Brutale pianiste vroeg schadevergoedi ng Koffie en thee duurder Vluchtelingen blijven in W.Berlijn binnenstromen De fondsvorming van consumptieaardappelen inbreker askerd Maar liep toen tegen de lamp UW PUZZLE Katholieke Bond van Bejaarden bepleit compensatie DINSDAG 24 MA Aki 1 tjekomen Ften 40 jaar GROSLIJSTSTEMMING LANDBOUWERS EN POSTDUI VENHOUDER S ATTENTIE! voor vandaag Hooriise Crediet- en Effectenbank N.V. Irrigatieplan voor Oost-Pakistan AMERIKAANSE HULP IN 1952 Bij huurverhoging: Commissie voor het taxatiewezen HET 40-JARIG BESTAAN MILITAIRE LUCHTVAART Afvoer gaat nu vlotter LEDENWINST VOOR DE K.V.P. Belangrijke J.-K.V.P.- vergadering EINDLES TUINBOUWCURSUS Geslaagd Tentoonstelling van werkstukken Uitslag aanbesteding Aanbesteding wegverbreding Mr. van Bijleveld komt spreken voor de A.R.K.A. Naar Canada Een kras of een gal? GUPA maak! 't weer g!ad Treffende preek thans in druk verschenen Naar wij vernemen RAOUL DUFY OVERLEDEN Europa het rijkst aan priesters Mijnontploffing eiste één dode rwachting ioor het KNMI sldie van Dins- Woensdagavond. WEERTYPE met in de nacht ist. Later on de n. Ongeveer de- aturen als van- ORDERPERS ux var de Noor- n heden de vol- binnen vooi de j de watersnood: te Gro- st van in- papier 2. i jr., Elsje en Thea jr., te engst ver- ertjes en ƒ25.— srantw lorden wij nen giften in onze gifter bezorgen eaux, hetzij per per Drief ot post in of onze giro- irden gestort i)e ran onze bureaux i 70021, Leeuwar- leek 594461. Em- wolle iitllS Aik- )en Heider 594462 te Tebruiken door igeving) 110894 R Door de Kon. is in samenwer- olitie alhier de 21- B.G. ontmaskerd, iime tiid bezig is efstallen uit kleed- iz ussee te Gromn- de militair afkom- de een of andere d gekregen, zodat t moeilijk was. de ;ren. dat hii veelal jacht op nortemonnaie's it kledingstukken, [lokalen van sport jaren opgeborgen, nog verder gegaan door in garderobes •e gelegenheden, •ken. Behalve geld verder nog vul- ies en dergelijke tlrive ten bate Rode Kruis De klaverjasdrive het Rode Kruis te gehouden op Don- il. Opgeven voor met fraaie prijzen: aan „De Rustende :rgadering ele Kruis Het Wit Gele Kruis Spoorzicht haar g. De voorzitter de ïandeur sprak met dank over zuster s hier bijna 8 jaar en per 1 Januari eft verlaten. Mevr. af hierna verslag open jaar. Door de .048 bezoeken afge- atiënten; bezoeken en bedroeg 272. Bil an het consultatie- j haar medewer- terwijl zij 9 maal i verleend bi.i on- de schoolarts. In e T.B.C.-bestrijding eken afgelegd in 15 aal was eerste hulp het magazijn waren -erstrekt op 85 aan- ïdental is stijgende gehouden- Emma- had opgebracht ige de kinderuit- i 13 kinderen uit- 4 uit Oudorp en 9 Koedijk. ten over 1952 had- 6058,60, de uit- 3. Het totale kasbe- hans 607,31. Een ank werd gebracht ite Oudorp en Koe- ubsidie's aan het is hadden verhoogd >0— tot 1040.— en 800,—. lursverkiezmg wer- s leden Mul en n. Bij de bespre- materialen in het ht de heer Venne- lijkheid naar voren regelmatig controle voorzitter zei, dat artikelen niet tijdig worden. Na enige eling werd besloten voor elke dag. dat aid artikel nodeloos [er zich houdt, 0,10 talen. ffer van detective- De Burgemeester n verzoekt aanhou- ■brenging van den P. A., van der rling^tekenaar, oud 10 dezer heimelijk Hij heeft in den veel detective-ver- ■d Leicester gelezen steeds over bezig, eens voor zijn ver in vriend: „Als je r ziet, denk dan Lord Leicester aan en". Hij heeft zich [en uitgelaten naar willen vertrekken, t bezit van een er en verschillende aen. Het geschiedde op 23 Februari 1944, dat een 35-jarige pianiste het gebouw van de toenmalige Staatspolitie binnenstapte, en de aldaar zetelende wachtmeester, die, hoewel luisterend naar de naam Heerkes. vermoedelijk wei nig van een heer