ZATERDAG Denemarken verdringt ons land van de Europese kaasmarkt DE KRONIEK VAN „Spaarnestroom*" in Amsterdam weer teruggekeerd na ramp De prof. van der Leeuw-prijs voor het jaar 1953 Grote ongerustheid bij exporteurs Mgr Alfrink dankt Kard. van Roey Vaticaanse stem over Korea Naar wij vernemen: ZATERDAG 4 APRIL 1953 Pigina 3 'wachtine. ioor het. KNMI Idig van Zater- Zondaeavona: !G tar bewolkt met snige regen en id hier en daar re tot matige uidelijke rieh- nig verandering uur. LASTIC VERF ad schilderen Z verkrijgbaar in 3TE TINTEN de modernste ssins IATIS ADVIES! INNAARS ZE WEEK DM-FERIER, Ly- 9, Alkmaar. Jzn.. „St. Isidorüs- ;erend O 35, Texel EMAN. Raadhuis- otebroek. NIJS. Cieweg 8, r in liefde en be- film, die men in a spanning volgt n het goede spel, nuzikale begelei- ïgekende sensatie. lurnaals nilandse nieuws chouwer naar het terberg waar in linister Staf een ird gehouden tij- i Luchtmacht het minklijke" werd toterdam kwamen goederen uit Ca- tie'l dat in het ffen Stellendam leerd. Ook in Hal- op meer plechtige rketten uitgedeeld, gehavende Noord- over de Moer- n) is weer her- am rijdt de eerste t door 400 man vak. len te Amsterdam grote groep kin- iectaculaire Palm- ihouden. werd het eeuw geboorte van Vin- i gevierd, met de i een gevelsteen waar hij geboren ïieuws begint met kende begrafenis- in Koningin Mary it nieuws uit India iepen vrijwilligers, ren, arbeiden aan een weg, die de noet ontsluiten, rte flitsen van een irmarkt in een hoe de opvolger alle moeilijke en ;elijke terreinhin- mt, die voor een te nemen waren, dstrijden op de de studenten van ambridge werden ;en gewonnen. spannende race National" waar- irden deelnamen, lechts vier over ran andere lekking ;r Einde vorige le Kon. Marechau'- l,t van malversatie aan het Rijk, o.m. e en de Rijkswerf, akenman B. eear- fer naar het Huis in Alkmaar over- arrcstatie was een ontdekking van ;ns ten nadele van ;egd. 5statie en de voor- rvan zijn vele ge- nloop geweest en udit men zich met 'en over deze ge- zig. Officieel kan enkele bevestiging ngen noch over de en der malversatie omvang ervan, tot- rgen het ANP met ht over de arrest a- n komen hierop stoker van de werf eden is betrapt op van instrumenten. ,enide heeft hij te- rsartie door de üei- n verteld, die daar- werd gearresteerd, lan zou door het van gedeelten van het Rijk voor een drag hebben bena- >drag tot ver in de guldens zou lopen, tg steeds in onder- (Van een onzer verslaggevers Denemarken is hard op tveg Nederland van de Europese kaasmarkt te verdringen. Zotvel op de Duitse als op de Engelse markt hebben de Denen reeds de eerste plaats veroverd. Denemarken leverde in de eerste drie kwarta len van 1952 52 pet. van de Duitse kaasinvoer, tegen Nederland 47 pet. Op de vrije Engelse markt was^ uit het feit, dat hun export, die na de oorlog nog slechts 9.000 ton bedroeg, in 1950 al gestegen was tot 36.000 ton en in 1952 zelfs opliep tot 52.000 ton. De Nederlandse kaasexporteurs moeten oppassen dat zij niet van hun eerste plaats in Europa wor den verdrongen. Onze export be droeg in 1951 nog 72.000 ton. het Deense aandeel In de eerste negen maanden van het vorig jaar 42 pet., het Nederlandse 33 pet. Over deze gang van zaken bestaat onder de Nederlandse ex porteurs grote ongerustheid, aldus het officiële orgaan van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond. Dat Denemarken van de Duitse kaasinvoer van 40 tot 45.000 ton per jaar zo een groot deel voor zijn rekening is gaan nemen, wordt door de zuivelbond toege schreven aan de Deense verkoop actie in het Ruhrgebied, waar Ne derland voorheen