SCHADELOOSSTELLING aan de IJselmeervissers is een nationale ereschuld RADIO De erfgenamen van Koningin Mary's millioenen De invloed van de ramp op de detailhandel Financiën en Economie Omzetten sterk verminderd Geen zekerheid over visstand in toekomstige IJselmeer Oost-Flevoland 'n jaar later droog; krijgt West-Polder bij Hoorn voorrang? programma - EEN CHINEES THEEKOPJE GAAT OP REIS Beursoverzicht 'achting ir het KNMI ig van Dins- ensdagavond iEWOLKING iwolking inet ikele buien, matige wind n Zuid West. andering in nen ictrix Zondag heeft eerste rit der gehouden. ran het slechte afstanden wat moest de A- n en de C klas i de A klas kopgroep van n Keuken, Hol tal wist zich i. Keuken ging meet, G. Koch le. dier was het voor Kalis en aas direct door eld. was het Zand- aatste km. zijn :1de. Hij kwam binnen voor art. Het was enners die nog ;en zal blijven, i als volgt: Jn. Keuken; 2. il; 4. M. Pronk; G. Veenstra; 2. ilis: 4. A. Zend- oed. 1. K. Zandber- 3. Th. Licht- ar; 5. K. Bobel- ;t, en daarna :t is dus zaak op ik te oogsten, t eveneens on- oogst geschie- ;e eisen worden waliteit van het i zijn ook nogal achten de wor- vorig jaar 2 tot hectare op en de geveer 2000 gul- wassen daarén- gulden. Deze echter ook de de productie was sinds vorig jaar d, daar er in het kwamen uit het wordt het eind- :rdege gekeurd, t teeltinstructies maandelijks or is ook geboden, er de handel niet streerde zijn ver- to's en grafieken, beeld gaven van obrengsten. ebreide discussie icussie over het Elzinga werden en gezegd. Men gelijkheid van de le omgeving ter erband met de iltaten, die de ids verscheidene ad. De bouwers uit conservatisme Iverbouw, en sta- ip een goed jaar, tussendoor loopt, kruidenteelt wel del om de ongun- ultaten van de verhelpen. Alleen aandurven, eens :ginnen. Men kan dat de mensen t de bouwers het k al vraagt de anciëel vrij veel, een drogerij zou n. tar ook hier door leraties mogelijk, t de vorming van de mogelijkheden en propaganda hier de eerste ilegd zijn voor in in de toekomst iv in een groot 1 Holland, en dat iderlng de krui- tulnbouwers ln- d: Pagina (Van ome verslaggever) ALKMAAR De Vereniging van IJselmeervissers hielfl Zaterdag te Alkmaar een drukbezochte vergadering, wel ke o.iri1. werd bijgewoond dor ir. G. Lienescli, directeur van de Visserij aan het Departement van Landbouw en Voedselvoorziening en dr. B. Havinga, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek. Zij werden door de voorzitter, de heer J. de Graaf uit Spakenburg, spe ciaal verwelkomd. Voordat dr. Havinga zijn jn- De dijk die hier wordt aangelegd, leiding hield over de verwachtin gen ten aanzien van de visstand in dat deel van het IJselmeer dat na de voltooiing van de in polderingen zal ziin overgebleven, werd de film „Land uit zee" ver toond. die weliswaar met grote aandacht werd gevolgd, doch na afloop protesten uitlokte van de vergadering, die van mening was. dat met deze film het vissers- belang niet was gediend. De film was echter bedoeld als inleiding op de verschillende voordrachten, welke werden gehouden. Allereerst gaf ir. C. H. de Jong van de Rijkswaterstaat een over zicht van de nog te verrich ten inpolderingswerkzaamheden, waarna nog een IJselmeer van 125.000 ha zal overblijven van de 300.000 ha die het thans nog beslaat: bovendien zullen de randmeren nog circa 25.000 ha wateroppervlakte bieden. Deze grootte van het nieuwe IJselmeer wordt bepaald door het waterbezwaar van dat gedeelte van Nederland, dat op het IJsel meer loost: daarnaast zal dit zoetwaterreservoir het omringen de land 600.000 ha in de zomer van zoet water moeten voorzien om verzilting van de bodem tegen te gaan. De water verstrekking aan deze 600.000 bunder betekent een productie verhoging van 20 procent, het geen gelijk gesteld kan worden met de productie van 120.000 ha nieuw land, eenzelfde oppervlak te bijna als het overblijvende IJselmeer; een vorm van land aanwinning dus. waartegen ook de vissers geen bezwaar zullen hebben. Met de werkzaamheden aan de polder, die Oost-Flevoland zal heten, werd in 1950 begonnen. WOENSDAG 1 APRIL 1953 HILVERSUM I. 402 m. 7.00— "4.