid zijn geweest voor zijn meesters hem van het politieke toneel te doen verdwij nen, dan wanneer hij kerngezond was. De kans om de publieke opinie te misleiden, zou groter zijn. Met zekerheid is derhalve niets te zeggen. Alleen de ver onderstelling van een politieke moord op 't staatshoofd in Praag is, gezien de verhoudingen in Tsjecho-Slowakije en de gebeur tenissen van de laatste tijd, bij zonder groot. Gottwald was een machtig man. En gevaarlijk voor Moskou. Wanneer hij had ge wild, had hij het Kremlin de rug kunnen toekeren. Stalin en Ma- lenkov hielden daar rekening mee. Ze hebben met Tito leergeld betaald. De situatie in Praag doet sterk denken aan wat zich in 1949 rondom de Bulgaarse communis- tenleider Dimitrov afspeelde. Ook hij en Dimitrov bekleedde een zelfde positie als Gottwald overleed plotseling. Na een ziekte, zoals dat heette. Het kan derhalve zijn dat Malenkov Gott wald niet langer vertrouwde als de „meeloper" die zonder enige critiek alles uitvoert wat van hem word't verlangd. Het is ook mo gelijk, dat Gottwald het slacht offers is geworden van zijn opzet een familieregering te vormen. Zijn dochter bekleedt een functie aan het ministerie van buiten landse zaken. Zijn schoonzoon is minister van oorlog. „Een pro tectie. die schadelijk kan zijn voor het welzijn van de partij". Woorden van niemand minder dan van Malenkov. Dit laatste geeft ernstig, te denken. Weer 'ri andere mogelijkheid is, dat Gott wald, die de strijd tegen Slansky won, achteraf toch nog de neder laag heeft moeten lijden tegen de stromingen in de partij die achter Slansky stonden. Heeft Gottwald misschien ook moeten boeten om de slechte econo mische toestanden in Tsjecho- Slowakije en om de ontevreden heid, die steeds toeneemt, vooral onder de arbeiders" Zo rijgen de veronderstellingen zich aaneen en niemand weet 't ware voorlopig. Van de 75-jarige Nejedly, die als toekomstig president wordt ge noemd. is geenszins te verwach ten, dat hij de macht van Gott wald zal bekleden. Het president schap wordt waarschijnlijk een fictie. De mocht zal toevallen aan de premier. Misschien de vice- premier Zapotocky. Een strijd om de macht en "om de gunst van Malenkov is niet uitgesloten. Zou de nieuwe man de zuivering gelasten in de rijen van de aan hangers van Gottwald, dan kon dit wellicht de aanwijzing zijn, dat Gottwald welbewust uit de weg is geruimd. wj* beiders impopulair. Op arbeiders- bijeenkomsten hoorde men zei den iemand, die lof voor de DUW had. Nu streeft men er naar, bij werken, welike ondernomen wor den met subsidie van de DUW, de toestand te scheppen, welke ook in het vrije bedrijfsleven be staat. De arbeider zal dus hoege naamd niet meer merken, dat, hij, bij de DUW werkt. Op het werk zal hij te maken hebben met de werkgever, welke hij in 't vrije bedrijf ook tegenkomt, en hij zal zijn werk verrichten op dezelfde wijze en onder dezelfde voor waarden als in een soortgelijk vrij bedrijf ook plaats vindt. Als regelingen ter bepaling van de arbeidslonen zullen gelden de Collectieve Arbeidsovereenkom sten voor het Bouwbedrijf, Spoor- Water- en Wegenbouw, voorzo ver het 'betreft zuiver civieltech nische werken en de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Vrije Cultuurtechnische werken, wanneer het werk van cultuur technische aard is. Proeven In de diverse provincies zal men proeven gaan nemen met 't aantal objecten, uit te voeren volgens de nieuwe werkwijze, teneinde, aan de hand daarvan, na te gaan of de uitgestippelde weg juist is, of dat nog enige correcties op het ontworpen plan moeten worden aangebracht. Er zullen volgens de bestaande plannen drie soorten objecten 'komen. Dit zijn vrije objecten, keuze objecten en open objecten. De vrije objecten worden voor een bepaalde periode open ge