Sèvres en zijn porcelein Oost-Duitse spoorwegen in miserabele toestand RAD! Ook in de lagere klassen is de strijd bijzonder fel Wie raadt de uitslag'f Nieuw gebouwencomplex Purmerender veiling DeKo en l In de afdeling Noordholland Op elk rangeerstation zijn er per dag tivee ongevallen LiHrl ïcailllir overigen veel langer dienst moe van KeicllSDanil gemiddeld 45 km. per uur, een DE SPELREGELS ILY.b. (Haarlem volleybalkampioen Hnfe Millioenenplan van vereniging met slechts vijfhonderd leden eerste prijs tweede prijs en drie oriizen van ƒ5,00 ƒ2,50 i.or Achtergr program - Pagina .4 WOENSDAG 1 APRIL 1953 Reeds in oeroude tijden ging de mens er toe over, van klei diverse voorwerpen te maken. Langzamerhand werd de vaardig heid in het maken van voorwerpen groter, de techniek werd vervolmaakt, en heden ten dage kennen wij vele soorten ceramiek en hebben daarvan kostelijke specima uit vroegere eeuwen. Beroemd zijn in onze dagen b.v. het Japanse en Chinese porce lein, het Saksisch porcelein, het porcelein van Sèvres en het Delftse porcelein, om maar enkele soorten te noemen. Het is in dit verband misschien vermeldenswaar dig, dat het Delfts porcelein met Delft niets te maken heeft, daar er in Delft nooit porcelein is gemaakt, maar aarde werk. Er bestaat n.I. wel degelijk verschil tussen aardewerk en porcelein. In de acht tiende eeuw werd in Frankrijk door de „Zonnekoning" Lodewijk XIV en Colhert getracht, 0111 de ceramiek tot een nationale productie te brengen, welke met de pro ductie van andere landen kon concurre ren, wat echter niet tot de gewenste resul taten leidde. Het Chinees porcelein was nu eenmaal de grote mode. Hierbij voegden zich bovendien in 1709 de Saksische pro ducten en ook dit materieel was bijna even mooi als dat van de Oosterse ceramieken. (Vervolg) Pas in 1769 hadden de vele onderzoekingen, in de Franse bodem verricht om kadin of por- celeinaarde te vinden, het ge wenste succes bij Yrieux (bij Li moges). Van toen af gebruikte de Franse keramische industrie de zachte pasta, welke zeer zeker belangrijk was. Dank zij het perfectionneren van geheimen, welke twee arbeiders van ds Manufacture de Chantilly mee brachten, werd in het kasteel van Vincennes een productie-centrum gesticht, waar meer dan 100 ar beiders en kunstenaars werkten: de hier vervaardigde voorwerpen stonden in hoge gunst bij de „grote wereld" uit die tijd, wiens smaak en raffinement legenda risch is geworden. Er werden daar wonderen van tafelserviezen gemaakt met bloem- en vogeldécor; het zeer subtiele witte „biscuit" porcelein voornamelijk naar het voorbeeld van Boucher, met als specialiteit van Vincennes de natuurgetrouw nagebootste gekleurd-porceleinen bloemen. Lodewijk XV en vooral de markiezin de Pompadour in teresseerden zich bovenmate voor de manufaetuur. Scheikundigen werden aangesteld om de pasta's te verbeteren, kunstenaars om de vormen en decoraties te vernieu wen. Vooral de Markiezin de Pompadour was dusdanig verrukt van deze schitterende vondsten, dat zij er op stond dat de fabriek uit Vincennes weg zou gaan, waar deze overigens wel zeer sledht ge ïnstalleerd was. Zij liet in Sèvres, langs de bosrijke oevers van de Seine en aan de voet vna haar kasteel de Bellevue gebouwen zetten, die deze fabricatie waar dig waren. (Thans is de Ecole Normale voor meisjes in deze gebouwen ondergebracht, terwij i de fabriek sinds 1876 vlak bij het park van Saint-Cloud is geves tigd.) Het was de Gouden Eeuw voor de fabriek. De Markiezin de Pompadour, die de bezielende geest en de weldoenster van zovele kunstenaars en decorateurs was, had een bijzonder zwak voor Sèvres, en haar rol was meer dan die van bescherm vrouwe alleen. Haar geest is het, die men terugvindt in de zo fijne iets teers en gracieus vrouwelijks weerspiegelen. Het bleef niet al leen bij het vervaardigen van