Voor Katholieke Zondagen is althans iets bereikt Jongere spelers uit lagere klassen selecteren Prachtige expositie van Christelijke kunst K.L.M. bood hulp De Nieuwjaarsdag sterk gedegradeerd Zes Tsjechen zochten en vonden de vrijheid WOENSDAG 25 MAART 1953 Pagina 5 Vele amendementen op de Zondagswet Eindexamen tekenscholen van „vakonderwijs" De Nederlandse militaire Missie SLIJKERMAN'S NIEUWE TOURINGCAR EEN „DROOMRIJTUIG" Boetetocht Katholieke mannen naar Berlijn ZONDAG 29 MAART GROSLIJSTSTEMMINGEN Geld wisselen mag bij automaten Na Nederland-Zivitserland Drieling geboren in Pannerden K.N.V.B. en sportpers: Nederland MOET uit het slop Vaticaan zendt kostbare stukken In Haags museum ter gelegen heid van herstel Hiërarchie ONGELUKKIGE VAL Spoedvluchten naar Turkije Egypte en Israël Alan Hess had pech Vliegtuig landde in Frankfort OPLEIDING DIPLOMA B R.K. KLEUTER ONDERWIJS (Van onze parlementaire redacteur) De Zondagswet werd gisteren door de Tweede Kamer nagenoeg afgehandeld. Vandaag volgt nog een behandeling in tweede lezing, maar de uitslag kan al zonder bezwaar voorspeld worden. De V.V.D. en de communisten zullen tegen stemmen, omdat zij geen nieuwe Zondagswet nodig achten. De V.V.D. stemde ook tegen alle artikelen en amendementen, onverschillig of het een beperking dan wel een verruiming gold. Een niet gebruikelijke houding in het parlement. Ook tegenstanders van een wetsontwerp werken meestal aan amen dementen mee, die hun bezwaren althans lichter maken. De twee Staatkundig Gereformeerden, die eveneens zullen tegenstemmen, maar omdat het ontwerp naar hun mening niet ver genoeg gaat, gedroegen zich anders. Zij probeerden het ontwerp in hun geest te wijzigen, maar zonder resultaat. Vele amendementen moesten worden ingetrokken, anderen sneuvelden, doch er waren er ook, die de eindstreep haalden. Het wetsontwerp wilde Nieuw jaarsdag, Hemelvaartsdag en de eerste Kerstdag met de Zondag gelijk stellen. Een amendement- Krol (C.H.), dat met 51 tegen 41 stemmen werd aanvaard (tegen K.V.P., V.V.D., groep-Welter en Staatkundig Gereformeerden) had tot gevolg, dat de Nieuwjaarsdag uit deze lijst werd' geschrapt. De bedoeling van de voorsteller is, dat de Nieuwjaarsdag minder hoog moet worden aangeslagen dan andere christelijke feestda gen, maar eenmaal op de helling gebracht, gleed de Nieuwjaars dag nog verder weg. Een ander amendement-Krol (C.H.), dat de Nieuwjaarsdag met de Goede Vrij dag en de tweede Paas-, Pinkster en Kerstdag toch wel onder het Zondagsregiem van de wet wilde laten, met uitzondering van ver bod van arbeid, werd verworpen met 8 tegen 85 stemmen, alleen de C.H. voor. Bij de tegenstem mers golden geheel tegenover gestelde motieven. Een amende- ment-Stufkens (PvdA) redde de Nieuwjaarsdag althans enigszins. Dit amendement, dat met zitten en opstaan werd aangenomen, heeft tot gtevolg dat. voor de Nieuwjaarsdag met Goede Vrij dag en de Tweede Paas-, Pink ster- en Kerstdag de bepalingen zullen gelden, die rust eisen rond de kerkgebouwen tijdens de gods dienstoefeningen. Niet ruim De poging om de katholieke Zondagen ook onder de werking van de wet te teengen voor ge meenten, _,di.e daaropprijsstellen (enkel met uitzondering van het verbod van openbare arbeid) slaagde niet. Het desbetreffende amendement Maienen (KVP) werd met 34 tegen 59 stemmen verworpen. Voor de KVP, de groep Weiter en drie katholieke leden van de PvdA. Maar er kwam toch iets uit de bus. Een later door de -heer Maenen in gediend amendement, dat