f 2301 f 3101 I NOORDHOILANDS] Kremlin maakt verrassend gebaar van goede wi 1 14.000 ha. land is nog onder water Hoofdlijnen van program voor de werkgelegenheid 1 Welwillende houding tegenover Brits verzoek om vrijlating gevangenen Interim-advies S*E.R, Einde Korea-conflict nog niet inzicht RATIES Dagblad voor Alkmaar en omgeving Reeds enige malen afgewezen Gesneuveld in Korea Ontploffing op Spitsbergen Scheepsramp Nederlandse coaster zinkende Vliegramp hoven N.O.P. 83.8 millioen der Vrouw RINGERS i eëmailleerd É55 ra offen voor I 3ncostuums i 29.75 Zoutpercentage is gering op de Noordzee Medische studie in Nijmegen Het „Groene Plan" Sigarenwinkels tot 7 uur open in Rampenfonds Mening van generaal Clark Nog geen opvolger voor Trygve Lie LITER LITER i bijgeleverd iiiniiiiiiaiaiiifi w 1 I - ALKMAAR ra 5 Elegant en soepel is dit model met voorsluiting en veter door het elastiek in de taille en de heupklinken (n Unl stol2090 In doorgeweven Broché 2550 Wata Beha In lijne popeline 420 Verkrijgbaar bij: CORSETTENHUIS DE BOER LANGESTRAAT 117 bij de Grote Kerk Telef. 3880 yaJtffcN <0*»eIJDe v.-fmr las OP 0E MIENT16 ALKMAAR *LL£S VOOR Rijwielen moffelen en biezen als nieuw, met nieuwe spaken, spatborden, ko gels, jasbeschermer, enz. Nu slechts met GARANTIE Abonnementsprijs f650 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per ÈSS&iy week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., pwjï minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per mjn.. minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingcl 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 21 Maart 1953 - 48e Jaargang - Nr 12734 LONDEN, 21 Maart Rusland heeft Groot Brittannië beloofd, dat het „maatregelen zal nemen" om de vrijla ting te bewerkstelligen van negen Britse onderdanen en een Ierse missionaris, die zich in Noord Koreaanse ge vangenschap bevinden, heeft het Ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. De Russische interventie is door de Minister van Buitenlandse Zaken V. M. Molo- tov persoonlijk toegezegd in antwoord op verzoeken van de Britse Minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden. Eden had de Russische regering verzocht „als gebaar van goede wil" de vrijlating van de gevan genen te bewerkstelligen. De betrokkenen zijn Vyvian Holt, oud Brits gezant te Seoel, twee andere diplomaten, vier Brit se misisonarissen en één Ierse, een functionaris van -het Leger des Heils en een Britse oorlogscorres pondent. Het nieuwe Russische gebaar kwam na de recente vredesproela- matie van premier Georgi Ma- lenkow. In een Russische nota, die Woensdag in Londen overhandigd is, werd verklaard, dat het Britse verzoek voor de vrijlating van de gevangenen in „welwillende over weging" genomen was. Verschillende malen zijn in En geland brieven ontvangen van de Britse diplomaten en Dean, die korte tijd nadat Seoel in het be gin van de oorlog viel door de communisten gevangen genomen werd. Volgens die brieven verke ren zij in blakende welstand. Handelsbesprekingen tussen Indonesië en Noorwegen OSLO. 20 Maart (Reuter! Drie Indonesische deskundigen op het gebied van de handel zijn deze week in Oslo aangekomen om te spreken over een nieuwe handelsovereenkomst met Noor wegen. De huidige overeenkomst loopt 31 Maart af. Verwacht wordt, dat de nieuwe overeen komst volgende week geparafeerd zal worden. 'S-GRAVENHAGE De rege ring maakt bekend dat tot haar leedwezen in Korea zijn gesneu veld op 18 Maart j.l.: De 25-jarige kapitein B. J. T. Kamevaar, legernr. 