kopjes, borden, vazen met fraaie landschappen en dierfiguren, want toen Falconnet en daarna Le Riche directeur van de beeld- houw-afdeling waren, inspireer de men zich ook op hoofse en Mythologische onderwerpen. Ook werden beeldjes van dansers en danseressen gemaakt, die zeer juist de smaak van die tijd ken merken. De Revolutie bracht de Manu facture de Sèvres een zeer ge voelige slag toe; de directeuren werden gearresteerd en van de cliëntèle bleef bijna niemand meer over. De fabriek zou deze beproeving misschien nooit te boven zijn gekomen, als men niet in 1800 een beroep had gedaan op een jong geleerde, Brongniart, professor in scheikunde en na tuurlijke historie, die zich een administrateur zonder weerga toonde. Enige jaren later was Sèvres weer verbonden aan het Huis van de Keizer, en voorzien van belangrijke crediten. Napo leon liet voor zijn diplomatieke cadeaux en voor voor eigen gebruik de meest indrukwekken de stukken maken Om de waar heid te zeggen, scheen men zich er minder om te bekommeren of er een echt kunstwerk tot stand kwam, danwel dat op de enorm grote en weelderige stukken vol met goud-decoraties de portret ten van de leden der keizerlijke families waren aangebracht, zo dat ze getuigden van de pracht en praal van deze regering. Toch zette Brongniart daad werkelijk de technische onder zoekingen voort en bracht de productie tot ongeëvenaarde vol maaktheid, vooral wat de zuiver heid van de pasta en de kleur aangaat. Onder zijn beheer, dat lang duurde en vele regeringen meemaakte, werd Sèvres een echt keramisch laboratorium, dat gespecialiseerd was in harde por- celeinsoorten. Brongniart richtte ook een museum in. Uiteraard waren de klanten rijk, en als altijd was de Franse staat de voornaamste klant. Als van alle decorateurs uit de 2de helft der XlXe eeuw werden de producten van de Manufacture bootst, maar de kwaliteit bleef onnavolgbaar. Het succes van een bepaald soort kobalt-blauw, met gouden bloemetjes versierd, was dermate groot, dat dit bij het grote publiek gold als „de kunst van Sèvres". Een blauwe Sèvres- vaas werd het traditionele cadeau van de Presidenten der Ille Re publiek aan de buitenlandse gas ten en Hoven. Pogingen werden echter gedaan om een groter publiek te berei ken, teneinde van de fabriek iets anders te maken dan een staats instelling in dienst van andere staatsinstellingen. Van 1923 af zocht men door nieuwe middelen (winkels, depots), en ook door moderne creaties, een meer com merciële verbreiding van de pro ductie te verkrijgen. In 1926 verkreeg de fabriek door een totale hervorming der statuten zijn commerciële auto nomie. De poging gaf echter niet de verhoopte resultaten, noch op artistiek, noch op verkoopgebied; vandaar dat in 1941 besloten werd dat de fabriek weer onder de Algemene Directie van Schone Kunsten zou komen. Vanzelfspre kend waren er heel wat moeilijk heden te overwinnen om daal de middelen ontoereikend bleken zowel van de zijde van het publiek als van de staat aan het Huis een goede gang van zaken te kunnen verzekeren. Tot over maat van ramp werden de ge bouwen in 1944 zwaar gebom bardeerd en alle voorraden tot stof verpulverd. In 1947 liep ech ter alles weer vlot, zonder dat de productie ervan gelpden had. Het is echter zaak om een op aesthetisehe leest geschoeid ver nieuwingsprogram op te stellen. De reeds gedane hervormingen hebben tot doel dit in de hand te werken. En waarom zou dit, evenais dit bij de Franse tapijt industrie is geschied, waarvan Lurcat de bezielende leider is, niet het geval kunnen zijn? Reeds zijn er taj van heden daagse kunstenaars, die zich er voor interesseren de Keramiek een meer landelijk uiterlijk te geven, waarvoor zij al nieuwe vormen en décors hebben uitge dacht. Het is te hopen, dat de kostbare voorwerpen van de Ma nufacture de Sèvres zullen kun nen