steld en de werkleiding kan uit de bij een Arbeidsbureau inge schreven arbeiders een vrije keu ze doen. Met deze arbeiders sluit de werkgever een arbeidsover eenkomst en het Arbeidsbureau kan, gedurende de tijd, dat deze BELANGELOOS aan Afsluitdijk Gistermiddag zijn twintig Duit se steenzetters aangekomen op de Afsluitdijk. Zij zullen assisteren bij het herstellen van de schade, die de storm in de nacht van 31 Januari op 1 Tebruari heeft aangericht. Deze twintig man vertegen woordigen een deel van de hulp, die West-Duitsland in de waters nood verleent. Deze twintig man werken geheel belangeloos aan het herstel van de Afsluitdijk. Het materiaal waarmee zij werken en de stenen, die zij aanbrengen op de geteisterde plekken, zijn gratis ter beschikking gesteld..De groep was gistermorgen aangeko men te A'dam en werd gistermid dag per autobus naar de Afsluit dijk vervoerd. Ze zijn gehuisvest in een barak, die tussen Bree- zanddijk en Kornwerderzand is opgetrokken. De eerste maaltijd bestond uit erwtensoep en het moet gezegd, dat de Duitse hulpcolonne zich de oud-vaderlandse snert uitste kend liet smaken! objecten opengesteld zijn, arbei ders niet aan het werk onttrek ken. Dit zijn dus practisoh geen werkloze arbeiders meer, maar arbeiders, die voor bepaalde tijd werk hebben bij de werkgever, die het object uitvoert. Bij deze vrije objecten zal de openstelling gelden voor bepaalde catego rieën arbeiders. Een keuzeobject verschilt van een vrij object, omdat dit niet geldt voor bepaalde categorieën van arbeiders. Bovendien wordt het object niet aan een bepaalde tijdsduur gebonden. Ook hier heeft de werkgever de keuze uit de ingeschreven arbeiders, maar deze keuze is niet .geheel vrij. Hier spreekt ook het Arbeidsbu reau een woord mede, terwijl bovendien deze arbeiders niet aan de dirigeer-bevoegdheid van het Arbeidsbureau worden ont trokken. Dit arbeidsbureau kan de arbeiders wel aan het object onttrekken en voor een ander werk vrij werk bestemmen. Bij deze soorten van objecten is de sfeer gelijk aan het vrije bedrijf. Arbeiders en arbeiders- instanties of werkgever en de werkgeversorganisaties moeten de moeilijkheden maar oplossen. De Inspecteur van de DUW komt niet meer tussenbeide als er ge schillen zijn over de tarieven. Hij heeft een taak bij het bepa len van het subsidie en hij heeft een controlerende taak, opdat de werkzaamheden goed worden uitgevoerd. Dat wil zeggen, d-at hij nagaat of de werkzaamheden worden uitgevoerd overeenkom stig de plannen, die bij de DUW zijn ingediend en waarop het be sluit tot subsidiëring is genomen. De open objecten zijn onge veer gelijk aan de tegenwoordige DUW met dit verschil dat hier ook gelden de arbeidsvoorwaar den. zoals die bestaan in 't vrije bedrijf, dat wil dus zeggen bij werkzaamheden, die een civiel technisch karakter hebben, de Collectieve Arbeidsovereen komst voor Spoor- Water- en Wegen bouw en voor werkzaamheden, die van cultuurtechnische aard zijn, die van de vrije Cultuur technische werken. Hier heeft de werkleiding geen enkele keuze omtrent de arbeids krachten. Die worden dus door 't Arbeidsbureau aangewezen en hier bemoeit de Inspectie van de DUW zich ook met de tarieven en met andere zaken, zoals tot heden bij de normale DUW-wer- ken het geval was. Het ligt in de bedoeling de open objecten beperkt te houden, zodat bona-fide arbeiders, die 't grondwerk kennen, allemaal een plaats moeten trachten te krij gen bij de vrije- en keuzeobjec ten. Voor arb-ider?. die niet met grondwerk "ertrouwd zijn, zal men een andere oplossing moe ten zoeken en die zal men dan hoofdzakelijk plaatsen bij open objecten. De subsidiëring van werkzaam heden, die met steun van de DUW worden uitgevoerd, zal in de toekomst hoofdzakelijk steu nen op het aantal manuren, wel