Mau Man-beweging pleegt grote massamoord in Kenia Felle aanval van mr. Burger op houding K.V.P.-fraetie DKW ZATERDAG Kan de regering niet op het N.V.V. rekenen? DE KRONIEK VAN Nieuwe Britse troepen uit Engeland naar Afrika Accoord bereikt Nieuw Burgerlijk Wetboek Amerikaanse nota aan Naguib Belgisch strand wordt opgehoogd Oosterhuis tegen wijzigingen in het loonbeleid Congres Partij van de Arbeid Bedekte dreiging met anti-papisme Economie moet geleid worden" Palm-Zondag ZATERDAG 28 MAART 1953 Pagina 3 1 NAIROBI (A.P.) Leden van de Man Man hebben een overval gedaan op ten minste 200 leden van de Kikoejoe stam en hun gezinnen in Lari, dat op 16 km. van Nairobi is gelegen. Alle 200 leden werden vermoord. Het is de grootste massamoord, die de Mau Mau heeft georgani seerd sedert deze gevaarlijke beweging in de herfst van het vorige jaar haar terreur begonnen is. De nederzetting werd omstreeks middernacht door een groep van 300 tot 500 inheemsen aangeval len. Een uur later stond de ge hele buurt van woningen in brand. Tientallen gezinnen kwa men in de vuurzee om het leven. Zij die levend uit de vlammen wisten te vluchten werden ver moord. Alle slachtoffers behoor den tot het overheidspersoneel en de zg. Home Guards van de Ki- koejoe-stam. Men neemt aan, dat de moord is gepleegd door gere patrieerde Kikoejoes uit de Rift- vallei. Zij zijn tot de Mau Mau men. Maandag vertrekken op nieuw militaire eenheden uit Engeland naar Kenia. Het ver voer van de soldaten zal per vliegtuig geschieden. Tot nog toe is er 1 bataljon Britse militairen in Kenia. Dit kwam in October 1952 aan. Wanneer de komende week nog 2 andere zullen volgen is de totale sterkte 5500 man. De autoriteiten hebben verklaard, dat het karakter van het optreden van de Mau Mau veranderd is van een zuivere guerilla-activiteit in de bossen in openlijke aanval len op de dichtbevolkte gebieden. beweging toegetreden. Onder de waar de inheemsen wonen, die vermoorden bevindt zich ook de 1-,:: leider van de Kikoejoes, Loeka. Beden van de Mau Mau dron gen met voertuigen ook de stad Naivasja, 85 k.m. ten noorden van Nairobi binnen. Zij bestorm den het politiebureau, doodden vijf inheemse politiemannen en roofden ongeveer 50 karabijnen, machinepistolen en een grote hoeveelheid patronen. De Britse autoriteiten hebben onmiddellijk maatregelen geno- Het ziekenfondsconflict in België BRUSSEL, 28 Maart (A.N.P.). Vernomen wordt, dat na een bespreking met de minister van Arbeid en Sociale Zaken van den Daele, de Belgische ziekenfond sen een accoord hebben bereikt betreffende de hervorming van de ziekte- en invaliditeitsverze kering. Verwacht wordt, dat de waarschuwingsstaking, welke op 30 Maart a.s. zou worden afge kondigd in het Luikse industrie- en steenkolenbekken, thans zal worden afgelast. Tevens mag worden aangeno men, dat de staking der scheeps- herstellers in Antwerpen spoedig een einde zal nemen. Minister van den Daele heeft inmiddels ook een afvaardiging der vak bonden ontvangen en met deze van gedachten gewisseld over de invoering van het z.g.n. gewaar borgde weekloon. Dit houdt in, dat arbeiders steeds voor min stens een gehele week moeten worden aangenomen en niet, na slechts enkele dagen gewerkt te hebben, ontslagen kunnen wor den. Wenselijk geacht Een meerderheid van de vaste commissie voor privaat en straf recht uit de Tweede Kamer deelt ten volle de opvatting van de regering, dat totstandbrengen van een geheel nieuw Burgerlijk Wet boek wenselijk is. Het burgerlijk recht is inder daad op tal van punten verouderd. De meerderheid van de com missie acht het o.m. van belang, dat alle artikelen, ook die, welke in wezen niet verouderd zijn, zullen worden aangepast aan het moderne spraakverbruik. De commissie is het geheel met de regering eens, dat prof. Meijers de aangewezen figuur is om een nieuw burgerlijk wetboek te ontwerpen. CAIRO Jefferson Caffery, de Amerikaanse ambassadeur in Egypte, heeft medegedeeld, dat hij aan premier Naguib een nota van zijn regering heeft overhan digd. R.A.I.