Tiel drinkt water met natrium-fluoride RADIO s 1 1 Voor is De Ruyter-medaille voor directeur Radio-Holland Vredescampagne Moskou is al weer voorbij Financiën en Economie de blaurve Saffier De sterk Staven ruw ijs worden bros Grootscheeps experiment i.v.m onderzoek naar tandbederf Amerika ging al vóór programma Watersnood was te voorzien En kranige K.P.M.-kapitein Volmer UW PUZZLE voor vandaag Tussen vuist en olijftak „Imperialisten" opnieuw mikpunt Beursoverzicht Vé De Neder! militaire -i <--'0 t' I i- J3 TIEL24 Maart Naar eerst thans bekend is gemaakt, heeft de burgemeester van de gemeente Tiel, de heer N. F. Cambier van Nooten,op het ivaterivinningsbedrijf van de Utrechtse Waterleiding-maatschappij te Tiel op 9 Maart j.l. een installatie in werking gesteld, speciaal ge- construeerd voor het toevoegen van fluoor aan het drink water, bij wijze van proef, om tandbederf tegen te gaan. De directeur van het Waterleidingbedrijf, de heer J. G. L. Roder heeft nu, mede namens de Gezondheidsorgani satie T.N.O. en het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening, die dit onderzoek mede in handen hebben, een uiteenzetting gegeven over deze belangwekkende proef. Het tandbederf tandcaries) kan met reden een volksziekte worden genoemd, zo deelde de heer Roder mee. Nog geen 5 pro cent van de mensen in de be schaafde landen blijft er vrii van. De gevolgen van het tandbederf voor de volksgezondheid zijn, zonder dat de afwijking op zich zelf veel tot ziekte leidt, toch zonder twijfel groot, zowel voor de mensen zelf, als sociaal-eco nomisch en met het oog op de kosten voor de tandheelkundige verzorging, die momenteel onge veer 60 millioen gulden per jaar bedragen. Het doelmatig gebruik van de tandenborstel en het nut tigen van geschikt voedsel, waren tot nog toe de enige wegen, die men ter voorkoming van het ride aan het drinkwater in enige plaatsen ten einde vast te stellen of dit dezelfde gunstige uitwer king had als het natuurlijk voor komen van fluoriden in het wa ter bleek te hebben. De drie grootste proeven nl. in Grand Rapids. Newburgh en Brantford (Canada) ziin op het ogenblik ongeveer zes jaar aan de gang. De resultaten hiervan zijn tot nog toe zeer gunstig, de kinderen van 69 jaar hebben ongeveer twee-vijfde van de hoe veelheid tandbederf, die men bii kinderen van die leeftijd zou verwachten. On het ogenblik is het resultaat bii kinderen van 13 15 jaar nog niet groot hetgeen ook niet te verwachten was. daar zii gedurende de tiid dat hun tanden en kiezen gevormd wer den. nog geen extra fluoride kre gen. Niettegenstaande dit feit is men in Amerika dermate enthou- tandbederf kende. De laatste ja- ®iast °ver ^it voorlopige succes. ren is hier nu een mogelijkheid jfat reet'f meer dan 400 gemeen- biieekomen nl het effect datten niet in totaal meer dan DijgeKomen, n.i. net eneci u a o enn ooo o,anc flr fluoriden op de tanden kunnen hebben. Het bekendste fluoride is na trium-fluoride, een zout dat vele eigenschappen met het gewone keukenzout gemeen heeft. Het element heet fluoor. Door het opnemen van fluoor in de tand, wordt deze minder oplosbaar in zuren, terwijl ook onder invloed van het fluoor. de bacterieën minder zuur maken uit de achtergebleven voedselresten. Beide werkingen zullen er toe leiden, dat minder emaille wordt opgelost en dus minder tandbe derf ontstaat. Zodra dit mogelijk was. ging men na de oorlog, in Amerika over tot de toevoeging van fluo- DONDERDAG 26 MAART Hilverusm 1. 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO, 8.00 AVRO, 10.30 u. VARA, 12.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 8.45 ld.; 9.00 u. Morgenwijding; 9.15 Geestelijke liederen; 9.25 Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramo foon; 10.30 Congres Partij van de Arbeid; 12.00 Gevarieerde muz.; 12.25 In toet spionnetje; 12.30 u. Land!- en tuinbouwmededelingen 12.33 Liohte muziek 12,50 „Uit 't bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gra mofoon; 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoor spel. 14.40 Gramofoon; 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Tussen vier en vijf"; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire actualiteiten. 