vrijwel de ge hele kaasimport verzorgde, aan de Deense prijzen, die stelselma tig 30 ore per kg beneden de Ne derlandse prijzen worden gehou den en verder aan de omstandig heid dat de Denen hun kaasprij- zen stabieler houden dan de Ne derlander, waardoor hun kaas voor de Duitse kaashandel minder risico oplevert. Ook op de Italiaanse markt heeft Denemarken reeds een voor sprong op Nederland, 28 tegen 13 pet. De zorg, die de Denen aan hun kaasuitvoer besteden blijkt Voor hulp van Belgische Katholieken bij watersnood Namens het gehele Nederlandse volk, in het bijzonder van de ge troffenen door de watersnood van 1 Februari, heeft de aartsbisschop coadjutor van Utrecht, Mgr. Dr. B. J. Alfrink, zijn dank betuigd aan Kardinaal van Roey, aarts bisschop van Mechelen en Pri maat van België, voor de hulp, die de Belgische katholieken aan het geteisterde Nederland hebben gegeven. Na dankbaar de ontvangst te hebben bevestigd der cheque van. 5 millioen francs (pl.m. f 380.000) voor de leniging van de nood der slachtoffers, schrijft Mgr. Alfrink: Namens het Hoogwaardig Epis copaat is het mij een grote vreug de Uwe Eminentie de verzekering te kunnen geven, dat wij diep getroffen zijn door dit grote be wijs van Christelijke solidariteit, dat wij mochten ondervinden juist uit Uw land, dat zelf zo zwaar door de stormramp is getroffen. Van harte danken wij Uwe Emi nentie en de Hoogwaardige Bis schoppen van België voor de spontane overvloedige hulp, die Nederland in deze dagen van rampspoed van de zijde van Bel gië heeft mogen ondervinden. Naast de herinnering aan het doorstane leed zal het Neder landse volk in grote dankbaarheid de herinnering bewaren aan de vele bewijzen van waarachtig me deleven, dat vooral ook uit Bel gië werd betoond. ROME (K.N.P.). Het onver wachte voorstel der communisten tot het aangaan van nieuwe on derhandelingen over de uitwisse ling van zieke en gewonde krijgs gevangen in Korea is voor de Os- servatore Romano, het dagblad van het Vaticaan, aanleiding ge weest te suggereren dit voorstel der communisten te aanvaarden. In een hoofdartikel wijst het blad er op, dat tot nu toe steeds gewacht werd op daden. Het voorstel der communisten is nu zulk een daad. Het blad consta teert echter ook, dat het voorstel tot hernieuwde onderhandelingen gepaard gaat met niet zulke ge ruststellende doch zelfs verontrus tende feiten, namelijk een hevige opleving der vijandelijke activi teiten aan het Koreaanse front. De Osservatore wijst er op, dat deze opleving ten doel heeft be tere strategische posities aan het front te bezetten, waardoor de communistische troepen krachti ger staan bij de onderhandelingen. De Osservatore is van mening, dat alle reserve en 'bezwaren te gen mogelijke veranderde ideeën der Sovjets ten spijt, toch niet ontkend kan worden, dat er een zekere opluchting is waar te ne men in de spanningen, die de we reld lange tijd hebben beheerst. Het blad herinnert voorts aan de pogingen der Pausen inzake de uitwisseling der krijgsgevan genen en aan het woord van Pius XII, die zeven jaar geleden ver klaarde: „Wij geloven, dat de vurig verlangde vrede en een dracht onder de volkeren niet beter kan beginnen dan met de vrijlating der gevangenen". Het voorgestelde plan tot vrij willige repatriëring der gevange nen in Korea, zo besluit de Osser vatore Romano zijn beschouwing, maakt de woorden van de Paus opnieuw actueel. Ruim 200.000 werklozen in Griekenland ATHENE, 3 April (A.P.). Ruim 20.000 leden van het Griek se alemene vakverbond zijn op het ogenblik werkloos. De secretaris generaal van het verbond Photis Makris