Nieuwe veiling in 1954? Algemene vergadering L.T.B. kring Alkmaar SCHA aan is een KADI Ons Belang60 jaar AGENDA Heel Bergen huldigt dokter van (leider CHRISTIE GEPAKT EEN ADVOCAAT E. H. HOFSTEDE Vergadering Alkmaar se Exportveiling Heffing voor bouwfonds 1 jaar geprolongeerd 40-jarig jubileum Voor 40 jaar 2 interessante demonstraties op onze parterre Jumbo zig-zag s teek-apparaat P.Z. plastic zolen VROOM DREESMANM Heeft de kruidenteelt hier een toekomst? Comité gesticht Probleem rond de emigratie Geen zekei in toel Oost-Flev krijgt West- programr - 'uarina 2 DINSDAG 31 MAART 1953 ALKMAAR De afdeling Alkmaar en Omstreken van de Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurantbedrijven „Ons Belang" vierde gisteren haar 60-jarig bestaan. In zijn voorwoord van het feestprogramma wees burge meester mr. H. J. Wytema op de betekenis van het café en restau rantbedrijf in het maatschappelijk verkeer en op de goede contacten, die de jubilerende afdeling heeft met het gemeentebestuur, waar mee steeds in een goede sfeer werd samengewerkt. Dps middags hield de jubile rende afdeling een receptie in het Wapen van Heemskerk, waar een dertigtal fraaie bloemstukken het geheel een feestelijk aanzien gaf. Namens het hoofdbestuur van de Landelijke Bond kwam de vice-voorzitter, de heer W. Maré de gelukwensen aanbieden; na mens de Horecaf waren het de heren J. A. Dalloyaux en N. D. Teunissen, namens de afd. Den Helder de heren A. Lensen en J. Kreuger. Namens V.V.V. Alcma- ria kwamen de heren W. Schmidt, vice voorzitter en mr. M. v. Schouwenburg de vereniging complimenteren, onder aanbie ding van een bloemstuk. Namens de K. v. K. kwam de heer Hols- muller, en namens het G.A.B. de hqer Schroots. De heer Maré betoogde in zijn toespraak, dat het fundament van de jubilerende afdeling, die de 6de was in den lande,"wel goed geweest moet zijn en bracht de afd. Alkmaar dank voor haar steun gedurende die 60 jaren aan de Bond verleend. De heer Len sen bood namens de Helderse af deling een schilderij aan van de Helderse zeeschilder Jaarsma, de heer A. v. Geelen, Inspecteur van de Amstelbrouwerij kwam met een tweetal ingelijste groepsfoto's. Van de burgemeester en de Com missaris van Politie waren schrif telijke gelukwensen binnengeko men, naast vele telegrammen en bloemstukken uit den lande, tot uit Brabant en Friesland. Des avonds hield de voorzitter van het diamanten „Ons Belang", de heer C. Brouwer in een fees telijke bijeenkomst een herden kingsrede, waarin hij de na-oor- Advertentie) die mooi en glad en bij de dames zeer geliefd is. wordt verkocht bij de Firma Th. Kraakman Zoon aan de Platte Steenenbrug 114 (Ver- dronkenoord) tegen de prijs van f4.75 en f4.30 per grote maathoudende fles. Tot eind April krijgt U er een minia tuurflesje bij cadeau. U kunt ook telef. bestellen (2604). logse opbloei van de afdgling schetste en het uittreden van de verlofhouders memoreerde, wier belangen niet parallel liepen met die der vergunninghouders. Voor het dienen van de gemeenschap pelijke belangen waren er ten slotte nog de Middenstandsbon den en de V.V.V. Spr. wees in dit verband ook op het belang van Alcmaria V.V.V. voor het café en restaurantbedrijf en wekte zijn bedrijfsgenoten op, om V.V.V. te steunen door hun lidmaatschap. Hij bracht tenslotte allen dank voor hun belangstelling en ge lukwensen. (Advertentie) Ik liep al jaren met hoofdpijn, d'r kon geen lachje meer af. Nu heb ik 'n bril van HOF STEDE. Fijn hoor! Opticiën, Langestr. 61, Alkm. Sin- der DINSDAG 31 MAART Bioscopen: VICTORIA: Sprong in het hellevuur, 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: ging Guns, 14 jaar. REX: Morphine, gesel mensheid, 18 jaar. HARMONIE: Casablanca. Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, apotheker J. v. d. Mark. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM ALK MAAR: Jonge Nederlandse schilders „Start". Geopend: tot en met 12 April: werk dagen 10—12, 2—5 en 7—9; des Zondags 25 uur. GULDEN VLIES: Scapino Bal let (8 uur). St. Adelbertvereniging herdenkt Herstel Kerkelijke Hiërarchie ALKMAAR De afdeling Alk maar van de St, Adelbertvereni ging zal op Dinsdag 21 April a.s. een bijzondere vergadering be leggen waarin het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie zal wor den herdacht. Prof. dr. L. G. J. Verberne zal op deze vergadering het woord voeren. Ook buiten de kring van de leden zullen uitnodigingen worden verzonden. De vergade ring vindt des avonds om 8 uur plaats in de grote zaal van hotel „Victory". BERGEN Dokter van Gel- voerde der heeft zijn 25-jarig ambtsju bileum gevierd. Een grote schare Bergenaren heeft hem bij de vie ring van dit jubileum een hulde gebracht, die getuigde van de grote sympathie, die heel Bergen hem toedraagt. Daarvan getuigde het grote aantal personen, dat de receptie bezocht, daarvan getuigde ook 't geschenk, dat door de heer J. Martin, voorzitter van het werk comité werd aangeboden: een encyclopedie Britannica, een en veloppe met inhoud, en bloemen voor mevrouw. Woorden van dank en hulde spraken burgemeester dr. W. Huygens, ds. Bekius, mej. Schaap namens moeders en baby's, de heren A. M. de Lange voor het Rode Kruis, S, van Wonderen namens „Tuin- en Oostdorp", de Vries voor het Witte Kruis, C. Ellis voor het Wit-Gele Kruis, 'B. Min namens de Rode Kruiscolon- ne en hij bood de jubilaris 'n miniatuur Rode Kruisauto aan, gevuld met bloemen. De heer Klaassen las een brief voor var, Pastoor van Beers, ds. Scholten Eindstand Rampenfonds f 120.115.26 ALKMAAR De eindstand van het Rampenfonds is in Alk maar f 120.115,26. het woord, zuster de Grauw namens de R.K. Wijk verpleging en dr. Poot, die dr. v. Gelder huldigde als collega en ais de stimulator van de werk gemeenschap en de gezamenlijke apotheek. De jubilaris bracht Van de heer G. Schooneivil ALKMAAR. Zaterdagmor gen werd de heer G. Schoonewil met echtgenote op het hoofd kantoor van W. F. Stoel en Zn.'s bouwmateriaalbedrijf N.V. gehul digd met zijn veertig-jarig jubi leum. In de keurig versierde ont vangkamer werd de jubilaris toe gesproken door ir. W. F. Stoel, die in zijn toespraak de afge lopen veertig jaren van de jubi laris in herinnering bracht. De prettige omgang met men sen. ziin voorbeeld van werk zaamheid en ziin goede humeur brachten de aangename banden met de afnemers. Ook de moei lijke momenten in de oorlogs jaren kwamen in herinnering. Namens de Vereniging van Handelaren bood de heer Stoel de oorkonde en de verguld zih e- ren medaille aan. Van de commissarissen ontving de jubilaris een geschenk onder couvert. De heer J. Poll, als oudste col lega. memoreerde in ziin toe spraak de komische gebeurtenis sen. Namens het personeel en directie bood hii de jubilaris een armbandhorloge. smeedijzeren bijzettafeltjes en een wandkastje aan. Namens de vertegenwoordigers sprak de heer Delissen. die ook alle waardering had voor het werk van de heer Schoonewil en hoopte over tien iaar het gouden jubileum te kunnen medemaken. De heer Buitenhuis, die het woord voerde namens de filiaal houders. dankte de iubilaris voor de steun, die zij iuist in de moeilijke jaren hebben mogen ontvangen. De heer Schoonewil dankte daarna de sprekers voor de vele aangename woorden en de prach tige geschenken. In de afgelopen veertig iaar, die met grote snel heid ziin voorbij gegaan, is er steeds een prettige verstandhou ding geweest en laten we ver trouwen dat dit zo mag bliiven, tot een nog grotere bloei van het bedrijf. De receptie die daarna volgde in de bovenzaal van café Tom werd door tal van vrienden en relaties bezocht. Dat