H. Mis volgens Byzantijns- Slavische Ritus Ong geen Ruim vierhonderd man naar de Heilige Stede AGENDA De heer J. J. J. M. Festen gaat Heiloo verlaten Helder liep gehavend Alcmaria onder de voet EEN NIEUW een nieuw geluid Jan Musch nam afscheid van Alkmaar Benoemd tot secretaris van de gemeente Soest Wil Tito vrede met de Kerk? Dan: grote mogelijkheden V oor Schol a Puhlicaleden in kapel Wïllïbrordusstichting Uit Alkmaar en omgeving In zijn glansrol „De Vrek" V.B.O. kampioen van de 2e klasse Zeer wc met Paaina 2 MAANDAG 23 MAART 1953 ALKMAAR Overweldigend was de belangstelling voor de Mis, die volgens de Byzantijns-Slavische Ritus in de kapel van de Willibrordusstichting door de vicaris-gene raal van de Oekraïners in Nederland, België en Scandi navië, Mgr. J. Perridon, gistermorgen werd gecelebreerd, waartoe door de Schola Publica het initiaitef werd geno men. Voor de meesten in de geheel volle kapel waren treffend. Zij zijn sober en kort, ,i.ii ii. i i.. maar bitzonder rijk van inhoud deze plechtigheden geheel nieuw, zodat ze bijzonder veel indruk maakten, waartoe niet het minst de fascinerende gezangen van het Utrechts Byzantijns koor onder leiding van de heer H. v. d. Hombergh bijdroegen. de van plechtige processie, waarbij offergaven, brood en wijn de credenstafel naar het altaar worden gebracht. Daarop volgen het Credo en de Canon met ach tereenvolgens Prefatie, Sanctus Consecratie van Brood en Wijn. Bij de Communie communice ren eerst de celebrant en de Diaken (uit de kelk), waarna de Priester de overige gedeelten van het geconsacreerde brood in de kelk laat vallen, waaruit de ge lovigen 'n van het H. Bloed doordrenkt gedeelte van de H. Hostie nuttigen. De gebeden van deze Ritus zijn Gevierd werd de Goddelijke Liturgie van de H. Joannes Chrystostomus, welke door ver reweg de meeste Oosterse Chris tenen n.l. ruim 150 millioen, zo wel afgescheidene als geünieerde wordt gevierd, en die zich van de Westerse of Latijnse Ritus alleen in taal (Grieks) tekst der gebeden en uiterlijke plechtig heden onderscheidt. Eigenlijk moet het Priesterkoor afgescheiden zijn van het schip, waarin de gelovigen plaats ne men door de ikonostase of beel- denwand, hetgeen gisteren slechts provisorisch geschiedde door het plaatsen van vier Ikonen o.a, die van Christus en Maria. Tijdens de Mis gaf Mgr. A. G. Smit. voorzitter van het Aposto laat der hereniging een korte uitleg. Het Apostolaat der Her eniging stelt zich ten doel de af gescheiden Christenen uit de Oosterse landen met de Kerk van Rome te verenigen en be ijvert zich. juist door in ver schillende parochies de Oosterse- Liturgieën te vieren, de belang stelling der gelovigen (gebed en lidmaatschap) voor het het her- enigingsvraagstuk op te wekken. De meest opmerkelijke onder delen van de Oosterse Liturgie zijn de bereiding van de Offer gaven, de Litanieën of Smeekbe den van priester, diaken en volk, de plechtige intocht met Evange lieboek en Offergaven en het Communiceren der gelovigen onder beide gedaanten. De plechtigheid begint met de toebereiding van de Offergaven op de credenstafel. De priester verdeelt met een tweesnijdende lans het gedesemde brood in kleine partikels. Wijn en water wordt in de kelk gedaan. Daar bij worden de gebeden gezegd, die herinneren aan de slachtof fering van het Goddelijk Lam op Calvarië. Dan volgen de Grote Vredesli- tanie met het telkens herhaalde Gospodin Pomiloei, Heer. ont ferm U over ons en de kleine Litanie, gebeden voor alle men sen der aarde en aanbidding var. God. waarna het Evangelieboek in plechtige optocht wordt ge bracht naar de plaats, vanwaar het aan het volk wordt voorge houden. Na het Evangelie .wordt de Litanie van Alle Heiligen ge beden, vervolgens de Litanie der Geloofsleerlingen en de Litanie van de Gelovigen, De Litanie van de Offergaven wordt voorafgegaan door een en toch var. een eenvoudige, diep menselijke oorspronkelijkheid. De muziek is meer monotoon dan het Gregoriaans, maar niet min der smekend. Zij beklemt, zij fascineert de ziel