PELS HET LEVEN IS NOG IETS MEER DAN ZAKEN-DOEN-ALLEEN Bac Jaarvergadering Bureau Medische Sportkeuring AGENDA Kath. Middenstand Akersloot MOOI ALKMAAR n Bijzondere tentoonstelling Grote sortering PAASTAARTEN S „Kopen bij Soecker" I, s Niet alleen hef- beste het goedkoopste adres HET KIEDINGHUSS Voor 40 jaar 4.50 Nederlandse zege op Leytonstone Vanaf 10.75 99 99 Oudegracht: d leml pen of niet? Binnengekomen giften ML „mwM Dronken en om i ui 2 DONDERDAG 2 APRIL 1953 ALKMAAR Alkmaar heeft I verlaten. tal van mooie plekjes. Het is maar de kunst om die te ontdek ken, en die verstaat de 81-jarige heer K. de Heer, de nestor van „Kunst Zij Ons Doel". Al meer dan vijftig jaar weet hij de voor velen onbekende schoonheid van de stad op zijn manier vast te leggen in tekenin gen, aquarellen en pastels. De schoonheid van een gracht, van oude geveltjes en straatjes, van historische gebouwen en interi eurs trokken zijn aandacht en met een grote liefde heeft deze op en top Alkmaarder de schoon heid van zijn stad geconterfeit. Hij wil er nu ook anderen van laten genieten en onder auspi ciën van „Kunst Zij Ons Doel" wordt daarom de komende dagen in het daarvoor zo bij uitstek geschikte gebouw Huize Oort, Oudegracht 247 een tentoonstel ling van zijn werk gehouden. Niet minder dan 75 tekeningen enz. vullen een drietal ruime kamers in dit mooie oude huis. Wilt u de schoonheid van uw stad ontdekken, Alkmaarders, ga hier dan eens een kijkje nemen. De Heer zag de schoonheid van tal van plekjes in de stad met de liefde, die een Alkmaarder op jaren, maar ook eenieder die nog gevoel heeft voor de schoonheid van het oude, daarvoor koestert. De Oudegracht was meermalen het onderwerp van zijn werk; tal van aardige geveltjes, de monu mentale gebouwen, zoals de Accijnstoren, de Waag, de Grote Kerk, de Vigelantie, het Hof van Sonoy, de Lutherse kerk enz. wist hij oo karakteristieke wijze uit te beelden. Hier en daar moge er dan wat het perspectief betreft, iets aan ontbreken, van tal van objecten wist De Heer de juiste sfeer te treffen. Het geheel vormt een aardige collectie, waarvan het te betreu ren zou zijn, als die Alkmaar zou Hedenavond wordt de tentoon stelling door dr. H. J. Hofstee, beschermheer van „Kunst Zij Ons Doel" geopend. Vergeet u niet er de komende dagen eens een kijkje te gaan nemen. U zult er geen spijt van hebben. (Advertentie) (Advertentie) wmMtmMmmiÊUimmMmmmmammmm jj Nougateieren met slagroom U kent de traditie: jl Langestraat 39 - Alkmaar i s \ammsi ALLÉÉN: Tel. 2485 mamvarna/ waai maaamaaamiaamaaJl Dierenbescherming ALKMAAR Op de Friese- weg is Zaterdag zwervend aan getroffen een half jaar oude cy perse poes In Oudkarspel zwerft reeds geruimen tijd een zwarte hond met witte vlekken. Het dier wordt momenteel verzorgd bij Oud, Dorpsstraat 241, en is voor liefhebbers ter beschikking, even als een jong hondje bij Mevr. Schutte, Kogerpolder 430, West- Draftdijk. Een halfjarige haze windhond zoekt ook een nieuwe baas. Adres Inspecteur: C. Ver- wer, Zaagmolentraat 36, (alleen tussen 6 en 8 uur). MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR In de maand Maart werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarboekjes inge legd f 499.281,13 en terugbetaald f 383.119,60; alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 116.161,53 (v.j. minder ingelegd dan terugbetaald f 42.815,38). Er werden 234 nieu we boekjes uitgegeven, w.o. 24 boekje voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. De lediging van 639 spaarbusjes leverde een bedrag van f 12.306,40 aan kleine besparingen op. Op 4 Maart j.l. heeft het aan de inleggers verschuldigde kapitaal voor het eerst een bedrag van twaalf millioen overschreden. Het hoogste inleggerstegoed