Naald van Sovjet-kompas thans op vrede gericht? IN KOREA HEERST EEN ENORM Ml 'NÏTIETF.KORT Zapotocky, kampbeul van Nederlandse gevangenen Kardinaal Stepinac volkomen geïsoleerd Het achtste leger kan offensief niet keren Viliam Siroky premier Dagblad voor Alkmaar en omgeving Priester jacht in Hongarije Vader rijdt zijn kind dood Spaarnestroom naar Dover Nieuwe zuivering van de partij door Malenkof's luitenants? 84,2 millioen Anglicaanse Missiezusters Narriman in Egypte Voorspel van uitwijzing? Geen Russen, maar Duitsers in Rampenfonds Generaal van Fleet klaagt In Praag heerst een nieuwe dictator NOORDHOLLANDSi week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimnm f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 23 Maart 1953 - 48e Jaargang - No. 12735 BOEDAPEST. Het ministerie voor Kerkelijke Aangelegenheden in Boedapest heeft de afgelopen maanden meer dan 800 geeste lijken uit hun ambt ontzet. Daar mede is de kerkvervolging in Hon garije opnieuw in een acuut sta dium getreden. De massale ontzetting gaat ge paard met een hevige radiocam pagne tegen de katholieke clerus. Slecht gesloten deur oorzaak van noodlottig ongeval WARTENA. De expediteur P. Boekema nam Zaterdag vier van zijn kinderen ,met de vracht auto mee naar Grouw. Terwijl Boekema te Grouw in het ge meentehuis was, heeft iemand even met de kinderen gesproken, waarna waarschijnlijk de deur van de auto niet goed gesloten is. Toen de heer Boekema weer weg reed, ging de cabinedeur plotse ling open. De gevolgen waren vreselijk. Twee van de kinderen vielen uit de auto, waarbij het vierjarig dochtertje Emmy werd overreden en vrijwel op slag ge dood. De driejarige Durk liep een hersenschudding op, doch bleek overigens niet ernstig gewond te zijn. Het derde kind, dat uit de wagen dreigde te vallen, kon nog juist door de heer B. gegrepen worden en liep slechts een lichte schaafwond op. „Stentor" redt laatste bemanningslid DOVER. Het Nederlandse motorschip „Spaarnestroom" is Zaterdagavond naar Dover ge sleept, waar het 't anker heeft laten vallen. Tengevolge van de botsing heeft de „Spaarnestroom" een groot gat en lekt. Het schip is door de Neder landse sleepboot „Stentor" naar Dover gesleept. Ook het enige nog vermiste lid van de bemanning is door de „Stentor" van boord gehaald. De gehele bemanning bevindt zich dus in veiligheid. H. VADER ZEGENT 50.000 BOEREN VATICAANSTAD. Zondag om half viif in de namiddag heeft Z.H. de Paus van de buitenloggia van de Sint Pieter de aposto lische zegen gegeven aan 50.000 boeren, die op het Sint Pieters plein voor een grote hulde aan de Heilige Vader bijeengekomen waren. Deze boeren namen deel aan het nationale congres, dat in de afgelopen week te Rome werd gehouden. Zoals wij reeds hebben bericht, heeft Malenkof ontslag genomen als secretaris van het hoofdbestuur van de communistische partij in de Sovjet-Unie en is hij vervan gen door Nikita Kroetsjtsjef, een „onwrikbaar sterke man De andere vier leden van het secretariaat zijn Mikhail Suslof, Peter Pospelof, Nikolai Shatalin en Semyon Ignatief. Deskundigen in Sovjetaangelegenhe den noemen het ontslag van Malenkof een belangrijke gebeurtenis. Zij zijn van mening, dat de leden van het nieuwe secretariaat hun belangrijkheid grotendeels aan Malenkof te danken hebben. Dit zou betekenen, dat Malenkof's gezag niet belangrijk is verminderd. Hij is trouwens voorzitter van het presidium van de partij en haar hoofd. Het kan betekenen, dat hij zijn macht als nieuwe leider van Rusland heeft versterkt en als dit laatste niet juist is, kan een nieuwe