NOORDHOILANDS Prins Bernhard naar Ver. Staten Principiële en practische vragen rond de Zondagswet Demonstratie voor Tito kost 2 piloten het leven Grote belangstelling uit het buitenland Dagblad voor Alkmaar en omgeving Huisbrand niet duurder 82.6 miJlioen Gesneuveld in Korea Complot in Ecuador De Jaarbeurs Met persoonlijke boodschap van Koningin voor president Eind Maart weer terug Nederlanders sloegen Chinezen terug in Korea in Rampenfonds Ernstige toestand in Verre Oosten ZEGT CLARK Twee Meteors na botsing brandend neergestort Vier sprekers lieten zich bij debat verontschuldigen Ihu 'JL - HSSfl Woiiingruil zonder vergunning gewenst De bijzetting van Gottwald Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangTijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Donderdag 19 Maart 1953 - 48e Jaargang - Nr 12732 SCHIPHOL, 18 Maart In vrij dichte mist is gisteravond om 22.05 uur Prins Bernhard in één van de zeven grote DC 6 B's van de K.L.M., het lijntoestelPetrus Plancius" naar New York vertrokken. „Ik heb een persoonlijke boodschap van de koningin bij mij", zo zeide hij vlak voor zijn vertrek, „bestemd voor president Eisenhoiver. Zoals u bekend is maak ik deze reis om mijn programma dat ik begin Februari wegens de ramp zo plotseling moest onderbreken, in New York verder af te iverken". De Prins, die op zijn reis ver gezeld wordt door zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaf, en door de adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, majoor-vlieger G. Sonderman, was gekleed in een grijs costuum en een bruine winterjas. In zijn revers droeg hij een witte anjer. Prins Bernhard arriveerde een half uur voor het vertrek van het toestel op het vliegveld en onder hield zich in de salon van het vertrakrestaurant geruime tijd met mr J. M. A. H. Luns, minis ter van buitenlandse zaken, zijn adjudanten majoor C. G. Geert- sema en luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers, met de heer C. Sesink, hoofd veiligheidsdienst Kon. Huis, en de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, die allen naar Schiphol waren gekomen om hem uitgeleide te doen. Hier werd bovendien aan hem voorgesteld de gezagvoerder van de „Petrus Plancius", de in dienst van de KLM vliegende Ameri kaanse piloot B. Hutchinson. Z.K.H. Prins Bernhard zal in staat zijn, in zijn functie van voorzitter van het Nationale Rampenfonds, de gelden voor de watersnood, in de Ver. Staten in gezameld, in ontvangst te nemen. Tenslotte zal Z.K.H. tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten de gelegenheid hebben zijn con tacten met verscheidene vooraan staande Amerikanen te hernieu wen en te verstevigen. Op 20 Maart zal de Prins te New York een bijeenkomst van de Nederlandse Club bijwonen, waarna Zijne Koninklijke Hoog heid op 21 Maart aan een lunch van de „Union Club" zal aan zitten. Op 23 Maart brengt Z.K.H. een informeel bezoek aan het New Yorkse comité van de „Holland Flood Relief". In Washington zal op 24 Maart de overdracht van de gelden, ingezameld door div. hulpcomité's, geschieden. Op de volgende dag zal Prins Bernhard een rede houden voor de „Natio nal War College", waarna Z.K.H. De zware storm op 1 Februari eeft ook de Afsluitdijk niet espaard. De dijk werd op wee plaatsen beschadigd: over en lengte van 850 m en een- •an 500 m. De werkzaamhe- en hieraan zullen het gehele aar duren. Een twintigtal iuitse steenleggers uit Ober- zll-Mosel bij Koblenz, is mo menteel bezig aan het herstel an de dijk. De Duitsers zul- ?n hier tot October blijven. )e Duitse steenleggers bezig et het herstel van het gat m 5 km bij Breezanddijk. des avonds zal dineren bij am bassadeur van Royen. Op 26 Maart zal de Prins een toespraak houden bij de uitreiking van de „William the Silent Award", de jaarlijkse prijs voor de beste jour nalistieke reportage over Neder land. Op 28 Maart zal Z.K.H. een toespraak houden in de „Univer sity Club" te New York. Z.K.H. heeft het voornemen op 31 Maart de terugtocht naar Ne derland te aanvaarden. Wrak neergeschoten Lincoln naar W.