vóór de tweede wereldoorlog lag in 1938 nog beneden de f 4.500.000,in de oorlog daalde in 1941 het in leggerstegoed tot f 3.200.000. waarna de stijging tot de thans be reikte mijlpaal van f 12.000.000. een aanvang nam. in dezelfde tijd steeg het aantal inleggers van ruim 14.400 tot 28.684. Indeling polocompetitie ALKMAAR Het eerste ze vental van DAW zal in de ko mende zomercompetitie van de K NZB in de 2e klasse A uitkomen tegen DJK 1 uit Amsterdam. DW R 1 uit Haarlem, DWT 1 uit Haarlem en De Zijl 1 uit Leiden. Wanneer de DAW-ers hetzelfde enthousiaste spel weten te spe len als in de wintercompetitie, kunnen zij tegen genoemde clubs zeker een zeer fraai resultaat be reiken. De DA W-reserves zullen in de Res. 3e klasse F als tegenstanders krijgen: Bruinvissen 2 uit Den Helder. Neptunus 2 uit Zaandam, Nereus 3 uit Zaandijk en VZV uit Velsen maar.ook voor heren- en jongenskleding HOFDIJKSTR. 8, ALKMAAR DONDERDAG 2 APRIL Bioscopen: VICTORIA: Sprong in het hellevuur, 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Sin- ging Guns, 14 jaar. REX: Morphine, gesel der mensheid, 18 jaar. HARMONIE: Casablanca. Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, apotheker J. v. d. Mark. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM ALK MAAR: Jonge Nederlandse schilders „Start". Geopend: tot en met 12 April: werk dagen 10—12, 2—5 en 7—9; des Zondags 25 uur. HARMONIE: Always in my heart. HUIZE „OORT", Oudegracht 247. „Mooi Alkmaar" (8 u.) (Advertentie) 'n heel stel fijne koopjes in de Schou- JJlIj teilslraat-etalape (voor man, vrouw en meisje) Profiteert U er ook van! Tot kijk! In ons blad van 2 April 1913 lazen wij: ONTPLOFFING IN 'N VUUR WERK-BEWAARPLAATS Zaterdagmiddag heeft door 'n tot nog toe onbekende oor zaak een geweldige ontploffing plaatsgehad in een vuurwerk- bewaarplaats der firma J. N. Schuurmans te Leeuwarden. Door de luchtdruk werden heel wat ruiten van de belen dende percelen vernield; van de naastbijliggende werden de muren verzet; een begin van brand ontstond in het hulpzie kenhuis; de bakkerij van den Gillehaard brandde geheel uit. Een knecht van de firma Schuurmans werd met ernstige brandwonden onder een inge storte muur vandaan gehaald. ALKMAAR. Het bureau voor Medische Sportkeuring hield Woensdag haar jaarverga dering in het Wapen van Heems kerk. Notulen. jaarverslagen van secretaris en penningmeester, en het verslag van de financiële commissie werden in een vlot tempo afgehandeld. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de heer J. Jonker, secretaris penningmeester. mevr. E. Jon ker en mevr. A. E. Walewijn, herkozen. Er was een voorstel van het bestuur, om, gezien de verhoog de exploitatiekosten en het daar door ontstane tekort, de keu ringskosten met J 0.25 te ver hogen. Door de gemeente Alk maar is een subsidie toegezegd van 400.Men had f 1000.1 aangevraagd. Men moet dus zien het verschil van 600.te over bruggen. Wanneer men rekent met een aantal keuringen van ongeveer duizend in het lopende jaar, zou er door een verhoging 250. binnenkomen. Er werd echter bezwaar gemaakt tegen deze verhoging voorzover zij de aller jongste leden van de verenigin gen betreft. Besloten werd der halve het keuringsgeld voor deze catagorie onveranderd te laten 1.25) en de kosten voor de genen die zestien jaar en ouder zijn te brengen op f 2.50. Wan neer men in overweging neemt, dat iedere keuring aan het bureau ongeveer 2.30 kost. is dit zeker niet onbillijk. Bij de rondvraag vroeg de af gevaardigde van A.V.A. of de gekeurde geen inzage kon krij gen van het keuringsrapport. Voorzitter Degenaar antwoordde, dat ook deze keuringsrapporten vallen onder het doktersfceheim, zodat inzage niet mogelijk is. De vereniging Alemaria Vic- trix