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. R.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 „De boer van Kroonhoeve", hoorspel. 12.05 Bas-bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- modedelingen. 12.33 Banjo-orkest. 12 59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13,15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal Dubbel- kwartot. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.no Metrooole-orkest en soliste. 14 45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugd concert. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel concert. 17.50 Militaire causerie. p 00 Instrumentaal sextet. 18.30 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 1"45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gramofoon muziek. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Gramofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Zang. en tv coo. 20.40 Lijdensoverdenking. 21 10 Pianorecital. 21.50 Kamer orkest en solist. 22.30 Internatio naal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek. .22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek 9 40 Orgelconcert. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmu ziek. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Accordeonmuziek. 13.50 Gramo foonmuziek. 14.00 „De weg om hoog", causerie. 14.15 Strijkkwar tet cn piano. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Idem. 16.00 Pianorecital. 16.12 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: „Wij slaan op de Tong-Tong". Corres pondentieclub olv Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Discussie. 19.20 Gramofoonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Concertgebouworkest en soliste. 21.10 „Susanne", hoor spel. 22.20 Strijksextet. 22.45 „De eerste mensen", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws is Esperanto. 23.20 Jazzmuziek, het koninklijke huis. 23.3524.00 Orgelspel. In sommige berichten wordt is berekend op een golfoverslag van eens in de duizend jaar. hetgeen nog niet betekent, dat de dijk er dan aan gaat. Als gevolg van de watersnood van 1 Februari j.l. zal deze pol der een jaar later droog vallen, dan het plan was, dus in 1957. Het staat nog niet vast, of na deze polder eerst de Zuid-Flevo- polder dan wel de West-pol der onder Hoorn zal worden aangepakt. Voorrang van laatst genoemd project zou het tokom- stige IJselmeer reeds direct af sluiten en ook een wegverbinding Anistedamnoord-oost-Nederland eerder mogelijk maken, hetgeen een belangrijke ontlasting zou betekenen van het verkeer over de Veluwe-wegen. Zou de West polder voorrang krijgen, dan zou deze in 1964 droogvallen en daar na de Zuid-Flevo-polder in 1970. De visstand in nieuwe IJselmeer Dr. Havinga besprak de ver wachtingen ten aanzien van de visstand in het toekomstige IJsel meer. Al wordt hiervan de opper-* vlakte tot de helft teruggebracht.' daarom mag nog niet verwacht worden, dat de opbrengst thans 12 millioen kg schubvis, ter waarde van f 2 millioen gul den en 4 millioen kg aal ter waarde van 7 millioen gulden dan ook de helft zal bedragen. De schubvisproductie zal niet ge halveerd worden, daar het in te polderen gedeelte van de snoek baars thans één-derde en van de baars één-vijfde van de ge hele IJselmeerproductie oplevert. De omstandigheden kunnen ech ter de productie beïnvloeden. Het staat namelijk nog niet vast. of de spiering het voedsel' van baars en snoekbaars zich in het noordelijk deel van het IJsel meer in dezelfde mate in stand kan houden als thans: hierover valt niets te voorspellen. Dr. Havinga had echter de overtuiging, dat de visstand op het IJselmeer thans nog niet zijn hoogste peil bereikt heeft, ai neemt hij wèi toe. Hij zal echter nog meer toenemen, naarmate aan de beschermende