-Duitsland LAUENBURG, 18 Mrt (Reuter) De wrakstukken van de Britse Lincoln bommenwerper, die vo rige week bij de Oost-Duitse grens door Russische jachttoestellen werd neergeschoten, zijn Woens dag met drie vrachtauto's van de R.A.F. uit Oost-Duitsland naar de luchtbasis Celle overgebracht. De Britten stonden bij hun tocht over Oost-Duits grondgebied onder strenge bewaking van Oost-Duitse politie en Russische militairen. West-Berlijnse politieman doodgeschoten BERLIJN, 18 Maart Heden morgen is de Westberlijnse po litieman Erwin Schlaeger, die juist afgelost was van zijn post bij de Gleitunnel, aan de sector grens, door onbekenden doodge schoten. Hij werd met een hoofdwond in de Franse sector gevonden. Zijn dienstrevolver was hem afgenomen. Een verdachte is gearresteerd Moerdijkbrug heden weer open De Rijksweg Dordrecht-Breda over de Moerdiikbrug is heden ochtend om 6 uur voor alle ver keer weer opengesteld. De beperkende bepaling, waar bij deze rijksweg slechts open gesteld was voor voertiugen niet breder dan twee meter, en met een maximum wielbelasting van 800 kg. is dus opgeheven. W e 1 wordt de automobilisten verzocht op de aangegeven wegvakken langzaam te rijden, in ver band met de toestand van de on dergrond van de weg. Tevens is een inhaalverbod ingesteld. SEOEL, 18 Maart (Reuter). Nederlandse troepen bij de Ame rikaanse tweede divisie aan het Koreaanse front hebben een aan val van tweehonderd Chinezen op Hook Ridge, aan de westelijke sector, afgeslagen, aldus heeft het achtste leger medegedeeld. Hook Ridge is een sleutelpositie aan de DEN HAAG, 18 Maart De vaststelling van een Europese kolenprijs per 1 April a.s. door de Hoge Autoriteit van de K.S.G. (Kolen- en Staalgemeenschap) zal zeer waarschijnlijk niet tot gevolg hebben, dat de huis brandkolen in Nederland in prijs zullen stijgen. Wel moet rekening worden gehouden met een prijsstijging van industriekolen. Deze stijging zal maximaal 4 a 5 procent be dragen. Over deze kolenprijs wordt thans nog overleg ge pleegd tussen de Nederlandse regering en de Hoge Autoriteit. Dit heeft minister Zijlstra gis termiddag in de Eerste Kamer medegedeeld. MIG's BOVEN WEST-DUITSLAND? FRANKFORT, 18 Mrt. Het West-Duitse persagentschap D. P.A. haalt verklaringen van oog getuigen aan, volgens welke Dinsdagnamiddag vier straalja gers van onbekende nationaliteit gedurende enige tijd boven West Duits gebied gevlogen zouden hebben. Men meende dat het Mig-15 toestellen waren. Zij zou den te half vijf plaatselijke tijd ten Noord-Oosten van Alten- burschla in Noord-Hessen over de zonegrens gekomen te zijn. Na verloop van acht minuten zouden zij weer naar Oost-Duits gebied teruggevlogen zijn. De Amerikaanse luchtmacht in Duitsland heeft geen inlich tingen over deze zaak gekregen. 's-GRAVENHAGE. In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 82.6 millioen gulden. Dus sinds eergisteren is er dus weer f300.000 bijgekomen. Noodseinen opgevangen Het Britse schip „Higland Queen" heeft Woensdagmiddag medegedeeld, dat het drie keer een noodsein heeft opgevangen. Verdere bijzonderheden ontbra ken. De „Higland Queen" bevond zich toen vermoedelijk ter hoogte van Schotland. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 15 Maart j.l. in Korea zijn gesneuveld: De korporaal J. L. Gorlee, le- gernummer 260829217, geboren 29 Augustus 1926. Korporaal Gorlee was afkomstig uit Am sterdam en was ongehuwd. De soldaat S. van Breukelen, legernummer 291004128, geboren 4 October 1929. Soldaat van Breukelen was afkomstig uit Oudewater en was ongehuwd. MANILLA. 18 Mrt. Gene raal Mark Clark, de opperbevel hebber van de Verenigde Naties, heeft op een persconferentie te Manilla tijdens ziin bezoek aan de Philippijnen verklaard, dathii de toestand in het verre Oosten met het oog op Korea en Indo- China ernstig acht. Korea en Indo-China hebben talrijke problemen gemeen, aldus Clark. Hij wilde niet zeggen of hii plarm°" had voor een geal lieerd offensief in Korea, want ..dat zouden de communisten juist -*>-aag willen weten". Ook wilde hij geen oordeel uitspreken over eventuele deelneming van nationalistische Chinezen aan de strijd in Korea -mdat dit niet onder hem ressort eerde. DUXFORD, 18 Maart. Maar schalk Tito is er vanmorgen ge tuige van geweest, dat twee Britse straaljagers van het type Meteor in de lucht met elkaar in botsing kwamen en brandend neerstort ten. Dit gebeurde tijdens een de monstratie van de R.A.F., die ter ere van de Yoegoslavische maar schalk werd gehouden. De piloten der beide straaljagers vonden bij dit ongeval de dood. (Van onze parlementaire redacteur) Vijf sprekers hebben gisteren in de Tweede Kamer hun mening gegeven over de nieuwe Zondagswet. Om half vijf stonden er nog vier op de lijst, maar desondanks moest dr. Kortenhorst al om half vijf eindigen. De ene spreker had de Kamervoorzitter medegedeeld, dat hij nog niet gereed ivas. De ander dat hij zich niet teel voelde. De der de teas bezig met een preek en de vierde moest een com munistische bijeenkomst presideren. Deze gevarieerde verontschuldi gingen deden zeker bij een theo logisch getint debat als dit aan de bekende parabel denken. Het waren de heren Bruins Slot (A.R.), Stufkens (P.v.d.A.), ds Zandt (St.Ger.) en Haken (com.) die verhinderden, dat wij gisteren al een voorlopige indruk konden krijgen van de gezindheid van de Kamer ten opzichte van 't onder havige wetsontwerp. De heren Maenen (K.V.P.), Fokkema (A.R.) Krol (C.H.) en Weiter hadden bedenkingen en wensen, maar in grote lijnen bleken zij toch mi nister Beel te willen volgen, al traditionele invalsweg naar Seoel, kunnen zich straks bij de amen- V, 4 ig «9 1 I 9» dementen nog allerlei verwikke lingen voordoen. De heer Rit meester (V.V.D.) legde voorals nog sterk de nadruk op zijn be zwaren. Verschillende sprekers van gis teren traden terug in de interes sante voorgeschiedenis. De heer Maenen (K.V.P.) kwam hierbij jot de conclusie, dat men moei lijk kan zeggen, dat regering en Kamer overijld te werk zijn ge gaan. Zeventig jaar geleden werd een nieuwe Zondagswet al een eis des tijds genoemd. Het onder havige wetsontwerp sluit een rij van mislukte pogingen af en voor de indiening en afhandeling er van brachten de heren Maenen (K.V.P.) en Krol (C.H.) dan ook tereciht hulde aan minister van Maarseveen en de huidige be windsman van Binnenlandse Za ken, prof. Beel. Tegenstellingen Waarom heeft het zolang moe ten duren? De heer Maenen (K.V.P.) herinnerde aan de te genstellingen die in het verleden ten aanzien van de Zondagsrust bestonden en die ook nu nog niet (Van onze parlementaire redacteur) Tal van leden uit de Tweede Kamer hebben er bij de minister van Binnenlandse Zaken op aan gedrongen de Woonruimtewet 1947 zodanig te wijzigen, dat woningruil zonder vergunning zal kunnen plaats vinden. Verder vragen deze leden de minister oog