Longontsteking en pleuris heersen onder partijbonzen RADIO Buit: duizenden elf electischetreinen Financiën en Economie Offensief aan de gang tegen hijzonder onderwijs de blauwe Saffier Slachtoffers watersnood Mag ik asjeblief naar Moskou Pieck en Thorez ook al door epidemie getroffen programma De man met het dubbele leven Maar ook: correct vakman, goed echtgenoot, geliefd vader Koffie, thee, kapok en suiker Katholiek Onderwij zersverbond Beursoverzicht eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van 1 1 Paeina 4 Woensdag 18 Maart 1953 BERLIJN, 17 Maart De Oost-Duitse president Wilhelm Pieck heeft naar verluidt longontsteking en pleuris dezelfde ziekte waaraan enkele dagen geleden president Gottwald van Tsjecho-Slowakije gestorven is. De West- Berlijnse „gevechtsgroep tegen onmenselijkheid" weet te melden dat de 77-jarige president in het 'Elizabeth ziekenhuis in Oost-Berlijn is opgenomen. Pieck heeft zich bij geen en kele openbare gelegenheid ver toond sinds de dag dat Stalin is gestorven. Ook is hij niet op zijn bureau geweest sinds die dag. Hij is niet naar Moskou gegaan voor de begrafenis en nam niet deel aan de herdenkingsplechtigheden die in Oost-Duitsland zijn gehou den. Ook Thorez Het avondblad Paris Presse meldde vandaag dat Maurice Thorez, de leider van de Franse communistische partij, een inzin king heeft gehad en dat zijn li chamelijke toestand ernstig is. Dit is volgens het blad mee gedeeld door Jaques Duclos en Andrée Stil, die gisteren van de begrafenis van Stalin in Parijs zijn teruggekeerd. Volgens Paris Vader bevorder.de desertie van zoon De 48-iarige havenarbeider B. H B. uit Rotterdam is door de rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een Droef- tiid van twee iaar. Hii zou de de desertie van zijn zoon hebben bevorderd door hem thuis oo te nemen toen de zoon in 1946 na inscheningsverlof naar Indonesië zou gaan. In Juni 1952 werd de iongeman aangehouden. De eis was een gevangenisstraf van veertien dagen. Presse zou Thorez nooit meer de daadwerkelijke leiding van de partij op zich kunnen nemen. Om wijlen Gottwald Radio Moskou heeft békend gemaakt, dat Donderdag, de dag waarop het stoffelijk overschot van president Gottwald van Tsje cho-Slowakije begraven zal wor den, in de Sovjet-Unie als offi ciële. rouwdag gevierd zal worden. Volgens de raad is dit besloten door de Sovjet ministerraad. Er is een bevel uitgevaardigd om rouwvlaggen uit te steken. Karton, papier en chocola naar West -Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 1.73 mil- lioen D.M beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland, waar van 775.000 D.M. voor karton. 587.000 D.M. voor panier en 375.000 D.M. voor chocolade en chocolade-artikelen. Premies voor kleine boerenbedrijven Voor het geven van premies aan kleine boerenbedriiven zal dit iaar 3.5 millioen gulden uit het tegenwaardefonds van de voormalige Marshallhulp beschik baar ziin. Het kleine bedriif kan premie voor rationalisatie-doeleinden krijgen, mits het bedriifsoooer- vlak van een veehouder of land bouwer niet groter is dan 10 hec tare. De landbouwconsulenten heb ben in overleg met de provin ciale boereneommissies naar ge lang van urgentie een plan van objecten opgesteld DONDERDAG 18 MAART HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu ziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Het Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem: 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de huis vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kamerorkest; 11.50 Voor de vrouw; 12.00 Gevarieer de muziek; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Hammondorgelspel; 12.50 „Uit het