Ex-koning Faroek naar de Friese meren Einde 1956 een autotunnel door Mont-Blanc gereed? Jeugd en 100 jaar Kromstaf Herhalingsoefeningen nieuwe 7 December-clivisie Buitenlandse notities Voor een half jaar boerderij bij St. Nicolaasga gehuurd Naar wij vernemen Tivaalf kilometer door Europa's hoogste berg Parijs en Rome 170 kilometer dichter bij elkaar Ook 'n kabelbaan over (le berg heen Ook op de Zaterdagmiddagen dienst 27 dorpelingen vermoord Meer leden in de gemeenteraden DINSDAG 31 MAART 1953 Pasrina 5 Meisjesjurkjes 60-100 cm. Prachtige kwali teit vigoureux. Met de moderne „Evergiaze" gar nering. Ruim val lend, vele voor- jaarstinten. QQQ 75 cm. O dat ieder rund gedekt is en verklaring, waaruit dat het betrokken rund is tegen mornd- en klauw- afkomstig is uit een ge- dveebeslag. de reageerders moet de Ier een aparte mond>- en lerverklarimg vragen aan irenarts. Hij dient dan te dat de dierenarts de van de koe tijdig in zijn ;eft, want de schets wordt mond- en klauwzeer ver- vastgeheoht. deze mond- en klauwzeer- ingen brengt de dieren- 1,per stuk in rekening. koe tbc-vrij of reactie- in kan er op de tbc-ver- aangetekend worden, dat en ook het veebeslag, zjj afkomstig is, geënt is nondt- en klauwzeer, de tbc-verklaring met deze ining er op kost f 1,per ouders met geide koeien, )c-vrij of reactie-vrij zijn f witgroen) doen verstan den zij ook voor de gelde die voor de wei der ij be- zijn, toch witte of witgroe- klaringen aanvragen bij de irts, want de kosten blij- dijk, maar zij hebben het :ht, dat zij op de vrije af- mogen markten. Roodblikken al die dag gelegenheid zijn idblikken op het Hofplein. De Dir. Prov. Gezondheids- iienst voor Dieren, D. REMPT Nieuwe Kieswet in Italië In een rumoerige zitting van de Italiaanse Senaat, waarbij de leden van de fracties zich niet schroomden hun argumenten met het uitdelen van klanpen met stoelpoten en het gooien van inktpotten kracht bij te zetten, is de nieuwe kieswet aangeno men. Er waren 174 stemmen voor en 3 onthoudingen. De rest van de senatoren bracht in het lawaai en de herrie, dat de communisten hadden ontketend geen stem uit. Wel een bewijs, hoe zwaar de nieuwe kieswet, die bepaalt dat wanneer een partii 51% van de stemmen haait 65% van de ze tels wordt toegewezen, het linkse blok op de maag ligt. Dezelfde obstructie werd van die zijde gevoerd, toen in December 1952 het voorstel werd behandeld in de Kamer van Afgevaardigden. De parlementsverkiezingen van 1948 geschiedden volgens het sys teem van de evenredige vertegen woordiging. Al snoedig bleek, dat de grote kracht van de uiterst linkse en reohtse groenen een ge vaar betekende voor de democra tie. De vrees bij de gemeente raadsverkiezingen van Mei 1952 was een samengaan van de com munisten en neo-fascisten hoe paradoxaal ook in wezen om op grond van een zuivere oppor- tuniteitspoiitiek het democratisch blok van christen-democraten, li beralen, republikeinen en sociaal democraten te breken. Geheel en al ongegrond was dit angstige voorgevoel niet. Het kwam wel niet tot een samenwerking tussen de twee oppositiepartijen, maar de stemmingswinst van de neo fascisten bracht ten toch na de communisten op het tweede plan. Anderzijds was de samenwerking in het democratische blok aller minst eensgezind in verschillen de delen van het land. Deze si tuatie leidde er toe, dat van christen-democratische ziide werd voorgesteld de kieswet te wijzi gen. zodat aan een kabinet, dat on een kleine meerderheid in het narlernent zou steunen een stevi ger basis werd verschaft dan de cijfers in feite aangeven. De secretaris-generaal van de christen-democratische nartii Go nella. bepleitte reeds in Maart 1952 een dergelijke wetsverande ring. Ziin voorstel werd de aan