1 Wijlen Koningin Mary was in ware zin een „vorstin Jaarvergadering Centraal Bureau Tuinbouwveil ingen JLYER Tweede Kamer tegen nieuw Marinehospitaal G- ÏS ent! 15.-p. paar isterboer sd-cursus n dekens j ntrale Statig van gestalte9 scherp van geest9 nobel van voorkomen Sobere jeugd, en een leven, waarin Imperium van aanschijn veranderde Geen dispensatie voor Ommelanden Een standaard-veiling-kist voor groenten en fruit? Kwaliteitseisen voor de binnenlandse markt; veilplicht vroege poters Behandeling wetsontwerp geschorst Nadere gegevens verzocht Half millioen voor Rampenfonds Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Korreltjes 18 jaar geëist tegen Sultan Hamid WOENSDAG 25 MAART 1953 Pagina 3 ncachting oor het KNMI lig van Woens- londerdagavond WIND et aanvankelijk er toenemende Aanvankelijk natige en largs t mogelijk tol ïende wind tus- Vest. Vannacht ïtvorst. Morgen inder zacht dan 2.50 tot f 12.74; ren f 14.tot tuks. OUDE. 25 Maart. 14—16.10, c 5.80 rode kool 7 tg deense witte 5EN, 25 Maart. -14.50; rode kool ooi 6—11.60. ke stand Geboren: Geer- J. M. Houtenbos ïk; Marjan, d.v. n M. Visser; Ma- der Ham en C. A. Voorthuis en ünossen en H. de Hoedjes, 91 jaar. wij plaatsen -12 en van ier iriek N.V. ALKMAAR :r inlevering erstraat 15 HELDER *VJB klasPe beter T NA PASEN de zomer :n_ dansen) inschrijving .strweg 101 sief. 3375 170x210 cm., S 2t effen grij- J kleur. NU I 3 f 24.50 I DEKENSJ R. LUST, astraat 15 hk j - Telef. 3359 i bak Sch. mui- Igek. 32-38; 40 W. Stuyt. Lin- 25, H.H. Waard z.g.a.n. Kin- j. Eenigen- longe D. H.- Adres: Hoge- Heiloo. ag, waarop in tezamen de notaris volgende Let tevens is 17 Maart. wij uitge- >rfeerd in UITZETTEN IFOREN RS ICERS CHINES ASTEN irdams glas) it v.a. 1.28 on 2901 LONDEN Wijlen Koningin Mary ivas van top tot teen een vorstinin de ware zin van het woord. Statig van gestalte, scherpzinnig van geest, nobel van voorkomen paarde zij hoogheid en een soms gebiedend optreden aan menselijkheid en eenvoud. De koningin-grootmoeder van Engeland werd geboren op 26 Mei 1867 en zij heeft dus met haar bijna 86 jaren de leeftijd der wel zeer sterken bereikt, en in die leeftijd is zij geworden tot een symbool van al datgenedat tot sieraad strekt aan een vrouw zowel als aan een koningin. Voor de ogen van de huidigs generatie staat zij dan ook als een figuur, die niet koninklijker en statiger had kunnen zijn en als een, die verre verheven moet worden geacht boven het gepraat van boze tongen. In 1893 is het evenwel een ogenblik anders geweest. Toen meenden Victoriaanse bemoei allen haar te kunnen verwijten, dat zij een zekere „ongepaste haast" had getoond bij haar hu welijk met hem, die Koning George V van Engeland zou wor den, na verloofd te zijn geweest met zijn oudere broer. Die „ongepaste haast" komt neer op een periode van 18 maan den en in de negentiger jaren leek dat een zeer korte tijd na het overlijden van een verloofde. De eerste verloofde van Ko ningin Mary, toen bekend als Prinses Victoria Maria van Teek en 24 jaar oud, was Albert Ed ward, Hertog van Clarence, de oudste zoon van Koning Edward VII. De hertog, bestemd om eens de Engelse troon te bestijgen, stierf in 1891, een maand nadat de verloving was bekend gemaakt. Toch was Mary blijkbaar voor beschikt om gemalin van de Ko ning van Engeland te worden. Haar trooster in de rouw over haar verloofde, was diens broeder George, de tweede zoon van Ed ward VII, toen Prins van Wales. Uit de wederzijdse sympathie groeide liefde en de kletskousen van Londen werden al spoedig op hun plaats gezet door nie mand minder dan Koningin Vic toria zelf. Victoria hield van Mary, maar toch hebben zij en haar drie broers geen gemakkelijke jeugd gehad. Haar ouders, de Hertog van Teek en Prinses Mary Adelaide van Cambridge, waren geen goede financiers en daardoor had den de kinderen nooit over riuime middelen te beschikken. Het onderhoud van het grote Kensingtonpaleis was bovendien een te zware last voor de hertog en daarom verhuisde het gezin, toen Mary ongeveer 16 jaar was, naar het buitenland, waar