Nieuwe Niedorp (be)keert zich tot de tuinbouw Poëzie die een vraagteken achter de schoonheid zet Verkeersongeval bij Monument op Afsluitdijk berecht Geneeskundige Dienst B.B.: werk van barmhartigheid Pioniersbepaling maakt bedrijfsstichting mogelijk Officier eiste slechts 25.- Rechtszaak uit de oude doos DE EXPERIMENTELE DICHTKUNST Waarde-oordeel niet mogelijk Markt en Beurs JAN MUSCH IN „DE VREK" VAN MOLIERE NIEUWE NIEDORP In de redevoering die burge meester Baken Maandagavond in de eerste openbare raadsvergadering na Nieuwjaar hield, herinnerde hij aan de vaststelling van het uitbreidingsplan, dat het splitsen van weide of akkerbouwbedrijven in tuinbouwbedrijven a.h.w. onmogelijk maakt. Ondanks de (door de LTB) aangevoerde bezwaren had Haarlem het plan toch goed gekeurd. Kennelijk met het oog op het nadien ingestelde beroep, bracht spr nu echter in het midden, dat de zgn. „pioniersbepaling" in bijzondere gevallen, naar het oor deel van B. en W„ zodanige vestiging van tuindersbedrij- ven toch nog wél mogelijk maakt. Als argument om het stichten, van tuinbouwbedrijven in de hand te houden, een beperking waar tegen van R.K. zijde fel wordt ge streden, noemde spr. de wense lijkheid om eens tot het herver- kavelen van de landbouwgrond te gedaiken. Wanneer alle adviezen gunstig luiden, zo betoogde spr., kunnen belanghebbenden zeker rekenen op eon loyale toepassing van deze bepalingen. Het wan trouwen van reclamanten is naar zijn oordeel daarom zeker onge motiveerd geweest, Wegens de ingebrachte bezwaren bij de Kroon moest hij echter toch eerst de beslissing afwachten Daarvoor had burgem. Baken betoogd dat die gemeente Nw. Niedorp sedert 1939 van grasland meer en meer op akker- en tuin bouw is overgegaan. De oppervlakte bouwland nam van 16.98 toe tot 26.84, en de oppervlakte tuingrond van 7.26 tot 12,26 Deze percentages be ginnen die van Oude Niedorp zelfs te naderen (24.59 en 17.58). De gemiddelde bedrijfsgrote m in beide gemeenten verschilt ook zoveel niet meer: tuinders Nw. Niedorp 3.88 en Oude Niedorp 3.89, andere agrarische bedrijven 8 resp. 7,6 HA. Van tastbare uitbreiding was in 1952 geen sprake, want er werd niets gebouwd. Nu ei* voor de on bewoonbaar verklaarde huizen een extra volume van 5 toege wezen is, kan er in '53 althans weer iets gebeuren. De storm heeft een ravage aan gericht in zwembad .,De Rijd" zodat de gemeente wel „in de buil" zal moeten tasten als men deze inrichting nog behouden wil. Enkele weken geleden is de nieu we brandspuit aangekomen en beproefd. Voor het noodgebied Na de watersnood gememoreerd te hebben stelde hii voor f 2500, uit te trekken voor financiële hulpverlening voor het getroffen eiland Tholen, in samenwerking met vele andere Noordhollandse gemeenten. De bevolking zelf had reeds 7188,— opgebracht voor het rampenfonds. Het bezoek van diverse burge meesters aan Tholen had vlg. voorzitter aangetoond dat aller eerst opname van een groot aan- KAB VAANDEL WIJDING EN LUSTRUMVIERING WIERINGERMEER. - Zondag 15 Maart had het K.A.B.-bestuur haar leden en belangstellenden opgeroepen voor een feestelijke bijeenkomst, die eertijds door de nationale ramp uitgereid moest worden. Nadat de voorzitter, de heer F. J. Veraart, op een gevoelvolle wijze de slachtoffers van de ramp had herdacht met een ge zamenlijk gebed, ging pastoor De Wit, op verzoek van de vaandel commissie. over tot de vaandel- wijding. De heer S. Battinsa onthulde het vaandel en gaf uitleg van het ontwerp. Pastoor De Wit fehcueerde de jonge vereniging met het vaan del en hoopte dat het een teken van eenheid en krach zou zijn voor alle katholieke arciders in de Wieringermeer. De voorzitter van de K.A.B. dankte allen die hadden mede gewerkt om dit vaandel te kun nen aanschaffen, speciaal mevr. Brattinga, die er zeer veel zorg aan heeft besteed. Hierna werd ter ere van de lustrumherdenking een spel op gevoerd van A. J. Zoetmulder: ..Als stad en land elkaar ontmoe ten". De heer M. M van Beek- veld. die de regie had mocht mét zijn gezelschap een succes oogsten. De jonge krachten be loven nog heel wat voor de toe komst. Vooral het spel van j. Loozen en C. Westdo 'p was echt natuurlijk. Ook Jo Niouwenhui- zen gaf door haar spel een be lofte voor de toekomst Het grote aantal aanwezigen bewees dat naast de, D.W.O.