profiteren van een analoge verzorging, waarvan vele zeer geslaagde producten reeds blijk geben. Nu de strijd in de lagere klas sen ondanks de achterstand, ont staan door de slechte weersom standigheden, in volle gang is en er zelfs reeds enkele beslissingen bekend zijn, willen we in het kort de res. tweede en derde klassen eens nader bekijken. De derde klassen In 3A is de ex-tweede klasser Westzaan na een eenjarig verblijf in de derde klasse kampioen ge worden en komt dus volgend jaar weer in oude omgeving terug. Oosthuizen is hier goede tweede en heeft dus alle hoop op volgend jaar gevestigd. Dit is de stand: VVestzaan Oosthuizen SDOB Graftdijk Ursem Kwadijk WVSV Oudendijk 13 13 13 14 13 14 13 14 Zuiderwoude 13 12 8 7 7 6 4 4 3 2 0 3 3 4 5 9 9 9 11 25 18 17 17 14 Een verwoede strijd is in 3B ontbrand om de eretitel. Aanvan kelijk scheen Twisk een wande ling naar het kampioenschap te hebben, maar de laatste weken is het mis met deze ploeg en RKVVS tezamen met Witrood Twisk 15 10 2 3 RKVVS 16 9 4 3 Witrood 16 9 3 4 KSV 15 7 3 5 Reigerboys 14 7 1 6 WSW 13 6 2 5 SSV 13 6 2 5 VADA 15 5 1 9 ALC 17 2 4 11 Schell.hout 14 0 4 10 broze voorwerpen, die alle meer of minder gelukkig nage Dat was moeilijk raden, deze keer! De voetbalkenners stelden in Always Forward blijkbaar weinig vertrouwen, achtten V.I.O.S. sterker dan W.G.W. en dachten tenslotte dat R.K.E.D.O. wel in staat zou zijn het Medemblikker R.K.D.V.O. er onder te houden. Men weet, hoe de bal gerold is. Frappant was, dat de meeste voetbalkenners de nederlaag van Z.A.P. als het ware voelden aankomen. Twee inzenders behaalden 6 punten en er waren er negen met 5. De eerste prjjs ging dat mag wel even worden vermeld opnieuw naar Kees Hooiveld in Andijk, die al meerdere malen blijk heeft gegeven de kunst van het voorspellen te verstaan. Ook sanatorium „Kalorama" was weer present. Deze keer ging een trouw voorspeller uit Lutjebroek met een prijsje strijken. Hier zijn de winnaars: 1. KEES HOOIVELD Krimper 433 Andijk-W 2. PAULA LAAN Wester kerkerweg V 91 Venhuizen 3. P. RUITER A 164 Avenhorn 4. H. VAN LEYEN Sanatorium Kalorama Beek bij Nijm. 5. JB. VENNEKER C 83 Harenkarspel In de Sovjet-zone van Duitsland zijn de spoorwegonge lukken aan de orde van de dag. Alleen reeds op de ran geerstations geschieden per dag tivee ongevallenniet zelden zonder zwaar gewonden. Maar de pers zwijgt over dit alles. Men bericht liever, dat een conducteur zijn arbeidsquotum heeft overschreden en publiceert het nieuwe Oost-Duitse spoorweglied: „....en de locomotief, die zingt en de stoker hij wenkt..." C1 nm'onhiii» dëld 226 in reparatie, zodat de ten doen. Met als gevolg dat ze -r» i i dubbel slijten. Een D-trein rijdt sneltrein 34 km. De personen- Maar in werkelijkheid zingt de trem tüssen Halte en Leuna m Fn dlet sTnkaerkmachteenaSSfnt SST-XA' b&eSf alf de want hij moet twee tot driemaal fjjgVg1^fde"dienstregeling'niet zoveel kolen op het vuur gooien, de hoofdambtenaren UITSLAG - INVUSEN HelderRapiditas V.Z.V.Purmerend SuccesH.S.V. S.E.W.V.V.W. Wit-RoodTwisk Naam: Woonplaats: Adres: nu er met extra-zware goederen treinen wordt gereden. Vroeger verboden de voorschriften trei nen met meer dan 120 assen. Thans moeten de afgebeulde lo comotieven 300 assen meeslepen, ten koste van veiligheid en be drijfszekerheid. Machinist en stoker leven op het randje van levensgevaar. Als een gevolg van de bruinkool, die zwavel bevat, zijn de ketelwan- den al lang afgesleten tot 4 a 5 millimeter. Het gevaar voor ontploffing is dus lang niet denk beeldig. Bovendien bestaat de periodieke inspectie van het trac- tiemateriaal allang niet meer, behalve dan op papier. Zolang koperen vlampijpen, stalen wiel velgen en ander materiaal schaars zijn en inplaats van ze keringen haarspelden worden gebruikt en lompen de pakkingen moeten vervangen heeft het