heeft de anti-inflatie politiek van de rege ring de schuld gegeven van dit grote aantal werklozen. Geestelijk adviseur Katli. vereniging van hoger personeel Tot geestelijk adviseur van de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel is door Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, 'benoemd de Zeer- eerwaarde Heer J. M. Dunselman, rector van het St. Antonius-ge- sticht te Rotterdam. Op de Motorsporttentoonstelling, die gehouden zal worden van 4 tot 12 April te New York, is een Hotchkiss-Grégoire sportwagen te zien, waarmee men een gemiddelde van 140 km per uur kan bereiken. De nieuwe Hotchkiss-Grégoire en zijn grootmoeder uit 1900, die het gemakkelijk aflegt tegen de 140 km van haar kleinzoon. Gistermiddag is het m.s. „Spaar- nestroom" van de N.V. Hollandse Stoombootmaatschappij in de thuishaven Amsterdam te ruggekeerd. Het schip is in de nacht van 20 op 21 Maart j.l. in het Nauw van Calais in aanvaring gekomen met de Duitse „Walde- marsieg" en, nadat het door de bemanning was verlaten, in half zinkende toestand door de „Sten tor" van de K.N.S.M. naar Dover gesleept. De „Spaarnestroom" kwam in de namiddag van de 21ste Maart voor Dover en werd toen over genomen door de Engelse sleep boot „Lady Brassey", die het schip in de buitenhaven aan de grond heeft gezet. Nadat een geïmproviseerde re paratie was uitgevoerd, is de la ding overgebracht in twee kust vaarders. Daarna heeft men de schade beter kunnen vaststellen, omdat het schip inmiddels gere zen was. Aan stuurboordzijde bij het achterschip was een gat van circa drie vierkante meter ont staan. Terwijl het schip nog altijd in de buitenhaven van Dover lag is een noodreparatie uitgevoerd onder toezicht van Lloyds. Eergis teren is de „Spaarnestroom" uit Dover vertrokken voor de thuis reis. Het schip werd over de Noordzee gesleept door de sleep boot „Noord Holland" van de fa. Weismüller. Aan 'boord van de ..Spaarnestroom" waren elf leden van de oorspronkelijke beman ning, die tijdens het oponthoud in Dover al het nodige hebben gedaan om de tekenen van de ramp zoveel mogelijk uit te wis sen. Toch zal het nog wel enige weken duren ook al omdat de machinekamer geheel onder water heeft gestaan alvorens het schip weer bedrijfsklaar zal zijn. De reparatie zal bij een Amster damse maatschappij worden uit gevoerd. is gistermiddag op Crooswijk te Rotterdam het stoffelijk overschot van ir. A. Viergever, in leven hoofdarchitect van de gemeente Rotterdam, en bekend decoront werper voor verschillende toneel gezelschappen, onder zeer grote belangstelling ter aarde besteld.. heeft de accountantsdienst van het Nationaal Rampenfonds goed keuring gegeven tot het verkopen van de z.g. Watersnoodtegel van de Stichting 1953. De tegel kost f 2.50. Grote aantallen zijn al verkocht houdt een herverkavelingscom missie zich bezig met de herver deling van de gronden in het rampgebied. Gebleken is, dat het vraagstuk der kleine bedrijven urgent is op Goeree, Tholen en de zak van Zuid-Beveland. zal een groep Kamerleden op Donderdag 9 April een bezoek brengen aan Schouwen en Duive- land, teneinde een begrip te krij gen van de situatie, die nog altijd zeer zorgelijk is. verklaarde de Raad voor de Scheepvaart gisteren schriftelijk, dat de kapitein, en de 3de stuur man van de „Albireo" geen schuld treft voor het aan de grond lopen van het schip op 21 Dec. j.l. op de Schelde. De schuld voor de navigatiefout ligt bij de loods kwamen in de Rotterdamse havens gedurende de week van 22 tot 28 Maart j.l. 287 zeeschepen binnen, tegen 244 in dezelfde week van het vorige jaar. Thans was de