en houdt die gevangen in de ban van het ge bed: de opgang naar God. Moge deze Mis de millioenen Christenen die de Paus var, Rome niet erkennen als het Opper hoofd van Gods Kerk, de katho lieken uit ons gewest weder in herinnering brengen, opdat meer en beter wordt gebeden voor hun terugkeer naar de Moeder kerk. AMSTERDAM Tussen de vele duizenden pelgrims, die zich in de nacht van Zaterdag op Zondag door de mistige straten van Amsterdam bewogen, bevonden zich naar schatting vier a vijfhonderd mannen uit Alkmaar en de naaste omgeving. Zij allen namen deel aan de meest unieke bedevaart, die Nederland en misschien de hele wereld kent: de Stille Omgang. Schoppen, laarzen en handschoenen voor de noodgebieden ALKMAAR Degenen die op grond van een bekendmaking via het radiodistributienet op Don derdag 5 Februari 1953, schoppen, laarzen of handschoenen ten be hoeve van de noodgebieden aan de stadstimmerwerf Limmerhoek, hebben ingeleverd wordt er op gewezen dat verschillende van deze goederen aldaar kunnen worden terugontvangen. Vóór Vrijdag 27 Maart 1953 worden de betreffende goederen op de plaats van inlevering wederom aan de eigenaren ter hand gesteld, tegen afgifte van de ontvangstbon. Rechtswetenschappen ALKMAAR De heer Drs J. W. Crefeld alhier, slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen Rechten. „HENDRIK IV" ALKMAAR Donderdagavond a.s. brengt het Rotterdams To neel in het Gulden Vlies als 3e voorstelling in de abonn. serie B een opvoering van Luigi Piran dello's meest interessante werk ..Hendrik IV". Onder leiding van de Franse regisseur André Bar- sacq heeft Ko van Dijk met de vertolking van de titelrol een ontzaglijk knap stuk werk gele verd. Opnieuw is gebleken uit welk een enorm creatief vermo gen hij put. Denken wij hierbij aan zijn groot succes van het vo rig seizoen in ..Othello". Samen vattend kan worden gezegd dat het Rotterdams Toneel met .de keuze van dit stuk een gelukkige greep heeft gedaan. 'n Unieke bedevaart; misschien wel nergens ziet men pelgrims in het holst van de nacht opgaan naar de plaats hunner verering, 'n Lange stoet zwijgende man nen, die, alsof de wereld het niet weten mag, rich zonder enige luister voortbeweegt door de altijd-rumoerige Amsterdamse straten, ten aansehouwe van een niet-begrijpend publiek. Dit jaar was het de kille mist, die deze geheime optocht welhaast nog verholener maakte. Langs de straten geen rijke vlaggen en vaandels; de route van deze pelgrims wordt gemar keerd door schreeuwerige bios coop-advertenties, felle neon reclames en borden met „make laars in tabak". De simpele lantaarn in de Kal- verstraat doet weinig vermoeden dat men hier in wezen te maken heeft met een der grootste gods dienstige manifestaties van het 20e eeuwse Nederland, dat dezer dagen het honderdste jaar in het herstel der Kerkelijke Hiërarchie hoopt te vieren, 'n Zonderlinge processie, bestaande uit louter mannen. Eigenlijk begon deze bedevaart, die één grote lofzang is ter ere van het Heilig Sasrament van Mirakel, bij het „Adoro te de vote", tijdens het Lof in de St. Josephkerk te Alkmaar. In de treinen en bussen, op weg naar Amsterdam, kon men luidop de Rozenkrans bidden; eenmaal in Amsterdam begon de werkelijke Stille Omgang. In stilte bad men voor de slachtoffers der laatste wereld oorlog, in stilte bad men voor Koningin en Vaderland, voor de zee- en luchvarenden, voor hen. die zijn omgekomen, voor Paus en Kerk en voor de eenheid der Christenen. In stilte tenslotte bad men voor hen, die bij de jongste watersnood het leven verloren of familie en vrienden. 'n Stilte, die pas verbroken W. SENTENIE OVERLEDEN MAANDAG 23 MAART Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De kleine wereld van Don Camillo VICTORIA: De roepstem dei- Pampa's. HARMONIE: Singine in the Rain. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar: Apotheek „De Bever" Em- mastraat 36: Apotheek P. J. Meurs HET GULDEN VLIES: 8 uur: Modeshow Bervoets. CAFé SCHERMERHORN: 8 uur: Vergadering Alcmaria W.V. HOTEL VICTORY: 8 uur: Vergadering R.K. Reclas sering. KLEINE ZAAL HARMONIE: 8.15 uur: Genootschap Ne derlandEngeland. Waterstanden: Dinsdag: hoog water 2.10 en 14.30 uur. Laag water 8.00 en 21.05 uur. werd, toen allen zich verzamel den in de Amsterdamse kerk „De Zaaier", waar kapelaan N. Tromp van de St. Laurentius- kerk tot intentie van de levende en gestorven leden der Stille Omgang, de H. Mis celebreerde en waar dirigent C. Hof het koor van de St. Laurentiuskerk en de pelgrims voorging in 'n jubelend „Looft Uwen God", dat uitdruk king gaf aan de dankbaarheid van Alkmaars mannen, voor het welslagen van deze Stille Om gang -1953, REDUCTIEKAARTEN DAMESBEURS ALKMAAR Honderden maakten Vrijdag en Zaterdag reeds gebruik van onze aanbie ding van reductiekaarten voor de Damesbeurs. welke morgen in 't Wapen van Heemskerk wordt gehouden; tot vanavond 6 uur bestaat er nog gelegenheid deze kaarten, voorzover voorradig, aan ons bureau af te halen. HET REGENT STEMBILJETTEN ALKMAAR Vanaf Vrijdag avond regent het stembiljetten in onze brievenbus: de koopavond en de demping van de Oude gracht blijken zich in een grote belangstelling van het Alkmaar- se publiek te verheugen. Sommi gen wilden de mooie foto van de Oudegracht niet verknippen en gaven hun voor of tegen op een eigen stembiljet, waar natuurlijk geen bezwaar tegen is. Wij ver wachten nog vele honderden bil jetten in de bus. BROEDER THEODORUS OVERLEDEN ALKMAAR In het instituut St Louis te Oudenbosch overleed Zaterdag, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, in de leeftijd van 84 jaar. vrij plot seling de eerw.- broeder Theodo- rus, die van 19131923 in Alk maar bij het onderwijs werkzaam was. Broeder Theodorus was de eerste overste van Huize St Louis alhier, destijds, nog in de St An- nastraat gevestigd. Hij was de oprichter van het jongens Har moniekorps St Louis, dat onder zijn leiding spoedig een grote populariteit verwierf. Broeder Theodorus was ook het eerste hoofd van de R.K. Ulo-school voor jongens alhier. Hij was niet alleen bij de ka tholieke doch ook bij de niet- kt< tholieke stadgenoten een graag geziene persoonlijkheid. Katho liek Alkmaar echter vooral be waart aan broeder Theodorus de meest aangename en dankbare herinneringen. Hij rustte in vre de. De plechtige uitvaart zal Dinsdag a.s. geschieden in de ka pel van het instituut St Louis te Oudenbosch om half tien. HEILOO Vrijdagavond heeft de gemeenteraad van Soest de ge meentesecretaris van Heiloo, de heer J. J. J. M. Festen, benoemd tot secretaris van de gemeente Soest. In brede kringen zal dit be richt met spijtige verrassing ontvangen zijn. Want de heer Festen die op 1 Mei 1942 in Heiloo kwam, heeft zich in de dorpsgemeen schap gedurende de 11 jaar doen kennen als een man van veel zijdige eruditie, grote bekwaamheid en rechtschapenheid, die hem in alle milieu's gezien en zelfs bemind maakte. De gemeente verliest in de kerkbestuur, voorzitter van de heer Festen een toegewijd en be- kwaam pleitbezorger. Als een van de laatste successen, die be halve aan een der wethouders, aan de heer Festen mag worden toegeschreven, is de toewijzing van bouwvolume voor 22 huizen van het complex voqr Katholieke beiaarden. De heer Festen be hoort tot de zeer weinigen in het land, die in het bezit ziin van de diploma's Gemeente-administratie A en B. In dit verband zij mee gedeeld, dat de heer Festen zit ting heeft in de examencommis sie Gemeente-administratie. De gemeente Soest welke 24.000 in woners telt (meer dan tweemaal het aantal van Heiloo) mag zich aan alle kanten gelukkig prijzen. Ook elders in het land had hij een gezaghebbende steun. Artike len van zijn hand verschenen in de grote Nederlandse pers. o.a. in „De Maasbode" en hij ver vulde spreekbeurten inzake wo ningwetgeving. op welk onder werp hij zich heeft gespeciali seerd. De heer Festen was be stuurslid van de afdeling Noord- Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. be stuurslid van de Vereniging van burgemeesters en secretarissen in Noordholland en voorzitter van