Wrevelige Eerste Kamer over Economische Zaken Geslaagd zwemfeest voor liet Rampenfonds Rond het bezwaarschrift van Mr Rohling Centraal Rijks-toezicht op het dijkherstel san mnmmm Driej jarig kind onder auto Blaiico-Disnie 2 beslissend voor de eretitel ABDIJSIROOP Mr. Re gout wil Belgen de hand reiken in kanalenkwestie niet aankomen jantje Scheepsberichten Mislukte overval op kassier Uitstekende tijden te Alkmaar Tafeltennis Naar zijn beginselen zon minister ook liever anders willen Marktberichten Woensdag 18 Maart 1953 Pagina 5 (Van onze parlementaire redactie) Indien het reeds lang toegezegde complex van maatrege len ter bevordering van de industrialisatie en de werkge legenheid bekend geweest sou zijn de watersnood heeft de indiening van deze plannen vertraagd dan sou de Eerste Kamer Dinsdagmiddag bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in staat geweest zijn de politiek van minister Zijlstra aan een beschou wing te ottderiverpen. Nu deze concrete aanknopingspun ten niet voorhanden warenmoesten de Kamerleden hun oordeel over het beleid van de minister opschorten en zich beperken tot algemene beschouicingen en economi sche geloofsbelijdenissen. De Kamer deed dit met een zekere wrevel. „Blijf niet al te lang een onbeschreven blad", vroeg mr Regout (KVP) aan de minister. Diens partijgenoot, de anti-revolutionnaire hoogleraar Hellema,zag zelfs in het stil zwijgen van de regering over de aangekondigde maatregelen een vooropgezette bedoeling. „De re gering wil bij haar overwegingen niet gestoord worden door op merkingen uit de Staten-Gene- raal". Prof. Hellema was hierover ontstemd. „De regering maakt ons een behoorlijke discussie onmo gelijk". Toch was het debat niet zo mat als de omstandigheden zouden doen verwachten. De oorzaak hiervan was wel in de eerste plaats toe te schrijven aan een opmerkelijke uitlating van mr Regout, over de kanalenkwestie. Mr Regout zag in het Moerdijk kanaal een belangrijk aankno pingspunt om het Beneluxoverleg met België nieuw leven in te blazen. „Laten wij nu eens einde lijk tot bindende afspraken ko men". Mr Regout's wens, dat Rotterdam bij de komende be sprekingen getuigen zou van een ..breedheid van opvatting" en de regering van „besluitvaardigheid", deed verscheidene Kamerleden, onder wie Rotterdam's burger- (Advertentie) 100 maal- of misschien wel 1000 maal wordt deze moeder lijke vermaning uitgedeeld aan de opgroeiende Jantjes, Pietjes, Klaasjes enz. die met overgave en een- soepbeen een nieuwe Van Gogh pp het behang wrochten. Sinds vandaag mag dat trou wens. want in de nieuhwste GB-behangselcoll. zijn voor de prijs van gewoon behang, afwasbaue fleurige behang sels opgenomen onder de nos. 50877 t.m. 50893. Daar kunt U (en Jantje) ple zier van hebben. STEENWIJKERWOLD Het 3-iarig zoontje van de petroleum- venter C. v. d. Hogen uit de buurtschap Mariienkampen. dat Maandagmiddag bii de bakfiets van ziin vader stond, stak plot seling de weg over toen slager Bouma uit de buurtschap Thii met zijn auto passeerde. Het kereltje werd gegrepen en be kwam naast enige ernstige ver wondingen aan 't hoofd, een hersenschudding. Nadat dokter Bouwer eerste hulp had verleend is het slachtoffer naar het zie kenhuis te Meppel vervoerd. Economische betrekkingen met de V.S. De heren D! Koetser. secre taris van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika te San Francisco, en drs. P. C. A. M. de Bruyn. secretaris van genoemde Kamer te 's Graven- hage, zullen voor belanghebben den bii de handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten te spre ken zijn op Maandag 23 Maart van 9 tot 12 uur en var. 2 tot 4 uur ten kantore van .de Kamer van" Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, Beursgebouw. Damrak 62a te Amsterdam CC.). Het verdient aanbeveling, dat gegadigden uiterlijk 21 Maart van hun voornemen doen blij ken aan het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, tele foon 63393. toestel 25). Fairsea 17 260 m. W. ten Z. Kangeroo eil./Meibourne; Johan van Oldenibarnevelt p. 17 Guar- dafui/Aden; Kertosono 18 Colom bo verw.; Loosdrecht 17 Bombay; Noordam 16 New York; Teucer p. 17 Gibraltar; Clavella 16 n.m. v. Panamakanaal/Curagao; Eng- gano 17 Basrah verw.; Garoet p. 16 13.00 Finisterre; Indrapoera 13 Panarukan; Kota Agoerag p. 16 Pantellaria/Pt Said; Maasdam 16 860 m. W.t.Z. Valentia/South- ampton; Modjokerto p. 16 Finis- terre/Pt Said; Nieuw Amsterdam 16 120 m. Z. Haiti; Oberon 16 Puerto Plata/New York; Rijndam 16 310 m. W.t.Z. Valentia-Halifax; Veendam 16 100 m. Z.W. Sable eil./Southampton; Willem Ruys p. 16 ten Z. Socotra/Colombo; Blitar 17 Kaapstad verw.; Malvina 16 Miri; Mapia p. 16 eil. Abu/Singa- pore; Teiresias 16 Port Sudan/ Suez; Zuiderkruis 16 Kaapstad"/ Las Palmas. vader, mr van Walsum, de hoof den bij elkaar steken. Gedachtig het spreekwoord: „Met grote heren is het slecht kersen eten", betoogde mr Re-' gout, dat de Beneluxlanden alleen door een hechte eenheid een te genwicht kunnen vormen tegen de invloed van de grote landen in het economisch samenwerkend Europa. Dit is een zo belangrijke kwestie, dat moeilijkheden bij onderhandelingen niet al te zwaar gewogen mogen worden. Mr Re gout drong aan op wat minder starheid en wat meer psycholo gisch inzicht. „Als de Belgen nu bezwaar ma ken tegen ons huidige systeem van loonbeheersing, omdat zij er een vorm van loondumping in zien, laten wij dit systeem dan afschaffen. Het is sociaal verant woord en zal geen teweeg brengen in misch bestel". verandering ons econo- Eên gezond eigen bedrijfsleven noemde mr Regout een eerste voorwaarde om in de toekomst op de gemeenschappelijke Euro pese markt een goede plaats te kunnen veroveren. Deze verove ring zal aan onze industrie zware eisen stellen, want zij zal in de eerstvolgende 15 a 20, jaar ingrij pend van gedaante dienen te ver anderen en bovendien nog onge veer de helft zo groot moeten worden. Deze geweldige taak moet de regering verlichten o.m. door meer ruimte te bieden aan de vrije ondernemer. Een eerste stap in die richting zou zijn het stop zetten van de huidige belasting- politiek. Spr. brak ook een lans voor de middenstand. Met name wenste hij de zelfwerkzaamheid bevorderd te zien. De plannen die de regering in die richting heeft zij heeft voor 1954 een Midden standsnota aangekondigd wer den ook met instemming begroet door de heren Molenaar (VVD) en Hellema. Wel vroegen zij zich af, waarom het een jaar moet duren voordat de bedoelde nota gereed is. De heer Kapteijn (Arb.) waar schuwde met voorbeelden uit het verleden voor de verwachting, dat vermindering van belastingen automatisch meer risico-dragend kapitaal op zal leveren. Minister Zijlstra zal de Kamer vandaag van antwoord dienen. Varkensmarkt Leiden LEIDEN, 17 Maart. Aanvoer 361 vette varkens. Notering zware 186.00—190.00. lichte 186.00 —191.00, zouters 180.00—182.00. Handel vlug. Bovendien 30 nuch tere kalveren van 25.00—35.00 per stuk en 0.80—0.85 per kg levend gewicht. AMSTERDAM De strafzaak tegen mr. F. P. Th. Rohling. wet