nettotonnage 531.520, vorig jaar in dezelfde week 348.427 AMERIKANEN NEMEN SCHEPEN IN BESLAG WASHINGTON, 3 April (Reu ter). Het Amerikaanse minis terie van Justitie heeft, aldus welingelichte kringen te Washing ton, dertien tankschepen in beslag genomen, waarvan twaalf in de laatste zeven weken. De betrok ken schepen zijn alle voormalige tankschepen van de Amerikaanse regering, die volgens het ministe rie, in strijd met de daartoe gel dende bepalingen, niet in Ame rikaanse handen zijn. Na -de oorlog mogen de tank schepen van de regering alleen aan Amerikaanse staatsburgers of maatschappijen worden ver kocht. Er werd niet over gesproken of deze schepen gebruikt waren voor handel met communistische landen. Maar men zeide dat de regering aanneemt dat de 'buiten landse belangen die de Ameri kaanse tankboten in bezit hebben of voor hun rekening laten varen, met andere schepen wel een der gelijke handel hebben gedreven. Funtionarissen geloven, aldus wordt gezegd, dat door deze in beslagneming buitenlandse be langen, -met het oog op de grote bedragen die voor hen door de Amerikaanse maatregelen op het spel staan, tot een inschikkelijker houding tegenover de belangen van de Verenigde Staten zouden 'kunnen zijn gekomen. GEHEIME ATOOM- CONFERENTIE IN CANADA LONDEN, 3 April (A.F.P.). De Britse delegatie naar de ge heime atoomconferentie, die bin nenkort „ergens" in Canada zal worden gehouden en waaraan Britse, Canadese en Amerikaanse geleerden zullen deelnemen, is Donderdag per vliegtuig uit Lon den vertrokken. Zij staat onder leiding van sir John Crockfort, directeur van het Britse instituut voor atoomonderzoek te Harwell. Op deze conferentie, die drie weken zal duren, zullen de ge leerden bespreken welke nieuwe atoomgeheimen geopenbaard kun nen worden zonder de veiligheid van de drie vertegenwoordigende landen aan te tasten. DE ERKENNINGSEISEN IN DE TUINBOUWSECTOR De afdeling bloemisterij van de Stichting voor de Landbouw heeft de aandacht van het bestuur de zer Stichting gevestigd op het feit, dat bij de instelling van de productschappen voor siergewas sen en groenten en fruit de er- kenningseisen komen te vervallen. Men acht dit in het nadeel van de tuinbouw- en sierteeltsector, omdat zich nieuwe bedrijven kun nen vestigen, hetgeen naar de mening van de afdeling bloemis terij het evenwicht in productie en afzet zou verstoren. Verzocht wordt er op aan te dringen, dat bij het instellen van een product schap de erkenningseisen althans voor geruime tijd gehandhaafd blijven. Bij de dezer dagen ge voerde besprekingen met de mi nister heeft de Stichting voor de Landbouw dit vraagstuk eveneens aangevoerd. Binnen de Stichting zal nog nader overleg worden gepleegd over de wijze waarop in de toekomst het systeem van erkenningen zal moeten worden geregeld en uitgevoerd. De bollenvelden tijdens de Paasdagen Het aanstaande week-end zul len de narcissenvelden in de gehele bollenstreek, van Noord tot Zuid en van Warmond tot Noordwiik. in volle bloei staan. Hier en daar beginnen de hya cinthen te kleuren. On beschutte nlaatsen. zoals on de Keukenhof, bloeien reeds hyacinthen en verschillende vroege tuloen-variëteiten (b.v. de tulipa's). Het z.g. bijgoed in zi.in talrijke variaties bloeit vol- on. De grote kas van Keuken hof. die een oonervlakte heeft van 200 m2 biedt een orachtige aanblik door de bloei van hon derden soorten tuinen. (Advertentie) C 119 Componisten, die tussen 1 No vember 1950 en 1 November 1953 een werk hebben geschreven of zuilen schrijven voor normaal be zet symphonie-orkest met instru mentale solo of soli, dat geschikt