De politieke samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. Eco Ni Firma Lienesch 50 jaar in de Langestraat AGENDA Kaderbijeenkomst van R.K. Middenstand IF at kwam er terecht van t Program van Samenwerking? Buiti nt Interieur gemoderniseerd STILLE OMGANG" VOOR 40 JAAR Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Raad-Napraat II Pagina 2 Woensdag 18 Maart 1953 Wie zich de bekende damesconfecliezaak van de fa B. W. G. Lieneseli herinnert en daar vandaag eens een kijkje gaat nemen, zal het vergaan als ons: men stapt daar van de vorige eeuw in de moderne tijd van thans. In 1903 kocht het echtpaar Lienesch, afkomstig van Schermer- liorn, het deftige patriciërshuis van dokter Thomas aan, om er een winkel te beginnen, één van de eerste in de Langestraat, thans DE winkelstraat van Alkmaar. In de loop der jaren werden de panden links en rechts aange kocht, doch liet interieur adem de tot voor kort nog de geest van vijftig jaar geleden; zelfs de verf was in die halve eeuw niet ver nieuwd behoeven te worden, wel een bewijs, dat de schilder van toen goed vakwerk heeft gele verd. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de zaak heeft mevr. Lienesch, die na de dood van haar man de zaak bleef lei den, geheel laten moderniseren; het archtitecten-echtpaar J. J. C. Kraamer-E. M. Kraamer- Ferguson. kreeg de gele genheid hier zijn ideeën op het gebied van binnenhuis-architec tuur uit te voeren. De drie ruim ten zijn tot één grote ruimte her schapen, die zich thans bijzonder zou lenen voor het houden van modeshows in eigen huis, hetgeen mevr. Lienesch dan ook in het, vervolg van plan is. De muren tussen de etalages van de drie panden zijn gedeelte lik weggebroken, zodat de iets verdiepte étalages thans één fraai geheel vormen. Het plafond van de winkel is iets verlaagd, het geen de intimiteit van het inte rieur verhoogde. Er kwam een geheel nieuwe winkelbetimme ring. terwijl het interieur verle vendigd wordt door de aardige zitbanken, die wij ook in de van twee spiegels voorziene paskamers aantreffen. De firma Pedroli legde een geheel nieuwe, moderne ver lichting aan. die uitstekend vol doet. Het is een indirecte ver lichting, die over het gehele in terieur een mooi egaal licht ver spreidt. De schilder Wansink stak (Advertentie) GENOOTSCHAP AFD. BERGEN De Stille Omgang vangt aan om 10 uur met een kort lof in de parochiekerk. Vertr. 10.30 v.a. Kerkplein 11.04 uit Alkmaar. Reiskosten leden f 2.65 Niet-leden f 3. Reisbiljetten verkrijgbaar bij H. F. Bosch Prinsesselaan 30. Vertrek rijwielclub om 7.45 uur vanaf Molenkrochtlaan 4. In ons blad van 18 Maart 1913 lazen wij: AUTO-DIENST De geruch ten omtrent het instellen van een auto-dienst tusschen Schagen en Alkmaar via Langendijk nemen een meer vasten vorm aan. Naar verluidt, zal de te volgen route zijn van Schagen, over Valkoog, St. Maarten, Dirkshorn, Oudkar spel, Noord- en Zuid-Scharwoude, Broek en St. Pancras naar Alk maar. Met de aankomst en het vertrek van enige hoofdtr'einen te Schagen en Alkmaar zal reke ning worden gehouden. WOENSDAG 18 MAART Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De kleine wereld van Don Camillo, alle leeftijden. HARMONIE: De zonen van de Musketiers, 14 jaar. VICTORIA: Storm over Haiti. Voorstellingen 8 uur. Apotheken Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen be reikbaar: Apotheek Wan- na-Mient, Mient C 13, Apotheker: mej. F. Schui- tema. TENTOONSTELLING: Ge meente Museum tot 22 Maart, van 1012, 25 en 79, des Zondags van 25, expositie Jeugdlec tuur. KAJ-HUIS: Viering Patroons feest St. Joseph voor Ka- jotters ZUSTERKAPEL Oudegracht 7.30 uur: Conferentie voor de jongpns in kader van „Waar gaan we heen?" GULDEN VLIES 8 uur: Ned. Reisvereniging: Romantisch Frankrijk. Kleurenfilms. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur Feestavond Berger Meisjesschoolvereniging KATHOLIEK MILITAIR TE HUIS, Oudegracht, 8 uur: R.K. Verplegingsfonds, Alk maar. 2 uur: Opening zaak B. W. G. Lienesch (50 jaar). DONDERDAG 19 MAART (Feest van St. Joseph) HARMONIE: Jeanne d' Arc CINEMA: Don Camillo VICTORIA: Golden Girl APOTHEKEN: Zie Woensdag GULDEN VLIES 8 uur: Be scherming Burgerbevolking Propaganda-filmavond. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur vergadering Apothe- kersassistentenbond. DOMINICUSKERK 7.30 uur: In het kader van „Waar gaan we heen?" Conferen tie voor de meisjes. Onder werp: „Krachtmensen". HOTEL VICTORY 8 uur: R.K. Vrouwenbond. DONDERDAG: Hoog water: 10.35 en 22.40 u. Laag water: 4.45 en 16.50 u. het interieur in de verf, een licht- gehouden vrij neutrale beschilde ring. die zich uitstekend bij de betimmering en aankleding aan past. De gebr. Mooii voerden de eiken betimmering uit. De ietwat strakke sfeer van dit moderne interieur wordt door de bakken met vaste bloemplanten, die ook de étalages van het ove rige interieur scheiden, op pret tige wijze verlevendigd Tussen de winkel en de mooie woonkamer, welke nog de herinnering aan het oude patriciërshuis- levend houdt, is het kantoor met de kassa ge komen, benevens een kantoor voor de winkelchef en voor de directie. Het spreekt, dat de éta lages ter gelegenheid van het ju bileum en de heropening van de gemoderniseerde zaak, extra goed verzorgd zijn. De verbouwing werd uitgevoerd door de fa. Rin gers. alhier. V oor aangetekende stukken voortaan Hoofdgebouw ALKMAAR Met ingang van Donderdag 19 Maart (morgen) dienen de aangetekende stukken niet langer te worden afgegeven via de loketten aan de Begijnen straat. maar normaal in de wacht kamer van het hoofdgebouw. Daartoe heeft men twee loket ten opengesteld, waar men zich tevens kan voorzien van postze gels De afdeling pakketpost blijft voorlopig in de Begijnenstraat ge vestigd. „Alkmaars Schaakclub V.V.V." ALKMAAR. Hoewel de win tercompetitie biina ten einde lopt en de promotie- en degra- datiecandidaten vrijwel bekend zijn, werden er dit weekend nog enige belangrijke partijen ge speeld, waarvan de uitslagen als volgt waren: Hoofdklasse: D. Appel ir.ir. G. F. Cool 10; P. Seewald A. Beemsterboer i0. Eerste klasse: G. van Brenk A. Haksteen 10; A. v. d. Tak A. Vis 10; D. Anpel sr.— H. Dagelet 01. Tweede klasse: J. Schuurman W. de Wit 01; mei Bouw manF. Bosch 10: L. Nijman P. Holzman 10. Vierde klasse: J. BakkerP. Obdam 10: mevr. \7eisF. El- zinga' 01; P. Obdammei. Grotohof 10: J. BakkerH. Lansen 1—0; mej. SchaapsN. Breebaart 1—0. Kajottersnieuws ALKMAAR Vanavond komt het bestuur van de „Verzamelaar" afd. Noord-Holland, de Kajotters avond verzorgen. Tijdens de pau ze zal er gelegenheid zijn om een kleine expositie te bezichtigen, die zij zullen meenemen. Ook andere belangstellenden zlin van harte welkom. Nieuwe overwiuuingen vau A.O.G. ALKMAAR Het tweede elf tal is dolgelukkig met beide pun ten uit Scnermefhorn vertrokken. In de wedstrijd tegen D.D.O. 1 heeft het zich kranig gehouden en een 31 zege behaald. Het was een aantrekkelijke en sportieve strijd tussen de beide tegenstan- sters. A.O.G. 2 opende de score en wist deze in de eerste helft op te voeren tot 2—0. Na de rust hervatte men het zelfde spel en wederom troffen de gasten roos. De D.D.O.-speelsters hebben de eer kunen redden, door een te- genpunt te maken in de laatste helft. De 13 meter worp, welke D.D.O. de kans gaf om in te lopen werd op fraaie wijze door de doelverdedigster opgevangen De junioren B hadden een te zwade opgave tegen Meervogels, de kampioens-candidaat. De uit slag, 72, is geen schande. De junioren C hadden het, bui ten verwachting, niet zo zwaar als de oudere zusjes. De wedstrijd tegen Dio hebben zij gewonnen met 65 Beide elftallen gingen gelijk op zoals uit de stand blijkt. Dio was de eerste die de keepster de bal het nakijken gaf. Maar de .lumoren C lieten er geen gras overgroeien en maakten gelijk. Zelfs wisten zij een voorsprong te bemachtigen. Maar Dio bleef het antwoord niet schuldig, want in de tweede helft was de stand zelfs weer ,in evenwicht. Maar toch gelukten het de A.O.G.