Pro-communistische priester in Polen vicaris-generaal RADIO Felle protesten van Duitse bisschoppen Financiën en Economie mm de blauwe Snllicr Tegen bedreiging van bijzonder onderwijs Hetze tegen seminarie-opleiding Naar wij vernemen programma Denemarken en Zweden één? „Sont" kan in vijf jaar worden drooggelegd Fantastisch plan van Zweed Strop voor de Ned. scheepsbouw Wordt het Zwin ingedijkt? De noodwoningen in de N.O.P. Beursoverzicht Uw puzzle van vandaag V.S. staken invoer melk- en roompoeder DONDERDAG 26 MAART 1953 Ondertussen gaat het blad, dat nauw met de Vereniging van Pa triottische Priesters is vertoonden, het door communistische activis ten geredigeerde „Ksiadz Obywa- tel" (Priester-burger) ongestoord verder met zijn aanvallen tegen de kerkelijke autoriteiten en in stellingen. In zijn laatste editie houdt het tijdschrift zich vooral bezig met de seminaries. Het eist dringend een grondige wijziging in de opleiding, omdat zij haarden van reactie zouden zijn. WARSCHAU (K.N.P.) De 63-jarige bisschop van Tarnoiv in Polen, Mgr J. Stepa, heeft van de regering een pro-communistische priester als Vicaris-Generaal naast zich gekregen. Dit betekent, dat de bisschop practisch niet meer in staat zal zijn, zijn bisschoppelijk ambt uit te oefenen, gezien de vele moeilijkheden, waarmede hij tengevolge van de vele regeringsvoorschriften en belem meringen reeds te kampen heeft. De nieuwe Vicaris-Generaal is F. Sieroslawski, lid van de Vereni ging van Patriottische Priesters, welke vereniging geaffilieerd is met de Unie van Strijders voor Vrijheid en Democratie, een com munistische organisatie. De benoeming van Sieroslawski volgde op een hardnekkige pers campagne tegen de bisschoppelijke curie wegens haar z.g. reaction- naire houding tegenover he War- schause bewind en wegens het „onrecht", dat zij de „patriotti sche priesters" had aangedaan, waarschijnlijk door hen uit te sluiten bij de benoemingen. De benoeming van de Vicaris- Generaal geschiedde krachtens een nieuwe wet, welke de kerke lijke benoemingen zo goed als ge heel in regeringshanden legde. Dezelfde wet schijnt echter, zo verneemt het K.N.P. verder, moeilijkheden te hebben opgewor pen, onder de z.g. patriottische priesters, d.w.z. geestelijken, die menen, dat een meegaande hou ding met de regering te verkiezen is boven een rechtlijnig verzet. Een deel van hen begroette de nieuwe wet enthousiast, velen echter vonden haar een te ver gaande overheidsbemoeiing. Ter oplossing van deze interne moeilijkheden binnen de Vereni ging van Patriottische Priesters heeft te Warschau een geheime conferentie plaats gehad van deze vereniging, waaraan echter de uitgesproken aanhangers van het communisme niet deelnamen. Het Pools-Amerikaanse persbureau In- ter-Catholic, verneemt hierover, dat de vergadering tot de conclu sie kwam, dat de Vereniging van Patriottische Priesters zich te veel met de regering had ingelaten. In Katholieke kringen van Polen is men van mening, dat het de pries ters van de Vereniging moeilijk zal vallen van de hun eenmaal ingeslagen weg terug te keren. kwam ook in Asten (N.B.) een driejarig meisje om het leven toen het door een landbouwwagen werd overreden. hebben vertegenwoordigers uit 48 landen een bezoek aan de Jaar beurs gebracht. Hun totaal is dubbel zo groot als vorig jaar. heeft de Haagse gemeenteraad aan Rudi Hornecker opdracht ge geven voor een propaganda-film over den Haag en Scheveningen, die 10 a 12 minuten zal draaien en f 10.000 kosten. hebben 100.000 personen vorig jaar de H. Landstichting bezocht. Tijdens de Vierdaagse kwamen behalve de 9000 deelnemers nog 400.000 andere toeristen naar Nij megen VRIJDAG 27 MAART HILVERSUM 1, 402 meter V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. mu ziek, 8.50 Voor de huisvrouw. 