NOOR DIIOLLVNDS i Grove fouten bij bouw van nieuwe kruiser „De Ruyter" Kremlin trekt het gordijn op en laat Amerikanen binnen Koninklijke Marine opgescheept met een drijvend 9 journalisten krijgen een visum voor Moskou „Actie tegen humanisme is een politieke stunt Dagblad voor Alkmaar en omgeving Melkprijs binnenkort vrij Nederlaag voor Sovjets in V.N. Luchtmacht voortaan „Koninklijk" 86,4 millioen Parijs was geen succes Proefvaart onthult ontstellend feit: Afbouw vertraagd H. M. de Koningin naar begrafenis VAN KONINGIN MARY Soda-project nog dit jaar Brits-Egyptische crisis Taak van militaire missie ten einde IN INDONESIË Vorrink op P.v.d.A.-congres: in Rampenfonds Kees van der Ley in Ned. Elftalclub 150 arbeiders de dood ontsnapt No# steeds actueel Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand. f0.4R pet Ba, week. inclusiet incasso Advertentie-tariel pet editie 16 ct. per m.m., «Sa minimum f 2.50: In alle edities 26 ct per m.m. minimum 11. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting - Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H N Smits Bankrelatie: Ned Credietbank Kantoren Hoorn. Draafsingel 59. tel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Rilsevoori 52. tel 2046 K 2200: Den Helder Keizerstraat 89 tel 2800 K 2230: Schagen Ged Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 'f nergens veilig Vondel) STADSEDITIE Vrijdag 27 Maart 1953 - 48e Jaargang - Nr 12739 Met de afbouw van de nieuwe kruiser „De Ruyter" heeft men tot nog toe niet veel geluk gehad. De proefvaarten hebben n.l. uitgewezen, dat er nog heel wat aan het schip mankeert, zoveel zelfs, dat waarschijnlijk de volledige afbouw en daardoor de over dracht aan de Koninklijke Marine aanzienlijk zal worden vertraagd. Het valt daarom no« te bezien, of de grote experimentele proefvaart, welke vier weken zal duren, wel op tijd zijn beslag zal krijgen. Deskundigen menen, dat er vrij veel scheepsgebreken zijn ontdekt, die redelijkerwijze niet gemaakt hadden behoeven te voorden. Bij proefvaarten van een nieuw schip komen steeds gebreken aan het licht, doch in dit geval schijnt de zaak toch wel enigszins anders te liggen. vernieuwde opdracht tot de bouw was verstrekt kon met het werk snelle voortgang worden gemaakt, maar het gevolg van de Duitse tijd is nog zichtbaar in het enigs zins ander profiel dan dat van de tweede nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën". Vermoedelijk is de herhaalde plannenwijziging er de oorzaak van dat thans verschillende min of meer ernstige afwijkingen moesten worden geconstateerd, hoewel men echter voor enkele raadselen staat. Al met al is het met de bouw van de nieuwe kruiser vanaf het begin een lijdensgeschiedenis ge weest. Na de ernstige beperkin gen op de vlootbouw uit de derti ger jaren kwam eindelijk in 1938 een post voor, bestemd voor de bouw van een nieuwe kruiser ter vervanging van de „Sumatra". De oorlog, die in Mei 1940 volgde was er de oorzaak van, dat de bouw aanmerkelijk werd ver traagd, zodat na de bevrijding practisch niet meer dan het casco aanwezig was. De na de bevrij ding ingestelde commissie ter verbetering van de bouwplannen heeft daarbij ingrijpende wijzi gingen aangebracht, deels door de vernieuwing van instrumenten en dergelijke. Na 1946, toen een 's GRAVENHAGE. Het minis terie van Buitenlandse Zaken deelt mede. dat H.M. de Konin gin Maandagmiddag ner vlieg tuig naar Londen zal vertrekken, ter bijwoning van de begrafenis van Koningin Mary. Koningin Juliana is van zins Dinsdagavond naar Nederland terug te keren. DUURDERE MELK IN NAASTE TOEKOMST? Minister Mansholt heeft giste ren in de Tweede Kamer, in ant woord op mondelinge vragen van de heer Vondeling (PvdA.) be vestigd, dat het de bedoeling is om de consumptiemelkprijs vrij te laten. De eerste maanden zal de straatprijs echter niet stijgen. La ter mogelijk wel, tenzij de prijs door subsidie wordt gedrukt. De handelsmarges van de