NOORDHOILANDS Rusland wil incident over bacteriën-oorlog sluiten Zeven oorlogsmisdadigers zullen worden uitgewezen Wapenstilstand op Korea moge! ij k Als V.S. de Geneefse Conventie bekrachtigen Brandende benzine-auto raasde Engels dorp in Dagblad voor Allernaar en omgeving Y.N.-troepen Cowboy-zadel voor de Prins ♦TALONS licatie imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii; arte Dolf Hand aan de ploeg Geen intrekking van beschuldiging Hammersk j oeld secr.-generaal V.N. Geallieerde Hoge Commissie grijpt in Opsporingswerk Duitse politie blijft laks verlopen Vele vervolgers gedeporteerd blijven in Korea ALS ER VREDE KOMT Zondag: „dag der naastenliefde" Drie villa's in vlammen Moedige cliauffeur vond de dood Ver. Staten zijn optimistisch L3ERTS ;tuums ITIGEN VOOR «HNG •htigen, die op 8 en g onder de wapenen reinen ingelegd. Ge- en van deze extra- daartoe op een dus- aats vertrekken, dat aansluiting hebben De dienstplichtigen its van bestemming, van een der hierna en ingevolge hun e reisgelegenheid na •il a.s. lopen, de vol- oor dienstplichtigen, srplaats Ossendrecht n Haag H.S. v 8.53, v 9.07, Feyenoord v ïndaal v 10.31, Ber- terdam C.S. v 8.20, Roosendaal v 11.^o, lopen de volgende stplichtigen met be- Wezep en Ede: Den 9.24, Rotterdam Maas CS v 10.21. Amers- Voor Ede te Utrecht bestemming Utrecht 9.40- Amsterdam MP 9.51, Utrecht C.S. v t bestemming Assen, Arnhem of Ede: Gro- Beilen v 9.29. Hooge- Kezep v 10.45, Amers- 12.11. Voor Arnhem [chtigen met bestem- Utrecht, Arnhem of Heerenveen v 9.07, 9.43, Zwolle v 10.25, v 11.23, Arnhem v Wezep. Amersfoort of «BESCHERMEN 'ENBURG (..d.rl 1848) '8 Tel. 2505 AAR laar bereikte ge niks ind van top tot teen ns zien, of we langs men en dan door dat 5 lebben, is er niemand 5 /al geen licht. Het is g r de maan beschenen 5! i maar lopen, zulle". S r geen onraad te be- g e overkant van het tot Sijmen, die eerst 5 ilde kijken. „Vooruit, S Alsof het dagelijks i langs de regenpijp 5 Niet minder handig 5 rij met zijn ene hand «- lotseling, dat hij aan 3 rse ruk trok hij zich 5 o kon trekken, werden •.eviger dan de eerste 3 llllllllllllllllllllllUll' Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.0? per maand, f0.48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50: tn alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.—: familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 R 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Woensdag 8 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 12748 EEN GOED JAAR geleden heeft Z.H. de Paus Pius XII, aan de vooravond van het feest van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. een min of meer opzienbarende rede gehouden, waarin Hij op nieuw aanspoorde, tot de mach tige voorspraak van de Heilige Maagd onze toevlucht te nemen. De Paus sprak van èen ernstige oproep, die Hii deed, tot „gees- teliike vernieuwing". Hij wees op de reddende zending van de Kerk en sprak van de grote lusteloosheid in deze tiid. als de wortel van alle kwalen. Hoewel de Heilige Vader krachtig en concreet ook aan gaf. hoe wii te werk moesten gaan. achtte Hii het nodig een goed iaar later, in Ziin jongste Paasboodschap met de zegen ..Urbi et Orbi". aan de stad en aan de wereld voor te houden, dat nog ..het grote gevaar van vandaag is. de vermoeidheid, de lusteloosheid. de geestelijke traagheid onder de mensen". Schudt toch de verdoving af en brengt de gewone deugden weer in de praktijk, zei de Paus. Er moet gewérkt worden op aar de. („in afwachting van de toe komstige glorie"), was een an dere typische opmerking in de korte, maar inhoudrijke toe spraak. welke de Paus weer van de buitenlóggia van de Sint Pieter hield, voor het eerst na ziin ernstige ziekte. Honderdduizenden hebben Hem toegejuicht en de sterkste uit- drukkinngen in zijn toespraak door enthousiaste jubel onder schreven. Die enthousiaste jubel, welke wii. dank zij de radio, rechtstreeks hebben meegeleefd, is natuurlijk buitengewoon