te hebben voor de moeilijk heden voor van buiten komende personen, die practisch in geen enkele gemeente toegang kunnen verkrijgen. geheel verdwenen zijn. Ook in het Voorlopig Verslag over het in behandeling zijnde wetsontwerp wordt enerzijds betoogd, dat dit ontwerp „de toets van Gods wet en woord niet kan doorstaan", terwijl anderzijds de noodzaak van een Zondagswet zelfs sterk in twijfel wordt getrokken. De heer Krol (C.H.) troostte zich maar met de gedachte, dat de oude Joden het ook al niet eens waren op dit punt. Zij kenden 39 op de Zondag verboden hoofd werken, maar zij worstelden b.v. met de vraag of ook het fijn- knijpen van een graankorrel on der de rubriek „maaien en ver malen" gerangschikt moest wor den. (Zie vervolg pag. 3) Even beneden het wolkendek kwamen de toestellen met elkaar in botsing. De toestellen vlogen in brand. De vlammen schoten veertig meter de lucht in. Tito sprong op van zijn stoel toen hij het ongeluk zag gebeuren. Hij wachtte bezorgd op nieuws om trent het lot der piloten. Toen de straaljagers van de demonstreren de formatie, waartoe ook de ver ongelukte toestellen behoorden, weer landden, bracht hij de mili taire groet als hulde aan de om gekomen piloten. Voor de demonstratie had Tito tot tweemaal toe gevraagd deze af te gelasten vanwege de slechte weersomstandigheden. Na het on geval verzocht hij nogmaals om beëindiging van de demonstratie, maar eskaderleider Nevilla Duke, een van Engelands meest bekende piloten, had reeds een glanzende Hawker Hunter het zwaar be wolkte luchtruim doen kiezen. Drie scherpe knallen en een gie rend geluid bewezen de maar schalk dat Duke de geluidsbarrière had overschreden. Poolse piloot uit Denemarken vertrokken KOPENHAGEN, 18 Mrt (Reu ter). De Poolse piloot Garecki, die twee weken geleden met een Mig-straaljager op het Deense eiland Bornholm is geland en asyl in Denemarken had verkre gen, is vandaag uit Denemarken vertrokken, zo wordt officieel te Kopenhagen meegedeeld. Hij heeft de Deense autoriteiten ver zocht zijn bestemming niet be kend te maken. H.M. de Koningin bracht gis teren een bezoek aan Nieuw- Vossemeer om zich op de hoogte te stellen van de vor- deringen der opruimingswerk zaamheden. H.M. temidden van een groep vrouwelijke helpsters. WENEN. 18 Maart (Reuter-A FP) Volgens nadere medede lingen van Radio-Praag zal het stoffelijk overschot van Klement Gottwald Donderdag worden bijgezet in het Heldenmonument van Zitkofo in het derde district te Praag. Te dertien uur plaat selijke tijd vertrekt de stoet, ge opend door troepen en volks militie, van het Hradsjin naar het Wenceslaus-plein. Achter de kist welke op een affuit wordt gereden, zullen de familie, het partijbestuur en de regeringsleden gaan. Op het Wenceslaus-plein zullen regering en partij-functionarissen van de overledene afscheid nemen, waar. na het stoffelijk overschot naar zijn rustplaats wordt gebracht Dinsdagavond hebben maar schalk Boelganin., de leider van de Russische delegatie naar de begrafenis en de communistisch- Chinese minister-president Tsjoe en Lai kransen gelegd bij de baar in de Spaanse zaal van het Hradsjin. Boelganin en Tsjoe en Lai wer- denden bij aankomst op 't vlieg veld verwelkomd in deze volg orde: Premier Zapotocky, Viliam Siroky, dr. Jaromi Dolansky, ge. neraal Cepicka, Vaclav Kopecky. Antonin Novotny, Zdenek Fier- linger en Zdenek Nejedly. Verzoek om vrijlating van Naumann afgewezen BIELEFELD, 18 Maart (AFP). Een verzoek om vrijlating van Werner Naumann, voormalig me dewerker van Goebbels, is Woens dag door het Britse tribunaal te Bielefeld afgewezen. Het tribunaal zal zich Donder dag