-junioren om uiteindelijk de overwinning m de wacht te slepen na een aar dig gespeelde wedstrijd. Iu kennelijke staat ALKMAAR. Agenten van de Alkmaarse gemeentepoli.ie von den op 26 Mei van vorige jaar des avonds om ongeveer half zes J. V. alhier op de Bierkade in kennelijke staat van dronken schap. Nadien heeft de man een refusalkuur ondergaan. Hij heeft nu een afkeer van de borrel ge kregen en dat gaf de officier van justitie bij de Alkmaarse Meervoudige Strafkamer, waar voor V. zich gistermorgen te ver antwoorden kreeg, aanleiding om nog enig vertrouwen in de man te hebben. Daarom eiste hii slechts een hechtenis van één dag, met als flinke stok achter de deur een jaar ri'kswerk- inrichting, doch voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank bepaalde de uit spraak op Dinsdag 31 Maart. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. De jaarver gadering behoort weer tot het verleden. Het bestuur heeft ver antwoording afgelegd, is aange vuld en is weer compleet De ge nomen besluiten zijn oï worden uitgevoerd, de suggesties be keken. Onze eerste oproep geldt nu een grote deelname aan de viering van het Sint Joseoh-feest on Donderdag 19 Maart. Elke K.A.B.-er die maar even kan. willen wij opwekken de avond mis bij te wonen in de Sint Lau- rentiuskerk 's avonds om negen uur. Degenen die onaer deze Heilige Mis, willen communi ceren. dienen zich drie uur van te voren te onthouden van vaste sniis en één uur van d>-ank. Wij verwachten zeer velen. Vervolgens verzoeken wij de besturen van vakafdeiingen Don derdag 9 April geen vergadering te willen uitschrijven, want dan houden wij een zeer :nteressante ontwikkelingsavond voor de leden, waar de heer Th. Wortel, archivaris der gemeente, zal spreken over „100 jaar culturele en politieke geschiedenis van het Alkmaarse katholieke volksdeel" De uitnodigingen volgen t.z.t. Ook het kader krii.il nog een bijeenkomst: de werkzaamheden hiervoor zijn in volle gang. Wij komen hierop nader terug HANDBAL Op het A.O.G.-terrein werden oefenwedstrijden gespeeld om het districtselftal samen te stel len. Vele nieuwe gezichten zagen wij niet, het oude elftal was practisch weer opgesteld; de defi nitieve opstelling horen wij pas na enige weken. In de tweede klasse liet V.B.O. een steek vallen tegen T.Y.B.B. 2: na een spannend duel is het een 22 gelijk snel geworden. Het deert V.B.O. echter weinig. In dien het de volgende wedstrijd wint, gaat de vlag in top. Derde klasse B: Adelbert. dat met 21 over H.S.V. zegevierde, is nu practisch onbereikbaar ge worden. Het is een spannende strijd geweest. Adelbert was wel iets sterker en verdiende de overwinning dan ook. A.O.G. 2. dat naar D.D.O. toog. kwam weer eens met een over winning thuis: met 31 moest D.D.O. de punten naar Alkmaar laten gaan. Ook Adelbert 2 won met 3—1 van H.S.V. 2. In de iuniörenhoofdklasse zorg de Oranje Wit voor een verras sing; T.Y.B.B. a werd met een 54 nederlaag naar buis ge stuurd. Junioren 1: Hier had Meer vogels een goede dag: zelf won het met 72 van A.O.G. b, maar bovendien verspeelde Zeevogels de kostbare punten aan V.B.O., zodat Meervogels de ieiding weer heeft overgenomen. A.O.G. c was tenslotte de ge lukkigste in de wedstrijd tegen D.I.O.; om beurten namen de elftallen de leiding en toen het eindsignaal klonk was het toe vallig A.O.G, c dat met 65 voorstond. Dat is een kranige prestatie A.O.G. c. Ook de adspiranten van Oranje Wit zorgden voor een verrassing. Niemand minder dan het onge slagen V.B.O. werd door hen met 62 geklopt. H.S.V. nam geen halve maat regelen tegen Adelbert en no teerde een grote overwinning: 5—0. ERNSTIG ONGEVAL BIJ FRIESEBRUG ALKMAAR. Toen gister middag om half twee de Friese Brug voor het scheepvaartver keer moest worden geopend en de slagboom aan de noordzijde neergelaten werd, pVooeerden enkele kinderen noe net over het voetpad naar de overkant te gaan. De acht-iarige Agatha Groot kreeg de neerdalende slag boom op haar hoofd. De boom werd zodanig naar beneden ge drukt dat haar hoofd in de vork terecht kwam waarin de slag boom rustte. Twee straatmakers, die in de buurt werkzaam waren, schoten toe en een van hen lukte het de slagboom op te tillen waardoor erger werd voorkomen. Dokter Degenaar verleende het meisje de eerste hulp en liet haar naar het Centraal Ziekenhuis