905 Gram. muziek, 9.35 Water standen. 9.40 Voor de kleuters, V.P.R.O.: „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Gram. muziek, 10.30 Schoolradio, 10.50 Gram. muziek, 11.05 Congres Partij van de Arbeid. 11.40 Bari ton en piano. A.V.R.O.: 12.00 Or gel. saxofoon en accordeon, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. mu ziek, 13.20 Zigeunermuziek, 13.50 Gram. muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Sopraan, piano en fluit, 14.50 Boekbespreking, 15.10 Fagot en cello, 15.30 Lichte muziek. 16.00 Cabaret. 16.30 Amu sementsmuziek. V.A.R.A.: 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.45 „Achter de horizon", geschiedenis des vaderlands. 19.00 Kinderkoor. 19.15 „Het volle pond", causerie, V.P.R.O.: 19.30 „Vreugde en ver driet". causerie. 19.50 Berichten, 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.15 Kamerkoor en orgel. 20.30 Benelux", causerie. 20.40 „Aanpassing", causerie. V.A.RA.: 21.00 Het hangt aan de muur en tikt, 21.25 Congres Partii van de Arbeid. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Buitenland weekoverzicht. V.P. R.O.: „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwiiding. V.A.R.A.: 23.00 Nieuws, 23.15 Jongenskoor. 23.30 24.00 Orgelspel HILVERSUM 2. 298 meter K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram. muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. muziek. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw, 9.35 Gram. muziek, 9.45 Schoolradio. 10.00 Prome nade orkest, klein koor en solis ten, 11.00 Voor de zieken. 11.40 Residentie-orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13 20 Actualiteiten. 13.25 Piano, orgel en zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Brabants orkest en Solist. 14.50 Viool en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Metropole orkest en koor. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Limburgs programma. 18.30 Amusements muziek, 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. muziek, 20.05 Rege ringsuitzending: Prof. mr. P. J. Oud opent de jaarlijkse algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 21.00 Politie-kapel. 21.25 Brabants halfuur. 22.00 Kamer-orkest en solist. 22.45 „Ik geloof in ene. heilige, katholieke Kerk", cause rie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. Televisie-proeramma VRIJDAG 27 MAART NCRV 20.15—21.45 1. Journaal: 2. Weerbericht; 3. „De Heren Rechters", spel. Pauze 4. Fragm. „Matthaus Passion", oratorium; 5. Dagslui ting. STOCKHOLM, 25 Maart. Robert Rausing, de directeur van de grootste emballagefabriek in Zweden, heeft voorgesteld, de Sont tussen Denemarken en Zweden droog te leggen en beide landen op deze wijze met elkaar te verbinden. „Als de Nederlanders de Zui derzee droogs kunnen leggen, kunnen wij hetzelfde doen met de Sont." aldus Rausing in een artikel in het in Stockholm ver schijnende blad Dagens Nyheter. Rausing schreef: „Zweden en Denemarken moeten noch door een brug. noch door een tunnel met elkaar worden.verbonden, doch door land. Er