ZATERDAG DE KRONIEK VAN Minister Beelover de Zondagswet Het advies van de S.E.R. over huurverhoging Atlantische conferentie te Den Haag geopend ik ir ir Juichen om goal van Abe is zeker geoorloofd Tito voerde besprekingen 85.000 Vrijwilligers voor de B.B. Mail verdacht van brandstichting [Soar wij vernemen Interventie van Sovjet-Unie Een gelukkig man in Friesland Raad van advies bij Rampenfonds Zaterdag 21 Maart 1953 Pagina 3 (Van onze parlementaire redactie) Minister Beel beantwoordde gistermiddag in de Tweede Kamer de naar aanleiding van de Zondagswet gemaakte opmerkingen. De minister stelde vooropdat wetten moeten worden nageleefd. Nu zulks ten aanzien van de wet van 1815 niet meer mogelijk is, is het dus nodig om tot een nieuwe wettelijke voorziening te geraken. Volstaan met de bestaande wet in te trekken, achtte de minister geenszins juist. Een groot deel van ons volk is nog steeds van mening, dat ook de overheid een taak heeft bij het bevorderen van de Zondags heiliging en de Zondagsviering. Het ontwerp draagt als gevolg van de uiteenlopende meningen een compromis-karakter. De mi nister hoopte, dat ook de Kamer van dat karakter zal willen uit gaan. In dat verband zei de mi nister tot ds Zandt (St. Ger.), dat de overheid de burgers niet tot Zondagsheiliging kan dwingen en tot de heer Ritmeester (VVD), dat de overheid echter wel de taak heeft om de christelijke Zondag relief te geven. Minister Beel begrijpt niet hoe men in den lande uit de schrif telijke stukken heeft kunnen con cluderen dat hij de Engelse Zon dag zou willen invoeren. Met andere woordvoerders wil hij graag het belang van de sport erkennen, zijn streven zal er steeds op gericht zijn excessen te weren. De minister heeft er bij nader inzien geen bezwaar tegen, om ook de Tweede Paas-, Pinkster en Kerstdag onder de werking van de wet te brengen, althans voor zover het daarin gaat om het weren van gerucht tijdens de godsdienstoefeningen. Tegen een bevoegdheid aan gemeentebestu ren om ook andere feestdagen (de katholieke) onder de wet te kun nen brengen, bleef de minister bezwaar maken. Hij liet door schemeren, dat dit juist moeilijk bleek te liggen bij het overleg „MENS EN MELODIE" Het Algemeen maandblad voor Muziek „Mens en Melodie" Maart-aflevering bevat, naast vele algemene wetenswaardighe den. weer een keur van artike len van de hand van Wouter Paan. Frank. Onnen. Geza Frid. Theo Lambooii en andere mede werkers. o.a. een bijdrage over de onlangs gestorven dichter M. Niihoff en diens plaats in de mu ziek. een waarschuwend woord over de muzikale vervlakking bii de radio.- een verhandeling over Moussorgsky's opera „Het Huwe- liik" en een artikeltje over een 17e eeuws schoolmeester-organist in het Friese dorpje Tzum. Voor hen die op de hoogte willen blij ven van het muzikale leven in binnen- en buitenland zii dit nummer ten zeerste aanbevolen. met de kerken over dit ontwerp. Luiden van klokken wil de re gering niet beschouwen als on nodig gerucht. De heer Ritmees ter (VVD) antwoordde, dat Abe Lenstra zich geen zorgen behoeft te maken. Het verbod van gerucht maken op verder dan 200 meter slaat niet op sportieve reacties. Geen meerderheid voor bescherming van Kath. feestdagen (Van onze parlementaire redacteur) De V.V.D. en de communis ten zullen tegen de Zondags wet stemmen. Dat kwam gis teren, op de derde dag van het debat in de Tweede Kamer, vast te staan. En de twee staat kundig gereformeerden zullen dat ook doen, zij het om ge heel andere redenen. Het wets ontwerp zal er waarschijnlijk komen met de steun van K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H. en de groep-Welter. Na de algemene beschouwingen be gon de Kamer nog aan de artikelsgewijze behandeling, die Dinsdag zal worden voort gezet. Bij de bespreking van de vele amendementen werd al duidelijk, dat het K.V.P.