op wekkend en bemoedigend, maar nog mooier zal het zijn. wanneer de jubelende schare met ons. en wii met de juichende menigte, in daden bewijzen, dat wij ons in de geest van vernieuwing in de geest van deze Paas tijd! met de waarde en de zin van de reddende zending van de Kerk bezig houden. Wij hebben de tekst van de rede van Paus Pius XII van vorig iaar nog eens nageslagen, om de geest ervan aan de lezers voor te houden. Het is meer dan ooit nood zakelijk, dat wij, om met de woorden van Zijne Heiligheid te spreken, „de hand aan de ploeg slaan". Laat ons, op alle terrei nen van het persoonlijke en openbare leven, de wortel van alle kwaad bestrijden en uit roeien. Op geestelijk-godsdienstig ter rein, op het terrein van de Katholieke Actie, op algemeen sociaal, op cultureel en op poli tiek terrein, moeten wij afleg gen. wat de Paus toen noemde: „de laksheid van geest, de slap heid van de wil, de kilte van het hart". Wij moeten onze wil prikkelen, ons niet langer be roepen op het verleden, maar wii moeten de wil en de kennis en de liefde van God in p r a k t ii k brengen. „Wat zou het baten, te weten en te verbreiden, dat God onze Vader is en dat de mensen onze broeders ziin, indien de tussen komst van God in persoonlijke en openbare aangelegenheden gevreesd moest worden?" Wat baat het. te spreken over liefde, rechtvaardigheid en vrede, indien wij niet bereid zijn. het noodzakelijke offer te brengen? Wii moeten, zo nodig, als eerste, bereid zijn en de moed tonen, de barricade weg te breken van de allesvernielende haat. Dat is. wat de Paus verlangt om te komen tot de zo nodige geestelijke vernieuwing. Maar daar liet de Heilige Vader het toen niet bij en nu evenmin. Ook nu vraagt Hij, te ver trouwen op het woord Hem, die eens „midden tussen het volk stond en in staat was. het te leiden naar de weg van vrede en vrijheid". Ook nu verlangt Hii. dat wii de hand aan de ploeg slaan. Dat betekent: volle kerken, om te bidden. Het was ook de Paus, Die onlangs aangaf dat de mens heid weer op de knieën moet, om van Hem te verkrijgen, wat de wereld behoeft: vrede, recht vaardigheid en liefde. Maar het betekent daarnaast ora et 1 a b o r a dat wij werken, dat wij waar nodig ge meenschappelijk, zonder het per soonlijke werk te overwoekeren, aanpakken tot een actie van wedergeboorte en redding". Het moet komen tot een „machtig ontwaken", dat zon der uitstel moet worden be gonnen en met vasthoudendheid doorgevoerd en volgehouden. Na de jongste aansporing van de Vader der Christenheid, die weer de lusteloosheid, de on verschilligheid, de vermoeidheid van het mensdom geselde als de grote kwaal van de tiid, leek het ons nuttig, de grote gedachten van de Paus van ruim een jaar geleden, nog eens in herinne ring te brengen. Zij hebben, dat is uit de inhoud van 'sPausen Paasboodschap van Pasen 1953 wèl gebleken, hun actualiteit nog niet verloren! Moge. om met de Heilige Vader nog eens te spreken, iedere aarzeling overwonnen worden door „de gerechtvaardig de vrees voor een verschrikke lijke toekomst, die het gevolg zou zijn van een schuldige on verschilligheid en lu-tolo^shnid"! NEW YORK, 7 April De Sovjet-Unie heeft vandaag de V.S. verzocht niet langer aan te dringen op een onpar tijdig onderzoek van de communistische beschuldigingen over het gebruik door de Amerikanen van bactereolo- gische wapens op Korea. In de politieke commissie der V.N. verklaarde de Sovjet-afgevaardigde Valerian Zorin, dat er op het ogenblik „voor de commissie geen nood zaak bestond om de bijzonderheden" van de beschuldi gingen aan een beschouwing te onderwerpen. In plaats hiervan drong hij er op aan, dat de V.S. de Geneefse conventie tegen de bacteriologische oorlogvoering zou den bekrachtigen. Hij gaf te verstaan, dat daarmee het incident voor de Sovjet-Unie gesloten zou zijn. Zorin begon zijn redevoering met te zeggen, dat de Sovjet regering „zich ten volle reken schap geeft van de omstandig heden" waaronder het debat over de