moeten vruchtbare akkers komen met boerderijen en boomgaarden. Dat land is de bodem van de Sont. De kosten van de drooglegging zullen ongeveer 800 a 1000 mil- lioen Zweedse kronen bedragen. Dat is niet meer dan de kosten voor een brug of tunnel en als mijn plan wordt uitgevoerd be tekent dit een goede investering voor de toekomst." Behalve in een verbinding over land tussen Zweden en Dene marken voorziet Rausing's plan in een oplossing voor het Deense drinkwater-probleem. Volgens Rausing moet er een dijk worden aangelegd van een punt even ten noorden van Mal- mö naar het Deense eiland Ama- ger en een tweede van Elsinore naar Haelsingborg. Het land tussen deze dijken in Portugal schort orders op LISSABON, 25 Maart Blij kens een heden in de Nationale Vergadering voorgelezen commu niqué heeft Portugal orders voor de bouw van schepen in Neder land opgeschort. Volgens het communiqué heeft op zijn minst een nationale on derneming schade geleden door gebreken aan in Nederland ge bouwde schepen. De regering zal de gehele materie hangende de opschorting, bestuderen. Dit kan van invloed zijn ten aanzien van twee sleepboten, die voor Portugese overzeese gebieds delen op Nederlandse werven in aanbouw zijn. Of de regering zal toestemmen in het aanvaarden van deze schepen is niet bekend gemaakt. Er waren in Nederland twee trawlers besteld, van welke een in 1949 is afgeleverd. Volgens de reders is dit schip gebleken on stabiel te zijn en hebben zij het niet kunnen gebruiken. Volgens het communiqué heb ben de Nederlandse scheepsbou wers geweigerd aan de Portugese reders medewerking voor het wegnemen van de gebreken te verlenen. De tweede trawler is niet afgeleverd. „Soesterberg" (in Aug.) 40 jaar militaire vliegbasis LAREN In Augustus a.s. zal het 40-jarig bestaan van de mili taire luchtbasis Soesterberg wor den gevierd. Als particulier vliegveld werd „Soesterberg" reeds in 1911 door de heren Verwey en Lugard in gebruik genomen. Deze heren hebben duizenden doen genieten van de kinderpas jes der vliegerij, de verrichtingen van de pioniers Jan Olyslagers, Henri Wijnmalen en anderen. In 1913 werd „Soesterberg" de militaire luchtbasis, die het in tussen aanzienlijk uitgebreid nog steeds.is. moet worden drooggelegd, met dien verstande, dat er in het mid den een zoetwatermeer overblijft. Dit meer wordt gevoerd door de rivieren en beken aan de Zweed se zijde en het surplus kan in het Kattegat worden gepompt. Denemarken heeft een tekort aan zoetwatermeren en de drink watervoorziening vormt er een probleem. De afstand tussen Elsinore Haeslingborg is 5 km en de zui delijke dijk zal ongeveer 22 km lang moeten worden. De Sont is nergens dieper dan ongeveer 33 meter. Het zou onge veer vijf jaar duren voordat de drooglegging zou zijn voltooid. Rausing's plan heeft int Zweden veel belangstelling gewekt, doch het- is nog te vroeg om de re actie van de autoriteiten te ver nemen. De Zweedse en Deense rege ring voeren al jarenlang bespre kingen over een plan voor een brug of tunnel. België ongerust KNOKKE, 25 Maart Te Knokke wordt vernomen, dat men in technische Nederlandse kringen tot de conclusie gekomen is, dat een volledige indijking van het Zwin noodzakelijk is. De dijk van het Zwin is bij de jongste overstroming weggespoeld. In dezelfde kringen wordt op gemerkt dat een nieuwe dijk tienmaal minder zou kosten dan het herstel van de vroegere toe stand, terwijl het herstel