de ge meenteraden de bevoegdheid geeft om op die Zondagen althans het Het schriftelijk deel van het examen van de tekenscholen van de Vereniging tot bevordering van het Vakonderwijs m West- Friesland. zal worden afgenomen te Wognum in café 't Centrum en te Schagen in de Nijverheids school op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Maart a.s. De candidaten te Wbgnum moeten zorgen voor alle teken en schrijfgereedschap, te Scha gen alleen voor schrijfgereed schap en passerdoos. De schilders rekenen er op. dat zii O.I. inkt en plakkaatverf zullen moeten ge bruiken. Het mondelinge gedeelte van deze examens wordt afgenomen op Zaterdag 11 April in café 't Centrum te Wognum en Za terdag 18 April in de Nijver heidsschool te Schagen. Besprekingen beginnen Donderdag DJAKARTA, 24 Maart (P.ï. - Aneta) De besprekingen over de Nederlandse militaire missie zullen Donderdagochtend om 10 uur beginnen, aldus verneemt P.I. Aneta. De openingszitting, die gehouden zal worden in het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zal openbaar zijn. Voorzitter van de Indonesische delegatie is de secretaris-generaal van het ministerie van Voorlich ting, Ruslan Abdulgani. Voorzit ter van de Nederlandse delegatie is mr. baron van Ittersum, plaats vervangend Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië. De Nederlandse delegatie be staat voorts uit de leden drs. W. Drees, financiëel raad van het Hoge Commissariaat en majoor C. Diemont, militair attaché. Secre taris is mr. A. N. baron van Aerssen Beyeren van Voshol. Als deskundigen zijn aan de Neder landse delegatie toegevoegd lui tenant-kolonel W. Wierda, hoofd officier bij de afdeling personele zaken van de staf van de mili taire missie en luitenant-kolonel L. O. Duitz, hoofdofficier bij de Nederlandse militaire missie. verbod van gerucht te hanteren, werd met 60 tegen 31 stemmen aangenomen. Voor KVP, PvdA en de groep-Welter. Dat de protestantse groepen zelfs niet in deze concessie aan het katholieke volksdeel willen bewilligen, was toch wel merk waardig Bij de bepaling, dat politieke optochten en bijeenkomsten voor één uur verboden zouden zijn, kwamen uiteenlopende amende menten aan de orde. Ds. Zandt (St. Ger.) wilde deze bepaling voor de gehele Zondag doen gel den. Het amendement werd met 20 tegen 72 stemmen verworpen. Maar ds. Zandt (St. Ger.) boekte althans het succes, dat ook de A.R. en de C.H. voor zijn amen dement stemden. De heer Stuf- kens (PvdA) wilde geen onder scheid maken tussen politieke en niet-politieke optochten .De wet zou volgens zijn amendement zonder meer in het algemeen op tochten en samenkomsten voor één uur moeten verbieden. En bij algemene maatregel van bestuur zouden dan meer uitzonderingen op deze regel moeten worden toe gestaan. De KVP hielp deze amendementen aan een meerder heid, nadat een door de heer Stufkes overgenomen sub-amen- dement van de heer Maenen (KVP) buiten twijfel had gesteld, dat onder het verbod van optoch ten en samenkomsten geen gods- 'T VELD Touringcar-onder- nemer Slijkerman heeft zijn auto- busnark uitgebreid met een ver voermiddel dat men zonder enige overdrijving een luxe salon op wielen zou kunnen noemen. De in- zowel als uitwendig door royale uitvoering en zeldzame harmonie van lijnen en kleuren miponerende weg-schip is speci aal ontworpen en gebouwd voor grote buitenlandse reizen, en dienvolgens ook voorzien van alle comfort dat reizigers op der gelijke lange trajecten maar kun nen wensen. Een zeer