houder van Bloemendaal. voor malig raadsheer bii het Amster dams bijzonder gerechtshof, waarbij hij tevens enige tijd de functie van advocaat-fiscaal heeft verricht, en raadsheer-commissa ris in 1946 in de zaak-Menten, heeft gisteren geen doorgang ge vonden. Naar men zich zal her inneren had de officier van ju stitie te Amsterdam. Ihr. Mr. A. Reigersman, een dagvaarding te gen mr. Rohling uitgebracht om te verschijnen voor de Amster damse rechtbank wegens een meineed, die hii zou hebben af gelegd. toen de zaak-Menten in 1948 door het Amsterdams bij zonder gerechtshof werd behan deld. (In die zaak werd mr. Rohling ais getuige gehoord over het vooronderzoek). Bovendien werd tegen hem nog een kennisgeving van verdere vervolging uitgebracht aangaande valsheid in geschrifte, die even eens gepleegd zou ziin bij het vooronderzoek in de zaak-Men ten. Zowel tegen de dagvaarding als tegen de kennisgeving van vervolging liet mr. Rohling door ziin raadslieden, mr. P. J. Witte- man en mr. C. Reinders Folmer. een bezwaarschrift indienen bij een civiele kamer van de Am sterdamse rechtbank. Inmiddels is dit bezwaarschrift door deze kamer onder praesidium van mr. V. G. A. Boll behandeld. Beslist is. dat het bezwaar schrift werd toegewezen ten aan zien van de kennisgeving van verdere vervolging (dus de vals heid in geschrifte), doch niet ten aanzien van de dagvaarding, met Twee mannen hebben Maandag middag getracht een overval te plegen op de kassier van een boerenleenbank aan de Rotter damse Rijweg te Rotterdam. Een hunner, de 23-jarige incasseerder 3. van S., kon worden gepakt. De andere man ontkwam. De mannen hadden in de gang van de bank geredetwist. Van S. zou een schuld aan zijn maat hebben en hij beweerde een re kening bij de bank te hebben. Ze zouden de kwestie binnen gaan uitzoeken en toen de man nen het kantoor werden binnen gelaten, greep de incasseerder de kassier beet. De aangevallene ver zette zich hevig, luidkeels om hulp roepend. Ongelukkig voor de overvallers werd het geschreeuw gehoord door twee rechercheurs, die ijlings naar binnen renden en zich in de strijd mengden. De incasseerder werd overmeesterd, doch nummer twee zag tijdens het tumult kans de benen te nemen. Van S. zat financieel in moei lijkheden. De politie beschouwt deze overval dan ook als een wanhoopsdaad Zwaluwenelftal tegen Zuid-Nederland Voor het Zwaluwen-elftal, dat Zaterdag 21 Maart a.s. op het N.A.C.-terrein te Breda tegen het voorlopig Zuid-Nederlands elftal speelt, ziin de volgende spelers uitgenodigd: doel: Vrijhof (Bleyerheide); achter: Claus ir. (Helmondia) en Ebbing (N.O.A.D.) midden: Temming (D.O.S). Uitermark (B.V.V.) en Spanier (Limburgia): voor: de Winter (H.F.C.). Lugt- hart (Be Quick), de Kort (Lon- ga). Ravenstein (M.V.V.) en Cor- tenberghe (Excelsior). andere woorden de civiele kamer van de rechtbank was van me ning. dat de strafzaak tegen de heer Rohling voor zover het de tenlastegelegde meineed aangaat, doorgang diende te vinden, doch dat mr. Rohling terecht bezwaar had gemaakt tegen een eventuele vervolging wegens door hem ge pleegde valsheid in geschrifte. Met deze beslissing nam noch de officier van justitie, noch mr. Rohling genoegen. Beiden teken den hoger beroep aan bii het Amsterdams gerechtshof. Mr. Reigersman appelleerde tegen de beslissing, dat het bezwaarschrift ten aanzien van de kennisgeving van verdere vervolging door de rechtbank was toegewezen en mr. Rohling liet door ziin raadslieden appèl aantekenen tegen de ver werping van