werd aangewezen om het financieel verslag over 1953 te verzorgen. De secretaris verzocht tenslot te om voor de keuring uitsiui- Dameskousen ontvreemd ALKMAAR De voormalige etaleur J. Z. had destijds bij een van zijn werkgevers verscheidene paren dameskousen weggenomen, en moest zich daarover bil üe Po litierechter verantwoorden. Uit de verklaringen van verscheidene van zijn vroegere werkgevers bleek, dat verd. geen bijzonder gunstige indruk maakte. De poli tierechter vond. dat verd., die nu als vertegenwoordiger werkzaam is. misbruik had gemaakt van zijn vertrouwenspositie, en ver oordeelde Z. tot een voorw. ge vangenisstraf van 4 mnd. met een proeftijd van 3 jaar onder toe zicht van de reclassering en te vens een geldboete van f 25. subs. 10 dagen gevangenisstraf. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Jose- pha H. M. dochter van C. N. W. Veer en Johannes de Bont; Sipke z. v. R. Botman en W, Piekstra; Cornelis J. M. z. v. J. H. M. Jan sen en C. M. Verberne; Cornelis J. H. z. v. J. C. van Alphen en G. M. Ranzijn. Gehuwd: Dirk van Schoorl en Marretje L. Kok; Klaas Ooijevaar en Immetje Goos; Hendrik J. Over de Linden en Elisabeth Haasbroek. Uit het politierapport ALKMAAR De poutie heeft procesverbaal opgemaakt tegen twee personen, die, in strijd met de vogelwet, zonder toestemming van de eigenaar kievitseieren zochten op een weiland aan de Westerweg. De spoorwegovergang in de Bergerweg zal vandaag en mor gen van 99.30 en van 15.30 16.00 uur wegens werkzaamheden aan de spoorwegovergang geslo ten zijn voor het verkeer. Gisteren had een aanrijding plaats op het kruispunt Verdron- kenoordSt. Annastraat, tussen een auto en een bromfiets. De auto kwam vanaf de Bierkade en reed over het Verdronkenoord in de richting Kraambuurt. De bromfietser kwam de St. Anna straat uit en verleende waar schijnlijk geen voorrang. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor doch de bromfiets, een splinternieuwe Victoria, werd ernstig beschadigd. Avanti Men verzoekt opname van het volgende: ALKMAAR In verband met de feestavond van 19 April wor den de. volgende extra-repetities ingelast: 2e Paasdag om half 12 voor de dames; Donderdag 9 April om half 9 voor de heren en op Vrijdag 10 April om half negen weer een gemengde repe titie tend de door het bureau ver strekte formulieren te gebrui ken. Na de pauze volgde de Turn- film van de Olympische Spelen 1952 te Helsinki. Fraaie staaltjes van het allerbeste turnen vielen hierbij te bewonderen. Duidelijk bleek wat er door intensieve training te bereiken valt. (Advertentie) AKERSLOOT Dezer dagen hield de Kath. Middenstand zijn jaarvergadering in café Verduin. Hoewel de agenda interessant was, bleek de opkomst gering. De secretaris had een keurig jaar verslag, en de penningmeester kon zijn boeken afsluiten met een batig saldo van f32.09. De bestuursverkiezing had een vlot verloop; de heren van Vliet en C. J. Schut werden herkozen. In de plaats van de heer Kamp, die bedankt had als penningmees ter, werd de heer Jac. Broersen gekozen. De voorzitter dankte de heer Kamp voor al het werk, dat hij in de loop der jaren heeft ver richt en hoopte dat de heer Broersen in de toekomst een stu wende kracht zou zijn. De heer van Vliet werd tot voorzitter ge kozen en dankte voor het in hem gestelde vertrouwèn. De kas van „Hulp in Nood" was wederom toegenomen met een bedrag van f191,65. Het totaal be draagt nu f1068,59. Aan de heer Verduin werd als dank voor zijn menslievend werk een kistje si garen aangeboden. Enkele pun ten van de Winkelsluitingswet werden behandeld. Alle winkels mogen van 1 April tot 1 October geopend zijn tot 8 uur op werk dagen, en Zondags gedurende acht achtereenvolgende uren tus sen 8 uur 's morgens