het goedkoper kon leven. Zo heeft zij twee jaar lang in Zwitserland en Italië vertoefd, waar het ge voel voor kunst werd wakker geroepen en een critische zin werd ontwikkeld, die haar later zeer te stade is gekomen bij /het opnieuw inrichten van Bucking ham" Palace. De financiële zorgen van haar jeugd hadden Mary ook tot een sobere persoonlijkheid gemaakt. In de latere jaren van haar weduwschap bedroeg haar civiele lijst 70.000 pond per jaar, maar zij verspilde geen penny. De herinnering uit haar kindertijd hadden haar geleerd, verkwisting te verafschuwen en tijdens de tweede wereldoorlog liet zij soms haar auto stoppen om langs de weg metaalafval op te rapen, dat nog van waarde kon zijn voor de oorlogsindustrie. Mary keerde in 1885 van het contingent naar Londen terug en na haar huwelijk met George, die Hertog van York was geworden, had zij nog 17 jaar om zich op haar toekomstige plichten voor te bereiden. Haar eerste huwelijksjaren wa ren gewijd aan haar kinderen, van wie ér vijf tot volwassenheid opgroeiden en aan het leiden van een gezin, dat haar als vrouw dikwijls veel moeilijkheden baar de. V/ant George V, in de poli tiek een faire en ruimdenkende persoonlijkheid, gaf in het par ticuliere en gezinsleven blijk van vrij ouderwetse opvattingen. Hij had onwrikbare denkbeel den wat de opvoeding van zijn kinderen betreft, kende geen toe geeflijkheid voor de geest van de jeugd en handhaafde een strenge tucht, zodat Mary dikwijls haar kinderen in bescherming nam tegen de toorn van hun vader. Het is vele jaren een groot ge heim aan het Hof geweest, hoe eens David thans de Hertog van Windsor de lievelingsklok van zijn vader stuk had gemaakt. Queen Mary liet de klok met veel listigheid in het geheim repare ren door een horlogemaker, die moest zweren zijn mond te hou den en toen de strenge koning in 1936 overleed, had hij nooit geweten wat met zijn klok was gebeurd. Toen Koningin Mary in 1893 met George in het huwelijk trad, droeg Koningin Victoria nog de kroon van het Britse Imperium. In die tijd was de plaats van'de vrouw in haar huishouden en die van een Koningin in het paleis. Canada, Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika waren nog koloniën. En het was een wolkloze he mel, waarin alles erg bestendig leek. Maar al gauw nadat Mary in 1910 Koningin was geworden, begon er beweging in de wereld te komen en zij moest zich in een snel tempo aanpassen om gelijke tred te houden met ge beurtenissen, die de wereld zo zeer veranderden, dat Koningin Victoria haar niet zou hebben herkend. Niet in alle opzichten heeft zij zich aangepast. Zij heeft b.v. nooit iets op gehad met telefoons en Nylonkousen. Maar ondanks haar conservatisme deed zij haar best om de dynastie op liet ni veau van haar tijd te houden. Mary heeft Koningin Victoria overleefd en drie koningen, die haar zijn opgevolgd. Zij heeft de troonsafstand van een koning ge zien, die haar zoon was en de crises van twee wereldoorlogen doorgemaakt. Zij is getuige ge weest van ingrijpende politieke en maatschappelijke omwentelin gen en zelfs is zij de eerste ko ningin geweest, die de hoofse plichten van het paleis moest verwisselen voor andere, toen over de gehele wereld vrouwen in steeds groter aantal haar wo ningen moesten verlaten om ook daarbuiten zich nuttig te maken. Zij was ook de eerste gemalin van een Brits monarch, die be langrijke officiële plichten met de koning moest delen. Haar laatste voorgangster, Alexandra, gemalin van Edward VII, was nog een paleisornament. Mary, huisvrouw en moeder, leerde eerst zelf wat een vrouw moet doen om een huishouden te besturen en begon toen haar er varing ter beschikking te stellen van sociale organisaties voor vrouwen en kinderen. Geen Britse Koningsvrouwe vóór haar had zich in z^lanige mate in dienst van het volk gesteld. Tijdens de eerste wereldoorlog begeleidde Mary haar echtgenoot tijdens een bezoek aan Frankrijk. Zij bezochten er de Britse troe pen en als Hertogin van York en Prinses van Wales kreeg zij ruimschoots de tijd om zich voor te bereiden