weg gehad zal hebben, vertelde, dat zii „van haar man verlost wilde worden". Daar deze man een Jood was. hoefde zii dit geen tweemaal te vragen. Hij werd gearresteerd en vond in de gaskamers van Polen ziin einde. Na de bevrijding waren tegen de pianiste zoveel verdenkingen gerezen, dat zij geïnterneerd werd. Doch toen zii iedere schuld bleef ontkennen, werd zii na 19 maanden wegens gebrek aan be wijs in vrijheid gesteld. Kortgeleden diende de thans 44-iarige pianiste een verzoek om schadevergoeding in voor de tiid. dat zii „onschuldig" geïnterneerd was geweest. Toen men daarop een en ander ging nazoeken, kwam het bovenstaande aan het licht. Men vond het proces-ver baal .dat indertijd naar haar ver klaringen werd opgemaakt, en waaronder haar handtekening stond. In dit proces-verbaal ver telde de pianiste E. A. G. S.. dat haar man haar herhaaldelijk had gestompt en geslagen, en dat zii. omdat zij niet in staat was om naast deze Jood te leven, daar hii haar leven terroriseerde, om echt scheiding had .verzocht. Terwiil dit in behandeling was. leefde man en vrouw reeds gescheiden, doch daar haar man steeds pro beerde met haar in contact te ko men (aldus de pianiste), en' het haar en de twee kinderen uit hun huwelijk lastig maakte, verzocht ze tenslotte de politie om haar van deze man te verlossen. Deze man was de goochelaar en varié- té-artist Levie van Collem (beter bekend onder ziin artistennaam Meiloc), die in 1934 op 52-iarige leeftijd met de toen 25-iarige pianiste was getrouwd. Wegens het verraden van haar eigen man stond zii dezer dagen weer terecht en de Officier van Justitie te Amsterdam, mr. Drab- be. eiste vier iaar gevangenisstraf met aftrek van de 19 ma§nden, die zij destijds in voorlopige in ternering had doorgebracht. De verdediger, mr. van Ruiten, betoogde in zijn pleidooi, dat ziin cliënte niet de opzet had. haar man als Jood te verraden. Zii zou onder overmacht gehandeld heb ben. dan wel uit noodweer. Bo vendien was verd. in 1944 derma te nerveus geweest, dat zii psy chisch abnormaal was. Verd. ver zocht. eventueel nu nog een psy chiatrisch rapport over haar te laten uitbrengen. Volgens verdachte zelf had zii als pianiste telkens moeilijkheden gehad bii het aanvragen van een werkvergunning, daar ze „ge mengd gehuwd" was. Daardoor was ze ertoe gekomen, haar moeilijkheden aan de wachtmees ter van de staatspolitie voor te leggen. Op het ogenblik is verdachte nog op vrije voeten. De bijzonde re strafkamer van de Amster damse rechtbank, waarvoor zii terecht stond, zal on 1 April a.s. uitspraak doen. WIERINGERMEER. De Po litieke Adviescommissie van de K.V.P. heeft de candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing als volgt vastgesteld: 1. H. A. Giesen; 2. F. J. Veraart; 3. F. J. A. van Dam; 4. A. A. Fauwels; 5. L. J. A. Vollebregt; 6. Jac. Pauw; 7. A. C. Kern-meren; 8. Th. de Blok; 9. G. W. Datema; 10. A. J. J. Bakker; 11. A. H. A. Reyers; 12. A. J. A. Oude Maat man. Zondag 29 Maart a.s. zal er na -de beide H.H. Missen door de leden van de KVP gelegenheid zijn om aan de groslijststemming- deel te nemen. De stemmingen worden in Slootdorp en Wierin- gerwerf gehouden in de jeugd lokalen bij de kerk en in Mid- denmeer in de Boerenleenbank. In verband met de grote schade welke wordt aangericht aan land en tuinbouwgewassen door ge vogelte, waaronder ook postdui ven, heeft er overleg plaats ge had tussen de Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland en de Rijkslandbouwcons-ulenten enerzijds en de Georganiseerde Postduivenhouders in Nrd.