en 8 uur 's avonds. Van 1 October tot 1 April op werkdagen tot 's avonds 7 uur en 's Zondags van 8.30 tot 12.30 uur. De Middenstand doet een beroep op alle inwoners hier rekening mee te houden, daar men er streng de hand aan zal school, zodat de kinderen van drie jaar hier ook naar toe kunnen. Voor de beplanting van het voetbalveld zullen tien bomen worden aangekocht. Filmvoorstelling „Het Broze Riet" MIDDENMEER De stichting „De Opbouw", de algemene in stelling voor kinderbescherming te Utrecht zal op Donderdag 9 April 1953 in Hotel Smit te Mid- denmeer 's avonds om 8 uur de film vertonen: „Het Broze Riet", een prachtige, in geheel natuur lijke kleuren opgenomen geluids film, die een beeld geeft van het werk der Kinderbescherming en alleen toegankelijk is voor perso nen boven de 18 jaar. Mogen zeer veel ouders deze leerzame en mooie film komen zien. die wij hen gaarne aanbeve len. WONING VERBRAND ST. MAARTENSVLOTBRUG Door nog onopgehelderde oorzaak is in de nacht van Maandag op Dinsdag brand uitgebroken in de woning van mej. J. Bakker in de Belkmerweg. Aangewakkerd door de harde wind greep het vuur zeer snel om zich heen. Hoewel de brandweer uit Schagerbrug snel ter plaatse verscheen, kon men niet verhinderen dat het huisje tot de grond toe afbrandde. Sluiting secretarie HEERHUGOWAARD Op Goede Vrijdag 3 en Paaszaterdag 4 April a.s. zal de Gemeentesecre tarie gesloten zijn. Alleen voor de houden. De Middenstand bracht burgerlijke stand zal de secretarie het verfijnde product van suiker, verse kipeieren en Z zachte brandewijn DE advocaat voor hen, 5 die eisen stellen per literfles dank aan het Gemeentebestuur voor de betoonde medewerking. De bedevaart naar Heiloo zal dit jaar plaats vinden op 9 Juni. Besloten werd wederom per auto bus te gaan. De Santos-commis sie zal met Pinksteren weer een speldjesdag organiseren voor de T.B.C. bestrijding. De heer C. J. Schut gaf een uitvoerig verslag van zijn bezoek aan Drakenburgh. De G.A. bracht zijn toespraak in verband met het Humanisme; het is van het grootste belang dat wij ons katholiek tonen in woord en daad, dus ook in zaken. Bij de rondvraag kwam de Be grafenisvereniging ter sprake. De heer Velzeboer gaf hierover na dere toelichting. Besloten werd, dat het bestuur de zaak zal be spreken. De heer Mors zag graag een derde klas bij de Kleuter van 1011 uur v.m. geopend zijn. DEN HAAG. Tien minuten voor het einde van de proefwed- strijd, welke een Nederlandse B-ploeg Woensdagavond tegen de Engelse amateurclub op het terrein van V.U.C. te Den Haag speelde, hadden de candidaten voor een eventueel oranjeshirt na een nogal troosteloze partij een 21 achterstand. Het slot van het duel, heeft echter veel goed gedaaii. De aanval, welke tot dusverre alle gevoel voor combinatie had ge mist. voelde zich plotseling een werkelijke linie. Er werd lustig gecombineerd eh hoewel het nog lang geen vlekkeloos werk was. er zat nu toch lijn in het aan- valswerk. De beide buitenspelers Van Ede en Schmidt, die de ge hele wedstrijd al een last voor de Engelse verdedigers waren geweest, dartelden door de vijandelijke defensie alsof dat slechts kinderwerk voor hen was. Schmidt benutte dan ook ten slotte een pass van Van Ede. De Spartaan zelf gaf Nederland prompt daarop een voorsprong en een halve minuut voor het slot werd de overwinning nog wat verstevigd door een kopbal van De Bruyckere. Zo won Nederland B dus met 42 van deze vlotte Engelse ploeg en met deze zege kan men in elk geval nog tevreden zijn. De wedstrijd als geheel heeft echter weinig perspectieven ge boden. De enkele proefkonijnen, welke door de voetballeiders wa ren opgecommandeerd, hebben stuk voor stuk getoond, dat zii voorlopig nog geen kans heb ben op een