-gebouw wordt tijdelijk vergroot Met het oog op de grote belang stelling voor de 32ste R.A.I.-ten- toonstelling (van bedrijfsautomo bielen, 23 April t.m. 2 Mei a.s.) zal een tijdelijke driedelige hal rechts van het bestaande gebouw verrijzen met een oppervlakte van 6400 m2. De totale overdekte op pervlakte wordt daardoor 20.000 m2. De genoemde expositie wordt de grootste, die de R.A.I. ooit heeft georganiseerd. Nationaal China ontkent zeggenschap over troepen in Birma TAIPEH (Reuter). De Chinees-nationalistische regering heeft Vrijdag ontkend zeggen schap te hebben over de guerilla- strijders in' Birma. Een woordvoerder van de na tionalistische regering te Taipeh zeide dat de strijdkrachten, die van 1950 tot nu in Birma zijn gebleven, geen deel uitmaken van de strijdkrachten van nationa listisch China. trouw blijven aan het Britse ge zag, Kosten 10 millioen frs BRUSSEL, 27 Mrt. (ANP) Het gemeentebestuur van Heist en Knokke aan het Belgische Noordzeestrand, heeft besloten dit strand, dat door de vloedgolf van Februari zeer heeft geleden, te versterken en op te hogen. Hiertoe zullen zandzuigers uit het kanaal, dat toegang geeft tot de haven van Blankenberge, 200.000 kubieke meter zand ophalen. Van Blankenberge uit, zal dit zand door middel van een pijpleiding naar Zeebrugge worden geleid. Van hier zal het dan over een afstand van meer dan 3 km. op het strand bij Heist en Knokke worden aangebracht. Met de uitvoering van dit werk is een bedrag van fr. 10 millioen gemoeid. Record-aantal vluchtelingen uit Oosl-Duitsland BONN, 27 Mrt. (A.P.) Het aantal vluchtelingen uit de Rus sische Zone dat door de lucht naar West-Duitsland overgebracht wordt, heeft vandaag het record bereikt van 2116 per dag. (Van een onzer redacteuren) Om nog eens nadrukkelijk te onderstrepen dat men van socialistische zijde zeer sceptisch staat tegenover de jongste regeringsvoorstellen op sociaal-economisch gebied, kwam de voorzitter van het N.V.V. Vrijdagavond op het P.v.d.A.-Congres het zijne zeggen over de aan gekondigde huurverhogingen en belastingverlagingen. Zijn betoog richtte zich vooral tegen eventuele plannen om af te stappen van de geleide loonpolitiek. Als standpunt van het N.V.V. bracht de vakverbondsvoorzitter uiteindelijk drie combinaties van wensen naar voren: 1) Belastingverlagingen: Deze moeten rechtvaardig en rationeel zijn, ook ten goede komen aan de consument en als nevengevolg bewerkstelligen dat de koopkracht wordt vergroot; 2) Huurverhoging: Moet lagere huren voor nieuwe woningen mo gelijk maken, vergezeld gaan van het instellen van een overheids- fonds 'waarin een deel der ver hoogde huren stromen en gepaai-d gaan met volledige compensaties voor werknemenden; 3) Herstelkosten: Het vergoe den van door de watersnoodramp geleden schade mag in geen geval tengevolge hebben dat de sociale consolidatie-politiek wordt af geremd. Aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis zijn Vrijdagmiddag in Den Haag twee Ford-bestelwagens als geschenk van Curagao overgedragen door de heer N. Debrot, vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen in Nederland.. Na de overdracht bekijken de heer Debrot (links) en jhr. G. M. Verspyck, een der directeuren van het Nederlandse Rode Kruis een van de bestelwagens. Op Schiphol arri veerde Vrijdagmorgen de kapitein van de „Oranje", de heer H. W. Hemmes. De heer Hemmes heeft geruime tijd met pleuritis ziek gelegen in het buiten land. Kapitein Hem mes bij zijn aankomst begroet door: zijn dochter, Mejuffrouw T. Hemmes (2de van linksen genote. zijn echt- Tevreden over de regeringsvoorstellen inzake huurver hoging en