maatrege len de hand wordt gehouden. In dit verband betreurde spreker het, dat de door hem voorgestel de vergroting van de maaswijdte voor snoekbaars ter opvoering van de productie op verzet van de IJselmeervissers stuitte en ais gevolg daarvan vermoede lijk niet zal worden ingevoerd. Als er echter geen maatregelen tot behoud van de visstand wor den genomen, is dat niet in het belang van de visserij in de toe komst. Is ten aanzien van de schubvis geen garantie van een 50 pro cent-productie mogelijk, ten aan zien van de aal is een voorspel ling nóg moeilijker. Al komt er ook straks evenveel glasaal door de sluizen het IJselmeer binnen, deze zal slechts 50 procent van het voedsel tot zijn beschikking hebben, dat thans ter beschik king staat. Het «lankton het voedsel van de aal groeit van de voedingszouten, die het water, dat het IJselmeer binnenstroomt, bevat. En hoewel deze hoeveel heid dezelfde blijft, kunnen deze voedingszouten niet voldoende door het in de winter tot rust komende piankton worden benut, terwijl er gedurende de winter ook veel water gespuid wordt. Zodoende is ook niet te voor spellen, of de aal straks voldoen de voedsel zal vinden. Komende tot de vraag, hoeveel vissers straks een bestaan in de IJselmeervisserii zullen vinden, betoogde spreker, dat het aantal vissers reeds in de overgangs stadia aangepast dient te worden aan de vangstmogelijkheden, zulks op gevaar van overbevis- sing. Het Instituut voor Visserij On derzoek. dat hier het oog ge richt op de toekomst moet adviseren, heeft een moeilijke taak. waarbij het er naar streeft zoveel mogelijk vissers een rede lijk bestaan te verschaffen. Spreker eindigde met de vis sers begrip voor deze moeilijke taak te vragen. driifstype het meest rendabel is en in welke mate die verschil lende typen naast elkaar op dit verkleinde wateroppervlak kun nen worden toegelaten. De afvloeiing dient geleidelijk te geschieden over de gehele linie en niet alleen in die vis sersplaatsen. die toevallig in het in te polderen gebied komen te liggen. De overheid dient voorts voor werkvervanging te zorgen en voorzieningen te treffen voor de oude dag van bejaarde vissers. Om voor de afzonderlijke per sonen de piin zo min mogelijk te doen zijn, zullen de oudsten en de jongsten het eerst uit het productieproces dienen te ver dwijnen: de meest gehuwde middenmoot dient zo lang moge lijk behouden te blijven. Van deze richtlijnen zou men kunnen afwijken, als een psychotechnisch onderzoek zou uitwijzen dat een jongere beslist op het water thuis hoort. Spreker bepleitte voorts een wijziging van de Zuiderzeesteun- wet. waar dit nodig blijkt. Zo zal b.v. het begrip „belangheb bende" in de zin der wet (meest zestig-jarigen en oudere) ruimer genomen moeten worden, opdat ook de zoons, die bedrijven heb ben en hun kinderen, van de wet kunnen profiteren. De eco nomische omstandigheden na 1932 en de tengevolge van de oorlog uitgestelde inpolderingen geven daartoe zeker aanleiding. Het is de plicht van de over heid tegemoet te komen in de kosten van een andere opleiding voor een functie on het iand. Integrale vergoeding Mr. F. Verberk, uit Amster dam, adviseur van de C.O.V.IJ., liet de keerzijde van de medaille zien en bepleitte een integrale vergoeding aan de vissers, die door de inpoldering in het be staan 'bedreigd worden. Door samenwerking van overheid en particuliere instanties zal moeten gestreefd worden naar een af- togen, dat al hebben de vis vloeiing van vissers in die mate, SPPS hppn ïnridisrh recht m Voorts bepleitte mr. Verberk het bieden van werkgelegenheid aan de vissersbevolking in de middenstands- en agrarische be drijven, alsmede in de overheids- en semi-overheidsbedrijven in het nieuwe land, om tenslotte te be- dat de overblijvende vissers op traditioneel niveau een redelijk bestaan wordt gegarandeerd. Voorts moet een optimale pro ductie mogelijk gemaakt worden en worden nagegaan, welke be- sers dan geen juridisch recht on integrale schadeloosstelling zij toch een moreel recht kunnen doen gelden op een redelijke ver goeding. Het geldt hier een natio nale ereschuld, die voor 100 pro cent moet worden ingelost. 