van de vroegere toestand een uitgave van anderhalf millioen gulden zou vergen. Dezelfde kringen verklaren nog, dat een dergelijke dijk ver eist is om een abnormaal tij het hoofd te kunnen bieden. In Belgische kringen zegt men, dat, zo de Nederlanders bij hun opvatting blijven, zulks het ver dwijnen van de flora en de fauna van het Zwin tot gevolg zal heb ben. De kwestie zou in de Zwin commissie, waarin beide landen vertegenwoordigd zijn, moeten worden geregeld. Kamerlid stelt vragen over afbraak Het Tweede Kamerlid de heer van der Ploeg (K.V.P.) heeft aan de Minister van Verkeer en Wa terstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de Directie van de Wierin- germeer een gedeelte van de be woners van noodwoningen in de Noordoostpolder, gelegen in de naaste omgeving van Marknesse en Emmeloord, heeft medegedeeld, dat zij deze woningen, welke in 1947 en daarna met toestemming van de directie voor rekening van de bewoners zijn gebouwd, moe ten ontruimen en afbreken? 2. Is de minister niet van oor deel, dat, gezien de hoge bouw som, die voor dezfe noodwoningen pl.m. f7000 per woning bedraagt, het ontruimen en afbreken na een gebruik van 6 jaar of min der als onbillijk voor de eige naars moet worden aangemerkt? 3. Is de minister voorts niet van mening, dat het motief, dat wordt aangevoerd, n.l. dat in de voorwaarden een opzeggingster mijn van 3 maanden is neer gelegd, hier toch moeilijk kan worden aanvaard,omdat, reke ning houdend met de grote wo ningnood en de hoge bouwkosten der noodwoningen, redelijkerwijze niet verwacht kon worden, dat deze nog in goede staat verke rende woningen zo kort na de ingebruikneming zouden moeten worden afgebroken? 4. Is de minister bereid te be vorderen dat het besluit der Di rectie tot ontruiming en afbre ken van bedoelde noodwoningen wordt opgeschort? BONN, 25 Maart (K.N.P.)wijzers; zij kunnen zich in geen In een gezamenlijk herderlijk schrijven, dat op Tweede Paasdag in al hun kerken zal worden voor gelezen, hebben de West-Duitse bisschopen een fel protest gericht tegen de pogingen, die in ver schillende Duitse Lander worden ondernomen om behalve het bij zonder onderwijs ook de Katho lieke onderwijsopleiding te torpe deren. Verontwaardigd en bezorgd constateren de bisschoppen, dat de staat geen enkel recht heeft aan de Kerk en aan de Katholieken het eigen Katholieke onderwijs te weigeren. Voor het geweten der Katholie ken, aldus de bisschoppen, zijn de Katholieke scholen en de Katho lieke onderwijzersopleidingen eisen waarvan zij nimmer zullen en kunnen afwijken. In verschillende gebieden van de West-Duitse Bondsrepubliek is het Katholiek bijzonder onderwijs het mikpunt van vele aanvallen; deels uit onwetendheid, deels ook, aldus het herderlijk schrijven, om dat men de werkelijke grondbe ginselen van het onderwijs wenst te negeren en aan de Katholieke jeugd vorming en onderwijs, ge baseerd op het geloof, wil ont houden. De laatste tijd betrekt men ook de Katholieke onderwij zersopleiding in deze aanvallen. Het waarom is duidelijk, aldus de bisschoppen, namelijk, omdat het Katholieke onderwijs staat of valt met de vorming van Katholieke onderwijzers. De bisschoppen eisen in hun herderlijk schrijven nadrukkelijk Katholieke kweekscholen voor de opleiding van Katholieke onder-discussie; 16.00 uur Sluiting. geval tevreden stellen met de z.g. simultaanscholen. Zij wijzen ener giek de bedenkingen van