ike het werk vordert. s In elke provincie zullen bij wijze van proef een aantal ob jecten volgens het nieuwe sy steem worden uitgevoerd. Daar na zal een besluit inzake een de finitieve wijziging van het be leid vallen. Werkgever, Voor de arbeiders betekent een en ander een grondige wij ziging. Men zal in de toekomst niet meer met de werkleiding, maar met een werkgever te ma ken hebben. Dat is het lichaam, dat het werk uitvoert. Vrijwel nooit zal men bij kwesties over lonen en tarieven, meer een be roep kunnen doen op de Inspec tie van de DUW. Die zal zich van moeilijkheden terzake niets meer aantrekken; partijen, d.w.z. de arbeiders en werkgever, of de organisaties van arbeiders en de werkgever, zullen de zaak in het reine moeten brengen. Men hoopt op deze wijze de s-feer bij de werkzaamheden te verbeteren en de werkverrui ming zo te doen geschieden, dat de arbeider zoveel mogelijk bij de door de DUW gesubsidieerde werken, dezelfde sfeer zal vin den. als het geval is bij de vrije werken. Velen zullen de proef die ge nomen wordt volgen en afwach ten, hoe het toekomstige DUW- beleid zal zijn. J. B. HEMEL Het bekende lid der Tweede Kamer Pater Magister J. G. Stok man O.F.M. te Utrecht is morgen, 18 Maart, vijf en twintig jaar priester. Twee dagen later, op Vrijdag 20 Maart, viert hij zijn vijftigste verjaardag. Mag. Stokman was vóór de oorlog geen politieke figuur. Na zijn studietijd in Leuven .doceerde hij in Katwijk en Venray aan de colleges van zijn orde, maar de titels van zijn proefschriften over de onderwijspolitiek getuigen toch al van politieke belangstel ling. Zijn sociale instelling, die hem geschikt maakte om de Ont wikkelingscentrale van de K.A.B. te leiden, paste ook in dat kader. Maar, zoals gezegd, Mag. Stok man kwam eerst na de bevrijding op het voorplan. Hij behoorde tot de overtuigde voorstanders van een heroprich ting van de katholieke staatkun dige organisatie. Zonder voor de toekomst beslissende activiteiten als deze zou het politieke beeld van Nederland er in het herden kingsjaar van de emancipatie we zenlijk anders hebben uitgezien. In de Katholieke Volkspartij is Mag. Stokman sindsdien een van de leidende figuren. Het -heeft wel eens de schijn of het onder de huidige verhoudingen maar beter is om iemands -brede sociale ge zindheid onder de korenmaat te laten. Onze priesters in de poli tiek hebben echter nooit ge schroomd om hieraan uiting te geven. Zij waren daardoor, vooral in de jaren van heftige socialistische aanvallen, het levend bewijs, dat de gedachten van „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno" bloed en vlees van de Kerk zijn. Mag. Stokman maakt hierop geen uitzondering. Vanuit zijn priester lijke sociale bewogenheid heeft hij de vooruitstrevende koers van de Katholieke Volkspartij mee hel pen bepalen. Nu de uitspraak van de arbitragecommissie in het geschil Coöperatieve Melkfabriek „De Ommelanden" en de A.N.A.B. is gevallen, gingen de stakers zich gistermorgen aan de fabriek voor werk melden. Tien minuten later werden zij echter weer van de terreinen verwijderd. Buiten de poort bleven zij wach ten tot de officiële werktijd was verstreken. De stakers op weg naar het kantoor. Het is een alleraardigste bezigheideen nijver mezenpaar te observeren, dat bezig is met 't bouwen van zijn nestje. Het is nog aardiger de vogels doende te zien en te horen met het voeren van bun jongen. Waarom zouden we dat alles niet in onze onmiddellijke nabijheid kunnen mee maken? We behoeven er alleen maar een nestkastje voor te fabriceren. Tien tegen een, dat er nog 'n mezenpaar is. dat er gebruik van zal maken om er zich te nestelen. En bet maken van zo,n nestkastje is een eenvoudig werkje. Net iets voor de jeugd in een paar vrije uurtjes. De figu-ur van Mag. Stokman heeft nog tal van andere in h-e-t oog springende facetten. Hij is als wetenschapsman het stuwende centrum van de braintrust van de katholieke politiek: het Centrum voor Staatkundige Vorming. Hij is ook de redacteur van het Kath. Staatkundig Tijdschrift, dat in hetzelfde vlak zijn verdiensten heeft. En in de Kamer is hij de man van de K.V.P.