vervoeren. Zii had een kaak- fractuur opgeiopen. Aan de ene kant was haar kaak gebroken, aan de andere kant uit de kom geschoten. Damclub D.D.D. ALKMAAR In de onderlinge wintercompetitie leed M. J. Lang- ras Jr. na elf overwinningen ein delijk een nederlaag. Tegen Mek ken' accepteerde hij een gesloten Kerkhofformatie en verloor. De overige uitslagen luiden: H. de JongM. Hemels 02 J. SchuitP. Booy 11 J. JornaG. Woonijk 02 G. BakkumP. Smolenaars 20 D. StamD. Korn 20 T. KornJ. Bleeker 02 G. SijmN. Lengers 02 D. BruggemanKlinkhamer 02 Aanrijding ALKMAAR. Gistermiddag werd op de Bergerweg een vrachtauto, die dwars de weg overstak, aangereden door de Berger bus. Beide voertuigen lie pen materiële schade op. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Kruisjaswedstrijd 't ZAND De kruisjaswed- strijd gehouden voor leden en do nateurs van het Jeugdhuis is een in alle opzichten geslaagde avond geworden. Er waren niet minder dan 58 koppels. De uitslag van de twaalf best geplaatste koppels zijn: 1. Dick de GrootGert Porte- giis 4983 p.; 2. W. de Wit Wz mej. C. filijkerman 4798 p.; 3. Jn. de Wit Szmej. A. Schilder 4725 p.; 4. Wim de Wit JzG. v.d. Weii 4697 p.; 5. G. BurgerA. Laan 4678 p.; 6. Jn, v.d. Voort P. v.d. Berg 4675 p.; 7. Pastoor Jo Visser 4656 p.; 8. G. Slijker- man—mevr. C. Veul 4Ó39 p.; 9. P. SliikermanEchtgen. 4632 p.; 10. J. LouterEchtgen. 4614 p.; 11. W. de Wit Sz—Jn. de Wit Jr 4593 p.; 12. Gebr. P en B. Laan 4583 p. De troostprijs e/a extra ronden werd gewonnen in de A en B lijn door Jb. van Woesik en echtgen., met 959 p., in de C en D lijn A. SliikermanP Dignum met 1225 punten. Kraamverzorgster en gezondheidszorg HEERHUGOWAARD Onbe kend maakt onbemind. Dit is een waar woord. Dat weten we align. Daarom dringen we er nog eens op aan om de avond aangekon digd in Sursum Corda vooral te beluisteren. Vrouwen en meisjes uit Noord, Zuid en Kruis kom Donderdag avond om half acht naar Veen- boer. U krijgt daar Zr. Lohman en burgemeester Sutman Meijer over de Kraamverzorgster en de Gezondheidszorg. Loopt de gezellige zaal vol? Wij vertrouwen op U. want er moet iets bereikt worden, iets waar iedere vrouw en elk meisje aan mee kan helpen. Hartelijk welkom aan U allen! Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Jan Arie, z. v. A. Koolaard cn J. A. Wagenaar: Trudy, d. v. J. Oud en T. Wit; Akke Johanna, d. v. J. Terpstra en A. Kroijenga: Jo hannes Theodorus. z. v N. van Kleef en C. E. van dei Vliet: Catharina Anna Maria. d. v. S. Kwant en A. Bekker: Johannes Josephus, z. v. P. Duns en D. Meester: Ariane Nelly, d. v. K. Mammen en N. Vroegop: Hen- drikus Bernardus. z. v. C. Bruiin en E. Weel. Overleden: Cornelis Kuiper. 74 jaar. wed. van T. Blom Stille Omgang BERGEN Naar aanleiding van het verslag van de vergade ring van 13 Maart van de „Stille Omgang" die 22 Maart gehouden zal worden, heeft het bestuur hierop nog de volgende aanvul ling gegeven. Het bestuur heeft gemeend de deelname aan de Om gang voor iedereen open te stel len. Niet-leden betalen voor de reis Amsterdam v.v. f3.per per soon, en kunnen zich dan als lid van het genootschap opgeven. In de loop van de volgende maand, zo spoedig als dit moge lijk is, wordt een ledenvergade ring belegd. Als voornaamste punt komt op de agenda het voor stel van het bestuur, om de con tributie zo te regelen dat de reis kosten in de te betalen contribu tie worden inbegrepen. Deze wor den dan per kwartaal, zo nodig per maand geïnd. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Alber- tus Christiaan, z. v. P. Seewald en M. A. Spaans: Onno. z. v. J. Verburg en G. M. Hoogvorst: Gertruida Johanna Maria d. v. J. M. Houtenbos en M. C. Roo- beek. Ondertrouwd: Johan Kuiper, te Barsingerhorn, en Hiltie Boer man: Jacob Bakker. 31 jaar, te Oudorp, en Jansie J. Ton. Overleden: Jacob Kroon. 