geen zin, om de boel geregeld te con troleren. Overal materiaalgebrek Het materiaalgebrek is ontstel lend. Een paar jaar geleden wer den op de hoofdlijnen de rails binnenste buiten gekeerd, opdat de nog niet afgereden buiten zijden benut konden worden. Maar nu zijn ze tot op de draad versleten. Vaak ziet men rails, die samengelapt zijn uit stukken, van een paar meter lengte. En vaak moeten stukken uit zijlijnen dienen om hoofdlijnen op te knappen. Kabels zijn er evenmin. Tal van wissels hebben in de plaats van electrische lam pen een ouderwetse petroleum verlichting op de rangeerstations. Groot tekort aan locomotieven De meeste zorg baart het ge brek aan locomotieven. Van de ongeveer 970 locs zijn er gemid- van de Oost-Duitse spoorwegen in hun fraaie uniformen, doen Zone, wegen „sabotage net of ze van niets weten. Ze spreken alleen over de salon motorwagen Praag-Berlijn, die als een „pijl" over de afgesleten rails „vliegt" met de afgeschaafde wissels en een ontsporing ris keert. Maar hij rijdt over de 250 km71/2 uur. Een ander pa radepaard is de Fernzug Dres- den-Berliin, de enige trein die met steenkool wordt gestookt. Zo is ook de interzóne-trein naar het Westen een reclameobject. Hoog ongevallencijfer De Sovjet-Spoorwegen in Duits land zijn een carricatuur van de zo degelijke Reichsbahn van vroeger. Het meest angstwekkend zijn de ongelofelijke hoge onge- valscijfers, zowel wat betreft het getal vervoerde passagiers, als wel het aantal werkend perso neel. Juiste cijfers zijn echter moeilijk te verkrijgen de politie zorgt angstvallig voor geheimhouding, als er iets gebeurt. Maar vast staat, dat de rode staat op het spoorwegpersoneel de fouten van het materiaal verhaalt: er zitten ruim 2000 spoorwegbeambten in de gevangenissen in de Sovjet- zijn de leiders tot op twee en drie punten genaderd. Met de wed strijd WitroodTwisk in het vooruitzicht is alles nog mogelijk. KSV bleef in deze nek aan nek race iets achter. 22 22 21 17 15 14 14 11 8 4 Callantsoog heeft in 3C de lei ding genomen na zelf afgerekend te hebben met Dirkshorn. De week daarvoor hadden de Duin- kanters een prettige dag beleefd door de nederlaag, die Winkel leed tegen het kranige DWOW. Winkel moest daardoor de leiding afstaan 11a maandenlang als no. één de lijst te hebben aangevoerd. DWOW heeft wisselvallig ge speeld. Tegen de zwakkere clubs werden teveel punten verspeeld om kans op de titel te hebben. De vierde, wellicht de derde is niet onbereikbaar. Callantsoog Winkel Dirkshorn DWOW VESDO AGSV Sintboys De Koog ZDH De Cocksdorj 2 vip. w.n.o. Van de derde klasse even terug naar de res. tweede klassen. In A en B zijn het resp. Purmerend 2 en de beide Assendelftse ploegen SVA 2 en Assendelft 3, die de beste papieren hebben. In 2C heeft USVU 2 de leiding van RKAFC 3 overgenomen. Zij wor den op de hielen gezeten door HSV 2. Onderaan kan Alkmaar 2 zich alleen nog vastklampen aan Alcmaria V. 5. 16 12 3 1 27 16 13 0 3 26 15 10 1 4 21 16 8 5 3 21 16 7 4 5 18 17 6 1 10 13 16 4 4 8 12 16 4 3 9 11 16 3 2 11 6* 16 0 3 13 3 ENKHUIZEN Onder „ote belangstelling werden te Enkhui zen de Kampioenswedvh-iPP-n Heren gespeeld van het Dislrk" bond. NederIandSe V» ,Pe organisatie berustte bli de afd. Enkhuizen, de benjamin uit het district, die deze wedstrijden echter op voortreffelijke wijze wist te regelen. Aanwezig waren de vijf pioenen uit het District VL uw. Catapult (Alkmaar), Groen-Wit USVU 2 14 11 1 2 23 RKAFC 3 14 10 1 3 21 HSV 2 14 9 1 4 19 Uitgeest 2 14 8 2 4 18 CSV 2 14 8 1 5 15* Berdos 2 15 7 0 8 14 Zeevogels 2 15 5 0 10 10 Egmondia 2 15 3 3 9 9 Alcmaria 5 14 1 4 9 6 Alkmaar 2 13 0 5 8 5 (Advertentie) 2 vip. w.n.o. In res. 2D heeft Kaagvogels 2 de leiding vast in handen. Alleen Watervogels 2 (twee punten ach ter) kan de Kolhorners nog be dreigen. Onderaan heeft juist j.l. Zondag VIOS 2 de