- toneelvereniging. ook die van de K.A.B.-ers toch wel zeer gewaar deerd wordt. Pastoor De Wit sp *ak het slot woord en dankte de spelers voor het leerzame stuk dat ze geboden hadden. Prof. Dr Feron komt WIERINGERMEER. Het is de Raad van Overleg in de Wie ringermeer mogen gelukken om Mgr. dr. D. Fèron, professor aan het Groot-Seminarie te Roermond bereid te vinden een spreekbeurt voor de katholieken van de Wie ringermeer te houden. Het belooft een zeer interes sante avond te wbrden voor jong en oud, zodat wij een bezoek aan Hotel Smit Zondagavond half acht warm kunnen aanbevelen. Zo de ouden zongen, piepen de jongen MIDDENMEER. De nog jeug dige zoon van kapper De Jong heeft j.l. Dinsdag in Haarlem deelgenomen aan de eerste ronde van het kapconcours om het landskampioenschap. Hij plaatste zich met 414 pnt. in de 2e ronde, die volgende maand te Hilversum wordt „verkapt". Een mooi suc ces voor deze 19-jarige kapper. tal kinderen voor een vacantie- verblijf zeer gewenst was. Ver der is er behoefte aan honden, katten en fruitbomen. Het voorstel werd goedgekeurd. Met instemming werd verno men dat het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier einde lijk de gaten in de Terdiekweg gaat herstellen. Ontsiering van het landschap- schoon door telefoonpalen is niet altijd te voorkomen, maar het wordt volgens de P.T.T. zoveel mogelijk venmeden. De Inspecteur van Onderwijs heeft bericht dat het handwerk- onderwiis in de openbare scholen niet aan de verwachtingen beant woordde. omdat het aantal les uren véél te klein was. Hij had inmiddels opdracht gegeven we kelijks dubbel zoveel handwerk uren te laten geven. De onder wijzeres was voor haar taak vol komen berekend. Dan besloot de raad in de win kelsluitingsverordening een be paling op te nemen om kraam- houders en viskopefs gelegenheid te geven Zondags 's avonds straathandel te bedrijven. Nog een wachthuisje De heer Gaayaard was nogal verbolgen dat men in het ooste lijk deel van Nieuwe Niedorp niet met de lijst gecollecteerd had voor een bijdrage in het stichten van een autobus wachthuisje, ge lijk ook in het Westen was ge schied De heer Verver, tot wien deze tirade kennelijk gericht was, trapte daar niet in. Hij. consta teerde alleen maar dat een tel ling heeft uitgewezen, dat het plaatsen van een wachthuisje bij het Klooster véél meer urgent was. De tactiek van B. en W. is dientengevolge onjuist. Volgens burgem. Baken kunnen de bus passagiers bij het klooster in elk geval nog enige beschutting vin den. Maar weth. Zwagerman viél hem af, door op te merken, dat in dit geval de zaak wel anders ligt. omdat voor het geval Terdiek de burgerij het initiatief nam, en hier de gemeente, daartoe aangespoord door Winkel, welke gemeente ook de helft van de stichtingskosten wil betalen. De NACO geeft weer een vergoeding van 500,Dit huisje is erg duur 3075,om dat aan de Pfovincie 1400,be taald moet worden voor het af- kooprecht van vluchtheuvel en uitwijkplaats. De begroting De gemeente Nw. Niedorp is getuige de behandelde begro ting, financieel kerngezond. Deze begroting was n.l. lang niet karig opgezet en toonde toch nog 4015,71 voor onvoorzien, terwijl 12000,— gereserveerd werd voor restauratie van de toren, 1250, uitgetrokken werd voor oprui ming van de vuilnisbelt, de raads leden voortaan een verhoogd pre sentiegeld van 4,zullen krij gen, evenals de leden van de wó- ningcommissie die tot dusveri-e gratis werkten, terwijl f 500, uitgetrokken werd voor het ver tegelen van het schoolplein. Te gelijk met deze begroting werd in beginsel besloten tot het stich ten van een gymnastiekzaal ach ter de O.L.