de hand dat een confessionele onderwij zersopleiding zou leiden tot een wereldbeschouwelijk ghetto. Het tegendeel is waar. „Wel bestaat het gevaar", zo besluiten de bis schoppén hun waarschuwend woord, „dat bij de z.g. simultaan- opleidingen de godsdienst ver drongen wordt in het ghetto van een lesuur, in plaats van de basis en het allesdoordringende element te worden van de gehele vorming en opleiding. K.V.P-. Jongerenweekend in Culeniborg BAARN In verband met de overweldigende belangstelling voor het weekend, dat de Jon gerenorganisatie in de K.V.P. op 28 en 29 Maart organiseert over het humanisme, heeft de K.V.P. zich genoodzaakt gezien de plaats van samenkomst, die was bepaald in het vormingscentrum van de K.V.P. te Baarn, te verplaatsen naar het Studiecentrum van de Paters Augustijnen te Culemborg. Het programma van dit week end is aldus vastgesteld: Zaterdag 28 Maart: 18.45 uur Broodmaaltijd; 19.30 uur Inlei ding door pater Dr. B. van Bilsen O.F.M. over „Het Humanisme als stelsel". Hierna discussie. Zondag 29 Maart: 8.00 uur H. Mis, daarna ontbijt; 10.30 uur Inleiding door Drs. C. Cosijn over „De politieke kwesties aan het Humanisme verbonden". Hierna discussie; 13.00 uur Warme maal tijd; 14.15 uur Voortzetting der Onverahderd dividend Berghuizer Papierfabriek Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Berghuizer Papierfabriek voorh. B. Cramer te Wapenveld zal door het bestuur worden voorgesteld het, dividend over 1952 te bepa len op 10 pet. (onveranderd). Productie verzekeringen in r enruari Gedurende de maand Februari is voor een bedrag van f 196.1 millioen aan nieuwe verzekerin gen afgesloten. In de eerste twee maanden van dit jaar is de pro ductie hiermede gekomen op een bedrag van f 376.8 millioen tegen f 340,6 millioen in dezelfde pe riode van 1952. Hollandse Stoomboot weer 9 pet. dividend Het bestuur van de N.V. Hol landse Stoomboot Mij. stelt voor over 1952 een onveranderd divi dend van 9 pet. uit te keren. Kosten levensonderhoud ongewijzigd gebleven Volgens berekeningen van het C.B.S. is het leven in de periode van 15 Jan. tot 16 Febr. niet duurder geworden. Het totaal-in dexcijfer bleef ongewijzigd 122 (basis 1949 is. 100). Bij de voedingsmiddelen liepen de indexcijfers voor melk, fruit en aardappelen op, die voor de groenten, vlees, roomboter en de eieren vertoonden een daling. Als resultaat van deze prijs wijzigingen steeg het indexcijfer voor de voeding met een punt. De enkele wijzigingen bij de niet- voedingsmiddelen waren van weinig betekenis. Nationale Levens verzekering-Bank N.V. De Nationale Levensverzeke ring Bank N.V. te Rotterdam heeft gedurende 1952 alleszins bevredigende resultaten behaald. Aan nieuwe verzekeringen kwam 285 millioen tot stand tegen ƒ238 millioen in 1951. Voor een bedrag van 109 millioen is ver vallen. zodat de netto vooruit gang 176 millioen bedroeg. Als eerste Nederlandse levensver zekeringsmaatschappij heeft de „Nationale" de grens van twee milliard gulden verzekerd be drag bereikt en overschreden. De bedrijfswinst wordt be cijferd op ƒ9.177.650 (ƒ6.671.632). Voorgesteld wordt een bedrag van 30 24) aan aandeelhou ders uit te keren. Dividend Cobra 10,5 pet. t De N.V. „Cobra" een doch teronderneming van Heineken's bierbrouwerij, waarvan de activa voornamelijk bestaan uit een post deelnemingen in buitenlandse brouwerijen met als voornaamste Heineken's Indonesische Bier brouwerij Maatschappij heeft 19511952 afgesloten met een saldo-winst van ƒ716.414.