belangrijk punt daar bij is uiteraard de vering van het voertuig en de samenstelling van de zitmeubelen. De laatsten be staan geheel uit schuimrubber met dito rugleuningen, geheel be kleed met zachtleer en rood kunstleer. En wat de vering be treft zal er geen luxe auto zijn die met een beter systeem is uit gerust. De zittingen zijn voorzien van kleine kussens met een van ultra zachte vulling. Iedereen die onderweg behoefte krijgt om een tukje te doen kan zijn gordijn dichtschuiven en a la minute on der zeil gaan. Naast elke zetel is een verlichtingsornament aange bracht, en boven het middenpad een stijlvolle kroon in stervorm en twee bolvormige plafondlam pen. Het bagagerek hangt geheel vrij van de zijwand, zodat de in zittenden ongehinderd door het gele dakglas naar hoog opreizen- de bergen of torens kunnen kij ken. Behalve de twee volkomen tochtvrije luchtverversingsappa raten beschikt de touringcar ook nog over twee grote volmaakt geruisloos schuivende luiken, aan de voorzijde afgeschermd met verticale banen geel glas, zodat felle zonnestralen noch valwin den naar binnen kunnen komen. Onnodig te zeggen dat het ver voermiddel is uitgerust met een ideaal verwarmings- en geluids systeem. Dit ..droomrijtuig" dat gebouwd is door van Domburg in Mont- foort. was Woensdag te zien on de Schager naastentoonstelling en trok daar veel belangstelling. Achter en onder de nersonen- ruiinte ziin bagagebergplaatsen gemaakt die méér kunnen ber gen dan de max. 37 nassagiers de stoelen ziin voor comfort- verbogine extra ruim gesteld ooit mee kunnen nemen. Het doel is eventueel onvouwbare tafels en stoelen mee te nemen, om on bijzonder fraaie nlekken een mo biele nleisternlaats te kunnen maken. BERLIJN, 24 Maart (K.N.P.) In de nacht van Witte Don derdag op Goede Vrijdag zullen de Katholieke mannen van Ber lijn een openbare boetetocht houden. Zij willen daarmede hun trouw betuigen aan het Kruis, waaraan Christus Zijn verlossen de dood .stierf. De tocht begint in het centrum van Berlijn des avonds om 10 uur en eindigt met een middernachtelijke plechtig heid. In de processie wordt een zwaar-lhouben kruis meetgevoerd. dienstige bijeenkomsten in het openbaar zullen vallen. Het amen dement Stufkens (PvdA) werd met 58 tegen 34 stemmen aan vaard. Met betrekking tot het verbod van openbare vermakelijkheden ging het ontwerp er al van uit, dat bij algemene maatregel van bestuur daarin te noemen open bare vermakelijkheden van deze regel kunnen worden uitgezon derd. Een amendement-Stufkens (P.v. d.A.), met zitten en opstaan aan vaard, maakt zeker, dat deze al gemene maatregel van bestuur er zal komen, hetgeen vooral de sport zal geruststellen. Een amendement-Zandt (St. Ger.) dat alle sport op Zondag wilde verbieden, kreeg slechts 3 stemmen. Die van de St. Ger. en van ds v. d. Zaal (A.R.) Maar ook die eenzame A.R.-stem was toch weer een politiek succesje voor ds. Zandt. Vandaag de eindstemming. WIERINGERMEER De gros lijststemmingen voor de Gemeen teraadsverkiezingen van 1953 zul len Zondag a.s. na de H. Missen in de 3 dorpen worden gehouden. Door de Politieke adviescommis sie van de KVP afdeling is on derstaande candidatenlijst opge- mflcikt 1 H. A. Giezen. 2 F. J. Veraart. 3 F. J. A. v. Dam. 4 A. A. Pau wels. 5 L. J. A. Vollebregt. 6 Jac. Pauw. 7 A. C. Kemmeren. 8 Th. de Blok. 9 G. W. Datema. 10 A. J. J, Bakker. 11 A. H. A. Reyers. 