de afdeling Alkmaar van het In stituut voor Bestuurswetenschap pen. Voorts was de scheidende gemeentesecretaris lid van het Als basis voor een nuttige krachtmeting kon men de wed strijd van Helder tegen Alcmaria Victrix moeilijk nemen. De Alk- maarders die oorspronkelijk met een drietal proefnemingen zou den verschijnen, kregen ook nog het euvel van op het laatste ogen blik enkele ziektegevallen, waar voor enkele reserves moesten aantreden. Helder maakte hier een gepast gebruik van, want met de regelmaat van een klok wer den de, ditmaal geelzwarten, met ALKMAAR Het reizen in katholiek verband, zoals dat reeds tientallen jaren door de Ned. Reisvereniging voor Katholieken met klem wordt gepropageerd, is voor al de laatste jaren, nu de drang van het er-op-uit-trekken steeds groter is geworden, voor katholiek Nederland een dringende eis geworden. Want het reizen in gezelschap eist, nu meer dan ooit, waarborgen, niet alleen van vei ligheid en service, maar vooral ook wat betreft de keuze van het gezelschap en van het reisdoel. ALKMAAR Gisteren is ten zijne huize plotseling overleden de heer W. Sentenie een bekend figuur in de Alkmaarse zangers wereld. Ongeveer 2 jaar geleden werd de overledene onderschei den met het ere-kruis „Pro Eccle sia et Pontifice" zulks wegens ziin verdienste als koorzanger, ter gelegenheid van zijn veertig jarig jubileum, als zodanig. Het grootste deel van ziin zan- De Nederlandse Kaholieke Reisverenigingen heef getoond, begrip te hebben voor de moei lijkheden, die een practiserend katholiek op reis kunnen bela gen en heeft zich daarom alle moeiten en zorgen getroost, die gevaren tot een minimum te be perken. Daarom dient iedere katholiek, die verantwoord wil reizen, ge bruik te maken van de diensten, die zijn eigen organisatie op dit terrein hem biedt en die hij vindt in de Ned. Reisver. voor Katholieken. Dit kan hij zonder bezwaar doen, nu dezereisver eniging ook reis-technisch alles kan bieden, wat er vandaag de dag door een verwende reiziger verlangd wordt. De Ned. Reisvereniging voor Katholieken heeft ook dit jaar weer .een uitgebreid reispro gramma samengesteld, waarin ieder iets van zijn gadiing kan vinden. Daarnaast heeft de ge westelijke afdeling, de afdeling Alkmaar en Omstreken, speciaal voor de katholieken in Noord- Holland, die gewend zijn in eigen verband te reizen, een zeer attractief programma opgesteld van kortere en langere reizen, waaruit velen zeker een keus zullen kunnen maken. Om de service aan een ieder zo volledig mogelijk en zo goed mogelijk te doen ziin, werd een eigen Reis- en Passagebureau opgericht, dat nog voor Pasen wordt geopend. Op het kantoor touw. pijp. wantias. gersloopbaan bracht hii door als sleutels, schortje, shawl, muziek. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 1218 Maart '53 en te bevragen iedere Maandag. Woensdag en Vrijdag aan het Bu reau van Politie te Alkmaar op kamer 14. Ie etage, van 1718 u.: Armbanden, ballpoint, spring- etui met zanger van de St Jozefparochie, doch vaak ook assisteerde hij bii andere kerkkoren. Gistermorgen had hii nog in de Hoogmis ziin partij gezongen doch 's middags werd hii thuis door een hartver lamming getroffen waarna de dood spoedig intrad. De heer en mevrouw Sentenie waren de laatste jaren vader en moeder van het Huis van Achten aan de Lombardsteeg. blad. handschoenen, geldsbedra gen. halskettinkjes, alpinomuts, kistje met inhoud, portemonnaie's en portefeuille's met en zonder inhoud, leesboek, muts, flesje met inhoud, riem, sleutelbossen, kin- tertasie, boodschappentas, knoop. huissleutel, roze strik, rozenkrans. polshorloge, handtasje, vulpen. C. Hoogmoed: 6 G. Ritano. C- baal met inhoud, slabbert je. tas klas: 1 G. Zandbergen; 2 W, met badgoed. gladde gouden ring. Lichthart: 3 J. Pancras: 4 H. etui met vulpen en vulpotlood. Blom. 5 J. Ooievaar: 6 C, Kooy. daarvan worden alle gewenste inlichtingen geheel vrijblijvend verstrekt. Om het reisseizoen te openen worden enige zeer mooie tochten naar de Flora te Heemstede