NOORDHOLLANDS i Gearresteerde Russische doktoren vrijgelaten Vele Nederlanders in Rome met deze Paasdagen Dagblad voor Alkmaar a omgeving WAT IS ER IN SOVJET-RUSLAND GAANDE? Beria^s geheime staatspolitie openlijk in discrediet gebracht Verbinding Enkhuizen-Leeuivarden Faroek naar Cannes Egalisatie ko Glans van het leven Beschuldigingen onjuist Ex-koning Carol overleden op voorstel Aanvaring met vreemde duikboot V erbeteringen zijn in zicht Baby gered uit brandend huis Paasstemming in de Eeuwige Stad Klokken luiden op Paas-Zaterdag jubelend het Verrijzenis feest in Gas 1 cent per m3 duurder Ned. Herv. Kerk in Ameide door brand verwoest Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusiet incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is nergens veilig (Vondel) Zaterdag 4 April 1953 - 49e Jaargang Nr 12746 OVER DE GLANS van het leven wordt onder ons, christenen, te weinig gesproken, schreef pater dr H. Schmidt S.J. enige jaren geleden en wie zal willen be weren, dat zijn stelling niet nu nog opgaat en dat wij de geest van angst en terreur al voldoende hebben afgelegd? Het Paasfeest is het feest van het christelijk optimisme, van vernieuwing, van de verjaging van de geest van angst en terreur, die ons het uitzicht op de ware christelijke vreugde belemmert. Wij lezen dagelijks over aller lei afschuwelijkheden in de we reld, van het moderne heiden dom, van het godloos commu nisme, van het humanisme-tegen- God, de massa leeft in een op gejaagde sfeer van angst en terreur. Velen durven niet meer te spreken of te schrijven, meende pater Schmidt, over de reden en de waarheid van het bestaan, om dat zij weten, althans vrezen, dat de waarheid niet meer gehoord wil worden..,. Anderen echter, waaronder vele eenvoudigen en edele mannen en vrouwen, die met Christus be droefd zijn over de schare, trek ken zich terug uit een hopeloos gewaande strijd, in de stilte der kerken en in oude boeken...., zij verdiepen zich in de geschie denis, waarin het christendom de gigantische strijd met het heiden dom streed en er in zegevierde. Zij zijn, meent dr Schmidt dan verder, vol vreugde en hoop over het leven, vol Paasvreugde, en Pasen is voor hen het feest van de volheid van het leven. Men beluistert er in de blijd schap en de vervoering, door Christus gered te zijn uit de heidense vertwijfeling, geroepen tot de blijde onsterfelijkheid van de Mede-verrijzenis met Christus. Wie de oudtij dse toespraken leest, komt in die sfeer van Paas vreugde, welke de Verrijzenis van Christus in Jerusalem bracht! De prediking van de Verrijzenis nu leert ons, dat wij in dit leven komen door het doopsel. Het geeft ons een nieuw leven, een nieuwe levensstijl, een tweede eeuwige levenslente. Het is een geluk, dat zij, die op deze wijze de zin van de Ver rijzenis prediken, hun „christelijk geluk" niet verborgen houden. En al valt bij velen het woord op de harde steenrots, en al zijn er, die de volle waarheid niet durven spreken, omdat zij huiveren van de afgrond, die Christus scheidt van de wereld, toch moet de hoop op de Verrijzenis hun worden bij gebracht. Dat geschiedde op eminente wijze in het alreeds bekende boek van pastoor van Vugt „De Mede- verrijzenis". Het leert ons de zin van het Paasfeest begrijpen, als van de glans van het leven. Het thema van het boek bestaat uit twee teksten van de Apostel der heidenen: „Met Christus zijt ge door het Doopsel begraven, met Hem zijt ge ook verrezen door het geloof in de almacht van God, die Hem uit de doden heeft opgewekt. Ook u, die dood waart door uw zonden, heeft Hij levend gemaakt, tezamen met Hem; Hij heeft ons alle zonden vergeven". En de tweede: „Dit weten we: onze oude mens is