-Hol- land anderzijds. Het overleg heeft, evenals in 1951 en 1952, ertoe geleid, dat er een afspraak is gemaakt in zake het opbokken van postduiven. Deze afspraak -houdt in, dat iedere werkdag door de postdui venhouders hun vogels zullen worden opgehokt, tot des namid dags te 4 uur, gedurende de pe riode van 1 April tot 15 Mei a.s. In dit verband wordt erop ge wezen, dat door de daartoe be voegde personen op wilde duiven wordt gejaagd; bet jagen op posNiven is echter verboden. Bovendien zal vergift worden uitgelegd. Er zal naar worden gestreefd, dat het uitstrooien van dit vergift zo-vroeg mogelijk op de dag zal plaats vinden. Voor de Woensdagen tot 1 Mei is overeengekomen, dat in ver band met africht-oefeningen geen vergift gestrooid zal worden. Voor het aanwenden van ver gift vervoege men zich uitsluitend bij de assistenten van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst of de ambtenaren van de Planten- ziektenkundige Dienst. Wij willen er met de meeste klem op wijzen, dat het eigen machtig toepassen van vergiftige stoffen strafbaar is. (Advertentie) "In het jaarverslag over 1952 van de Hoornse Crediet- en Ef fectenbank N.V. wordt gemeld, dat de netto-winst, in het ver slagjaar gemaakt, bedraagt f 26.250.Aan aandeelhouders wordt hiervan een dividend van 4% procent toegekend. Het totaal der inkomsten uit hoofde van rente en provisie enz. bedroeg f 256.423.12 tegen f 241.957.52 in 1951 en f 210.465.86 in 1950. Onkosten, salarissen en betaal de belastingen vormden in totaal een bedrag van f 165.590.52 tegen f 162.089.16 in 1951 en f 155.722.48 in 1950. Gereserveerd werd voor belas tingen en volgens het bepaalde in art. 21 der statuten een be drag van f 64.582.60. In de vacature in de Raad van Commissarissen, ontstaan door bet overlijden van de heer J. L. F. de Meijere wedr niet voorzien. Gigantisch werk o.l.v. Nederlander Deze maand zal een aanvang worden gemaakt met de uitvoe ring van het enorme irrigatie plan, dat door de deskundige van de voedsel-organisatie van de Verenigde Naties, de Nederlan der Professor Dr W. J. van Blom- mestein, is uitgewerkt, teneinde de rijst-productie van Oost-Paki stan met een millioen ton per jaar te verhogen. De bosten van dit Ganges-Kobadek-pIan zijn ge raamd op 600 millioen oepie. Onder leiding van professor van Blommestein en een Paki staanse ingenieur worden thans ter plaatse de voorbereidende werkzaamheden verricht. In het begin der volgende maand zullen zich nog vijftien ingenieurs bij Prof. van Blomme stein voegen, teneinde hem be hulpzaam te zijn bij de uitvoering van dit gigantische plan, dat be halve de bevloeiing van uitge strekte gebieden tot een opper vlakte van rond twee millioen acres door middel van kanalen en pomp-installaties, bovendien beoogt de levering van electrische energie voor een groot deel der Oost'-Pakistaanse industrie. WASHINGTON, 23 Mrt. (Ass. Press.) De totale Amerikaanse hulp aan de vrije wereld in 1952 bedroeg 5.578.000.000 dollar. Hier van was 2.738.000.000 dollar mili taire en 2.840.000.000 dollar eco nomische hulp. In 1951 bedroeg de totale hulp 5.074.000.000 dollar waarvan 1.484.000.000 voor militaire en 3.590.000.000 voor economische doeleinden. Nederland ontving hiervan netto 44 millioen dollar (bruto 88 mill.) (in 1951 netto 102 mill.) België Luxemburg netto 13 mill, (bruto 28 mill.) (in 1951 43 mill.) AMSTERDAM, 23 Maart. Met ingang van heden is de consumen tenprijs van koffie en thee ver hoogd. De prijsstijging bedraagt voor koffie per kg 40 a 56 ets en voor thee per kg 30 a 80 cent. Een hogere koffieprijs had men reeds geruime tijd verwacht, daar dit artikel in Amerika, dat nog steeds de toon aangeeft, de laatste tijd geregeld gestegen is. Koffiekrin- gen alhier menen, dat deze prijs een redelijke aanpassing is aan het wereldmarktniveau. Een half pond koffie zal dus voor de con sument in de toekomst gemiddeld circa 12 cent duurder zijn. Bij de thee liggen de zaken iets