17.40 uur Gramofoon; 17.45 Regeringsuit- zending: Mr. Th. H. Bot: „Het nieuwe aangezicht van Z.O. Azië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- problemen. 18.25 Dansmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Lon den. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Re portage of gramofoon; 19.45 uur Surinaamse volksmuziek. 20.00 u. „Beurzen Open! Dijken didtot"; 20.05 Nieuws; 20.10 Willem Men gelberg-herdenking. 21.25 Muzi kale causerie; 22.05 Mededelin gen; 22.10 Amusementsmuziek. 22.45 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten; 23.30 24.00 Gramofoon. Hilversum 2. 298 m. 7.00 uur KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 u. Gramofoonmuziek; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de buisvrouw; 9.40 uur Schoolradio. 10.00 Gramofoon; 10'.30 Morgen dienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon; 11.50 „Als de ziene luistert", causerie; 12.00 Angelus 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Landt- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gra mofoon; 13.30 Sopraan en piano; 14.00 Gramofoon; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoon; 15.40 u. Vioolconcert; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Vocaal ensemble; 16.50 uur Gramofoon; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoon; 17.40 Voor dracht; 18.00 Viooj, cello en pia no; 18.35 „Op de stelling", cau serie; 18.45 Leger des Heils mu- cietk; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gramofoon; 20.00 Etadiokrant; 20.20 Gevarieerd ant woord; 19.30 Gramofoon; 20.00 u. Riadiokrant; 20.20 Gevarieerd pro gramma; 21.45 Interviews; 22.15 Voordracht en piano; 22.35 Gra mofoon; 22.45 Avond-overdenking 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gramofoon. 8.500.000 inwoners thans fluoride aan het water toevoegen, terwiil 300 andere gemeenten bezig ziin dit te gaan doen. Naar aanleiding van deze gun stige berichten verzocht in 1947 de Directeur-Generaal van de Volks gezondheid aan de Gezondheids raad zich uit te spreken over het standpunt dat men met betrek king tot de Raad zag als enige mogelijkheid in een bepaalde ge meente in ons land een onder zoek in te stellen naar het resul taat die de fuoridering op het tandbederf heeft. Sinds 1952 heeft een Neder landse missie in de Verenigde Staten en Canada een groot aan tal waterleidingbedrijven bezocht. dervinding op het gebied van het cariesonderzoek uitvoerig van ge dachten te wisselen. Ook vond in 1952 over het vraagstuk van tandbederf in Engeland even eens door een afgevaardigde uit de medische wereld een interna tionale gedachtenwisseling plaats. Naast het grote enthousiasme dat er heerst en de onverdeeld gunstige resultaten in Amerika verkregen, is eveneens' nadrukke lijk onderzocht of eventuele te genstand of bezwaren naar voren zijn gekomen. Wat de industrie betreft kan vermeld worden, dat nimmer moeilijkheden zijn voorgekomen, behoudens bij de fabrikatie van staven ruw ijs. Door toevoeging van fluoor aan het water werden de staven bros. Door toevoeging van een ammoniumzout werd het euvel volledig opgeheven. Het onderzoek Voor het onderzoek waren twee vergelijkbare gemeenten nodig. Na een onderzoek door het Rijks instituut voor Drinkwatervoorzie ning en het Sociologisch Instituut te Utrecht werden Tiel en Culem- borg als het meest geschikt voor een dergelijk experiment aange wezen. Het eerste vereiste, waar aan de uitgezochte gemeenten moesten voldoen, gold de grootte, opdat voldoende kinderen in het onderzoek betrokken zouden kun nen worden. Verder moest de wa tersamenstelling van beide ge meenten niet te veel onderling verschil vertonen. Ook de op bouw van de gemeente wat leef tijd en beroep betreft, moest zo veel mogelijk gelijk zijn, terwijl eveneens de, voeding een factor was, die niet verwaarloosd mocht worden. Hier