-amen dement, dat de mogelijkheid wil scheppen om ook Aller heiligen en Maria Hemelvaart voor overwegend katholieke gemeenten onder de werking van de wet te brengen, geen kans maakt. Het werd slechts gesteund door de heer Weiter. Nu Maandag 1.1. de werving van vrijwilligers voor de B.B. ook in de provincies Noord- en Zuid- Holland is begonnen (met uitzon dering van de 3 grootste steden, waar de werving half April aan vangt) is het aantal mannen en vrouwen, dat zich volgens de be schikbare gegevens als vrijwilliger voor de B.B. heeft gemeld, geste gen tot 84.946. In vele gemeenten is het totaal benodigde aantal reeds aanwezig. De Sociaal Economische Raad, die op verzoek van de regering 'n advies heeft uitgebracht over de huurverhoging is in zijn desbe treffende rapport tot de conclu sie gekomen ,dat het basishuur- peil gesteld dient te worden op 145 a 150 pet van het huurpeil van Mei 1940. Een minderheid uit de Raad heeft aan deze verho ging van 145 a 150 pet de voor waarde verbonden ,dat een deel van deze verhoging ten gunste dient te komen van een huur- egalisatie-fonds. Een dergelijk huurpeil houdt in, zo zegt de S.E.R. in zijn advies, dat de huren van de vooroorlogse woningen en ook de huren van de tijdens en na de oorlog ge bouwde woningen voorzover deze beneden het niveau van 145 al 50 pet liggen, tot dit peil worden verhoogd. Een volledig uniform huurpeil wordt op deze wijze nog niet bereikt, aangezien de meest recente nieuwbouw reeds een huurpeil kent van 160 a 180 pet van het huurniveau van 1940 De meerderheid van de raad acht het achter niet gewenst de huren, die boven het peil van 145 a 150 pet liggen, tot dit peil terug te bren gen. Wel acht men het gewenst, dat in afwachting van een ver dere huurverhoging maatregelen worden getroffen, opdat het huur peil van de nieuw te bouwen wo ningen voor zover deze gesubsi dieerd worden, niet uitstijgt bo ven het niveau van 160a 170 pet van Mei 1940. Alleen een minder heid wilde de nieuwbouw huren van 160 a 170 pet terugbrengen, tot 145 a 150 pet. Deze minder heid wilde ook de nieuw te bou wen woningen op het niveau van 145 a 150 pet van 1940 gebaseerd zien De meerderheid van de Raad stond de volgende percentages van huurverhoging voor: t.o.v. '51 t.o.v. '40 gemeenteklasse 1 23 40 2 28 48 3 33 53 4 37 57 5 40 61 .De Raad wenste de huurverho ging gecompenseerd te zien door verlaging van de loon-, inkom sten- en omzetbelasting, verla ging van de verevqningsheffing met 2 procent, verlaging van de personele belasting en loons verhoging van 1V, pet. Deze loonsverhoging stelde de raad op 3 pet voor het geval, dat de an dere eomnensnties piet toegepast zouden kunnen worden. Bijzondere aandacht wordt ge- yaagd voor compensatie-moge meden voor er,r»ensionneevdnrt. e rentetrekkers en kleine zelfstandigen. Voor hen wordt volledige compensatie gevraagd. Wat de huiseigenaren betreft, is de S.E.R. van oordeel, dat, in dien de huren gebracht worden op het niveau van 145 a 150 pet van Mei 1940, er geen aanleiding bestaat bijzondere maatregelen voor de huiseigenaren, noch in de vorm van een verplichte beste ding van de toegestane afschrij vingen. noch in de vorm van een wegnemen van een gedeelte van de huurverhoging via een belas- tingmaatrggel. Een minderheid was echter voorstander van een egalisatie-fonds ten behoeve van de nieuwbouw De nieuwe huren voor bedrijfspanden wilde de Raad geregeld zien via de huur adviescommissies. Bij de beoordeling of iets een openbare vermakelijkheid is, mag betaling van een toegangsprijs slechts één van de factoren zijn. En jeugdwedstrijden zullen