-school, en alvast een bedrag van 1000,bestemd voor het financiëren van het voorbefeidingswerk. De kapi- taalsdienst toonde een overschot van 37282,80. Bij de inkomsten werd op 5310,extra uit de ondernemingsbelasting gerekend en 2977,extra Rijksuitkering. De reserve bedraagt nu 21.966,41 buiten genoemde „torenreserve". De begr'oting van Maatschappe lijk Hulpbetoon is sluitend ge maakt met een bijdrage van 13.502,35 (v.j. 9.952,—). Nieuwe subsidies: Kraamcen- trum Wit Gele Kruis Alkmaar 110,consultatiebureau voor kinderhygiëne 195,Boeken- auto 25,en Chr. Lagere Land bouwschool 30,Verder wer den alle subsidies op gelijke voet van vorig .jaar gesteld. Afgewe zen werden de aanvragen van de R.K. Reclassering te Alkmaar en te Hoorn, van SIMAVI, Centraal Beroepskeuze comité. Centrale van R.K. Militaire Tehuizen en toneelvereniging Cicero. Laatst genoemde vereniging geniet ech ter al vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting, en dat is méér waard dan een subsidie. De heer Keesom had geconsta teerd, dat Nw. Niedorps jeugd ge regeld het polderdijkje, dat langs de gemeentelijke speeltuin loopt, doorsteekt. Zoiets is niet zonder gevaar en bovendien ergerlijk, want dan loopt het water1 de speeltuin in Spr. wenste behoor lijke voorzieningen. Weth. Zwagerman hekelde het feit dat de ouders hun jeugd maar met grote schoppen laat sjouwen. Het is méér de schuld van de ouders dan van de kin deren, Het enige middel is. dat wordt gewerkt. Het is echter1 ver regaand, dat er ondanks de her haalde vernielingen nooit enig toezicht is geweest, zelfs niet van de politie. WÏERINGEN. Gistermiddag is op de zitting van de Alkmaar- se rechtbank wederom ter sprake gekomen het ongeval dat zich op 14 April van het vorige jaar heeft voorgedaan bij het monu ment op de Afsluitdijk, waarbij een dame, die bij haar echtge noot achter op de motor zat, de voet werd afgereden. De auto van de heer T. B. uit St. Andries (België) stond in de berm van de weg. Hij stak de richtingaanwiislampen uit, keek naar alle kanten rond. zag ner gens verkeer naderen en reed langzaam, de we» op. Hii was juist ongeveer een meter op de rijbaan, toen hij een klap hoor de: een motor, bestuurd door de heer A. D. klapte tegen zijn wagen, met het noodlottige ge volg. Deze zaak was eerst ter be oordeling voorgelegd aan de kan tonrechter te Den Helder, die de verd. H. een boete van 25 gulden had opgelegd, terwijl de ambte naar van het Openbaar Minis terie een boete van 120 gulden had geëist. De officier van iustitie, mr. A. W. Holstein. was het met de zienswijze van de kantonrechter eens. Hij was van mening dat de schuld aan het afrijden van de voet van de dame, geheel te wijten was aan de rijfout van haar echtgenoot, die hii echter niet wilde vervolgen, omdat de straf al zwaar genoeg mocht worden genoemd. Hii maakte namelijk de fout. aldus de offi cier. om vlak langs de supstrook van de weg te blijven rijden, hetgeen zeer onpractisch is ge weest. Toch bleef hij cok van mening, dat de verd. H„ terwijl hii de weg opreed, nog meer voorzichtigheid had m )eten be trachten, dan hij al gedaan had. Hii had namelijk de motorrijder kunnen en dus ook moeten op- Ere wien ere toekomt 't VELD Het wegvallen van enkele regels uit ons verslag van het 25-jarig Pastoraatsfeest van Pastoor v.d. Burg is eigenlijk fa taal geworden voor de R.K. Zang vereniging „Sonora" uit Zijde wind. De R.K. Gemengde zangver eniging „Sonora" o.l.v. de heer Hof heeft n.l. met versterking van het kerkkoor voor een zeldzaam mooi sluitstuk van het feest in de vorm van de machtige 5- stemmigé cantate „Hulde aan het Priesterschap" van J. Haagh S.ss.R-,. welke met begeleiding door Vera Groot aan het orgel, na afloop van het plechtig Slui tingslof ten gehore werd ge bracht. Het zou onjuist zijn deze werkelijk kunstzinnige prestatie niet te vermelden. Ere wien ere