op haar taak als echtgenote van de koning. Zij was zeer kunstzinnig en wist veel over Chinees porcelein jade, zilver en meubels. Zij was op dit punt dermate deskundig, dat vele antiquairs haar adviezen op hoge waarde schatten. Commissie wees meeste gevallen af GRONINGEN. De commis sie. die zou beslissen over het dispensatieverzoek van de Om melanden, bestaande uit de he ren J. Tuin, Biewenga en Gar- relds, heeft voor het grootste gedeelte afwijzend beschikt op deze dispensatie-aanvrage. De Ommelanden had verzocht om dispensatie voor 55 van de 65 arbeiders, die in de fabriek herplaatst moesten worden, vol gens de uitspraak van de ar bitrage-commissie Twee van de 55 gevallen zijn toegewezen: de overige gevallen zijn afgewezen. De directie van de Ommelanden deelde or,s mede dat men beroep zal aantekenen tegen deze uitspraak. Vandaag zal er een bestuursvergadering zijn. De Ommelanden stelt zich op het standpunt dat er voor deze stakende arbeiders in het huidige bedrijf geen werk is. EGYPTE STRAKS EEN REPUBLIEK? CAIRO De Egyptische sub commissie, die tot taak heeft, de regering van advies te dienen over het vraagstuk van de toe komstige staatsvorm van het land, heeft eenstemmig besloten, een republikeins stelsel op parlemen taire grondslag voor te stellen als de beste staatsvorm voor Egypte, mits het volk hieraan zijn goed keuring hecht bij een referendum, Een kijkje op de Damesbeurs, die dezer dagen te Alkmaar in Het Wapen van Heemskerk wordt gehouden. UTRECHT, 24 Maart De voorzitter van het Centraa? Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, de heer M. Prins, heeft vandaag tijdens de jaarvergadering ver schillende problemen behandeld, die momenteel in het middelpunt van de belangstelling staan van de Neder landse tuinbouw. Allereerst ging hij breedvoerig in op de toepassing van de administratieve verkoop op de veilin gen. Voorts vroeg hij zich af of de Nederlandse groenten- en fruitveilingen al rijp zijn voor de invoering van nationaal fust. Hij doelde hier vooral op een STAIN- DAARDKIST, welke voor groenten en fruit tegelijk kan worden gebruikt. Eveneens stond hij geruime tijd stil bij de ontwikkeling van de P.B.O., de afzet van producten in de komende seizoenen en de Europese landbouw- (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer kwam gistermiddag in behandeling het wetsontwerp tot aanbrenging op de begroting van Marine van een bedrag van f 250.000 voor de aan koop van het landgoed „Eiken rode" te Heemstede ten behoeve van de bouw van een marine hospitaal. Verschillende Kamer leden bleken ernstige bezwaren te hebben en vroegen om nadere inlichtingen aan de staatssecreta ris van Marine, vice-admiraal Moorman. Deze was bereid hier op in te gaan en vroeg vervol gens de behandeling van 't wets ontwerp op te schorten. De bezwaren kwamen van de heren dr Mol (K.V.P.), Vermeer (P.v.d.A.), Gortzak (Com.) en Ritmeester .(V.V.D.). De heer Mol vroeg in hoeverre het hospitaal voor burgerdoelein den bestemd zal worden. Er zijn 200 bedden geprojecteerd, waar van er slechts 70 a 80 permanent bezet zouden zijn. Zo denkt men eerder aan een burgerziekenhuis met militaire bezetting en onder militaire leiding. De heer Ver meer sloot zich bij deze opmer kingen aan en vroeg, als de cij fers van de heer Mol juist zijn, waarom men een nieuw hospitaal wenst te bouwen. Ook de heer Ritmeester achtte het hospitaal, indien de cijfers juist zijn, overbodig. Overigens vroeg de heer Ritmeester zich af of het hospitaal wel in een goede omgeving komt. Hij was van oor deel, dat Den Helder er meer voor aangewezen is. Staatssecretaris Moorman voer de hiertegen aan, dat er de laat ste tijd sprake is geweest van ge middeld 140 patiënten. Zo bezien, achtte hij de nieuwe opzet (200 bedden) wel verantwoord. Voorts betoogde de vice-admiraal, dat de militaire artsen ook ervaring die nen te houden tot burger- en tot vrouwelijke patiënten. Hij achtte het gewenst, dat het hospitaal in het midden van het land komt. Den Helder ligt te ver uit het middelpunt. Bij de renlieken handhaafde