gekruisigd met Christus, opdat het zondige li chaam ten onder zou worden gebracht en wij niet langer sla ven der zonde zouden zijn; want wie dood is, is vrijgemaakt van de zonde. Welnu, zijn wij met Christus gestorven, dan geloven wij ook, dat wij met Hem zullen leven. Zo moet gij u beschouwen als dood voor de zonde, maar als levend voor Christus Jezus". Wie Pasen zo overweegt en beschouwt, helpt mee, het chris telijke optimisme te herstellen, dat de wereld zo nodig heeft. Het evangelie is ook voor ons geschreven, Christus is ook voor ons gestorven en verrezen! Ieder jaar opnieuw leert het ons de Paas-liturgie, dag in dag uit mogen wij het mysterie van Christus en tegelijk van onszelf vieren. Voor een christen bestaat geen pessimisme. Tegenover de angstigen en somber-gestemden, die beweren dat de glans van het leven af is, stellen wij de christelijke stijl van Pasen, die de glans weer terug brengt. „Hij heeft ons alle zonden ver geven". „Onze oude mens is gekruisigd met Christus". „Met Christus gestorven, zullen wij met Hem leven". MOSKOU, 4 April Het Sovjetministerie van binnen landse zaken heeft Zaterdagochtend bekend gemaakt dat de negen dokters die in Januari van dit jaar werden be schuldigd van het veroorzaken van de dood van Zjdanof, eens genoemd als Stalin's opvolger, zijn vrijgelaten. In de bekendmaking wordt ook de vrijlating bekend ge maakt van zes doktoren van wie niet bekend is waarom zij in hechtenis werden genomen. Deze zes artsen werden niet eerder in de zaak van de negen dokters genoemd. De vrijgelaten artsen zijn de professoren Wowsi, Winigradof, M. B. Kogan, P. B. Kogan, Jego- rof, Feldman, Etinger, Wasilenko, Grinsjtein, Zelenin, Preobraziens- ki, Popowa, Zakoesof en Sjeres- jewski en doctor Maiorof. In de verklaring van het mi nisterie van binnenlandse zaken werd gezegd dat de artsen door het voormalige ministerie van staatsveiligheid „abusievelijk en zonder juridische gronden" wer den gearresteerd. Degenen die verantwoordelijk zijn voor het onjuiste onderzoek bij de arrestatie van de dokters werden gearresteerd, aldus de be kendmaking. Het besluit waarbij de vrou welijke dokter Timasjoek, die naar wordt gezegd, de negen op 13 Januari gearresteerde dokters had beschuldigd, de' „Orde van Lenin" was toegekend, werd in getrokken. De toekenning werd in de jongste verklaring „onjuist" genoemd. De negen Russische dokters werden er niet alleen van be schuldigd Zjdanof in 1948 te hebben gedood, maar ook van poging tot het doden van een aantal militaire leiders, onder wie Maarschalk Wassilewski, minister van het leger, generaal Sjtemen- ko, die hem als stafchef op volgde, Maarschalk Konjef, Maarschalk Goworof en Admiraal Lewtsjenko. In de verklaring van het mi nisterie van binnenlandse zaken wordt gezegd dat op grond van de gevolgtrekkingen van een commissie van onderzoek, be noemd door het ministerie van binnenlandse zaken, de in hech tenis genomen negen artsen vol ledig zijn gezuiverd van de be schuldigingen die tegen hen naar voren werden gebracht. „Er is vastgesteld," aldus de verklaring, „dat de getuigenissen van de gearresteerden die zoge naamd de beschuldigingen tegen hen bevestigden, door personeel van het voormalige ministerie van staatsveiligheid werden ver kregen door gebruikmaking van methoden die ontoelaatbaar zijn en ten strengste door de Sow,iét- wet worden verboden". LISSABON, 4 April (AP) Ex-koning Carol van Roemenië is heden een half uur na midder nacht tengevolge van een hart aanval plotseling overleden in zijn woning de „Villa Mar e Sol" te Estoril. Carol had de laatste tijd hart klachten en is voor het laatst in het openbaar gezien in de rouw dienst voor Koningin Mary