werkgelegenheid is de Partij van de Arbeid niet. l\adat fractievoorzitter mr. Burger, op de tweede dag van het partijcongres, in een overzicht van de binnen landse politiek, de aanval op de confessionele partijen had hernieuwd, benutte Tweede Kamerlid Hofstra zijn toelichting op het sociaal-economisch program actuele vraagstukken aan kritiek te onderwerpen. om 99 „De kabinetsvoorstellen", aldus Hofstra, „bevatten elementen welke onze instemming hebben, maar aan de eis van een redelijk evenwicht wordt niet voldaan". Een der redenen van die ontevre denheid is, dat het bedrijfsleven meer geholpen zou worden dan nodig is. De P.v.d.A. staat daarom sceptisch tegenover belastingver lagingen. Mr. Burger betoogde, dat van andere zijde hardnekkig gepro beerd wordt de P.v.d.A. alleen verantwoordelijk te stellen voor de minder aangename kanten van de koers der regering. Zoals ook wel het succes van de laatste parlementsverkiezingen wordt toegeschreven aan bijkomstige successen van dit beleid. Het effect van die verkiezingen zag de socialistische fractievoor zitter gelijk de heer Vorrink gisteren - als een schok voor de confessionele partijen. De kan sen om „net tussen Oud en Drees in te blijven" waren verkleind en voor een vleugelbeleid naar gelang de situatie is steeds min der toekomst. Mr. Burger meent dat dit door professor Romme c.s. in het parlement slecht be grepen wordt. Een ander onaangenaam symp toom in de K.V.P.-politiek vindt de fractie-voorzitter der Partij van de Arbeid" het Roomser wil len zijn dan de Paus" betreffende het humanisme. Dit zou wel eens tot herlevend anti-papisme kun nen leiden. Spreker voorspelde dat de ge meenteraadsverkiezingen in Mei a.s. onder de gegeven omstandig heden een betekenis krijgt, en welke ver boven het plaatselijk belang uitgaat. Dan zou moeten blijken hoe zij zich vergissen die nog volhouden dat de doorbraak een vergissing en een misverstand is. Leuze bij de gemeenteraads- verkiezing dient daarom ook te zijn: „De strijd gaat voort". Mr. Burger bracht aan het slot van zijn toespraak nog de mid denstand en middengroepen ter sprake, daarbij te kennen geven de, dat hij niet kan geloven in de realiteit van de politiek, welke de Katholieke Volks Partij voor die bevolkingsklasen voeren wil. De heer Hofstra constateerde tot zijn genoegen dat de strijd om de betere betalingsbalans door Nederland gewonnen is, zij het ten koste van de hoge prijs van een niet onbelangrijk toegenomen werkloosheid. Bij de sociaal-economische po litiek moet de strijd tegen de werkloosheid dan ook voorop worden gesteld, zoals vrijwel alle politieke partijen erkennen. Hof stra vindt vermeerdering van koopkracht daarbij echter be langrijker dan bevordering van het bedrijfsleven. Wat de huurpolitiek betreft, de huiseigenaar mag slechts zoveel meer huur vragen als de geste gen kosten en lasten van zijn bezit vergen. Met andere woor den dus, de rest van de verho ging moet de overheid toekomen ter vorming van een eigen huur- fonds. De loonpolitiek moet al dus de socialistische economische expert, er één van geleide aard blijven. Sociale voorzieningen to lereren daarnaast niet ,een af schaffen van de door de midden- KOLENDAMP- VERGIFTIGING TE HASSELT MEPPEL Tengevolge van vergiftiging door kolendamp is de 67-jarige heer van de Vegt te Hasselt Woensdagnacht in de slaapkamer van zijn woning overleden. Zijn echtgenote is in ernstige toestand overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle. Toen Donderdagochtend het dienstmeisje van de familie ftan- belde, kreej» zij geen gehoor. Toen zij een uur later terug keerde. was evenwel nog nie mand op. De politie werd ge waarschuwd. Deze verschafte zich toegang tot de woning. In de slaapkamer trof men het echt paar. D heer v. d. Vegt bleek reeds te zijn overleden. Naar achteraf blijkt, móet men de avond