kwam nog bij, dat geen van deze gegevens te zeer van het gemiddelde in Nederland mocht verschillen, opdat de ge meenten voldoende representatief zouden zijn voor geheel Neder land en het resultaat van de proef inderdaad dus ook voor het gehele land zal geiden. In een der beide gemeenten moest nu het drinkwater gefluo rideerd worden door toevoeging van natrium-fluoride in een hoe veelheid van 1 deel fluoride op 1.000.000 delen water 1 gr. per 1000 1.). De andere gemeente zou dan dienen als controle. Uit zuiver watertechnische overwe gingen is de keuze ten slotte op Tiel gevallen. Geheel Nederland mag met spanning uitzien naar het resul taat, daar men hier voor het eerst een middel in handen heeft, waar men inderdaad veel verwachtin- zegt ir. van Nooten GOUDA Op een vergadering van de Stichting Krimpenerwaard te Berkenwoude, heeft ir. W. N. van Nooten uit Rotterdam een inleiding gehouden over „De Wa tersnood en zijn gevolgen". Bij het bespreken van de schuldvraag leg de spr. er de nadruk op, dat men tevoren deze ramp had kunnen voorzien. Niet alleen omdat men beschikt over zelfregistrerende schalen, waaruit kon blijken dat Zaterdag dus ongeveer zes uur voor de ramp geen eb werd gere gistreerd, maar ook omdat na de vloed van 1916 toen een Staats commissie was ingesteld reeds voldoende cijfers bekend waren. Het stond vast, dat op een hoog te moest worden gerekend bij stormvloed van vier meter mini maal plus N.A.P. In 1939 heeft ir. P. J. Wemelsvelder in „De In genieur" een artikel gepubliceerd over het optreden van stormvloe den. Deze kwam hierbij toen reeds tot de conclusie,, dat een vloed van 3.30 meter plus N.A.P. driemaal in de duizend jaar zal voorkomen en van 4 meter plus N.A.P. een maal in de duizend jaar. Wil men, aldus spr„ over 90 pet. zekerheid beschikken, dat zich in een eeuw tijd geen catastrofe zal voordoen, dan moet men rekenen op een dijkhoogte van 4.08 meter plus N.A.P. Spr. was van mening dat men niet de schuld alleen op de water schappen kan leggen, doch deze gecombineerd wordt gedragen door waterschappen, provincie en Rijk. Er is te licht en dus niet verantwoord geoordeeld. Uit zui nigheidsoverwegingen is een groot risico genomen. Spr. besloot met de wens uit te spreken, dat uit de harde les die men thans ge leerd heeft, het verouderde zal worden afgeschaft, het goede zal worden behouden en het nieuwe zal worden toegepast, waardoor men een moderne apparatuur zal verkrijgen, waarachter ons land zich veilig weet. Geschenk van Curacao Vrijdagmiddag 27 Maart a.s. zal de heer N. Debrot, vertegen woordiger van de Nederlandse Antillen hier te lande, aan het hoofdbestuur van 'het Nederland se Rode Kruis te 's-Gravenhage twee (Ford)-bestelwagens als geschenk v^n Curacao overdra gen. AMSTERDAM. Sinds 1907 wordt jaarlijks op de 24e Maart, de geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, luite nant-admiraal-generaal van Hol land en West-Friesland, in goud, zilver of brons de „De Ruyter- medaille" uitgereikt, een erete ken voor schippers, stuurlieden en verdere leden der beman ning van koopvaardij- en vissers schepen en andere personen, die zich door verdienstelijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hebben onderscheiden. Tot dus verre is zij aan 157 personen toe gekend, van wie er 70 nog in leven zijn. Bij Kon. Besluit van 12 Maart j.l. is deze medaille in goud toe gekend aan de heer Th. P. van den Bergh, directeur van de N.V. „Radio-Holland" te Amsterdam, als waardering voor zijn eigen verdiensten aisöok voor de be langrijke diensten die „Radio- Hoiland" heeft bewezen aan de Nederlandse scheepvaart. De heer v. d. Bergh is al 34 jaar aan deze N.V. verbonden, die de radio- telegraaf- en -telefoon-inrichtin gen op de Nederlandse koop vaardij- en vissersvloot verzorgt en tevens de meeste der scheeps- radiotelegrafisten opleidt. Boven dien onderhoudt zij de verzor ging van andere veiligheidstoe- stellen, zoals richtingzoekers en echoloden, terwijl zij zich voorts op radar heeft toegelegd. De heer v. d. Bergh