rode lantaarn overgedaan aan Oudesluis 2, dat inderdaad wel een bijzonder zwak seizoen meemaakt. WGW 2, SRC 2 en VZV 2 handhaafden zich in de middenmoot. PURMEREND. Donderdag: na Pasen zal de afslagvereniging „Beemster, Purmerend en Omstreken" haar grote gebouwencomplex in de Overweersche Polder te Purmerend officieel in gebruik nemen, waarmee een groots werk van vele jaren zal zijn voltooid en waarmee ook de eerste grote vestiging op het nieuwe industrie terrein van Purmerend zijn beslag zal krijgen en het aanzien van de stad een belangrijke verbetering heeft ondergaan. Een prachtig werk is voltooid door een vereniging van slechts vijfhonderd leden, die, onder de bezielende leiding van een actief bestuur en een vooruitstrevende directeur, kans zag te komen tot de stichting van een veilingcomplex, dat het enorme kapitaal van 1.300.000 vergde. 1. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het luist voorspellen van winst of gelijk spel. doch niet mei de goede cijfers krügt men eèn punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen), worden de volgende prijzen oe- schikbaar gesteld: 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. 2. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres bij voorkeur op bovenstaand invul-formulier moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dichtplakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG", daarmee bespaart U ons veel werk. Ei wordt ovei de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. Retraite voor onze jongereii WIERINGERWERF Van 10 tot 13 April zal in het Retraite huis te Bergen een retraite wor den gehouden voor jongens van 15, 16 en 17 jaar. De deelname kunnen we van zelfsprekend warm aanbevelen. Men kan zich hiervoor opgeven bij de heer Bos, Patrijsstraat 21, Wieringerwerf. Verdwenen autoped... BERGEN De Alkmaarse po litierechter heeft gistermiddag 'n boete van f 15,— sutos. 10 dagen opgelegd aan de inwoonster M.G. H.-G. die gedurende een be paalde tijd een autoped, die niet aan t haar toebehoorde, in bezi; had gehouden, nadat het speel goed door een kleindochtertje, dat bij haar logeerde, was gevonden. Het meisje aan wie de autoped toebehoorde, zaïg op een goeie dag, dat haar kostelijk bezit doo: iemand anders werd gebruikt.... Dinsdag 7 April zal voor de laatste maal de veilingklok in het gebouw aan de Beemster- burgwal draaien, eniet omdat dit gebouw te oud is. integendeel, het is nog slechts dertig iaar oud en hecht en sterk, maar de uitbreiding van de veiling eist te enenmale meer ruimte. Twee dagen daarna, op de ope ningsdag dus. moet de veiling- klok overgebracht en bedrijfs klaar zijn in het nieuwe gebouw Het nieuwe complex van ..B.P.enO." wordt een van de grootste veilingbedrijven in Noordholland. Het terrein, waar op een en ander is geplaatst, be slaat een oppervlakte van 3.25 hectaren. Het hoofdgebouw waarin de veilingzaal, de administratie, directie- en bestuurskamer, ar chief en een cantine is onder gebracht, levert een buitenge woon fraaie indruk op. Hier heeft architect Corn. Koning werkelijk een schoon bouwwerk geschapen, fris. ruim. in rustige fraaie kleuren. Bovenal is een economische indeling van het ge bouw verkregen. De veilingzaal bevat amphitheatersgewiize 130 zitplaatsen voor de kooplieden, tegen 80 in het oude gebouw. Het heeft veel weg van een schoollokaal met die zitplaatsen als lessenaars. Hoog in een hoek is de afdeling voor de afslager. Hii heeft van hieruit een duide lijk gezicht op de klok. maar ook een overzicht op de zaal. In een kleine aangrenzende cabine, komt del telefooncentrale en de bediening van de micro foon voor de luidsprekersinstal latie. Een nieuw systeem is inge voerd met betrekking tot de vei- lingbrieven die bii de te veilen producten behoren. De tuinder zelf moet die veilingbrieven in vullen en in viervoud bii zijn producten voegen Kaagvogels 2 15 10 4 1 24 Watervog. 