de heer Mol zijn bezwaren en voer de nog aan, dat het militaire hos pitaal te Overveen met 150 bed den aan onderbezetting lijdt. Ook de ziekenhuizen in Haarlem heb ben voldoende ruimte en het ge vaar bestaat, dat het hospitaal rendabel gemaakt wordt ten kos te van de ziekenhuizen. Het is z.i. gewenst, dat alsnog een klaar der toestand wordt geschapen en hij vroeg dan ook om nadere schriftelijke gegevens, want thans voelde spr. zich niet verantwoord zijn stem aan het ontwerp te ge ven. De heren Vermeer en Gort zak ondersteunden het verzoek van dr Mol, terwiil de heer Rit meester verklaarde allesbehalve bevredigd te ziin door de mede delingen van de staatssecretaris. Deze afgevaardigde vroeg nog of het militaire hospitaal te Utrecht niet tevens voor de Marine kan worden gebruikt. Na deze tegenkanting van ver schillende zijde achtte de staats secretaris het raadzaam schorsing van behandeling te vragen, om zodoende de Kamer de gewenste inlichtingen te verstrekken. integratie. De heer Prins meende dat in het afgelopen jaar de ontwikke ling van de afzet bijzonder was meegevallen, al kan dan niet wor den gezegd, dat het de groenten- en fruittelers in alle opzichten voor de wind is gegaan. Met name noemde hij de afzet van het harde fruit. Met Engeland werden wei eens moeilijkheden ondervonden, omdat dit land onder de dekman tel van de moeilijke positie der betalingsbalans maatregelen trof, die een bepaalde bescherming van de Engelse tuinbouw ten doel hadden. Voor een ander deel werd de Nederlandse uitvoer belem merd door maatregelen, welke openlijk een beschermend karak ter droegen. Dit gold speciaal voor de uitvoer naar West-Duitsland. De Duitse markt is echter, als gevolg van een ondernroductie van de tuinbouw in dat land zelf, voor de meeste Nederlandse ex portproducten bijna voortdurend graag geweest. De heer Prins besprak vervol gens enkele ervaringen met be trekking tot besluiten van de vorige algemene vergadering. Aan de statutaire veilplicht voor een aantal groentensoorten werd over het algemeen gehoor gegeven, al worden bepaalde kwanta van de statutair veilplichtige producten onderhands verkocht. Wanneer hiertegen niet flink zal worden opgetreden, betekent dit euvel een verzwakking van de positie van de gehele Nederlandse tuin bouw. De behoefte om de statutaire veilplicht voor het harde fruit door de voeren wordt, aldus de heer Prins, dagelijks sterker ge voeld. Een voorstel om daartoe te komen werd evenwel nog niet gedaan. De tijd wordt er nog niet rijn voor geacht. De betalingsregel voor de ko pers aan de veilingen is in 1952 van zeer veel nut geweest. Niet alle veilingen hebben zich echter aan deze maatregel gehouden. Zeer onbevredigend noemde de heer Prins de toepassing van de administratieve verkoop over de veilingen, omdat op deze manier door de veilingen zelf geen toe zicht kan worden uitgeoefend op prijs, keur en betaling der pro ducten. Er dient dus naar een systeem te worden gezocht, dat beoogde transacties mogelijk maakt zonder dat de veilingge dachte daardoor geweld wordt aangedaan, zoals thans 't geval is. Spr. toonde zich een sterk voor stander van nationaal fust. Dit zal uit financieel en practisch oogpunt zeer vele voordelen bie den. Een dergelijk plan is echter dan pas te verwezenlijken, indien alle aangesloten veilingen zouden overgaan tot aanschaf van een standaardkist, die zowel voor groenten ais voor fruit tegelijk zal kunnen worden gebruikt een wens die voorlopig nog wel niet in vervulling zal gaan. Tevens was hij van mening, dat de veilingen, evenals dat reeds in het buitenland op grote schaal geschiedt, zouden moeten overgaan tot voorkoeling van producten, die snel aan bederf onderhevig zijn. Problemen rond de P.B.O. Over de plaats van het Cen traal Bureau in de P.B.O. is nogal iets te doen geweest, aldus spr. Ten aanzien van het product schap, dat belast zal worden met de marktordening heeft het C.B. voet bij stuk gehouden wat het punt der representativiteit be treft. De heer Prins zeide echter, dat het hem nog niet bekend was of het