NOORDHOLLANDSj 160.000 arbeiders vonden nieuw werk Nadert einde van Koreaanse oorlog? Meer leden in gemeenteraad op aanwijzing van B. en W. In vier en een half jaar 7 milliard geïnvesteerd Toestand hij opnieuiv critiek Communistische relletjes in Italië Dagblad voor Alkmaar en omgeving Tot 1957 zijn nog 9 milliard nodig Drie vliegtuigen neergestort Compromis-voorstel van Tsjoe-en-lai MINISTER BEEL GRIJPT IN Candidaten kunnen zich melden ter secretarie Spoedige opgave doorslaggevend In Rampenfonds millioen Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per RHV week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.BSBS familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God U ,l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 31 Maart - 48e Jaargang Nr. 12742 (Van onze parlementarie redactie) In de afgelopen vier en een half jaar heeft de industriali satie van Nederland belangrijke vorderingen gemaakt. Door de Nederlandse industrie werd in die periode voor ruim zeven milliard (in prijzen van 1952) geïnvesteerd in gebouwen, machines en andere kapitaalgoederen, waardoor de werkgelegenheid belangrijk werd vergroot. Van midden 1948 tot eind 1952 steeg het aantal tewerk gestelde personen met ongeveer 135.000, d.w.z. met 9 pet. Aangenomen mag worden, dat de thans beschik bare apparatuur de plaatsing van nog ongeveer 30.000 andere arbeidskrachten toelaat. In deze periode van krachtige industriële ontwikkeling steeg ook de arbeids productiviteit tot het vooroorlogse peil. te komen en de risico's van nieu we investeringen te verminderen, hetgeen de winstverwachtingen eveneens verbetert. Verder denkt de minister aan nog andere maat regelen, die de financieringsmoei lijkheden bij waardevolle indus triële projecten kunnen helpen oplossen, terwijl hij zich tevens Voor een-groot deel van de pro ductieverhoging het indexcijfer van 1952 bedroeg 134 ten opzichte van 1948 werd afzet in het buitenland gevonden, de omvang van de industriële uitvoer steeg in 1952 tot circa 280 pet. van het in 1948 bereikte peil. Dit heeft de minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra, in een industria- lisatienota, de vierde sinds de be vrijding, aan de Tweede Kamer medegedeeld. Voor de eerstkomende jaren tot en met 1957 moet voor ongeveer 75.000 nieuwe arbeidskrachten, on geveer 1/3 van de natuurlijke aan was der beroepsbevolking, nieuw emplooi gevonden worden in de industrie. Rekening houdende met de omvangrijke investeringen, die nodig zullen zijn om de verdere stijging van de arbeidsproductivi teit op te vangen en het bestaande apparaat te vervangen en te mo derniseren, zal het scheppen van deze industriële werkgelegenheid een investering van rond negen milliard gulden vragen. Dit betekent, aldus minister Zijlstra, dat het gemiddelde inves- terngsvolume per jaar in het nieuw industriële vijfjarenplan ongeveer op dezelfde hoogte zal moeten liggen als in 1951 werd bereikt. Dit zal een zware taak voor ons land betekenen, o.m. om dat de winstverwachtingen voor nieuwe investeringen door grotere weerstanden op de binnen- en buitenlandse markten lager ge steld moeten worden en de aan de investeringen verbonden risico's groter dan te voren zullen zijn. Om het bedrijfsleven de helpen de hand te -reiken stelt de over heid zich voor, de vooruitzichten voor nieuwe investeringen in de industrie, wat de afzet der toe nemende productie, de rentabili teit en het risico betreft, voor zo ver dit in haar macht ligt; middels de onlangs aangekondigde wijzi ging in de belastingheffing te ver beteren. Belastingfaciliteiten zul len de bedrijven in staat moeten stellen tot een hogere netto-winst Twintig doden Drie vliegrampen hebben, naar gisteren bekend is geworden, twintig mensen -het leven gekost. Een Viking van de Central Afri can Airways stortte Zondag neer in Tanganjika, uit Nairobi op weg naar Zuid-Rhodesia. Alle dertien inzittenden kwamen om het leven. Op de Azoren stortte Zondagmid dag een Amerikaanse B-29 neer. Van de 15 inzittende militairen werden er 6 gedood en 9 gewond. Tenslotte verongelukte gisteren bij Rosee een Thunderjet van de Belgische luchtmacht. Het toestel