en Keukenhof gemaakt, waarover men bijzonderheden in de adver tentie 'in dit blad heeft kunnen lezen. Boekingen kunnen voor hen, die buiten de stad wonen, ook geschieden bij de -medewer kers, die reeds in tal van plaat sen zijn aangesteld. Wielrennen ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR Zondag hield „Alcmaria Victrix" een trainings- rit voor de A-klas van 55 km. B- klas 46 km en C-klas 37 km. In de A-klas waren het Jn Rol en G. Roch dieer direct al tussenuit trokken. Het peleton reageerde er direct hog niet op, en Ottebros en Slot waren zeker de mening toe gedaan. dat het geen ernst zou ziin. Maar het kwam anders uit. In een prachtige solorit wisten Rol en Koch als één en twee over de streep te gaan. Slot en Otte bros spurtten niet om de derde plaats en gingen gelijk over de De B-klas. Hier waren het Schol en Kalis, die de eerste viool speelden. Verschillende A- klassers wisten zij te passeren. Het tempo dat deze knapen draaiden was prima. Tenslotte wist Schol ineen mooie lange sprint te winnen voor Kalis. Hierna kwam èen drietal B-klas- sers o.a. Roele Veenstra en Hoog moed. Roele bleek hier de sterk ste sprintcapaciteiten te bezitten. Veenstra werd tweede voor C. Hoogmoed. De C-klas. Ook hier werd aar dig gefietst en de jongeren deden het lang niet Slecht. Bleef alles eigenlijk de eerste drie ronden bijeen, in de laatste ronde werd alles uit elkaar getrokken. Hier was het Zandbergen, die de eer opeiste, gevolgd door Lichthart. Pancras en Blom. De anderen kwamen afzonderlijk binnen. De uitslagen zijn als volgt: A- klas 1 Jn Rol; 2 G. Koch: 3 Qi- tebros-Slot: 5 K. de Groot; 6 P. Duin. B.-klas. 1 J. Schol: 2 R. Ka lis; 3 A. Roele; 4 G. Veenstra: 5 9o van het Helder-terrein ge schoten. Helder verscheen zowel voor als na de rust in een proefopstel ling, waarvan o.i. die van na de rust (wat de voorhoede betreft) het beste heeft voldaan. Voor de eerste speelhelft traden aan: Ha- verhoek d.; Heyster en Himpers a.; van Beekhoven, v. d. Meulen en Bal m.; Dorlyn, Raadgers, Rot ting, van Zoolingen en Lamoree, terwijl na de rust Vonk en Mos in de voorlijn werden opgenomen, t.w. Mos werd linksbuiten, Dor lyn rechtsbinnen, Vonk linksbin nen en Lamoree nu als rechts buiten. Vooral het binnentrio van de „Whites" was in deze perioden wel goed op dreef. Achter was het bij Helder volkomen in orde, al dient gezegd dat de Alcmaria voorhoede er bitter weinig van terecht bracht, v. d. Meulen toon de evenals de vorige week dat hij een uitstekende „feeling" heeft voor de mid-halfplaats. Zolang Boekei gewond blijft, heeft men aan Haverhoek een uitstekende vervanger van hem. Wat de wedstrijd zelf betrof: het volgende: In de 4e minuut werd het door linkshalf Bal 10, na een ver en goed gericht schot. Een Rottier-Dorlyn combinatie leidde tot 20 door e.g. Het werd 30 toen linksbuiten Genefaas een bal verkeerd op de schoen kreeg en het leer een prooi van Rottier werd. Door een hands- geval van v. d. Meulen kregen de Alcmarianen een strafschop toe gewezen, die Brouwer weigerde te benutten. Kort voor de rust zette van Zoolingen zijn „te ha rige hoofd" onder een hoekschop van Lamoree en dat betekende 4—0. In de 2e helft benutte Rottier al spoedig een voorzet van Lamoree (50), terwijl l.g. speler in alle eenvoud voor no. 6 zorg droeg nadat Rottier een voorzet van Mos handig naar hem „doorhak te". Tik-tak tussen Rottier en Vonk bracht door Vonk de 7e goal, Mos zorgde hierna voor het achtste doelpunt, terwijl Lamoree na een uiterst aardige solo-actie de gehele Alkmaarse verdediging zijn hielen liet zien (90). De wedstrijd werd gespeeld ten bate van het adoptiefonds. R.K. Woningbouwvereniging „St Willibrordus". bestuurslid van het Wit-Gele Kruis en secretaris van het College van Curatoren van het R.K. Lyceum te Alkmaar. Ook de echtgenote van de heer Festen, Mevr. J. Festen-Kam- minga, bewoog zich op sociaal en cultureel terrein en vervulde ver schillende functies. De naaste medewerkers van de heer Festen hebben verklaard, dat zij hem node missen. Men