12 A. J. A. Oude Maatman. De stemmingen zullen in Sloot- dorp en Wieringerwerf plaats vinden in de jeugdlokalen: in Middenmeer in het gebouw van de Boerenleenbank. Denkt U er- - aan de oproepingskaart mee te een spaarbankboekje met f50 nemen. overhandigd. Procureur-Generaal bij Hoge Raad: 's-GRAVENHAGE De Procu reur-Generaal bij de Hoge Raad, jhr. mr. dr. van Asch van Wijck, nam heden conclusie in de zaak van J. D. B. te Rotterdam, die gedurende sluitingstijd in de na bijheid van een sigarenwinkel aan de Oudeijk geld heeft gewisseld ten behoeve van verkoop door middel van een automaat en dit deed met medeweten en goedvin den van de eigenaar van de win kel. De rechtbank te Rotterdam sprak een veroordelend vonnis uit. Wat er ten aanzien van deze soort verkoopautomaten verboden is, aldus de procureur-generaal, is het bijvullen of geheel of ge deeltelijk gevuld plaatsen in ge sloten tijd. Meer verbiedt de wet ten aanzien hiervan niet. Mocht gemeend worden, dat dit geld wisselen bij automaten een euvel is, dat met verbodsbepalingen moet worden gekeerd, dan is het de wetgever, die daarover beslis sen moet. Die verbodsbepalingen zullen dan logischerwijze een plaats moeten vinden bij de re geling .van verkoop door middel van automaten. Onder „iemand bedienen" in de zin van artikel 7 der winkelsluitingswet valt het niet, evenmin onder een andere met straf gesanctionneerde bepa ling. De procureur-generaal conclu deerde op die grond tot vernie tiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging. Op 28 April zal de Hoge Raad uitspraak doen. Het gezin G. N. P»*"rs-Otten te Pannerden is verblijd met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen maken het goed. Burge meester Daalderop heeft de geluk kige vader voor elk der babies UTRECHT, 24 Maart In een bespreking tussen de leden van de Technische en de Keuze-commissie van de K.N.V.B. enerzijds en de Nederlandse sportjournalisten anderzijds, met als voornaamste onderwerp de ontmoe ting NederlandZwitserland van Zondag j.l. zijn sug gesties naar voren gebracht met het doel in de toekomst tot verbetering van het spelpeil in ons land te komen. Want èn de voetbalofficials èn de journalisten waren het over één punt volkomen eens: het is een slechte wed strijd geweest en er moet naarstig gezocht ivorden naar een oplossing om uit de impasse te geraken. De heer Kruyver begon met op te merken, dat het Nederlands elftal gefaald heeft, omdat de spelers niet het juiste tegenspel konden vinden tegen de Zwitser se grendel. Bovendien hebben onze vertegenwoordigers reeds in «de tweede minuut een morele ja funeste klap gekregen, toer het eerste Zwitserse doelpun' werd gescoord. In het verloop van de eerste helft heeft ons elf tal zich niet meer van die klap kunnen herstellen. De gehele ontmoeting kan worden bestem peld met de kwalificatie „mid delmatig" en misschien, zo luidde het oordeel van de T.C. en de K.C., zou ook dat nog te hoog moeten worden geacht. Men zou enkele lichtpuntjes kunnen vinden in het spel van enkele jongeren, maar de com missies zijn van oordeel, dat ook die spelers nog beneden de ver wachtingen zijn gebleven. De technische en de keuzecommissie zien zich na deze wedstrijd voor moeilijke vraagstukken gesteld. NederlandDenemarken mocht als oefenwedstrijd gelden. Neder landZwitserland als een offici ële. tien weken nadat de com missie werd geïnstalleerd. Wij moeten, aldus de. heer Kruvver, lit (Van onze verslaggever) 's-GRAVENHAGE, 24 Maart Door de zeer grote steun van Mgr Paolo Giobbe, Mgr Giovanni Constantini, de directeur van „Artis Sacra", Mgr