81 jaar. Uitslag groslijst6temming SCHËRMERHORN. De uit slag van de Zondag j.l. alhier ge houden groslijststemming voorde K.V.P. was als volgt: Aantal geldige stemmen 85. Hiervan werden uitgebracht op: J. Broersen 83; P. N. v. Langen 81; Th. Bless 62; P. de Vries 11; C. Commandeur 7; W. A. Vendei 5; A. Oud 3; A. de Lange 2; A. v. d. Lee 1; F. Schuit 0. De door de Adviescommissie aanbevolen volgorde onderging hierdoor enkele kleine wijzigin gen. Van Langen en Bless ruilden de 2e en 3e plaaits. terwijl P. de Vries enkele plaatsen omhoog schoof. EEN ZEEMAN GING PASSAGIEREN SCHERMERHORN De to neelvereniging „Amicitia alhier, gaf dezer dagen een uitvoering van het bovengenoemde blijspel in „De Roode Leeuw" onder lei ding van de heer Jonkert uit Purmerend. De zaal was maar matig bezet, hoewel het gebodene zeker, de moeite waard was. De schrijver K. Beswina, heeft het zijn figuren die hii onder de schijnwerper plaatste, niet gemakkelijk ge maakt. Het is een blijspel dat een Amerikaans vlot speeltempo eist, met flitsende momenten, en een verrassende, schijnbaar ingewik kelde intrige. Op traditionele wij ze werd in het kader van drie be dril ven vier paren vlot met el kander verenigd, waarbij natuur lijk de meest dolle situaties el kander opvolgden. Toch zijn op verdienstelijke wijze enkele mooie levenswaarheden naar voren gebracht, die aan het stuk een diepere waarde verlenen. „Amicitia" heeft van dit stuk een groot succes gemaakt. Allen waren uitstekend op dreef. De ty peringen waren juist getroffen. Vooral het spel van de heer T. Benjamin in ziin rol van Frans Neefjes, die stijve, harkerige huisknecht, was voortreffelijk. Ook mevr. D. Kluft-Kan gaf blijk van grote routine en zij gaf ook plastisch een zeer goed spel te zien, hoewel wij haar voor de rol van 'n verliefde freule graag wat jonger hadden gewenst. De regisseur had het decor zeer juist aangegeven en. stijlvol doen uitvoeren. Ook de grime was goed verzorgd. Al met al had „Amicitia" een volle zaal ver diend. Weersverwachting Medegedeeld dooi iet K.N. M.I. te De Bilt. «eldie van Woensdagavond !ot Donder dagavond. AANHOUDEND DROOG Droog weer met zwakke tot matige wind tussen noord- ost en oost. Vannacht plaat selijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen en p'catselijk flinke opklaringen, Bij de bureaux van de Noor- derpers kwamen bedeD de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: R.K. zwemvereniging „Vlie gende Vissen" te Alkmaar 25.00 N. N. te Alkmaar 12,50 Dagelijks verantwoorden wil de binnengekomen giften in onze kolommen. D kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, betzij per soonlijk, betzij per brief ot post wissel. Ook kan or onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men «94460, Zwolle 481:779. Alk maar 594465, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. PRIJSWINNAARS WIE RAADT DE UITSLAG? Er is weer dapper aan oinze voetbalprijsvraag meegedaan. Merkwaardig is, dat er uitste kend is geraden, doch uitschie ters waren er hoegenaamd niet. Eén was er die zes punten be haalde en voorts waren er velen die het tot vijf wisten te bren gen. Hier zijn de prijswinnaars: 1. Kees Hooiveld, Krimper 433, Andiik-West 5. 2. J v.d. Eng, St. Elisabeth Ziekenhuis. Alkmaar 2.50; 3. Mej. C. Blokker. Corn. Bok- straat, Schagen 1. 4. Evert Groot. Venuslaan 165, Enkhuizen ƒ1, 5. G. Boendermaker, Peper straat 86 F. Egmond binnen 1. De vierjarige periode, welke de beide grootste raads fracties begonnen met een program van samenwerking, waarin beide enkele van hun desiderata hadden neerge- legd, loopt ten einde. Hel was dus tijd om de balans even op te maken en dat heeft de gemeenteraad tijdens het begrotingsdebat dan ook gedaan. Tevens werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om zijn verwachtingen uit te spreken ten aanzien van de gemeenteraadsverkiezing van 27 Mei a.s. En als wij de woordvoerders van de diverse fracties mogen geloven, zullen alle partijen die dag met de uitslag van de stembus best tevreden zijn. De nieuwe gemeenteraad, die 27 Mei gekozen zal worden, zal vijf jaar op het kussen zitten; verwacht mag n.l. worden, dat de Staten-Generaal het wetsontwerp zullen aannemen, waarmee be oogd wordt een gelijktijdige ver kiezing van de leden van Prov. Staten en Gemeenteraden. Er zullen in de nieuwe Raad twee zetels méér te verdelen zijn en al