is de stu wende kracht in dit bedrijf en door zijn kennis en kunde op het gebied der radio-communicatie in de meest uitgebreide zin, kan volgens deskundigen de Neder landse scheepvaart ook op dit ge bied de toets der vergelijking met die van het buitenland in elk opzicht doorstaan. De gouden medaille werd gis termórgen de heer v. d. Bergh in het gebouw van de N.V. in aan wezigheid van talloze autoritei ten op scheepvaartgebied op de borst gespeld door de Directeur- Generaal van de Scheepvaart, de heer W. L. de Vries. De medaille Is voorts in zilver toegekend aan kapitein C. A. Vol mer uit Lobith, gezagvoerder bij de N.V. Kon. Paketvaartmaat- schappij, wegens zijn heldhaftig, bekwaam en doortastend optre den op 20 Maart van het vorig jaar, toen zich aan boord van het m.s. „Leok", waarvan hij kapi tein was, in Indonesië een ont ploffing voordeed. De „Leok" lag destijds zwaar beladen met benzine, motorolie en smeerolie gemeerd aan de olie steiger te Soengei Rumbai bij de Siak-rivier. Bij het openen der luiken sloeg een metershoge steekvlam uit luik 1. Direct be gon men onder leiding van kapi tein Volmer de uitgebroken felle brand te bestrijden. Gezien het gevaar voor de steiger, gebou wen en walinstallaties bij nieuwe ontploffingen, besloot kapitein Volmer naar een andere plaats te stomen. De onder de gegeven omstandigheden uiterst moeilijke manoeuvre met het brandende schip werd met grote bekwaam heid uitgevoerd, waarna de be strijding van de brand energiek werd voortgezet. Nadat zich een volgende zeer zware ontploffing had voorgedaan waarbij twee gewonden vielen, moest de kapitein met het oog op het te grote levensgevaar der op varenden, order geven het schip te verlaten. Enige minuten nadat dit geschied was, zagen de leden van de bemanning bij een nog veel heviger explosie brandende drums met benzine hoog de lucht in slingeren. De „De Ruyter-medaille" is kapitein Volmer thans toegekend, omdat hij door zijn van groot in zicht en bekwaamheid getuigend optreden niet alleen de naam van de Nederlandse scheepvaart heeft hoog gehouden, doch tevens, om dat hij met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid een to tale verwoesting van de steiger en de daaraan gelegen emplacemen ten heeft voorkomen. Vette varkens markt Leiden LEIDEN, 24 Maart Aanvoer 446 stuks. Zware 191—188; lichte 178192; zouters 170; zeugen 165 170. Handel aanvankelijk vlug, afloop minder. Zouters moeilijk te plaatsen, Bovendien 48 nuch tere kalveren van 0,90 tot 0,95 per kg levend gewicht. No. 173 Horizontaal: 1. Eikenschors. 4. Godin van de dageraad 7. Bloedhuis 8. Heldendicht 10. Strijdperk 11. Metalen ringetje 13. Lichaamsvocht 14. Noodsein 16. Boom 17. Plaats in Duitsland 19. Bijbelse figuur, zoon van 'Seth 20. Glad, effen 21. Gierigaard 24. Spet 28. Gehoororgaan 29. Op de wijze van 31. Loflied 32. Grondgebied 34. Rivier (Enig.) 36. Afvalproduct van graan 37. Stand 38. Vis 39. Vervoermiddel Verticaal: 1. Nobele 2. Lidwoord 3. Inkerving 4. Rivier in Duitsland 5. Familielid 9. Graanopslagplaats 7. Soort brandewijn 9. Grieks wijsgeer 10. Mohammedaanse titel 12. Duitse badplaats 15 Edelsteen 18. Achtérste dee! van de hals 19. Schoenmakersgereedschap 21. Zoogdier 22. Berg 23. Bijvoegsel 25. Schamel 26. Stand 27. Voorzetsel 29. Koraaleiland 30. Soort brandewijn 33. Soort papagaai 35. Meisjesnaam Oplossing kruiswoordraadsel P.A. 10 Horizontaal: 1 pit, 3 twee. 5 Avro, 7 top, 9 gala, 12 Etna, 15 e.a. 16 Anton, 17 or, 18 kras, 20 tent. 22 arm, 24 spin, 25 olie, 26 som. Verticaal: 1 pet, 2 tap, 4 wel, 6 rot, 8 otter, 9 gek, 10 aar, 11 aas, 12 en, 13 non, 14 art.. 19 aap, 21 Eli, 22 Ans, 23 mom. Voorts was hij in de gelegenheid gen van mag koesteren, aldus de om in universiteitscentra met on- heer Röder. LONDEN Radio-Moskou is Maandagavond plotseling van haar vredesprogramma afgestapt en teruggekeerd tot het oude thema volgens hetwelk het West-Europese leger een instru ment van de Amerikaanse impe rialisten is. Deze aanval in de Duitse uit zending van Radio-Moskou