G. B. Montini, Staats secretaris en vooral door de tvelwillendheid van Z. H. de Paus zelf, zal van 27 Juni tot eind September in het Haagse Gemeentemuseum een overzicht kunnen worden gegeven van de Christelijke kunst van de vroegste tijden tot en met de Barok. Dit is een geschenk van het Vaticaan aan het Nederlandse volk ter gelegenheid van het Eeuw feest van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie. Een bijzonder geschenk, want al hebben de Vaticaanse musea wel eens stukken voor een ten toonstelling uitgeleend, nog nooit een hele expositie.' Door bemid deling van het Vaticaan konden bovendien ter completering stuk ken worden verkregen uit de kerkschatten van Monsa, de San Marco te Venetië, de Bibliotheca Ambrosiana te Milaan en het portret van de enige Nederlandse Paus Adriaan de Zesde uit de Uffizi in Florence. De Goede Herder Als begin zal men op de ten toonstelling kunnen zien 't mag nifieke beeld van Christus als de Goede Herder, een glanzend voorbeeld van een vroeg-christe- lijk Helleniserend beeld en de oudst-bekende vrijstaande plas tiek van Christus. De bekende sarcophaag met de schelp uit 't Lateraans Museum completeert dit begin. De vroege Middeleeuwen wor den vertegenwoordigd met beeld fragmenten uit de oude basiliek van Sint Pieter en met het be kende kruis dat Keizer Justinus II aan de Sint Pieter schonk en dat er nog nooit is wegge weest het voorbeeld van vele latere gouden kruisen met edel stenen. Uit Monsa komt goud en zilverwerk en kleine ampullen, zoals de pelgrims die uit Palesti na meebrachten met oud-christe lijke voorstellingen er op. Uit de San Marco te Venetië komt schitterend Byzantijns email en edelsmeedwerk, afkomstig uit Constantinopel. Tot aan de 13e eeuw wordt zo een goed overzicht gegeven ook in broderieën en paramenten. Men hoopt b.v. het „Paramente di Carlo Magno" de z.g. „Koor kap van Karei de Grote" te ver krijgen, die uit de 10e eeuw en ZUID-SCHARWOUDE. De Wed. W. Bakker, alhier, kwam, toen ze struikelde, zo ongelukkig te vallen, dat ze in het ziekenhuis moest .worden opgenomen. Hier bleek, dat het linker-bovenbeen geheel versplinterd was. dus niet van Karei de Grote is. Als uitgangspunt van de middel eeuwen ziet men er uit Pisa de prachtige ivoren Madonna van Giovanni Pisano. Renaissance en Barok Dan komt de schilderkunst meer naar voren. Er zullen schilderijen zijn van Simone Mar tini, een „verkondiging" van Fra Angelico, vermaard altaarstuk, 'n „Verrijzenis" van Perugino, een „Sint Anna-te-drieën" van Luini en een zeer typisch voorbeeld van Barok van Barocci. Het gehele beeld wordt vol tooid met meubelen, tapijten, kunstnijverheid o.a. 9 tapisse rieën van Rafaël met het leven van Christus en handschriften uit de Bibliotheca Ambrosiana. Z.H. de Paus heeft vooral het initiatief gesteund om zoveel als mogelijk is in Nederland in staat te stellen, ook al kunnen zij niet naar Italië gaan, van deze Ita liaanse Christelijke kunst te ge nieten. Er moet nog danig wor den gewerkt, maar het belooft een grootse expositie te worden, even zeldzaam als schoon. Het initiatief ertoe werd geno men door de conservatrice van het Haags Gemeentemuseum, mej. dr. B. Jansen. Twee K.L.M. Skymasters heb ben de afgelopen 24 uur uiterst nuttige hulp verleend aan uiteen lopende groepen mensen in nood en moeilijkheden. De K.L.M. Skymaster „Lim burg" vertrok gistermorgen van Schiphol naar Istanboel met 3500 kg gedroogd bloedplasma met de nodige toedieningsapparatuur, als mede streptomycine en