zeker niet met deze maatstaf gemeten moeten worden. Zeilen is een sport, die wel niet in aanmerking zal komen om onder de werking van de wet te vallen. Voor zwem wedstrijden in inrichtingen zou bij algemene maatregel van be stuur een uitzondering kunnerr worden gemaakt. Ook Willem Ravelli verlaat het podium Willem Ravelli heeft het be sluit genomen, na de lopende ver bintenissen in dit seizoen zijn carrière als zanger te beëindigen. Het zal dus tevens de laatste maal zijn, dat hij o.a. de Christus partij in de Passionen van Bach zal vertolken. LONDEN, 20 Maart (Reuter). De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Popowitsj, heeft Vrijdag op een persconfe rentie te Londen medegedeeld, dat de besprekingen die maar schalk Tito met de leiders van de Britse regering heeft gehad, van grote betekenis zullen zijn voor het handhaven van de vrede op de Balkan en in de wereld. De minister maakte een eind aan de gissingen omtrent een ver drag tussen Groot-Brittannië en Joego-Slavië, door mede te delen dat Tito Churchill niet om een dergelijk verdrag had gevraagd, omdat de huidige betrekkingen bevredigend zijn. Popowitsj sprak de hoop uit dat nu, na de dood van Stalin, de betrekkingen met de Sovjet- Unie normaler zullen worden. Popowitsj deelde in antwoord op een vraag mede, dat noch Churchill noch Eden bedenkingen hadden geopperd over de gewe tensvrijheid in Joego-Slavië; zij waren „te beleefd en te correct om dergelijke bedenkingen te op peren". Wel was de Britse mi nisters iedere inlichting gegeven die zij over deze aangelegenheid wensten. De Amsterdamse politie heeft de 37-jarige T., eigenaar van de opslagplaats in de Dirk van Has- seltsteeg te Amsterdam, waar -in de nacht van Woensdag op Don derdag j.l. een felle brand heeft gewoed, aangehouden op verden king van brandstichting. liet onderzoek heeft redenen opgeleverd aan te nemen, dat verdachte heeft willen trachten uit de financiële impasse waarin hij zich bevond, te geraken door zijn voorraden te laten verbran den en van de verzekering de uit kering groot f 15.000 te incasseren. Dat bij de brand ook zijn opslag plaats verloren zou gaan, had hij niet in aanmerking genomen. De veiligheid van de Westerse wereld vereist, dat tegenover de concentratie van macht in de dic tatoriaal geregeerde landen een schild wordt geplaatst in de vorm van een nauwe samenwerking tussen de democratische landen. Dit schild, dit tegenwicht is ge vonden in het Atlantisch Pact, dat als defensieve alliantie meer ge schikt is dan de U.N.O. om de Westerse wereld vrede en vrij heid te doen behouden. De groei van deze alliantie tot een echte gemeenschap, een .unie, en de verhouding tussen de At lantische enEuropese integratie, is het onderwerp van de Atlan tische conferentie, die Vrijdag en Zaterdag in de Ridderzaal in Den Haag wordt gehouden. Deze con ferentie is belegd door de Atlan tische commissie, die is ingesteld door de vereniging voor interna tionale rechtsorde en het uitvoe rend comité van de Nederlandse Raad der Europese Beweging. Na een openingswoord van de voorzitter der conferentie, staats raad prof. mr. R. Kranenburg, sprak mr. H. R. Nord, de secreta ris van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, Vrijdagmid dag over de internationale ont wikkelingen, die geleid hebben tot de Atlantische aaneensluiting. Mr. Noord was van oordeel, dat de Westerse wereld een grote fout zou maken indien zij zich zou afkeren van de Verenigde Naties. Dat zou een gevaarlijk isolement kunnen betekenen, omdat men zich daardoor zou vervreemden van de staten, die noch tot het Westerse, noch tot het Communis tische blok behoren. De Atlanti sche groepering zal met toene mende kracht een gezamenlijke politiek