zou door de storm zijn neergetrok ken. De piloot kwam om 't leven. „OMMELANDEN" MOET 51 ARBEIDERS TERUGNEMEN GRONINGEN De Commis sie van arbitrage heeft uitspraak gedaan in de hoger-beroep aan vrage van „De Ommelanden naar aanleiding van de uitspraak van de dispensatie-commissie. De Commissie van Arbitrage heeft thans bepaald, dat heden middag om 2 uur 51 arbeiders zich bij „De Ommelanden" die nen te vervoegen en om 3 uur te werk moeten zijn gesteld. De Ommelanden had voor 55 arbeiders dispensatie aange vraagd. voorstelt bijzondere aandacht te besteden aan alle factoren, welke nieuwe industriële initiatieven kunnen bevorderen en de concur- rentie-positie van nieuwe, zowel als bestaande bedrijven zo gunstig mogelijk kunnen maken. Minister Zijlstra constateert in zijn nota, dat de uitbreiding van de industrie in de periode 1948 1952 o.a. is bevorderd door de handhaving van een loon- en prijspeil, dat in staat stelde de strijd tegen de buitenlandse con currentie vol te houden, de op heffing van invoerbeperkingen in het buitenland en de totstandko ming van de Europese Betalings unie. In de Industrialisatie-nota, een boekwerkje van 79 pagina's wordt voorts een uitvoerig overzicht ge geven van de maatregelen van de overheid in de jaren 1948-1952 om de uitvoering van nieuwe pro jecten te bevorderen zoals de credietverlening door de Herstel- bank (ongeveer 25 pet van het totaal), de subsidie voor Toege past Natuurwetenschappelijk On derzoek in 1948 2, in 1952 4 mil- lioen; in 1938 en 1939 maar f 200.000), en de bevordering van het nijverheidsonderwijs (in 1951 33.300, in 1939 18.500 leerlingen) en het leerlingenstelsel (in 1939 2000, thans 13.000 leerlingen). Gewezen wordt voorts op de industriespreiding waardoor b.v. in Zuid-Oost-Drente voor 3000 arbeidskrachten werk werd ge vonden. De Westerstorm die gisteren over ons land woedde, deed in de door de watersnood getroffen ge bieden opnieuw de schrik om het hart slaan. Gistermiddag was de toestand bij Stavenisse zeer cri tiek. Het water spoelde er reeds over de dunne rij zandzakken die op het ogenblik de dijk vormt. De waterstand was door de opstuwing van de wind hoger dan normaal. Men slaagde er slechts met man en macht in de dijk te behouden en hoopte hierin ook vannacht te kunnen slagen, nu het opnieuw springtij is en een halve meter meer water werd verwacht dan op de getijtafels van de Rijks waterstaat staat vermeld. Geluk kig ging tegen de avond de wind liggen. Ook de toestand van de Schouw- se dijk werd critiek geacht in ver band waarmede de waarn. burge meester van Noordgouwe terug keer van geëvacueerden naar zijn gemeente ernstig ontraadde. De storm dwong gistermiddag de loodsdiensten bij IJmuiden en Hoek van Holland tijdelijk te sta ken. Het beruchte stroomgat in de Battenoordse dijk bij Herkingen dat kortgeleden werd gedicht heeft de nieuwe aanval van wind en water doorstaan. Men was gis teren de gehele dag doende met bulldozers het zand van de hogere dijkgedeelten naar de gevaarlijke plaat te verschuiven. Het werk werd in de afgelopen nacht met hulpploegen voortgezet. Op andere plaatsen betrokken speciale dijk- wachten hun post, maar de man nen van Waterstaat waren vol vertrouwen. In de nacht van Zondag op Maandag is de toestand ook bij Ouddorp en Stellendam critiek geweest. Hier en daar sloeg het water over de provisorisch her stelde dijken. Verbeten werkend wist men erger te voorkomen. Er komen ook optimistische ge luiden uit het rampgebied. In de polder Dreischor op Schouwen- Duiveland draait het gemaal weer en zal het water per dag 10 cm gaan zakken waardoor aan de droge corridor tussen beide eilan den binnenkort weer 1100 ha kan worden toegevoegd. De Dijkwater- polder bij Zierikzee is drooggelo- pen: opnieuw 60 ha winst. Ook de verbinding tussen Zeeland en Noordbrabant is weer in zoverre hersteld, dat het weggedeelte Kortgene-Krabbendijke voor het verkeer is opengesteld. In Washington staan de kersenbomen in volle bloei. Zij inspireerden de United Press-fotograaf Ed Alley tot het maken van deze fotc waarvan hij het „productie-proces" nauwkeurig beschreef: „het was een opname van vijf minu ten; ik had