van Engeland in de St. Georgekerk van de Britse ambassade. Zijn echtgenote, madame Loe- pescoe, was de enige die aan zijn sterfbed tegenwoordig was. De dichtstbij wonende dokter en zijn secretaris, Oederianoe, die naast hem woont, kwamen te laat. De F-86 (boven links) een „Chase"-vliegtuig, blijft voor controle, voortdurend in de na bijheid van de Bell X-1A. Een „proef'- vliegtuig, dat zijn eer ste vlucht maakt. De X-1A wordt beschre ven als een verbeterde versie 'van het eerste vliegtuig, dat de snel heid van het geluid overschreed. Men ver wacht, dat dit toestel 2700 km per uur kan halen. DE KOREA-KWESTIE Clark antwoordt TOKIO, 3 April (Afp) De opperbevelhebber der V.N. in Korea, generaal Mark Clark heeft Vrijdagmiddag te Tokio verklaard, dat hij de verbin dingsofficieren der V.N. ge machtigd heeft om Maandag a.s. met de Noordelijken de uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen te bespreken, zoals de Noordelij ken hadden voorgesteld. De generaal deelde echter niet mee, of hij zijn verbindingsoffi cieren ook heeft gemachtigd om een datum voor hervatting van de bestandsonderhandelingen te bespreken en vast te stellen, zoals de communisten ook hadden ge vraagd. Het Zweedse schip Naboland heeft geseind, dat het Vrijdag avond in aanvaring is geweest met een onbekende duikboot. De aanvaring geschiedde drie mijlen ten noorden van Chanac aan de Dardanellen. Later seinde het Zweedse schip, dat het met twee reddingboten op zoek is naar de duikboot. Hulp van andere schepen was niet nodig, aldus de mededeling van de „Naboland". Eind Februari j.l. heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Westfriesland, mede na mens de gemeentebesturen van Hoorn, Blokker, Westwoud, Hoog- karspel, Grootebroek, Bovenkar- spel, Enkhuizen en Purmerend, een schrijven gezonden aan de directie der Nederlandse Spoor wegen te Utrecht. Hierin werd bijzondere aandacht gevraagd voor de trein- en bootverbindin gen op het traject Amsterdam EnkhuizenLeeuwarden en om gekeerd. In antwoord hierop heeft de directie der N.S. verbetering van de dienst op deze lijn aan gekondigd. Met ingang van 17 Mei a.s. wordt het materiaal op het baan vak .AmsterdamEnkhuizen prac- tisch geheel vervangen door Die- sel-electrische treinstellen. Op het baanvak LeeuwardenStavoren zal t.z.t., zodra daarvoor mate rieel beschikbaar is, tot gehele Diesel-electrische exploitatie wor den overgegaan. Het aantal treinen dat thans tussen Amsterdam en Enkhuizen op werkdagen 10 in iedere rich ting bedraagt, zal eveneens in gaande 17 Mei a.s. worden ver hoogd tot 11 in de richting Enk huizenAmsterdam en tot 12 in de richting AmsterdamEnkhui zen. Het hiaat in de ochtenduren van 8.15 tot 10.56 uur zal hier mede in de dienstregeling worden opgevuld. Verkorting van de rijtijden zal eerst in een later stadium kun nen worden overwogen. De voorstellen ter verbetering van de veerdienst Enkhuizen Stavoren blijven nog in overwe ging. Om kwart voor vijf gistermid dag heeft op de zolderverdieping van een perceel aan de Vijzel gracht te Amsterdam tijdens af wezigheid van de bewoners een kleine uitslaande brand gewoed. Een baby van veertien dagen lag in de voorkamer, die grensde aan het vertrek, waar de brand was uitgebroken. De brandweer was reeds met. de blussing bezig toen de vader thuis kwam. Hij slaagde erin zijn kindje uith de vlammen zee te redden. De baby is met ernstige brandwonden in het Bin nengasthuis ter verpleging opge nomen. De twee zolderkamers brand den gedeeltelijk uit, van het meu bilair kon niets worden gered. CANNES, 3 April (A.P.). Ex-koning Faroek van Egypte zal hier een week doorbrengen als gast van het Casino. Faroek zal Zondag kort voor de middag per trein uit Rome aankomen. Hij zal verblijven in hotel Majestic, dat het eigendom is van het Casino. HUMANISME Welke beweegredenen gelden er voor de actuele en diep gaande discussies over het pro bleem humanismeP.v.d.A. K.V.P.? Staat op de achter grond, vooral van de felle wij ze, waarop op het jongste P.v.d.A.