Nota van prof. Gerretson wekte verontwaardiging Aantal slachtoffers thans 1783 Kolenprijzenzijn vanaf vandaag gewijzigd Dagblad voor Alkmaar „ARBITRALE UITSPRAAK IS ONUITVOERBAAR" 39 juweliers bestolen Schouwse dijk hield liet 92,8 millioen De nieuwe kruiser „De Ruyter" Hammersk j old volgt Lie op Scherp duel in de Eerste Kamer „U moet maar om een ereraad vragenzegt prof. Molenaar Directie Ommelandenverklaart: Schokkende verklaring van de Chr. Landarbeidersbond Koningin en Prins naar Noorwegen en Denemarken Prijsverlaging in de Sovjet-Unie In 't Rampenfonds: Minister spreekt de juistheid van bericht tegen NOORDHOU ANDSJ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 pet week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per tn.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 611 °mgeV»*g Woensdag 1 April 1953 - 49e Jaargang - Nr12743 KONINGIN MARY BIJGEZET Dinsdagmiddag even na twaalf uur is het stoffelijk overschot van Koningin Mary in de kapel van St. Georges in het kasteel van Windsor ter aarde be steld. Een overzicht van de plechtigheid, die door vele vorste lijke personen werd bijgewoond. (Telefoto) (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Gerretson is in de Eerste Kamer 'n waar probleem. Dat bleek ook gisteren weer bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Het beste zou zijn om deze zonderlinge figuur, die uit alles venijn zuigt en die nu weer minister Kernkamp tot doelwit heeft gekozen, maar links te laten liggen. Hierin schuilt echter het ge vaar, dat bij het grote publiek de mening gaat postvat ten, dat er dan toch wel iets van waar zal zijn. En daar naast klemt, dat prof. Gerretson zijn venijn in officiële stukken spuit. Aan bet Voorlopig Verslag over deze be groting had hij zelfs een complete afzonderlijke nota toegevoegd. driegen. Daar in New York op „een hotelkamer" werd tussen mi nisters en de vertegenwoordigers van de West het snode plan be raamd om onder het zelfbeschik kingsrecht ook het recht tot af scheiding te begrijpen, maar zulks Zo bezien blijft het jammer genoeg toch nodig om deze zon derlinge, zure eenling in de C.H - fractie telkens het volle pond te geven en in de middagvergadering van gisteren waren het prof. Beaufort (K.V.P.) en prof. Mole naar (V.V.D.) die hiervoor zorg droegen. De nota van prof. Gerretson, die bii deze behandeling ter sprake kwam, handelt nogmaals over de kwestie-Suriname. De ministers Luns en Kernkamp kwamen in New York met de vertegenwoordi gers van de West tot een accoord o a met betrekking tot het zelfbe schikkingsrecht. Minister Kern kamp heeft later, in Suriname, verklaard, dat Suriname hieronder ook een recht tot afscheiding zou mogen begrijpen (dus niet alleen in vrijheid toetreden tot het Ko ninkrijk „nieuwe stijl", maar ook het recht om er desgewenst uit te kunnen treden). Later bleek, dat het kabinet deze uitleg niet wilde onderschrijven en ook de meer derheid van de Tweede Kamer heeft er bezwaren tegen gemaakt. Men is thans bezig om voor deze moeilijkheid een redelijke oplos sing te vinden, maar dat valt ver der buiten het kader van dit de- bat. „Taart met een bom". Het gaat er hier om, dat prof. Gerretson de mening wil doen postvatten, dat de regering er be wust op uit zou zijn geweest om de volksvertegenwoordiging te be- PROF. GIELEN EN DE VARA Naar aanleiding van een be schouwing van prof. Gielen. over de P v.d.A en het humanisme, heeft Evert Vermeer in zijn ru briek „Op de Korrel' voor de VARA critiek geoefend op qie beschouwing van de vice-voorzit- ter van de KVP. Hu deed een felle persoonlijke aanval op ae oud-minister, die hii pok van leugen en bedrog beschuldigde. Prof. Gielen heeft nu. via het departement van Onderwijs, P°" gingen gedaan. Evert Vermeer voor de VARA-microfoon te mo