was speciaal bedoeld voor de luister aars in West-Duitsland. Boris Leontyev, de Russische commentator, die Zaterdag nog druk in de weer was met ziin vredesduiven, deed de nieuwe aanval. Hii zei: „Het is duidelijk, dat die Europese staatslieden, die de vorming van een Europees le ger steunen; zich schuldig maken aan landverraad". Leontyev trok in het bijzonder van leer tegen de West-Duitse regering van kanselier Konrad Adenauer. ..Adenauer rechtvaardigt de ratificatie met de verklaring, dat de Ver. Staten zulks wensen", zei Leontyev. „Hii heeft van de Amerikaanse propaganda de doorzichtige leugen geleend, dat West-Duitsland uit het Oosten bedreigd wordt en vergeet, dat die leugen sinds lang weerlegd is door de onweerlegbare feiten van de Russische vredespolitiek". In ziin commentaar zei Leontyev. dat de verdragen van Bonn en Parijs voor een West-Europees leger niet bedoeld waren „als een bescherming tegen een denkbeel dig gevaar uit het Oosten. Zii hebben niets te maken met de verdediging, zii ziin voor de agressie". Verder betoogde hii. dat de ratificatie van de documenten ju ridisch niet bindend is en voegde hieraan toe: „Het Duitse volk heeft ze niet geratificeerd. De Fransen protesteren tegen de oor logsovereenkomst en het Europe se leger en de volkeren van Italië. België. Nederland en heel Europa doen evenzo. De Europeanen wensen geen nieuw militair offensief tegen de Sowiet Unie en de landen der Volks democratieën in Oost-Europa. Met behulp van alle vredelieven de krachten in Europa kan het Duitse volk deze agressieve plan nen veriidelen. als het de zaak van de vrede en nationale onaf hankelijkheid in eigen handen neemt". Terwiil Leontyev van de ene hand een vuist maakte leek hii in de andere een olijftak te hou den. „De frowjet-Unis is een vrede lievend land", verklaarde hii. „Al haar streven is g.e";"ht oo vrede lievend. o„bou,-, end werk. op de bevordering van een vredesnro- ductie en de bouw van de groot ste projecten van het commu nisme Verder herinnerde hii er aan, dat Georgi Malenkov. de nieuwe Russische premier, verklaard had. dat er geen controversen of han gende problemen waren „die niet op vreedzame wiize op de basis van een wederzijdse overeen komst geregeld zouden kunnen worden". We weten het dus weer. En gelove wie het geloven wil. Kaiser Frazer koopt Willys Overland Motors NEW YORK De „Kaiser Frazer" 'heeft bekend gemaakt, dat zij de „Willys Overland Mo tors Incorporated" voor een be drag van ongeveer 62,3 millioen dollars zal overnemen. De maat schappij zal hierdoor de o.p 3 na -grootste automielproducent ter wereld worden. De transactie moet nog goed gekeurd worden door de aan- deelhouders van de Willys Over- van belastingregelingen land. Indonesië en het buiten landse kapitaal Heden, Woensdag, zullen de Indonesische ministers van Finan ciën, Economische Zaken en Voorlichting bijeenkomen om de wijze te bespreken, waarop voor lichting zal worden gegeven over de politiek van de Indonesische regering ten aanzien van inves teringen van buitenlands kapitaal. Naar de financiële redacteur van P.I. Aneta verneemt, bevindt een verklaring, waaraan door de ministers van Financiën, Econo mische Zaken en Verbindingen hebben gewerkt, zich thans in het eindstadium. In het ontwerp van deze ver klaring zou in beginsel zijn vast gelegd, dat Indonesië voor de verhoging van de -'notie, ten einde de levenss! 'd van het volk omhoog te n brengen en een evenwicht het econo mische leven te kunnen bereiken, nog buitenlands kapitaal nodig heeft, waaronder dan verstaan wordt kapitaal, afkomstig uit het buitenland en dat het eigendom is van buitenlanders. Ten behoeve van buitenlandse investeringen zal in Indonesië een raad voor buitenlandse investe ringen worden ingesteld. In de beginselverklaring zouden bepa lingen zijn opgenomen voor de werkwijze van het buitenlandse kapitaal in Indonesië, voor het overmaken van gelden naar het buitenland en voor het personeel van bedrijven, die met buiten lands kapitaal worden gefinan cierd. Voorts