2 15 9 4 2 22 HRC 5 16 9 4 3 22 WGW 2 15 6 3 6 15 VZV 2 16 6 3 7 15 SRC 2 15 5 2 8 12 Holland. T 2 14 4 3 7 11 VIOS 2 13 3 3 7 9 Vrone 2 14 3 5 6 9* Oudesluis 2 15 2 3 10 7 2 vip. w.n.o. In res. 2E hebben we als kam pioen DTS 2 kunnen begroeten. Deze Oudkarspelaren keren dus weer in de res. eerste klas terug. Onderaan is de strijd zeer fel. Blokkers 2 en SEW 2 doen alle moeite zich van die laatste plaats te distanceren. Het heeft zelfs Andijk 2, Alw. Forward 3 en Zou- aven 2 in die strijd op leven en dood betrokken. En ook St. Ge orge 2 is nog lang niet veilig. DTS 2 DREO 2 De Rijp 2 Hollandia 4 St. George 2 Alw. Forw. 3 Andijk 2 Zouaven 2 Blokkers 2 SEW 2 Leerlingenuitvoering WIERINGERWERF Voor een tot in de uiterste hoeken bezette zaal van Café de Maaier heeft de jeugd van de Wieringermeer op piano, accordeon en blokfluit op uitstekende wijze hun kunnen ten gehore gebracht. Deze Leerlingenuitvoering on der de kundige leiding van de heer N. Beemster te Wieringer werf is in alle opzichten uitste kend geslaagd en zeker voor her haling vatbaar. Het gebodene trok een aan dachtig gehoor. Enkele bijzondere prestaties menen we dan ook niet onvermeld te mogen laten. Op wel buitengewone wijze speelde J. Spanj aart de ouverture „Dich ter und Bauer" van de componist Fr. von Suppé. Zes kleine werkjes van Tele- mann, Kunhau, Mozart e.a. wer den door Piet Tamsma op zeer (Zaandam) H.V.S. (Haarlem) Madjoe (Enkhuizen) en H.C.S.C. (Den Helder) die de Adelborsten verving, omdat deze zich uit de kampioenscompetitie hadden te ruggetrokken. Madjoe speelde in zün eersje wedstrijd tegen Catapult een slechte wedstrijd en verloor in twee snelle sets. Groen-Wit speelde tegen H C.S. C. een wedstrijd van minder ge halte maar overigens was deze strijd zeer spannend, vooral in de tweede set toen Groen-Wit het blokkeerwerk van H.C.S.C. wist te doorbreken en te winnen. Een van de mooiste wedstrij den was wel die tussen H.V.S. en Catapult. Eerstgenoemde was technisch zeer goed, maar daar tegenover was Catapult als staal en via de tussenstanden 103 116 139 behaalde het winst in de eerste set. In de tweede en derde set werd het technisch overwicht van H.V.S. volledig uitgebuit. Ook tegen H.C.S.C. kon Madjoe lang niet op, en verloor na een moedige strijd in twee sets. Groen-Wit kwam tegen Cata pult tot het uiterste geladen in het veld, en na een ietwat on gelukkige eerste set, kwam men er later beter in door goed sa menspel en juiste blokkering. In de derde set ontwikkelde zich een gelijkopgaande strijd maar bij de stand 913 maakte de ar biter een fout en kreeg Groen- Wit via een morele inzinking toch nog verlies. H.V.S won ook zün tweede wedslrijd in een prachtige stijl. H.C.S.C. bood dapper verweer, maar stond uiteindelijk machte loos. Madjoe verloor van Groen-Wit en even later ook van H.V.S. waardoor de Enkhuizers zonder één set te hebben gewonnen uit gespeeld waren. CatapultH.C.S.C. was een wedstrijd van gelijke krachten, en werd zeer spannend. Catapult won de eerste set, maar moest in de tweede set de eer aan de Helderse laten. In de derde set wisselde Alkmaar met 82 van veld en bleef nadien voor. De laatste wedstrijd tussen H. V.S. en Groen Wit was ongekend spannend en volkomen sportief. Groen-Wit had niets meer te ver liezen, maar H.V.S. moest win nen om een beslissingswedstrijd tegen Catapult te ontgaan. Welnu zij wonnen de wedstrijd en daarmee ook het districtskam- 14 13 1 0 27 14 8 2 4 18 14 7 3 4 17 15 8 0 7 16 15 5 2 8 12 13 4 3 6 11 14 5 1 8 11 13 4 2 7 10 13 2 5 6 9 15 2 5 8 9 Aansluitend op de veilingzaal Muzikale wijze gespeeld. De kin- is een fraaie ruimte admini stratie-afdeling verkregen. Ook douchecellen voor het personeel zijn niet vergeten. In de admini stratie-afdeling is een apparaat, waardoor