gen beantwoorden. De onderhan delingen daarover ziin nu gaan de. zou pas later hekend mogen wor den Het accoord zou zoveel zijn geweest als „een taart met een bom" Prof. Beaufort en prof. Mole naar hadden moeite om voor dit geschrijf parlementaire kwalifica ties te vinden. Prof. Beaufort sprak van „een nauwelijks te kwa lificeren requisitoir, doordrenkt van achterdocht en wantrouwen". Prof. Molenaar die er als woord voerder van de oppositie toch ze ker geen belang bij heeft om het kabinet zalig te prijzen, werd schor van verontwaardiging toen hij over dat geschrijf begon te spreken. Hij ried prof. Gerretson aan, in navolging van dr. Kuyper, om een ereraad te vragen, die dan zou moeten uitmaken wie er sprookjes vertelt; de regering dan wel prof. Gerretson. Deze bleef echter onverstoor baar. Hij stond met zijn grimmig vooruitgestoken kin bij 't spreek gestoelte. Interrumueerde soms dat hij dit of dat niet precies zo had gezegd en holde dan weer naar zijn eigen plaats om aantekenin gen te maken voor een verweer, dat het vraagstuk-Gerretson op nieuw accent zal geven. (Zie vervolg pag. 5) 's-GRAVENHAGE, 31 Mrt. Naar wij van het informatie bureau van het Ned. Roode Kruis vernemen, is sedert de laatste opgave, die 1751 slachtoffers vermeldde, het aan tal slachtoffers van de watersnood gestegen tot 1783. Dit aantal is de laatste vier dagen stabiel gebleven. Van deze 1783 slachtoffers staan er 633 te boek als vermist en waren er 1150 geïdentificeerd. Minstens vijftig personen zijn hegraven, die men niet heeft kunnen identificeren. Nog bijna iedere dag worden slachtoffers geborgen. Volgens de thans beschikbare gegevens zijn de 1783 slachtoffers als volgt te verdelen- (Het eerste cijfer vermist; het tweede: ceerd). N oord-Holland Zuid-Holl. vasteland Voorne-Putten Beierland Goeree-Overflakkee Schouwen-Duiveland Tholen Noord-Beveland Zuid-Beveland Walcheren Zeeuws-Vlaanderen Noord-Brabant geeft aan; geïdentifi- 7 23 4 23 28 111 161 318 360 159 25 143 6 43 30 71 5 12 19 235 633 1150 Als vermist worden beschouwd Personen die door de officiële lnstanties als omgekomen werden nvf^even, doch wier stoffelijk ov«schot nog niet is gevonden. aant=?rie gemeenten, die wat het zwaar slachtoffers betreft, het Tn-nw getroffen zijn zijn Oude TrirP (r'jim driehonderd), Nieu- werketh (270) en Stav-enisse (160) 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. Van officiële zijde wordt thans be vestigd dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden een officieel staatsbezoek op uit nodiging van de hoven van Noor wegen en Denemarken aan deze landen zullen brengen. De eerste voorbereidingen hiertoe zijn reeds voor de watersnood getroffen. Het bezoek aan Z.M. de Koning van Noorwegen zal gebracht wor den van 6 tot 8 Mei, dat aan hun ne Majesteiten de Koning en de Koningin van penemarken van 19 tot 22 Mei. (Van onze redacteur). GRONINGEN. „De arbitrale uitspraak, zoals zij ons wordt voorgezet, is onuitvoerbaar", zo deelde ons gisteravond de heer F. de Boer, hoofddirecteur van „De Ommelanden" mede. Zoals bekend heeft de Arbitra ge Commissie afwijzend beschikt op het verzoek van de Ommelan den om haar dispensatie te ver lenen voor 51 arbeiders. De Arbi tragecommissie zag geen termen aanwezig dit verzoek in te willi gen en bepaalde zelfs, dat deze 51 arbeiders zich gistermiddag om 2 uur bij de Omme anden moesten melden en om 3 uur dienden te zijn te werk gesteld. Reeds de vorige week had de Ommelanden verklaard, mede te zullen w-erken aan de uitvoering van de arbitrale uitspraak. Zij heeft tevens de Arbitragecommis sie verzocht, om ter vermijding van een desorganisatie in het be drijf, de arbeiders bij tien per week te werk te stellen. De Arbi tragecommissie heeft dit verzoek niet ingewilligd. Gistermiddag om twee