zuivering van de partij aanstaande of reeds aan de gang zijn, een zuivering waar na Malenkof zekerder van de macht zal zijn. Er valt van de nieuwe Russi- langrijkste hoofdartikelen aan sche politiek als er althans van een nieuwe Russische politiek ge sproken kan worden nog wei nig te zeggen, maar het is een feit dat de regering-Malenkov nog geen enkele belligerente verkla ring heeft uitgegeven waarin de Ver. Staten of Groot-Brittannië als oorlogshitsers of imperialisten aan de kaak worden gesteld. Het corps diplomatique te Mos kou vraagt zich dan ook met enig optimisme af of de regering-Ma lenkov ten aanzien van sommige kwesties geen positieve tekenen van een bereidheid tot samen werking met het Westen toont. Verscheidene recente feiten wijzen in deze richting. Die feiten gaan terug tot de redevoeringen van Malenkov, Be- ria en Molotov tijdens de begra fenis van Stalin. Zij worden onderstreept door de rede, waarin Malenkov voor de Opperste Sovjet verklaarde te geloven, dat alle netelige geschil len met alle landen op vredelie vende wijze geregeld zouden kun nen worden. Vervolgens was er het voorstel van Tsjoeikov in Berlijn om met de Engelsen een conferentie te houden over een beter toezicht op het luchtverkeer en de toon van de nota, waarin de dood van de neergeschoten Britse vliegers betreurd werd. Malenkov's regering lijkt zich op een groot aantal binnenlandse kwesties te concentreren. De dagbladen hebben hun be- FIGL GEEFT HET OP WENEN Kanselier Leopold Figl heeft vandaag het bestuur van de Volkspartij medegedeeld, dat hij niet in staat is een rege ring te vormen. De volkspartij heeft daarna partijvoorzitter Ju lius Raab opgedragen met de so cialisten te onderhandelen over de vorming van een regering. binnenlandse vraagstukken ge wijd het zaaien in het voor jaar, een beter bestuur, grotere houtvoorziening en een betere huisvesting. Thans is een Russisch aanbod gekomen om de Britse regering te helpen bij haar pogingen om iets te doen ten behoeve van de Britse onderdanen, die zich in handen van de Noord-Koreanen bevinden. De Sovjetpers blijft critiek leve ren over de gebeurtenissen op Korea, maar de toon van haar berichten is over het algemeen veel milder. Radio-Moskou 1 eeft Zaterdag bovendien plotseling gebroken met de sinds jaren geldende tra ditie, dat Rusland de tweede oor log geheel op zijn eentje heeft gewonnen, zowel in het Westen als in het Oosten. De radio vertelde ditmaal, dat Rusland, Engeland en de Ver. Staten voor het vinnen van die oorlog harmonisch hadden samen gewerkt. Er werd de nadruk op gelegd dat de Sovjets ook thans naar eenzelfde samenwerking streven. HAKENKRUIS OP PIECK'S VOORHOOFD BERLIJN. ln Oost-Duits- land zijn 800.000 schoolboeken in beslag genomen, omdat op een foto van president Pieck duidelijk een hakenkruis te zien was. Het gold hier een speling van licht en schaduw op het portret. De persfotograaf, die de foto genomen heeft, is naar het Westen uitgeweken. Voortaan zullen foto's van vooraan staande personen gecensureerd worden, aldus he* West-Duitse nieuwsbureau. 's-GRAVENHAGE - Tot Za terdagavond is bij het Na tionale Rampenfonds in tO' taal f 84,2 millioen binnen gekomen. Sinds Vrij da. avond is er dus f 400.000.