leiding tot een heftige discussie in de Italiaanse pers. Ziin groot ste tegenstander was Nenni. se cretaris van de linkse socialisten. Nenni wilde ten koste van alles vasthouden aan de evenredige vertegenwoordiging. Wanneer een Dremie zou worden toegekend aan een partii, of een groep van partijen, die de meerderheid zou behalen, betekende dit een split sing van de kiezers in „eerste en tweede-ranss staatsburgers". Een stem van de man. die ziin keuze had laten vallen on een meerder heidspartij. zou in de nractijk van het voorstel-Gonella van groter waarde ziin dan een stem van iemand, die zich achter de minderheid schaarde. Gonella stelde als argument tegenover deze zienswijze van Nenni de stelling, dat de democratie niet strikt een evenredige vertegen woordiging behoeft voor te staan. Een redelijke stelling. Noch En geland, noch de V.S. kennen een evenredige vertegenwoordiging. Maar niemand zal ooit twijfelen aan de democratie in beide lan den. Zelfs niet, wanneer bii dit districtenstelsel in een nog veel sterker mate het argument van Nenni opgang doet. Want in het Britse kiesstelsel is elke stem van de minderheid zelfs in het be paalde district volkomen verlo ren. Goneila bracht als voor naamste eis naar voren, dat in de democratie de meerderheid het recht heeft de regering te vormen. En om te regeren heeft een kabinet in het parlement een sterke ruggesteun nodig. Is dit een kleine meerderheid dan zal de ene crisis na de andere niet uitblijven. Met als gevolg, dat geen enkel kabinet een kans is gegeven een constructieve werk wijze toe te passen over een lan ge tijd. Gonella heeft natuurlijk hierbij overwogen, dat de opposi tie van links en rechts allerminst in beginsel de democratische op vattingen in het staatsbestel hul digt en met ziin voorstel de de mocratie willen besehermen. Dit nu is de achtergrond van de nieuwe bepalingen in de Ita liaanse kieswet, die van het grootste belang zijn, want over enkele weken worden in Italië de parlementsverkiezingen ge houden. Zelfs de herrie en de obstructie die bii de behandeling van het voorstel door links en rechts ziin ontketend en zeker niet getuigen van waardering en democratisch gevoel bewijzen hoe iuist de Gasperi en ziin nartii- genoten met indienen van dit voorstel hebben gehandeld. Ware democraten argumenteren niet met stoelpoten en inktpotten te gooien naar een meerderheid. A In een dorpje, nabij Bjuraker, in de om geving van Sundsvall (Zweden), houden de ouders de kinderen thuis van school, om dat de lerares, die lang ziek is geweest, weer terug zal komen. De ouders achten haar plaatsvervangster meet geschikt voor haai werk. De staking duurt al vanaf 10 Maart maai thans heeft het geschil een wending genomen. D politie heeft de kinderen naar school gebracht en houdt de wacht in het klaslokaal, terwijl onderwijzeres, mejuffrouw Lisbet Silén tegen wie de ouders zich kantten, de kinderen de les overhoort. LEEUWARDEN Men sal sich herinneren hoe vorig jaar enige sensatie werd gewekt door het feit, dat ex- kapitein Westerling onderdook in het rustige Friese dorp Warns. Of dit wellicht ex-koning Faroek van Egypte ge ïnspireerd heeft, is niet hekend, maar in elk geval is thans uitgelekt, dat ook hij sich voorlopig in de Friese Zuidwesthoek sal vestigen. Reeds wekenlang zijn er in het diepste geheim door tussenpersonen voorbereidingen getroffen om de ex-koning een vlotte overtocht vanuit Italië en daarna een zo rustig en comfortabel mogelijk verblijf in de boerderij te verzekeren, welke door hem voorlopig voor de duur van een half jaar gehuurd is. Deze boerderij is enkele kilo meters ten zuiden van St. Nico- laasga gelegen. De eigenaar, de heer I. Pral, ziet voor de komende maanden plotseling een einde