bedrijfsleven', cau serie; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek; 13.20 Dansmuziek; 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel; 14.35 So praan en piano; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Van Pepita's en Mantilla's; 16.30 Gramofoonmuziek; .16.45 Voor de jeugd: 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regeringsuitzending: Drs. F. C. Kamma: „Sociaal-economische vraagstukken in Nieuw-Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproble- men; 18.25 Reportage of gramo foonmuziek; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Discogram; 19.40 Ronde- tafelparlement; 20.00 „Beurzen Open! Dijken dicht!"; 20.05 Het Nieuws; 20.10 Klein vrouwen koor; 20.20 Concertgebouworkest; (pl.m. 21.0021.25 „De première van Hamlet in 1601", historische reportage); 22.20 Mededelingen en gramofoonmuziek; 22.30 Or kestconcert: 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30 Gramo foonmuziek; 23.4024.00 Zang en orgel. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon muziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Hoogmis; 9.30 Gramo foonmuziek; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchcon cert; (om 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws; 13.20 Gramofoon muziek; 13.35 Zang en piano; 14.00 Promenade orkest en so liste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Vocaal ensemble en orgel; 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Clave- cimbelrecital; 17.55 Gramofoon muziek; 18.05 Pianokwintet; 18.35 „Op de Stelling"; 18.45 Gramo foonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvra gen van allerlei aard en een pas toraal antwoord; 19.30 Gramo foonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 Discussie; 22.15 Cello en piano; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. (Van een onzer verslaggevers) Met een kruisvuur van vragen heeft de Haagse rechtbank gisteren getracht om iets te weten te komen van de ge- dachtengang van de zonderlingste figuur, die sinds maan den voor de groene tafel ivas verschenen. Alle moeite was echter tevergeefs. De man, de 44-jarige tekenaar W. V. zag geen kans onder woorden te brengen wat hem had bewogen tot een dubbel leven, zo perfect, dat het bestaan er van moeilijk viel te geloven. Degenen, die V. kenden in zijn leven zoals iedere burger dit leidt, waardeerden hem als een zeer goed vakman. Hij was een man, die door zijn werklust en correctheid een voorbeeld was voor anderen. Hij was een goed echtgenoot en een geliefd vader. Er waren echter ook uren, waarin er in V. iets losbrak, waarvan niemand het bestaan vermoedde. Bijna tien jaar lang is „de andere V." als een ware plunderaar door het land getrok ken. Ziin denken was dan bene veld en hij zag slechts datgene, wat hii ten koste van alles in ziin bezit wilde hebben. Boeken en electrisch speelgoed. De andere V. stal boeken in hoeveelheden, die aan het ongelofelijke gren zen. Tientallen boekwinkels wer den jarenlang door hem bezocht en even zoveel malen verdween er een boek in zijn actetas, waar van de zijkant was losgetornd. Boeken In zijn kamers waren boeken kasten, die zich tot berstens toe vulden met honderden boeken. Boeken, die hii nooit las en maar zelden verkocht. Boeken over al les en nog wat. Kostbare boeken en driestuiversromans, maar zel den een boek, dat hem belang in boezemde. Door zijn kamers reden ook electn'sebe treinen, gestolen door „de andere V,". Elf locomotieven waaronder er waren ter waarde van 122 gulden, trokken lange rijen met gestolen materiaal. Waarom? De goede V. wist het niet. Hij had er maar steeds naar gekeken en meer niet. Voor 18000 gulden Eind vorig jaar werd