-congres over deze din gen is gesproken, het zijn of niet zijn van de doorbraak. Zal zij houdbaar blijken, als zich diepgaande geestelijke verschil len openbaren? Een toelichting bij deze vraag, die eerlang be antwoording zal moeten vin den, wordt gegeven in de Kro niek van Zaterdag in dit num mer. ROME, Paaszaterdag 1953 (Van onze Romeinse correspondent Als zwaluwen, die het voorjaar aankondigen, zijn in de Goede Week vele duizenden pelgrims en toeristen, die het Paasfeest in de Eeuwige Stad ivillen vieren, met gro tere en kleinere groepen in de stad neergestreken. Zo doende leeft Rome in deze dagen vlak voor Pasen reeds geheel in Paasstemmipg. Op Palmzondag was van hun aanwezigheid alleen in en om de Sint Pieter iets te mar ken, vooral toen de H. Vader zich in de omlijsting van het open raam van Zijn studeervertrek vertoonde en aan de talrijke internationale groepen Zijn Zegen gaf. Doch nu daags voor Pasen zijn alle terrassen en de kleine koffie bars met vreemdelingen gevuld. Spoortreinen, vliegtuigen en auto's hebben hen aanhoudend aangevoerd. De nummerborden van deze laatste verraden de na tionaliteit van de inzittenden. Op het einde van de week zag men ook vele nummerborden van Ne derlanders, die de sprong over de Alpen gewaagd of zich in de liefelijke lentezon van de Cóte d'Azur gekoesterd hadden om op Paasmorgen in Rome te zijn. Belgen en Fransen, die in hun land het spreekwoord eren: „les cloches des Pacques viennent de Rome", waren reeds op Paas- Zaterdag in de H. Stad om op die morgen door het klokkenspel van de meer dan vierhonderd Romein se kerken precies om elf uur de aankondiging van het Paasfeest te vernemen. Liturgische plechtigheden Volop hebben deze pelgrims kunnen genieten van de traditio nele liturgische plechtigheden in de namiddag van Woensdag, Don derdag en Vrijdag in deze week, in de basilieken van de stad ge houden. Beroemd zijn daarbij de uitvoeringen door de vermaarde koren van de vier patriarchale basilieken, van de responsoria, voor gemengde koren, tussen de lecties van de metten uitgevoerd. Zij hebben gedurende deze metten en lauden geknield voor de biechtstoelen in deze kathedralen, waar de penitenciërs-biechtvaders hun een tikje op het hoofd heb ben gegeven met een lange stok, aan welke acte van deemoed en nederigheid een aflaat verbonden is. Zij hebben deelgenomen aan de grote boeteprocessie van de Romeinse jeugd voor de basiliek van het H. Kruis in de namiddag van Goede Vrijdag. Kardinaal Fumasoni Biondi, aan wie deze basiliek als titelkerk toe behoort, zong en bad luide met hen mede; met rozenkransgebed en misererezang vroegen zij met de Romeinse jeugd de genade van de hernieuwing van het Christe lijk leven in de stad der Pausen. En onvergetelijk blijft voor hen de herinnering aan de massale Kruiswegoefening op de avond van de Goede Vrijdag in het met rood bengaals vuur verlichte Co liseum, waar half Rome was sa mengestroomd om de Kruisweg staties te horen prediken door een Franciscaan, wiens Italiaans door velen hunner niet werd begrepen, maar wiens gebaren, afgewisseld van de zang van het Stabat Mater, hen in de vereiste stemming brachten. Zij hebben het Alleluja horen jubelen door het beroemde koor van de Academie van de H. Cecilia, hetwelk in de namid dag van Paaszaterdag in een van de grote theaterzalen van Rome het oratorium „de Verrijzenis