penicilline aan boord, een zending van het Nederlands Rode Kruis voor de slachtoffers van de aardbevings ramp in Turkije, waaronder er vele aan shock lijden. De zen ding is geschied op verzoek van de Turkse „Rode Halve Maan". Op dringend verzoek van de Austin-fabrieken in Birmingham vloog de „Limburg" vervolgens door naar Cairo. Daar bevond zich de bekende coureur Alan Hess, die 148 records op zijn naam heeft, met zijn Austin A 40 in moeilijkheden. Hess die met hetzelfde type auto in 1951 een reis om de we reld maakte, daarbij door een K.L.M. vliegtuig geassisteerd is n.l. op 17 Maart in gezelschap van de drievoudige winnaar van de Tulpenrallye Ken Wharton en de mecaniciën Ronald Jeavons te Entebbe aan de Noordelijke oever van het Victoriameer in Oeganda gestart voor een 14 daagse auto tocht die hem in één ruk moest voeren naar het Zweedse plaatsje Jokk-mokk op de Poolcirkel, een afstand van 11.250 kilometer. De Austin begon zijn tocht Noordwaarts over een weg die slechts eenmaal per jaar te be rijden is en geen groter "snelheid dan 20 km per uur toeliet. Het plan was door de Nijlvallei langs Khartoem, Luxor en Cairo en vervolgens langs de kust van de Middellandse Zee naar Tunis te rijden, waar de wagen per schip naar Marseille zou oversteken. De 24 uur durende overtocht zou de enige rustperiode zijn van de gehele reis, die verder onafgebro ken via Frankrijk en Duitsland zou worden voortgezet. In het Nijldal bleven voortdu rend Britse helicopters boven de wagen vliegen teneinde te hulp te komen wanneer dit nodig mocht zijn, terwijl andere trajec ten in Afrika slechts mochten worden bereden, indien een gids in een andere wagen vooraf ging. Hess was echter op zijn tijd schema achtergeraakt, zodat hij de boot in Tunis miste. De K.L.M. hielp nu een handje, door coureurs en auto door de lucht naar Marseille te brengen, vanwaar de rit volgens schema wordt voortgezet. Een tweede K.L.M. Skymaster, de „Zeeland" voerde gisteren van New York via Amsterdam een versnelde vlucht naar Lydda (Israël) uit met eén lading van 5500 kg dringend noodzakelijke onderdelen aan boord voor de electrische centrale van Haifa die defect is geraakt. Tot de lading behoorde een zgn. 'spoelenstelsel van grote afmetingen en een ge wicht van 4Vs ton. vragen om een langere periode ten einde ons voetbal er weer bovenop te heldpen. In de bijeenkomst werden en kele vragen gesteld, waarbij o.m. van de zijde der sportjournalis ten naar voren werd gebracht, of het niet in de constellatie van ons competitiewezen (met 56 eerste klassers) zit. dat het spelpeil in ons land zo bedroevend is. Voorts werd aandacht gevraagd voor de conditietraining en de technische training, die volgens het oordeel van enkele journalisten niet vol doen aan de moderne maatstaven die elders worden aangelegd. Over deze en andere vraag stukken werd uitvoerig gediscus- siëerd. De Technische en de Keu ze Commissie verstrekten medede lingen over de punten, welke de aandacht van de voetbalofficials in de toekomst zullen hebben: 1 Reeds is aan de eerste en tweede klasse clubs om medewer king verzocht om ons voetbal uit het moeras te helpen. In de toe- 'komst zullen bijeenkomsten dis- trictsgewiis worden gehouden ten einde gezamenlijk te bespreken welke midden voor dit doel kun nen worden aangewend. 2 Clubtrainers zullen worden ingeschakeld in het werk van de Technische Commissie, hetzij Ge westelijk, hetzij centraal, tenein de de training bij de clubs inten siever aan te pakken. 