27.08.27.007, ongehuwd, afkomstig uit Arn hem; de 27-jarige soldaat eerste klasse E. Mensink, legernummer 25.08.05.063, ongehuwd, afkomstig uit Enschede en de 23-jarige sol daat J. te Kamp, legernummer 30.02.04.161, eveneens ongehuwd en afkomstig uit Nijmegen. Niets is echter vernomen van de missionarissen of de officier van het Leger des Heils. Groot-Brittannië had reeds vele malen een beroep op Rusland ge daan om zijn goede diensten te gebruiken ten einde de vrijlating van de gevangenen te bewerkstel ligen. Het laatste Britse verzoek ging op 17 Februari in zee 16 da gen voor de dood van Stalin toen Eden een persoonlijk bezoek bracht aan Andrei Gromyko, de Russische ambassadeur in Londen. Rusland's dramatische antwoord kwam Woensdag 12 dagen na het verscheiden van Stalin. Modernisering studio apparatuur R.O.N. HILVERSUM In de werk plaatsen van de technische dienst van de Nederlandse Radio Unie is een nieuwe technische appara tuur gereed gekomen voor de re gionale omroep Noord in Gronin gen. Voor de eigen programma- voering. welke in de uren van de vooravond geschiedt, had de R.O.N. dringend behoefte aan modernisering van haar studio apparatuur. Terwijl de Groningse studio enige verbouwing onder gaat. heeft de technische dienst van de R.O.N. nieuwe regeltafels voor de controlekamer, gereed gemaakt. Ook zal de eigen re portage mogelijkheid van de R.O. N. worden vergroot. Men zal de nieuwe installatie tegen 1 Mei in gebruik stellen. (ANP) HUURVERHOGING De plannen van de regering inzake de huurverhoging en alles wat daarmede verband houdt, zijn dan nu bekend ge worden. Enkele bijzonderheden over achtergronden van die plannen worden besproken in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. Vandaag (Zaterdag), 50 dagen na de watervloed van 31 Januari, staan van de ongeveer 168.000 ha polderland, die toen werden over spoeld, nog ongeveer 14.000 ha onder water. De droogmaling van dit ondergelopen gebied wordt bemoeilijkt door de aanwezigheid van acht grote stroomgaten, d.w.z. dijkbressen, waarin zich sterke eb- en vloedstromingen voordoen. Drie van deze stroomgaten, na melijk die bij Willemstad, Nieuw Vossemeer en Bath, zullen waar schijnlijk in de periode van 23 tot 26 Maart a.s., wanneer de eb- en vloedbewegingen door het dood tij gering zijn, gedicht kun nen worden. De andere stroom gaten bij Schelphoek en Zierik- zee op Schouwen, Vierbannen op Duiveland, Ossenisse in Zeeuws- Vlaanderen en Kruiningen op Zuid-Beveland stellen de Rijks waterstaat nog voor grote pro blemen. Dit vertelde ons Vrij dagmiddag ir H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur bij de Rijkswaterstaat, op een perscon ferentie in Den Haag. Caissons zullen het machtigste hulpmiddel zijn van de Rijkswa terstaat bij het dichten der stroomgaten. Ir Dibbits vertelde, dat er thans 50 drijvende beton- bakken zijn besteld. Deze cais sons zijn 7,5 meter breed, 11,5 meter lang en 6 meter hoog. Hun diepgang bedraagt onge veer 2,5 meter. Naar gelang van de breedte der gaten kunnen deze caissons met zware ijzeren ket tingen aan elkaar worden ver bonden. Wat zij in de hoogte te kort komen, wordt aangevuld met z.g. manchetten, betonnen op standen, waarvan er 100 zijn be steld. 'Onderzoekingen van het te Kampen gevestigde laboratorium van de N.O. Polder hebben uit gewezen, dat het zoutpercentage in de polders, die betrekkelijk kort onder water hebben gestaan, gering is. Deze meevaller is te danken aan de omstandigheid, dat er in de periode voorafgaande aan de watervloed veel regen is gevallen, waardoor de grond doorweekt is geraakt. 19 mijnwerkers gedood OSLO, 20 Maart (A.P.) Ten gevolge van een hevige ontplof fing in een kolenmijn op Spits bergen zijn gisteren 19 arbeiders om het leven gekomen, aldus blijkt uit berichten die vandaag in Oslo zijn ontvangen. MALENKOF VAN PARTIJ- FUNCTIE ONTHEVEN LONDEN, 20 Maart (Reuter). Radio Moskou meldt, dat premier Malenkov vanavond is ontheven van zijn functie van secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie. Hij wordt als secretaris opge volgd door Nikita Kroesjtsjef. Het besluit is op 14 Maart ge nomen op een voltallige verga; dering van het centrale comité van de partij. De ontheffing is geschied op Malenkov's eigen ver zoek. Het Finse schip Roine is gis teren op