ko men aan zijn financiële moeilijk heden, want Faroek heeft vooruit betaald en is bij het vaststellen van het door hem te betalen kost geld allesbehalve karig geweest. Kippen en zeiljacht. „Het had geheim moeten blij ven", zo zeide ons de heer Pral, aan wie wij, direct bij het verne men van de geruchten, een bezoek brachten. „Maar ja, het is begrij pelijk dat er van zulke dingen altijd iets uitlekt". Het woonhuis van de boerderij is van binnen wat vertimmerd en een gedeelte van dé schuur is in een keurige garage veranderd, (alles op kosten van Faroek). Tij dens ons bezoek was men nog bezig met het timmeren van een groot nieuw kippenhok op het erf. De boer heeft voor Faroek, die zoals men weet een groot lief hebber van zacht gekookte kip peneieren is (hij eet er soms twaalf achter elkaar op bij het ontbijt) twintig witte leghorns moeten kopen. De vertegenwoordigers van de ex-koning hebben ook reeds een luxueus zeiljacht gekocht, waar mede hij op de Friese meren vele genoegelijke uren hoopt door te brengen. Het verblijf in Friesland zal voor de aan luxe en comfort ver wende ex-koning een hele veran dering betekenen, maar, zo had hij aan zijn vertegenwoordigers in Nederland verklaard, hij hoopte nu eens een poosje uit de publie ke belangstelling te geraken en ongestoord van een lange tijd rust te kunnen genieten. Faroek, die thans reeds in een hotel te Amsterdam vertoeft, zal morgen zijn nieuwe verblijf te St. Nicolaasga betrekken. Aanvankelijk was het zijn be doeling, om zich met zijn gezel schap per vliegtuig naar Leeuwar den te begeven, om van daar uit per auto verder te reizen, .maar de militaire autoriteiten wilden, zo vernemen wij, hier geen toe stemming voor verlenen. Een standpunt dat niet anders dan zeer juist genoemd kan worden. Faroek reist nu in een eloed- Tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten is Z.K.H. Prins Bernhard door President Eisenhower te Washington ontvan gen. De Prins dankte de President voor de hulp, welke de Verenigde Staten ons land hebben geboden tijdens de noodtijd en de bijdragen voor het rampenfonds daarna. nieuwe snelle Cadillac van Am sterdam over de Afsluitdijk naar Friesland. Om incidenten tiidens deze tocht te vermiiden. is in overleg met de Nederlandse auto riteiten een reisprogramma opge steld. Het leek ons interessant voor onze lezers om een en an der over dit programma, waar van we slechts met zeer grote moeite gegevens konden verza melen. te publiceren. De Egyptische ex-konina zal morgenvroeg omstreeks half twaalf de politiepost op de kop van de Afsluitdijk passeren. Te gen twaalf uur zal hii dus onge veer in Harlingen kunnen ziin. waar zich bii Hotel „Zeezicht" een der Nederlandse zaakwaarne mers van Faroek bii het gezel schap zal voegen. De ex-koning wilde in Franeker een kort be zoek brengen aan het Planeta rium van Eise Eisinga. Dit schijnt ook de hoofdreden te ziin ge weest waarom hii niet direct van af de Afsluitdijk over Bolsward reist, maar de langere route over Leeuwarden heeft gekozen. Het verblijf te Franeker zal niet lan- i eer dan van half een tot een uur duren, waarna men doorreist naar Leeuwarden, om daar om streeks half twee een maaltijd in hotel „De Nieuwe Doelen" te ge bruiken. Via Sneek, waar Faroek omstreeks vier uur ziin nieuwe zeiljacht dat momenteel daar in de jachthaven ligt. zal insnecte- ren. gaat de reis dan voort naar het nieuwe verblijf van de ex- koning van Egypte, de boerderii te St Nicolaasga. Uiteraard is het vertrek van j Faroek uit Italië, waar de grond hem toch blijkbaar te heet onder j de voeten is geworden, ook in Cairo niet onbemerkt gebleven, i Een verslaggever van United Press, die de reactie hierop van ex-koningin Narriman wilde we- ten. kreeg te horen: Geen com- I mentaar. Laat 'm zeilen als ie I daar zin in heeft. Twintigduizend vaten haring naar Rusland 's-GRAVENHAGE. 