3 Teneinde te komen tot een bredere basis voor het kiezen van spelers voor vertegenwoordigen de elftallen zal gezocht worden naar veelbelovende jongere spe lers. die in LAGERE KLASSEN voetballen Deze spelers tonen vaak hun clubliefde door nimmer naar een andere vereniging, in casu een club, welke in een ho gere afdeling speelt, over te gaan. Hun spel gaat er daardoor niet op vooruit en daarom wil men die spelers verzamelen teneinde gespeeld. hen door centrale of districts training verder te ontwikkelen. Tijdens de besprekingen werd geconstateerd, dat er onder de leden van de clubs een minder grote animo bestaat om de trai ningen te volgen. Door gebruik te maken van bovengenoemde middelen wil men de animo, niet het minst door het kweken van gezonde onderlinge rivaliteit, ver groten. En over hoe meer spelers met kwaliteiten men beschikt, des te groter zal de inspanning van elke speler zijn om ziin plaats in het Nederlands elftal te behouden of om er in te komen. Van verschillende züden werd opgemerkt, dat het fundament, de techniek, in het Nederlands voetbal verloren is gegaan. Als een speler geen goede techniek heeft en een onvoldoende licha melijke conditie twee factoren, welke samen moeten smelten om tot goede prestaties te kunnen komen dan kan spelinzicht ook niet tot zijn recht komen. Er zal in de toekomst veel aan bevorde ring van de techniek worden ge daan. voortbouwende via de oefenmeesters in de clubs, daar bij rekenend op steun van de verenigingen. Wellicht is het ook mogelijk in de komende jaren te komen tot beperking van het aantal eerste klassers, iets, wat natuurlijk niet door de Techni sche' Commissie tot stand kan worden gebracht. Met verscheidene voorbeelden werd aangetoond, dat het funda ment bii vele spelers ontbreekt. Want hoe kan het anders moge lijk zijn, dat een speler de ene week een aardige partij voetbal laat zien en zeven dagen later volkomen faalt? Iemand met techniek Ir Denis gaf als voor beeld van Heel is altijd goed, de ene keer schitterend, de ande re keer goed zonder meer. maar falen doet hij nooit. Aan de oefenmeesters zullen schema's van de ziide van de Technische Commissie worden verstrekt teneinde hen er vooral op te wijzen, dat er bepaalde mi nima bestaan, waaraan de club training moet voldoen en voorts met.de bedoeling, dat de clubtrai ners van de nieuwe methoden op het gebied van de lichaamstrai ning en de techniek op de hoogte blijven. De Technische Commissie van de K.N.V.B. heeft zichzelf een periode van twee jaar gegeven om te trachten in die tijd te ko men tot opvoering van het spel peil met behoud van het voetbal spel in de breedte, zoals zich dat, wat het laatste betreft, in de ia- ren na de oorlog heeft gedemon streerd. Intussen kan nog worden me degedeeld, dat Dinsdag 31 Maart de centrale training te Amster dam weer aanvangt, dit met het oog op de wedstrijd Nederland België, welke op 19 April wordt Een Tsjecho-Slowaaks passa giersvliegtuig met 25 passagiers en een 4-koppige bemanning aan boord is Maandagavond om 22.30 uur plaatselijke tijd geland op het Frankfortse vliegveld Rijn-Main. De gezagvoerder e.i enkele passa giers hebben om asyl verzocht. Volgens de dienstregeling moest het toestel een C-47 van de Tsjecho-Slowaakse Nationale Luchtvaartmaatschappij (C.S.A.) van Praag naar Brono in Mo- ravië vliegen. De gezagvoerder en verschillende van zijn passagiers hadden echter een 'vlucht be raamd. De vluchtelingen werden onder vraagd door officieren van de Amerikaanse