anders. In het begin van het jaar had men de detailprijzen ver laagd. maar thans blijkt, dat het tijdstip daarvoor ongunstig was gekozen. Zowel in Amsterdam als op de wereldmarkten zijn de prij zen van geveilde thee sinds Ja nuari regelmatig gestegen. Ook hier was een aanpassing noodza kelijk. Daarom is de verlaging van begin Januari thans te niet ge daan. Daar verhoudingsgewijs meer duurdere dan goedkopere thee wordt gedronken, zal de thee voor de consument gemiddeld ca. 6 cent per ons duurder worden. (Het- besluit tot prijsverhoging is dezer dagen genomen door de gezamenlijke theepakkers en kof- fiebranders. Dit wil nog niet zeg gen, dat terstond met ingang van heden de hogere prijzen over de gehele linie in de detailhandel zul len gelden. Detaillisten met oude voorraden zullen nog tegen de oude prijzen kunnen verkopen. Voor de nieuwe voorraden, die te gen de vastgestelde hogere prij zen van pakkers en branders moeten worden betrokken, zullen uiteraard de nieuwe prijzen gel den, zo werd ons in de betrok ken kringen meegedeeld). KRUISWOORDRAADSEL P.A. 10 Horizontaal: 1. kern 3. telwoord .5. omroepvereniging 7. deel van een berg 9. statiekleed 12. vulkaan 15. en andere 16. jongensnaam 17. goud (Fr.) 18. beschadiging 20. linnen huis 22. ledemaat 24. insectenvanger 25. vette vloeistof 26. rekenkundige opgaaf Verticaal: 1. hoofddeksel 2. kraan 4. bron 6. bedorven 8. roofdier 9. mal 10. bloeiwijze 11. loksniis 12. takje 13. kloosterzuster 14. deel van de wet 19. zoogdier 21. bijbelse naam 22. meisjesnaam 23. masker Oplossing No. 172 Horizontaal: 1. accordeon; 9. ren; 10. ave; 12. Adele; 14. laven; 16. som: 17. eet: 18. treur: 19. nurks: 20. raket; 24. slede; 27. aar; 28. lor; 29. arena; 31. ruïne; 33. Nes; 34. rut; 35. stotteren. Verticaal: 2, crème; 3. cel; 4. oneer; 5. dalen; 6. Eva; 7. oever; 8. pastoraal; 11. ontsieren; 13. dor; 15 eek: 21. aar; 22. krent; 23. to-ast: 24. serre; 25. elite: 26. Don; 30. neo: 32. uur. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich uitgesproken voor voortzetting van de fondsvorming van con sumptie-aardappelen door middel van een areaalheffing. Het voor stel van de hoofdafdeling akker bouw der Stichting om de heffing te verhogen toj f 50 per ha werd overgenomen. Hierdoor zal het consumptie- egalisatie-fonds over grotere re serves kunnen beschikken en zal het gestelde doel n.l. het voor komen van te grote prijsrisico's bij de aardappelteelt beter kun nen worden bereikt. Zoals bekend is participeert de overheid voor 50 pet. in de kosten van de met behulp van de gelden van het DE HUIDIGE SITUATIE IN DE OVERSTROOMDE GEBIEDEN (Van onze verslaggever) Nu de plannen van de regering met betrekking tot de huurver hoging bekend zijn geworden en over eventuele compensatie daar van voor bejaarden nog niets vaststaat, kan gemeld worden, dat de Federatie van R.K. Bonden voor Bejaarden over deze kwestie overleg heeft gepleegd met de leiding van de K.V.P. Voorts is deze zaak onder de aandacht ge bracht van de Ministers van Bin nenlandse Zaken en Sociale Za ken en Volksgezondheid. Zoals bekend wordt gestreefd naar verhoging van f 100.tot f 200.van de grens van het in rekening gebrachte inkomen bij de vaststelling van de uitke ring volgens de Noodwet Ouder domsvoorziening. Daardoor zou echter naar de mening van de Federatie geen voldoende compensatie gevonden worden, omdat dan een groot deel van de bejaarden, n.l. die niet voor de Noodwet-uitkering in aanmerking komen, daarvan verstoken zullen blijven. De ouden van dagen die uit kering ontvangen via de Nood wet Ouderdomsvoorziening of sociale wetten en gepensionneer- den zijn geregistreerd en hun aantallen zijn bekend. Daarnaast echter leven vele bejaarden van lijfrenten gebaseerd op