moeten voeren voor het forum van de U.N.O. Een bedrei ging van de Atlantische eenheid zag mr. Nord in de verdeeldheid van Europa. Hij stelde het inte gratie-probleem aldus: Wie de Europese eenheid wil bevorderen dient tevens naar versterking van de Atlantische banden te streven. De moeilijkheden rond de Euro pese defensie gemeenschap be wijzen dat duidelijk. Maar ook omgekeerd dient degene, die de Atlantische Gemeenschap wil als een onderdeel daarvan de Euro pese eenheid te bevorderen. Mr. Nord besloot zijn rede met de opwekking zich te bezinnen op de gedachte van een Atlantische ge meenschap. Hij vroeg zich af, of het niet wenselijk zou zijn het ove'rleg op niet-gouvernementeel niveau tussen de burgers der Westerse landen organisatorisch in te schakelen in de Noord-At lantische verdragsorganisatie. (Een desbetreffende suggestie is gedaan in de resolutie die op het congres in discussie zal worden gebracht. Hierna werd het wpord nog gevoerd door vice-admiraal (b.d.) F. J. Kist, dr. F. Hartog, de heer G. Ruygers en prof. mr. L. G. A. Schlichting, die achtereen volgens de militaire, economische, politieke en culturele aspecten van de N.A.T.O. toelichtten. „Dat is prachtig", zei Koningin Ingrid van Denemarken tegen deze man, toen zij zag hoe keurig hij zijn sokken stopte. Zij bezocht met haar echtge noot, Koning Frederik, een school voor werklozen in Ko penhagen. De man bleek in het geheel niet onder de in druk van de bewondering van zijn koningin en stopte rustig door. Verkiezing nieuwe president van Tsjeelio-Slowakije LONDEN, 20 Maart De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering komt Zaterdag bijeen om een nieuwe president van Tsjecho-Slowakije te kiezen als opvolger van Góttwald. overleed vrij plotseling op 56- jarige leeftijd in zijn woning te Badhoevedorp de heer W. D. van Os, adviseur van het directoraat productie der K.L.M. op Schiphol. Hij behoorde tot de oude garde van deze luchtvaartmaatschappij.. opent de minister van Verkeer en Waterstaat, Mr. J. Algera, heden in het Waaggebouw te Amsterdam een tentoonstelling, die de Neder landse vereniging van foto-journa listen heeft ingericht als een te rugblik op de watersnoodramp werd tegen de Roosendaalse aard appelhandelaar A. H. V., die op de avond van 30 Mei 1952 met volle vaart inreed op een groep militairen van de Nationale Re serve, waardoor zeven man zwaar en zes licht werden gewond, ter wijl een wachtmeester op slag werd gedood, tien maanden ge- eist wordt de schade, ontstaan door het zinken van de „Faustus", als mede de schade, die het schip aan richtte bij het noorderhavenhoofd te Hoek van Holland, globaal ge schat op anderhalf millioen gul den. heeft mevrouw d'Ailly, de echtge note van de Amsterdamse burge meester, gisteren in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam de zesde huishoudbeurs geopend, die tot en en met 29 Maart duurt. De expo sitie omvat circa 200 stands.... Ten gunste van 9 Britse gevangen burgers in Noord-Korea LONDEN, 21 Maart (Reuter). De Sovjet-Unie heeft Engeland medegedeeld, dat zij haar invloed bij de Noord-Koreaanse autoritei ten zal aanwenden om de vrij lating te verkrijgen van negen Britse burgers en een Ierse mis sionaris, die zich sedert de be zetting van Seoel door de Noord- Koreanen in Juni 1950 in gevan genschap bevinden. Dit is Zaterdagochtend vroeg door het Britse ministerie van buitenlandse zaken gemeld. Onder de Britten bevinden zich Vyvyan Holt, voormalig gezant in Zuid-Korea. twee leden van zijn staf en Seoel, de Anglicaanse bis schop van Korea en twee katho lieke geestelijken. Het Sovjet-Russische besluit werd medegedeeld in een Dins dag j.l. op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigde nota, in antwoord op een Brits verzoek. In de nota wordt ver klaard, dat de Sovjet-Unie de zaak onmiddellijk met de Noord- Koreaanse autoriteiten zou op nemen, waarbij gestreefd zou worden, een positieve oplossing te verkrijgen. „Kota Baroe" vervolgt de reis De kapitein van de „Kota Baroe" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, welke schip zoals gemeld op reis van New Yorp naar In donesië ongeveer 195 mijl Z.Z.O. van Sable-eiland met pech te kampen had, heeft thans zijn re derij geseind, dat het oponthoud ter aangegeven plaatse 29 uur heeft moeten duren wegens een lekkage aan de koeloliezuiger. Zonder assistentie is men erin geslaagd het euvel te herstellen en reeds is men begonnen op volle kracht de reis voort te zet ten. Nederl. militaire missie in Berlijn 'S-GRAVENHAGE, 20 Maart De heer A .Th. Lamping, Ne derlands ambassadeur te Bonn, is tevens benoemd tot hoofd van de Nederlandse militaire missie bij de geallieerde bestuursraad té Berlijn. wint boerderij met stallen en vee HEERENVEEN Na de slui ting van de tentoonstelling „Vlij tige Handen", deelde de voorzit ter de heer G. H. Dijkhuis mede, dat 5000 personen de tentoonstel ling hadden bezocht De hoofdprijs van de verloting, bestaande uit een volledige boer derij met stallen en vee, aange boden door de heer W. Hoekstra, „Prinsenhoeve" te Oranjewoud is gevallen od lot no. 47009. De hou der van dit lot was de heer E. Schaaf te Nieuweschoot. Het Nationale Rampenfonds heeft besloten tot instelling van een Nationale Raad van Advies en Bijstand, die advies en steun zal geven bij het werk van het fonds De Nationale Raad is een zo getrouw mogelijke afspiegeling van het Nederlandse volk. door dat zoveel mogelijk zitting zul len hebben vertegenwoordigers van alle lagen en alle gezindten der bevolking. De Nationale Raad, die als voorzitter heeft oud-minister mr. H. L. 's Jacob, heeft tot taak het geven van advies voor de toewij zing der binnengekomen gelden en het geven van leiding aan en het houden van toezicht op de uitvoering van de hulpverlening, volgens richtlijnen van het Ram penfonds. In de Nationale Raad hebben reeds zitting vertegenwoordigers van het Rode Kruis, het R.K. Huisvestingscomité, de Stichting van de Arbeid, het Nederlands Vrouwen comité, het R.K. Lande- lilk Sociaal Charitatief Centrum, de Watersnoodcommissie Ned. Herv Kerk, de Centr. Diaconale Conferentie der Gereformeerde Kerken ,de stichting Vrijz. Prot. Centrale voor maatschappelijk werk, de vereniging voor Maat schappelijk Werk op Humanisti sche grondslag, de stichting Joods Maatschappelijk Werk, de Neder landse Vereniging voor Maat schappelijk Werk, het Nationale Fonds voor Bijzondere Noden, de Federatie van Verenigingen voor Vrouw.Vrijw. Hulpverlening, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, het Nederlands Cultu reel Contact, de Nederlandse Jeugdbeweging en de Provinciale Opbouworganen Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Brabant. Indien daaraan behoefte mocht bestaan, zal tot uitbreiding van de raad kunnen worden overge gaan. Secretaris van de raad is de heer C. Lijnzaad. De gezondheidstoestand van Koningin Mary LONDEN. 20 Mrt (AP) Ko ningin Mary, die al een maand ziek is. heeft een rustige nacht gehad, aldus werd vandaag in een medisch bulletin medege deeld. Op Malborough House, waar de Koningin grootmoeder verpleegd wordt, heeft men bekend ge maakt, dat er vanaf vandaag nog slechts een bulletin per dag zal werden uitgegeven. Tot nu toe werden twee bulletins per dag gepubliceerd. Op de terreinen van de kon. stallen van Buckingham Palace te Londen is Donderdag een rit gemaakt met de gerestau reerde statiekoets, waarin Ko ningin Elizabeth van Engeland zal rijden ter gelegenheid van haar kroning. Bekwame vak lieden hebben drie jaar ge werkt aan het vernieuwen van de door Cipriani geschilderde panelen, welke nu geheel ver nieuwd zijn en bestand tegen houtworm. De koets werd ont worpen door Sir William Chambers en in 1761 voltooid. EINDELIJK DAN zijn er de officiële mede- mededelingen van de regering inzake de voornemens dat het nog maar voornemens zijn, daar mag intussen wel .