(v. j. 480.853.Voorgesteld wordt een dividend van 10% procent over het verhoogde kapitaal (11 procent. Sallandse Bank te Deventer De N.V. Sallandse Bank te Deventer vermeldt in het jaar verslag over 1952 een winst van ƒ240.938 (inclusief saldo A. P. van ƒ18.306). Over 1951 bedroeg de winst ƒ226.831). Voorgesteld wordt ƒ63.000 te bestemmen voor dividend (v. j. 51.300). Het dividend over 1952 zal 7 procent bedragen (v. i. 7% procent). Vorderingen op V.V.R.A. vóór 1 Mei indienen Beheerdersvereffenaars van de Vermogensverwaltungs- undRen- tenanstalt (V.V.R.A.), Sarphati- straat 4755 te Amsterdam, her inneren eraan, dat krachtens een recente beslissing van de afdeling rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel alle vorderingen op V.V.R.A. voor 1 Mei 1953 bij hen moeten zijn ingediend, op straffe van verlies van het recht als crediteur erkend te worden. Philips gaat productie in Brazilië hervatten De productie van de Philips fabriek in Brazilië, zal. naar men verwacht, spoedig weer in de vroegere omvang kunnen worden hervat. De productie moeilijkheden bij deze fabrieken, die hebben geleid tot een dras tische inkrimping van de activi teit. zijn bijna geheel opgeheven. KON. OLIES WILLIG AMSTERDAM, 25 Maart. Aandelen Kon. Olie hebben van daag wat leven in de brouwerij gebracht. Reeds gisteren na de beurs heerste er behoorlijke vraag, vanmorgen is telefonisch op 321 a 322 afgedaan en vanmiddag werd zelfs nog iets hoger gegre pen, n.l. 324. Er volgde een tijde lijke achteruitgang tot 322, doch tegen slot was de prijs weer circa 323, dus 8 punten hoger dan gis ter. Wat er precies achter zit valt moeilijk uit te vorsen, feit is, dat olies in Wallstreet zeer gezocht zijn en New York ook voor dit Nederlandse fonds langzamerhand de toon is gaan aangeven. De mo gelijke introductie op de New Yorkse effectenbeurs speelt hier eveneens een rol. De gehele mid dag bood de oliehoek een vrij le vendige aanblik. De willige stem ming hier drukte haar stempel op de industriemarkt, die vrijwel overal een vaste ondergrond ver toonde. Unilever trok circa twee punten aan, Philips en AKU de den iets bescheidener, evenals de locale industriepapieren. De inkrimping in het vrachtver voer op Indonesië werkte nog min of meer na op de scheepvaart afdeling. die geenszins meedeelde m de betere stemming elders. De verliezen waren echter kleiner dan gisteren, Stoomvaart Maat schappij „Nederland" ging hierbjj vooropmet twee punten verlies. Cultures deden weliswaar niet van harte mee, maar ook hier was de stemming aan de vriendelijke kant. HVA bijv. wist zich geheel te herstellen van het gisteren ge leden verlies, rubbers en tabakken een kleinigheid hoger. De beleggingssector gaf voor de belangrijkste soorten precies de zelfde noteringen te zien als gis teren bij slot. De koersbewegingen in de Javase gemeente- en tram obligaties alsook bij de in het buitenland werkzame hypotheek banken, waren vandaag van on dergeschikte betekenis. Amerika nen stil. 1 f 1 V 1' l 7 5 fè tf AT /I A/ ff Af Ha v ff Ji tv u tl 2* 19 SO S' S3 SS JV Jf Jl No. 174 Horizontaal: 1. rotswoning 3. cand. van het heilige leraars- aimlbt (afk.) 5. kloosterhoofd 8. water in Noordlbrabant 9. vis 10. onder andere 11. motorschip 12. dra 14. deel van de bijlbei 15. likdoorn 18. pausenoaam 19. ampère 20. badplaats in Duitsland 22. rustplaats 24. zeer langzaam lopen 27. reeds 28. koningin (fr.) 29. geografische aanduiding 31. radio-omroep (aifk.) 32. lof 33. zangnoot 34. vrachtvaartmij. 