voor oorlogse geldswaarden en dus zeer gering of andere renten, welke meestal onvoldoende zijn. Een juiste compensatie zal dan ook via de gemeenten gedecen traliseerd moeten worden ver leend. Over deze vraagstukken en het probleem van de ontspan ning van de bejaarden, welke laatste probleem van groot soci aal belang wordt geacht, is over leg gepleegd. Van dit overleg is de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. op ,de hoogte gesteld. Het bestuur van de Federatie is van mening, dat de bejaarden in ieder geval compensatie zullen moeten ont vangen bij invoering van de huurverhoging. fonds eventueel te treffen maat regelen. Ten aanzien van vrijstelling voor aardappelen, welke worden verbouwd ten behoeve van ver voeding op eigen bedrijf en dus niet voor de markt bestemd, kon het hoofdbestuur zich, in meerder heid, verenigen met handhaving van de huidige regeling, waarbij op <de gemengde bedrijven op zandgrond 1 ha van heffing wordt vrijgesteld. Suikerbietenprijs. Het hoofdbestuur sprak er zijn teleurstelling over uit, dat een onderhoud met de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening over de vaststelling van de suikerbietenprijs niet tot overeenstemming heeft geleid en het door de Stichting voor de Landbouw verdedigde voorstel voor een hogere suikerbietenprijs, ter stimulering van de teelt in de niet door de overstroming getrof fen gebieden, niet is overgenomen. Bij de bespreking met de minis ter, twee dagen voor de vaststel ling van de suikerbietenprijs, is ook de aandacht gevestigd op de nadelige consequenties, welke een verlaging van de verbruikersprijs voor suiker ter gedeeltelijke compensatie van een huurverho ging kan inhouden voor de glucose-industrie en daardoor voor de afzet en prijsvorming van fa brieksaardappelen. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich in zijn dezer dagen gehouden vergadering kunnen verenigen met een voorstel van de commis sie grondgebruik tot het instellen bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van een permanente commissie voor het taxatiewezen. Deze com missie zal leiding en steun geven aan de bestudering van het taxa tiewezen van 'landbouwgronden, richtlijnen ontwerpen tot verbete ring van de taxatie in de practijk en een betere opleiding van taxa teurs moeten stimuleren. Wat be treft de samenstelling van deze commissie, verklaarde het hoofd bestuur er zich mee accoord, dat de georganiseerde landbouw hier in met vier leden vertegenwoor digd zal zijn en wel een ver tegenwoordiger van elk der drie centrale landbouworganisaties en een vertegenwoordiger aan te wijzen door de gezamenlijke land arbeidersbonden. SOESTERBERG Naar aanlei ding van het 40-jarige bestaan van de militaire luchtmacht op 1 Juli a.s. is te Soesterberg onder voorzitterschap van de burge meester van Soest, mr. S. P. Ba ron Bentinck, uit de burgerij een comité gevormd voor aanbieding van een huldeblijk aan de lucht macht. Het comité heeft gemeend aan de jubilerende luchtmacht geen mooier en passender geschenk te kunnen aanbieden dan een bron zen borstbeeld op marmeren voetstuk van de luchtvaartpionier Generaal Snijders. Het beeld zal geplaatst worden in de grote hal van het Luchtmachtgebouw aan de Kampweg. Steeds wanneer het grote eve nementen in de luchtvaart betrof, was de naam van Generaal Snij ders hiermede verbonden. tot aan zijn dood bleef deze Generaal zijn krachten wijden aan de luchtvaart. BERLIJN. In het afgelopen weekeinde hebben zich 2500 Oost- Duitse vluchtelingen gemeld bij het West-Berlijnse vluchtelingen- centrum. Tot en met Zaterdag ziin in Maart 36.334 Oost-Duitsers het communistisch regime ontvlucht en met lege handen in het wes ten aangekomen in de hoon daar een nieuw leven te kunnen be