mijn camera ingesteld op 30 meter, met diafragma F 11. Ik liep vanaf mijn camera 30 meter naar voren, telkens na ongeveer drie meter een blizlamp afstekend. Hierbij gebruikte ik liegen lampen. Daarna stelde ik opnieuw in, nu op 3 meter, diafragma F 32, en schoot nog drie lampen af. Ik gebruikte dus 12 lampen bij deze opname". TOKIO, 30 Maart (A.P.). De premier van Communistisch China Tsjoe en-I,ai heeft vandaag een compromis oplossing aangeboden voor het netelige vraagstuk van het repatriëren van de Koreaanse krijgsgevangenen, de enige kwes tie die een wapcnstilstandsover eenkomst in de weg staat. Tsjoe heeft voorgesteld dat bei de partijen' de gevangenen die zulks wensen naar huis zullen zenden en de andere sturen naar een neutrale staat „teneinde een rechtvaardige oplossing van de kwestie van hun repatriëring te verzekeren". Het aanbod van Tsjoe kwam via Radio Peiping. Tsjoe-en-Lai verklaarde letter lijk; „Er is geen sprake van een prijs geven van ons beginsel, dat de krijgsgevangenen na het tot stand komen van een wapenstil- ROME, 30 Maart De Italiaan se Communistische partij, met 2 millioen leden de grootste aan deze zijde van het IJzeren Gor dijn, heeft de aanvaarding van de nieuwe kieswet door de Italiaanse Senaat aangegrepen om in het gehele land onlusten te verwek ken die als de ernstigste worden beschouwd sedert 1948. Aan hun oproep tot een alge mene staking werd vooral in de industrie en de transportbedrijven op vrij grote schaal gehoor gege ven o.a. in de Turijnse Fiat-fabrie ken. Op vele plaatsen werden de monstraties gehouden waartegen politie en leger in het geweer kwamen en rake klappen uitdeel den. In Genzano, een communistisch bolwerk vlak bij Castel Gandolfo, werd een politic-officier gewond; in Venetië vluchtten communisti sche betogers een kerk binnen en vielen vele gewonden; in Udine moesten twee demonstranten in een ziekenhuis worden opgeno men; in Bari trachtten de roden de installaties van een fabriek te vernielen; in Turijn werden de communistische senatoren Castag- no en Negarville gewond; in Reg- gio Emilia gebruikte de politie traangas en vielen eveneens ge wonden. De hardnekkigste relle tjes deden zich voor in Rome, waar in verband met de Goede Week vele pelgrims vertoeven. Onder dekking van het duister kwamen gisteravond door commu nisten opgestookte menigten in beweging. De politie zette alle wegen naar het hart van de stad af. In totaal werden 1000 demon stranten gearresteerd. De politie die in haar rode jeeps van het ene bedreigde punt naar het andere raasde, trad hardhandig op. Vier persfotografen: Torrisi van Strijd tegen de Man-Man NAIROBI. En legerpatrouille heeft Maandag negen leden van de Mau Mau doodgeschoten ten Noorden van Nairobi. Allen had den deelgenomen aan de jongste massamoord. De eerste militaire versterkin gen komen vandaag uit Engeland in Kenia aan. In totaal komt er ongeveer 1400 man. De Mau Mau zal dan bestreden worden, door ongeveer 3400 Britten en 3500 man inheemse troepen. NIEUWE BEPERKING VAN FRANSE INVOER PARIJS De Franse minister van Economische Zaken, Buron heeft bekend gemaakt. dat Frankriik wegens zijn ongunstige betalingsbalanspositie in de ko mende 6 maanden ziin invoer met 84 millioen dollars zal beperken. Hiervan zal de beperking van de voedselinvoer 5 millioen dollars per maand bedragen. Deze be perking heeft voornamelijk be trekking op de invoer van vlees uit Denemarken en Nederland. (Van onze Haagse redactie 's-GRAVENHAGE, 30 Maart - Terwijl de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen in het gehele land in volle gang is, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Bèel, besloten tot een ingrijpende verandering in de wijze tvaarop de gemeentelijke vertegenwoordigingen in het vervolg zullen tot stand komen. De strekking van deze wijziging, welke bereids in het Staatsblad is opgenomen, is, dat het geldende kiessysteem onveranderd blijft fun geren, maar dat in alle gemeenten de raadscolleges op basis van het huidige aantal leden worden uitgebreid met een vierde, dat evenwel niet krachtens verkiezing, maar krachtens aanwijzing van B. en W. zitting zal hebben. In een bijeenkomst