30 Maart. Heden is een contract gesloten tussen de Sowjet-Unie en de re dersvereniging van de Ned. Ha ringvisserij voor de levering van 20.000 vaten ijle haring. Door deze order is de vangst van het seizoen 1952 vrijwel geheel uitverkocht. is gistermorgen het nieuwe ge bouw van de veilingvereniging „Westerlee", het modernste van het Westland, te de Lier officieel geopend. is eervol ontslag verleend aan prof. dr. M. J. H. Smeets als re- geringscommisaris bij het Neder lands Beheersinstituut werd te Jutphaas een 40-jarige wielrijder door een hevige ruk wind gegrepen en tegen een juist passerende auto geworpen. Hij was op slag dood vergadert op 11 April de Vereni ging voor R.K.M.U.L.O. en op 25 April de Landelijke Huisartsen vereniging in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht worden deze week in Aalsmeer vier speciale narcissen-veilingen gehouden. De bloemen worden des nachts ingepakt en de volgende morgen verzonden is in Amsterdam een 67-jarige heer van de eerste etage van een stenen trap gevallen. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij aan een grote hoofdwonde. heeft Schiedam sedert gistermor gen 75.000 inwoners. De 75.00ste was een meisje. De gedachte uit het Evangelie der Emmaüsgangers: „Blijf bij ons Heer, want het wordt avond" zal de grondgedachte vormen van de vieringen rondom het eeuw feest van het herstel der hiërar chie, welke door de katholieke jeugd in het gehele land paro chieel, plaatselijk, dekenaal en diocesaan worden gehouden. De 'katholieke jeugd is er van overtuigd, dat Honderd Jaar Kromstaf-herdenking niet een reden is voor een uitbundige hoera-stemming. Wel is er reden tot bezinning aan de hand van hetgeen door de grote Katholieke pioniers werd bereikt. Hoe is de fakkel van het Geloof, door hen ontstoken en overgedragen, dooi de jeugd ontvangen en wat gaat zij ermee doen? Zullen de jon geren deze fakkel met- even ster ke gloed straks doorgeven aan 't nageslacht? Deze gedachte wordt een wachtwoord voor alle vieringen van de jeugd, welke zoveel mo gelijk i.n de maand April zullen plaats vinden. Practisch zal deze gedachte ook worden uitgewerkt in iedere parochie of plaats, waar de jeugd in haar geheel zal bij eenkomen, niet alleen de geor ganiseerde, maar evenzeer de on georganiseerde jeugd. Begin Mei zullen dan de dioce sane topleidingen der katholieke jeugd- en jongeren-organisaties tezamen komen om uit de plaat selijk verkregen ervaringen per diocees 'de meest naar voren Maandag heeft Prof. Dr. J. E. de Quay, de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, een gevelsteen onthuld in het huis te Zundert, dat staat op de plaats waar de familie van Gogh vroeger heeft gewoond, ter herdenking van het feit, dat het 100 jaar geleden is dat Vincent van Gogh te Zundert werd geboren. (Van onze correspondent) BERN, Maart 1953 Voor vijf-en-zestig millioen Zwit serse francs wordt het mogelijk Rome en Parijs een goede 170 kilometer dichter bij elkaar te brengen. Dat wil zeggen: voor dit bedrag kan een project verwezenlijkt worden dat al jaren de droom van talrijke verkeers- auloriteilen vormt: een tunnel door de Mont Blanc. Dan behoeft bet autoverkeer tussen Oost-Frankrijk en Zwit serland met Italië niet meer de aanzienlijke omweg te nemen welke nu de reis enkele uren langer doet duren. Voor lieden die daarover al meer dan eens gemopperd hebben, is er goed nieuws: de kans dat de tunnel er komen zal, is groter dan ooit tevoren. Zes iaar geleden werd er be gonnen met de voorbereidingen voor een tunnel door de Mont Blanc. Italianen, Zwitsers, en Fransen zagen direct het belang