ligt het voor de hand, dat de beide grootste partijen elk met één zetel méér uit de bus zullen komen, ook de andere fracties hebben de hoop op een zeteltje winst nog niet opgegeven. Het is nog niet bekend, hoe de nieuwe Raad er uit zal zien; veel wijziging is er niet te verwachten, de K.V.P. komt althans met vrijwel dezelfde candidaten naar voren; en ook in de andere frac ties verwachten wij niet veel wij ziging. o De heer Holsmuller voorzag verlies voor de KVP aan Weiter en voor de P.v.d.A. aan de V.D., als deze laatste herboren splin terpartij weer aan de verkiezin gen mocht deelnemen. Wij ver wachten dat niet, evenmin als wij het verwachten, dat de volgelin gen van Weiter het zullen probe ren. De heer Sietsma was er eveneens heel gerust op; hij ci teerde ditmaal niet de Libelle, doch een ander blaadje, waarin een zekere Ds. Ruitenberg als zijn mening te kennen gaf, dat er voor de Vrijz. Dem. Bond in het politieke partijleven van Neder land geen sprake meer is. En daar was de heer Sietsma het mee eens. Zijn overbuurman, de heer Hoytink echter hoopte, dat dit splinterpartijtje van zijn oud- mederaadslid Eriks nog een kans had en straks deel van de Raad zal uitmaken; wat hij daar voor nut inziet, is ons niet duidelijk. De heer Holsmuller gunt zijn te genstander ook wat en hoopte, dat de beide Prot. Chr. fracties, die elkaar voor de komende ge meenteraadsverkiezing gevonden hadden (bien étonnees, de se trouver ensemble) versterkt uit de strijd zouden te voorschijn ko men, omdat zij t.a.v. het financi eel beleid eenzelfde lijn trekken als zijn VVD. Wij betwijfelen, of de heer Hoy tink, die zich nog al graag op zijn progressiviteit laat voorstaan, dit een aangenaam compliment vond. Tenslotte was er de woordvoerder van de Communisten; ook deze zei met vertrouwen de verkiezing tegemoet te zien, ook al had de heer Couwenhoven er nog even aan herinnerd, dat allerwege de communistische raadsleden aan de tippel gaan, omdat zij de de mocratische opvattingen van de Moskovieten niet kunnen delen. Wij voor ons geloven, dat, als er één partij is, die met een bang hart de dag van 27 Mei tegemoet mag zien, dat dit dan de C.P.N. is; deze mag blij zijn, als zij nog één zeteltje in de Raad overhoudt. Wij verwachten, dat zij zeker een zetel zal verliezen, die dan wel licht aan de prot.-chr. fractie ten goede zal komen. Maar om op de balans van de vierjarige politieke samenwer king terug te komen, het bleek wel', dat de K.V.P., die met zoveel vertrouwen (teveel misschien) de rooms-rode samenwerking begon, er bekaaid af is gekomen. Het subsidie voor de kath. open bare Leeszaal is wel het enige programpunt, dat zij verwezenlijkt zag en daar was heus geen poli tiek verbond voor nodig geweest. Dat subsidie had er toch wel ge komen, omdat daarmee het sub sidie voor de openbare leeszaal in het geding was. Maar wat kwam er terecht van de toegezegde medewerking in zake de oprichting van een kath. Ambachtsschool en het gezins tarief? Nul komma nul! Ten aan zien van het eerste punt, de am bachtsschool had de K.V.P. de consekwenties niet voorzien, al dus weth. Bakker, die daarmee wilde zeggen, dat men afgespro ken had, dat de noodzaak uit ambtelijke adviezen eerst moest blijken. Over het gezinstarief praatten de heren van de P.v.d.A. maar niet meer; zij vonden wel licht, dat zij niet langer konden volhouden, dat alle gezinnen hierbij betrokken moesten wor den, terwijl toch duidelijk was afgesproken, dat het de bedoeling was de „grote" gezinnen tegemoet te komen, al was dit niet met zo veel woorden in het program neergelegd. Enfin, de onderhandelaars van de K.V.P. zijn voor de volgende keer gewaarschuwd; zij moeten niet te lichtgelovig zijn en niet te gauw verwachten, dat het wel in orde komt. Er werd in het program van samenwerking ook gesproken van de woningnood, die met alle mo gelijke middelen gelenigd moest worden, daarbij rekening houden de met de bijzondere belangen van jonge en grote gezinnen. Wij zouden willen vragen, hoeveel grote gezinswoningen zijn er in deze vierjarige periode gebouwd? Bedroevend weinig of geen en