ziin bezwaarschrift over de uitgebrachte dagvaarding wegens meineed. Het gerechtshof zal deze zaak dus op ziin beurt moeten bezien en beoordelen. Een strafzaak tegen mr. Rohling zal in ieder geval niet kunnen worden ge voerd voor een uitspraak van het gerechtshof daarover gegeven is. Zelfs dan blijft nog de moge lijkheid voor beide oartiien van cassatie over. Een Zwitserse Himalaya-expeditie, georganiseerd door de Academische Alpinisten Club van Zürich, is op weg naar India. Men heeft besloten niet de Dshomolungma doch de Dhaulagiri te beklimmen, dié 8172 meter hoog is. Wanneer deze mannen de top zouden bereiken, zouden zij alle hoogte- records geslagen hebben. Van links naar rechts: Hannes Huss, Mare Eichelberg, Peter Braun, Ruedi Schatz, de leider van de expeditie, Bernhard Lauterburg en dr Ruedi Pfistofer. A-iver'en'iel Een goed gevulde Overdekte te Alkmaar is gisteravond getuige geweest van een zeer geslaagd zwemfeest, dat diverse mooie zwemsuccessen opleverde. Het mooiste resultaat echter was het batig saldo van ca. f300 dat in het Rampenfonds gestort zal wor den. Op de 400 m. vrije slag werden naar verhouding de beste presta ties geleverd. Tine Tenkinfc van DAW nam al spoedig de leiding, doch na een 100 meter moest zij die afstaan aan het Robben meis je Tine van Brenk, dat onweer staanbaar naar voren trok. De Alkmaarse zakte iets af en moest tenslotte nog felle, strijd leveren met Hetty Balken'ènde van ZAR, om de 2e en 3e plaats. Beiden maakten de zeer goede tijd van 5.35,5. Tine van Brenk had toen echter allang gefinisht in de prachtige tijd van 5.25.5. Zeer spannend was de 100 m. rugslag heren, waarop de Leeu wardenaar Jitse v. d. Veen Ad Boxem pas op de laatste meters de baas bleef in 1.09. Boxem maakte 1.10.6. Volgens de ver wachting won Joke de Korte van de ODZ dit nummer voor de da mes in de wereldtijd van 1.14,1. Dickey van Ekris (Robben) be laagde haar aanvankelijk nog, Nog enkele weken en het com petitie seizoen 1952-53 behoort tot het verleden. Eindigend voor het ene team met goede, voor het andere met minder prettige re sultaten, maar toch allen in het voiie besef, dat zij de tafeltennis sport op waardige wijze hebben gediend. De felheid van de strijd zal zich nu toespitsen in de be slissingswedstrijden en de pro motie-degradatie competitie, waar mee Zondag reeds een aanvang wordt gemaakt. Alkmaar beleeft Zondag de sensatie van de wedstrijd Blanco Disnie 2. Beide teams eindigden gelijk in de eerste klasse, zodat een definitieve beslissing hier de uiteindelijke kampioen moet aan wijzen. Ook voor de bezetting van de onderste plaats is nog een extra wedstrijd ingelast. Hier gaat het tussen Disnie 3 en IVA 2. Stand: Blanco 10 9 0 1 18 Disnie 2 10 9 0 1 18 I.V.A. 10 5 0 5 10 D.S.S. 10 5 0 5 10 Disnie 3 10 1 0 9 2 I.V.A. 2 10 1 0 9 2 In de tweede klas is alleen de Merletten nog ongeslagen en de Bergenaren zijn" vrijwel zeker van het kampioenschap. Tempo en Dito zijn hier de gegadigden om straks in de promotiewedstrijden een kansje te wagen tot plaatsing in de eerste klasse. De candidaten voor de twee laatste plaatsen zijn I.V.A. 3, Disnie 4 en H.C.S.C. 2. W.G.W. bracht het middels een gelijk spel tegen de Merletten 2 tot het zolang begeerde kam pioenschap van 3A. Een ere saluut voor de Wit-Geel-Witters, een woord van waardering voor de sportieve Bergenaren Flame- ling, Bezijn en Miltenburg, die zich uiteindelijk met de tweede plaats tevreden moesten stellen. I.V.A. 6 en H.C.S.C. 3 vormen de staart van de ranglijst. In 