plaats in het officiële Nederlands elftal. Zelfs een Van Ede, over wie de laatste tijd zo veel wordt gepraat en die heel natuurliik vooral door de Rot terdammers zo sterk wordt aan bevolen. kwam toch niet boven de „standing" van een v. d. Kuil. En Schmidt, technisch een heel behoorlijke voetballer, doet het toch momenteel niet beter dan Luyten van D.O.S. (Advertentie) U kunt een échte LAIMBöCK aan uw hand gerust vergelijken met een kostbare zegelring. Uitgelezen ledersoorten in gedistingeerde fan tasie-modellen. LAIMBöCK is ook dit voorjaar de handschoen par excellence. En toch.... zo verheugend voordelig ALKMAAR Hoek Houllil DEN HELDER W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. ZUIDELIJKE WIND Vrij veel bewolking met tijde lijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Zachter. 71.50 20.— 10.— 6.— CIngezonden Geachte redactie. Naar aanleiding van uw spe ciale artikelen over het ver reel peil mogelijk te maken; maar men lette wel, dat dit peil de volle in gene dele door de handel en nutten het verkeer en dé industrie zélf ijveren, om de kerk weer voor staan heeft 100 procent te be- grof! is gewoonweg Én zo is het ook met. het Bovenstaande samenvattende, bepaald wordt. Deze bedrijven onderhavige object: onze Linde- concluderen wij, dat de stelling, hebben uitsluitend een dienende en Oude Gracht. Laten de han- ais zou de demping van een en ondersteunende functie en delaren en zakenlui inzien, dat Unfip. Pn oude Gracht onnnt- keersvraagstuk m Alkmaar, en kunnen, noch mogen als het dit geen voorwerp voor business knnmhaar in „ptl yiphzelf nis dit wel in het bijzonder met be- wezenlijke van het stadsleven is. Het is een van de weinige Koomöaar «m, in een zicnzen ais trekkinff tnt nnjp Oude Gracht worden gezien. Dat zou een plekken in Alkmaar, waar men trekking tot onze uuue yracni. verregaande Drofanisatie van de in de stad tot rust komt. zonder willen wu in onderstaande enig ideeële betekenis der menselijke zich direct buiten te wanen commentaar hierop leveren. samenleving zijn! zoals op de Vest. Ao~ - zodanig respecterende stad ab surd is en dat het voorstel er toe, als buiten de termen val- Aan deze lende, niet door het stadsbestuur Het is in dit velband, dat bin- gracht komen Stad en Natuur „f zjjn commissies in overweging Vooreerst wat betreft het in- nen iedere stad de eisen, gesteld tot elkaar: de statigheid van de gezonden stuk van „de zaken- enerzijds door cultuur, ander- bomen die er heslist horen man". De grootse opzet van zijn zijds door handel en dergelijke, betoog verdient een diepere stu- afgewogen dienen te worden. die van het behandelde vraag- stuk, omdat zijn argumenten wat het zwaarste is moet het harmonisch geheel binnen de niet door gevoelsnormen afdoen- 7wnar,,t„ wee-en- en het is mn omlijsting der woonhuizen. Het Jp wovton zwaarste wegen, en net is aan .g waal.ylk niet z0. dat het op_ en het levendige of spiegelen de water verbinden zich met fragile houten bruggetjes tot een behoeft te worden genomen. In demping schuilt nog een ander gevaar Aan de andere kant menen wij. zuiver technisch gesproken, dat het voorstel zekere oroble- gaande geboomte dient om de men schept, die verdienen nader huizen te camoufleren; de hoge bekeken te worden, omdat zii het is namelijk de oplossing van vinden, maar wat objectief het bomen vormen juist een wezen- wellicht ook voor andere plan- een zakenman, die alléén maar zwaarste is. Hiervoor is een lijk bestanddeel van de gracht nen gevolgen kunnen hebben. de kunnen bestreden worden. En toch is dit nodig, omdat zijn de stadsbestuurders om te be- oplossing beslist is af te wijzen: palen, niet wat zij het zwaarste zakenman is. En het leven is grote mate van zelfkennis, zelf- meer