hij bij een een boekhandel op het Lange Voorhout gesnapt. Het onderzoek in zijn woning stelde de politie voor een haast hopeloze taak. Veertienhonderd boeken, die V. al voor 1942 in zijn bezit had, liet men maar buiten beschou wing. Duizenden boeken, pick ups, locomotieven, wissels en transformatoren nam men in be slag. De waarde bedroeg 18000 gulden. Het bleek, dat V. boven dien nog 600 boeken tot een waarde van 4600 gulden had ver kocht. onder meer door op te tre den als vaste leverancier van een personeelsvereniging. De officier eiste een gevange nisstraf van 3% jaar met aftrek. Op 31 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Volkomen onthutst stond V. gisteren voor zijn rechters. Zijn enige verweer was, dat hii niet alle boeken had gestolen, die men in beslag had genomen. Hij had geen commentaar op het psy chiatrisch rapport, dat hem als verminderd toerekenbaar aan merkte, noch op het pleidooi van zijn raadsman, die meende, dat alles het gevolg was van 'n min derwaardigheidscomplex. 36ste lijst ELLEWOUTSDIJK Sandee, Jan, geb. 14-1-T3 te Borsele. Laatste adres; Ellewouts- dijk D 3. 's-GRAVENDEEL Tak, Arie Jacob, geb. 21-4-'08 te 's-Gravendeel, echtgenoot van Gijsberta Verheul. Laatste adres: Molendijk 63. HERRINGEN Van Zielst-Hartog, Jacoba, geb. 14-10-'06 te Middelharnis, echtge note van J. van Zielst. Laatste adres: St. Pietersweg 5. KLUNDERT Brandt. Janneke, geb. 22-5-'28. Van Ernden, Johannes, geb. 1-11- '33 te Klundert. Laatste adres: Aleidstraat 28. NIEUWE TONGE Van Heemst-Knops, Neeltje, geb. 2-8-'90 te Dirksland, echtge note van J. van Heemst. Laatste adres: Duivenw.dijk 4. OUDE TONGE Knoope, Adrianus Johannes Pe trus, geb. 31 -8-'50Knoope, Petrus Johannes, geb. 26-11-'38. Laatste adres: Stationsweg 83. Knops, Hil- lia, geb. 16-7-'47. Laatste adres: Nieuwstraat '50. Los-Tijl, Aagje, geb. 14-3-'79. Laatste adres: Nieuwstraat 54. STAVENISSE Hage, Abraham Cornelis, geb. 28-4-'28 te St. Maartensdijk. Laat ste adres: Axel. STRIJEN Van der Merwe, Dirk, geb. 4- 8-'80 te Strijen. Laatste adres: Schenkeldijk 44. ZUIDLAND Aanvulling op verlieslijst d.d. 7-2-'53. Thans geborgen: Van Eersel, Sietje, geb. 18-12-'52 te Zuidland en van Eersel-Weeda, Neeltje, geb. 28-l-'20 te Zuid- land. Laatste adres: Breedeweg 268a. Minekus-Blom, Bastiaantje, geb. 10-3-'84 te Abbenforoek. Laat ste adres: Drogendijk 279. Indonesië schenkt: Van het Hoge Commissariaat der rupubliek Indonesië in Den Haag heeft het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken het volgende schrijven ontvan gen: „De regering van Indonesia, diep getroffen door de nood van de bevolking in de rampgebieden heeft besloten, ter leniging van deze nood een zending koffie, thee, suiker en kapok, ten be drage van 375.000 rupiah. aan te bieden". Minister Luns bracht condoleantie-bezoek Minister Luns heeft Maandag, in verband met het overlijden van president Gottwald. namens de Nederlandse regering een con- deleantie-bezoek aan de Tsje chische legatie in Den Haag ge bracht. Begrafenis L. A. A. van Hamersveld Op de R.K. begraafplaats te Amersfoort is gistermorgen onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de heer L van Hamersveld. die zich tijdens zijn leven zeer verdienstelijk maakte voor de middenstand, teraarde- besteld. In de Sint Ansfriduskerk was tevoren door pastoor L. A. J. J. Feldbrugge met assistentie van deken G. C. -Smit en van prof. Dr. A. Ariens. geestelijk adviseur van de Nederlandse Roomskatho- lieke Middenstandsbond. een plechtige requiemmis opgedragen Deze H. Mis werd bijgewoond door het voltallig dagelijks be stuur van de gemeente Amers foort. De heer van Oers vertegen woordigde de minister van eco nomische