veiligheidsdienst. Van Amerikaanse zijde werd vernomen, dat de meeste inzitten den naar hun land wensen terug te keren. Hoe de ontsnapping in zijn werk was gegaan, vertelde de Ameri kaanse Hoge Commissaris in West Duitsland James B. Conant, gisteravond in Frankfort. De piloot en drie helpers, on der wie een vrouw, sloegen de marconist van het toestel neer en hielden de overige inzittenden met revolvers in bedwang. Zij weigerden het toestel aan de grond te zetten, totdat de Ame rikaanse autoriteiten hun de ver zekering hadden gegeven, dat zij asyl zouden krijgen, aldus dr. Conant. „Het plan was op touw gezet door een technicus van de Skoda wapenfabrieken en diens echt genote. Zij deden twee jaar over de uitwerking. De technicus was tijdens de tweede wereldoorlog bij de R.A.F. „Tenslotte vonden zij een piloot, de 24-jarige Miroslav Slovak, die bereid was hen te helpen. De vierde samenzweerder was een ingenieur bij de televisie. Slechts deze vier mensen in het vliegtuig wisten wat er ging gebeuren, toen zij uit Praag voor een geregelde vlucht naar Brno vertrokken." Dr. Conant vervolgde: „Toen het vliegtuig ongeveer halver wege was zwenkte de piloot langzaam naar het Westen en koerste naar de Amerikaanse zone. Eindelijk kwam het toestel bij München boven de Duits- Tsjechische grens. Twee van de samenzweerders begaven zich naar de cabine en sloegen de marconist neer. De tweede piloot werd gedwongen in de cockpit te blijven. „Drie van de samenzweerders waren gewapend. De passagiers hadden helemaal geen erg in het geen er gebeurde. Pas toen men ging landen merkten zij wat er aan de hand was." „De technicus begon een ge sprek met het vliegveld Rijn-Main en vroeg om de verzekering, dat zijn groep politiek asyl zou krij gen. Ongeveer een half uur na dat het gesprek begonnen was, kreeg hij toestemming op het mi litaire gedeelte van het vliegveld te landen. „Nadat het vliegtuig aan de grond was gezet, besloten twee van de passagiers eveneens om asyl te vragen. „Een van deze laatsten is een leraar Engels, die juist zijn be trekking had verloren, de ander is een architect. „De zes zeiden, dat zij in het Westen wilden blijven „waar vrij heid en gerechtigheid is". De 23 passagiers, die naar Tsje- choslowakije terug willen, wor den op het vliegveld vastgehou den. De laatste jaren worden steeds meer eisen gesteld aan het Kleu teronderwijs. Reeds verschillen de jaren wordt in Alkmaar door de Zusters van O.L. Vrouw een cursus gegeven tot opleiding voor fröbelonderwijzeres, thans in de wet aangeduid als „Kleuterleid ster". Dit diploma geeft recht om onderwijs te geven in een kleu terschool. maar niet om als hoofd van een kleuterschool op te tre den. Daartoe is een tweede di ploma nodig, het zogenaamde Di ploma B. Tot heden bestond er van katholieke zijde te Alkmaar geen gelegenheid om voor dit diploma te worden ongeleid. Bii voldoende deelname zal op 3 Juni a.s. een cursus voor Diploma-B beginnen. Deze cursus duurt 2 jaar. De practische lessen wor den gegeven op Woensdag of Zaterdag. De lessen van het theo retische gedeelte, zoals gods dienst, hygiëne, algemene ont wikkeling. spreken, methodiek, oaedagogiek, psychologie, enz. worden gegeven op Woensdag van 1.156.30 uur en op Zater dag van 11.306.30 uur. Indien deze cursus doorgaat, wat afhangt van het aantal deel neemsters. begint er dit jaar geen nieuwe cursus voor Kleuterleid ster A. Men zie voorts de adver tentie in dit blad.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5