dan alleen maar zaken beheersing en bona fides nodig t en deze bestuurders hebben dan een noodzakelijk-kwaad. omdat zii het levenspeil dreigt neer te ®°!S efln. Slot® verantwoordelijk- halen naar het zuiver materiële, heid. Het gaat er daarbij in eer- Laten wij een ogenblik na- ste aanleg niet om, uit welk en in een grootse aanleg als De grachten in een Hollandse juist in Alkmaar komen zii stad hebben, materieel gespro- tegenover de wijde watervlakte ken. dezelfde werking als de goed tot hun recht. De foto. die sloten tussen de kavels in een u in uw blad naast het artikel polder: zii beheersen de water- afdrukte. gaf inderdaad iets van stand in het gehele grondmassief. deze schoonheid. En waar de Het open grondwater staat even gaan, wat het wezen van een milieu of partij zij komen, maar bomen moesten verwijderd wor- hoog als het peil in de grachten stad is. De stad is een mense- of zij objectief kunnen oor- den. is het zaak een zodanige Maar in de grond tussen de lijke gemeenschap, welke ont- delen en of zij dus wezenlijke heraanplantmg aan te brengen, grachten zal het grondwater dat in de kortst-mogeliike tijd door capillaire werking hoger het wezenlijke grachten-voor- stijgen; daardoor krijgen wij komen hersteld zal zijn! schematisch het onderstaande Wanneer cr nu mensen zijn, verloop van de waterhoogte: die bij het urojecteren van een Wordt nu gracht of singel stad groot business-project zo langs of kanaal Be gedempt, dan wordt niet bepaald door de in- hun neus even opmerken, dat de wordt daar ter plaatse de in vloed van de vrije waterspiegel. waarden vermogen te onder scheiden van klein-menselijke en naar geld riekende ideeën. De rijkdom van een zoals die nog in A en C blijft bestaan, veel geringer. De capil laire werking zal daardoor on gehinderd zijn gang kunnen gaan en juist bij de gedempte gracht het water het hoogste opzuigen ir. de grond. Wij krijgen dan het staan is uit de behoefte van en kelingen om tot samenwerking te komen. Zij beoogden daarmee zich tot een hoger peil te ver heffen en daardoor een grotere vrijheid te kunnen verwerven. In de historie moge dit ver langen aanvankelijk gericht zijn geweest op materiële vrijheid, welke binnen de stadswallen in zekere mate gewaarborgd kon worden, de bevolking gevoelde in die tijd wellicht nog minder behoefte aan hogere schatten. Maar zoal niet als drijfveer werkzaam, werd deze behoefte houd van de gemeentekas of Linde- en Oi;de Gracht nog onderstaande beeld: toch naderhand in de gemeen- door de som van de bankreke- geen fractie van schoonheid be- Dit kan voor de huizen langs schap voelbaar, zodat de steden ningen der ingezetenen: het is zitten, dan menen wu, gezien het voormalige water B ern- na het verliezen van hun mili- de geestesgesteldheid en de hun gesteldheid en interesse, het stige gevolgen hebben: wij noe- taire en politieke onafhankelijk- levenshouding der burgers die goede recht te hebben om hen men het verzakken der funde- heid toch hun zin behielden slechts een stad groot kunnen alle bevoegdheid tot oordelen te ringen door veranderingen van door de hoogte van hun be- maken en nog alleen dan, indien ontzeggen. En wanneer zii dan het draagvermogen van de on- schaving en door de mogelijk- deze eigenschappen bliik geven nog verder aaari en aanvoeren, dergrond. met alle gescheurde heden, die zii de inwoners bo- van het erkennen van de werke- dat zulke grachten niets anders muren en verzakte kozijnen als den om na gedane arbeid zich lijke verhoudingen hier op dit ziin dan openbare riolen, dan gevolg: verder het breken van aan meer menselijke zaken te ondermaanse. vragen wu ons af. of dergelijke leidingen en het barsten van wijden. Want daarin schuilt juist Is niet Athene