ginnen. Duitse autoriteiten hebben met vreugde geconstateerd dat de luchtbrug, die tussen West-Ber- liin en West-Duitsland is gesla gen om de vluchtelingen af te voeren, thans effectiever gaat werken. Sinds 1 Maart ziin 26.000 vluchtelingen naar West-Duits land overgebracht, of wel meer dan 1000 Der dag. Onder de vluchtelingen van gisteren bevond zich dominee Paul Rotfahl uit MarkgrafPies- ke in Brandenburg. Als reden voor ziin vlucht heeft hii opge geven dat de regering hem wilde dwingen te spionneren voor het regime en verslag uit te brengen over alle tekenen van oppositie, die hii in ziin gemeente waar nam. Achtduizend leden van de Oost- Duitse volkspolitie hebben vol gens mededeling van het Neder- saksische ministerie voor vluchte lingen sinds 1949 om asyl in de WIERINGERMEER. Bij de actie tot werving van nieuwe leden heeft de KVP een succes behaald, zodat het ledental is gestegen tot de recordhoogte voor de polder van 590, terwijl ook de KVP-jongerengroep een flinke winst boekte en het ledental steeg tot 130. De KVP-jongeren vergaderen a.s. Donderdag te Wieringerwerf in het Jeugdgebouw, waar een bestuursverkiezing zal worden gehouden en burgemeester Kalb uit Oude Niedorp zal spreken over: „De gemeente in onze tijd". WIERINGERMEER. Donder dagavond half acht zal in Hotel „De Lelie" te Slootdorp een be langrijke J.-KVP-vergadering worden gehouden. Burgemeester B. J. Kalb van Oude Niedorp is bereid gevonden deze avond een inleiding te houden over 't onderwerp „De gemeente in onze tijd". In het teken van de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen verwachten wij dat voor deze inleiding een grote belangstelling zal bestaan. Tevens zullen er deze avond twee bestuursleden moeten wor den gekozen, waarvoor door de- leden nog candidaten kunnen worden ingediend. West-Duitse bondsrepubliek ver zocht. Dit is ongeveer zo veel als de gehele geüniformeerde politie van Neder-Saksen. Onder bescherming West-Duitse grenspolitie be schermde gisteren met geweren een boer. die ziin land aan de grens van de Russische zone be werkte. omdat een officier van de communistische volkspolitie had getracht hem te verdrijven. Duitse autoriteiten nemen aan, dat de Soviets wilden proberen de grens naar het westen te ver leggen. Een BritsDuitse com missie heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld en een Brits majoor deelde mede. dat hii de aangelegenheid met de Soviet- controlecommissie zal bespreken. WIERINGERMEER. Door de Stichting voor Land- en Tuin- bouwonderwijs in de Wieringer- meer is voor 19521953 een tuin- bouwcursus georganiseerd voor bezitters van landbouwdiploma's. Dit was de eerste Rijkstuinbouw- eursus die in de Wieringermeer gegeven werd. De heer L. Malle- kote, die voor de Rijkstuin'bouw- consulent te Hoorn de diploma's zou uitreiken, sprak er zijn vreugde over uit, dat de cursus geslaagd was. De vele cursussen', die overal in ons land gegeven worden, zijn volgens spr. wel 'n bewijs, dat ons volk, speciaal de land- en tuinbouwers de noodzaak inziet om zich ook theoretisch voor hun beroep te bekwamen. De vragen, die werden gesteld, door het hoofd van de cursus en door de vakleraar A. J. Slabbe- koorn, getuigden van een veel zijdige bestudering van de grond kennis en de groententeelt. De heer W. Zadelhof sprak de cursisten toe namens de Onder- wijsstiohting en feliciteerde de cursisten met het behaalde suc ces. Namens de cursisten bood de heer A. Kluft de leraren een ge schenk aan, om de dank te ver tolken voor de prettige samen werking tijdens de cursus. Diploma's werden uitgereikt aan: N. P. Bakker en C. M^eurs te Middenmeer; E. Boersma, V. T. Meijerink, J. J Ruyter, P. J. Smit en M. A. Wouts te Sloot dorp; J. Commandeur, A. Kluft, P. A. de