-fractie, wiens stem vooral gezag heeft als het over principiële aangelegen-heden gaat en waarvan de onderwij zaken een belangrijk onderdeel uitmaken. Ook twee ju-bilea zijn in het rihythme van het politieke werk maar een paar maten. Een feestaccoord in de durende strijd tussen de -beginselen in 's Lands vergaderzaal. In die strijd past ook nu de priester-politicus. Men denke slechts aan de strijd, die rond het humanisme is ontbrand en waarin ook Mag. Stokman een gewichtige rol speelt. Zo wenst Katholiek Nederland hem in het politieke harnas, waaronder een apostolisch en sociaal voelend priesterhart klopt, van harte ge luk! Een speciale trein rijdt door New York om bijdragen in on.tvangst te nemen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De „doop"plechtigheid van de „Dicht-de-dijk- trein" werd verricht door de actrice Jane Wyatt. Links van haar Fred Hotchkiss, de man die op het idee kwam. Achter haar (pet op) de Nederlandse baseballspeler Hannie Urbanus, die in Amerika triomfen viert. MARSEILLE, 16 Maart. Aan boord van het motorvrachtschip „Lekhaven" is Zondagmiddag, kort nadat het uit Marseille was vertrokken, brand uitgebroken in een van de ruimen. De gezag voerder besloot het zekere voor het onzekere te nemen en liet op eigen kracht terugvaren naar Marseille, waar marinepompen en de drijvende brandspuit „Py- theas" aan het blussingswerk deelnamen. Naar van de zijde der Verenig de Nederland-se Sciheep-vaartmij, die he-t sohip in charter heeft van de N.V. Gebr. van U-den's Scheep vaart- en Agenturenmaatsc-happij te Rotterdam, vernomen wordt, heeft men het vuur inmiddels onder controle gekregen. In welk ruim de brand is ontstaan, is nog niet bekend. De „Lebhaven" meet 5.417 ton en is vorig jaar pas in de vaart Hoe doen we dat dan? vragen jullie. Wel, jongelui, dat zullen we jullie eens gaan vertellen. We hebben enkel maar een sinaa-sappelkist nodig, waar.van de dikke eindwanden van -mooi gaaf hout moeten zijn, want deze moe ten w-e gebruiken. Als je de kist voorzichtig uit elkaar slaat, blijven de zijwan den wel heel, zodat je de spijkers w-eer gebruiken kunt voor het niestkastje. Vóór het gebruik krab je alle papier er goed af, want vogels houden nu eenmaal niet van sinaasappelbe-hang in hun woning! De eindwanden van de kist zijn ongeveer 29 eM breed en ly, cM dik en dat zijn juist de maten, die we nodig hebben voor de lengte van ons kastje. We moeten er nu plankjes van zagen van ongeveer 14 cM breed. Ze moeten wel even breed zijn, an ders komen er moeilijkheden bij het in elkaar zetten van het vo gelhuisje. In één van de plankjes, d-at de voorkant wordt, moet een gat geboord worden van 32 mM. Als je niet zo'n grote boor hebt, dan kan je misschien wel de hulp inroepen van een timmerman, an ders ga je maar met d-e figuur zaag aan de gang. Als je voor zichtig zaagt, breekt het zaagje niet. Het middelpunt van dit vlieg gat komt ongeveer 6 cM van d-e bovenkant. Er moet wel om gedacht wor den, dat het vlieggat niet grotfer wordt, want dan gaan de mussen in het nestkastie wonen en dat is de bedoeling niet. Ook mag 't gat niet kleiner worden, want dan kunnen de meesjes er niet door. De zijwanden va-n het kastje komen tussen de voor- en achter wand en worden met viif spijkers aan elke kant vastgesla-gen. De hod-em mo-et van hout van dezelfde- dikte gemaakt worden en moet precies in het hokje pa-s~n. Dit is gemakkelijk te mak-en. Je zet het