zaken. Leden van de gemeenteraad, waarvan de over ledene lid was. woonden de re quiemmis bij. De N.R.K.M. was vertegenwoordigd door de voor zitter J. A. Koops. de vice-voor- zitter Th. S. J. Hooy. de geeste lijk adviseur prof. Dr. A Ariens en de heren drs. J. W. J Vlek. Drs K. Samson. Mr. F J. H. Bachg en W. Perquin. De aarts diocesane middenstandsbond was vertegenwoordigd door ziin voor zitter A. Oostermeiier. de secre taris H. Klompe. de geestelijk ad viseur pastoor F. van Gendt en door pater N. Commandeur, lei der van het kernwerk. alsmede door de heer P. Andree en de heer B. Smit. directeur van het bondsbureau. De met tal van bloemstukken bedekte kist werd door de be stuursleden van de Hanze naar de groeve gedragen. On het kerk hof verrichtte deken G C Smit. met assistentie van Prof Dr A Ariens en pastoor F. van Gendt de beaardingsplechtigheid. Straatrovers voor de rechtbank Twee iaar gevangenisstraf met aftrek en een iaar en zes maan den door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutphen. eiste de officier van justitie bii de Haagse rechtbank respectievelijk tegen de huisschilder J. L. en tegen de betonvlechter C. P. H. Ver dachten hadden het vorige iaar op straat een dame eer: hand tasje. inhoudende f 25.en sie raden afhandig gemaakt. Uit spraak over 14 dagen. Kind na drinken van lysol overleden In het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht is Maandag overleden het tweejarige meisje G. Hamoen uit de Kromme Rijn straat te Utrecht. Zondagmorgen had zij thuis in een onbewaakt ogenblik een hoeveelheid lysol gedronken, waarna zii terstond naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Medische be handeling mocht echter helaas niet meer baten. Commies veroordeeld De Haagse rechtbank heeft con form de eis. de commies L. Th. S. veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf. waarvan zeven voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling van de R.K. Reclassering. S. had door middel van ge fingeerde girostortingen en de claraties 6640 gulden weten weg te nemen uit de hem toever trouwde kas. Er moet een krachtige actie leerde deze mening tijdens een worden gevoerd voor ons Katho liek Bijzonder Onderwijs, vooral in streken waar een relatieve stilstand of zelfs achteruitgang van het Katholieke onderwijs moet worden geconstateerd als tegenoffensief in de strijd door organisaties, aangebonden tegen het bijzonder onderwijs. Besloten werd tot plaatselijke actie in nauw verband met de bestaande commissie van het Katholiek Cen traal Bureau. Dat in deze strijd ook het kleu teronderwijs steeds meer zal wor den betrokken spreekt vanzelf. Dit is de mening van het ver- bondsbestuur der Katholieke On derwijzersvereniging. Het forum bijeenkomst, welke Zaterdag en Zondag te Utrecht werd gehou den. Het Katholieke Onderwij- zersverbond sprak zioh reeds vroeger uit tegen de gehuwde onderwijzeres in de school. Naar aanleiding van de publicatie der staatscommissie sprak de verga dering zich nogmaals uit voor handhaving van bovengenoemd standpunt en wenste dat de be staande toestand gehandhaafd wordt, waarbij voor een onder wijzeres die in het huwelijk treedt geen subsidie meer wordt gegeven. In noodgevallen kan het Katholieke Onderwijzersverbond zich met een tijdelijke aanstelling van een gehuwde onderwijzeres verenigen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer J. Derksen, op de aanstaande behandeling van de wet op het kleuteronderwijs, in welk ontwerp de gelijkstelling nog niet is verwerkt, maar waar in zelfs de in sommige gemeen ten verworven feitelijke gelijk stelling in gevaar wordt gebracht. Hij sprak daarom de hoop uit dat onze voormannen alles op