de heer Schoonewil ook gezien is bij de collega-handelaren bleek wel uit de bloemenhulde en felicitaties die waren binnen gekomen. In ons blad van 31 Maart 1913 lazen wij: VILLA PARK Naar wij vernemen schijnt men voor nemens te zijn op het terrein van de voormalige renbaan te Bergen een achttal villa's te doen bouwen. Voorwaar geen kleinigheid indien men in aanmerking neemt dat het aantal uitgevoerde bouw plannen reeds zo groot is. OM HET HARDST! Te Hendon hebben Maandag Collardean en Verrier, twee vliegers, om het hardst ge vlogen. De prijs was f160. Zij vlogen kamp. Dit was de eerste maal dat dit in een vliegwedstrijd voorkomt. (Vervolg van gisteren) Nieuwe veiling Wat betreft de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe veiling, deelde de heer Mak mede. dat het Cen traal Bureau, de gemeente Alk maar en de Technologische Dienst in Haarlem ingeschakeld zijn. Talloze conferenties ziin on derling reeds gehouden. Zoals men weet. heeft de raad van Alkmaar op de begroting voor 1953 een post van 150.000. goedgekeurd voor de demping van het afgesneden kanaalvak. De heer Mak was ervan over tuigd. dat deze instanties hun medewerking zouden bliiven ge ven. in de overtuiging, dat een nieuwe veiling hard en hard nodig is. Volgend jaar Maart zul len al die voorbereidingen wel gereed ziin, verwachtte de heer Mak. Met het oog op de finan- fiele positie van de veiling voor spelde hii alvast, dat het veilings percentage voor het iaar 1953 wel op 5 procent zou moeten worden gesteld. De heren Joh. Noort en A. J. Hauer werden resp. als voor zitter en bestuurslid herkozen. De heer Hauer bracht na af loop van de vergadering dank aan het dagelijks bestuur van de veiling en aan het veilings- personeel. In het jaarverslag van de Raad van Commissarissen wordt ge constateerd, dat het jaar 1952 voor de tuinders een „vrij goed" jaar is geweest. Bij een middel matig levenspeil zijn de tuinders er vrij goed „uitgesprongen". Over een „goed" jaar wilde het verslag maar niet spreken. Aanvoer en afzet De omzet is quantitatief ge stegen met 40.000 colli in ver gelijking met 1951. Het nriispeil is ongeveer hetzelfde gebleven. De omzetverhoging van 56.000. gulden is ontstaan door een gro tere aanvoer. In Januari en Februari werd behoorliik meer aangevoerd dan in de eerste twee maanden van het iaar daarvoor. Vooral spruiten en witlof werd in behorliike hoeveelheden ge kocht tegen goede priizen. Ook de winterproducten gingen vlot van de hand, zodat geen bijzon dere regelingen getroffen behoef den te worden. De omzet steef in die twee maanden met 12.000 gulden. De spinazie van de ..koude grond" maakte van begin af aan slechte priizen. De door- sneepriis daarvan was 17.7 cent per kg. In totaal draaide 61 ton goede spinazie door (15 pro cent). De afzet van andere voorj aars- en zomerproducten mocht vrii gunstig heten. Doordraai had niet onrustbarend plaats. De achter uitgang in de aanvoer van vroe ge aardappelen werd weer inge haald. De aanvoer van hard fruit liep omhoog. Voor enkele soorten standaard was de priis behoorlijk, maar overigens waren de financiële resultaten slecht en de fruittelers kunnen over het algemeen niet' op een erg gun stig iaar terugzien. Emballage Er behoefden bijna geen nieu- Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Frie- derich E„ z.v. O. Niidam en A. J. Luijt; Dirk, z.v. van D. de Jong en A. Schuur. Ondertrouwd: Hassan A. Tey- louni en Mina A. C. Apetz; Jacob D. Hon en Elisabeth A. D. van Heijst; Nicolaas Zuijdam en Alida C. Maars; Dirk Korver en Aga tha E. Hoekrheijer; Teunis Dek ker en Stientje Pik; Wilhelmus Koenen en Alida B. Pronk: Si mon C. van 't Zant en Maria C. M. van Sluis: Johannes C. J. van Baardwijk en Catharina G. C. Luyckx. Overleden: Pieter Otto, 82 jr, geh. met