met de par lementaire redacteuren, die hier toe vanmiddag in de werkkamer van de minister, het bekende „To rentje" waren bijeengeroepen, heeft minister Beel de redenen uiteen gezet waarom de regering op zijn voordracht tot deze bijna spectaculaire kieswetwijziging heeft besloten. De voornaamste overweging is wel geweest, dat de geldende pro cedure welke nooit geheel naar wens heeft gefunctionneerd, voor de huidige tijd als ondoelmatig en verouderd moet worden be schouwd. Niet enkel, aldus de mi nister, komen de candidatenlijsten veelal tot stand in besloten kring en buiten de bemoeienis, het me deweten en de sympathie van het gros der kiezers om, het grote nadeel van het huidige systeem is ook, dat nu tienduizenden kiezers die niet tot een bepaalde groep behoren of die als partijloos kun nen worden beschouwd, verplicht zijn hun stem uit te brengen op candidaten die niet hun voorkeur genieten; het zuivere democrati sche beginsel ljjdt hierdoor grote schade en het respect voor de ver gen. De wet van Houten, bijlage III, art. 28, verschaft daartoe de mogelijkheid. Bedoeld wetsartikel laat toe de gekozen gemeentera den door een stelsel Van aanwij zing of coöptatie uit te breiden wanneer bijzondere omstandighe den hiertoe aanleiding geven. (Vervolg op pag. 5) TITO WEER THUIS Maarschalk Tito is Maandag na zijn vijfdaags bezoek aan Enge land in zijn land teruggekeerd. Te Split, waar zijn schip binnen liep, viel hem een uitbundige ont vangst ten deel. Associated Press, Ascani van Uni ted Press, Esposito van Interna tional Newsphotos en Verdiani van Keystone werden tegen een muur gezet, met gummistokken afgeranseld en tenslotte als zak ken aardappelen in een jeep ge smeten. Torrisi raakte ook zijn camera kwijt. De politie motiveerde een en ander met de vrees voor vergel dingsmaatregelen van de commu nisten als foto's van het politie optreden zouden worden gepu bliceerd. Het pak ransel dat Tor risi kreeg was het zwaarste dat enig fotograaf van A.P. de laatste jaren heeft moeten incasseren, merkte de A.P. correspondent in Rome laconiek op. SPIONNAGE-PROCES IN BAZEL De 23-jarige Zwitsers Kupfer- schmidt en Eiber zijn Maandag te Bazel op beschuldiging van econo mische en militaire spionnage ten behoeve van de Sowjet-Unie tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij hadden gepoogd de re sultaten van wetenschappelijke onderzoekingen, die gedeeltelijk van militair belang waren, aan de Russen bekend te maken. Eiber had als employé bij een indus triële onderneming te Bazel inzage van de stukken. De inhoud gaf hij tegen betaling van aanzienlijke sommen door. Adenauer in Mei naar Londen Bondskanselier Adenauer zal in Mei een bezoek aan Engeland brengen, zo wor.dt van gezagheb bende zijde te Londen vernomen. Op 14 Mei zal hij een rede houden voor het Internationale Persinsti tuut. Verwacht wordt, dat hij ook Eden zal ontmoeten. Ex-koning Peter bezocht ons land Ex-koning Peter van Joegosla vië is gistermiddag met zijn secre taris in het K.L.M. lijntoestel naar Parijs teruggekeerd. Vrijdag j.l. arriveerde de vroegere monarch in ons land voor een privé bezoek. Het bezoek van ex-koning Peter heeft geen verband gehouden met de zaak tegen een Amsterdamse textielkoopman, die verleden jaar in Lugano werd gearresteerd ver dacht van oplichting voor grote bedragen, aldus het A.N.P. tegenwoordigende organen gaat er door teloor. Wijziging der wet van Houten De minister wees op de pogin gen, welke juist in de afgelopen jaren in het werk zijn gesteld ten dele voortkomend uit het par ticuliere initiatief om de reeds lang gevoelde nadelen op te hef fen door het oprichten van wijk raden. jeugdraden en dergelijke. Sommige gemeenten overwegen ook sinds enige tijd bepaalde ini- tiatieven, o.a op publicistisch ter rein, om de belangstelling voor het werk der gemeenteraden te stimuleren en de burgerzin aan te kweken. Al deze vormen van vernieu- j wing zijn door de minister ernstig en langdurig bestudeerd, maar zij kwamen hem onvoldoende voor. De kern van de moeilijkheid, die ligt in de wijze waarop de raden in de practijk worden samenge steld, wordt er immers niet door opgelost. Daarom