zou er een lijst zijn opgesteld van bedrijven, waarin buitenlands kapitaal kan worden ge'nvesteerd. In bepaalde geval len zouden faciliteiten ten aanzien kunnen faciliteiten zouden onder andere inhouden, dat versnelde afschrij ving kan worden toegepast, ver lichting van verschillende soorten belasting kan worden verleend en dat de mogelijkheid wordt ge schapen om geleden verliezen te compenseren uit winsten in een periode van ten hoogste vier ach tereenvolgende jaren. Overmaking van winst, na aftrek van belas ting, zou kunnen geschieden tot maximum 15 procent van het beginkapitaal, gerekend in valuta van het land van herkomst. In bepaalde gevallen zou dit maxi mum kunnen worden verhoogd tot 20 procent. Ten aanzien van stafemploye's zou zijn vastgelegd, dat in prin cipe alle stafemploye's Indone siërs dienen te zijn, dooh, indien die niet beschikbaar zijn, mogen buitenlandse deskundigen worden aangetrokken, in welk geval de investeringsraad zijn medewer king zal verlenen bij immigratie. Overmaking ten 'behoeve van buitenlands personeel is geoor loofd, doch hiertoe dient ieder belastingjaar een begroting bij de regering te worden ingediend. Hollandse Discontering 7 pet. dividend De vergadering van de raad van commissarissen van de N.V. Hollandse Discontering Mii van 1939 heeft besloten aan de op 10 April te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend we derom te bepalen op 7 procent en 150.000 gulden aan de alge mene reserve toe te voegen. Ópen reserves zullen daardoor stiiger. tot 955.0000 gulden. Nederlandse Walvisvaart zeker 6 pet. dividend worden verleend. Deze belasting- I Daar de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart in het seizoen 1952-1953 reeds meer dan 12.000 ton geproduceerd heeft, zal aan de aandeelhouders 6 procent dividend worden uit gekeerd. Dit op grond van de garantie-overeenkomst met de staat. Het zal echter bii die 6 procent bliiven, want om dat percentage te kunnen uitkeren moet de staat biispiikeren. I.G. Farben voldoet achterstallige rente De Vereniging voor de Effec tenhandel deelt, in aansluiting op een vroegere mededeling mee, dat op de af te lossen obligaties van de I.G. Farbenindustrie nog rente wordt vergoed over de periode van 1 Juli 1945 tot 28 Februari 1953. Dit is door de I.G. Farbenindu strie in een bericht gepubliceerd. Omdat deze rente wordt vergoed zonder aftrek van „Kapital- ertragsteuer" worden de obliga ties ad R.M. 200, R.M. 400 en R.M. 2000 terugbetaald met res pectievelijk D.M 32.46. D.M. 64.92 en D.M. 324.60. Bii de verwisseling van 6 pro cent obligaties I.G. Farbenindu strie in aandelen in die onder neming. wordt met betrekking tot de dividenden over de iaren 1941, 1942 en 1943 de „Kapital- ertragsteuer" op het thans gel dende percentage van 25 be rekend en niet op 15 procent zo als eerst was medegedeeld. Scheepvaart lager AMSTERDAM, 24 Maart Dat de animo gisteren vrij groot is geweest blijkt wel uit de aan- delenomzet van f 2.270.000, een getal dat sinds lang niet gehaald is. Van de gunstige stemming was vandaag echter weinig over gebleven en ook de animo was niet groot. Olies trokken enige belangstelling wegens vraag van buitenlandse, waarschijnlijk van Brusselse, zijde én avanceerde ruim een punt. Unilever daaren tegen had enig aanbod te ver werken en kwam een punt lager. Overigens was de industrie sec tor nagenoeg prijshoudend. Onder vrij veel belangstelling doorbrak de nieuwe staatslening de grens van 99 tot nu toe was dit de hoogste koers geweest maar vanmiddag is tijdelijk op 99 9/16 gehandeld, slotnotering 99 De andere guldensbeleggin- gen bleven goed op peil. De in krimping van het vrachtvervoer op Indonesië en het voornemen van de regering aldaar een mo nopolistische positie van de scheepvaart maatschappijen te beperken, misten hun invloed niet op de scheepvaartafdeling. Vrijwel alle papieren daalden hier (waarbij stoomvaartmij „Ne derland" met ca. drie punten het grootste verlies leed. De vaste stemming voor Indonesische ver- voersobligaties bleef vandaag aanhouden, doch de koersstijgin gen waren niet zo groot als gis teren. Cultures stil en vrijwel onveranderd, doch HVA was nu ruim een punt lager. Een tussentijdse mededeling van de nieuwe Ned.