J. Nieuwland. we kisten te worden aangevoerd. Toch begint de aanwezige em ballage ouderdomsgebreken te vertonen. Reparatiekosten nemen onrustbarend toe. De exploitatie kosten van de fustafdeling wor den niet gedekt door de huur- batenVandaar dat men moest besluiten de huur te ver hogen. De voorzitter van de Provin ciale Commissie, de heer Niis- sen, sprak tenslotte nog even over de binnenlandse kwaliteits eisen Het ligt niet in de be doeling, dit over de gehele linie aan te pakken. Men begint slechts met enkele artikelen. De veilingen in de productiegebie den hebben er de eerste lasten van, wiil de veilingen in de con- sumentengebieden nog wel eens kwijt kunnen, wat in de produc tiegebieden niet meer verkocht wordt. Blijft, dat van alle kan ten getracht moet worden, de kwaliteit van de binnenlandse producten zo hoog mogelijk op te voeren. De heer Niissen hoop te. dat ook controle zou worden uitgeoefend op de producten, zo als ze eenmaal in de groenten- winkels liggen Met deze nieuwe vin ding kan met iedere naaimachine stopwerk zigzagsteek worden uit gevoerd. Op tricot interlock, zijde charmeuse en verder op alle textiel. De plasticzool bij uit nemendheid: vederlicht; anti-slip; laat geen stre pen na; bestand tegen olie, benzine en chemi caliën. Tijdens demonstratie gratis onderzetten Groslijststemniing K.V.P. HEILOO Zondag hebben de katholieken van Heiloo de gros lijststemming voor de K.V.P. ge houden. In totaal werden 274 stemmen uitgebracht, 190 perso nen stemden op het politiek ad vies, 75 leden waren niet opge komen en 9 stemmen waren van onwaarde. De volgorde is als volgt: 1. J. Schuijt 3756 punten, 2. J. Bolten 3484 punten. 3. H. Groot 3308 punten, 4. J. Robert 3025 punten, 5. P. Kraakman 2619 punten, 6. C. Hageman 2612 pun ten, 7. M. Brink 2277 punten, 8. P. Zuurbier 2227 punten, 9. C. v. Zeist 1974 punten, 10. J. Wasse naar 1671 punten, 11. C. Bakker 1402 punten, 12. H, Rotteveel 1238 punten, 13. J. Penders 922 pun ten, 14. J. Borst 722 punten, 15. C. Klaassen 450 punten. Vrouw bestal huisgenoot HEILOO Een boete van f 20 subs. 10 dagen werd gistermid dag door de Alkmaarse politie rechter opgelegd aan de inwoon ster M.A.B. die ten nadele van iemand, die bij haar inwoont, 'n hoeveelheid eierkolen had weg genomen. dank aan God en betuigde zijn erkentelijkheid voor deze huldi ging. De enveloppe overhandig de hij aan het Comité Ouden v. Dagen, in de persoon van de hr. P. Hopman, opdat de inhoud f 500 zou worden gebruikt voor een evt. te stichten socië teit voor Ouden van Dagen. De heer Hopman dankte dr. v. Gel der omdat hij door dit gebaar de eerste stoot gaf ter vervulling van een langgekoesterde wens van het comité Ouden van Da gen, de wens een eigen home te hebben. Nieuwe successen van Olympus ALKMAAR Wederom héb ben de athleten van de Alkmaar- se Athletiekver. „Olympus" be wezen, dat zij dit jaar bij de sterkste lopers in N. Holland be horen. Voor de 2de maal in successie won P. Bleeker Zondag j.l. de Flora Parkloop in Amsterdam voor B-klassers, daarbij de win naar van de Alkmaarse Singel loop „Kappie" Adrichem en vele andere A-klassers achter zich latend. Jan Borst, vorige week winnaar in Heiloo, bewees ook nu weer 'n zeer sterke loper te zijn. Ook nu werd hij onbedreigd winnaar in de D-klasse, die ditmaal zeer sterk bezet was. Ook B. Bleeker, IC Beers en Fr. v. d. Schot leverden zeer goede prestaties. Bravo!! De uitslagen: A-B-C-klasse: le A. v. d. Spek Suomi (A); 2e N. Mak, D.E.M. (A); 3e P. Bleeker, Olympus (B); 4e A. Adrichem, D.E.M. (A); 5. P. Pronk, Edam (B). D-klasse: le Jan Borst, Olym pus. Terriers juii.