C.B. als zodanig erkend zal worden en straks een uitno diging zal ontvangen om zich in het productschan te doen verte genwoordigen. Spr. betreurde het dat in het ontwerp-Instellings- wet geen rekening wordt gehou den met de bevoegdheid van het uitreiken van erkenningen aan bedrijfsgenoten. Komt daar geen verandering in, dan zal het tuin- bouwonderwijs daardoor een ge voelige klap kunnen krijgen. Bij de voorbesprekingen is ook de vraag behandeld of aan de wetgever al dan niet verzocht moeten worden de-afzet der pro ducten onder de bevoegdheid te brengen van het Landbouwschap. Wanneer men evenwel van mening is, aldus spr., dat het minimumprijzensysteem, indien dit op privaatrechtelijke basis niet meer te redden zou zijn, door publiekrechtelijke maatregelen nog wel op de been gehouden kan worden, dan geven zij, die bij deze besprekingen aanwezig zijn geweest, blijk het meest essen tiële van dit systeem nooit te hebben begrepen, nl. het vrijwil lige karakter ervan. Zolang men bereid is het sy steem op deze basis te blijven voortzetten is er geen enkele be hoefte aan dwingende inmenging. Hoe wordt de export? Met deze vraag hield de heer Prins zich geruime tijd bezig. Hij was er van overtuigd dat de rege ringen van verschillende landen hun grenzen wel willen openzet ten voor de Nederlandse produc ten, maar dat de producten-orga nisaties van die landen hoe lan ger hoe meer gaan meespreken over de import. Het is zo, dat de eisen van de boerenorganisaties maar moeten worden ingewilligd. Daartegenover staat gelukkig een Nederlandse uitvoernolitiek, die tot nu toe perfect was. Daar zal dus alle hoop op zijn gevestigd. Kwaliteitseisen Voor het eerst in de geschie denis van het Centraal Bureau stonden ditmaal op de agenda geen voorstellen van de aange sloten veilingen. Het bestuur had echter wèl twee zeer belangrijke voorstellen ingediend. Het eerste behelsde het instellen van mi nimum kwaliteitseisen voor pro ducten, welke voor het binnen land zijn bestemd. Tot nu toe was het zo. dat practisch alles, dps ook producten van inferieure kwali teit, op de markt mochten worden gebracht. De vergadering had er geen bezwaar tegen een derge lijke regeling in te stellen. Het voorstel werd zelfs met enthou siasme begroet. Wel drong men er op aan direct goed aan te pak ken, anders zal er nog niets wor den bereikt. Ook waren sommige veilingbe stuurders van mening, dat het buiten de veiling om verkopen in de hand zal worden gewerkt. De heer Prins verzocht, de vei- lingbesturen ten aanzien daarvan nauwkeurig toe te zien. In tiiden van schaarste zullen deze maat regelen voorlopig kunnen worden insetrokken. Speciaal in het belang van de Noordhollandse veilingen werd daarna een besluit genomen de veilplicht voor pootaardanpelen van vroege rassen weer in het le-<'°n te roepen. Het bestuur zal zich evenwel het recht voorbehouden voor ver schillende gevallen uitzonderin gen te maken. Dit geldt vooral voor Friesland. Tenslotte werd met algemene stemmen f 500.000 beschikbaar ge steld voor het Rampenfonds. Wan neer dit nodig mocht bliiken zul len de bij het Centraal Bureau aangesloten veilingen, die van de ramn ernstige schade hebben ondervonden, nog extra worden geholpen. De veilingvoorzitters van Krabbendijke en Baren- drecht brachten dank voor deze nobele geste. (Advertentie) Pure Gold Leat Virginia (Advertentie) WIE HET BREED HEEFT en wie het minder breed heeft.en wie het hele maal niet breed heeft Door ieder is uit de GB- behangselcollectie 1953 een voortreffelijke keuze te maken Zelfs afwasbaar GB-behang tegen zeer lage prijs be vindt zich in deze collectie onder de nummers 50877 t.m. 50893. Bij de bureaus van de Noor derpers kwamen beden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers vaD de watersnood: N.N. te S. 20.— Beschikbaar gestelde en- tree-gelden van de niet doorgegane Districtsdag 1953 voor JG en NKJB Distr. Wervershoof 165, Opgeheven Biljartclub 't Veld Oude Niedorp 36, K. Mels, J. Mels, B. Lies hout, P. Bloem, W. Ru pert te Hoorn organiseer den voor 200 kinderen filmvoorstellingen en lo terij. Opbrengst 10,40 N.N. te Alkmaar 2,50 L.B. te J. 10.