het mogelijk zal zijn iedere ongewenste koper uit te 'schakelen, terwijl de directeur in zijn kamer de temperatuur van de centrale verwarming, door middel van een electrische installatie, kan regelen De cantine. welke in het hoofdgebouw is ondergebracht, en welke zal worden geëxploi teerd door de familie Kamp. is een gezellige ruimte, met een aansluitend ruim terras. De grote neerzetloods langs de waterkant van de Wheere is reeds enige tijd ten dele in ge bruik. Deze heeft een oppervlak te van 5000 vierkante meter. Men heeft hier de perronbouw ingevoerd, waarbij de deuren 90 centimeter boven de straat oppervlakte liggen, waardoor het laden en lossen veel sneller kan geschieden. Aan elke zijde van deze loods zijn twintig deuren, hetgeen de spreiding van de pro ducten en de aflevering op de juiste plaats enorm vergemak kelijkt. derlijke eenvoud en de sublieme toon van dit instrumentje dwong ieders belangstelling af. De prestaties die de heer Beem ster met zijn leerlingen deze avond leverde trokken wel ieders aandacht. Zeer voldaan over het gebodene keerden de aanwezigen huiswaarts. Naast het al enige tijd in ge bruik zijnde koelhuis is de fruit- sorteerloods geplaatst, die reeds dienst deed achter het veiling gebouw aan de Beemsterbrug- wal. Dit lelijke plaatijzeren ge bouw ontsiert werkelijk het ge heel. maar men heeft blijkbaar aan het benutten van econo mische bedrijfsruimte de voor keur gegeven, temeer daar men een aansluiting wil maken tus sen het koelhuis en deze sorteer- loods. Ook het koelhuis heeft een perronbouw en het nut van dit gebouw is reeds bewezen. In het koelhuis kunnen 900.000 ka aardappelen, of 750.000 kg peren of 625.000 kg appelen worden gekoeld. Districtsvoorzitter De Groot fe liciteerde H.V.S. en wenste hun alle succes toe op de komende kringkampioenschappen op 16 en 17 April te Leiden. De vice voorzitter van de Ne V0B0 de heer Beyen, roemde bij de prijsuitreiking de sportieve houding van alle spelers. De uitslagen waren: Madjoe (Enkhuizen), Catapult (Alkmaar) 43 Gróen-Wit (Zaandam)H.C.S. C. (Den Helder) 12—15. 15—8. 3IQ Catapult—H.V.S. (Haarlem) 15 —9, 8—15, 8—15; Madjoe—H.C. S.C. 11—15, 12—15. Groen-WitCatapult 1015, 15—6, 9—15; H.V.S.—H.C.S.C. 15 —9, 15—6. Madjoe—Groen-Wit 415, 7 15; H.V.S.—Madjoe 15—10, 15— 10. Catapult—H.C.S.C. 15—8, 11— 15, 15—4; H.V.S.—Groen-Wit 15 —11, 15—li- De eindstand luidde: 1. H.V.S. 4 punten; 2. Catapult, 3 punten; 3. H.C.S.C., 2 punten; 4. Groen- Wit, 1 punt; 5. Madjoe (0 punten) Op Zaterdag 4 April worden de kampioenschappen voor Dames gehouden te Alkmaar. UITSPRAKEN Alkmaarse rechtbank De Alkmaarse Rechtbank, ge- praesideerd door mr. J. Krabbe heeft J. K. te Hoorn die, zich uit gevend als collectant voor het Leger des Heils, twee dames had opgelicht voor eik een gulden, en tegen wie door de Officier van Justitie een gevangenisstraf van 8 maanden geëist was, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van het gehele voorarrest. De Alikmaarder J. V., die op 26 Mei van het vorige jaar door de Alkmaarse Politie in kennelijke staat van dronkenschap op de Bierkade was aangetroffen, kreeg een dag hechtenis voorwaardelü k en een jaar R.W.I. voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. T.H. uit St. Andries (België), die op 14 April 1952 bij het mo nument op de Afsluitidük 'n ver keersongeval had veroorzaakt, waarbij een duopassagiere op 'n motor de voet werd afgereden, kreeg een boete van f 10,subs. 5 dagen. De Alikmaarder L. Oh. die op 19 Mei van het vorig jaar een verkeersongeval zou hebben ver oorzaakt op de kruising van de Dorpsstraat en de Sieweg te Cas- tricum, waarbij een motorrijder en zijn duo-passagiere vrij ernstig letsel opliepen, werd vrijgespro ken. Zandverstuiving in de Wieringermeer WIERINGERMEER Elk voor jaar zien de landbouwers van de lichtere zandgronden