melkslij- ters zijn vrij. De concurrentie zal deze binnen redelijke perken houden. KENNISGEVING KAAPSTAD Een ambte naar van het bestuur van Kaapstad heeft een kiezer in Vasco (Kaapprovincie), die een jaar geleden is overleden, de volgende kennisgeving toegezonden: „Ik moet u meedelen, dat wij uw naam hebben moeten schrappen van de kieslijsten ingevolge uw overlijden. In dien u wilt reclameren of enig recht wilt doen gelden, kunt u zich vervoegen op het stembureau of wel iemand machtigen, die u kan verte genwoordigen. U zult te rech ter tijd worden verwittigd van het resultaat van uw stappen". Dit is b.v. het geval met afwij kingen in de ketelconstructies, waardoor ernstige stagnatie bij de proefvaarten is opgetreden. Deze stagnatie schijnt zelfs hier en daar ruineuze gevolgen te hebben gehad. Verder heeft men ernstige fouten ontdekt aan de pompen, en de aanleg van electriciteits- kabels, waardoor herhaaldelijk storingen optreden. Uit de aard der zaak zullen de deskundigen trachten alle afwij kingen, stagnatie en fouten op te sporen, omdat zij daarmede hun voordeel zullen kunnen doen bij de afbouw van de tweede kruiser „De Zeven Provinciën". Hierdoor zal stagnatie bij dit schip tot het minimum kunnen worden beperkt. VOLGENDE WEEK INDUSTRIALISATIENOTA (Van onze redacteur) GRONINGEN De industriali satienota zal in de loop van de volgende week verschijnen, zo vernamen wij uit bevoegde bron. In deze nota zal uitvoerig aan dacht besteed worden aan het sodaproject te Delfzijl. Dit spe ciaal voor het Noorden belang rijke project zal dit jaar nog zijn beslag krijgen. De vestiging van de soda- industrie in Delfzijl is voor Gro ningen van grote betekenis. Niet alleen als industrie maar ook als een belangrijk begin voor aan trekkingen van allerlei andere in dustrieën. De voorbereidingen tot dit project vorderen flink, zo werd ons medegedeeld. Voorts vernamen wij dat bin nen enkele weken gesproken wordt over 1 of 2 weken een nota zal verschijnen over het aardgas. Het aardgas zal vermoe delijk tegen een prijs geleverd worden, die weinig lager zal zijn dan het kolengas. Twaalf verse eieren voor Churchill IN ENGELAND zijn gisteren de eieren, die 12 jaar lang gedistri bueerd -zijn geweest, van de bon gegaan. Het Pluimvee-genootschap vier de de gebeurtenis met een zen ding van 12 verse eieren aan pre mier Churchill en de Ministers van Voedselvoorziening en Land bouw. Vlees, spek, suiker, boter, kaas, margarine en vetten blijven nog gerantsoeneerd. Als gevolg van de verklaring, die de Britse minister van staat Selwyn Lloyd te Chartoem heeft afgelegd, is een nieuwe crisis ontstaan in de Brits-Egyptische betrekkingen. Te Cairo worden belangrijke beslissingen verwacht. Officiëel is medegedeeld, dat premier Naguib de ontruiming van de kanaalzone ter sprake zal brengen bij het onderhoud, dat hij Zaterdag met Selwyn Lloyd te Cairo zal heb ben. VOORBEREIDINGEN 36STE EUCHARISTISCHE CONGRES RIO DE JANEIRO De pre; sident van het permanent comité voor Internationale Eucharisti sche Congressen, Mgr. A. Vachon, aartsbisschop van Ottawa, heeft de Katholieken van de gehele wereld opgeroepen tot gebed en boete, als geestelijke voorberei ding op het 36ste Internationale Eucharistische Congres, dat in Juli 1955 te Rio de Janeiro in Brazilië wordt gehouden. De Ca nadese aartsbisschop deed deze oproep tijdens de installatieplech tigheden van het dagelijks be stuur voor het komende congres. Tijdens deze bijeenkomst waren o.m. aanwezig kardinaal De Bar ros, aartsbisschop van Rio de Ja neiro, Mgr C. Chiarlo, Nuntius in Brazilië en verscheidene leden van de Braziliaanse regering. De Braziliaanse president heeft reeds een belangrijk bedrag uitgetrok ken als bijdrage van de regering voor het congres. De werkzaamheden van de Nederlandse militaire missie in Indonesië hebben voldoende bij dragen aan de Indonesische strijdkrachten geleverd, zodat deze aan het eind van het jaar beëindigd kunnen worden. Aldus