3B kan Dito 2 dit weekend de erepalm behalen als zij het tegen Disnie 5 tot een goed resultaat weet te brengen. Minder gunstig zijn de papieren van Dito 3. Na een slecht begin in 4A, heeft I.V.A. 7 zich in de tweede helft hersteld, wat resulteerde, dat zij als eerste de eindstreep bereikte ondanks geduchte concurrentie van Scha- gen en het Breezander Be Fair. Schagen 2 kwam tot geen enkel winstpunt in deze competitie en moest zich over de rode lantaarn ontfermen. Enige weken geleden schreven wij reeds dat Effect in 4B op overtuigende wijze kampi oen was geworden. Een gemiddel de van 107-13 geeft uitdrukking hoe de sterkte van dit team is. D.T.O. 3 is hier hekkesluiter. In 4C ziet het er naar uit dat Tref fers 2 en Effect 2 in een beslis singswedstrijd elkaar zullen ont moeten. Beiden hebben een ge lijk puntenaantal met ieder nog een wedstrijd voor de boeg. St. Victor 2 is in dit millieu het kind van de rekening. Van den beginne af hielden wij in 4D het oog ge richt op de prestaties van het Edamse E.T.V., de new-comer in onze gelederen, maar het minst beducht voor elk team met repu tatie. Vooral de Volendammer, Snoek, zorgde ervoor dat zijn team tot het kampioenschap kwam. Alleen W.T.T.V. kon in dit select gezelschap niet al te best meekomen. In 4E was Disnie 7 heer en mees'ter. Ongeslagen be haalden de Hoornaren de titel en vooral daar dit team uit zeer jeugdige spelers bestaat is dit een uitstekende prestatie. Bij de dames in de derde klas heeft het Alkmaarse D.S.S. haar kampioenschap van verleden jaar geprolongeerd. Dito bezet hier de laatste plaats en zal in de vol gende competitie het verloren ter rein trachten te herwinnen. D.S.S. 2 wilde in 4A niet onder doen voor het eerste team en eindigde ongeslagen op de eerste plaats. Volgend seizoen twee derde klasse-teams? In 4B sleepte Dito 2 de eretitel in de wacht. Geen enkel verlies- punt werd geleden en wij zijn benieuwd naar de verrichtingen van dit team in de komende pro motie. maar ze kon de snelle Rotterdam se niet houden: 1.17,1. Grote spanning ook heerste op de 100 m. schoolslag dames, die pas op de laatste meters in het voordeel van Jennie Welling (HZC) eindigde met een fraaie 1.23,2. Jetty Piersma en Letty Eysvogel streden zij aan zij om de 2e en 3e plaats, een duel, dat de Amsterdamse won in 1,25,5 tegen 1.25,8. Dit laatste is een nieuw kring record voor de Alkmaarse zwem ster. In een voorgaande serie verbeterde Gré Molenaar haar persoonlijk beste tijd tot 1.28,6. Dikstaal van het IJ èn de Jong van DAW vochten de volle 100 m. vlinderslag zonder dat te zien was wie voor lag. Pas de laatste meter bracht de zege aan de Am sterdammer in 1.12,7 tegen de Jong 1.12,9. Ook de strijd om de 3e en 4e plaats was fel, getuige de tijden: A. de Vries (HPC) 1.17,5 en A. Slikker (DAW) 1.17.6. Bob Bonte bracht de £00 m. schoolslag op zijn naam in een goede 2.43,3. W. v. Zijl van Sleu telstad maakte 2.46 en J. v. Daat- selaar van de AZ '70 werd 3e in 2.50. De 100 m. vrije slag heren kwam niet onder de minuut. W. de Vreng zwom 1.01,4 en Nico van Vliet werd met gering ver schil 2e in 1.01,7. Na een uiterst spannend ge vecht eindigde de ADZ-ploeg op de 4x 50 m. wisselslag dames op de eerste plaats in 2.30,1 met de Robben op slechts 0,1 seconde! De DAW-meisjes werden 3e in 2.34,2. Bij de heren wonnen de Hilversummers de 4 x 100 m. vrije slag in 4.18,7 voor de DAW- ploeg, die de polowedstrijd nog in de benen had: 4.25,7; 3e L.Z.O. in 4.25.7. Deze wedstrijd ging tussen DAW 1 en het Nederlands