Uitdaging aan communisten: kom en zoek de bacteriën Heel Engeland beeft voor maanzieke moordenaar Gloriedag in de geschiedenis van de militaire luchtmacht De luchtmacht koninklijk Prins Bernhard benoemd tot inspecteur-generaal Rood gevaar te duchten voor Birma en Thailand Zal Christie overmorgen nogmaals [en leven! Dagblad voor Alkmaar en omgeving Proces tegen 80 katholieken Mayer wil economische wereldconferentie Kerkcollecten 2,5 millioen H. Vader zegent Urbi et Orbi 86,7 millioen Politie kamt heel 't land uit Amnestie in de Sovjet-IJnie /aren huis- lekens niet. »ne dekens kens liever arte Dolf 1 Zc/ei-c/- ZS 'Sri- m fm Elke week een militair vliegveld JAARBEURS BEVREDIGEND Koninklijke brief aan Eisenhower Bacteriologische oorlogvoering Politieke Commissie verwerpt voorstel der Sovjets Nijmeegse vader wordt priester In Rampenfonds Ontvoering aan Hongaarse grens Koningin logeert op Windsor Arrestaties in Oost-Duitsland uit millioenen doordringt tot vuil in, houdt U zo gemak- ioor wast Omo nieuw. en dóór nat is. kopje OMO op wilt wassen. Is im weg is. >t U gestreepte hangen. Klop iken U 12 ct. olgende prijsklassen: lllllllllllllllll!lllllll£ s S e passen tenminste temen kan beende iter een klein beetje sag de klompen van an deze hosseklossen, ize bewegingen gelijk rmen en benen. Deze [een hierna gebeurde, lijk op de grond neer knuppel, die uit zijn klomp noodlandingen rste ogenblikken kon ien hij tenminste de sn. Brammetje voelde it worden opgetreden. :n, bracht hij Gieleke t deze voorlopig niet 3 de wereld afspeelde, deze daad van Bram- «iiiiiiiiimiiiiiiiimf? NOORDHOlLANDSi Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 10.48 per tÊ week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., M minimum f2.50; In alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f4.mJÈxaêL familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Rilsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Yjijdag 27 Maart 1953 - 48e Jaargang Nr 12739 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Tijdens een wapenschouw, welke Vrijdagmorgen werd gehouden op Vliegveld Soesterberg, werd bekendgemaakt, dat de thans bijna 40 jaar bestaande luchtmacht het praedicaat „koninklijke" is verleend. De plechtigheid op Soesterberg werd bijgewoond door vele militaire autoriteiten in Nederland. Ter gelegenheid van het gebeuren werd er op en boven het veld een parade gehouden, waaraan deelnamen 1500 man grondtroepen van het commando luchtvaarttroepen te Nijmegen, van de vliegbasis Soesterberg en van het commando depot materieel luchtmacht, 25 Meteoor en 25 Thunderjet straaljagers en 25 Harpards. Tijdens de wapenschouw: de Min. v. Oorlog Ir. C. Staf, geheel links; naast hem chef luchtmachtstaf Lt. Gen. I. A. Aler; midden, met helm, de commandant van de vlieg basis; rechts achter hem plaatsvervangend chef luchtmachtstaf Gen. Maj. A. Baretta, naast deze, chef van de Gen. Staf Lt. Gen. B. R. P. F. Hasselman; vervolgens in vlieger- costuum de commandant van. het eskader en rechts achter deze de chef van de marinestaf Vice-admiraal A. de Booy. SOESTERBERG, 27 Mrt. Op het historische vliegveld Soester berg zijn hedenmorgen burger lijke en militaire autoriteiten ge tuige geweest van een plechtig heid, die zonder twijfel in de annalen van de militaire lucht macht als een historisch feit zal worden geboekstaafd. Aan de bijna 40-jarige luchtmacht is nl. bij K.B. van 11 Maart het prae dicaat „Koninklijk" verleend en in aansluiting daarop is luiten.- generaal-vlieger Z.K.H. de Prins der Nederlanden benoemd tot Inspecteur-Generaal van de Kon. Luchtmacht. Beide Koninklijke besluiten werden vanmorgen onder de vlaggemast op het vliegveld be kend gemaakt. Om 12.00 uur werd bij alle onderdeden van de mili taire luchtvaart en voorts op alle plaatsen ter wereld waar Neder landse luchtmadhtmdlitadren zijn, de dagorder van de Chef-Lucht machtstaf lt.-gen.