is om voor de gramofoon te wor den opgenomen, zullen, ongeacht het feit, of de compositie gepubli ceerd of uitgevoerd is of niet. in aanmerking kunnen komen voor de prof. van der Leeuw-prijs. Per United States" is Bondskanselier Adenauer uit Europa vertrokken op weg naar de nieuwe wereld, waar hij bespre kingen zal voeren met de leidende staatslieden der V.S. Adenauer was vergezeld door zijn dochter, die hem naar de boot bracht in Le Havre. Dit is de prijs, die de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, daartoe in staat ge steld door de N.V. Philips' Phono- grafische Industrie te Baarn, voor 1953 zal kunnen toekennen. In verband met de gramofoonopname zal de compositie een tijdsduur moeten hebben van ten minste plm. 14 en ten hoogste 18 minu ten. De winnaar van de prijs ont vangt een geldsom van f 3000. De N.V. Philips' Phonografische Industrie te Baarn zal voorts gra- mofoonplaten van de bekroonde compositie vervaardigen. Op voordracht van de voor lopige raad voor de kunst is door de minister een commissie inge steld, die zal adviseren over de toekenning van de prijs. Deze commissie bestaat uit de heren prof. dr. A. A. Smijers, voorzitter, Eduard van Beinum en Sem Dres den; leden. Secretaris der commis- sie is de heer B. Wagemans (adres Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afde ling Kunsten, Bureau muziek en dans, Nieuwe Uitleg 1, 's-Graven- hage). De heer Otto Glastra van Loon, hoofd van het programma bureau van de N.V. Philips' Pho nografische Industrie te Baarn, zal de commissie adviseren over de vraag, of een compositie vol doet aan de eisen, die daaraan in verband met de gramofoonopname gesteld dienen te worden. De commissie zal ten spoedig ste na 1 November 1953 advies uitbrengen aan de minister. Ieder, die de aandacht van de commis sie wil vestigen op het bestaan van bepaalde werken, wordt uit genodigd hiervan uiterlijk 1 No vember 1953 kennis te geven aan de secretaris. Componisten, die menen in aanmerking te kunnen komen voor de prof. van der Leeuw-prijs-1953, kunnen desge wenst hun werk inzenden aan het secretariaat. De termijn van in zending sluit 1 November. .wwvwwwwwvWwwwvVVWWWWWWWWWWWWWWWVWWWVWWVWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVVWWWWWWWWWWWWWWWVWVVWWWAVWWWyWWWVWVWWyWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVW WAAR GAAT HET EIGENLIJK OM bij de Ar in omvang en betekenis toenemende discussie rond het humanisme, de P.v.d.A. en de K.V.P.? Waarom zijn sommige leiders van de P.v.d.A., inzonderheid de heren Vorrink, de partij voorzitter en Burger, de politieke leider van de partij, min of meer geïrriteerd, als het over deze dingen gaat? Dat is o.i. om deze reden, dat de gang van zaken met betrekking tot het humanis me duidelijk te kennen geeft, dat hierbij het al of niet zijn van de z.g. doorbraak, op het spel staat. Namens de Katholieke Werkgemeenschap liet de heer dr. Al, zoals wij reeds deden uitkomen, in een bijeenkomst aan de voor-avond van het P.v.d.A.- congres blijken, dat men vervuld is van ongerust heid over de activiteiten van het Humanistisch Verbond. Dat is het addertje onder het gras en het is geen kleintje ook. De leiders van de P.v.d.A. zullen zich in allerlei bochten moeten wringen om zich uit de moeilijkheden te redden. Het huma nisme, zoals het zich tegenwoordig in zijn actieve rol doet kennen, speelt de rol van tijdbom onder de doorbraak-practijk. De kwestie waar het hier om gaat, zit die- Af per, dan een ogenschijnlijk onbelangrijk me ningsverschil tussen twee partijen doet ver moeden. Ook op dit punt heeft de 'heer Vorrink