35. vorm van kennen 36. Europeaan Verticaal: 1. vleesgerecht 2. vruchtbare plek 3. buiteling 4. toeridht 4a. meisjesnaam 6. deel van een cirkel 7. geheel de uwe 12. vuilnisbak 13. naargeestige 16. Kon. landmacht 17. voorzetsel 20. stofmaat 21. plaats in Friesland 22. onderdanen 23. lidwoord 24. steeg 25. velg (Eng.) 26. stug, onvriendelijk 27. woonschuit 30. Europeaan Oplossing no. 173 Horizontaal: 1. eek; 2 ,eos; 7. ader; 8. epos; 10. arena; 11. ma lie; 13. geil; 14. sos; 16. olm; 17. aken; 19. enos; 20. egaal; 21. vrek 24. spat; 28. oor; 29. ala; 31. ode; 32. staat; 34. rivier; 36. stro; 37. adel: 38. aal; 39. kar. Verticaal: 1. edele; 2. een; 3. kras; 4. eerns; 5. opa; 6. solon; 7. arak; 9. silo; 10. aga; 12. ems; 15. opaal; 18. nek; 19. els; 21. vos; 22. rots; 23. erata; 25. pover; 26. adel; 27. ter; 29. atol; 30. arak; 33. ara; 35. ida. Ook Nederland wordt getroffen WASHINGTON Het Ameri kaanse Departement van Land bouw heeft bekend gemaakt, dat van 1 April af de invoer van melkpoeder, poeder van niet- afgeroomde melk en roompoeder verboden zal zijn. De maatregel is genomen om de binnenlandse producenten te beschermen. De Amerikaanse regering had krachtens haar programma tot het steunen van de prijzen van agrarische producten tot 17 Maart j.l. in totaal 116 millioen pounds boter, 53 millioen pounds cheddar- kaas en 166 millioen pounds ma gere melkpoeder moeten kopen. (1 pound is 0.454 gram. Red.) De regering had de invoer van melkpoeder voor het eerste kwartaal 1953 reeds drastisch be perkt, n.l. tot 6.500.000 pounds volle melkpoeder, 2.150.000 pounds poeder van niet-afgeroomde melk en 35.000 pounds roompoeder. Deze invoercontingenten zijn slechts geldig tot einde Maart a.s., ook wanneer zij niet geheel zijn gebruikt. Het invoerverbod treft voorna melijk Nederland, Zweden, Dene marken en Nieuw Zeeland. FEUILLETON Door P. C. WREN 35. „Maak het dan dicht". „En wanneer we het allemaal dicht willen hebben?" „Dan houdt alles op .Als de meerderheid zidh wil vergifti gen, hebben ze het recht daar toe" „Kom terug en hou je mond", riep een van de kaartspelers tot mijn opponent, en mopperend zette hij zich weer aan de tafel. Ikzelf ging op de brits zitten, die het dichtst bij het open raam stond en legde mijn hoed op het smerige kussen. Wat nu? „Wil je het plafond ook wat hoger hebben?" vroeg een rus tige stem achter me in 't En gels, met een Amerikaans ac cent. Ik keek omhoog, en draaide me om. „Neen", zei ik, .„dat gaat wel zo" en bekeek de spreker. Hij lag languit op de brits naast de mijne, een klein, glad geschoren mannetje met vooruit stekende neus en kin, smalle lip pen en een vastbesloten en ver zekerde blik. Hij had lichtgrijze ogen, hard en doordringend, z'n haar was strokleurig en kortge knipt, hij had vooruitspringende jukbeenderen en ingevallen wangen. Hij zag er als een „taaie" uit en bleek aan deze verwachting te beantwoorden. „Hoe wist U dat ik Engelsman was?" vroeg ik, terwijl hij me peinzend aankeek. „De enige mogelijkheid'", zei hij beslist, en, met een sterk overdreven Oxford-accent: „Hè, zeg, wie is die kerel daar? Die ken ik niet, wel. Doe die ramen open, nu ik er ben!.... Zo Engels als John Buil zelf!" Ik lachte. „Bent U Amerikaan?" vroeg ik. „De enige mogelijkheid'", zei