- b ij gekomen. WORDEN KATHOLIEK WELLINGTON. Kortgeleden zijn vier Anglicaanse zusters, die missiewerk verrichtten op de Salomonseilanden, in Auckland (Nieuw Zeeland) aangekomen. Zij waren de laatsten van een ge hele Anglicaanse kloostergemeen schap, welke in 1950 tot de Kath. Kerk is teruggekeerd. Een der genoemde zusters is Europese, de overigen zijn in heemsen van de Nieuwe Hebri- den-eilanden. Zij zijn van plan in te treden bij de zusters van de H. Jozef van Cluny en maken hun noviciaat in Nieuw Zeeland. Mgr van Lierde had auto-ongeluk NIJMEGEN. Mgr P. C. van Lierde O.E.S.A., vicaris-generaal van Vaticaanstad en sacrista van Z.H. de Paus, is Zaterdag bijna het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. De auto van Mgr is nabij Breda geslipt. De wagen reed in volle vaart tegen de zij muur van een huis en werd ge heel vernield. Mgr van Lierde, diens secretaris en de chauffeur bleven, wonder boven wonder, ongedeerd. WASHINGTON, 22 Maart. De verklaringen, door generaal James van Fleet op 5, 6 en 10 Maart als getuige afgelegd voor de senaatscommissie voor de ge wapende strijdkrachten en be trekking hebbende op het muni tietekort in Korea, zijn vandaag bekend gemaakt. Van Fleet deelde het volgende mede: 1. De troepen in Korea mogen zware wapens pas gebruiken als ze in gevaar verkeren en dan be schikken ze slechts over voldoen de voorraden munitie „om zich zelf te redden". 2. Hij was gedwongen geweest orders van „niet schieten" aan zijn kanonniers te geven om mu nitie te sparen. In Mei 1951 was er in de opslagplaatsen achter het front geen granaat meer over. 3. „Generaal Mark Clark, de opperbevelhebber, had hem in November j.l. laten weten, dat de strijdkrachten van de UNO hun vuurintensiteit tegen de vijand hadden verminderd om munitie te sparen. 4. De' Chinese en Noord-Ko- reaanse troepen hebben thans tweemaal zoveel artillerie in de De aardbeving in Turkije heeft aan meer dan 500 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 2000, het aantal daklozen 15000. Er zijn 2000 gebouwen vernield en 6000 beschadigd. In het plaatsje Guenen, waar veertig doden te betreuren vielen, zoeken overlevenden tussen de puinhopen naar slachtoffers. VOETENWERK IN ITALIAANSE SENAAT ROME. Zaterdag heeft de Italiaanse Senaat een rumoerige vergadering gehad; communisti sche senators en medestanders trappelden een uur lang met hun voeten en sloegen op de tafels. Men wil voorkomen, dat gestemd wordt over de nieuwe wet op de Italiaanse verkiezingen. De com munisten hopen de goedkeuring van de wet zo te vertragen, dat zij te laat komt voor de algemene verkiezingen. Honderden Katholieken door Viet Minli gevangen genomen BANGKOK. De communis tische Viet-Minh heeft in de af gelopen twee maanden meer dan 400 inheemse geestelijken en tal- riike leken gevangen genomen als gevolg van de verscherpte kerkvervolging, welke de com munisten hebben ingesteld. De meesten zijn in het concentratie kamp Thanh Thuy ongesloten in afwachting van hun veroordeling door een volksgerecht. vuurlinie als de UNO-strijdkrach- ten en beschikken over voldoende munitievoorraden. 5. In Korea kan de overwinning worden behaald, als het leger over de nodige middelen de beschik king zou krijgen, hetgeen bete kent meer munitie en meer man schappen. 6. Juni 1951 trokken de roden in paniek terug. Van Fleet had toen gesmeekt, dat men hem de vrije hand zou laten. Hij had de vijand kunnen vervolgen en 200.000 tot 300.000 krijgsgevange nen hebben kunnen maken. „Bo vendien hadden wij alle zware wapens van de vijand kunnen buitmaken". Doch hij kreeg bevel de strijd te -staken, daar de wapenstil standsbesprekingen zouden begin nen. 7. Generaal Clark deelde hem mede, dat de staking in de Ame rikaanse staalindustrie de munitie- productie van 1952 met 37 procent had verminderd. 