bracht Ruslan Abdulgani het standpunt van ziin regering over tiidens de besprekine inzake de Nederlandse militaire missie in Djakarta. Het hoofd van de Nederlandse delegatie, mr Baron van Ittersum. zei. dat de wens van de Nederlandse reaerina om een zeker aantal militaire des kundigen uit Indonesië in Neder land te doen terugkeren, waar men hen nodig heeft voor het Nederlandse leaer en de Noord- Atlantische strijdkrachten, sa menviel met het einde van de taak der Nederlandse missie. LONDEN, 26 Maart Kremlin heeft vandaag met een beleefde glimlach het ijzeren gor dijn opgetrokken en de visa goed gekeurd van negen Amerikaanse afgevaardigden van dagbladen en radio voor een bezoek aan Mos kou. De gewone communistische bu reaucratie uit de dagen van Stalin overslaand, gaf de Russische am bassade haar fiat aan het bezoek zonder verdere omslag. De journalisten zijn van plan Maandag per vliegtuig via Wenen en Praag naar Moskou te gaan. Het goedkeuren van de visa geeft echter niet de zekerheid dat zij premier Malenkof zullen ont moeten of iemand anders van de Russische leiders. Aanvankelijk verzochten alle leden van de groep 35 in getal een visum voor de Sowjet Unie maar de Russische ambassade Het I heeft te kennen gegeven dat hoogstens aan tien leden visa verstrekt zouden worden. Het werd aan de Amerikanen zelf overgelaten wie de reis mee zul len maken. NEW-YORK. 26 Maart De organisatie der verenigde volke ren heeft het nieuwe Soviet- regime van premier Malenkov vandaag een grote nederlaag in de internationale propaganda toegebracht door de communis tische beschuldigingen over Ame rikaanse agressie van de hand te wijzen. Met 41 tegen 5 stemmen bij 14 onthoudingen verwierp de politieke commissie een Tsiecho- Slowaaks communistisch verzoek om de Verenigde Staten te ver oordelen wegens spionnage en pogingen tot revolutie in Rus sische landen met gelden, welke door het bureau voor de weder zijdse beveiliging verstrekt wor den. Negen journalisten besloten te gaan en vroegen een visum voor een week. Zonder meer werd hun verzoek ingewilligd. DISTRIBUTIE VAN VEEVOEDER WORDT OPGEHEVEN In de Eerste Kamer heeft mi nister Mansholt al medegedeeld, dat de bestaande veevoederdistri butie na de lopende periode niet meer zal worden voortgezet Minister Mansholt zal pogen om de productie van eieren en var kensvlees toch zoveel mogelijk aan de kleine bedrijven en die op de zandgronden te laten. De maatregelen, die hiervoor nodig zijn, zullen besproken worden met de Stichting van de Land bouw. (Van een onzer verslaggevers Zeer veel aandacht heeft in zijn openingsrede voor het congres van de P.v.d.A. Koos Vorrink gewijd aan de kri tiek van Katholieken en Protestanten op het regerings beleid ten aanzien van het humanisme. „De partij heeft niets, maar dan ook helemaal niets te maken met het Humanistisch Verbond", stelde de socialistische partij voorzitter. De heer Vorrink koppelde zijn kritiek op de waakzaamheid van de K.V.P. tegen het humanism*, vast aan een beschouwing over de wijze waarop de grote katho lieke partij thans de katholieke leden in de Partij van de Ar beid zou aanvallen. Hij her innerde daarbij aan een rede ''an professor Romme tiidens de al gemene beschouwingen in No vember 1952 toen de katholieke fractie-voorzitter de activiteit van de katholieke leden van de P.v.d.A. een gevaar voor het land. voor hun katholieke mede burgers en voor henzelf had ge noemd. De aanvallen op het huma nisme beschouwt de voorzitter van de Partij van de Arbeid niet als uiting van religieuze bezorgd heid. doch als een equivalent van vroegere schoolstrijd, welke ook met een politieke overwinning der confessionele partijen werd bekroond. De heer Vorrink vindt een dergelijke houding een on rechtvaardige poging van be paalde katholieke en bepaalde protestantse ziide om de humanisten een evenredig en passend aandeel te onthouden in de door de overheid gesteunde en gesubsidieerde sociale en geestelijke welzijnszorg van uit eenlopende aard. Z.K.H. Prins Bernhard Inspecteur-generaal SOESTERBERG, 27 Mrt. Op het historische vliegveld Soester- berg zijn hedenmorgen burger lijke en militaire autoriteiten ge tuige geweest van een plechtig heid, die zonder twijfel in de annalen van de militaire lucht macht als een historisch feit zal worden geboekstaafd. Aan de bijna 40-jarige luchtmacht is nl. bij K.B. van 11 Maart het prae- dicaat ..Koninklijk" verleend en in aansluiting daarop is luiten.