indertijd groot lieden nog een ondërscheidings- keldermuren door de toegeno de waarde der steden, dat zij geworden door ziin wijsgerige vermogen hebben! Want dat die men waterdruk. Dit zijn posten, haar ingezetenen vrijer maken scholen en zijn verheven op- grachten openbare riolen ziin. is die mede in de köstenberekening van het gestage werken voor vattingen omtrent harmonie en erg genoeg en te zien als een van een project moeten betrok- het dagelijks brood en hen de evenwicht der dingen, en is het nalatigheid van het stadsbestuur: ken worden! gelegenheid schenken hun ho- niet ondergegaan door handel, maar om dit verzuim van hoger- Met dank voor de plaats- gere vermogens te ontwikkelen, geld en het daaruit voortvloeien- hand uit te spelen als argument ruimte. Primair in een stad zijn dan ook de oorlogsgeweld? En geldt dit tegen de wezenlijkeschoonheid de immateriële waarden: in de niet eveneens voor het Parijs welke mets met riolen uit te P. J. A. VLAS eerste plaats natuurlijk het uit de Middeleeuwen, of het Hol- godsdienstig en geestelijk leven, land uit de Gouden Eeuw? En en verder het scheppen, beoefe- hoe zou in de tegenwoordige tijd nen en genieten van het goede, een volk kunnen stand houden het ware en het schone op deze dat in ziin centra, de steden. aarde. Deze goederen komen tot slechts knooppunten van begrips ons in kerken, universiteiten, verwarring en -ontwaarding be- BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaus van de Noor derpers kwamen beden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: N.N. te Zwaagdijk f 10.— Opbrengst toneeluitvoe ringen, georganiseerd door de 13-jarige Roel Jansen te Leeuwarden Fam. K. te L. N.N. te Heino Opbrengst oud papier leerlingen St. Lucia- school Ter Apel K.V.P. afd. Goorn-Berkh. - 200. Mater Amabilisschool, te Alkmaar - 13.50 R.K. Toneelver. St. Bavo te Ursem - 55.29 U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, betzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men >94460, Zwolle 48t'779, Alk maar 594465, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. „Nieuw Leven" brengt licht programma HEILOO -Het R.K. Gemengd Koor „Nieuw Leven" wil op Zon dag 12 April eens laten horen dat het niet alléén ernstige muziek zingt. Op genoemde datum zal met medewerking van het be kende „Graftdijker Accordeon Orkest" een gezellig programma worden verzorgd. Operette en Opera klanken afgewisseld door populaire walsen en marsen, ac cordeon soli en rhythmische be geleiding zullen op het „menu" staan. Na een bruisende potpourri uit „de Zigeunerbaron" van Joh. Strauss gaat het programma in dezelfde sfeer verder. „Nieuw Leven" is het aan zijn reputatie verplicht, deze avond tot een feest voor het oor te maken. Voormalig Utrechts advocaat veroordeeld AMSTERDAM, 1 April. De 42-jajrige mr. J. G. uit Amster dam, voor de oorlog advocaat te Utrecht, is gisteren door de Bij zondere Strafkamer van de Am sterdamse rechtbank wegens zijn dienstneming in November 1941 bij het vrijwilligerslegioen Neder land veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de zeven maanden voorinternering, die hij onmiddel lijk na de bevrijding had onder gaan. DE ACTIVITEIT VAN FAROEK Egypte licht Italiaans ambassadeur in CAIRO, 1 April (Reuter). De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmoed Fawzi, heeft de nieuwe Italiaanse ambas sadeur te Cairo, Janelli, doen we ten dat de Egyptische regering wenst dat er voor goed een einde wordt gemaakt aan de politieke activiteiten van ex-koning Faroek in Italië, aldus wordt uit gewoon lijk goed ingelicht bron te Cairo vernomen. Spreekuur burgemeester HEERHUGOWAARD A.s. Dinsdag 7 April zal de burge meester geen spreekuur houden. (Advertentie) M M ÉÉt gracht