{le nadruk opgelegd worden! tot huurverhoging, belastingverlaging en diverse compensaties. Voornemens, welke nog in nadere wettelijke voorzieningen moeten worden vastgelegd, aan de hand van voorstellen, die de regering aan de Staten-Generaal zal doen. De huurverhogingen zullen moeten worden vastgelegd er in een gewijzigde Huurwet, er zullen tal van niet de tijd is, om de z,g. ontwikkeling van de maat- ■belastingwetten moeten worden gewijzigd, zowel sckaPPelijke krachten geheel vrij te laten.... - Het zwaartepunt van de politiek ligt 'sinds ter compensatie van de verhoogde kosten van het levensonderhoud door de huurverhoging, als ter- wille van de in het grote complex verwerkte (maat regelen ter verbetering van de normale werkgele genheid. Het is natuurlijk onmogelijk, op staande voet een afgerond commentaar te geven op het geheel van maatregelen, dat in uitzicht wordt ge steld, wij bepalen ons voor heden tot een paar algemene opmerkingen met het belang van het probleem der werkgelegen heid overeen komt. De regering is blijkbaar van oordeel, dat ten opzichte van de verlaging van enkele belastingen, om verlichting te brengen voor het bedrijfsleven, niet verder mag worden gegaan, als gevolg van de overstromingsramp, maar dit klopt niet met twee dingen. Ten eerste niet met het optimistische geluid, dat de minister van Eco- lijk worden: daar zijn de voorstanders van zover stonds de leden van de Eerste én van de Tweede nomische Zaken deze week in de Eerste Kamer mogelijke overheidsbemoeiing tegenover degenen, Kamer tot een eensluidend standpunt (met behoud heeft laten horen over de vooruitzichten van onze die die bemoeienis werkelijk tot het strikt nodige van ieders verantwoordelijkheid natuurlijk) hopen economie, en ten tweede is het toch zeker wel zó, willen beperken, al zien zij wel in, dat het nog te brengen, dat is in de parlementaire geschiedenis dat indien het particuliere bedrijfsleven zijn nor- nog niet eerder voorgekomen. Het bewijst, dat het male ontwikkelingskansen maar krijgt, de econo- hier om een „grote kwestie" gaat, die politiek wel mische bedrijvigheid van het land, de werkgele- eens kon gaan om het zijn of niet zijn van be- genheid en de voortstuwing van de onmisbare paalde dingen en verhoudingen. Dit mag afgeleid industrialisatie, alles in de goede richting zullen worden uit het feit, dat naar ons ter ore kwam,, sturen.... de z.g. commissie uit de beide fracties met opzet zo is samengesteld, dat daarin de verschillende Dat er met name met de huurverhoging nogal uiteenlopende stromingen (dat is heel wat anders ,i(. dan de z.g. „vleugels") zijn vertegenwoordigd. Dat een poIltlek spel SesPeeld blijkt uit de te zeer op het sociaal-economische valt, is" een kon ot>k wel eens te maken hebben met de vraag, verschillen, welke er te vinden zijn in de andere kwestie, maar dan moet dan vanzelfspre- hoe men ten opzichte van de verhouding met de plannen, zoals de regering die nu heeft bekend kend zoveel mogelijk ongedaan gemaakt worden P v.d.A. staat. Het is helemaal geep geheim, dat gemaakt, en de adviezen, welke van de S.E.R. zijn door een juiste houding van de politieke partijen sommigen in de partij die samenwerking met de gekomen, en die de regerin" vreemd «enoev tot De besprekingen over het vraagstuk van het huma- .socialisten