8. Het leger in Korea werd ge dwongen zich op de luchtmacht te verlaten voor aanvallen op de vijand, die met artillerie zouden kunnen plaats vinden als er ge noeg munitie was. In de artilleriesterkte is thans verbetering gekomen, doch het leger is nog altijd 80 artillerie bataljons zwakker dan in wereld oorlog 2. Van Fleet verklaarde tenslotte dat indien de vijand een groot offensief zou beginnen in Korea, het achtste Amerikaanse leger niet voldoende munitie zou hebben om aan dit offensief het hoofd te bieden. WESTERS MOSKOU HELPT MOSKOU. De kleine Wes terse kolonie in Moskou heeft Zondagmorgen vroeg 6.250 dollar bijgedragen voor de leniging van de nood van de slachtoffers der watersnoden in Groot-Brittannië, Nederland en België. Poolse Mig op weg naar Polen KOPENHAGEN. Zondag is de Poolse straaljager, die 5 Maart op Bornholm landde, aan boord van het Poolse motorschip „Duna- jec" geladen. Het schip is uit Kopenhagen naar Polen vertrok ken. Straks ook haar zoon? O BELGRADO De Joego-Slavische regering heeft van nu af ten strengste verboden nog enig contact op te nemen met Kardinaal Stepinac, aartsbisschop van Zagreb. Deze maatregel werd bekend gemaakt aan een buiten lands journalist, die de regering toestemming verzocht de aartsbisschop te mogen bezoeken. De regering heeft als reden van haar beslissing opgegeven, dat kardinaal Stepinac de laatste tijd verschillende interviews beeft toegestaan, vooral aan Amerikaanse journalisten, waar van de inhoud in strijd wordt geacht met de veiligheid van de staat. De beslissing van de Joegosla vische regering komt niet onver wacht. De bisschoppen van het land hebben eenstemmig het plan tot regeling van het conflict tus sen kerk en staat, dat sinds het regiem van Tito aan het bewind GENEVE. Ex-koningin Narri man is Zondagavond met een vliegtuig uit Genève naar Egypte vertrokken, waar zij onmiddellijk een echtscheidingsprocedure tegen haar echtgenoot, ex-koning Fa- roek, wil beginnen. Narriman werd vergezeld door haar moeder. Naar verluidt zal zij ook, met medewerking van de Egyptische regering, stappen doen om haar zoon, koning Ahmed Foead II, weer onder haar hoede te krijgen. Deze bevindt zich thans bij zijn vader in Rome. zouden Britse bommen werper hebben neergeschoten BERLIJN. Uit de Sovjet zone is heden te Berlijn een be richt ontvangen, volgens het welk de piloten van de straal jagers, die op 12 Maart een Brit se bommenwerper hebben neer geschoten Duitsers zouden zijn geweest. De geallieerde piloten konden niet bevestigen of tegenspreken dat de Russen wellicht de Oost- duitse communistische „luchtpo- lizei" opleiden in het vliegen met MIG's. DE AMERIKAANSE VERTEGENWOORDIGING IN MOSKOU WASHINGTON De Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dulles, ge looft, dat het dringend noodzake lijk is, dat de V.S. do<3r een „be trouwbaar contact" in Moskou vertegenwoordigd worden, aldus is Zondag medegedeeld in een rapport van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Senaat, waarvoor Dulles onlangs getuigenis over de be noeming van Charles Bohlen, heeft afgelegd. Hij verklaarde, dat „juist op dit kritieke ogenblik en bij de wijzi gingen, die in Moskou worden aangebracht" de V.S. een verte genwoordiger in de hoofdstad der S.U. nodig hebben. Dulles zeide voorts, dat Bohlen in het beginstadium waarschijn' lijk niet zou deelnemen aan mo gelijke voorbereidingen voor een conferentie tussen president Eisenhower en Sowjet-premier Malenkof. Een dergelijke conferentie zou „begrijpelijkerwijs" het gevolg kunnen zijn van informele be sprekingen, welke bij de V.N. zouden kunnen beginnen. is bestaat, van de hand gewezen Als gevolg van deze afwijzende houding heeft