tevoren reeds last van kolendamp hebben gehad. Het echtpaar en ook het dienst meisje hadden toen last van hoofdpijn. De "heer v. d. Vegt werd in April 1952 gepensionneerd als technisch hoofdopzichter in het waterschap „Hasselt en Zwart sluis". stand en bedrijfsleven fel-gecriti- seerde vereveningsheifing. Nu de watersnoodschade de schatkist opnieuw voor zware offers stelt, acht de P.v.d.A. de gevraagde millioenen belasting verlaging niet opportuun. De moeilijke positie van menige mid dengroepen wordt erkend, maar voor hun nood aangepakt kon worden, zou eerst het gehele vraagstuk van de middengroepen nader moeten worden bestudeerd. Inzake de belastingverlaging adviseerde Hofstra de volgende methode. Eerst nagaan of de schatkist een tekort kan lijden, zo ja. dan overwegen of belas tingverlaging belangrijker is dan openbare werken. Besluit men tot belastingverlaging dan ook vermindering van indirecte be lastingen en opheffen van de 5 pCt. consumptiebeperking. HOOGMISUITZENDING OVER DE TELEVISIE Proeven in Duitsland en in de Ver. Staten De eerste uitzending van een H. Mis door de televisie had in Duitsland plaats op Woensdag 25 Maart, het feest van Maria Bood schap. De uitzending geschiedde in de basiliek van Sint Gereon te Keulen en wel bij wijze van proef. In de sacristie van de basi liek was de Katholieke Duitse Televisiecommissie, onder leiding van de bisschop van Limburg, Mgr Wilhelm Kempf, bijeengeko men, teneinde zich een oordeel over de practische mogelijkheden van een uitzending van gods dienstige plechtigheden over de televisie te kunnen vormen. In de Verenigde Staten van Noord-Amerika zal op het Hoog feest van Pasen een plechtige pontificale Hoogmis over de tele visie worden uitgezonden. Kar dinaal Samuel Stritch, aartsbis schop van Chicago, heeft aan de Columbia Broadcasting Company vergunning gegeven de door hem opgedragen Hoogmis uit de ka thedrale kerk van Chicago over haar gehele net van televisiezen ders uit te zenden. Deze uitzen ding zal geschieden door middel van een mobiele televisiezender installatie, die buiten de kathe draal zal worden geplaatst. Spe ciale voorzieningen voor de ver lichting zijn niet nodig. DE HEILIGE WEEK van het Lijden begint morgen met de plechtigheid van de wijding der palmen, als de herinnering aan de intocht van de Zalig maker in Jerusalem: ..Hosan na de Zoon van David, geze gend Hij die komt in de vaam des Heren". Laat ons Chris tus met goede werken tege moet treden, ..Die verheerlijkt wordt temidden van Zijn hei ligen". Laat ons in de komen de dagen de zinrijke gebeden van de liturgie meevieren en het nrote program aanvatten dat. Paulus ons voorhoudt in het epistel: Broeders, laat in u dezelfde gezindheid loven, die er was in Christus Jezus. Goddelijk van weten, heelt Hij zichzelf vernietigd, door ge lijk te zijn aan de mensen. Hij was gehoorzaam tot, aan de dood. Hij was de Redder en Verlosser van Israël. Maar niet nlleen om toegejuicht, te wor den als een Koning, maar om zich te vernietigen aan 7iet Kruis. ..De heidenen verheer lijken Hem, ovenlijk als de Zoon van God", laten wij, als trouwe gelovigen, „ons met de engelen en de kinderen ver enigen en d,e Overwinnaar van de dood toegingen: Hosanna in de hoge". Palm-Zondag luidt de grote week van het Heilig Lijden in. Het program van Christus: kruis en lijden. Laat in ons dezelfde gezindheid leven, die er was in Christus Jezus. Lees en aanhoor, met die vermaning voor ogen, het heroe.mde lijdensverhaal van Mattheus, dat de Kerk ons morgen voorhoudt in de litur- aie van de Mis. En overweeg de grote daden van de Godde lijke Liider. Zün liefde tegen over Maria Magdalena. Zijn grootste liefdedaad aan de mensheid, door de instelling van het Allerheiligste Sacra ment. En de instelling van het Priesterschap. En dat aan de vooravond van Zijn lijden: het