-vl. I. A. Ader, waarin de heuglijke feiten ver meld zijn, voorgelezen. Het Koninklijk Besluit van 11 Maart 1953, houdende de instel ling Koninklijke Luchtmacht be vat de volgende overwegingen Vier doodvonnissen in Vietminh-republiek HANOI Het officiële orgaan van de Vietminh publiceert bij zonderheden over een proces te gen een tachtigtal katholieken uit de streek van Vinh (270 km ten zuiden van Hanoi), dat 21 Janu ari te Nam-Dan begon. Bij dit proces werden de ver horen door vijf „volksrechters," geleid. De tachtig katholieken werden beschuldigd van activi teit tegen de onafhankelijkheid van de republiek (van Vietminh). Onder hen bevonden zich een aantal priesters en katholieke voormannen. Vier beschuldigden werden ter dood veroordeeld, vijf tot 25 jaar dwangarbeid en de overigen tot lichtere straffen. „overwegende dat bij de land macht de luchtstrijdkrachten zich hebben ontwikkeld van het wa pen der militaire luchtvaart tot een zelfstandig militair orgaan; overwegende voorts de uitnemen de diensten door de luchtstrijd krachten in tijden van oorlog en gevaar aan ons en den lande bewezen". Het enige artikel van dit besluit luidt: „De luchtstrijd krachten, behoudens die behoren de tot de zeemacht, vormen onze luchtmacht en zullen als zodanig genaamd zijn de Koninklijke Luchtmacht." Thans 99 in West-Europa FONTAINEBLEAU Elke week komt er in Europa een militair vliegveld gereed ten be hoeve van de geallieerde lucht macht in Centraal Europa. Thans zijn reeds klaar gekomen of bijna gereed 13 velden in Nederland, 14 in België, 30 in West Duits land, 41 in Frankrijk en 1 in Luxemburg, tezamen 99. Voorts is er een radar beveili gingssysteem tot stand gekomen, dat zich uitstrekt van Jutland tot de Alpen en van het IJzeren Gor dijn tot het Engels Kanaal. (Advertentie) KATHOLIEKE DOORBRAAK? Is er sprake van een katho lieke doorbraak? En als er sprake van is, zal zoiets dan kans hebben. Deze vragen zijn ter sprake gekomen in enige politieke redevoeringen en in recaties daarop in enige katho lieke dagbladartikelen. Wat hiervan is en wat de beweeg redenen en achtergronden zijn, kan men lezen in De Kroniek van Zaterdag in dit nummer. UTRECHT, 27 Maart „Het zakelijk verloop van de geëindigde 60ste jaarbeurs kan ik karakteri seren als „bevredigend" tot „niet onbevredigend", aldus de direc teur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius. In het algemeen kan gezegd worden dat zij aan de verwachtin gen van de deelnemers beant woordde en in bepaalde gevallen die- verwachtingen overtrof. Men dient er echter rekening mede te houden, dat de handel een wat afwachtende houding aanneemt, omdat de detailhandel nogal wat voorraden heeft, die eerst ge ruimd moeten worden, terwijl ook de nationale ramp enkele moei lijke situaties heeft geschapen. Er werd dus gerekend op voorzich tige inkoop en zo gezien is het verloop van de beurs toch zeker niet teleurstellend geweest. Door Prins Bernhard overhandigd WASHINGTON Prins Bern hard der Nederlanden heeft gis teren een bezoek aan President Eisenhower gebracht en er na derhand op gezinspeeld een brief over een onbekend onderwerp van Koningin Juliana aan het Amerikaanse staatshoofd over handigd te hebben. De inhoud van de brief zou heden worden open baar gemaakt. Prins Bernhard zei Eisenhower uit naam van Koningin Juliana bedankt te hebben „voor de schitterende hulp, die het Ame rikaanse volk na de recente wa tersnoodramp geboden heeft". WASHINGTON, 27 Maart De Franse premier René Mayer heeft vandaag verklaard dat Frankrijk positieve bewijzen heeft dat de communistische strijdkrachten in Indochina „pogingen doen om Birma en Thailand binnen het bereik van het internationale communisme te brengen". Hij verklaarde dat Frankrijk er tot nu toe in geslaagd was deze pogingen te verijdelen, maar hij voegde daaraan toe: „Het is dui delijk dat de Vietminh zich in Indochina niet alleen ten doel heeft gesteld de Golf van Tonkin te veroveren, maar eveneens de Golf van Siam en de toegangs wegen naar India". _Mayer drong aan op nauwe samenwerking be treffende de strategie in het Verre Oosten, teneinde het communisme 'zowel in Korea als in Indochina te vernietigen. Voorts drong Mayer aan op een economische en monetaire we reldconferentie, teneinde de uit breiding van de handel op meer effic.i""*» fo schoeien. In de politieke commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft de Ameri kaanse ambassadeur Ernest Gross de communisten Vrijdag uit- In missie van Mgr Teerenstra ROME Naar het K.N.P. ver neemt, zal in dit najaar te Rome priester gewijd worden de heer G. Bakker, vroeger directeur ener levensverzekeringmaatschappij te Nijmegen. Drie zoons van de heer Bakker zijn ingetreden in de orde der Jezuïeten. De andere kinderen hebben een positie in het burgerleven. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat de vader, ge zien de lange studietijd bij de Je zuïeten, nog eerder priester ge wijd zal worden dan zijn zoons. De vader immers wordt wereld heer- en studeert thans aan de pauselijke universiteit, de Grego- riana, te Rome. Vermoedelijk zal de heer Bakker na zijn priester wijding het eerst in de missie gaan werken. Mgr. Teerenstra, apostolisch vicaris van Doumé in Frans Ka meroen, die momenteel in Rome vertoeft, heeft zich bereid ver klaard de heer Bakker in zijn vicariaat te werk te stellen. Voor het Rampenfonds UTRECHT De opbrengst van de collecten in de Katholieke kerken van Nederland voor het Nationaal Rampenfonds bedraagt in totaal f2.512.422,48. Deze ruim twee en een half millioen gulden zijn als volgt over de verschil lende bisdommen verdeeld: Aartsbisdom Utrecht f543.181,29; Bisdom Haarlem fl.0'03.747,63; Bisdom Den Bosch f490.476,30; Bisdom Roermond f290.902,23; Bisdom Breda f184.115,03. i gedaagd, alle Amerikaanse mili taire gevangenen, wier verklarin gen waren gebruikt om de be schuldigingen inzake bacteriolo gische oorlogvoering te staven, naar een neutraal gebied te bren gen om te worden ondervraagd door een onpartijdige commissie van de V.N. Gross diende een resolutie in, die de algemene vergadering ver zoekt, een commissie van onder zoek in te stellen uit vertegen woordigers van vijf landen. De resolutie dringt er bij de betrokken autoriteiten op aan, de commissie in staat te stellen zich vrij in geheel Korea, China en Japan te bewegen en de com missie toegang te verlenen tot personen, plaatsen en bescheiden, die voor haar van belang zijn. Gross diende de resolutie in namens de 16 landen, die troepen in Korea hebben. De politieke commissie heeft met 40 tegen 15 stemmen bij vijf onthoudingen een voorstel ver worpen van de Sowjet-Unie om vertegenwoordigers van de Chi nese communisten en Noord-Ko- reanen uit te nodigen, aan een debat over beschuldigingen om trent bacteriologische oorlogvoe ring deel te nemen. VATICAANSTAD, 27 Maart (AP) Z. H. de Paus zal met Pasen vanaf de loggia van de St. Pieter de gebruikelijke zegen Urbi et Orbi geven. Men verwacht dat de H. Vader een belangrijke boodschap tot de christenheid zal richten. 's-GRAVENHAGE, 27 Mrt. De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot op he denavond f 86.7 millioen. Dit is ten opzichte van gis teravond een stijging van f 300.000.-. Tien Oostenrijkers uit hun land gesleept WENEN Tien inwoners van het Oostenrijkse dorp Mogersdorf aan de Hongaarse grens, onder wie de burgemeester, zijn door Hongaarse grenspolitie ontvoerd. Het is de tweede maal dat deze maand Oostenrijkers door de Hongaarse grenswachten ont voerd worden. Op 12 Maart wer den vier Oostenrijkse vissers, die zich op de Oostenrijkse helft van het Reusiedelmeer bevonden, door Hongaarse politie opgepakt en naar Hongarije overgebracht. LONDEN Scottland Yard heeft Donderdagavond het signalement van de voormalige politieman en kantoor bediende Reginald Christie, die reeds de sinistere bij naam van „De Landru van Brillington Place" heeft ont vangen, verspreid. De politie kamt alle goedkope pen sions in Londen uit, op zoek naar de sadist, die de lijken van vier vrouwen ingemetseld heeft in een smerige flat in West Side. Scotland Yard is tot de over tuiging gekomen dat Christie tot een speciaal type sadistische mis dadigers behoort. Men acht hem verstandelijk niet geheel toere keningsvatbaar. Ook meent men dat hij van tijd tot tijd ten prooi is aan hevige crises. Er wordt thans in geheel Groot- Bij de Deense scheepsbouwers Burmaister Wain, is een motorschip, de „Songhla", te water gelaten, van 10.000 ton. Het nieuwe schip is volgens de bouwers gebouwd naar een geheel nieuw systeem en zou een revolutie in de scheeps bouw betekenen. De nieuwe turbine-dieselmotoren van het schip zijn op een geheel nieuwe wijze gebouwd, waardoor het vermogen met 35 pet. werd vergroot, zonder dat de omvang van de motoren groter werd. De „Songhla" tijdens de eerste vaart. Brittannie op reusachtige schaal naar hem gezocht. Definitief is vastgesteld dat het vierde slachtoffer van de vrou wenmoordenaar een