uur be vonden zich 51 arbeiders voor de fabriekspoort der Ommelanden. De Ommelanden heeft er slechts 9 geaccepteerd en aan de andere arbeiders schriftelijk medegedeeld, dat men chaos in het bedrijf aller minst in het belang van de arbei ders achtte; dat men in de zin van de arbitrage zou handelen, maar de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken moest kunnen dragen. De arbeiders werd medegedeeld dat zij zo spoedig mogelijk bericht zouden ontvan gen over hun tewerkstelling. Het was volgens de heer de Boer onmogelijk om 's middags om 3 uur 51 arbeiders tegelijk te werk te stellen. Dit zal een chaos verwekken. Men is bereid zich bij de uitspraak der arbiters neer te leggen en de 51 arbeiders te accepteren, maar niet in eenmaal. Men hoopt spoedig, wellicht bin nen enkele weken, de overige 42 te kunnen plaatsen. In hun uitspraak naar aanlei ding van het verzoek van de Om melanden, om met ingang van 30 Maart 10 arbeiders en dan verder elke Maandag weer 10 aan te stel len, bepaalden de arbiters, dat de Ommelanden sinds 7 Maart be kend waren met de beslissing van de arbiters, zodat men drie weken de gelegenheid' heeft gehad, zich op de terugkeer in het bedrijf van de bedoelde arbeiders voor te be reiden en daartoe de nodige maat regelen te nemen. Arbitrage-uitspraak onrechtvaardig Zoals bekend, heeft het Chris telijk Nationaal Vakverbond het initiatief genomen tot arbitrage in het geschil tussen de Ommelanden en de ANAB en ook de arbiters 'hiervoor gekozen. Des te meer verwonderlijk is het, dat nu de Nederl. Chr. Landarbeidersbond bij monde van zijn districtsbe stuurder de heer H. de Groot te Groningen schriftelijk aan de Om melanden heeft verklaard dat de N.C.L.B. de uitspraak van de Ar bitragecommissie ongerechtvaar digd vindt, en dat door deze uit spraak het gezag in Nederland een behoorlijke deuk gekregen heeft. Door deze uitspraak is de revo lutie, of, zo schrijft de heer de Groot ,als u wilt de revolutionnai- re daad, wèl veroordeeld, maar niet, of in elk geval niet voldoen de bestreden. De ANAB, zo ver klaart de heer de Groot namens de NCLB, heeft de staking volle dig verloren. De arbeiders hebben gestaakt om iets wat bestond en geregeld was, al was het pensioen onvoldoende geregeld. De wijzi ging daarvan was echter direct toegezegd en dat was algemeen bekend. Van de 190 stakers ko men er hoogstens 65 in het bedrijf terug. De overigen staan, aldus de heer de Groot, in de kou. Voor de 65 die terugkomen is niets ver beterd, na meer dan een half jaar staken. Hoogstens kan volgens de heer de Groot, worden gezegd, dat zij terugkomen in een bedrijf waar zij niet gewenst worden. Drie jeugdige dieven ingerekend De Rotterdamse politie heeft drie jongelui aangehouden, die in het afgelopen jaar 38 juweliers te Rotterdam en den Haag en één te Utrecht, alsmede vier Rotterdamse boekhandelaren hebben bestolen. In totaal stalen de 19-jarige ver koper G. M. J. H. en de 20-jarige kantoorbedienden W. E. en F. G. van den H., allen uit Rotterdam, voor vier a vijfduizend gulden aan ringen, horloges en vulpennen. Het grootste deel van de buit ging naar de 25-jarige verkoper H. D. te Rotterdam, die ook is aange houden. E. was in April 1952 de praktijk te Rotterdam begonnen en de an deren sloten zich daarna bij hem aan. Nadat ze Rotterdam hadden afgestroopt, verplaatsten zij hun werkterrein naar den Haag. Van de bestolenen wisten er slechts drie, dat ze bestolen waren. In totaal namen de dieven 22 horloges, ne gentien ringen en vijf vulpennen mee. H. M. de Koningin in Nederland terug Gistermiddag om 17.40 uur is H.M. Koningin Juliana uit Enge land teruggekeerd. Zij landde per vliegtuig op Soesterberg. MOSKOU. De Russische re gering heeft Dinsdagavond een belangrijke prijsverlaging bekend gemaakt voor