alles zullen zetten om te verwerken wat een eis is, zowel van de grondwet, van de redelijkheid als van het gezond verstand. Tot zijn spijt moest hij constateren dat nog altijd geen voortgang was gemaakt met de algehele en on voorwaardelijke ontknikking, de afschaffing van de antieke classi ficatie en evenmin in de verbe tering van de positie der gepen- sionneerden. Het Katholiek On derwijzersverbond zal hiervoor blijven vechten. Na een drukke discussie stelde de vergadering de hoofdlijnen vast inzake stands- organisatie. Algemeen was de wens, dat de Katholieke Onder- wijizersorganisatie als standsorga nisatie wordt erkend en toegela ten tot de diverse organen der samenwerkende standsorganisa ties. Advertentie DAM PO keert en weert elke verkoudheid en pijn Efejg in spier en gewricht „Rongga" passeert dividend De Landbouw-Mii. „Rongga" N.V. heeft het gehele iaar 1952 kunnen functionneren, als is de bedrijfsvoering meermalen ern stig bemoeilijkt door geweldda den. De ondernemings-producten thee en kina. hadden op de we reldmarkt met moeilijkheden te kampen. De theeprijs stelde te leur en de kina-afzet was mini maal. Bovendien heeft een zware •helopeltisplaag (schimmel) een groot deel van de thee-aanplant aangetast. Ook door de blister- blight is schade ondervonden, al was deze minder dan die wegens de helopeltis. Een en ander heeft de oogst nadelig beinvloed. Deze bedroeg 549.068 halve kg tegen 853.599 halve kg. vorig iaar. Voorts is 33.000 kg. droge bast verkregen (44.270 kg.). De oogst is nog onverkocht. Alles tezamen konden geen goede financiële resultaten be reikt worden. Uitsluitend door aanwending van een deel der bij zondere reserve tot een bedrag van f 16.000 kon de verlies- en winstrekening zonder verliessaldo worden afgesloten (vorig iaar werd 9 pCt. uitgekeerd). De fi nanciële positie van de maat schappij is in Indonesië achter uit gegaan, doch in Nederland op peil gebleven. De „administratie Indonesië" is met een bedrag van f 343.356 in de Nederlandse ba lans opgenomen. Voor 1953 wor den geen belangrijke kapitaals uitgaven verwacht. Vangstcijfers „Willem Barendsz" Per 1 Maart i.l. heeft de „Wil lem Barendsz" geproduceerd 14.083 ton traan, tegen 13.877 ton in dezelfde periode van vorig iaar. N.D.S.M. 10 pet dividend De commissarisvergaderingen van N.V. Nederlandse Scheeps- bouw-Maatschaopii en de Neder landse Dok-Maatschappij N.V. hebben besloten aan de aandeel houders voor te stellen om voor beide vennootschappen het divi dend over het boekjaar 1952 te stellen op 10 pCt.. uit te betalen in contanten (voric iaar N.SM 9 pCt. waarvan 7 1/7 pCt in aan delen. N.D.M. 10 1/3 pCt waar van 8 1/3 pCt. in aandelen). Ook Februari was een gunstige soaarmaaud Hoewel de overschotten in Fe bruari ten achter gebleven zun bii die van Januari, is de kortste maand van het iaar toch een gunstige spaarmaand geweest. De spaarbanken, aangesloten bii de Nederlandse Spaarbank hond, behaalden een overschot van 14.180.059.- 20.940.844.- in Januari). Inleg en terugbetaling beliepen resp. f 46.003.188.- en ƒ31.823.129... De niet aangesloten spaarbanken geven een surplus te zien van f i35.923.- (in Janu ari 1.192.886.-) en de bank- spaarbanken van f 1.296.450.- 1.031.196.-) Bii al deze instel lingen tezamen is dus f 15.612.432 gespaard (ruim ƒ23.000.000.- in Januari). De Rijkspostspaarbank heeft in Februari een overschot behaald van f 7.600.000.-. verge leken met 8.500.000. Iets betere stemming AMSTERDAM. 