zich duidelijk laten gaan.Hij vertelde, dat pater Stokman in de bezettingstijd met Nederlanders van een andere wereldbeschouwing in gesprekken zocht naar wegen, waarlangs ons volk na de bevrij ding zoveel mogelijk gezamenlijk zou kunnen op treden, terwijl nu dezelfde katholieke priester, „als bijdrage in het geestelijk groei-proces van onze tijd een aantal vragen, die alleen maar kunnen dienen om de geestelijke verschillen te verscher pen tot tegenstellingen en vijandschappen, op werpt". Hier vallen wel enkele kanttekeningen te maken! Om met het laatste te beginnen: niet pater Stokman, noch de K.V.P. laat staan de Nederlandse katholieken, werpen meningsverschillen op, die uitgroeien tot tegenstellingen en vijandschappen!?), maar dat doet de P.v.d.A., nadat het humanisme zelf het heeft gedaan. Het is immers het Humanis tische Verbond geweest, dat steeds actiever, om niet te zeggen, agressiever optrad. Van vijand- schappen behoeft hier zeker nog niet sprake te zijn, tenzij het duidelijk wordt, dat er, geestelijk godsdienstig, moraal-theologisch, aangetoond wordt, dat er een absolute tegenstelling bestaat tussen de christelijke godsdienst en het humanisme.... Inderdaad is er, in de bezettingstijd, gepoogd, A> tot eensgezind optreden te komen tegen een gemeenschappelijke vijand. Die pogingen, op dat moment in zekere zin geslaagd, lieten echter steeds onverlet de geestelijke verschillen, die er waren. Zij konden qp de duur, (al geloofden sommigen dat wel eens anders) de houdbaarheid van een antithese niet ontgaan, hoezeer kan wor den toegegeven, dat de samenwerking en de eens gezindheid in het verweer tegen een gezamenlijke vijand de oude gedachte van de antithese heeft afgezwakt. Maar verdwenen is zij nooit. Men heeft, terwijl alle bonafide Nederlanders gezamenlijk pal stonden tegen de' vijand, die het op onze vrijheid had gemunt, zich daarbij te gemakkelijk een ver doezeling van bepaalde geestelijke grenzen aange praat, die zich echter niet laten verdoezelen. Dat is wel gebleken! Eveneens echter is gebleken, dat wij, geheel in de geest van een redelijke verdraag zaamheid, enz. (die ons van hoger hand is voor gehouden en trouwens door onze christelijke be ginselen wordt voorgeschreven) onder dergelijke omstandigheden als toen bestonden, gemakkelijk kunnen wennen aan een vorm van samenwerking met alle bona-fide partijen en groepen, zonder dat wij daarbij lichtvaardig grenzen overschrijden, die nu eenmaal niet straffeloos overschreden kunnen worden.... Die grenzen zjjn er, zij zijn er altijd geweest, Af hoezeer men dit, ook om bepaalde politieke redenen, heeft willen ontkennen. Het bestaan van die grenzen is na de bevrijding steeds duide lijker gebleken, de doodverklaarde anti-these is niet dood gebleken, de tegenstellingen hebben zich geleidelijk-aan weer duidelijker toegespitst. De z.g. doorbraak, die alleen maar vervlakkend kon werken, zoals ook al gebleken is, en dit niet alléén op politiek gebied!mag dan, wat het getal be treft, enigermate succes gehad hebben, en werke lijk ook wel hier en 'daar, vooral in de plaatselijke verhoudingen, tot beter begrip en betere verstand houding hebben geleid, maar dat is niet de quintessens van de doorbraakDe geeste lijke verschillen zijn er dus, ze worden of zijn niet vanwege de katholieken, al of niet in de politiek, kunstmatig opgeroepen, maar zij dienen zich aan, zij moeten dus onderkend worden en duidelijk naar voren worden gehaald. Wanneer dit om dit even maar tussen haakjes op te merken, want wij bedrijven hier niet zozeer politiek spannin gen veroorzaakt, dan zou het fataal