heeft ziin werk hogelijk gewaar deerd en zij achtten de persoon van de heer Festen zeer hoog. die een brede kijk had op de dingen en zich er een gezond oordeel door vormde, die ziin adviezen zeer waardevol deden zijn. De heer Festen zal zijn functie per 1 Juni a.s. aanvaarden. DIRECTEUR V.V.V. BENOEMD BERGEN Het bestuur van de V.V.V. heeft de heer A. H. Buiskool uit Rotterdam benoemd tot directeur van de V.V.V. te Bergen. De heer Buiskool is oud-offi cier en was laatstelijk majoor in het Nederlandse leger. Daarna heeft hij een actief aandeel ge had in het bedrijfsleven. De heer Buiskool is een sterke persoonlijkheid en het bestuur van de V.V.V. heeft ziin ver wachtingen omtrent de nieuw benoemde directeur dan ook hoog gespannen. Zijn taak, die hii omstreeks 1 April zal aanvaarden, bestaat on der meer uit het leggen van con tacten in binnen- en vooral bui tenland en in propaganda maken voorBergen in de ruimste zin van het woord. De benoeming van de directeur zal de werk zaamheden van de omvangrijke organisatie die de V.V.V. is. zeer zeker ten goede komen. BERGEN TROK TER STILLE OMGANG BERGEN Een getal van 116 treinreizigers, 22 jongemannen per fiets, trokken Zaterdagavond na een kort Lof in de parochie kerk. naar de Mirakelstad Am sterdam. 5 Mannen liepen onge traind de tocht van 46 km. waar voor zii totaal 11 uur nodig had den. In- de kerk van de Redemp toristen aan de Keizersgracht droeg kanelaan Appelman de H. Mis op en preekte over het grote wonder. Met trein en bus arriveerden de deelnemers om 5.15 uur weer in hun woonplaats. Huldiging Dr. A. H. van Gelder BERGEN De receptie ter ge legenheid van de huldiging van Dr A. H. van Gelder zal gehou den worden op Zaterdag 28 Maart a.s. van 4 tot 6 uur in „de Oude Prins". V.B.O. I IS KAMPIOEN OUDORP Zondagmiddag arriveerde de autobus met de handbalkampioenen van VBO I die de wedstrijd tegen GVO met 30 hadden gewonnen en nu kampioen waren in de tweede klasse. Bij het café Meereboer werden zii in tegenwoordigheid van vele belangstellenden door het fanfarecorps o.l.v. de heer Nuyens met een vrolijke mars verwelkomd. Nadat allen zich in het café hadden begeven sprak de voorzitter van VBO de heer K. van Baar. Hij sprak ziin vreugde uit over het behaalde succes en bracht dank aan de heer de Graaf (trainer) en de heer Nuyens voor de muzikale hulde door de fanfare gebracht. Kapelaan Brinkman uitte ziin goede wensen en prees de door tastendheid en sportiviteit van de dames, terwijl hii de heer de Graaf zijn grote erkentelijkheid betuigde. Inmiddels was ook de burgemeester van Oudorp in de zaal verschenen. In ziin wel komstwoord bracht de voorzitter naar voren, dat de handbal nog eens over een eigen terrein zai mogen beschikken. De burge meester zei. dat de dames de W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: OPNIEUW MIST In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking maar later op de dag hoofdzakelijk in het Zui den van het land kans op enkele opklaringen. Weinig wind maar langs de Wadden- kust later matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. NEW YORK Volgens een telegram uit Londen in Herald Tribune zou Maarschalk Tito de Britse autoriteiten hebben mee gedeeld -van plan te zijn, zijn communistisch regiem te libera liseren en vrede te sluiten met de Kath. Kerk. Tito zou zijn plannen bekend hebben gemaakt aan Churchill en Eden. Londense woordvoerders wer den door het blad geciteerd ver klaard te hebben, dat geen ver anderingen zullen plaats vinden, als gevolg van enigerlei druk van Churchill en Eden op Tito, maar dat Tito er vrijwillig toe besloten heeft in een poging zijn regiem meer aanvaardbaar te maken voor het Westen. Hij zou de Kerk toestaan religieuze scholen te heropenen onder toezicht van de burgerlijke autoriteiten en een deel van de in beslag genomen gronden aan de Kerk willen te ruggeven. De inkomsten uit deze lande rijen zouden dan gebruikt kun nen worden om het kerkelijk on derwijs te bekostigen. Er wordt niet verwacht, dat de plannen