17 Mrt. Hoewel de activiteit vandaag van beperkte omvang is gebleven, vertoonde de beurs toch tekenen van een iets aangenamere stem ming. De verbeteringen waren weliswaar zeer bescheiden, maar toch vrijwel alle afdelingen be landden op een iets hoger niveau. De staatsfondsenmarkt zette de rustige vaste ontwikkeling der laatste dagen nog gedecideerder voort. Volgens de beurs begint de nieuwe staatslening zich lang zamerhand te classeren. Vandaag is tot 99 3/8 betaald. De hoogste priis sinds dit fonds in de note ring is gekomen. Rond dit niveau werd eveneens gesloten. Inves- terings-certificaten en conversie lening ook aan de vaste kant. Het verslag van de Shell Oil Company, dat gewaagt van een lagere netto winst in 1952. heeft geen invloed gehad. Kon Olie was circa twee punten beter, mede in verband met buitenland se belangstelling. De overige inter, nationale industrieën goed prijs houdend. tot een kleinigheid ho ger Ook de scheepvaartafdeling gaf bescheiden verbeteringen te zien. onder leiding van stoom vaart mij. „Nederland" die van 151V2 tot 153V2 avanceerde. Cul tures deelden schoorvoetend in de algemene markttendentie. Certificaten Deli maatschappij wisten zich gedeeltelijk te her stellen van het gisteren geleden verlies. De Javase Tram- en Ge- meenteobligatiën trokken even eens een kleinigheid aan. De Amerikaanse afdeling vertoont nog geen tekenen van opleving en blijft vriiwel op pariteit met New York. Zondag a.s. staat geheel in het teken van Nederland-Zwitser- land. Onze voetbalprijsvraag zal er derhalve geheel aan worden gewijd. Het is natuurlijk niet gemakkelijk een voorspelling van deze wedstrijd te doen, maar dat vinden wij, eerlijk gezegd, niet erg, integendeel! Het puzzle-pad van een voetbalkenner moet immers niet over rozen gaan. Hier volgt dan de opgave: UITSLAG Ned.Zwitserland (ruststand) Ned.Zwitserland (eindstand) Welk land scoort le doelpunt Welk land laatste doelpunt NIET INVULLEN Naam: Woonplaats; Adres: 1 Achter de namen i an de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist 2 Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden. De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk. 3 Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch met met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: ƒ5.00 ƒ2.50 ƒ1,00 Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspondentie gevoerd. FEUILLETON VAN EVENAAR NAAR POOLCIRKEL Ken Wharton c.s. onderweg ENTEBBE. Drie Britse auto mobilisten, t.w. Alan Hess, Ken Wharton en Ron Jeavons, zijn uit Entebbe vertrokken voor een rit van 11.200 kilometer van de eve naar naar de poolcirkel. Zij hopen de tocht in ongeveer twee weken te volbrengen, dag en nacht door rijdend met slechts korte onder-' brekingen voor het tanken en het oversteken van zeeën en zee armen. Het parcours voert van Entebbe via de Soedan, Egypte, Noord-Afrika, Frankrijk, Duits land en Denemarken naar Jokk- mokk in het uiterste noorden van Zweden. Het trio rijdt in een Austin 40, en het doel is deze wagen te testen in de zeer uiteenlopende temperaturen waarmee men on derweg te maken krijgt. 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN 29) De wereld is prachtig, het leven is prachtig! Niets kan me deren, want Isobel houdt van me en ik houd van Isobel. Ik zou wel voortdurend willen zingen, en het iedereen vertellen Is de liefde niet schitterend? Veel liefs van je trouwe John". Deze brief gaf ik aan David met de opdracht hem bij de eer ste gelegenheid na elf uur aan Miss Rivers te geven. De man zag kans zijn gezicht strak in de plooi te houden, maar hij moet zioh wel afgevraagd hebben hoe veel brieven hij nog zou ontvan gen om op een bepaalde tijd, na het plotseling vertrek van de schrijver, aan andere leden van het gezin te overhandigen. Bij het ontbijt waren we weer met ons vieren. Isobel straalde van vreugde toen ze mij zag, en we wierpen elkaar tedere en