Maat, A. P. Ruiter. J. W. Ruiter en P. J. Ruiter te Wie ringerwerf. Afgewezen 1 cursist. WIERINGERWERF. Onze plaatsgenole mej. A. Keppel slaagde te Utrecht voor het exa men Costumière. SLOOTDORP. Op Donder dag 26 Maart wordt in de Land- bouwhuishoudschool gelegenheid geboden de werkstukken van de leerlingen van deze school te be- OBDAM. De aanbesteding, gehouden in Café Stein alhier, voor het bouwen van een woon- en winkelhuis voor rekening van de heer M. H. Tromp, A 115 te Obdam, trok veei belangstelling van de zijde der bouwvakken. Dit pand zal gebouwd worden onder architectuur van de heer W. Moeijes te Oudorp (N.H.). De uitslag was als volgt: P. Rodenburg, Ursem f 57.150.-; A. Rutten, Avenhorn f 57.390. Th. Veul, 't Zand f 59.350.—; L. A. Kamp, Heerh.waard f 55.000.-; P. Opdam, Heiloo f 54.443.C Beers, Heerh.waard f 65.787.—; J. Opdam, Heiloo f 56.367.—; L. Langedijk, Heiloo f 61.560.—; K. Bruin, Langedijk f 57.300.—; N. Borst, Spierdijk f 57.600.—; G. Kuipers, Aartswoud f 56.600.-; G. A. Boakei, 't Veld f 56.500. P. G. Borst, Obdam f 63.000. J. de Jong, 't Veld f 64.500.—; P. Dekker, Heerh.waard f 58.500.- J. Doodeman, Heerhugowaard f 65.759.C. Overboom, Aven horn f 57.500.J. A. de Koning, Spanbroek f 64.400.—; G. J. Boe kel, Heerh.waard f 54.945.Kuin en Zn., Spanbroek f 64.388.S Smit, Hoogwoud f 63.400.—; P. Dekker, Hoorn f 62.500.—. Gunning aangehouden. WIERINGERWERF. Door het Heemraadschap van de Wie ringermeer werd aanbesteed het beharden van de verbreding van een gedeelte van de Den Oever- seweg. Ingeschreven werd als volgt: P Daalders. Aannemersbedrijf Alkmaar, f 83.746.Fa Was- sink en v. Garderen te Midden- meer f 88.180.—; Fa. Neuohatel te Amsterdam f 94.296. De raming was f 81.500.—. De raming was f 81.500.— De gunning is aangehouden. WIERINGERMEER. In het jeugdgebouw bij de R.K. kerk te Wieringerwerf wordt Vrijdag avond na de Kruiswegoefening een vergadering gehouden van de R.K. Ambtenarenvereniging, afd. Wieringermeer. Behalve bestuursverkiezing en lezing van het jaarverslag door de secretaris en penningmeester, staat een zeer actuele inleiding op het programma. Mr. v. Bijle veld zal deze avond een uiteen zetting komen geven van de Pen sioenwet. Daar de Pensioenwet door de vele wijzigingen en aanvullingen voor velen een zeer onduidelijke materie is geworden, is dit een mooie gelegenheid hieromtrent eens goed te worden ingelicht. Wij nemen aan dat de' leden zich deze kans niet zullen laten voor bijgaan. Ook niet-leden zijn deze avond van harte welkom. SLOOTDORP. Met het s.s. „Waterman" hoopt onze plaats genoot de heer J. van der Kooi met zijn gezin, Dinsdag 24 Maart naar Canada te vertrekken, al- ziohtigen. Deze tentoonstelling is I waar hij in Ontario een nieuw alleen 's morgens geopend van bestaan zal trachten op te bou- 1012 uur. 1 wen. (Advertentie) KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER Herder gevangen, kudde in nood" Aan een wens van ongetwijfeld zeer velen is thans tegemoet ge komen: de treffende nredicatie die on 8 Februari, de nationale bid- en boetedag na de waters noodramp. gehouden werd door de zeereerw. heer A. M van No- belen, nastoor van Den Briel en Vicaris van Hellevoetsluis. in de Basiliek van Sint Jan de Doner te Laren en die door de K.R.O. en Wereldomroep werd uitgezon den. is in brochurevorm versche nen. Het geschrift vormt het nieuw ste deeltje in de bekende serie Smalle Boekies van de Kinheim- uitgeverii in Heiloo en kost een kwartje. Van de opbrengst van de verkoop zal 40 pet. worden afgestaan aan het Nationaal Ram penfonds in het kader van de ac tie „Beurzen open. diiken dicht". Het zal nauwelijks betoog be hoeven dat we de verspreiding van'dit boekie warm aanbevelen, niet alleen om het uitmuntende doel