toekomt nerken. De strafmaat ran 25 gulden leek hem juist, voor wat hii de (geringe overtreaina van de autobestuurder noemde. Hij kon daarom ook niet meegaan met de eis van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie waarin verdisconteert lag de schuld aan het zware lichamelijk letsel. De verdediger van H mr. A. V. M. Leesberg uit Alkmaar, meende eveneens, dat de groot ste schuld bij de motorrijder lag. Hii was van mening, dat de chauffeur onmogelijk nog voor zichtiger had kunnen ziin. omdat hij alles had gedaan, wat hii kon doen. Hii vroeg verruetiging van het vonnis van de kanton rechter en vrijspraak. De rechtbank bepaalde de uit spraak op Dinsdag 31 Maart. CASTRICUM. Op 19 Mei 1951 gebeurde op het kruispunt DorpsstraatSieweg een noodlot tig ongeval, waarbij ee<- motor rijder, die met zijn verl iofde van Den Haag op weg was naar Leeuwarden, gehinderd door de onpractische manoeuvres van een bestelwagen, tegen een muur op reed en zodanig aan een der voe ten werd gewond, dat hij deze in den vervolge moest missen. De officier van iustme had de chauffeur van de bestelwagen. L. C. te Alkmaar, ten raste ge legd, dat hij. bij het nemen van de bocht van de Dorpsstraat naar de Sieweg niet eerst was gaan rijden op de linkerkant van de rechterweghelft. ten tweede, dat hii de motorrijder die uit de tegenovergestelde richting kwam. de „pas" had afgesneden en op de derde plaats, dat hij de bocht naar links niet ruim genoeg had genomen. De motorrijder werd door het Openbaar Ministerie verweten, dat de snelheid ter plaatse (on geveer 50 km) veel en \eel te hoog was. Voor het eerste feit eiste de officier tijdens de behandeling van deze zaak gistermiddag door de Meervoudige Strafkamer van de Alkmaarse rechtbank een boete van 25 gulden subs. 10 dagen en voor de beide andere feiten boeten van 10 gulden subs. 5 dagen. De verdediger van C„ mr. Sluvs uit Bergen, constateerde eveneens, dat de motorrijder te v.eel snelheid had. zodat aan de chauffeur geen gelegenheid open stond, hem zo tijdig te zien aan komen. om nog de meest juiste maatregel te kunnen nemen. Mr. Sluvs was van mening, dat zijn cliënt voldoende voorzichtigheid in acht had genomen om re wor den vrijgesproken. De rechtbank bepaalde de uit spraak op Dinsdag 31 Maart. ALKMAAR De afscheids- tournée van Jan Musch heeft zulk een succes geoogst, dat het nood zakelijk is gebleken, in verband met de vele aanvragen uit alle delen van ons land, de tournée minstens met enkele maanden te verlengen. In Maart van het vo rige jaar jubileerde Jan Musch met zijn ruim zestigjarige toneel loopbaan, in Alkmaar. Hij speelde toen de hoofdrol in „De Spaanse Brabander". Momenteel vertolkt hij de hoofd-figuujf,Harpagon in „De Vrek" van Molière en het is wel door deze creatie, dat hon derdduizenden Nederlanders aan hem hun dierbaarste herinnerin gen hebben op toneelgebied. De directie van het Gulden Vlies achtte het dan ook alleszins ver antwoord Jan Musch met dit stuk naar Alkmaar te laten komen. Dit is gelukt. A.s. Zaterdagavond treedt hij op, Jan Musch, eén der grootste en veelzijdigste toneel spelers, die er ooit in Nederland geweest zijn. Zilveren professiefeesi broeder Paschalis Hoogenboom S.C.J. WARMENHUIZEN. In het Juvenaat a. d. Antwerpsestraat weg te Bergen op Zoom viert de Eerw. Broeder Paschalis Hoogen boom morgen, op het feest van St. Joseph, zijn 25-jarig profes- siefeest. Broeder Paschalis (in de wereld Joh. Hoogenbooim) werd op 26 Februari 1895 te Warmenhui- zen in Noord-Holland geboren. Op het feest van St. Joseph in 1928 werd hij geprofest. De jubi laris was achtereenvolgens werk zaam te Liesbosch, Princenhage, Westerbeek en te Bergen o. Zoom. Zijn bezigheden liggen zowel in de tuin als in het huis. Vermeldenswaard is ook dat twee broers van de zilveren ju bilaris priester zijn bij de Con gregatie der Priesters van het H. Hart. Beiden zijn missionaris, de een op Sumatra, de ander in