de regering daarop een wetsvoorstel bij het parle ment ingediend, dat voorziet in de regeling van de positie der kerkgenootschappen, een project, dat o.m. de toetreding van pries ters tot z.g. patriottische vereni gingen wil verplichten. Evenals in Hongarije en Tsjecho-Slowa- kije zal het Tito-regime ook hier de Katholieke Kerk en andere godsdiensten aan banden leggen. In dit verband is het ook nut tig te herinneren aan de ernstige geruchten die de ronde hebben gedaan te Parijs, waarin de aan staande uitwijzing van kardinaal Stepinac wordt gemeld. In verband met de indertijd be staande onzekerheid over de reis van Tito naar Engeland was be paald, dat de kardinaal in een ultimatum de kans zou worden gegeven vrijwillig het land te verlaten. Mocht hij dit niet aan vaarden, dan zou hij na het be zoek van Tito aan Engeland over de grens worden gezet. Antonin Zapotocky is door de nationale vergadering met al gemene stemmen gekozen tot president van Tsjecho-Slowa- kije als opvolger van Klement Gottwald, die 14 Maart over leed. De man, over wie men uit Wenen meldt, dat de Neder landse regering tussen 1945 en 1947 tot driemaal toe zijn uitlevering heeft gevraagd wegens oorlogsmisdaden, door hem in het concentratiekamp Sachsenliausen als Kapo of blokoudste tegen Nederlandse gevangenen ge pleegd, op welke verzoeken de regering-Benesj steeds met een weigering zou hebben geantwoord, is gekozen als" president van Tsjecho-Slowakije. Het is de 68-jarige Antonin Zapotocky, tot nu toe Tsjechisch premier. Hij zal Clement Gottwald als president opvolgen. Zapotocky's verkiezing heeft zeker de goedkeuring van Mos kou. Hij is vrijwel zijn leven lang een trouwe leerling en volgeling van Moskou geweest. Waarnemers in Wenen verwachten niet, dat zijn verkiezing enige verandering zal brengen in de Tsjechische binnen- en buitenlandse politiek. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft Antonin Novotny be noemd tot leider van het partij- secretariaat. Hij behoudt zijn post van plaatsvervangend premier. Enkele uren nadat hij tot pre sident van Tsjecho-Slowakije be noemd was heeft Antonin Zapo tocky Zaterdagavond de voorma lige vice-premier en minister van buitenlandse zaken Viliam Siroky tot minister-president van de Tsjechoslowaakse regering be noemd. De benoeming van Siroky is blijkbaar een poging van de lei ding der Tsjechoslowaakse com munistische partij om de geschil len tussen de Tsjechen en de Slowaken te begraven. Siroky is leider van de communistische partij van Slowakije. Tot nu toe konden wij geen bevestiging krijgen van het be richt uit Wenen, als zou Neder land Zapotocky's uitlevering heb ben geëist TELEGRAMMEN VAN MAARSCHALK TITO BELGRADO. Maarschalk Tito op weg naar huis na zijn vijf daags bezoek aan Engeland, heeft telegrammen gestuurd aan pre mier Churchill en aan kóningin Elizabeth, zo meldt het Joego slavische persbureau Tanjoeg. In het telegram aan Churchill zegt de maarschalk: „Het was mij werkelijk, een groot genoegen u weer te ontmoeten en het recht streeks contact te hernieuwen dat wij als wapenbroeders in de laat ste oorlog hadden. Het grote suc ces van onze besprekingen, die in een vriendschappelijke sfeer zijn gevoerd, kon vooral worden bereikt dank zij uw begrip van de huidige internationale toestand. Ik stel met genoegen vast, dat de banden tussen onze landen duur zaam "2ijn en dat wij schouder aan schouder staan bij de ver dediging van de vrede". In het telegram aan koningin Elizabeth dankt Tito voor de ge noten gastvrijheid.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1