- generaal-vlieger Z.K.H. de Prins der Nederlanden benoemd tot Inspecteur-Generaal van de Kon. Luchtmacht. Beide Koninklijke besluiten werden vanmorgen onder de vlaggemast op het vliegveld be kend gemaakt. Om 12.00 uur werd bij alle onderdelen van de mili taire luchtvaart en voorts np alle plaatsen ter wereld waar Neder landse luehtmachtmilitairen zijn, de dagorder van de Chef-Lucht machtstaf lt.-gen -vl. I. A. Aler, waarin de heuglijke feiten ver meld zijn, voorgelezen. 's-GRAVENHAGE. 26 Mrt. De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot he denavond totaal 86,4 mil lioen gulden. Dit is ten op zichte van gisteravond een stijging van f 800.000. (Van onze parlementaire redacteur) De besprekingen over de Euro pese landbouwintegratie in Parijs hebben niet tot beslissingen ge leid. De vooruitzichten zijn niet slechter en niet beter. De studie wordt voortgezet. Dat was alles wat minister Mansholt gisteren in de Tweede Kamer aan de heer van Meel (KVP) kon mededelen in antwoord op zijn vragen over het verloop van de besprekingen. In een nota aan de Kamer zal de minister een meer uitvoerige uit eenzetting geven. LEEUWARDEN De bekende midvoor van „Leeuwarden" Kees van der Leij heeft gistermorgen van de Keuze commissie een schrijven ontvangen, waarin hij werd uitgenodigd om deel te ne men aan de centrale training van de Ned. Elftalclub. Dinsdagavond a.s. zal v. d. Leij, die tot nu toe een eervolle twee de plaats bezet in de lijst van topscorers, voor het eerst aan deze training, welke in Amster dam wordt gehouden, deelnemen. ENORME MUNITIE- ONTPLOFFING WILHELMSHAVEN, 26 Maart. Honderdvijftig arbeiders zijn ternauwernood aan de dood ont snapt, toen vandaag een explosie plaats vond in een van de grootste Duitse fabrieken voor het vernie tigen van munitie. De politie deelde mede dat enig kruit vlam vatte en het vuur oversloeg op een hoeveelheid mu nitie, voordat de arbeiders' de brand hadden kunnen blussen De arbeiders sloegen op de vlucht. Enkele seconden later volgde de hevige ontploffing. Er is grote schade aangericht. De brand is thans onder controle. Twee granaten werden door de explosie weggeslingerd en kwa men ruim anderhalve kilometer verder neer, een op een huis en een in een straat. Geen van beide projectielen ontplofte echter. GEZINSZORG OP VERZEKERINGSBASIS Minister van Thiel, die gisteren de naar aanleiding van de begro ting van „maatschappelijk werk" gemaakte opmerkingen beant woordde, maakte hierbij een goe de indruk op de Tweede Kamer. Aan de kant van de Kamer had vooral mevr. Ploeg-Ploeg (PvdA) een goede dag. De minister ver klaarde zich bereid haar suggestie om tot een gezinszorg op verze keringsbasis te komen, aan de Centrale Raad voor Gezinsverzor ging voor te leggen. DE KWESTIE van de Midden groepen, nader aangeduid met de kwestie van de bekende rap porten van de K.V.P.