-Amerikaanse Hypotheekbank vestigde nog eens de aandacht op mogelijke olie rechten bij deze maatschappijen. „Lappen" Nedam werden geadvi seerd op f 240 k 250 tegen een vorige prijs van f 230. Soortge lijke papieren waren oonieuw vast. De hervatting van do note ring in aandelen Dresdner Bank achtte men ter beurze niet be langrijk. In dit fonds wordt zeer weinig gehandeld en de laatste notering dateert van tien jaar geleden. Vanmiddag werd 'n ad viesprijs van 50 bieden opgeheven FEUILLETON •N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN Door P. C. WREN 34. En hoed je voor vrouwen, zegen en vloek voor alle mannen, ik hen ook gehuwd Ik beloofde plechtig, niet over matig te drinken of te trouwen. „Ten tweede bleu", ging hij verder, „als er narigheid is, maak het dan niet erger, want het is al beroerd genoeg". Ik sprak de mening uit, dat ook dit me een goede raad leek. „En, ten derde: verzet je tegen alle geboden, zo je wilt ,maar nooit tegen de beve len van je korporaalHet is vanzelfsprekend, dat niemand er oo-k maar van droomt, de or ders van zijn sergeant te veron achtzamen". Ik gaf toe, dat geen mens bij zijn zinnen hieraan zou denken. „Natuurlijk, maar als je zin nen op de loop zijn moet je op passen", sprak mijn mentor. „Bedoelt U, als je dol...." „Ja. We noemen het ie cafard. De kakkerlak. Hij kruipt rond in je kop, en hoe groter de hitte, de eentonigheid, de ellende, het overwerk, de urenlange marsen, en de hoeveelheden drank des te vlugger kruipt hij en des te harder kietelt hijOpeens zegt zo'n kerel: „Ik heb de ca fard", en maakt amok, op pleegt zelfmoord, deserteert, of verzet zich tegen een sergeant.... ver schrikkelijk. En weet je waar die cafard vandaan komt? Van de absinth. Absinth is het ge meenste vergif. Blijf ervan af. Ik weet waarover ik spreek. Ik ben er mee opgegroeidonzet- tendik heb er juist wat van gedronken, na de wijn.Ik beloofde plechtig, nooit een blik op absinth te slaan. „Dan krijg je de echte cafard niet", ging hij verder, „en zui je geen kameraad doodslaan of je tegen een sergeant verzetten. Je zult alleen deserteren en in de woestijn omkomen". „En wat kan men tegen de ca fard doen?" „Niets. Bezigheid van de geest is goed, en bevordering beter. Maar verder helpt er niets tegen. En houd nu je mond, bleu. Je hebt al veel te veel gepraat". Tijdens de zwijgzame wande ling die nu volgde, had ik gele genheid, om mij heen te kijken. De havenwijk van Marseille bood een boeiend schouwspel. Arabieren, negers, Levantij- nen, Chinezen, Noren, Anname- zen, Indiërs en zeelui van alle nationaliteiten krioelden door el kaar. Het was een modem Babel. Aan de kaden lagen schepen van de meest uiteenlopende soorten: zeilschepen, vrachtbo ten .schoeners, mailstomers, zeil jachten en brikken: tot mijn vreugde zag ik hier en daar de Engelse vlag. Tenslotte kwamen we aan een eeuwenoud fort. De sergeant liep de ophaalbrug, over en leverde me met een kort: „Hier zijn we dan. Dat de duivel je goed mag lijdenten afscheid, aan de wacht over, die hij toevoegde: „Recruut Legioen. Arme blik- „Volg me", zei de wachtcom mandant, en leidde me door lan ge, vochtige stenen gangen naar mijn bestemming. Mijn eerste Franse chambrée was een groot, donker, kaal hok, met britsen langs de kanten en verder banken en een tafel bij een grote kachel. Overal zaten mannen in burgerkleren, van goed gesneden pakken tot werk- hemden en pilobroeken. Michael en Digby waren niet onder hen, zoals ik met een ge voel van bittere teleurstelling bemerkte. Iedereen keek naar me, maar het was er zo ontzettend be nauwd en warm, dat hun blik ken me niets konden schelen. Alle mannen rookten; waar schijnlijk tabajt, ofschoon het geen kruid leek dat ik zo zou willen noemen. Alle ramen waren 'potdicht en zonder me een ogenblik te be denken, ging ik naar 't dichtst