— N.N. i0;_ Kaartclub Ter Apel 18,20 Dagelijks verantwoorden wij dt binnengekomen giften in onze kolommen 6 kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, betzij per soonlijk. hetzij oer briet oi post wissel. Ook kan «v onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onzr bureaux zijn. Groningen 7002*, Leeuwar den 594459 Sneek 594461 Em men >94460. Zwolle iKt'779 Alk maar 594465. Den Helder 594462 er Hoorn (ook te -'ebruiken door Schagen en omgeving) 110894 Nationale handwerklentoonstelling in Purm^rend PURMEREND. In September zal in de gemeente Purmerend evenals vorig jaar een nationale handwerktentoonstelling worden gehouden, waar geen particulieren meer zullen kunnen inzenden, doch alle vrouwenverenigingen in Nederland. De deelnemende ver enigingen kunnen een collectie van zes handwerken insturen. De verevening Vooropstellend, dat het voor de regering niet meevalt, het ingewik kelde probleem van de maat regelen voor huurverhoging e.d. naar ieders genoegen op te lossen, moet toch wel ge zegd worden, dat men bij het handhaven van de kunstma tige toestand van de laatste jaren, van liet ene lapmiddel in het andere valt. Wij wijzen in dit verband op de vereve ning sheffing. Die belasting is voortdurend „in behandeling". Zij is bovendien van zeer on sympathieke oorsprong, n.l. indertijd door de Duitsers in gesteld, gericht tegen het Ne derlandse bedrijfsleven, toen met de uitgesproken bedoe ling, om het Duitse bedrijfs leven te begunstigen. Is het dus vanwege deze opzet al, op zijn zachtst gezegd, onplezie rig, een dergelijke maatregel te handhaven, nog onplezie riger wordt het, als we na gaan, hoe er met deze belas ting wordt gesold. Is er al eens sprake van geweest, dat zij zou worden afgeschaft, het geen de meest-billijke en af doende oplossing zou zijn, la ter is er herhaaldelijk gespro ken over verlaging, in ver band. met verschillende tege moetkomingen, die weer nodig waren, als gevolg van andere maatregelen. Die verevenings heffing wordt echter voortdu rend gebruikt als een soort „compensatie-mogelijkheid" achter de hand. Het is een eigenaardige grondslag voor een belasting. De regering be schouwt de vereveningshef fing blijkbaar als een heilig huisje. Maar zij is een onbil lijke belasting, die zo. spoedig mogelijk moet worden afge schaft. Nog een spellet je Er is nog een typerend spelletje gaande in de soc.-economische sector. Er was een wetsontwerp in gediend, dat de bedoeling heeft, de export te stimuleren. In dit ontwerp wordt voorge steld ten eerste een restitutie van de vereveningsheffing (kosten 5 a 7.5 millioen gul den), een onbelaste export reserve (een tegemoetkoming in'de bedrijfsbelasting, kosten voor de schatkist 30 a 35 mil lioen gulden) en 'n vervroeg de afschrijving (kosten 25 a 30 millioen). Dit waren een drietal tegemoetkomingen, die aan de schatkist 60 a 72.5 mil lioen gulden zouden kosten. Zoals al in het vooruitzicht was gesteld in de Nota van de Regering, zal dit wetsontwerp worden ingetrokken. Dit is voor de kwestie van de af schrijving en van de z.g. onbe laste exportreserve begrijpe lijk, in het kader van 't com plex van belastingmaatrege len, dat de Regering voorstel len zal. Maar in deskundige kringen begrijpt men niet recht, waarom ook de restitu tie van de vereveningsheffing voor de export (toch nog al tijd 5 a 7.5 millioen) wordt in getrokken. En in het algemeen kan men zeggen, dat de be lastingverlagingen tot nog toe steeds werden afgewezen met een verwijzing naar de 60 a 72.5 millioen, die het bedoelde (thans ingetrokken) wetsont werp voor het bedrijfsleven zouden opbrengen. Wordt nu de eindelijk te verkrijgen be lastingverlaging ten behoeve van de werkgelegenheid ten slotte weer met „de andere hand" door de exportbedrij ven betaald? DJAKARTA, 25 Maart. Het Indonesische Openhaar Ministerie te Djakarta heeft achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen Sul tan Hamid II.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3