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. - Ten behoeve van de leni ging van de nood, welke het gevolg was van de ramp, welke ons land van 31 Januari op 1 Februari j.l. heeft getroffen, hebben alle lagen van de bevolking, onderne mingen, instellingen enz. tot nu toe een bedrag bijeenge bracht van niet minder dan ca. 70 millioen. (Uit het bui tenland werd ca. f 15,5 millioen ontvangen.) Het feit, dat door de Nederland se bevolking in een kort tijdsbe stek een dergelijk groot bedrag kon worden bijeengebracht, doet de vraag rijzen wat, economisch gezien, de-herkomst van deze gel den is geweest. Waren deze gro tendeels afkomstig uit „liggende gelden" of heeft de bevolking zich consumptiebeperking opgelegd en het aldus bespaarde bedrag ter beschikking gesteld van de slacht offers van de watersnood? Indien dit laatste het geval is geweest, dan zou zulks tot uitdrukking moeten komen in het omzetver- loop in het midden- en klein bedrijf. Vrijwel over de gehele linie is van januari op Februari j.l. een belangrijke omzetdaling geboekt. Dit zegt op zichzelf betrekkelijk weinig, omdat Februari in de de tailhandel telkenmale tot de slap pe maanden behoort. Bovendien wordt de omzetvermindering in het lopende jaar nog versterkt door de omstandigheid, dat in Januari vijf Zaterdagen voorkwa men en in Februari slechts vier. Een juister overzicht wordt daar om verkregen indien de gegevens over Februari j.l. worden verge leken met die over de correspon derende maand in 1952. Deze laatste vergelijking wijst uit, dat de omzetten in levens middelen in het algemeen geen wijziging van betekenis hebben ondergaan. Alleen in het bakkers bedrijf daalde de omzet met 4 pet, hetgeen moet worden toegeschre ven aan de verminderde verkoop van gebak e.d. Van grotere betekenis waren de gevolgen voor de omzetten in duurzame consumptiegoederen en genotmiddelen, waar vooral de verkoop van artikelen met een min of meer luxe karakter een aanzienlijke terugslag ondervond. In de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen, die in glas, porselein, aardewerk en huis houdelijke artikelen en in die in textiel bedroeg de omzetvermin dering t.o.v. Februari 1952 resp. 15 pet., 12 pet. en 8 pet. In geld zal naar schatting in de laatst genoemde branche een daling zijn genoteerd van f7,5 tot f 10 mil lioen, terwijl dit voor de andere twee branches tezamen ca. f 3 millioen heeft bedragen. De geldomzetten in de boek handel liepen, ondanks de boe kenweek, terug met 12 pet. en die in de kantoorboekhandel met 11 pet. Alleen in de detailhandel in schoeisel ('mogelijk tengevolge van een grotere verkoop van rubber laarzen alsmede in het rijwielbe- drijf waren de geldomzetten hoger dan die in Februari 1952. MOTORRIT VOOR REGIONALE TITEL De Zwolse Motorclub de mo torsportvereniging „De Drie Pro vinciën" te Willemsoord, de m.s. v. Steenwijk, de m.s.v. Emmel- oord en de m.s.v. „De Knalpiepe" te Meppel zullen dit jaar ieder een rit organiseren, welke mee telt voor het regionaal kampioen schap. De eerste rit, welke door „De Knalpiepe" wordt georga niseerd zal op 11 April worden verreden. Voor de overige wed strijden werden de data 9 Mei, 23 Mei, 23 Augustus en 10 Octo ber vastgesteld. Naast enkele kaartleesritten, staan een striprit en een „beeld- verhaalrit" op het programma. Op een' laag tafeltje in een grote salon stond een porceleinen theeser vies, dat helemaal uit Chi na kwam. Het was al erg lang geleden hoor, maar de theepot kon het zich toch nog herinneren. „Ik weet nog goed, dat we op reis waren" vertelde ze haar kindertjes, de twaalf por celeinen kopjes, vaak, „de zeereis duurde wel hon derd dagen en o, wat schommelde die boot! Het was een groot geluk, dat we allemaal zo goed zaten ingepakt, want anders anders waren we nooit zonder brokken in deze salon aangekomen". Bij deze woorden keek moe dertje theepot meestal wel voldaan en tevreden in het irond. Ze vond, dat ze in een prachtige salon waren [terecht gekomen en ;dat ze daar ook hoorden. 