bijzijnde venster. Na veel moeite slaagde ik erin het te openen. Misschien was het wel de eerste keer dat er op het fort St. Jean een raam open ging; de belang stelling, ja, de opschudding die mijn daad verwekte wees wel in die richting. Aan de tafel zat een groepje mannen te kaarten, en zij sche nen bijzonder geërgerd. Eén van hen stond op en kwam op me af. „Zo vind jij de atmosfeer van ons nestje niet prettig?" vroeg hij, met een dreigende stem. „Neen", antwoordde ik, „en jouw facie evenmin. Wat ga je er aan doen?" Ik moet toegeven dat dit onge manierd van me was. Ik ver laagde me tot zijn manier van doen, maar het scheen me de beste manier om hem aan te pakken. „O, dus jij vindt mijn gezicht niet prettig?" zei de kerel, en deed een stap vooruit. „Niet in 't minst", antwoordde ik en bleef hem strak aankijken. I'k kon hem niet geheel thuis brengen. Hij was zeker geen werkman, en evenmin een edel man irf vermomming Een klerk of winkelbediende waarschijn lijk, dacht ik tenslotte. Later bleek dat het een Frans klein ambtenaartje was. Vogué, die zich in het legioen „rehabiliteer de" zijn strafregister „ver schoonde" en zijn burgerrechten weer verwierf door vijf jaar dienst in het legioen, na 'n ver oordeling wegens vervalsing, en een korte straf. „Wil jij dat raam open heb ben?" vroeg hij van onderwerp veranderend. „Monsieur is scherpzinnig", merkte ik op. „En wanneer ik het nu eens dicht wil hebben?" (Wordt vervolgd.) (Van De Zondagswet werd afgehandeld. Vandaag maar de uitslag kan a en de communisten Zondagswet nodig ach en amendementen, or verruiming gold. Een Ook tegenstanders vai dementen mee, die h Staatkundig Gereforn maar omdat het ontv gedroegen zich ander te wijzigen, maar zo worden ingetrokken, die de eindstreep haa Het wetsontwerp w jaarsdag, Hemelvaarts eerste Kerstdag met gelijk stellen. Een ai Krol (C.H.), dat met stemmen werd aanv; K.V.P., V.V.D., groep Staatkundig Gereformi tot gevolg, dat de Ni< uit deze lijst werd' ge bedoeling van de vo dat de Nieuwjaarsda hoog moet worden dan andere christeljj gen, maar eenmaal op gebracht, gleed de dag nog verder weg amendement-Krol (C Nieuwjaarsdag met de dag en de tweede Paa en Kerstdag toch wei Zondagsregiem van de laten, met uitzonderin bod van arbeid, werd met 8 tegen 85 stemi de C.H. voor. Bij de mers golden geheel gestelde motieven. ment-Stufkens (PvdA Nieuwjaarsdag althan Dit amendement, dat en opstaan werd heeft tot gevolg Nieuwjaarsdag met dag en de Tweede ster- en Kerstdag de zullen gelden, die rus de kerkgebouwen tijd dienstoef eningen. De poging om de Zondagen ook onder van de wet te breng meeaten, „die dagrop (enkel met uitzomderi verbod van openbar slaagde niet. Het d°« amendement Maier werd met 34 tegen verworpen. Voor d' groep Weiter en drae leden van de PvdA. kwam toch iets uit d later door de heer M gediend amendement meenteraden de bevoeg om op die Zondagen Eindexamen teke van „vakondei Het schriftelijk examen van de tek de Vereniging tot van het Vakonderwii Friesland, zal worden te Wognum in café 't C te Schagen in de I school op Vrijdag 27 28 Maart a.s. De candidaten moeten zorgen voor en schrijfgereedschap gen alleen voor schap en passerdoos rekenen er op. dat zri plakkaatverf zullen bruiken. Het mondelinge deze examens wore op Zaterdag 11 A 't Centrum te Wognu terdag 18 April in heidsschool te Schagei Besprekingen Donderda\ DJAKARTA, 24 Aneta) De bespr de Nederlandse milus zullen Donderdagocht» uur beginnen, aldus P.I. Aneta. De die gehouden zal gebouw van het Buitenlandse Zaken zijn. Voorzitter van d< delegatie is de secri van het ministerie ting, Ruslan Abdul ter van de Nederla is mr. baron van It1 vervangend Hoge van Nederland in De Nederlandse staat voorts uit de Drees, financiëel Hoge Commissariaat Diemont, militair taris is mr. A. N Aerssen Beyeren v; deskundigen zijn landse delegatie tenant-kolonel W. officier bij de afde zaken van de staf taire missie en lu L. O. Duitz, hoofd: Nederlandse milita:

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4