Brazilië. Het feest zal Donderdag met de familieleden in intieme kring in het Juvenaat gevierd worden. De dag wordt ingezet met een plech tige H. Mis, welke door pater rector Veringmeyer wordt opge dragen. Stille Omgang DE RIJP Vrijdag j.l. verga derde het Gezelschap van de Stil le Omgang, afd. De Rijp-Graft in café Blokdijk. Na uitvoerige bespreking be treffende de as. Stille Omgang naar Amsterdam op Zondag 22 Maart a.s., waarbij het vervoer verzorgd zal worden door Hooij- berg's Autobedrijf te De Rijp, gaf pastoor Holtkamp een historisch overzicht, toegelicht met, licht beelden. over het Katholieke le ven naar aanleiding van het Eeuwfeest Herstel Bisschoppe lijke Hiërarchie in Nederland. De heer G. de Jong, bood pas toor Holtkamo een fraaie pente kening in lijst aan van de voor malige schuilkerk te Noordeinde van Graft. Dit fraaie werk is ver vaardigd door de bekende teke naar Maarten Oortwijn te Purme- rend. Niemand zal kunnen verhin deren, dat er in een gewapend conflict slachtoffers vallen on der de burgerbevolking. Dat kan ook de organisatie „Bescherming Bevolking" niet. Zij kan er ech ter wel voor zorgen, dat het aantal slachtoffers zo gering mo gelijk blijft. Een goede genees kundige dienst is hiervoor een eerste vereiste. De E.H.B.O.-verenigingen lei den op het ogenblik tezamen met het Rode Kruis in het hele land ruim 100.000 E.H.B.O.-ers op .Een belangrijk deel van hen zal de eerste hulp bij de blok- ploegen en de verschillende B.B.- diensten gaan verzorgen, in het bijzonder bij de GENEESKUN DIGE DIENST. De mobiele geneeskundige groepen in totaal zullen zij jn het gehele land 15.000 man nen en vrouwen omvatten vormen in de A.-gebieden, de gebieden met belangrijke doelen, de onmisbare aanvulling op de plaatselijke geneeskundige dienst. Een mobiele geneeskundige groep bestaat uit 2 a 3 artsen, 2 verpleegsters, 16 volledig op geleide E.H.B.O.-ers, 4 chauffeurs en 2 ordonnansen. Aan elke groep worden 8 gewonden-trans port-ploegen toevertrouwd. Iede re transportploeg beschikt over een vrachtauto voor het vervoer Kindergymnasfiek BEEMSTER De kleuters en kinderen van de gymnastiekver eniging Hercules te Midden-Beem- ster hebben van hun uitvoering een welgeslaagde middag ge maakt, waarbij burgemeester en mevrouw Pesman en de ge meentesecretaris met zijn echt genote aanwezig waren. De heer D. Olie bewees, dat hij zijn kleu ters heel wat weet bij te brengen. e BERGEN In de lezing die Gerrit Kouwenaar gister avond voor het Kunstenaars Centrum Bergen heeft ge houden over de jonge Nederlandse poëzie, heeft hij een cirkel getrokken rond het vraagteken dat dé experimen tele dichtkunst achter de schoonheid heeft geplaatst. Het vraagteken kwanf ër des te duidelijker door uit. De ex perimentele poëzie vindt in ons land nog geen klankbord van betekenis. Ook in de kring van het Bergense Kunste naars Centrum sloeg zij gisteravond kennelijk niet aan. Veertien dagen geleden sprak Simon Vinkenoog over dezelfde experimentele poëzie. ..'Vat kan ik er eigenlijk van zeggen." zei hij. „ik kan er niets van zeggen." Dat was een eerlijk woord. Vin kenoog is argelozer dan Kouwe naar. jonger, meer kunstenaar. Hij wond er geen doekjes om. Kouwenaar is handiger: Mi wond er de doekjes der literahe histo rie om. Maar ook hii heeft wei nig of niets verteld -van het experiment dat de nieuwste Nederlandse poëzie, volgens hem, is geworden. Kouwenaar lijkt een wiskundeleraar. Ziin college was zo droog als een wiskundeles kan ziin. Kouwenaar heeft ook expe rimentele gedichten gé.ezen. Dat deed hii nog droger. Het gaat niet om net verhaal in deze poëzie, zei hii het gaat om de gevoelswaarde en om wat er te berde wordt gebracht bui ten de redelijke mededeling om. Wii geloven, dat dit voor dè poëzie geldt. Het surrealisme ontdekte het onderbewuste, zei hij. en wij ge loven hem niet, De experimen tele poëzie keert zich legen de specialistenkunst, die haar heil zoekt in de