-Alkmaar jun. ALKMAAR. Ondanks de slechte weersomstandigheden, werd er toch besloten te spelen. Voor de rust wogen de beide partiien vrijwel tegen elkaar op. hoewel er van goed hockey geen sprake was. Na de rust het weer was er niet beter op ge worden waren de Terriers overwegend beter, wat een mooi doelpunt van de debutant rechts buiten tot resultaat had. Nog een hevig Alkmaar-offensief, zonder resultaat echter. LONDEN, 31 Maart De politie heeft Dinsdag de 55-jarige kantoorbediende John Reginald Christie, de voormalige bewoner van het huis in de Londense wijk Notting Hill, waar vorige week de stoffelijke resten van tenminste zes vrouwen zijn gevonden, aan gehouden. PALMPASEN-OPTOCHT IN DE STORMWIND HEILOO Nee, er was van de lente niet veel te bespeuren Daarom heeft het meerendeel van de jeugd zeker gedacht: het beste deel te kiezen, thuis, bij 't warm knapperend haardvuui. Zo verzamelde zioh bij de R. K. Meisjesschool maar eien handje vol kinderen. Zij staken hun Palmpasen fier in de wind, die rukte aan de lovertje, de takjes van altijd groene buksboom, de broodhaantjes en de krentenbol len. Een handjevol kinderen, dat het pas herleefde oude gebruik tot een jaarlijkse traditie moest maken. Het gebruik van de Palm pasen is ontstaan uit de vermen ging van 2 gebruiken: de palm- processie en de Meiboom. Oor spronkelijk was een Palmpaas 's grote, later keinere palmboomp jes (nu in de vorm van een boompje gespijkerde latjes) bont versierd en met vruchten behan gen, die in processie of optocht werd rondgedragen, De Palm zondag viel samen met het begin van het Lentefeest, zo kon -de verkleinde maar steeds met rijke gaven behangen Meiboom de palimproeessie binnendringen Het gebruik begint op sommi ge plaatsen te herleven. Zo ook ito Heiloo. Een bontgekleurde stoet van kinderen ging achter „St. Caecilia" en het vendel een rondgang maken door het dorp, om daarna de Palmpasen weg te schenken aan patiënten van de St. Willibrordusstichting die de „opgespaarde" heerlijkheden dankbaar in ontvangst namen. De belangstellenden die in een ommezien de Mallevoortsdijk en de toegang tot de Stationsweg vulden, waren nog meer in aan tal dan de kinderen zelf. Het verdient aanbeveling dit gebeuren, wanneer men het ten minste wenst te handhaven, wat strakker te organiseren, opdat 't spectaculair worde, zoals het in lang vervlogen tijden ongetwij feld is geweest fV eer s verivach ling medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid West. Weinig verandering In temperatuur. Wielrennen Alcm. Viclrix ALKMAAR Zondag heeft Al'c. Victrix haar eerste rit der Voorjaarscompetitie gehouden. Als een gevolg van het slechte weer werden de afstanden wat ingekort. Zodoende moest de A- klas 46 km, B 37 km en de C klas 18 km afleggen. In de A klas vormde zich een kopgroep van drie man. Dit waren Keuken, Rol en Koch. Dit drietal wist zich goed te handhaven. Keuken ging als eerste over de meet, G. Koch 2e en Jn. Rol derde. In de B klas. Hier was het Veenstra die won voor Kalis en H. Droog. Schol was direct door pech al uitgeschakeld. De C klas. Hier was het Zand bergen die in de laatste km. zijn macht ten toon stelde. Hij kwam met voorsprong binnen voor Pancras en Lichthart. Het was een dag voor de renners die nog lang in het geheugen zal blijven. De uitslagen zijn als volgt: A klas 46 km: 1. Jn. Keuken; 2. G. Koch: 3. Jn. Rol; 4. M. Pronk; 5. M. Edelebos. B klas 37 km: 1. G. Veenstra; 2. Sj. Droog; 3. K. Kalis; 4. A. Zend- veld: 5. C. Hoogmoed. C-klas 18 km: 1. K. Zandber gen; 2. J. Pancras; 3. Th. Licht hart; 4. G. Kesselaar; 5. K. Bobel- dijk. CLOTHING Wanneer U vandaag bii dat sportcolbert eens uw bruine broek draagt en morgen of overmorgen weer eens die licht-groene dan kriigt U nog eens echt het idee anders gekleed te gaan. Bovendien gaat de aanschaffing van deze kleding niet eens gepaard met grote uitgaven Kiikt daarvoor maar eens bij IN DE HOUTTIL Braderie gaat door ALKMAAR Het Bestuur van de Braderie