hokje op het plankje waaruit ie de bodem wilt zagen en trekt langs de binnenkant met een potlood een lijn. Als je het h-oki-e er af baalt, zie je zo, hoe groot het moet worden, maar denk er om. dat ie het olanfcie net aan de buitenkant van d-e et "een afjaagt, anders wordt het iets te to-ip. bodem is dan gemakkelijk met een naar spii- kers aan al1,0 kanten te bevesti gen. maai- vóó- dat i'e het plankje ei- in vastsipat moet ie eerst het deksel op dezelfde manier als bij de bodem, even afstrepen. Nu wordt het deksel gemaakt. Dit bestaat uit twee plankjes op el kaar. Het onderste plankje past in het. hokje en het bovenste ma-ak je zo groot, dat het aan d-e voorkant en aan de beide zijkan ten ongeveer 2 cM. buiten het hokje steekt. De achterkant steekt maar een paar mM buiten het hokje, anders krijg je straks moeilijkheden met het ophangen van het nestkastje. Zijn de beide dekselplanfcjeS afgezaagd, dan kunnen ze met spijkertjes stevig aan elkaar worden bevestigd. Wanneer dit klaar is. moet het deksel nog vastgezet kunnen wor den op het hokje, anders heb je ■kans. dat je vogelhuisje op een kwade da-g zonder deksel zit en de jonge vogeltjes dood zullen gaan van de koude en d-e retgen. Nu. dat vastzetten is maar een klein werkje. Je doet het deksel op het nestkastie en boort dan aan de beide zijkanten een klein gaatje door de wand en het on derste plankje van het deksel. In dit gaatje kun je dan een spij ker steken, die je er gemakke lijk weer uit kunt trekken, zo-dat ie het deksel er af kunt nemen. Dit is wel nodig, want in het najaar moet je het nestkastje weer schoon maken. Nu moet er op het deksel nog een stukie asp-haltpapie-r gedaan worden. Dit maak je zo groot, d-at het aan alle kanten ruim 2 cM buiten het deksel steekt. Het wordt omgebogen om de randen en op d-e de randen bevestigd met een pa-ar kopspijkerties. Ge-en spijkertjes op de bovenkant van bet deksel slaan, want door de gaatjes zal water lopen en het dak zal gaan rotten. De hoeken, die je krijgt met het ombuigen van het asphaltpapi-er, moet _j-e zo afknippen, dat de zijkantjes m-ooi tegen elkaar sluiten. Hierna kun je het geheel nog groen of bruin mak-en met carbol-eum. Nu moet het nestkastje nog in een boom gehangen worden. We draaien daarvoor in iedere zii- wand twee kleine schroefoogjes, ongeveer 5 cM van de onder-_ en bovenkant van het hokje. Hier aan kunnen we de niet te dunne ijzerdraadjes bevestigen waar mede we het vogelhuisje stevig aan de stam van de boom of aan een vrij rechte tak hangen. Je moet er alleen wel voor zorgen, dat de poes er niét te gemakkelijk bii kan komen. Zie ie wel dat het een klein kun-stie is. En als je nog moei lijkheden hebt. kun ie altijd bii de ..Dierenbescherming" aan kloppen om te vragen hoe het moet. De intellectueel Er was in Amsterdam een congres. Gewijd aan de vraagstukken, die samenhangen met de huidige sociale positie van de werkers in de intellectuele beroepen. Drie prae-adviezen zijn er over uitgebracht, en vele spre kers hebben deelgenomen aan de gedachtenwisseling. Het was. volgens de voorzitter, uitsluitend een wetenschappe lijk congres en het had geen demonstratief karakter. Ten minste, zo was de opzet, die de voorzitter nog eens nadruk kelijk naar voren bracht. Maar ivat wil menSinds, zoals ook ter verqadering tot uiting kwam, de intellectuelen wak ker zijn geworden voor de moeilijkheden van hun eigen positie kan men niet ver wachten na alles wat er is gebeurd dat de talrijke sprekers zich allen streng hielden aan het reglement van orde! Er werden dan ook nog al wat demonstratieveop merkingen gemaakt, die wel licht niet alle even weten schappelijk verantwoord wa ren. Wanneer men in het al gemeen het ..slagveld" over ziet, dan is de derde prae-ad- viseur, dr. Pen, die in het bij