en onwaarach tig zijn, die verborgen te houden. Vroeg of laat zou de bom immers toch barsten, al zou men willen proberen, zoals ook al gebeurt(ï), die bom fe camoufleren door een gordijn van vage aandui dingen en beweringen, (beschuldigingen soms) tegen het bestaan van confessionele partijen.... Dit schijnt namelijk, het overigens toch nog- Ar al doorzichtige pogen van de leiders van de P.v.d.A. te zijn, om het gevaar, dat de on houdbaarheid van de doorbraak zou blijken, met alle gevolgen van dien, weg te werken door een geduchte aanval op het bestaansrecht van de con fessionele partijen. Men heeft dat op allerlei ma nieren geprobeerd, vroeger al en nu weer. Dr. Al, van de Katholieke Werkgemeenschap, betoogde, dat het veel beter is, met een interconfessionele partij als de P.v.d.A. te doen te hebben, omdat de samenstelling van die Partij „klopt op de constel latie van ons volk en ons land". Waar dit uit blijkt? Niet uit het feit, dat er nog een aantal bonafide politieke partijen bestaan, op confessionele en op politieke grondslag! Ook niet, dat de P.v.d.A. nóg niet meer dan de helft (dat zou het dan toch wel mogen zjjn!) van ons volk achter.zich heeft. Dat is een derde, maar daarvan kan men toch niet zeggen, dat het, afgezien van alles, klopt op de samen stelling van land en volk? Geestelijk-principieel, confessioneel, zeker niet en politiek toch nog min der, zou men bijna zeggen Er is in dit verband nog een andere opmer- At king te maken. De grote vraag is nl. in hoe verre het humanisme gerekend kan en moet worden tot die geestelijke verschilpunten, welke tot onoverkomelijke moeilijkheden aanleiding zul len kunnen (of moeten) geven. Hierover bestaat onder de katholieken nog niet voldoende eenstem migheid. Dat maakt het voor de gemiddelde man weer niet gemakkelijk. Merkwaardig is het nu, dat katholieken in de P.v.d.A. met deze zaken alweer zo snel klaar zijn. Toen de vraag ter sprake is gebracht, of de houding, voor katholieken ten op zichte van het moderne humanisme, eventueel zou kunnen leiden tot een verbod voor katholieken om lid te zijn van de P.v.d.A., werd er, door dezelfde heer dr Al, die wij al meer ten tonele gevoerd hebben, opgemerkt, <^at de katholieken van de P.v.d.A. geen uitspraak van de Bisschoppen meer nodig hadden, om te weten welke gevaren er in het humanisme schuilenDit klonk nogal arrogant, als wij het zo mogen zeggen, maar blijk baar is de man, die deze „uitspraak" deed, nog niet tot de conclusie gekomen, dat het dus toch maar beter is voor katholieken, om hun handen niet langer in dit moeilijke gezelschap te branden. Eerlang zal „het katholieke standpunt" (op Af zichzelf natuurlijk wars van politiek) wel bekend worden. In hoeverre daar in de poli tiek consequenties aan te verbinden zijn, zal dan wel blijken. Wij hopen, dat de katholieke leden van de P.v.d.A. ook dan zichzelf zullen zjjn. En dat de heer Vorrink met de zijnen dan tot de ont dekking zal komen, dat het hier geen kwestie is van „een stok zoeken, om een hond te slaan", maar dat het er om gaat, in een gewichtige zaak de grenzen zuiver te trekken. Er schuilen in het humanisme in elk geval, dat staat muurvast, direct en indirect, grote gevaren. In hoeverre deze strek ken, en in hoeverre zij ook gevolgen kunnen heb ben in de politieke verhoudingen, dat wordt op ander niveau beoordeeld, dan op een politiek congres. Daar kunnen wel de beslissingen van politiek karakter vallen, in het licht van het muur vaste beginsel. Muurvast! Niet verdoezeld door een z.g. doorbraak-ment.aliteit.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3