heeft de minister be sloten, de kieswet zelf te wijzi- De minister-president en onderkoning van Jemen, Prins Seif el-Islam Hassan, bezocht de internationale automobieltentoon- stelling te Frankfurt. Daar ontdekte hij een vracht-passagiers autootje, dat hem bijzonder geschikt leek voor het gebruik in zijn land, met zijn uitgestrekte droge vlakten en woestijnen. stand in Korea op vrije voeten gesteld en naar hun landen van herkomst teruggezonden moeten worden. Wij geven niet toe, dat er onder onze krijgsgevangenen zijn, die niet teruggezonden zou den willen worden. Doch wij hebben deze nieuwe stap gedaan, omdat het tot stand brengen van vrede en veiligheid in het Verre Oosten en in de ge hele wereld verbonden is met een beëindiging van de bloedige Ko reaanse oorlog en een vreedzame regeling van het Koreaanse ge schil". Woordvoerders voor generaal Mark Clark, geallieerd opperbe velhebber voor het Verre Oosten, hebben verklaard: „Wij onder schatten de verklaring niet. Maar het is een communistische radio uitzending". De reactie in Washington was gunstig hoewel behoedzaam. Op het hoofdkwartier, van de V.N. in New York heerste voor zichtig optimisme; de Britten noe men de verklaring van Tsjoe-en- Lai „zeer bemoedigend". Op de Japanse beurs veroorzaakte zij de scherpste daling sedert de oorlog. Het Amerikaanse leger plaatste in het afgelopen jaar voor 300 mil lioen dollar aan bewapeningsor ders in Japan. De Britse ambassadeur in Mos kou, Sir Alvary Gascoigne werd vandaag met spoed naar Londen ontboden voor dringend overleg, naar men vermoedt met het oog op de ontwikkeling in Korea als mede om verslag uit te brengen over het jongste Russische „vre- des-offensief". Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Chinese communisten vanavond verzocht te Panmoendjong de „constructieve voorstellen" ter ta fel te brengen, die zij bezitten ter regeling van de kwestie van de repatriëring dér Koreaanse krijgs gevangenen. KONINGIN JULIANA NAAR ENGELAND H. M. Koningin Juliana is gis teravond om 18.40 uur met de re- gerings-Dakota van het vliegveld Soesterberg naar Engeland ver trokken. Het gevolg van Hare Ma jesteit bestaat uit haar adjudant- generaal vice-admiraal tit. N. A. Rost van Tonningen en haar hof-, dame mevr. Repelaer van Driel. Zoals bekend zal de vorstin van daag tegenwoordig zijn bij de bij zetting van het stoffelijk over schot van Koningin Mary. De Koningin kwam om 19.45 Engelse tijd op het Londense vliegveld Northolt aan, waar zij werd begroet door de Hertog van Edinburg. Zij ging daarna per auto naar Windsor Castle, waar ook Koningin Elizabeth, Koning Boudewijn van België en Konin gin Frederika van Griekenland hun intrek hebben genomen. Nieuwe hoofdredacteur „Het Binnenhof" 's-GRAVENHAGE. De aan deelhouders van de N.V. dagblad „Het Binnenhof' hebben gister middag de heer F. J. Plug be noemd tot hoofdredacteur. De heer Plug is op 25 Augustus 1911 te Wateringen geboren. Na zijn gymnasiale opleiding koos hij aanvankelijk een studie voor het onderwijs. Op 15 Augustus 1934 trad hij in dienst bij de redactie van de Nieuwe Delftse Courant, vanwaar hij later naar de Resi dentiebode overging. In 1946 werd de heer Plug tot chef-redacteur van „Het Binnenhof" benoemd. Op 1 Juli van het vorige jaar volgde zijn benoeming tot waarn. hoofdredacteur. 's-GRAVENHAGE, 31 Mrt. Voor het Nationaal Rampen fonds is tot nu toe 87,9 mil lioen gld. bijeengebracht. Om administratief-techni- sclie redenen is de op brengst van de radio-actie „Beurzen Open. Dijken Dicht" hierbij nog niet in begrepen. Zaterdag was de stand van het Rampenfonds 87,4 millioen gld. Maandag kwamen in Rotterdam 80 colli, samen ruim 23.000 kg thee voor de slachtoffers van de wa tersnood aan, een geschenk van de regering van Pakistan. Een concert ten bate van het Rampen fonds, op initiatief van de Neder- landse operazanger Gerard Groot die in Mannheim werkt, gege ven door enkele krachten van het Nationaal theater Mannheim, bracht 1200 D.M. op. De verkoop van de „Walersnoodpenning" van prof. Wenckebach heeft de eerste maand na haar verschijnen f 9000.- opgebracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1