achttienjarig meisje is. Haar naam is nog niet bekend gemaakt. Het oudste slachtoffer is, naar thans is gebleken, de 45-jarige echtgenote van Christie. De Britse politie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de moordenaar, door waanzin overmeesterd, bij volle maan toe slaat. Dit leidt men af van de data, waarop de moorden naar men vermoedt zijn gepleegd. Maandag is het weer volle maan. Hoewel de Britse wet publi catie van foto's van verdachten, voordat zij voor het gerecht ver schijnen, verbiedt, is, in verband met het gevaar dat de moorde naar voor zijn omgeving kan op leveren, in alle Britse bladen ae foto van Christie afgedrukt. De politie onderzoekt thans op nieuw het huis, waar Christie heeft gewoond, om te zien of het nog een vijfde slachtoffer bevat. Mogelijk de 21-jarige Margaret Boyle, die sinds zes weken uit haar nabijgelegen woning vermist wordt. Een vrachtautobestuurder heeft inmiddels aan de politie mee gedeeld, dat hij Dinsdagavond te Preston (Noord-West-Engeland) een man heeft laten meerijden, die aan het signalement van de gezochte beantwoordde. LONDEN Koningin Eliza beth van Engeland heeft de hoge gasten, die de begrafenis van Koningin Mary zullen bijwonen, uitgenodigd op het kasteel Wind sor te logeren. Het zijn Koningin Juliana van Nederland, Koning Boudewijn van België, Kroonprins Olaf van Noor wegen en de Hertog en Hertogin van Brunswijk. GESNEUVELD IN KOREA 's GRAVENHAGE De rege ring deelt mede, dat tot haar leedwezen op 18 Maart 1953 in Korea gesneuveld is soldaat J. A. van Extel. De soldaat van Extel werd 5 December 1931 geboren. Hij was ongehuwd en woonachtig te Gemert. BERLIJN Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft Vrijdag bekend ge maakt, dat „een zeker aantal vij andige elementen" uit zijn amb tenarencorps is gearresteerd. Onder deze personen bevindt zich de directeur van de gevan genis te Ichterhausen. Men zou gepoogd hebben personen te be vrijden, die wegens spionnage en sabotage zijn veroordeeld. Over het aantal en de identi teit der arrestanten worden ver der geen bijzonderheden mee gedeeld. deeld wegens het begaan van „misdrijven op ambtelijk, econo misch en militair gebied". 3. Vrouweijke veroordeelden, ongeacht de haar toegemeten strafmaat. Personen, die tot meer dan vijf jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld, zullen kwijtschelding ont vangen voor de helft der opge legde straffen. Het amnestiebesluit geldt ook voor verscheidene andere groepen veroordeelden, die hetzij op vrije voeten worden gesteld, hetzij voor-de helft kwijtschelding van straf krijgen. Niet onder het amnestiebe sluit vallen personen, die tot meer dan vijf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens „tegenrevo- lutionnaire bedrijvigheid, het op grote schaal beschadigen van pu blieke eigendommen, roof of moord". Het Wetboek van Strafrecht der Sowjet-Unie zal worden ge wijzigd. LONDEN, 28 Maart. Radio- Moskou meldt dat de Sowjet- russische regering een amnestie heeft afgekondigd voor alle ge vangenen, die zijn veroordeeld wegens „misdrijven, welke geen groot gevaar voor de staatsveilig heid hebben opgeleverd". De tekst van het besluit werd Zaterdag op de voorpagina's van alle Russische dagbladen gepubli ceerd. Er wordt in verklaard, dat de Opperste Sowjet „het i.v.m. de consolidatie van het maatschap pelijke en politieke stelsel der Sowjet-Unie en de hogere wel vaart en het culturele ontwikke lingspeil van de bevolking niet noodzakelijk acht nog langer per sonen gevangen te houden, die misdrijven hebben begaan, welke geen ernstig gevaar voor de staatsveiligheid hebben opgele verd". Hieraan wordt toegevoegd dat het de bedoeling is betrokkenen in staat te stellen, „weer eervol werk te verrichten en nuttige leden der maatschappij te wor den." In het besluit worden de vol gende categorieën gevangenen genoemd, die speciaal voor vrij lating in aanmerking komen: 1. Degenen, die gevangenis straffen tot 5 jaar uitdienen. 2. Personen, die zijn veroor- Algemeen Overste Vrouwen van Bethanië In de op 25 Maart door Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers voor gezeten kiesvergadering van de Vrouwen van Bethanië te Bloe- mendaal is moeder Teresita Loeff tot algemene overste gekozen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1