brood, bloem, vlees, vetten, suiker, likeur, wodka, siga retten, textiel, kleding en schoei sel. De prijsverlaging gaat vanoch tend in alle winkels in het gehele land in. In Moskou waren vele winkels gisteren niet open en binnen v,as men ijverig doende de goederen opnieuw ie prijzen en de voorraden aan te vullen met het oog op de stormloop die men vandaag verwacht. Zoals men weet zijn de Russische winkels in handen van de staat en staats- coöperaties. De prijsverlagingen gelden voor meer dan 100 verschillende soorten goederen. Zij variëren van 5 procent voor de laagste tot 50 procent voor de hoogste prij zen. Soortgelijke prijsverlagingen werden toegepast in 1949. '50. '51 en '52. Wodka werd 11 procent in prijs verlaagd, thee met 20 procent. Beide zijn nationale dranken. 400 MILITAIREN KWAMEN TE HULP Hoewel de toestand van de Schouwse dijk in de nacht van Maandag op Dinsdag zeer precair is geweest, heeft de zeewering het toch gehouden en bleef de polder Noordgouwe droog, dank zij het onafgebroken aanslepen van zandzakken. Gisterochtend zijn 400 militairen uit het kamp 's-GRAVENHAGE, 31 Mrt, Het Nationale Rampenfonds had gisteravond in totaal 'n bedrag ontvangen van 92,8 millioen gld. Sinds Maan dag is er dus weer 4,9 mil lioen bijgekomen. Bij dit bedrag is inbegrepen 4,5 millioen gld van de radio actie „Beurzen open, Dij ken dicht". Om administra tieve redenen kon nog niet de gehele opbrengst van deze actie worden overge maakt. Gistermorgen heeft de ambas sadeur van India in ons land. de heer Chakravardy minister Luns een cheque van 31.664,92 over handigd voor de slachtoffers van de watersnood Reeds eerder zond India 50.000 zandzakken. Oirschot in Noordgouwe aangeko men om bij bet beveiligen van de bedreigde punten behulpzaam te zijn. Het gevaar voor het doorbreken van de dam voor het beruchte stroomgat in de dijk bij Herkin- gen, om het behoud waarvan de laatste dagen eveneens verbeten is gestreden, wordt als nagenoeg geweken beschouwd. 150 DUW- arbeiders zijn hier ingezet om de kade rond het gat 'tot drie meter boven A.P. op te hogen. In Burgh werden Maandagavond alle man nen tussen 16 en 55 jaar opgeroe pen tot verplichte arbeid aan een nooddam vlak bij de kom van het dorp. 's-GRAVENHAGE. De wijzi ging in de kolenprijzen, die van daag ingaat, komt voor ongeveer 15,9 millioen op de industriekolen en slechts voor Uh millioen op de huisbrandverbruikers te drukken, aldus deelt de minister van Econo mische Zaken mede in de Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp dat de regering machtiging geeft om de kolenprijzen te egaliseren en dat gisteravond z.h.s. door de Senaat werd aanvaard. Op vragen van het Eerste Ka merlid de heer Algra, betreffende een bericht in onze krant, over „grove fouten bij bouw van nieu we kruiser „De Ruyter", heeft de minister van Marine, de heer Staf schriftelijk geantwoord. De minis ter zegt van het desbetreffende bericht te hebben kennis genomen en noemt het „ten enenmale on juist". De tot heden opgetreden storin gen tijdens de fabrieksproeftoch- ten, zijn, volgens de minister, geen andere dan die, welke normaal voorkomen bij nieuwgebouwde schepen. In dit verband wijst de minister er zelfs op, dat „De Ruy- In het King George VI hospitaal te Nairibo wordt hulp ver leend aan een aantal slachtoffers van de moordpartij, die de leden van de Mau Mau hebben aangericht. Op de voorgrond dienen twee verplegers aan een der patiënten een bloed transfusie toe. ter' 'slechts een halve dag langs de kade heeft proefgedraaid alvo rens naar zee te gaan, terwijl dit bij de vroegere kruisers Hr. Ms. „De Ruyter" en Hr. Ms. „Tromp" twee a drie maanden vergde. Dat er geen gebreken in de ke telconstructie, als gesignaleerd in het bericht, bestaan, moge z.i. blijken uit het feit, dat