de Noordzee gezonken na in botsing te zijn geweest met het Britse kustvaartuig Briar- dene. Volgens berichten van de kustwacht zijn zestien leden van de bemanning van het Finse schip opgepikt door de Briardene. Een opvarende wordt vermist. De bot sing vond plaats in dikke mist bij het Rewark lichtschip tussen Great Yarmouth en Cromer. In de romp van de Briardene is eveneens een gat geslagen, maar het schip heeft geseind op eigen kracht de dichtsbij zijnde haven te kunnen bereiken. Prins Bernhard is per vlieg tuig in New York aangekomen om zijn reisprogramma in de Verenigde Staten, dat door de watersnood werd afgebroken, af te werken. De Prins ver laat in strong*de tegen het toestel Thans mogelijk te voltooien (Van onze redacteur) Als gevolg var een gunstige beschikking der regering voor de houw in versneld tempo van een deel der clinische afdeling van de Katholieke Universiteit, en dank zij de medewerking van het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen, zal het mogelijk zijn de studie in de medicijnen aan de Katholieke Universiteit geheel te voltooien. Binnen zeer korte tijd zullen de namen van zeer vele hoog leraren en docenten aan het Hoog waardig Episcopaat voor benoe ming worden voorgedragen. De bouwplannen van het prae- clinisch instituut, zoals deze drie maanden geleden bekend gemaakt zijn, naderen hun voltooiing. Zo spoedig hierop de late goed keuring is verkregen, zullen de gebouwen worden aanbesteed. In September 1954 zal het geheel in gebruik kunnen worden genomen. Minister Mansholt boog voor meerderheid PARIJS, 20 Maart (A.P.). De afgevaardigden van 17 West- Europese regeringen zijn het van daag eens geworden over een plan voor een gemeenschappe lijke agrarische markt op een inter-gouvernementale in plaats van een boven-nationale basis. De ministers van landbouw van de betrokken landen hechtten hun fiat aan de vorming van een tij delijke commissie, die vóór 30 September a.s. definitieve voor stellen voor een dergelijke ge meenschappelijke markt zal moe ten opstellen. De ministersconferentie, die Maandagmiddag in Parijs geopend werd, zal in September opnieuw bijeen geroepen worden door de Franse minister van landbouw, Camille Laurens. Minister S. L. Mansholt, die vrijwel alleen voor een boven nationaal orgaan naar het voor beeld van het plan-Sehuman pleitte, boog in een laatste ver klaring, waarin hij zei, dat Ne derland wenst bij te dragen tot het welslagen van Europa's agra rische markt, voor de meerder heid. DEN HAAG, 21 Maart. In dichte mist is Vrijdagavond het 857 ton metende Nederlandse m.s. „Spaarnestroom" in het Kanaal nabij Dover in aanvaring gekomen met het Duitse schip „Waldemar Sieg". De „Spaarnestroom", een schip van de N.V. Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Am sterdam, kwam in zinkende toe stand te verkeren. Vijftien opva renden werden door de Waldemar Sieg" aan boord genomen, doch een bemanningslid wordt nog ver mist. De „Spaarnestroom" behoort toe aan de N.V. Hollandse Stoom bootmaatschappij te Amsterdam. Daar was heden om middernacht niets bekend over een aan het zinken zijnd schip. Een der im specteurs van de nautische dienst sprak de mogelijkheid, dat het in nood zijnde schip de „Spaarne stroom" zou zijn, tegen, omdat de boot nog niet zover op haar weg naar Liverpool en Manchester kon zijn gevorderd als in het bericht werd aangegeven, nl. vier mijl van Dover. De „Spaarnestroom" is Donder dagavond om half tien uit Am sterdam vertrokken; het schip, dat geladen is met stukgoed, pas seerde om twaalf uur IJmuiden. Het meet 857 ton; het is in 1941 in Engeland gebouwd. Het Nederlandse schip „Oranje stad" bevindt zich 2!