-commissie voor de sociale positie van deze groepen, is nog altijd actueel. Er is ook de laatste tijd nogal wat critiek geleverd op de sug gesties, welke in deze rapporten zijn gedaan, en er zijn mensen, die dit alles nu maar liefst zou den wegwuiven met de dooddoe ner, dat er thans, in een situatie als ons land nu, na de grote wa tersnoodramp beleeft, toch niets van kan komen. Voor sommigen geldt die ramp als de (in dit geval welkome?) brede rug. waarop men velerlei lastige en ongewenste zaken kan afschuiven. Wij behoren niet tot hen. En wij vinden het belangrijk en in teressant, dat allen, die van oor deel zijn, dat de kwestie van de Middengroepen nog altijd actueel is, zich thans kunnen verheugen in het goede gezelschap van de Minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. Hij sprak weliswaar in dit ver band niet in het bijzonder over de Middengroepen, maar hij deed dat wel over de gevolgen van de watersnoodramp, en deze zijn het juist, die door anderen worden gebezigd als het kinnebakswapen, waarmee naar de katholieke plan nen voor de Middengroepen wordt gezwaaid. Men weet, dat de commissie voor de Middengroepen in haar meest-befaamde, n.l. het derde rapport, een bepaalde methode heeft opgezet en daarbij is uitge gaan van de financieel-economi- sche situatie, zoals die in ons land zich voordeed en kennelijk voor zal doen. Welke wijzigingen zijn er in die situatie na en door de ramp ge bracht? Om dat te beoordelen, zal men verschil moeten maken tussen het nationale vermogen en het nationale inkomen. Wat het eerste betreft, is er tot nog toe steeds sprake van een schade van 1 milliard, hetgeen 1 uitmaakt van het totale ver mogen, dat op 100 milliard te stel len is. Het nationale inkomen wordt o.a. sterk beïnvloed door de werk gelegenheid. Wat daar de verhou dingen zijn, kan men horen van minister Zijlstra, vorige week in de Eerste Kamer, als hij er op wijst, dat enerzijds de werkgele genheid ernstig benadeeld is, an derzijds is in bepaalde gebieden en bedrijfstakken een aanzienlij ke verbetering van de werkgele- _enheid opgetreden. De twee ef fecten neutraliseren elkaar wel ongeveer, meende de be windsman. En hoe staat het met de beta lingsbalans, welke zulk een grote rol speelde in de vooruitzichten voor de verwezenlijkingsmogelijk heid van de voorstellen tot ver betering van de positie van de Middengroepen? De Minister zegt, dat de gang van zaken door de ramp uiter aard de positie van de betalings balans heeft gewijzigd, maar die positie is nog zo gunstig, dat daarbij zelfs van een aanzienlijke reserve kan worden gesproken. En hij voegt daaraan toe: „In ver band met deze omstandigheid is het nauwelijks denkbaar, dat de ramp een zodanige aantasting van de deviezenvoorraad tengevolge zou hebben, dat daarmede de voor de betalingsbalans noodzakelijke reserves zouden zijn verdwenen". Zeker, de minister heeft daar aan nog een korte beschouwing over de ontwikkeling van de si tuatie na het z.g. Korea-effect e.d. toegevoegd en daarmee wel duidelijk gemaakt, dat er nog on zekerheden bestaan („het staat vast, dat onze betalingsbalanspo sitie in 1953 en 1954 hiervan dui delijk en voelbaar de gevolgen zal ondervinden") maar brengt dit nu werkelijk wijziging in de mogelijkheid, om de wensen te verwezenlijken, welke in het der de rapport voor de Middengroe pen zijn geuit? Neen, want minister Zijlstra voegde aan zijn beschouwingen nog een belangrijke opmerking toe, toen hij zei, dat nu wel dui delijk geworden is, dat „Neder land in grote trekken zijn econo mische kracht herwonnen heeft", dit zal ons, zei hij „in staat stellen, de gevolgen van de ramp snel en effectief te boven te komen" en dit zal ons niet laten aiorengen „van de grote >k. waarvoor on ze volkshuishouding in de komen de jaren zal staan". Uit een en a 'och we: blijken, dat het onjuist Zju zijn. op gron-' van de watersnoodramp te zeggen, dat het probleem van de Middengroepen van de baan is, „omdat er toch niets aan ge daan kan worden". Het tegendeel is veeleer het geval, de zaak blijft actueel en dient door allen, die de belangen van deze groepen ter harte gaan, bevorderd te worden. Truman candidaat voor Nobel-vredesprijs OSLO, 26 Maart Een woord voerder van de Noorse commissie voor de Nobelprijzen heeft van daag meegedeeld, dat ex-presi dent Harry S. Truman van de V.S. candidaat is gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede 1953, maar hij staat niet aan het hoofd van de lijst der candidaten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1