van Christus" van de 80-jarige pries ter-componist Mgr. Perosi heeft uitgevoerd. Overeenkomstig zijn toezegging de Kamer zo spoedig mogelijk in te lichten omtrent de ontwikkeling van de prijzen voor vaste brandstoffen in het kolenjaar 1953- -'54, heeft de minister van Economische Zaken thans in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer hier over uitvoerige mededelingen gedaan over de kolenprij zen in verband met de Kolen- en Staalgemeenschap. Hier aan is het volgende ontleend. Nieuw en oud zijn verenigd op deze foto, die werd gemaakt tijdens opnamen van een nieuwe film, gebaseerd op het boek „The Robe" van L. C. Douglas. Een moderne olietoren verheft zich boven het zorgvuldig opgebouwde oude stadje Jeruzalem uit de tijd, waarin Christus leefde. Men zorgt er echter voor, dat noch deze toren, noch de moderne huizen op de achter grond in het beeld komen, zodat de toekomstige toeschouwer de sensatie zal hebben, dat de opnamen in Jeruzalem geschiedden. Bij de door de minister vast gestelde prijzen wordt de last der aanpassing overwegend gedragen door de industriële verbruikers. De door de huisbrand te dragen lasten zijn uitsluitend gelegd op de „luxe"-brandstof, te weten eerste kwaliteit anthraciet. De verhoging van deze anthraciet is matig, n.l. niet meer dan 4 pet. Deze soort is uitgekozen omdat de kopers daarvan geacht kunnen worden de meeste draagkracht te bezitten en tevens omdat deze soorten in het verleden in prijs relatief laag zijn gehouden, ten gevolge waarvan de vraag naar deze soorten werd gestimuleerd. Bovendien zijn er uitwijkmoge lijkheden naar andere soorten. Alle andere huisbrandprijzen blij ven onveranderd, met uitzonde ring van die voor de magere pa relcokes, de cokes 4 en de bruin koolbriketten, welke een verla ging moeten ondergaan als gevolg van de prijsstelling door de hoge autoriteit. Het bedrag dat de ver bruikers van de prima anthraciet- soorten meer moeten betalen, va rieert van f 3.tot f 3.50 per ton, overeenkomende met f 0.25 tot f 0.30 per hl. Als gevolg van de handhaving van de mijncokesprijzen moet ook de prijs van de gascokes onveran derd blijven. De verhoging van de prijs van de gaskolen zal dienten gevolge op het gas drukken, waar toe een verhoging van de maxi- mumgasprijs met 1 cent per m3 moet worden aanvaard. Het is echter niet waarschijnlijk, dat alle gasfabrieken deze verhoging zul len toepassen. De consequentie van de vrijwel onveranderde handhaving van de huisbrandprijzen is ook, dat de seizoenprijzen blijven. Ook uit een oogpunt voor voorziening acht de minister dit noodzakelijk, ten einde regelmatige doorstroming van de kolen te verzekeren. In overleg met de mijnen en de han del is het stelsel van de seizoen- prijzen daarom uitgebreid n.l. tot de anthraciet en de bruinkool briketten. LEERDAM, 4 April Vrijdag avond om ongeveer elf uur is brand uitgebroken in de 400 jaar oude Nederlands Hervormde Kerk te Ameide. Onmiddellijk werd groot alarm gemaakt en de brandweer uit de plaatsen Meer kerk, Nieuwpoort, Langerak, Lex- mond, Lopik en Grootammers kwam de brandweer van Ameide te hulp. Kort na het uitbreken van de brand stortte de toren in. Van het kerkgebouw, waarin zich een mooi orgel bevond, zijn alleen de geblakerde muren over. Om half elf was de kerk door de laatste kerkeraadsleden ver laten. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk gezocht worden in de stoven die gewoonlijk na ge bruik in het koor van de kerk worden geplaatst. De stoven wa ren opgeborgen zonder geleegd te zijn. De brand werd het eerst in het koor waargenomen. Een toeschouwer werd door een balk aan de schouder gewond.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1