heeft gisteravond be sloten dat de braderie dit jaar doorgang zal vinden. Gevonden voorwerpen ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 19 tot en met 26 Maart en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, iedere Maandag. Woensdag en Vrii dag van 17 tot 18 uur, op kamer 14, eerste etaage. Portemonnaie's met en zonder inhoud, rapportenboekie. wan ten, ceintuurs, snoer met stekker, sleutels, handschoenen, gelds bedragen. ballpoint, touw. vul pen. muziek-instrument, schoen- tie. armbanden, sportkous, schof fel. verbindingskoordje, padvin- dersriem. shawls, nummerbord, dameshandschoenen, vulpotlood, bal. mes, kindermuts. hoofddoek, gummi, motorkap, dasspeld, aan tal loten, hondenpenning, etui met ballpoint en potlood, bal. zwembroekje en handdoek, hals doek, broche, wieldop, gymnas tiekschoen. badpak met hand doek. ALKMAAR Zaterdag hield de kring Alkmaar van de L.T.B. een algemene vergadering in liet Gulden Vlies, 's Middags werd een lezing gehouden over de kruiden teelt door ir. Elzinga, welke niet alleen zeer interessant was, doch ook een belangwekkende discussie tot gevolg had. volgens een lezing over de Emi gratie-problemen. Volgens spr. realiseert men zich veel te weinig de belangrijke stap, die men van plan is te nemen. Goede en uit gebreide voorlichting is derhalve dringend nodig. Van de adspirant emigrant wordt in de toekomst bijzonder veel geëist, en spreker doelde hier niet zozeer op de li chamelijke gesteldheid, dan wel op de geestelijke veerkracht van de emigrant. Hij heeft talloze moeilijkheden te overwinnen en als zodanig een grote verantwooij delijkheid, niet alleen voor zich zelf. maar ook voor zijn nage slacht. Men moet zich aanpassen aan de vreemde kerkelijke- en levensgewoonten, en stevig in zijn schoenen staan. Met een opwekking aan de le den, om de adspirant-emigranten ernstig te doordringen van de moeilijkheden, waarmee zij te maken zullen krijgen, besloot Pater Gerritsen zijn betoog. De mogelijkheden van de kruidenteelt Ir. Elzinga begon zijn lezing met het schetsen van de beteke nis der kruidenteelt door de eeu wen lieen. Reeds omstreeks het jaar 1000 kwam de kruidenteelt in ons land voor. Omstreeks 1800 begon men zich toe te leggen op de teelt voor de handel; voordien teelde men voor particulier ge bruik. In zijn openingswoord moest de voorzitter, de heer Kaag, een ge ringe opkomst constateren. Spre kend over het afgelopen jaar, noemde hij de rgsultaten voor de veehouders en bouwers niet on gunstig, doch de toekomst ziet er, wat de zuivel betreft, niet roos- kleurig uit. De P.B.O. heeft de belangstelling, en spr. hoopte dat de resultaten van de vertegen woordigers der L.T.B. bevredi gend zouden zijn. Ingekomen was een schrijven van het bestuur van de Landbouwtentoonstelling, dat dankte voor de beschikbaar gestelde medaille, en een schrij ven van de afdeling W. Friesland, waaruit bleek, dat men geen voorstander is van het afstaan van een snipperdag werken voor het Rampenfonds, daar dit aller lei verwikkelingen met zich brengt. Ook de vergadering was deze mening toegedaan. De Pachtwet kwam nog even ter sorake. Men is voornemens t.z.t. een spreker uit te nodigen om dit onderwerp te behandelen. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek een voordelig saldo van ruim f97.de con trole-commissie ging accoord met de verantwoording, doch stelde voor, de vergoeding aan de afge vaardigden naar diverse bijeen komsten iets te verhogen. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredend voorzitter, de heer Kaag, met algemene stemmen herkozen. In de vacature van de heer Bergen, die niet herkiesbaar was, werd voorzien door de be noeming van de heer Keesom. De geestelijk adviseur, de Wel- eerw. Pater Gerritsen hield ver een een De kruiden vormen de grond stoffen voor de geneesmiddelen en aromatische industrie. Om streeks 1900 kwamen er echter chemisch gefabriceerde genees middelen in de handel, en de teelt van de kruiden ging sterk ach teruit. In de eerste wereldoorlog het oliegehalte in "tien 'dagen zijn nam de teelt echter weer grote vlucht, daar er toen gebrek heerste aan geneesmidde len, en deze herleving duurde voort tot 1922, waarna een toene mende concurrentie van O. Euro pa de kruidenteelt ernstig achter uit deed gaan. Na de tweede we reldoorlog hadden de O. Europese landen echter dermate geleden dat de teelt van kruiden in Ne derland weer aangepakt werd, en zich langzamerhand uitbreidde. Men zoekt in ons land over het algemeen naar gewassen, die een grote arbeidsintensiviteit vereisen en men heeft daarom vele expe rimenten verricht. Niet alle soor ten zijn voor de teelt in ons land geschikt, doch ongeveer tachtig soorten kunnen hier gedijen. Men heeft ook zijn licht opgestoken in Amerika en Canada, en daar gunstige ervaringen opgedaan. In Nederland zit men echter vast aan kunstmatige drooginstallaties, wat b.v. in Z. Frankrijk niet het geval is. Bovendien is zo'n droog installatie een nogal kostbaar ge val, en daarom hebben de Neder landse kruidentelers zich ver enigd in coöperaties, de z.g. Kringcoöperaties, die overkoepeld worden door een topcoöperatie, de V.N.K. (Vereniging van Ne derlandse Kruidencoöperaties). De kruiden worden verdeeld in verschillende gewassen, zoals: wortelgewassen, bladgewassen, kruidgewassen, bloemgewassen en zaadgewassen. De teelt gaat dan om de wortel, het blad, de bloem, enz. We vinden in Nederland al diverse gebieden, waar de krui denteelt met succes en met be vredigende resultaten voor de telers wordt beoefend, zoals b.v. te Ommen, te Veghel, te Gemert enz. Ook in Friesland wordt de kruidenteelt uitgeoefend. De verschillende gewassen •isen verschillende gronden; de wortelgewassen b.v. lichte gron den, de zaadgewassen daaren tegen zware, terwijl de bloem gewassen geen bijzondere eisen stellen. Ook de arbeidsintensivi teit is verschillend. Bloemgewas sen zijn b.v, bijzonder -arbeids intensief, daar hierbij voortdu rend geoogst moet worden, wan neer de bloeiperiode is aangebro ken. Het oogsten stelt bijzondere eisen, daar b.v. bij de pepermunt maximum bereikt, en daarna weer afneemt. Het is dus zaak op het juiste ogenblik te oogsten. Het drogen moet eveneens on middellijk na de oogst geschie den, daar er hoge eisen worden gesteld aan de kwaliteit van het product. De opbrengsten zijn ook nogal variërend. Zo brachten de wor telgewassen het vorig jaar 2 tot 3000 gulden per hectare op en de zaadgewassen ongeveer 2000 gul den; de bloemgewassen daarén- tegen 4 tot 5000 gulden. Deze laatste vergen echter ook de meeste arbeid. De export van de productie was eerst vrij, doch sinds vorig jaar Augustus geregeld, daar er in het begin reclames kwamen uit het buitenland. Nu wordt het eind product eerst terdege gekeurd. Het V.N.K. geeft teeltinstructies uit, en ook een maandelijks or gaan. Coöperatie is ook geboden, daar de particulier de handel niet kan overzien. Ir. Elzinga illustreerde zijn ver handeling met foto's en grafieken, die een duidelijk beeld gaven van de teelt en de opbrengsten. Uitgebreide discussie Tijdens de discussie over het betoog van Ir. Elzinga werden belangrijke dingen gezegd. Men overwoog de mogelijkheid van de kruidenteelt in de omgeving ter dege, mede in verband met de ongunstige resultaten, die de koolverbouw reeds verscheidene jaren heeft gehad. De bouwers houden dikwijls uit cohservatisme vast aan de koolverbouw, en sta ren zich blind op een goed jaar, dat er af en toe tussendoor loopt. Men zag in de kruidenteelt wel degelijk een middel om de ongun stige bedrijfsresultaten van de