kele. Nee, dan kan de P.v.d.A. met meer voldoening op deze vier jarige periode terugzien; er kwam een Volkscredietbank, er vielen twee raadsbesluiten tot de bouw van woningcomplexen voor Ouden van Dagen, de openbare leeszaal kreeg extra subsidie, de commis sie voor goedkope toneelavonden, hoofdzakelijk het Instituut voor Arbeidersontwikkeling kreeg sub sidie, er kwamen speel- en sport terreinen en een clubhuis voor de jeugd, allemaal desiderata van de P.v.d.A., die verwezenlijkt wer den. En nu hoopt deze partner van zelfsprekend, dat na 27 Mei de politieke samenwerking geprolon geerd zal worden. Voorlopig kan de K.V.P. het gezinstarief en de ambachtsschool alvast op het pro gram van samenwerking zetten. En dan maar afwachten, hoe het afloopt. Aan de goede geest van samen werking heeft het ontbroken, al dus constateerde de heer Venne- ker en een volgende keer moeten wij op de heren kunnen rekenen, anders kan men beter geen pro gram van samenwerking opstel len. Met de heer Hoytink hopen wij echter, dat er na de verkiezingen een sterk college komt, een college op brede basis zoals de K.V.P. vier jaar geleden ook wel wilde formeren, doch waarin zij niet slaagde, omdat zjj niet voet bij stuk hield. Toen reeds bleek het overwicht van de P. v. d. A. dat deze vier jaar lang in het college heeft gehandhaafd. Een college op brede basis, waarin de invloed beter verdeeld wordt, kan niet anders dan een sterk college zijn, omdat het op een nog grotere samenwerking met de Raad kan rekenen. Fr. O. SCHAGEN Sedert de laatste wereldoorlog valt in brede krin gen van de handeldrijvende en ambachtelijke middenstand een grote belangstelling waar te ne men voor cijfermateriaal met be hulp waarvan de gang van zaken in het eigen bedrijf kan worden vergeleken met die in onderne mingen van branchegenoten. Aldus de heer de Groot in zijn causerie over het doel, en de be tekenis van het Economisch In stituut voor de Middenstand, welke hij hield in bovenomschre ven bijeenkomst, die Dinsdagmid dag wérd belegd in Hotel „De Roode Leeuw" te Schagen. Omzëtverloop Vermindering der ontvangsten in eigen bedrijf zal minder reden tot ongerustheid geven, indien men constateert, dat dit verschijn sel zich eveneens voordoet bij vrijwel alle overige zaken in de branche of in het geval, dat het tempo, waarin de omzetvermin- dering zich in de eigen zaak voltrekt, geringer is dan elders. Het spreekt welhaast vanzelf, dat met betrekking tot het om- zetverloop een objectieve voor lichting voor de individuele mid denstander onontbeerlijk is. Men zou het omzetverloop in een bepaalde branche kunnen weergeven door de totale omzet- bedragen van de deelnemende detaillisten maand voor maand onder elkaar te plaatsen. De omzetten in de midden standszaken lagen in alle maan den van 1951 boven het maand- gemiddelde van 1949 (100). Op basis van deze gemiddelde maandomzet behaalden de groot winkelbedrijven en de ver bruikscoöperaties in de maanden van 1951 hogere indexcijfers dan de middenstandsondernemingen. Uit deze gegevens moet worden geconcludeerd, dat de omzetten in de middenstandszaken na 1949 minder sterk zijn gestegen dan in de beide andere groepen on dernemingen. Reclame maken Uiteraard kan uit de resulta ten van één proefneming niet zonder meer worden geconclu- deerd, welke wijze van reclame daan en hii was er al meermalen vende personen. Het verstrekt allerlei inlichtingen over perso nen, zalen enz. betrekking heb bende op de middenstand. Ook staat het de meest uitge breide gegevens en uittreksels af ten behoeve van de midden standers. Woningruimte In bepaalde gevallen is het mogelijk dat de Kamer van Koophandel bemiddelt in wo ningruimte-kwesties. Aan hun aangesloten leden kan de Kamer van Koophandel een verkla ring afgeven, ingevolge de wo- ningruimtewet welke inhoudt dat een persoon, die een be staand winkelpand betrekt, ook recht heeft op de daarbij beho rende woonruimte. Bedrijfsuitrustingcrediet Sinds een jaar behandelt de Kamer van Koophandel ook ge vallen betreffende Bedrijfsuit rustingcrediet. Een middenstan der heeft vaak grote bedragen