schoonheid.,conceptie om haarszelfs wil. Maar wii menen dat de dichter ren spe cialist dient te ziin. een vakman en wii geloven dat e.ke waar achtige dichter zich keert tegen de schoonheidsconoeolie om haarszelfs wil, zelfs al spreekt die dichter van l'art pour I'art. Uitvoering voor het Rampenfonds TUITJENHORN. In onder ling overleg tussen de zeereerw. pastoor en de burgemeester van Harenkarsoel is goedgevonden dat a.s. Zaterdagavond in het patronaat een opvoering zal plaats hebben van het boeiende toneelspel van A. v. d. Lugt ..Verloren dorp". Dit toneelspel is ge-inspireerd op de recente gebeurtenissen in het dorpje Tignes, dat in Maart 1952 moed willig. zij het voor het algemeen belang, van de aardbodem werd weggevaagd. De toneelvereniging Het Masker van Warnu-nhuizen zal het onder leiding van Jaap van Baar voor het voetlicht bren gen. Reeds heeft deze vereniging een succesvolle opvoering te Warmenhuizen achter de rug. De baten komen aan het Rampen fonds ten goede. De kortste weg werd een lange weg TUITJENHORN. Jan B. gaat nog al vaak een praatje maken met ziin buurman Jan D. en het gaat ook wel eens omgekeerd. Eén stap over een laag hekje en ze ziin op buur- mans erf. Zo was het ook i.l. Zondag. Jan B. nam echter de hindernis niet volgens gewoonte, met het gevolg dat hu nu in een rekverband in het zieke huis ligt en dat Jan D. nu voorlopig geen burenvisite krijgt. In de tiidsmentalitert van de experimentele dichter wordt ge zocht naar de dynamische syn these van alle revolulionnaire daden van de laatste vnftig jaar. Dit is pathos zonder meer. vin den wij. Men is op zoek naar de mens, men heeft belangstel ling voor de spontane creativi teit. Wij hebben dat ook al ge hoord na de eerste wereldoorlog. En Forum, dat voorbii is. vol gens Kouwenaar. wilde: een vent. geen vorm. Wij scheppen voor Heiland een nieuwe, minder regionale letter kunde. zegt Kouwenaar Maar wii vragen ons af of de poëzie van Bloem, van Nuhoff. van Roland Holst of de poëzie van Hooft, van Breero. van Leopold regionaal genoemd kan worden. Goed. Gorter. Van Osrayen en Achterberg erkennen de experi mentelen als hun grote Neder landse voorgangers en verder zoeken zij hun meesters in de buitenlandse literatuur, hun aan knopingspunten in het buiten land. De dode tradities tasten het levend gevoel aan, daarom door breken wij de grammat.'ca, zegt Kouwenaar. het rijm gebruiken wii alleen functioneel. Maar ziin de grote, zelfs de grote Nederland se, poë tische tradities dood? En is het ideale rijmgebruik niet een func tioneel rijmgebruik? Over de onversiaanbaarheid der „atonale" poëzie flodderde Kouwenaar uiterst vlot heen. Het viel nogal mee. dacht hij. en: men moet onze gedichten niet ondergaan, maar met wiid-open ogen meedichten. Wij geloven KVP vergadering ST MAARTEN De afdeling K.V.P. van St. Maarten vergader de onder leiding van voorzitter C. Roozendaal in de R.K. school te 't Rijpje. De voorzitter was zeer teleurgesteld over de matige opkomst, terwijl er toch zo'n be langrijk punt op de agenda stond als de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedge keurd, De heer A. Klaver die ziin penningmeesters-functie heeft neergelegd, werd dank ge bracht voor het vele belangrijke werk dat hij voor de afdeling heeft verricht. Bij de bespreking candidaat-stelling werden als zo danig gekozen de heren P. Th. Blom. H. Blokdijk, A. Klaver, G. Mulder, C. Roozendaal en J. van Schagen. Na uitvoerige bespre kingen werd vervolgens pdlitiek advies uitgebracht: 1. J. van Scha gen, 2 A. Klaver. 