Jeugd- zevental. Laatstgenoemden vielen dikwijls op door een betere bal behandeling en een juister plaat sen, doch ook zij maakten diverse fouten, waar DAW van wist te profiteren. Het einde kwam met 53 voor de Jeugd. De Vliegende Vissen hebben hun eerste demonstratie figuur- drijven op een nationale wed strijd gegeven! De verschillende figuren werden met een warm applaus beloond. Tot slot van de avond gaven meisjes van DAW een zeer fraaie demonstratie kunstzwemmen. Er werden vier nummers zeer stijl vol gebracht, die aller bewonde ring afdwongen. Ook het oordeel van de heer Armbrust, voorzitter van de sportcommissie van de KNZB en een van de voorvech ters van deke nieuwe tak der zwemsport prees de opzet en de uitvoering van de verschillende nummers. Tot slot de uitslagen van de ad- spirantennummers: 50 m. vrpe slag jongens: le A. Swijghuizen (Dolfijn) 28.8; 2e. T. v. d. Klashout (Robben) 29. 50 m. schoolslag meisjes: le L. Eysvogel (ADZ) 40.1; 2e J. ten Stal (ADZ) 41 en 3e G. Molenaar (DAW) 42. Radio-uitzendingen van Engelse kroning Ooggetuigenverslagen van de Engelse kroningsplechtigheden zullen 2 Juni a.s. van 's morgens tien uur tot 's middags viif uur en van 's avonds half acht tot tien öur in een directe uitzen ding van de Nederlandse radio worden gebracht. De films van de plechtigheden, die om half acht 's avonds gereed zul'en ziin. worden oer eerste gelegenheid per vliegtuig naar ons .land ver voerd en daags daarna zuilen deze zeer waarschiinliik reeds in de Nederlandse bioscopen wor den vertoond. (Vervolg van pagina I) Al deze beschouwingen hadden intussen slechts in gerin ge mate met het in behandeling zijnde wetsontwerp te maken. Dit bepaalt dat het herstel van de hoofd- en bui- lenwaterkeringen door het Rijk zal worden betaald. Hier- tesen rees uiteraard geen enkel bezwaar. Het Rijk zal echter ook het herstel zelf uitvoerentenzij het wordt overgelaten aan de betrokken waterschappen of wordt opgedragen aan Gedeputeerde Staten. De heren Scliilthuis (pvda), C. v. d. Heuvel (ar) en N. v. d. Heuvel (kvp) drongen er op aan, dat de minister van de mogelijk heid om lagere organen met het herstelwerk te belasten een zo ruim mogelijk gebruik zal maken, hetgeen de minister toezegde. De grondwet gaat er als regel van uit, dat de provincies toezicht op het werk van de waterschappen uitoefenen en het laat zich dus verstaan, dat de Kamer meer mo°ite had met het aanhangige wetsontwerp in zover ook het toe zicht op het herstel nu tot eind 1954 aan de minister zal komen. De heer Welter had aan zijn rritiek op het niet vertegenwoor digd ziin van de provincies in de Delta-commissie al de conclusie verbonden, dat zulks paste in het streven om de lagere organen uit te sluiten. De heer De Hartog (vvd) zag geen reden om die lagere orga nen voor enkele jaren tot,, staats- kind" te maken. Anderen uitten zich gematigder, maar lieten toch even aan hun bezwaren de vriie loop. „De minister zal dat bil lijken". zei diens partijgenoot v. d. Heuvel, „als hij terugdenkt aan de tiid, toen hij nog iemand van gelijke beweging was als wij". De heer v. d. Feltz (ch) achtte centralisatie slechts aan vaardbaar in een noodsituatie zoals thans. De heer v. d. Heuvel (kvp sprak het vertrouwen uit, dat het ministeriële toezicht weer zo spoedig mogelijk beëindigd zal worden. In West-Brabant kan de schade al over enkele maanden hersteld zijn. Minister Algera wees er deze sprekers op, dat hij in het ont werp de bepaling heeft opgeno men, dat de werkingsduur van de wet