laatste jaren te verhelpen. Alleen moet men het aandurven, eens iets anders te beginnen. Men kan moeilijk eisen, dat de mensen kool eten, omdat de bouwers het willen telen. Ook al vraagt de kruidenteelt financiëel vrij veel, daar men eerst een drogerij zou moeten oprichten. Men achtte haar ook hier door middel van coöperaties mogelijk, en ging over tot de vorming van een comité, dat de mogelijkheden zal onderzoeken, en propaganda zal maken. Misschien dat hier de eerste grondslagen gelegd zijn voor betere toestanden in de toekomst van de tuinbouw in een groot deel van Noord Holland, en dat door deze vergadering de krul- denteelt bij de tuinbouwers In gang zal vinden. ALKMAAR D Zaterdag te Alkm ke o.m". werd bij van de Visserij V oedsel voorziening Rijksinstituut voor de voorzitter, de ciaal verwelkomd Voordat dr. Havin leiding hield over de gen ten aanzien van in dat deel van hel dat na de voltooiing polderingen zal ziin werd de film „Land toond, die weliswaar aandacht werd gevolgd afloop protesten uitlok: vergadering, die van dat met deze film belang niet was gedii was echter bedoeld op de verschillende welke werden gehoud Allereerst gaf ir. C van de Rijkswaterstaat zicht van de nog te ten inpolderingswerkzaa waarna nog een IJselm 125.000 ha zal overb! de 300.000 ha die het beslaat: bovendien randmeren nog circa wateroppervlakte bied' Deze grootte van IJselmeer wordt bepaald waterbezwaar van dat van Nederland, dat op meer loost: daarnaast zoetwaterreservoir het de land 600.000 ha zomer van zoet wate voorzien om verziltini bodem tegen te gaan verstrekking aan de: bunder betekent een verhoging van 20 pre geen gelijk gesteld met de productie van nieuw land. eenzelfde te bijna als het ove IJselmeer; een vorm aanwinning dus. waarte de vissers geen bezwaa hebben. Met de werkzaamhe de polder, die Oost-Flev* heten, werd in 1950 WOENSDAG 1 API HTLVFRSUM I. 402 rti "4.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7- mnrick. 7.45 Een woord dag. 8.00 Nieuws en ton. 8.15 Gramofoonmu Vnnr de zieken. 9.30 vrouw. 9.35 Waterstanc Gramofoonmuziek. 10. foonmuziek. 10.30 Mc 11.00 „De bóer van Ki hoorspel. 12.05 Bas- piano. 12.30 Land- en mededelingen. 12.33 Bai 12 59 Klokgelui. 13. 13.15 Protestants Intc Thuisfront. 13.20 Vocaal kwartet.. 13.45 Gramofói 14.00 Metropole-orkest t 14,45 Voor de meisjes. IE concert. 15.50 Gramofo 16.00 Voor de jeugd. 17 concert. 17.50 Militaire 19 00 Instrumentaal sex „Snectrum van "het Organisatie- en Verenig ln 45 Geestelijke liedei Nieuws en weerberich Boekbespreking. 19.25 G muziek. 19.30 Buitenlai zicht. 19.50 Gramofo 20.00 Radiokrant. 20.20 n'cnrj. 20.40 Lijdensove 21 10 Pianorecital. 21. or'cst en solist. 22.30 nasi Evangelisch Cot 22.40 Gramofoonmuzic Avondoverdenking. 23 en S.O.S.-berichten. Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 VARA. 10.00 VP VARA. 19.30 VPR 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7 foonmuziek. 7.15 Ochter tick. 7.30 Gramofoonmi Nieuws en weerbericl Gramofoonmuziek. 8.50 huisvrouw. 9.00 Gramofi 0 40 Orgelconcert. VP! Schoolradio. VARA: 1 de vrouw. 11.00 Gran ziek. 12.00 Gevarieerd 12.30 Land- en tuinbou lingen. 12.33 Voor het 12.38 Gevarieerde muz Nieuws en comment Accordeónmuziek. 13.51 foonmuziek. 14.00 ..De hoog", causerie. 14.15 S tet en piano. 15.00 Voor 15.30 Idem. 16.00 Pi 16.12 Voor de jeugd. 1 de zieken. 17.15 D 17.50 Regeringsuitzend slaan op de Tong-Tonf pondentieclub olv Regi 18.00 Nieuws. 18.15 18.20 Actualiteiten. 18 muziek. 19.00 Discus Gramofoonmuziek. VP Voor de jeugd. VA Nieuws. 20.05 Politiek taar. 20.15 Concertgel: en soliste. 21.10 „Susar spel. 22.20 Strijksextet eerste mensen", causi Nieuws. 23.15 Socialisti is Esperanto. 23.20 i 23.35—24.00 Orgelspel.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2