in van een autoverbinding, welke het gehele iaar door. weer of geen weer. te gebruiken zou znn. Maar kort na 1947 kregen de ge- interesseerde landen grondig me ningsverschil over de portie wel ke ieder van de kosten van aan leg dragen zou. Het duurde lang voor men elkaar weer vond. En kele weken geleden kon er ein delijk een overeenkomst worden getekend, die de moeilijkheden uit de weg ruimde. En onmiddel lijk werd het voorbereidende werk hervat. Een Mont Blanc-tunnel zou voor autoverkeer het traject Pa rijsRome met rond 170 kilome ter bekorten. Wie tegenwoordig met ziin wagen uit Frankrijk of Zwitserland naar Italië wil ril den. moet óf de Brennerpas ne men of via Marseille de route langs de Rivièra nemen. Beide routes betekenen omwegen, dus tiid en geld. Gelijk zoveel wat in het mid den van de twintigste eeuw wer kelijkheid werd. is de idee van een tunnel door de Mont Blanc allerminst nieuw. Al in 1787 toen Peter Balmat voor de eerste maal in de historie Europa's hoogste berg bedwong, begonnen de men sen aan een tunnel te denken. Horace Benedict de Saussure. een geleerde uit Genève. maakte onenliik propaganda voor dé tun wat dichter bii elkaar te brengen. Wie de technische mogelijkheden uit die tiid kent. begrijpt dat de Saussure vrijwel nergens gehoor vond. In 1935 kwam de Franse inge nieur Monod met een uitgewerkt plan. Het maakte in brede krin gen onganig. Maar net toer men met de technische studie van Monod's methode klaar gekomen was. stak de tweede wereldoorlog een snaak in 't wiel. Het werd 1946 eer van Italiaanse ziide op het plan werd teruggekomen. In Mei 1946 begon het werk met het boren van een groeve van acht honderd meter bii Entreves in het dal van de Oasta. aan de Italiaan se kant van het Alpen-massief. Twaalf kilometer lang Het kwam uitsluitend door me ningsverschillen in het financiële vlak. dat toen niet doorgezet werd. Want in grote lijnen blijft men ook nu bii het plan van 1946. Gestreefd wordt naar een tun nel van 12 kilometer lengte en een breedte van gemiddeld 12 meter. Ze moet het wintersnort- centrum Chamonix met het Itali aanse plaatsje Courmaycur ver binden De „ingang" aan de Italiaanse kant ligt 1300 meter boven de zeespiegel. Het eerste traject, ip de richting Frankrijk, loont op tot een hoogte van 1400 meter en gaat dan met een zwakke helling naar beneden om bij Chamonix on een hoogte van ongeveer 1250 meter te eindigen. De auto-tunnel men hoopt eerlang daarnaast ook een ton nen aanleggen wordt vanzelf sprekend uitgerust met de aller nieuwste technische snufjes, spe ciaal op het terrein van de bevei liging. Zeer uitgebreid is het ven- tilatie-systeem. terwijl ook be hoorlijke bedragen zijn uitgetrok ken voor neon-verlichting en het inrichten van E.H.B.O.-posten en verkeerscen trales. Men rekent er op dat. wanneer de tunnel klaar is. jaarlijks onge veer honderdduizend personen auto's en autobussen (tezamen 500.000 personen) en 60.000 vrachtauto's met een gezamen lijk laadvermogen van 300.000 ton goederen in beide richtingen van de nieuwe verkeersweg gebruik zullen maken. Om de exploitatie zo aanlokkelijk mogelijk te ma ken. wordt niet nagelaten tege lijkertijd de wegen naar Chamo nix en Courmayeur onder handen te nemen. Een gunstige noot voor die ..toevoerwegen" is. dat ze ner gens bloot staan aan gevaar voor lawines, de grote puzzle voor verkeersautoriteiten in het Al pengebied. Onverwachte dingen uiteraard voorbehouden, kan der halve gezegd worden, dat wan neer de nieuwe tunnel gereed is. ten allen tijde autoverkeer van Zwitserland en Frankrijk naar Italië mogelijk zal zijn. Ook over de bergen heen In de Alpen wordt echter niet alleen aan verkeersmogeliikheden gedacht: ook het tourisme wordt in ere gehouden. Daarvoor