3. C. Roozen daal, 4. G. Mulder, 5. P. Blom en 6. H. Blokdijk. De groslijststem ming werd bepaald op Zondag 29 Maart. Door het bestuur is een leden wervingsactie gehouden met als gevolg dat liefst 22 nieuwe leden konden worden genoteerd. Be sloten werd om leden die zulks wensen de gelegenheid te bieden om hun contributie in gedeelten te betalen. dat men elk gedicht aitiid met wi.id-open ogen en een wiid-open hart moet meedichten Een waarde-oordeel over deze poëzie is moeilijk te geven, zo niet onmogelijk, geeft Kouwe naar toe en daar zijn wij het volkomen mee eens. Ais wii u dan nog vertellen dat hii de experimentele dichters rang schikt in sterk (er) socialen en anderen, waarvan de eersten. Elburg, Lucebert en Schuur, „de meeste kansen hebben" en dat wii ons" het meest hebben ver maakt met Kouwenaar; adagium dat „het toeval de enige waar heid" is ia. lezer, waarheid, geen werkelijkheid. dan weet men zowat hoe Kouwenaar de experimentele poëzie gisteravond heeft omspeeld. Tenslotte las hii gedichten van Lodeizen, van Lucebert. Elburg. Vinkenoog. Claus. Rodenko. Rem- co Campert en van hemzelf. Hij deed dat slecht, hij wist het en hij verontschuldigde zich daarvoor. Mr. Kamp noemde deze verzen bij uitstek ongeschikt voor een eerste kennismaking. Zelfs Luce bert die bijtijden een waar achtig groot dichter is. daarvan ziin wii overtuigd kwam er tamelijk bekaaid af. Wie naar Kouwenaar hebben geluisterd ziin heengegaan met de wetenschap dat een naar tor telduiven een borrel ziin gaan kopen en Kouwem.a** stotterde als een geheelonthouder toen hij dit Rodenko-graoie lanceerde. Onze mening? Lodeizen. El burg. Campert ziin dichters. Lucebert is een groot dichter. Vinkenoog is misschien een dich ter, Claus en Rodenko ziin noch groot, noch dichter maar Claus is een meesterlijk romancier en Kouwenaar is en was droog en cerebraal en niet onhandig. M. D. Gunstige verwachtingen voor Texels Seizoen TEXEL Het is pleziering dat Texel, ondanks cie watersnood, het komende seizoen met opti misme tegemoet kan zien. De aanvragen der zomergasten stro men regelmatig binnen, aldus voorzitter Rab in de vergadering van de Texelse V.V.V. Er is een verlies ontstaan van f 1745.10, waor d0*7ondanks heeft de vereni ging er nog nimmer financieel zo gunstig voorgestaan. Het bedden- geld werd vastgesteld op f 1.10 per bed voor de vacantiehuisjes. Aan de gasten zal een herinne ring worden gegeven (i.v.m. een nieuw controlesysteem), waarvan de kosten door V.V.V. zullen worden gedragen. Het museum trok 12000 bezoekers. Het lid maatschapsgeld zal tegelijk met de V.V.V.-contributie worden ge- ind. De heren N. van Schoonho ven en J. Zwan werden in het bestuur herkozen. De aandacht werd gevraagd voor de parkeer plaats te Het Westerslag in de Koog en voor het plankier al daar, in verband met de ernstige duinafslag. Er werd op gewezen dat de afsluiting van vele plaat- :ls sen ten bate van de vogels tot opstopping van het publiek leidt. Men hoopt tot een aanvaardbare regeling te komen met de Tax- verenigingen. Groslijst KVP EGMOND AAN DEN HOEF. Voor de grosliiststemming van de K.V.P., afdeling Egmond aan Den Hoef, zijn de volgende personen candidaat: P. Bras, P. Brouwers. C. Groot Gz„ Jn. Grcot Nz S. Hopman, P. Simons. J. de Waard Jz„ M. Zoon. De grosliiststemming zal op het einde van deze maand plaats vinden. van 4 zwaar- of 10 lichtgewon den. De eerste daad van een mo biele geneeskundige groef) na 'n bombardement bestaat in het inrichten van verzamelplaatsen voor gewonden, waar een eerste behandeling kan worden gege ven. Zwaar gewonden, worden hierna naar ziekenhuizen over gebracht. Voor de B-kringen zijn klei nere geneeskundige teams ge projecteerd, bestaande uit 1 arts, 6 gedipomeerde E.H.B.O.