1 Wel, je kon haar geen ongelijk geven. Het was een prachtig stel, die thee pot en haar twaalf kopjes, 'die om haar heen stonden lals kuikentjes rond een 'kloek. Ze waren allemaal ^roodbruin van kleur, met 'hier en daar een wolkje goud. Maar dat was nog niet alles. Op de grote ronde pot en op elk kopje j was een fijn landschapje i geschilderd met grijze verf, een meertje tussen dunne boompjes en hoge bergen. „Dat is een Chinees landschap", verteldee moe dertje theepot menigmaal, „een echt Chinees land schap". Vol trots ging ze dan verder over een Chi nese tuin, die ze zich nog heel goed herinnerde en waarin een theekoepeltje gestaan had, zo'n klein huisje om thee in te drin- I ken. „En in dat theekoe peltje woonden wij ook" zei ze dan met een geheim zinnige stem en ais ze eenmaal zó ver was, spit sten alle dingen om haar heen de oren. Meestal kwa men er dan mooie verha len, want moedertje thee pot had veel beleefd en ze kon zo heerlyk vertel len. Nu is het vreemd, maai er was één ding in de talon dat moedertje thee pot maar liever niet hoorde araten. Dat was de kaars in de koperen kandelaar, die nog wei vlak bij het porceleinen theeservies stond. „Houd toch eens op" zei ze op zekere keer tegen de Chinese theepot, „ik krijg genoeg van je ellen lange verhalen over China. China, China, altijd maar China, weet je dan niets anders? Je verveelt me verschrikkelijk, hoor". Nou, dat was het eigen lijk niet. De waarheid was, dat de kaars zich niet ver schrikkelijk verveelde, maar.... verschrikkelijk jaloers was. Ja werkelijk, dertjes en daarom hadden ze juist op dit moiment ge wacht! Er moest namelijk iets gebeuren, waarvan moedertje niets, maar dan ook niets mocht merken. Waarom niet? Was het iets verkeerds? Nee, het waseen verrassing. De volgende dag zou moedertje theepot jarig zijn en nu hadden de twaalf kopjes samen be dacht, dat één van hen op die blijde dag een versje moest opzeggen. Het zou geen gewoon versje zijn, maar een Chinees, een echt «wjwwjwwwwwvwwwwjvwwwvw .V.V.VA'AWAWsViWAVAVAVSWiWiV LONDEN, 30 Maart. In Lon den doen hardnekkige geruchten de ronde dat Koningin Mary, die, naar verluidt ettelijke millioenen heeft nagelaten, het grootste deel van haar inkomen heeft ver maakt aan de minder gefortu neerde leden van het Britse koninklijke huis, zoals Prinses Margaret. Andere erfgenamen zijn vol gens deze geruchten haar beide zoons de hertog van Windsor en de hertog van Gloucester, haar dochter, de princess Royal en haar schoondochter, de her togin van Kent. De testamenten van leden van het Britse konink lijke huis worden niet gepubli ceerd. dus nooit zal men precies weten hoeveel de Koningin- grootmoeder heeft bezeten en aan wie haar vermogen is toegeval len. Koningin Mary wordt echter sinds lange tiid beschouwd als het meest gefortuneerde lid van de Britse koninklijke familie en het wordt waarschijnlijk geacht dat zij haar geld nalaat aan de minder gefortuneerde leden van gesproken over een fortuin van drie tot zeven millioen pond. Sinds de dood van haar echt genoot, Koning George V. heeft zii een jaarinkomen genoten van 70.0000 pond en men meent te weten dat zij het grootste deel van het vermogen. van haar echtgenoot heeft geërfd, die het op zijn beurt weer had geërfd van zijn vader, Koning Ed ward VII. en van. ziin groot moeder Koningin Victoria. De meeste leden van het koninklijk huis worden verzorgd door de civiele lijst. De hertogin van Kent echter, die officieel niet tot het koninklijke huis be hoort. komt op de civiele lijst niet voor. Het is dus waarschijnlijk dat Koningin Mary, die zeer veel van deze schoondochter hield, haar voldoende heeft nagelaten om verder zonder financiële zor gen te kunnen leven. Prinses