is bij zonder een ander project aanlok kelijk dat men tegelijkertijd met de Mont Blanc-tunnel hoopt te verwezenlijken. Het riik van de eeuwige sneeuw rond de Mont Blanc was tot nog toe slechts voor zeer ervaren Alpinisten toe gankelijk, die dan onder leiding van de kleine schare gidsen moei zaam de weg omhoog konden proberen te nemen. Minder koene liefhebbers van het Alpenland schap moesten zich vermaken met tochtjes waaraan minder ri sico's verbonden waren. Vanuit Chamonix is men thans echter bezig een kabelspoor aan te leg gen. dat reikt tot Aiguille du Midi. op een hoogte van 3840 meter Door middel van een tun- nelbrus hoopt men dan verder de diepe gletscherkloof te overspan nen. welke het tot nog toe onmo gelijk maakte om vanuit Chamo nix de Dent du Geant te berei ken. Vandaaruit kunnen toeristen dan weer per kabelspoor naar Courmayeur. Lukt het. dan zijn binnen en kele jaren gedacht wordt dat alles eind 1956 klaar kan zijn Chamonix en Courmayeur dus zowel door de Mont Blanc heen als boven over haar hellingen met elkaar verbonden. Een extra attractie, waarvan niet ten on rechte vermoed wordt, dat ze het toeristenverkeer in dit deel van het Alpengebied ten goede zal komen. 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. lichtingen en voor de parate on- derdelen,. zal het personeel van de 7-December divisie worden gele gerd in verblijven, welke niet voor dit doel zijn bestemd, maar die op eenvoudige wijze hiervoor tijdelijk geschikt zijn gemaakt. Binnenkort zullen de herhalings oefeningen beginnen voor het per soneel van de nieuw gevormde 7-December divisie. Tussen 15 April en 15 Juli zal dit personeel in drie groepen worden herschoold in de Amerikaanse organisatie en in het gebruik van Amerikaans materieel. Reeds voor 1 Februari j.l. was het programma voor herhalings oefeningen gedurende het jaar 1953 vastgesteld. Tengevolge van de watersnood" moest de oefening van de 44e regimentsgevechts groep vervallen, maar overigens bleef het schema ongewijzigd. Zo doende zullen binnenkort de her halingsoefeningen beginnen voor het personeel van de nieuw ge vormde 7-December-divisie. Daar de beschikbare kazerne ruimte volledig in gebruik is voor nel als middel om Rome en Pariis nel voor spoorwegverkeer te kun- de eerste oefening van jongere De oefening zal 33 dagen duren voor officieren en onderofficieren, 27 dagen voor korporaals en sol daten. Deze tijdsduur is zo be perkt, dat ook de Zaterdagmiddag zal worden benut voor oefening. Bewegingsvrijheid zal op Zater dag kunr-'i worden verleend na 18.00 uur. tot Zondagavond laatste reisgelegenheid. Buitengewoon verlof zoals dit wordt verleend o.a. bij overlijden van naaste familieleden, valt bui ten deze regeling. Voor het verlof tijdens de Pink sterdagen zal een bijzondere rege ling worden getroffen. dringende conclusie te trekken en deze vast te leggen in een boodschap aan het Hoogwaardig Episcopaat. Op 16 Mei zullen dan in het stadion te Utrecht honderden vertegenwoordigers van de katholieke jeugd uit ieder diocees aantreden voor het Hoog waardig Episcopaat en in tegen woordigheid van de Kardinaal- Legaat, andere Kardinalen en tal rijke bisschoppen, in tegenwoor digheid ook van tienduizenden katholieken uit alle streken van het land, zal de jeugd van ieder diocees de boodschap overhandi gen, welke is voortgekomen uit deze algemene bezinning. Zonder grootse manifestatie van tienduizenden jongeren krijgt de viering van Honderd Jaar Kromstaf aldus een afzonderlijk en alles omvattende betekenis voor de Katholieke Jeugd van Nederland. DJAKARTA, 30 Maart (Pi- aneta). Een bende, bestaande uit 300 tot 500 man, heeft Zon dagnacht bij een overval op het plaatsje Tjiparaj (ten zuid-oosten van Bandang) zeven