om vrede te sluiten met de Kerk geheel tegemoet zullen komen aan alle gerechtvaar digde eisen van de kerkelijke leiders, maar Tito zou de hoop te kennen gegeven hebben, dat de stap de binnen- en buitenlandse kritiek, dat zijn regiem de gods dienst vervolgt, zal doen verdwij nen. ALKMAAR Dat de grijze Jan Musch in Alkmaar veel be wonderaars telt, bewees de stampvolle Gulden Vlleszaal Za terdagavond, toön hii er ziin af- scheidsvoorstelling van „De Vrek" van Molière kwam geven. Onder die bezoekers waren alle generaties rijkelijk vertegenwoor digd en zij begroetten hem bii zijn eerste verschijning op de planken met een spontaan ap plaus. Toen het doek voor het laatst gesloten was. kwam er aan het applaus, dat tot een ovatie aangroeide, bijna geen eind: het was een treffende uiting van dankbaarheid van het toneelmin- nend publiek van Alkmaar, aan geboden aan de bejaarde acteur, die op de planken van 't Gulden Vlies zo menigmaal ons publiek deed genieten van ziin waarach tige Runst. Voor ziin afscheidstournee had Jan Musch het bekende blijspel van Molière „De Vrek" op ziin repertoire genomen, een vroliik stuk. dat hoewel het in 1668 voor het eerst vertoond werd. nog steeds door het publiek gewaar deerd wordt. Wat zullen we van het spel nog zeggen: het stuk mogen wii over bekend veronderstellen. Jan Musch liet ons een Harpagon zien. zoals Molière zelf nooit beter had kunnen wensen: hii gaf een rake typering van de gierigaard, die zijn geld boven alles stelt in het leven, boven liefde en vriendschap, boven hoogachting en vadertrots. Ziin spel vertoonde tal van fiine trek jes. ten bewijze, hoe hii zich in de rol van de vrek had ingeleefd. Overigens vergat hij niet. dat Molière ook een blijspel wilde schrijven en liet hij ziin publiek hartelijk lachen met ziin koste lijk spel. Van de spelerse die hii rond zich had gegroepeerd, verdienen Maarten Kaoteiin als Cleante, Robert Sobels als Valère en Erwin Thomas en kok en koetsier Jacques extra vermelding. De overigen kwamen nagenoeg niet tot de middelmaat, ofschoon zii met toewijding speelden. Het stuk genoot een vlotte ver tolking. terwijl aan costumes, kapwerk en décor goede zorg was besteed. Fr. O. naam van haar vereniging „Vol harding brengt overwinning" zeer goed in toepassing hebben gebracht. Hij prees de voortreffe lijke leiding van de heer de Graaf en hoopte in de toekomst nog meerdere malen getuige te zijn van dergelijke gebeurtenis sen. De heer Nuyens feliciteerde de vereniging namens het fanfare corps, bracht dank voor de waar derende woorden van de voorzit ter en stelde zich met het corps gaarne beschikbaar om dergelijke verheugende voorvallen op te luisteren. Het officiële gedeelte was hiermede beëindigd en men bleef nog lange tiid gezellig bij een. Met de bromfiets gevallen OUDORP Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur werd de heer Th. Veul te 't Zandt die per bromfiets r de provinciale weg, tu de brug Heerhugo- waard ie boerderij van Laan reed. r.oor een vrachtauto be ste rd door K. uit Oudorp inge- haa-d en voorbij gereden. Het is niet bekend of hii bii het voorbij rijden aan het slingeren is ge raakt of dat hii met de vracht auto in aanraking is gekomen, doch de chauffeur van de-vracht auto werd door een tegenligger gewaarschuwd dat de man was gevallen en op de weg lag. Zicht bare verwondingen waren niet waar te nemen. Vermoedeliik heeft de man een hersensfhud- ding bekomen. Hii is door de G.G.D. uit Alkmaar naar het St Elisabeth-Ziekenhuis vervoerd. De bromfiets had weinig schade bekomen. Kennemer Hand.balveld.en In de le klasse heeft A.O.G. een lastige wedstrijd tot een goed einde gebracht; met niet minder dan 51 werd Wijk aan Zee ge klopt. Meervogels kwam met twee punten uit Vijfhuizen terug: met 10 wonnen de dames van D.S.O. D.I.O. heeft zich tegen Or. Wit kranig geweerd. Met 10 kwam Or. Wit net met de hakken over de sloot. D.I.O. heeft echter pro test aangetekend tegen het niet goed nemen van een vrije worp waaruit het doelpunt ontstond. 