Margaret en de prin cess Royal hebben beiden een jaarinkomen van 6000 pond. Voor princes Margaret zal deze toelage tot 15.000 pond verhoogd worden wanneer zii in het huwe lijk treedt. De princess Royal, de weduwe van de graaf van Hare- wood. erfde na diens dood onge veer 100.000 pond van haar echt genoot. Haar zoon was onlangs genoodzaakt grote delen van het familiebezit van de hand te doen. omdat hij over onvoldoende mid delen beschikte om het in stand te houden. De hertog van Gloucester heeft een staatstoelage van 35.000 pond per jaar, maar de naam van de hertog van Windsor komt niet meer op de civiele lijst voor. sinds hij in 1936 abdiceerde. Volgens geruchten, die nim mer officieel bevestigd ziin. ont ving de hertog van Windsor ech ter een toelage van wijlen koning George. Na diens dood heeft Koningin Elizabeth deze ver plichting overgenomen. Hoeveel echter Koningin Mary ook mag nalaten, degene die er het beste afkomt is de Britse minister van Financiën, R. A. Butler. Hoewel de leden van het koninklijk huis geen inkomsten belasting betalen, is slechts de souverein vrijgesteld van het be talen van successierechten op erfenissen. Het is mogelijk, dat de belas ting meer dan 75 procent zal op slokken van het vermogen dat door Koningin Mary wordt nage laten. ze was jaloers op dat mooie theeservies, dat echt Chi nees en van echt porcelein was en dat al zó veel had meegemaakt. Zij zelf was amper een jaartje oud en kwam regelrecht uit een saaie fabriek. Dat kon ze niet verkroppen en daar om was ze altijd onvrien delijk tegen het Chinese theeservies. Ze was bits te gen moedertje theepot, ze deed bars tegen de twaalf kindertjes en ze loerde, ze loerde zonder ophouden of ze soms iets zag, dat niet helemaal in orde was. Wel, op een goede dag meende de kaars werke lijk, dat het grote ogen blik gekomen was. „Nu is er toch heus iets aan de hand" mompelde ze in zich zelf, „o zeker, daar gaat iets verkeerd. Wat fluiste ren die twaalf kopjes stie kem met elkaar en kijk nou eens! Daar klautert er zó maar eentje van het ta feltje af. Goeie grutten, ziet hun moeder dat niet eens? Die zit vast weer te knikkebollen of te dromen over haar oude China". Neen, moedertje theepot zag niets en eerlijk ge zegd, had de kaars wel een beetje gelijk. Het was al schemerig in de salon en op zulke ogenblikken dacht de goede porceleinen theepot graag aan haar Chinese vaderland. Ook kon ze zo fijn eventjes dromen Dat wisten de twaalf kin- Chinees versje! Verderop in de salon woonde een oud Chinees bord en daar was dat ene kopje nu naar toe. Dat oude bord kende honderden Chinese rijm pjes, zie je, en het porce leinen theekopje wilde er dolgraag eentje van leren voor moeders verjaardag. De kaars in de koperen kandelaar wist daar alle maal niets van. Ze begreep helemaal niet, waarom dat ene kopje op reis was ge gaan, maar toch vond ze, dat zij er zich mee moest bemoeien. „Straks zal ik de Chinese theepot wel even op de hoogte stellen besloot zij bij zich zelf, wacht maar, als ik een maal aangestoken ben, dan kan ik tenminste weer praten". Och lieve hemeltje, d&t zag er slecht uit voor de porceleinen theekopjes. Stel je voor, zodra de kaars was aangestoken en haar vurige tongetje weer had, zou ze alles gaan verklappen. „Wat was er met dat ene kopje?" zou ze vragen, „waar moest dat naar toe?" En dan zou moedertje theepot alles van haar kindertjes willen weten, alles.... HET kopje was al lang weer op het tafeltje terug, toen de kaars in de salon aanging. „Floep" zei ze en met een schok ont waakte moedertje theepot uit haar dromen over China. De kaars in de ko peren kandelaar zag het en meteen begon ze: „zeg buurvrouw, wat was er met dat ene kopje?" De kindertjes van moeder theepot schrokken zich een haasje, dat begrijp je. Gelukkig was hun moeder nog een beetje verstrooid, zodat ze de nare kaars niet duidelijk hoorde. „Wat was dat?" zei ze, „vroeg er iemand iets?" „Ik vroeg iets, moeder", riep een van