-ers en 1 chauffeur. Van de geneeskundige groe pen wordt een werk van barm hartigheid verlangd. Naasten liefde is vooral bij de Genees kundige Dienst beslissend voor de resultaten, die bereikt kunnen worden. Passie-avond voor Vrouwenbeweging BEEMSTER De katholieke vrouwen van West-Beemster heb ben een passieavond gevierd, met lichtbeelden, die gegeven werden door mevr, Steijger-Asperslagh. Met meditaties en declamaties maakte zij er een stemmingsvolle avond van. Haar zoon, de heer L. Steijger, verzorgde de fraaie lichtbeelden. Gramophoonplaten completeerden het programma. De leden van de Vrouwenbeweging werden aangespoord op de feest dag van de H. Jozef de emigran ten te gedenken. Het uitgaans- dagje zal worden gehouden op 3 Sept. Men maakt dan tevens een excursie naar de Gerofabrieken. Nadat de dames op haar plicht was gewezen aangaande de ko mende verkiezing, sprak de Zeer- eerwaarde heer Pastoor over de Gregoriaanse kerkzang en herin nerde hij aan de boete- en ge bedsdag voor de Vrouwenbewe ging op Maria Boodschap. Hij vroeg haar zich evenals dé man nen te scharen achter de pro cessie op Witte Donderdag en Goede Vrijdag. Biljarten DE RIJP In café Grasboer werden de jubileum-wedstrijden van D.O.S. voortgezet. Hieraan namen deel: D.OS.; O.K. (West- Graftdijk) en G.Z. (Ursem). De wedstrijden, resulteerden in een le prijs voor O.K., terwijl D.O.S. en G.Z. resp. de le en 2e prijs be haalden. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: G.Z.O.K.: P. KoelemijC. Wit 0—2: A. Muis—H. Wit 0—2; A. GrootJ. Peters 20; M. Kluit J. Stigter 2—0: G. de Graaf—R. v.d. Beidt 0—2; F. Kluit—J. Ot- sen 02; K. BootsT. v.d. Beidt 0—2. D.O.S.G.Z.: P. OudejansP. Koelemij 20; P. Schouten—A. Muis 20; A. VeldA. Groot 0 2; P. Taam—W. Kluit 2—0; C. Al lesG de Gi'aaf 0—2; J. Berk houtF. Kluit 2—0; D. Polman K. Boot 20; D. PolamK Boots 2—0. D.O.S.O.K.: P. OudejansC. Wit 0—2: P. Schouten—H Wit. 2, —0; A. Veld—J. Peters 0—2; Cé AllesJ. Stigter 2—0; P. Taam R. v.d. Beidt 2—0: J. Berkbout J. Otsen 02; D PolmanT. v.d. Beidt 0—2. Aanrijding BERGEN Dinsdagmiddag om half zes heeft zich op de Berger- weg een aanrijding voorgedaan tussen de bus van de Bergense Busonderneming N.H.A.D.O. en een vrachtauto van de veevoeder- handel v/h Go vers en Kuijper te Alkmaar. Op de hoogte van café „Rust wat" wilde de vrachtwagen, ko mende uit de richting Bergen het erf van boer van Amersfoort op rijden. Alvorens hij hiertoe over ging liet hij zijn wagen stoppen, stak zijn richtingwijzer uit en stak over. Tegelijkertijd was ech ter de Bergerhus eveneens uit de richting Bergen komende, hem achterop komen rijden, en tracht te de vrachtwagen te passeren. Dit was toen echter niet meer mogelijk. De vrachtwagen greep de bus waarin vele passagiers ge zeten waren, in de flank aan de voorzijde en drukte hem tot aan de voorkant van de brug, die toe gang geeft tot do voordeur van de boerderij, vernielde deze en kwam 40 cm. van de slootrand verwijderd tot stilstand. De deur van de bus werd er uit gerükt en de bus werd aan de voorkant vrij ernstig beschadigd. De passagiers en de chauffeur kwamen met de schrik vrij. De motor van de vrachtwagen werd eveneens zwaar beschadigd. De verkeers politie stelt onderzoek in. NRD-SCHARWOUDE. 18 Maart 2500 kg peen b 14.50. c 8.50. 3500 kg kroten a 8 71- 9.00. b 6.306.50. modjo 4.0C. 83 000 kg rode kool 7.00—10.60 ,5000 kg gele kool 6.50—8 70 190.000 kg deense witte 6,00—9.00. 1700 kg groene kool 2 12.00—27.(0 WARMENHUIZEN. 18 Maart Peen B 13.70—14.30; C 9—11.30; •ode kool 7—10.40; gele kool 6.50 —9: witte kool 6—6.80. LANGEDIJK, 18 Maart. 60,000 kg rode kool I 7—9.10; 20.000 kg gele kool I 9.20—14.20, II 6.50— 9; 190.000 kg Deense witte 6 8.30; 900 kg peen b 13.50, c 8.40 -9.50. AVENHORN. 17 Maart. 7000 ka rode kool 7.0011.00. 4000 kg gele kool 5.50—13.30. 1400 .kg grove uien 50 0050.80, gewone 53.00—54.70. 34000 kg ronde bieten 1 8.409.10 2 7.30 —8.40. 3 4.000.20. 1500 kg wit lof 1 41.00—48.00. 2 .>7 00—38.00 3 27.00—33.00, 22.000 k» peen 2 13.1016 10. 3 9.50—11.00. 4 4.00 —4.30. Doorgedraaid: 8300 kg kool. Opbrengst veevoer: kooi 1.05 oer 100 kg. MEDEMBLIK, 17 Maart. 63.000 kg ronde bieten a 6.60 6.90. b 6.206.40. 5.100 kg lange bieten a 4.10, 10,000 xr breek- peen b 13.20—13.60. e 7,10—7.40. 3400 kg uien middel 50 30. grof 47,10. stek 25.00—29.50 400 kg groene kool 12.0016.0') 8700 ka rode kool 5.60—9.40. 150') ke wit te kool 4.80, 1600 kg witlof 28.00 —45.00.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7