ik op mijn beurt. „Suze thing, strangerIk kom uit God's Eigen Land en ik vind dat er geen beter land is De Amerikaan grijnsde. „Bo", zei hij, zich naar de vol gende brits toedraaiend, „hier is een Brit die ons arme land bele digt.... Grove insinuaties.... Kras hè?" Een enorme man draaide zich langzaam naar ons toe, tilde zijn hoofd, hield op met kauwen, en keek me plechtig aan. Toen viel hij met een hartverscheu rende kreet flauw. „Je hebt mijn slapie gedood, jij", zei de kleine man. „Hij heeft 'n zwak hartMaar nog 'n zwakker hoofd, hè Bo?" zei hij tegen zijn vriend, die inmid dels weer zover bijgekomen was dat hij zijn kaakgymnastiek met behulp van tabak of kauwgom, kon vervolgen. Zoals Bo daar lag, ]eek hij wel ruim twee meter lang, meer dan een meter breed en een el diep. In zijn gezicht leek hij op de kleine man, dezelfde kin en neus, de strak gesloten mond. en harde, leerachtige huid. Zijn ogen waren echter wat donker der van tint, en hij had zwart, sluik haar. Ook hij zag er als een taaie uit en als iemand waarmee ik het niet graag aan de stok zou heb ben. Aan de andere kant kreeg ik de indruk, dat hij een heel goede vriend zou kunnen zijn. Ik vond, dat ze er alle twee wel aardig uitzagen. „Hij zegt akelige dingen over Amerika, Bo", ging de kleine man verder. „Moeten we dat slikken?" „Kon ik het maar slikken", zei de reus. „Ik heb nog niets te slikken gehad, vandaag, 'k Zou best een heel varken op kunnen, Buddy'. Ik schrok. Zouden ze werkelijk honger hebben? Ze zagen er in ieder geval wel erg mager uit. Een paar uur geleden had ik me akelig gevoeld, omdat ik één maal gemist hadIk zou ech ter voorzichtig op moeten tre den, als ik ze een maaltijd aan bood, want de situatie kon mak kelijk pijnlijk worden. „Zouden de heren met me wil len lunchen?" vroeg ik verlegen. „Wapenbroeders en zo...." Twee gezichten draaiden zioh plechtig naar me toe. „Hij scheldt je uit voor heer, Hank", zei de kleine tenslotte, „maar hij meent het niet zo kwaad. Hij spreekt Engels met je.... Luister! en verbeter je.„." Ik deed weer een poging, nu in het beste Amerikaans, dat ik opbrengen kon. „Gee!" riep Hank uit, en als één man stonden ze op. „Leg hem er maar in", zei de dikke, en stak de grootste hand I uit, die ik ooit gezien heb. Mijn arme „handje" kwam er gekneusd uit, en nadat ik ook met Buddy een handdruk gewis- veld had, wilden we naar de can- tine gaan, die toch zeker ergens te vinden zou zijn. Op dat ogenblik werd de deur opengeworpen en een soldaat verscheen. Hij droeg met een an dere soldaat een enorm tafelblad, waarop etensblikken stonden. „Soupé!" riepen ze gelijktijdig. Hank's lange armen schoten uit en in een oogwenk was hij weer op zijn brits, met in elke hand 'n blik. Buddy volgde zijn voorbeeld. Ik keek in 't rond. Het scheen dat er meer blikken waren dan recruten en voordat de andere mannen bij het blad waren, had ik eveneens twee blikken gegre pen en klom ik weer op mijn brits. Hank had inmiddels één blik leeggegeten en begon aan zijn tweede. „Gee, daar ben ik nu voor naar 't legioen gekomen", zei hij, met een tevreden zudht. Toen ook het tweede blik leeg was, bood ik hem een blik van mij aan. „Vergeet het maar", zei hij. „Ik sta erop", antwoordde ik. Hij keek me verbaasd aan. „Ik heb geen honger", vervolg de ik. „Meen je het?" vroeg hij on gelovig, maar stak toch zijn hand uit. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5