/a mijl van de „Spaarnestroom" en begeeft zich naar de plaats van het on geluk. Onder auspiciën van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken en het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is Donderdagavond in het Metropole-theater te Den Haag een gala-filmavond gegeven, welke door H.M. de Konin,gin werd bijgewoond. Twee culturele films werden voor de eerste maal vertoond, nl. de films ,Het open venster', welke tot stand kwam binnen het kader van het cultureel accoord van het verdrag van Brussel en de Polygoon-Pro- filti-productie, en „Vincent van Gogh", welke is vervaar digd ter gelegenheid van de van Gogh-herdenking. Naast de bovengenoemde werden nog enkele andere culturele films van de landen van het ver drag van Brussel voor het eerst in Nederland vertoond. Aan de ministers van Econo mische Zaken en van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft de S.E.R. een interim-advies uitge bracht, waarin de Raad eerst een analyse geeft van de huidige toe stand ten aanzien van de werk gelegenheid in Nederland. De Raad, hoewel verdeeld ten aanzien van de interpretatie van de analyse, heeft gemeend de hoofdlijnen te moeten aangeven volgens welke een programma voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termijn zou kunnen wor den ontwikkeld. In dit verband worden bespro ken maatregelen ter stimulering van de productieve investeringen in de private sector, conjunctuur- compenserende maatregelen door de overheid, en maatregelen, lig gende op het terrein van organi satie en coördinatie. Een deel van de Raad is van mening, dat voor een werkgele genheidspolitiek op korte termijn de uitvoering van het hierna vol gende globale programma aan beveling verdient. 1. Het uittrekken van additio nele gelden voor openbare wer ken (incl. werken door de lagere publiekr echtelijke lichamen en overheids- en semi-overheidsbe- drijven), ca. f75 min. 2. Het opvoeren van de wo ningbouw boven de in het plan 1953 voorziene omvang van 58.000 woningen, ca. f 50 min. 3. Versnelde afwikkeling oor logsschade (m.n. schade aan ge bouwde onroerende goederen en huisraadschade) en uitkeringen in (Advertentie) de consumptieve sfeer met een sterk sociaal karakter, ca f 100 min. 4. Belastingverlaging, ongeveer gelijkelijk te verdelen over belas tingverlaging mët een stimulerend effect voor de investering in be drijven en belastingverlaging, welke rechtstreeks aan de con sumptie ten goede komt, ca. f 125 min. 5. Overneming credieten door de Herstelbank, ca. 50 min. Totaal ca. f400 min. Een nadere uitwerking van dit programma moet aan het rege ringsbeleid worden overgelaten. Een ander deel van de Raad acht het niet juist, thans een con creet programma in kwantitatieve vorm aan te bevelen. In de eerste plaats meent dit deel van de Raad enige twijfel te moeten koesteren met betrekking tot het conjunc turele karakter van de huidige werkloosheid. Vervolgens acht het de betalingsbalanspositie van Ne derland nog niet van zodanige aard, dat inflatoire middelen zon der zeer grote risico's kunnen worden aangewend. En tenslotte acht het de mogelijkheden met betrekking tot de in dit advies besproken middelen niet in ge lijke mate kwantificeerbaar. Dit deel van de Raad meent daarom te moeten volstaan met het stellen van een rangorde van de verschillende middelen, welke in aanmerking zouden komen, in dien de regering, op grond van haar analyse van de economische toestand, toch zou besluiten tot het nemen van conjuctuurpoli- tieke maatregelen. Het meent in belastingverlaging de meest aan trekkelijke vorm van werkgele- genheidssohepping te moeten zien. Een versnelde afwikkeling van oorlogsschade wordt door dit deel van de Raad aanvaardbaar ge acht, indien conjunctuurpolitieke maatregelen nodig zouden blijken. Met betrekking tot de overne ming van credieten door de Her stelband is dit gedeelte van de Raad van oordeel, dat het effect daarvan niet te hoog mag worden aangeslagen. Bovendien meent dit deel van de Raad er op te moeten wijzen, dat deze weg slechts aan vaardbaar wordt geacht als mid del om uit een bestaande nood situatie te geraken. Op zichzelf wordt het een onjuiste figuur ge acht eerst de naar aller inzieht voor de bedrijfsvoering noodzake lijk geachte middelen door de fiscus ten dele aan deze bedrijven te doen onttrekken, om deze dan langs een vrij ingewikkelde weg wederom naar deze bedrijven toe te voeren. Dit deel van de Raad meent daarom dit middel alleen te kun nen aanbevelen, indien tegelijker tijd waarborgen worden gescha pen, dat in de toekomst de voor de bedrijfsvoering noodzakelijke middelen, zonder deze overheve lingsprocedure, in het bedrijf kun nen worden gehouden. 