dat met de verkoop mede wordt gediend, maar vooral ook omdat deze oredicatie die de titel draagt „Herder gevangen, kudde in nood" oo zo pakkende wiize vorm heeft gegeven aan de ge voelens en herinneringen die ons allen in die rampspoedige dagen bestormden. En herlezend, onder gaan wij opnieuw de ontroering, die deze preek alom in den lande wekte, zodat reeds kort na de uit zending de K.R.O. werd over stroomd met aanbiedingen van hulo. Misschien is nauweliiks één tekst van de Psalmist ons zo na der gekomen als die. welke pas toor van Nobelen tot motief van ziin woorden koos „Heer. Gii hebt het land doen kraken en scheuren. Het is ineengestort en raakte op de Jaarbeurs een 34- jarige teclin. opzichter bij het be zichtigen van een in volle Wer king zijnde betonmengmolen met zijn hoofd beklemd tussen het chassis van de installatie en een beweegbare ijzeren grendel. Hij was op slag dood; is te Amsterdam een tienjarig jongetje, dat onverhoeds achter van de fiets sprong waarop hij met zijn vriendje reed en toen de weg overstak, door een motor van de verkeerspolitie aangere den en ernstig gewond; gaat het Concertgebouworkest Zondag, na de uitvoering van de Mattheus Passion, onder leiding van Eduard van Beinum naar Zwitserland, waar 5 concerten worden gegeven ten bate van het Rampenfonds. Treinreis en hotels zijn gratis ter beschikking ge steld; zal het Concertgebouw orkest na de Paasdagen ook concerten geven in Westduitsland en wel in Keulen, Münster, Krefeld, Iser- lohn, Vierssen en Düsseldorf; vierde prof. dr. Aurelius Pom pen O.F.M., oud-hoogleraar in de Engelse taal en letterkunde aan de Kath. Universiteit zijn 50-jarig priesterfeest. Prof. Pompen stu deerde o.a. in Groningen. PARIJS. De beroemde Franse schilder Raoul Dufy is gisteren oo de leeftijd van 75 jaar gestorven. Dufy stond, naast Picasso, Matisse en Bra- que vooraan in de ontwikkeling var. de moderne kunst. hebt Gii ons volk doen slikken. Maar. o Heer. om uw geliefden te redden: strekt Uw rechterhand uit en verhoor ons". Velen zullen het histprisch document dat deze oredicatie mede is. willen bezit- het ligt in Duin. Harde dingen ten. Terecht Nederland op vierde plaats Te Rome is een uitgebreide studie verschenen van de hand van pater Herman Fisher S.V.D. over de positie van de priesters in alle delen van de wereld. Zoals uit dit boek blijkt liggen de cijfers van het aantal priesters in Europa aanmerkelijk hoger dan in de andere werelddelen. Frankrijk telt 48.151 priesters, d.w.z. 1 priester op de 2000 gelo vigen, België heeft 1 priester voor 727 gelovigen, Spanje 1 voor iede re 945 katholieken, Italië 1 op 804 katholieken, Portugal 1 op de 569, Nederland 1 op de 694 gelovigen, Oostenrijk 1 op de 1.057. Ierland 1 oo de 607, Engeland 1 op de 398 katholieken en Duitsland 1 op iedere 945 katholieken. In de verschillende republieken van Zuid-Amerika is iedere priesters belast met de zorg voor 2.231 katholieken, terwiil deze ene priester indirect ook nog de bekering voor 58.438 niet-katho- lieken tot taak heeft In Centraal Afrika is de situatie iets gunstiger. Daar heeft een priester de zore voor 2.892 katho lieken en 12.702 heidenen, terwiil Zuid Afrika een priester op de 804 eelovigen en 15.289 niet- katholieken telt. In Australië is er een oriester voor iedere 839 katholieken en 23.980 niet-katholieken. In een kolenmijn te Horden is gisteren een mijnwerker om het leven gekomen door een ontploffing in een blootgelegde kolenlaag. Twee andere arbei ders werden gewond. De ontploffing vond plaats tij dens het wisselen van de ploe gen toen maar weinig mensen aan het werk waren Anders zou volgens de autoriteiten het aan tal slachtoffers groter ziin ge weest.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3