ten koste van alles willen handhaven, - - - - --J->nu toe geheim gehouden heeft. Een meerderheid geruime tijd, na de oorlog, in de sociaal- economische sector. Of dat nu gelukkig is of niet, kan men thans buiten beschouwing laten, het is een feit, waar wij mee te rekenen hebben. Of de klemtoon soms niet meer dan noodzakelijk is, Belangrijk en ingrijpend is het voorgestelde, njSme echter, de beschouwingen over de cultuur- anderen zouden er liefst mee willen breken, weer dat nogal sterk afwijkt hier en daar van wat politiek, de principiële debatten van de afgelopen anderen willen niet verder gaan dan de oportuniteit in de S.E.R. wilde hogere percentages ten aanzien de Sociaal Economische Raad had geadvi- dagen over de Zondagswet in de Tweede Kamer, heb- seerd, zeer zeker. Het zal opnieuw diep ingrijpen ben evenwel toch aangetoond, dat de poiltiek ook in ons sociaal-economisch leven, waarbij de ene oog heeft voor andere dan „materiële" zaken. Merkwaardig bewijs voor de grote betekenis en de omvang van de voorstellen inzake huurver hoging, compensatie, belastingverlaging, loonsver hoging e.d. is dat bijv. de fracties van de Katholieke Volkspartij hebben besloten, een gemengde commis sie uit beide fracties te vormen, om de regerings plannen diep te bestuderen.... Dat het geen twijfel lijdt, dat onze beide fracties in de Staten-Generaal deze zaak met grote aandacht zullen bekijken, is niet zo maatregel weer opheft, geheel of ten dele, wat de ander geeft. Het is dikwijls de bekende kwestie van rokzak'broekzak. Duidelijk komt wel weer door heel deze affaire naar voren, dat het maat schappelijk bestel veel meer ingewikkeld wordt gemaakt dan wanneer de omstandigheden nor maal zouden zijn. Er zit altijd iets, en soms veel, kunstmatigs in al deze maatregelen, die er soms op gericht schijnen te zijn de overheidsbemoeiing op dit gebied meer in stand te houden dan strikt nodig is. En tot dat strikt nodige zal men zich toch zo spoedig mogelijk moeten bepalen. Dat het hier bijzonder. Men mag van onze voïksvertegenwoor- „draait" om de grote principiële tegenstelling in digers niet anders verwachten! Maar dat de K.V.P.- het moderne maatschappelijk leven, zal wel duide- mensen het op deze manier doen, en a.h.w. aan- van het ogenblik nodig (en mogelijk) maakt.... van de huurverhoging, een minderheid wilde in elk geval een deel van de verhoging afromen vqor een De gang van zaken met betrekking tot de huuregalisatie-fonds. Over de loonsverhoging is huurverhoging en wat daaraan vast zit, be- wijst wel, hoe we hier in politiek vaarwater men het nog nlet eens' maar het schlJnt nu al zijn geraakt.De huurverhoging is op sleeptouw n'e' de bedoeling te zijn, de ondernemingen verlof gehouden van eeuwigheid tot zaligheid, en nu de te geven, de loonsverhoging op een of andere wijze watersnoodramp zich heeft voorgedaan, wordt ze te compenseren. Volgens de nu bekend gemaakte in haar gevolgen door sommige lieden maar al te graag aangegrepen als een reden, om ten opzichte de belastingverlichtingen bijv. toch vooral niet zover te gaan, als- de regering blijkbaar toch wel eerst in haar plan had opgenomen. Een ander euvel is, dat door het voortdurende uitstel van de huur verhoging deze, nu ze gecombineerd is met de maatregelen tot belastingverlichting e.d., dit laatste complex veel meer in de verdrukking brengt dan plannen zou het aldus worden: le klasse 135 (140), 2e klasse 138 (147), 3e klasse 141 (153), 4e klasse 145 (157), 5e klasse 148 (161), en dat ales op de basis van 1940 is 100. De cijfers tussen haakjes zijn de verhogingspercentages, die de meerderheid van de Sociaal-Economische Raad had voorgesteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3