ook op een vroegere da tum kan beëindigd worden. Zijn hoofdmotief voor een cen traal toezicht is, dat hij de ver antwoordelijkheid tegenover de Kamer moet kunnen dragen. Het vroegere Kamerlid Algera, dat zich altijd met overtuiging tegen centralistische strevingen verzet te, kwam weer naar voren, toen hij met klem de beschuldiging van de heer Weiter afwees. „Als mij iets vreemd is, dan is het dit wel", aldus de minister. Op desbetreffende vragen kon hij de verzekering geven, dat ook de aan de gang zijde werken op Têxel onder de regeling zullen vallen. Voor de kosten van het herstel van de binnendijken komt een aparte regeling, die echter van de. minister van financiën zal uitgaan. Tenslote speelde nog de vraag hoe het met de kosten zal gaan als de waterkeringen niet enkel hersteld maar ook verbeterd zul len worden. Het wetsontwerp be paalt slechts, dat het Rijk ook in de kosten van die verbetering kan bijdragen. Dit moet „z a 1 bijdragen" zijn, meende de heer v. d. Feltz, die blijkbaar een des- betrefend amendement over weegt. De heer v. d. Heuvel (ar) wilde de toezegging, dat de be trokkenen ook in dit opzich zo weinig mogelijk zullen moeten betalen. Zijn naamgenoot van de K.V.P.-fractie legde er de nadruk op, dat in elk geval niets mag worden nagelaten om het risico zo klein mogelijk te maken. Hij dacht hierbij aan de bevolking, die straks weer achter deze dij ken zal moeten leven. De minis ter probeerde ook in deze de ver schillende woordvoerders gerust te stellen. In hoever hij hierin is geslaagd, zal vandaag bij de re plieken blijken. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN. 17 Maart. Aanvoer 21 partijen. Prijzen eer ste soort 2.202.25. tweede soort 2.13—2.19, extra 2.30. Overzicht: handel flauw. Advertentie Maak Uzell niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost AKKERS 's werelds beste hoestsiroop MARKT PURMEREND 17 Maart Ditmaal was er een flink aanbod van runderen; een goede vraag. Het aanbod van vette koeien was normaal, vlugge -han del, plaatsing met hogere prijzen. Geldemarkt in de vroegte leven dig. De grossiers hadden belang stelling wegens deze hogere prij zen. Daar kwam nog bij, dat er steeds meer weiders zijn, waar door de prijzen niet slechter wer den, Al is de verkoop op de verse markt nog niet zo gewild, toch komt er meer belangstelling. Zo is er ook meer gang in de pinken. Groter aanbod nuchtere kalveren- markt, handel heel goed en geen neiging tot prijsdaling. Voor de fokkers waren vrij veel kopers, derhalve vlugge handel. Op de wolveemarkt was het aanbod ge ring, zodat het kleine aanbod van vette schapen vrij vlug werd om gezet. Fokkers kalm. Omdat er voor de weiders ook geen grote keuze was in de overhouders kon den deze vrij vlug van de hand worden gedaan. Vette varkens- markt handel vlug. Voor enkele zwaardere dieren kon een goede notering gemaakt worden, maai de minderen zakten spoedig een paar centen. De lichtere daaren tegen waren hoger in prijs, zodat er in de zouters geen handel werd gedaan. Vette zeugen vaster in nrijs, handel vrij kalm. Prijzen van biggen iets beter. Fokzeügen stroef. In de paarden was de han del levendiger met flinke prijzen. Pluimvee klein aanbod, gang verre van goed. Eierveiling PURMEREND. 17 Mrt Aan gevoerd: 55000 Eendeieren van 12.20—12.40 per 100; 55000 Kip eieren van 13.9014.50 per 100. Marktbericht PURMEREND, 17 Maart. Aan voer 10.000 kippeneieren 1314, 6000 eendeneieren 11.per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, to taal 925 stuks. 