reeds tij dens de fabrieksproeftoehten het schip op slechts 2 ketels geruime tijd ten naaste bij 28 mijl heeft gelopen, zonder dat zich enig be zwaar, ook niet wat betreft de pompen en het electrische net, voordeed. Er is in het proeftochtprogram ma enige vertraging opgetreden, in hoofdzaak door de voortduren de mist, welke de maand Maart heeft gekenmerkt. Deze vertraging bedroeg slechts enkele dagen, als gevolg waarvan de officiële proef tochten op Goede Vrijdag zouden aanvangen. Van de zijde van het departement werd echter, met het oog "op de feestdagen, in overleg met de scheepsbouwer de aanvang dezer overname-proeftochten tot Dinsdag na Pasen uitgesteld. Het zal na het voorgaande dui delijk zijn, aldus 't antwoord dat de gang van zaken tijdens de fa brieksproeftoehten noch tot ver traging van de afbouw, noch tot financiële schade zal leiden. De minister verklaart met de vragensteller van oordeel te zijn, dat het noodzakelijk is „deze ge heel onjuiste, naar zijn mening lichtvaardige en voor de Neder landse industrie uiterst schadeliike berichtgeving" op de meest over tuigende wijze tegen te spreken. Hij meent dit bij de beantwoor ding van de voorgaande vraag te hebben gedaan. (In verband met de inhoud van het antwoord van minister Staf op de vragen van de 'heer Algra, verwijzen wij naar een korte be schouwing over het materieel van de Marine, op pagina 5 in dit nummer, welke beschouwing ove rigens geschreven was, voor en aleer wij kennis hadden genomen van het antwoord. Red.). De last der eerste aanpassing, die ongeveer een zesde van het verschil tussen het kolenprijsni- veau in Nederland en elders in de Gemeenschap voor Kolen en Staal overbrugt, is dus overwe gend gelegd op de industriekoien. De prijzen van de industrieko len vertonen voor bepaalde soor ten stijgingen tot f 4.50 per ton en daartegenover dalingen tot f 10. per ton. Gemiddeld stijgt de prijs van industriekoien met 2.9 pet., de stijging gaat voor geen en kele soort 7 pet. te boven. Bij de huisbrandkolen gaat slechts de prijs van de eerste kwa liteit en super-kwaliteit anthraciet omhoog met f 0.25 a f 0.30 per hl. Bij de eerste kwaliteit anthraciet gaan de parelnoten echter f 0.20 per hl. omlaag. Bij de overige huisbrandkolen dalen de parel noten in de groep anthraciet twee de kwaliteit met f 0.50 per hl., de mijncokes 4 met f 0.25 per hl., en de bruinkoolbriketten met f 0.45 p. 100 kg. Evenals vorig jaar zal een stel sel van seizoenprijzen gelden. Dit jaar is ook de anthraciet daarin opgenomen. Voor de Esskolen en eierbriketten geldt een voorjaars korting van f 0.65 en een zomer- korting van f 0.50 per hl. t.o.v. de winterprijzen. Voor cokes en an thraciet bedraagt de voorjaarskor ting f 0.50 en de zomerkorting f 0.20. Voor de particuliere gebruikers is de betekenis van de prijsveran- deringen vrijwel te verwaarlozen, aldus de minister. De invoering van de zomerprijzen voor anthra ciet vormt hier voldoende tegen wicht. NEW YORK,31 Maart De Grote Vijf hebben vandaag over eenstemming bereikt over een op volger van Trygve Lie als Secre taris-Generaal van de Verenigde Naties. Zij werden het tijdens een inderhaast gehouden besloten zit ting van 12 minuten eens over de door Frankrijk voorgestelde 48- jarige Dag Hammarskjold, minis ter zonder portefeuille in de Zweedse regering. Voor het eerst weer in het bij zijn van Andrei Wisjinsky be sloot vervolgens de Veiligheids raad eveneens Hammarskjold aan te bevelen. Er zouden 10 stem men op hem zijn uitgebracht. In zijn nieuwe functie krijgt de Zweed een salaris van 40.000 dol lar, een huis met personeel, een auto met chauffeur, 10.000 dollar reiskosten en 'n toeslag van 5000 dollar. Trygve Lie krijgt een pen sioen van 10.000 dollar.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1