zijn ménsen, die Hem zullen doden. En bewonder om na te volgen! naast de deug den van naastenliefde en mensenliefde, die daaruit snreken. Zijn wilskracht, om de wil van de Vader te doen, zelfs op het vooruitzicht van marteling en miskenning. Zijn zachtmoedigheid tegenover Petrus en de zijnen, die niet één uur konden waken, Zijn zielegrootheid tegenover C.ai- phas en zijn rotgenoten, Zijn overgrote nederigheid bij de martelingen en beledigingen, die Hem werden aangedaan. Zjjn moed tegenover Pilatus en Herodus en hun beulen, en Zijn Godsliefde, om alles te aanvaarden, wat de Vader be schikte. Dat moeten we over wegen: zó heeft Hij geleden, zó heeft Hij een wereld van pijn en verachting, van hoon en haat doorstaan, om ons Zijn liefde te tonen èn ons een voorbeeld te zijn! De overwe ging van dit program zij ons een stuwende kracht, om waardige volgelingen van Christus te zijn, in een waar achtige geest van nederigheid en offervaardige liefde. S. (Advertentie) voorwiel-aandrijving 0 geruisloze motor alle dashboard-metera TERWIJL PROFESSOR ROMME, -niet zon- der succes, getracht heeft, in zijn rede op de laatste Partijraad de noodzaak van ka tholieke eenheid ook te verdedigen, door die een heid te beschouwen als een springplank naar wat hij een „katholieke doorbraak" noemde, wordt van nadere zijde getracht, de katholieke partij te dis kwalificeren op haar geschiktheid tot mederegeren! De Partijraadsrede van prof. Romme, d.d. 31 Janu ari, is door de watersnoodramp van 1 Februari, die lange tijd zoveel publieke aandacht opeiste, niet tot haar recht gekomen in de publieke be langstelling. Zij wordt nu, van verschillende zijden, weer in bespreking gebracht, direct en indirect, en er is'dus reden, om daar vandaag iets van te maken. Temeer, daar Romme op dit stramien heeft voortgeborduurd in zijn radiorede van 8 Maart jl. toen hij voor de microfoon sprak over De Politiek en de Katholieken sedert het herstel van de Hiër archie. En dan was er deze week de heer Dr Al, een katholiek in de P.v.d.A. die daar nog al eens naar voren wordt geschoven, en deze heer betoog de (jl. Donderdag, op een demonstratieve vergade ring van de verschillende Werkgemeenschappen in de P.v.d.A., aan de vooravond van het grote P.v.d.A.-congres) wij ontlenen zijn uitlating ditmaal maar aan het „Vrije Volk" dat de K.V.P. op het ogenblik door zijn (bedoeld zal wel zijn: haar - red.) confessionele eenzijdigheid minder geschikt is het land te besturen, dan de P.v.d.A ik ir *k bieden, om christelijke maatstaven te doen door dringen in andere milieux. Feitelijk is dit op zichzelf geen nieuwe gedachte. Zij werd onder ons, althans in de .leidende kringen der vroegere katholieke partij verdedigd en gepropageerd met de in het algemeen natuurlijk, juiste stelling, dat het program van de katholieke partij gebaseerd is op beginselen, die om hun innerlijke redelijkheid ook door niet-katholieken kunnen wor den aanvaard, 't Zijn de beginselen van het natuur recht, door God gegeven en in het hart van ieder mens gegrift. Men kan het met de stelling van prof. Romme, die eigenlijk niettemin altijd een stelling van de katholieke partij geweest is en zeker nog is, oneens zijn. Men kan dus zeggen, zoals prof. Duijnstee bereids in een artikel in de „Maasbode" deed, dat hier sprake is „van een ernstige overschatting van de plaats van de staatkunde in de beschaving". Natuurlijk moeten wij de rol van de staatkunde in dit- geval niet overschatten, maar onder schatten moeten wij haar in deze zin evenmin. Maar zeker kan niet ontkend worden en meer was feitelijk niet gesteld dat de samenwerking met anderen op staatkundig gebied in deze zin m o g e 1 ij k- heden schept Met open oog natuurlijk voor de noodzaak, om de begrippen politiek en godsdienst niet scheppen voor een meer christelijke samenleving. Romme sprak