's GRAVENHAGE, 20 Maart Vandaag is een algemene maat regel van bestuur met betrekking tot de Winkelsluitingswet ver schenen, waarin bepaald wordt, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabak en tabakspro ducten plegen te worden ver kocht, uitsluitend voor het ver kopen van die waren met ingang van Maandag a.s. over het gehele land tot des avonds zeven uur geopend mogen zijn. Piloot van Britse straaljager gedood Donderdagavond omstreeks 9 uur is boven de N.O.P. een Engelse Meteor straaljager on klaar geraakt en neergestort. Een der beide inzittende piloten trachtte zich met gebruikmaking van een valscherm te redden. Hij slaagde hierin. De andere viel te pietter. Het lijk van het slachtoffer, Kenneth McCleary, die een vrouw en twee kinderen achterlaat, is naar het Stadsziekenhuis te Kam pen overgebracht. Het wrak van de Meteor boorde zich tussen Nagele en Urk in de grond. 's-GRAVENHAGE teravond was f 83.8 Tot gis- mil- lioen binnengekomen bij 't Nat. Rampenfonds, dat is een lialf millioen meer dan eergisteravond. VIETNAM, 20 Maart (A.P.) Generaal Mark Clark heeft van daag verklaard, dat de troepen van de Verenigde Naties in Korea en die van de Franse Unie in Indochina „een oorlog" voeren. Hij zag „geen aanwijzingen" dat er aan deze oorlog spoedig een eind zou komen. Generaal Clark gaf een pers conferentie op een klein exer citieterrein van het Vietnamese leger even buiten Thu Due, dat ongeveer 20 km ten Oosten van Saigon ligt. Hij verklaarde onder de indruk te zijn van de „gespannen be langstelling" die de Fransen to nen voor de opbouw van het Vietnamese leger, dat eens in staat zal moeten zijn het eigen land te verdedigen. Op de vraag, of hij dacht, dat het conflict in Indochina snel uit de weg zou kunnen worden ge ruimd, als er aan de Koreaanse oorlog een eind zou zijn gekomen, antwoordde generaal Clark „Van waar ik zit, in Tokio, zie ik geen enkele aanwijzing, hoe de oorlog in Korea zal eindigen. Er is niets, dat wijst op een spoedige be ëindiging van het conflict in Korea". De generaal zei ervan overtuigd te zijn, dat de troepen van de Franse Unie een zo doeltreffend mogelijk gebruik maken van het oorlogsmateriaal dat hun door de Ver. Staten wordt verstrekt. Clark sloot de mogelijkheid, dat er in Korea een regeling wordt getroffen, die tevens tot beëindiging van de strijd in In dochina leidt, niet uit, doch voegde er voorzichtig aan toe: „Wij weten niet wat die duivels de communisten in hun schild voeren". Clark inspecteerde tezamen met generaal Raoul Salan, de Franse opperbevelhebber in Indochina en brigadier-generaal Nguyen van Hinh, de chefstaf van het Vietnamese leger, een nieuw le gerkorps van 500 tweede luite nants. NEW YORK, 20 Maart (Ass. Press) De veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft de nieuwe candidaat voor het secretariaat- generaal, die door de Sovjet-Unie werd aanbevolen, mevrouw Vijaya Laksjmi Pandit, gewei gerd. Na afloop van de zitting die vijf uur achtereen duurde en achter gesloten deuren gehouden werd, is een communiqué ver strekt, waarin wordt gezegd dat mevrouw Pandit, de zuster van de Indische premier Pandit Neh- roe, slechts twee van de elf stem men won. Een candidaat moet minstens zeven van de elf stemmen op zich vergaren, wil hij aangenomen worden. Verzocht is de beraad slagingen voort te zetten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1