nodig voor de uitrusting van zijn zaak. De Kamer van Koop handel kan credieten verschaffen om het de middenstanders mo gelijk te maken hun uitrusting te verbeteren. Beide inleiders kregen een welverdiend applaus voor hun interessante en leerzame inlei dingen. Na een uitgebreide discussie en verschillende mededelingen, werd de vergadering op het hart gedrukt om het vanmiddag ge hoorde over te brengen aan de leden van hun afdelingen. PSEUDO-COLLECTANT VAN LEGER DES HEILS HOORN De Officier van Ju stitie bij de Alkmaarse Arrondis sementsrechtbank, Mr. A. W. Hol- steijn heeft gistermorgen een ge vangenisstraf geëist van acht maanden tegen J. K. alhier, die zich uitgaf als collectant voor het Leger des Heils, terwijl hij met deze organisatie niets uitstaande had. Hij droeg een pet die veel weghad van de hoofddeksels, die de mannen van het Leger plegen te dragen Bij twee dames haalde hii telkens een gulden op, eh zei, dat die giften bestemd waren voor een kerstgaven-actie. Derge- liike dingen had hii al meer ge- maken de grootste omzetstijging bewerkstelligt. Men dient deze op verschillende tijdstippen te herhalen. Geleidelijk aan zal het dan voor iedere detaillist moge lijk worden vast te stellen wat voor zijn zaak de beste vorm van reclame is. Als tweede inleider sprak op deze bijeenkomst de heer Hols- müller over het doel, nut en be tekenis der Kamers van Koop handel. De Kamers van Koophandel houden zich bezig met o.a. het uitreiken van certificaten voor allerlei goederen van Nederlands Fabrikaat welke in aanmerking komen voor de verzending naar plaatsen buiten onze landsgren zen. Het Handelsregister is, aldus de heer Holsmüller de „Burger lijke stand" voor de middenstan ders. Het Handelsregister geeft vaste basis aan de handeldrij- was te Arnhem (H. Jozef). voor gestraft ook. De benarde le vensomstandigheden echter waren zodanig, dat hij in dezelfde fout verviel. Voor de rechtbank ver klaarde hii, dat hii en zijn vrouw soms weken meemaakten, dat ze van twintig harde guldens moes ten zien rond te komen. Ziin ver dediger, Mr. W. A. Dumbar, licht te een en ander nader toe en vroeg de rechtbank, ziin cliënt te veroordelen tot een voorwaarde lijke straf. De rechtbank gepre sideerd door Mr. J. Krabbe, be paalde de uitspraak op 31 Maart a.s. Benoeming in het Aartsbisdom De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, Z.H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft met ingang van 27 Maart as. benoemd tot Pastoor te Mauriik (Gld.) de WelEefw. heer A. A. Collet, die kapelaan Dinsdagmoi Ned. Jaarb door een ei voorzitter i Rus si De rede d op de bijeei perste Sovje was van vrei de wereld i gebleven, zo: schillende r< maar, of al c woorden ooi intentie om international! nemen, werd zal het moet hebben kans het einde vai mate beslissi: te nemen, d: gen: „Zij me Het stagnere der Duitse ei ties, de sleps en Indo-Chii tiek in de V van Westers Duitsland, zi kelijk in het nen worden, lin het wil. woorden met is ook de inl ring die do van buitenla V.S. is uitg« verstandig b delijke kans te verwerp maakt het di der moeilijk, eerste maal, een verzoene voor de rest laat. Stalin dan eens op drongen. M; bleek, dat w een oplossin; typisch Russ waar de Sov; bij zouden van nota's o1 hoofdzakelijk kwestie, hébl voldoende ge aan de Russ worden toeg dezelfde soor strooide. En bleek, dat z doeld om de ogen te str< kunnen zijn, van plan is o uit te lokken opgevolgd e: één der bek1 ter wereld, langrijk min noten dan da van Malenkc fel gezien te van de ree: in Moskou. 1 moeten hebb de zaken d stellen, dat snelle wijze ring gedaan hij niet geh spanning in litiek. Het is iuist na de bevelhebber strijdkrachtei aal Tsjoeikc net de hoge dr. Conant, de maatregel De Russen 1 de dood var verwacht, d zelfde krac voortzetten, iedere dag wind hoe we vertrouwen, hower om 1 te bewapene het Verre 0< rode dictatoi hem niet Evenmin als van de Wesi weerbaar ti krachten san geloven dan Malenkov ef is van de S tegie, dan f vredelievend heeft over d Rusland sedt oorlog over

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2