zonder de economische positie behandelde, er hét slechtst af gekomen. Het congres nam geen besluiten. De organisato ren zullen alles wat te berde gebracht is, nader overwegen en doen overwegen. Eenen ander zal ■wellicht de indruk van dit congres naar buiten niet erg sterk maken. Maar het zou toch, geloven wij, een misvatting zijn, indien men 't resultaat van deze bijeen komst onderschatte. Het is op zichzelf al merkwaardig, dat men zulk een illustere verga dering bijeen kon brengen. Illuster niet alleen naar het getal (1000 aanwezigen!) maar ook naar de kwaliteit. Dit be wijst, dat er in en rondom de intellectuele kringen iets los geslagen is. Het thema van 't congres gaf dat juist aan: de belangrijkheid van deze groep werkers komt, niet tot uiting in hun materiële positie. Los van alle heen- en weer gepraat kan men dus stellen dat die materiële positie verbeterd moet worden. Daar zal het, hoe men het ook wendt of keert, op aan moeten. Huurktcestie Bijna twee jaar geleden hebben wij, op verschil lende plaatsen in dit blad en bij verschillende ge legenheden, onder bepaalde voorwaarden, belangstelling gevraagd voor de mogelijk heden van een huurbelasting in een of andere vorm. Daar bij ging het toen o.a. om de schrijnende tegenstelling in de hoogte van de huren van een zelfde soort woningen van voor en van na de oorlog en het ging in het bijzonder om de vraag of langs deze weg een mogelijkheid te vinden zou zijn, om de zo hoognodige nieuwbouw te financieren. Dat is alles in onze snelvlie tende tijd geschiedenis, in zo verre tal van redenen, die toen voor dergelijke oplossingen golden, niet meer bestaan. Het. is op de geldmarkt een stuk beter geworden, de bouwpoli- tiek van de regering is een stuk omgezwaaid e.d. De wacht is thans op de definitie ve regeringvoorstellen betref fende de huurverhoging. Wat er uitgelekt is, heeft ons ech ter al geleerd, dat deze ver- hoqing, wisselend van 17 tot 29%, weinig speling zal laten voor huurbelasting ed. Het wil ons dus onjuist voorkomen dat de heer Oosterhuis van 't N.V.V. thans nog weer de gedachte van een huuregali- satiefonds naar voren bréngt. Niet omdat die gedachte 'op zich onredelijk zou zijn, maar omdat ze practisch niet uit voerbaar is wanneer men meent, dat een dergelijk fonds gevoed zou moeten worden uit een deel van de huurver hoging! 99 HIL\ ERSUM, 16 Maart Aangenomen mag worden dat de P.T.T. binnenkort maatregelen zal treffen om de bijzonder slechte ontvangst van de zender Hilversum II (298 meter) in het Oosten en Zuiden van het land te verbeteren. De besprekingen tussen de re gering. P.T.T en de Technische Dienst van de Nederlandse Radio Unie. hebben geleid, tot een plan om in deze streken van het land nIar°mAe^tralië.SChlP °P Weg i een a^nta] f.^zende.s te bou worden gewaarborgd. Men kan hiertoe overgaan omdat zeer vele luisteraars in deze gebieden toch al over een toestel met frequen tie-modulatie beschikken want - zii luisteren dikwijls naai Duitse wen. Zo zal een goede ontvangst zenders, die alle op de F.M.- golven uitzenden. In Nederland wordt de uitzending op zeer kor te golf volgens het F.M.-svsteem ook reeds toegepast via zenders te Scheveningen en Hulstbergen. Ook Goes heeft zulk een zen der en wel om de programma's voor de luisteraars van de radio distributie in Zeeuws Vlaanderen te bedienen. Aldus is het aanleg gen van een kabel onder de Schelde uitgespaard. Voorts staat een F.M zender op het gebouw van het techni sche centrum der Nederlandse Radio Unie te Hilversum, van waar de programma's Hilversum I en II worden uitgezonden Voor het Noorden des lands zijn geen maatregelen nodig, daar hier reeds de regionale zender Noord als steunzender werkt. Tenminste dat zegt men

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3