uitspreken over de verzoeken om vrijlating van vier anderen, die met Naumann werden gear resteerd, verdacht van samen zwering tegen de staat. Van communisten QUITO, 18 Maart (AFP) De Ecuadoorse minister van Bin. nenlandse zaken. Camillo Ponce Enriquez, heeft medegedeeld, dat de regering kennis had gekregen van een uitgebreid communis tisch complot tot het verwekken van ongeregeldheden in het land. De communisten zouden in ver. binding staan met elementen van een dissidente groep der liberale partij. Er was een plan voor on dermijnende actie opgesteld, maar de regering zou daar met kracht tegen optreden. Binnen een etmaal kon. de arrestatie van een hoge politieke persoonlijk heid verwacht worden. Op de tweede dag van de Voor- jaarsbeurs werden omstreeks het middaguur buitenlandse bezoe kers uit 23 landen genoteerd. Niet alleen uit Europa, doch ook van overzee waren zij gekomen om de Utrechtse Jaarbeurs te be zoeken. „Ik kom hoofdzakelijk voor speelgoed en prentenboeken", zo verklaarde mr W. Roy Scrivener, directeur van de Wilkinson Beale and Tindley Pty Ltd., uit Sydney (Australië). „Uw Nederlandse producten op dit gebied zien er bijzonder aantrekkelijk uit. Daar mijn land een flink af zetgebied is, speciaal voor speel goed dat opvoedkundige waarde heeft, denk ik hier goede zaken te kunnen doen". Bij zijn verkenning over de be trokken afdelingen op de Voor- jaarsbeurs werd hij getrokken door een stand, waar een keur van fleurige kinderboekjes lag uitgestald. De Australiër toonde zijn belangstelling en nadat hij zich over de prijs had laten in formeren, vroeg de standhouder: „Hoeveel prentenboeken heeft u nodig? 200 a 300 stuks ongeveer?" „Neen", antwoprdde de inkoper, „25.000 exemplaren zal ik nodig hebben. Ook uit Canada werd interesse voor Nederlands speelgoed aan de dag gelegd. Mr M. Rubinstein van „The Emmar Company" uit Mon treal prees de afwerking van de artikelen. „Als ik langs de goed gesorteerde stands loop, verbaas ik mij steeds meer hoe uw kleine land er in is geslaagd na de oor log zo'n omvangrijke industrie op te bouwen". Mevrouw D. A. Mulder-Fuentes is uit Curagao overgekomen, om de Jaarbeurs te bezoeken. Zij heeft een zaak in Willemstad en is geïnteresseerd in kinderkleding. Zwitserland, dat zelf een grote textielproductie heeft, blijkt voor de Nederlandse prestaties op' dit gebied grote bewondering te heb ben, getuige de verklaringen van de heer D. Neufeld uit Zürich, im- en exporteur van textiel, en een vertegenwoordiger van de Union Trading Company Ltd uit Basel, die aan de Jaarbeurs een bezoek brachten. V.S.-AMBASSADEUR IN MOSKOU WASHINGTON, 18 Maart (AP) De Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen heeft van daag de benoeming door Eisen hower van Charles E. Bohlen als ambassadeur bij de Sovjet-Unie goedgekeurd. AARDBEVING GEMELD NEW YORK, 18 Maart (AFP). Een seismograaf te New York heeft vanavond een krachtige aardschok geregistreerd, waarvan het epicentrum „in de buurt van Turkije" zou moeten liggen. De directie van de Neder landse Spoorwegen heeft be- 1 sloten op de grote drukke stations een aantal leden van de Spoorwegrecherche aan te stellen, wier taak het zal zijn de orde op de stations te hand haven en het publiek van dienst te zijn. Dinsdagmiddag werd een eerste proef geno men op het Centraal Station te Utrecht, waar een groep van vier man dienst deed.. De mannen worden geünifor meerd. Zij zijn gekleed in een zwart uniform, met op de mouw de aanduiding „spoor wegpolitie" en een zeskantige pet naar Amerikaans model. Ze zijn „uitgerust" met een stratenboekje. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1