en twintig dorpelingen vermoord en boven dien een aantal woningen in brand gestoken. De bende overviel het dorp om half één des nachts. De aan vallers drongen het plaatsje schietend en moordend binnen. Onder de doden bevonden zich verscheidene vrouwen, kinderen en beiaarden. Zeventien nersonen ziin gewond geraakt. Een en der tig huizen gingen in vlammen op. De leden van de bende ge bruikten flessen benzine waar mee zij de woningen overgoten. Blijkens een officiële mededeling van het leger gebruikte de bende vrouwen en kinderen als schil den. De bende werd direct door het leger achtervolgd en kwam de middag na de overval in con tact met een commando-eenheid, waarbij zeven bandieten werden gedood. De achtervolging werd voortgezet. PAUSELIJKE ZEGEN URBI ET ORBI Uitzending door de K.R.O. Van de traditionele plechtighe den in Rome op Eerste Paasdag zal de K.R.O. om ca. 12 uur recht streeks uitzenden de Pauselijke zegen Urbi et Orbi. Deze zegen „aan de stad (Rome) en de gehele wereld" verleent de Paus van de buitenloggia van de St. Pieter na afloop van de Paas- plechtigheden. Van 12.4513.00 uur zal een korte samenvatting worden uit gezonden van deze plechtigheden en de Pauselijke toespraak. (Vervolg van pag. 1) De minister achtte deze bijzon dere omstandigheden, gelet op de practijk die al sinds vele tiental len jaren tot veel critiek aanlei ding geeft, alsmede op de aller- wege gevoelde behoefte om het democratische stelsel door interne vernieuwing te versterken en met waarborgen te omringen, voldoen de -aanwezig om zijn ingrijpende maatregelen te rechtvaardigen. Aanmelding ter secretarie De zakelijke inhoud van deze kieswetwijziging is, dat de colle ges na op de normale wijze te zijn gekozen, worden aangevuld met nog een vierde van het aantal leden. Deze aanvulling ge schiedt evenwel niet via candi- daatsstelling en verkiezing, maar op aanwijzing van B. en W„ in wier handen derhalve een bijzon dere verantwoordelijkheid wordt gelegd. Van dit aanwijzingsrecht kun nen B. en W. slechts een beperkt gebruik maken. Bepaald is, dat iedere burger boven de kiesge rechtigde leeftijd eenvoudig door zich beschikbaar te stellen voor aanwijzing in aanmerking komt. Als norm geldt, dat de aanwijzing geschiedt naar volgorde van de binnengekomen aanmeldingen, mits de persoonlijke antecedenten aer betrokkenen voor het verwer ven van een raadszetel geen be letsel vormen. Met het oog op de ingrijpende voorzieningen, aan de uitvoering van deze kieswetswijziging ver honden, alsmede de nabije datum der nieuwe gemeenteraadsverkie zingen, is bepaald, dat de aanmel dingen voor het raadslidmaatschap door aanwijzing dienen te geschie den op morgen. Woensdag, tussen negen en twaalf uur aan de ge meentelijke secretarieën, afd. Be volking. Geschokt prestige De minister gaf ais zijn mening, dat door deze „versoepeling van het systeem" zoals hij het uit drukte, de belangstelling voor de gemeentepolitiek zal toenemen. De samenstelling der gemeente raden innerlijk aanzienlijk zal worden versterkt door krachten, welke voor het raadslidmaatschap uitnemend geschikt zijn maar daarvoor normaliter niet in aan merking komen en aan veel be- langengedoei waardoor het aan zien van de raden in de ogen van het grote publiek is geschokt, een radicaal einde zal komen. Voor de grotere gemeenten be tekent deze kieswetwijziging, glo baal genomen, een uitbreiding der colleges met 6 tot 10 leden, voor de kleinere met 3 tot 4 leden. De minister overweegt, zo deelde hij tenslotte mede, ook een niet onbe langrijke verhoging der presentie gelden. Aangezien ook Financiën hierin een woord heeft mee te spreken, maakt dit nog een punt van overleg uit.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5