met zorg de tijd tegemoet dat het ontkiemde zaad begint boven te komen. Als in die tijd een harde droge wind opsteekt, zoals Zondag 1.1., dan begint het zand te stuiven, jonge planten worden erg beschadigd en sloten stuiven dicht. Vooral in Slootdorp en Wieringerwerf is veel zand verstoven, waarvan het vlas, dat dit jaar bijzonder vroeg was gezaaid, wel de meeste scha de zal hebben ondervonden. Ge lukkig wordt door diepploegen en diepspitten steeds meer zand grond begraven en klei boven gebracht. Alle zandgrond zal ech ter ook in de Meer wel nooit stuif vrij te maken zijn. Het was te voorz ken bij de aanbo zeer veel stof zoi door het lid van deze kwestie vn gesteld. Wat de vergeten, omdat feit, dat deze pul verschijnselen er oorlog hebben 11 heid in verschilh Marine groter ge vermoeden. Deze óntevredenhe veel gevallen terug allerlei technische 01 den op de schepen, animo voor het ber jaren daalt. De eer van de Kon rine heeft eChter ee verdiend. De zo bekende en braakpolitiek vó6r d< ook in de Nederlands! slachtoffer gevonden volgen daarvan heeft Wereldoorlog in de en Indonesische wab eigen leed aangetoonc Om aan geallieer< oorlog tegen de bezett te kunnen blijven v de Nederlandse Rege: van enkele geallieerdf den een aantal 00: overgenomen. Met di schepen moet de Mai na het gebruik in d< daarna met intensieve van dikwijls meer dar werken. Het is dan ooi der dat op deze schepi mende mate gebreke die voortdurend word1 maar die steeds weer Dat zich hierdoor ee stemming van moedelc denheid van het Mari meester maakt ligt vo maar deze stemming sl de Marine als dienstot is het ergste. Vooral personeel, waarmede lijke Marine in steeds f. moet gaan werken, is lijk verschijnsel funesl Vorig jaar nog moest ging van BeroepssChep Zeemacht de ernstige k „Wij maken ons erni over de mentaliteit va ren ten opzichte van lijke Marine. Men heef die toewijding en liefc zelf gekozen ambt, als ger dagen het geval w het verloop van het j( soneel na beëindiging eerste dienstverband v< ring, thans neemt het op de berichten, die b DONDERDAG 2 A HILVERSUM I 7.00 KRO; 10. 11.00 KRO; 1 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.1 muziek; 7.45 Morgen, Liturgische kalender; 8. en weerberichten; 8.15 8.25 Hoogmis; 9.45 Gn Waterstanden; NCRV: wüde muziek; 10.30 Mo KRO: 11.00 Voor de zie Gram.; 12,00 Promenad solist (12.30—12.33 I tuinbouwmededeling en Zonnewijzer; 13.00 N Katholiek nieuws; 13. 13.35 Zang en piano. 14.00 Gram.; 14.45 vrouw; 15.15 Gram.; 1 en piano; 16.00 Bijbelle; Cello en piano; 17.00 jeugd; 17.30 Gram.; 17 programma; 18.00 Piano „Op de stelling"; 18.4 19.00 Nieuws en weer 19.10 Levensvragen va- aard en een pastoraal 19.30 Gram.; 20.00 Radi 20.20 Bas, hobo en or „Een zendingsveld in ei klankbeeld; 21.40 Rad Orkest; 22.45 Avon dove 23.00 Nieuws en SOS- 23.1524.00 Vocaal ensi HILVERSUM II 7.00 AVRO: 7.5 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws; 7. 7.15 Odhtendgymn.; 7.3 VPRO: 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding; 9.15 koor; 9.25 Voor de vrc Gram.; 10.50 Voor de 11.00 Kamerorkest; 11.' dracht; 12.00 Orgelspel; 't spionnetje; 12.30 Land- bouwmededeiingen; 12.3 12.50 „Uit het bedri 13.00 Nieuws; 13.15 Med of gram.; 13.20 Lichte 14.00 „Paul Vlaanderen Jonathan Mysterie", 14.40 Sopraan en pian Voor de zieken; 16.00 Gr; „Van Pepita's en M 16.30 Orgel en piano; lf de jeugd; 17.30 Militaire 17.40 Gram.; 17.45 Reg: zending: Dr. D. N. van c „Langs HBS en Lyceum nesië"; 18.00 Nieuws; 18 problemen; 18.25 Repo: gram.; 18.30 Dansmuzie Gesproken brief uit Lond Discogram.; 19.40 Ro parlement; 20.00 Nieuv Radio. Philh. orkest en 21.15 „De oversten dezer hoorspel; 22,15 Gevarieei 22.35 Gram.; 22.50 „De 1 gezin, maatschappij ei 23.00 Nieuws; 23.15 Spo Gram.; 23.4024.00 Zang

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4