240 vette koeien 2.952.25 per kg, stug; 427 gelde koeien 6001)60, goed; 204 melk koeien 6751125, kalm; 42 pin ken 190425, goed; 12 stieren 775 1500, goed; 1330 nuchtere kal veren: voor de slacht 3285, voor de fokkerij 65145, stug; 213 vet te varkens: voor de slacht 1.80— 1.96 per kg, vlug, idem zouterij 1.721,78 per kg, vlug, vette zeu gen 1.601.68 per kg, goed; 824 biggen 3885, goed; 22 fokzeü gen 250400, kalm; 328 schapen: vette 120145, vlug, fokkerij 120 150, kalm, lammeren 65—90, goed; 34 bokken en geiten 10 65, .stug; 54 paarden 6751025, matig. 730 dieren totaal. Pluim- veemarkt: 2100 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.102.30 per kg; 250 oude kippen en hanen (blauw) 2.202.40; 150 eenden 11-75; 300 konijnen 38 p. st. Graanbeurs Groningen GRONINGEN. 17 Mrt. Rod» tarwe 24.2527.25; witte tarwe 24.25—27.25. rogge 25.25—28.75. wintergerst 26.2530.10. zomer- gerst 30.2532.25. witte haver 23.2527.25. groene erwten 45 49. karwijzaad 45.40—49, kanarie- zaad 27.3530.35. blauwe maan zaad 100.60115.60. lijnzaad slag 4554. Overzicht: Op de Groninger Graanbeurs was het aanbod klein. Stemming was vast. Hogere prijzen. Voor de beste tarwe besteedde men f 27.25 De aanvoer bestond uit plus mi nus 200 ton. Rogge circa 75 cent duurder, werd bii gering aanbod vlot verkocht tot f 28 75. Winter gerst plus minus f 1 50 hoger, kon in de goede monsters f 30.10 bedingen. Tweede soort om en bii f 29.50. Zomergerst. vrijwel in 'n doen. werd geplaatst voor f 32.25. De witte haver circa f 1.50 ho ger. werd meest verhandeld van f 27.tot f 27.25. Een paar extra mooie partijen bedongen f 27.50. Karwijzaad om en bii f 2.duur der. ging van f 57,tot f 59. van de hand. Voor siagliinzaad ging de priis f 50.tot f 54. In de vorige zaden ging weinig om. Al deze prijzen gelden voor boerenpartijen, franco Groningen inclusief provisie. Veemarkt Groningen GRONINGEN. 17 Mrt. Kalf- en melkkoeien 10501125 925 100. 725850. kalfvaarzen 875 950. 700800. zomerkalvende koeien 9501000. 750875. vare koeien 750850, 550700. stieren 2.462.54. 2.152.30. per kg. slachtgewicht, kalveren en pin ken 150525, slachtvee 2.60 2.66, 2.25—2.45. 1.80—1.95 per kg. slachtgewicht. nuchtere kalveren 2035. weide schapen 90—120. vette lammeren 7590. vette schapen 100130. loopvarkens 5085. biggen 40—46. 3036. vette varkens 1.681.70. 1.45 1.60 per kg. levend gewicht, zouters 1.681.72 per kg levend gewicht. Aanvoer: 1424 runderen. 2005 kalveren. 242 schapen. 485 var kens. 302 biggen. 31 paarden. 43 bokken en geiten. Totaal 4532. Overzicht: van het gebruiksvee was het aanbod groot, zo werden de beste en geschiktste kalf- koeien en het weidevee gretig verkocht. Zij brachten hoge prij zen op overigens was de han del zeer traag gestemd, waar door de prijzen moeilijk waren te handhaven. Van het slachtvee was eveneens de markt ruim voorzien, maar de beste kwali teiten vormden hiervan een klein deel. Het grootste deel bestond uit middelmatige en afwijkende kwaliteit. De handel over het ge heel verliep vlug. doch de prijzen bleven onveranderd. Bii grote aanvoer gingen voor de nuchtere kalveren de prijzen iets hoger In de vette varkens waren handel en omzet gedurende het markt- verloop zeer langzaam met on veranderde prijzen. Ook voor de zouters bleven de prijzen gelijk aan de vorige week. De handel in biggen was ondanks de kleine aanvoer lusteloos. Van het wol- Vee was het aanbod zeer klein en de handel verliep over het ge heel traag.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5