2e klasse: V.B.O. Kampioen De meisjes uit Oudorp hebben tegen G.V.O. de kroon op het werk gezet. Zij stelden de talrijke supporters niet teleur en door de 30 zege werd het kampioen schap een feit. Een kranig stukje werk van V.B.O., dat als pas ge promoveerde nu meteen le klas- ser is geworden. 3e kl. B. H.S.V. maakte geen fout. Met 20 bleef het baas over Zeevogels en behaalde een 20 overwinning tegen D.D.O. in Schermerhorn. 4e kl. B. H.S.V. moest tegen V.B.O. 2 het onderspit delven. Ook hier werd het 20. Jun. hoofdklasse: Adelbert liet het tegen A.D.O. lelijk zitten. Zesmaal moest de Adelbert keepster vissen terwijl Adelbert maar éénmaal de roos trof. A.O.G. gaat regelrecht op het kampioenschap aan; nu werd O.G. het slachtoffer. Met een 52 zege kwamen de speelsters in Alkmaar terug. Jun. 1. A.O.G. b schoot ge weldig uit haar slof; Adelbert b werd met 41 geklopt. Bij de adspiranten is V.B.O. de kluts kwijt. Tegen A.O.G. werd de 2e nederlaag geleden; na met 1 0 te hebben voorgestaan moest het toch met 31 het hoofd bui gen. Adelbert kon het tegen Or. Wit niet bolwerken; nu wist het ech ter een tegenpunt te maken. Uit- 101 voor Or. Wit. Ar „Elf internatioi schrikt ii maar waarvoor de scout ons comp kunnen krijgen van een handig mistische bui rijtje op een an? de stadionpoort had hij zijn sla Een falend Ni spelers, die een we heel diep ir. wedstrijd tegen Geen moment is een verdedigingsr grossierden in on wèl doen door waarin althans n< een beklagenswaï afwerking in de In het begin blei direct. Nauwelijks dewijzer eenmaal man stak alleen gewoonte beide ara in bij een snerpeni Mauron. De gronds eerste brute Zwit had rechtsbuiten Ar met een voorzet, van een oranjehe Mauron kon rustig stellen voor het hoi schot dat zijn voet De reactie van Ora der meer slap. Wann zich geen avontuurlij de opgeheven reel Bader had gepermitt we nauwelijks een tegen een 02 ach ben aangekeken. Ee de een schuchtere richting van het Zr schopgebied. De t brak op buitenspel Bogert af, de volgen sloten met een schot sens, dat Stuber hoo; tegen zijn borst klerr Dat waren de eersl toen nog beloftevolle ken van Nederland gende stuk kwamen Zwitsers voor. Eerst Bader, die door een hinkend het veld mc en door Ballaman w gen. Daarna Fatton, gehinderde rushes lan verwarring stichtte. N tier wenste ook Luifel kaartje af te geven. De Utrechtenaar, uitgroeien tot onze nuttigste voorhoedesp echter enkele decimet verkeerde kant van Hendriks: van derde Hendriks bewees ir gende ogenblik la' dat nog veelvuldig di het oranjeshirt nog te de robuste schouders Terlouw is gegleden, van Hendriks was n< opbouw te bespeuren, pure demonstratie back. Terwijl Landman ee het doel geplaatste i sprintte, stak de Arnh voet uit. Alleen een p reactie van Landman zaak dat Antenen slee boekvlag mocht wand De beurt was toen Oranje. Een comb Schijndel-Clavan, wer met een elke richtin schot van de Hagenaai na nergens meer in hert schutters is voorgekon Luiten richtte beter ber wenste nog niet ren. Ook niet toen de het met een kogelhar kniehoogte probeerde Het zou een half uur onze aanvoerder wat op de mat kon leggen toe had de Fries maeï gezien, hoe elke pass v Bogert mislukte, hoe rende Van der Kuil Onnodige schijnbeweg listigheidjes het toch zalige tempo nog mee en hoe Mick Clavan be bewijzen beslist geen leider te zijn. Lenstra werd daar schien in zijn spel ger kon toch ook niet de ac brengen, die de trouw bezoekers tegen de Den den van verbazing ded slaan. Natuurlijk er w vleugjes van vakmanse speuren, maar zij war ring in aantal om een te rechtvaardigen. Het doelpunt van de een half uur gescoord, geen van een gehalte hoge borst voor op maar in elk geval was inzicht in verwerkt het| van zijn medespelers m Het verlossende sc Oranje op I1 bracht der meer een presentje linksback Kohier, die a lutievoetbal ging doen, een bres in de grendel 1 gen. Op het moment da de bal in arremoede in ting van Stnber schoot, Fries een felle sprint. ber een wanhoopsdnik

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2