de porceleinen kopjes gauw, „ik.... mogen we een liedje zingen, moeder?" „Welzeker" was het ant woord en vóór de kaars weer iets had kunnen zeggen, zongen elf Chinese kopjes heel hard: „In China, in China, daar is 't zo reuze fjjn. Daar drinken ze echt Chi nese thee uit echt Chinees porcelein." Ze zongen het wel tien keer, maar toen moesten ze ophouden van moeder theepot „Aha, dacht de kaars, „en nu is het mijn beurt". Maardaar kwam niets van, want meteen begon er een an der kopje een verhaaltje te vertellen. „Zeg buurvrouw" pro beerde de nare kaars, maar de Chinese theepot zei: „ssst, laat mijn kind eerst zijn verhaaltje vertellen". Verontwaardigd zweeg de kaars. „Als dit verhaaltje uit is" siste ze kwaad bij zich zelf, „dan zal je wat beleven. Dan zal ik dan zal ik". Maar ze deed niets meer, niets! Want weet je, wat er gebeurde? Toen het ver haaltje uit was, voegde het theekopje er haastig aan toe: „En toen kwam er een olifant met een grote fluit en die blies het hele verhaaltje uit". „Ffff", deed het kopje en de anderen deden dapper mee en bliezen zo hard, dat de nijdige kaars opeens uitgingToen kon ze niets meer vertellen, want ze was haar tongetje weer kwijt en alle porceleinen kopjes lachten ondeugend in het schemerdonker. „Laat het dan vanavond maar donker zijn", dach ten ze bij zich zelf, mor gen is het dubbel feest: dan ls moeder jarig en dan wordt ze verrast met een echt Chinees vers!" Halberg gaat een Duitse schrijfmachine assembleren In de te Weert gehouden jaar vergadering van Halberg machi nefabriek n.v. heeft de directie medegedeeld, dat met de Siemag- fabriek te Siegen (West-Duits- land) overeenstemming is bereikt over het assembleren door Hal berg van de Siegmag Standaard schrijfmachine. Het licentie-con tract zal binnenkort worden ge tekend. De jaarstukken werden met al gemene stemmen goedgekeurd. In antwoord op een desbetref fende vraag werd medegedeeld, dat de gang van zaken na 1 Januari jl. zeer bevredigend is. Uitloting 3 pet. staatslening 1947 Het Ministerie van Financiën deelt mede. dat het bedrag van de schuldbewijzen der, 3 procent staatslening 1947, luidende in dollars der Verenigde Staten van Amerikt, welke op 1 Mei 1953 af losbaar zullen ziin. is vastgesteld op: 978.774 dollars of zoveel meer als de laatstgetrokken nummer reeks meer zal omvatten dan ter aanvulling tot genoemd bedrag zal blijken nodig te zijn. De uit loting dezer schuldbewijzen zal in het openbaar plaats hebben op Woensdag 8 April 1953 in het gebouw van het Ministerie van Financiën te 's Gravenhage. Lagere opbrengst van kohierbelastingen De gezamenlijke kohierbelas tingen hebben in Februari 159.4 millioen opgebracht Dit is .f 140 millioen minder dan in Januari. Deze teruggang betreft voor ruim 100 millioen de vennootschaps- en voor 30 millioen de inkom stenbelasting. Ondanks de geringere ontvang sten liep het nog in te vorderen bedrag verder terug. Aangezien in Februari 133,7 millioen werd opgelegd, daalde het in te vorderen bedrag met 25,7 tot f 965,3 millioen. De niet-kohierbelastingen brach ten in Februari 272,9 millioen op tegen f 258.5 millioen in No vember en 289.1 millioen in Februari 1952. De opbrengst van de loonbe lasting en de vereveningsheffing lag, met resp. 54,5 en .f 23,0 millioen beneden die van de overeenkomstige maand van het vorige jaar. toen resp. 60,6 en 24.8 millioen werd ontvangen. Laag was ook de ontvangst on gedistilleerd ad f 7.5 millioen. Aan accijns op suiker werd daar entegen opnieuw een hoog be drag ontvangen, namelijk 9.3 millioen. De ontvangsten uith oofde van de buitengewone heffingen belie pen in Februari 5,5 millioen tegen 13,2 millioen in Januari. De totale ontvangsten ziin daar mee gestegen tot 2.993.6 mil lioen. Hiervan betreft f 1.954.6 millioen de vermogensaanwasbe- lasting en 1.039.0 millioen de vermogensheffing ineens. Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek Naar wij vernemen zullen di rectie en commissarissen der Ko ninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek N.V. te Delft aan de 1 Mei a.s. te houden algeme ne vergadering van aandeelhou ders voorstellen over het boek jaar 1952 een dividend uit te ke ren van 8 procent (vorig jaar 7% procent). Diepenbroek en Reigers N.V. leed groot verlies De jaarstukken van 1952 van Diepenbroek en Reigers N.V. te Ulft, sluiten met een verlies van 848.000. Voorgesteld zal wor den over 1952 geen dividend uit te keren. Wel zal de veertiende uitkering van 3 pet aan prefe rente aandeelhouders betaald worden. De grondstoffen, halffabrikaten en eindproducten stonden op 31 Dec. 1952 te boek voor een ver vangingswaarde van f 3.290.000 (v.i. 4.330.000). Öe afschrijvingen ad f 248.000 over de laatste zes maanden zijn grotendeels in dezelfde periode verdiend. De ontwikkeling van het bedrijf wordt met vertrouwen tegemoet gezien. Aarzelende stemming Amsterdam. 30 Maart Het wilde vandaag op de Beurs aller minst vlotten. Er heerste een matte, ongeanimeerde stemming en in scherpe tegenstelling tot de vorige week waren internationale waarden aangeboden. Men sprak al van Paasstemming. maar dan zonder gejuich, want de geringe re omvang van de affaire gaf weinig reden tot blijdschap. Men I ziet het echter meer. dat als de Beurs een langere sluitingsperio de in het verschiet heeft, de han del verslapt. De Paasvacantie om vat weer de traditionele vier da gen. vanaf a.s. Vrijdag, zodat er deze week ook maar vier beurs- dagen zijn. Hierbij voegde zich vandaag de factor van de be richten over afneming van de internationale politieke spanning, die uiteraard met voldoening werden vernomen, maar beurs- technisch bekeken het koerspeil drukten, omdat men dergelijke berichten meestal ziet, samen met de mogelijkheid van een ver mindering van de industriële be drijvigheid. Hoewel dit in de praktijk volstrekt niet altijd het geval behoeft te zijn, pleegt dit een gebruikelijke beursreactie te zijn, zoals de Beurs nu eenmaal altijd snel op de gebeurtenissen reageert. Kon. Olie lag vandaag aan de zwakke kant. De opening was reeds vier punten beneden het slot van Vrijdag qp 317%. waar na in het verdere verloop een herstel volgde tot 319. AKU opende op 166. dus goed prijs houdend. om vervolgens tot 164% in te zakken. Unilever kon zich niet volledig handhaven. Op de scheepvaartmarkt moesten aan delen Nederland 3 procent prijs geven. Men verkeert nog altijd in onzekerheid over het van deze maatschappij te verwachten divi dend. Indonesische fondsen ble ven op het vorige peil en ver toonden nauwelijks enige bewe ging. De Younglening opende aan de vaste kant op 90, waarna 89 ge daan werd. De staatsfondsen goed prijshoudend. De lening 1953 kwam wederom een fractie dich ter bij pari op 19 13/16. De markt sloot zeer kalm. Muizen maakten flikkerlicht onklaar In Meppel is het flikkerlicht bij de overweg Tweelo in de spoorlijn MeppelLeeuwarden defect geraakt Een onderzoek werd ingesteld. Men kon niets abnormaals ontdekken, tot bleek dat een muizenpaar zich had genesteld in het contact- kastje aan de rails. De dieren hadden zich zelfs te goed .ge daan aan het isolatiemateriaal van de oontactdraden, die ge heel waren kaal geknaagd. Men peinst nu over muizen- vrije contactkastjes.... Radioreportage vorstelijk huwelijk Van de huwelijksinzegening van H.H.K.K.H.H. Groothertog Jan van Luxemburg en Prinses Charlotte van Belgie zal Donder dagmorgen 9 April in N.C.R.V.- en K.R.O.-programma een direc te reportage worden gegeven, als gezamenlijk programma der Nederlandse omroepverenigin gen. Herman Felderhof en Paul de Waart zullen de reportages verzorgen Nederl. ambassadeur hij Worosjilof MOSKOU. De Nederlandse ambasadeur in Moskou, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, is Maandag door de president van de Sowjet-Unie, maarschalk Wo rosjilof, ontvangen. De nieuwe Ambassadeur heeft zijn geloofsbrie ven overhandigd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3