daarover ook in zijn rede voor de radio. Het herstel der Kerkelijke Hiërarchie heeft de mogelijkheden geschapen voor het zegenrijke sociale werk van mannen als Schaepman, Ariëns en Poels, dat consequent moest worden doorgetrokken en verdere vorm krijgen op politiek terrein! Wat een zegen is dit geweest voor de mens om als een goed christen te leven ook! Dat is toch wel de apostolische waarde van de politiek, daardoor werd in de praktijk bewezen, wat christelijke maatstaven in het openbare leven voor waarde hebben. Hier is inderdaad ook wel degelijk sprake van een doorbraak. Dat de politiek in het verleden tekort geschoten is, in haar zorgen voor betere sociale verhoudingen, ontkent Romme geenszins. Dit tekort is duur betaald. Maar omgekeerd zal een goede sociale politiek, gebaseerd op de christelijke normen, de waarheid van die normen doen uit stralen. Prof. Romme maakt in elk geval ernst van zijn zaak, waarop hij in zijn radiorede (over de politiek en de Hiërarchieviering dus) na der is teruggekomen. Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat iemand het oneens zou zijn met de verklaring van de katholieke staatkundige leider, „dat bij het voortschrijden van de emancipatie haar' werking zich moet verplaatsen van de positie te verwarren, ontkennen wij geenszins van het eigen katholieke volksdeel in het volks- Wat was de strekking van het betoog, dat prof. Romme op de Partijraad hield? De samenwerking met anderen op politiek ter- (de brede basis dus) zal de mogelijkheid apostolische waarden in de wijze, waarop het staatkundig bedrijf kan worden gevoerd. Zo staat het toch wel vast, dat katholieke staatkunde er aan kan meehelpen en zij heeft dat vele jaren geheel, naar de katholieke waarde voor ons gehele volk". Emancipatie moet niet alleen nemen, maar ook geven: „In de politiek bestaat dit geven in de verrijking van onze samenleving, door te bevruchten" en, zo zeide Romme, dat geven bestaat ook verder in „het ingieten van onze zede lijke beginselen in de mensen zelf, die met ons de samenleving vormen, in hun bewustzijn, in hun op vattingen, in hun gedragingen en leefregels". Hoe staat het nu met de kwestie van het katholieke isolement? Romme ziet dit thans aldus :„dat wij, zonder vergooiing van gezamenlijke politieke macht die voor de doorbraak van onze beginselen nog le vensnoodzakelijk is, gehouden zijn, door te breken met onze christelijke waarden en daarop gebouwde politieke inzichten en denk beelden naar al onze medeburgers" Tegenover deze opvattingen, die men niet slaafs behoeft te onderschrijven, maar toch op zijn minst genomen respecteren kan, steekt de opmerking van Dr Al, welke wij in de aanvang noemden, armzalig af. Zij is bovendien feitelijk onjuist. De zgn. confessionele eenzijdig heid van de KV..P zwakt meer en meer af, maar aan de andere kant, met name aan de zijde van de P.v.d.A. demonstreert zich steeds feller een politieke eenzijdigheid, die haar voor het bestuur van het land steeds meer ongeschikt maakt.... De katholieken zullen hun apostolische taak in de politiek des te beter kunnen vervullen, als zij een sterke positie innemen, m.a.w. als zij eendrachtig blijven. Katholieke doorbraak dus? Zij is feitelijk niets nieuws, zeiden wij al. Zij was al geruime tijd in gang en het was prof. dr. Gielen die onlangs betoogde, dat de katholieken in de P.v.d.A. van een verkeerd standpunt uitgaan, wanneer zij b.v. de beroemde filosoof Maritain als profeet aanvaarden voor hun leer. Want, aldus de oud- minister, Maritain verdedigt de doorbraak wel, maar dan onder katholieke leiding, en vooropstel lend dat de gehele katholieke zedenleer de grond- metterdaad gedaan! om de voorwaarden te daarin wetgeving en bestuur met onze beginselen slag van het politieke handelen moet zijn!!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3