a - i schouwburgen en concertzalen, zit? in stadsaanleg en -compositie. Uit bovenstaande volgt, dat Vooral deze laatsten hebben een het misdadig zou ziin om b.v. de niet te onderschatten betekenis Grote Kerk af te breken, ter voor het scheppen van de juiste verkrijging van een mooi par- sfeer en het vruchtbare milieu keerterrein: ook al wordt die om tot bezinning van hogere kerk voor niet meer dan 20 waarden van schoonheid en procent gebruikt en is aan een harmonie te komen. Hiernaast parkeerterrein grote behoefte! is er evenwel handel nodig, en Integendeel: die hatelijke 20 verkeer en industrie: zii dienen procent is nooit een argument om bovengenoemd leven te no- pro. maar altijd contra. Het is derhouden en anderen vrij te geen argument in de mond van n„„„j- n. i- j u, r, stellen van het zelf bewerken de aanschietende chauffeur. Doorsnede van enkele achter elkaar liggende grachten. Boven: van akker- en bouwland. Ge- maar een waarschuwing aan stand grondwater bii huidige toestand. Onder: qrondwater- noemde bedrijven zijn dus nodig de verantwoordelpke kerkelijke om in een stad een hoger cultu- overheid: laten zij zich dan be- stand bij demping van een der grachten. KLEDERMAKERS LAAT 112 „Persoonlijk acl ieder wegverkei voor hendie te zijn. Het gebrui werkelijk overb kan en ook mot Dit zegt ons mr Leeuwarder Oer woordig in zo 01 ongelukken, die in het gebruik niet helpt, zal t gaat niet om ge veiligheiddit w Sinds 1 Januari nieuwe Wegenverke king trad, vond er de verandering pla rechting van „droi feurs of fietsers, wordt een overtrei trekking tot deze m overtreding, doch al beschouwd; werd staan met een hei geldboete, thans straf het dikwijls heidstarief". Ook lijke ontneming van en een voorlopige ven gestalte aan de andering van de die mensen, die gereden hebben. „Deze grote verzv alleszins begrijpelijl de tweede wereld vooral sinds 1945 het verkeer op onz maar ook het alcol bestuurders en vooi ontstellende groei worden van gemis woordelij kheidsbesei heer Besier. Hiera toe, dat hij, gezien varen van alcoho langzaam als bij sni mening is, dat iedi bruik, hoe gering bestuurder van iede tuig of rijwiel vol boze is en dat hij om dit in de vorm bepaling wettelijk „Men weet niet, ho vaar van onder im Men overschat zie al te dikwijls gee: drankgebruik aanl verkeersongeval, gevolgen van die De k „Als U rijdt, als U drinkt, rijdt luidt een bekend van de voor Reel rechtshof komen zeggen, dat ze zie! gehouden hebben nooit: achter het we parkeren de dan gaan we rusti dan heeft een m veel meer gezellij als U rijdt, daar ben ik het eens." Zo hoort gen. Ook het „ik ken, ik vond, dat chauffeuren kon" geld. Het gaat er even of men bepaaldelijl in „kennelijke staat schap" verkeert, de invloed van hoeveelheid alcol ment van het rijd dat men niet m worden een rijtuig te besturen. En deze invloed een matig gebru grotere en ern: hebben dan bij ec heid „riekende" En het gaat er ooi dachte vond, dat chauffeuren kon, ter van mening dachte ten tijde capaciteit niet r Dat een verzi strafmaat in geva nig „onder invloe het gebruik van dranken, dat me moest worden rijtuig, het .rijwi rij- of voertuig besturen" bij Macht, generaal gang heeft gevor haast voor de verstrekte cijfers aantal straffen deze straffen t< In „Verkeersi de A.N.W.B. ui1„ ZUIVERING OOST ZEEP BERLIJN, 1 Volgens het 01 rikaanse hoge land, „Neue Zi Oost-Duitse veil tien officieren e: van de „zeepol: die hadden gepi Wismay aan de snelvarende bar! ten uit te wijke Naar het bla- heeft de comma politie, vice-ad Werner, een uit onder zijn troe] officieren en m; zijn ingedeeld Onder hen bevin tal hoge marine dens de oorlog krijgsgevangen „Neue Zeitung

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2