veelzeggende blikken toe. Tegen het einde van de maal tijd kwam Burdon binnen met de mededeling dat Lady Brandon mijnheer Digby wenste te spre ken; de goede man keek maar in de ruimte. „Hier is hij niet, Burdon", zei ik, onder de tafel kijkend. „Neen mijnheer", antwoordde hij ernstig, en verdween. „Jjj bent de volgende, knaap", zei Augustus, terwijl hij me streng aankeek. „Ik denk dat de detectives gekomen zijn". Burdon kwam weer binnen. „Mevrouw wenst U, na het ont bijt, in haar boudoir, te spreken, mijnheer", zei hij tegen mij. „Zie je wel", zei Augustus, toen de deur zioh aohter de butler sloot. „Waar zouden de anderen toch zijn?" vroeg Claudia. „Ze zijn toch zeker niet allebij weggelo pen?" „Hoe kom je daarbij?" huichel de Augustus. „Als ze weg zijn, hebben ze ze ker een uitstekende reden", zei Isobel. „Natuurlijk", smaalde Augus tus weer. „Inderdaad, Claudia", antwoord de ik. „Indien ze weggelopen zijn, zoais je zei, is het om de ver denking van het huis en zijn be woners af te leiden". „Gut, ja", zei Augustus. Hij was weer in zijn oude vorm. „Echt iets voor hen", zei Iso bel rustig. „Het zou echt in Michaels geest zijn", zei Claudia zadhtjes, stond op en verliet de kamer. „En voor Digby". vulde ik aan. Spoedig daarna stond Augus tus op, en zodra we alleen wa ren, sloeg ik mijn armen om Iso bel heen en omhelsde haar vu rig. „Kom even mee naar het priëel, liefste", zei ik. Daar drukte ik haar aan mijn borst en kuste haar. „Zul je altijd van me blijven houden, lieveling?" vroeg ik. „Wat er ook gebeurt en waar we ook mogen zijn?" Haar blik zei me alles wat ik weten wou. Ze legde haar handen op mijn schouders, en keek me lang en ernstig aan. Of ze soms voelde wat er gebeuren moest? „Tante wacht op me", bracht ik uit, en snelde weer naar het huis toe. Maar ik was niet van plan een bezoek aan tante Pa tricia te brengen. Ik zou de rol spelen van de zenuwachtige, on- geruste misdadiger, die, plotse ling ontboden, niet de moed kan vinden de zaak onder ogen te zien, en de benen neemt als hij nog de kans heeft. Ik was blij dat het zo gelopen was, daar het me een schijnbare reden tot vluchten gaf. Ik haalde mijn koffertje en 'n foto van Isobel van mijn kamer, en ging langs de bediendentrap naar beneden. Langs een zijdeur bij de keuken verliet ik het huis, en binnen een minuut was ik in het struikgewas bij de oprijlaan. Een mars van twintig minuten bracht me naar het station, waar ik een kaartje nam naar Exeter. Dat was beter dan meteen een kaartje naar Londen te nemen. Hier kende men mij, en in Exe ter zou 't onmogelijk na te gaan zijn, of ik me bij de schare had bevonden, die daar die morgen een plaatsbewijs naar Londen had genomen. Toen ik op het perron stond had ik opeens een hevig verlan gen naar Isobel terug te gaan; 't huilen stond me nader dan het lachen: Gelukkig reed weldra de trein binnen, en aan mijn twijfel kwam een einde. Toen de exprestrein 't station van Exeter uitstoomde, was ik aan een reis begonnen die me heugen zou. Een reis vol avonturen en merkwaardigheden menigmaal meer dan me lief was. HOOFDSTUK V Mijn reis naar Londen verliep zonder incidenten. Toen ik Wa terloo Station uitliep, was ik even in de verleiding naar een van de rustige, exclusieve hotels te gaan,- waar de Brandons al vele jaren kwamen, en waar ik me op mijn gemak zou voelen. De overweging echter, dat ik daar hoogstwaarschij nlijk kennissen zou ontmoeten, deed me anders besluiten. Bovendien moest ik zuinig zyn, wilde ik mijn reis naar Parijs, en mogelijk nog en kele dagen logies, kunnen beta len. Ik wilde beginnen met mijn horloge en andere voorwerpen van waarde te verkopen. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4