Amerikaanse eis voor een onderzoek naar de beschuldigin gen plaats vindt. Hij gaf uiting aan „verbazing, welke met spijt vermengd was", dat de V.S. zo heftig gereageerd hadden op de beschuldigingen en gaf daarna in één van de kortste Sovjet-redevoeringen over een belangrijk onderwerp een kort overzicht van het communisti sche „bewijsmateriaal". Daarna drong hij er op aan; KOM HEM MAAR HALEN.... De communisten hebben Dinsdag met behulp van luid sprekers Amerikaanse mari niers gewaarschuwd, dat in het niemandsland nabij Pan- moendjon een zwaargewonde marinier lag. „U kunt hem komen halen", aldus de uit nodiging, „wij zullen niet op u schieten". Een Amerikaanse patrouille heeft daarop de gewonde op gehaald, die door de commu nisten reeds was verbonden. De trui van de gewonde was volgestopt met communistische vredespamf letten. dat de commissie van dit onder werp zou afstappen. Zorin waarschuwde echter, dat een „negatief of ontwijkend ant woord" van de V.S. „ons geen bevrediging zal geven". Zorin zei, dat indien de V.S. blijven aandringen op een onder zoek, de Sovjet-Unie daarmee niet kan instemmen, daar de V.S. zich verzet hebben tegen de aanwe zigheid hier van de Chinese com munistische en Noord-Koreaanse autoriteiten om hun lezing van de zaak te geven. Zorin zei, dat indien de V.S. de Geneefse conventie zouden be krachtigen, dit „het beste bewijs zou zijn, dat de V.S. bacteriolo gische wapens willen verbieden en niet van plan zijn deze in de toekomst te gebruiken". De V.S. hebben vroeger te ver staan gegeven, dat zij niet van plan zijn de conventie te be krachtigen, omdat de naleving niet afgedwongen zou kunnen worden. NEW YORK. De Zweed Hammerskjoeld is door de Alge mene Vergadering tot secretaris generaal der Verenigde Naties gekozen. Hij volgt als zodanig de Noor Trygve Lie op. Hammerskjoeld werd met 57 stemmen tegen één, bij één onthouding, gekozen. De redevoering van Zorin be tekende blijkbaar, dat Rusland niet zijn beschuldigingen intrekt, maar deze verder zou laten rus ten indien de V.S. ingaan op het Sovjet-verzoek. Hij sprak, nadat de afgevaar digden van Griekenland en Peru er op aangedrongen hadden, dat Moskou de besehuldigingen zou intrekken om de oprechtheid van zijn recente „vredesmanoeuvres" te bewijzen. Nóg deze maand nieuwe premieregeling woningbouw? 's-GRAVENHAGE. Het is zeer waarschijnlijk, dat nog de ze maand eén nieuwe premie regeling voor de particuliere wo ningbouw wordt ingesteld. Deze regeling heeft zeer lang op zich laten wachten doch het ziet er nu naar uit, dat de talloze nieuwsgierigen naar deze rege ling binnenkort hun nieuwsgie righeid kunnen bevredigen. Ruim een kwart millioen gelovigen hadden zich op het St Pietersplein te Rome, op Eerste Paasdag om 12 uur, verzameld, toen Z.H. de Paus %ijn drievoudige zegen Urbi et Orbi gaf. BONN Een ingrijpen van de geallieerde Hoge Com missie heeft thans de uitwijzing van twee der in Duitsland gearresteerde Bredase vluchtelingen verzekerd onafhan kelijk van de door de Duitse gerechtelijke instanties te nemen beslissing over een eventueel asylrecht voor hen. Op initiatief van de Britse bezettingsautoriteiten heeft de geallieerde Hoge Commissie be sloten een bijzonder bevel tot uitwijzing uit te vaardigen, waar in de uitwijzing van de gearres teerden Bikker en Faber op grond van wet nr 10 der Hoge Com missie wordt bevolen. De geallieerden zijn van me ning, dat zij op grond van deze wet de bevoegdheid hebben on gewenste buitenlanders uit te wijzen, wanneer deze het aan zien of de veiligheid der bezet tingstroepen zouden schaden. Er is ►van dit besluit medede ling gedaan aan de regering van Noord-Rijnland-Westfalen en aan de Nederlandse ambassadeur. Dit betekent, dat het geallieer de uitwijzingsbevel van kracht zou worden, wanneer de Duitse gerechtshoven de gearresteerden een politiek asylrecht zouden toekennen. Officieel commentaar is op het besluit in Bonn nog niet gege ven. Het besluit der geallieerde Hoge Commissie heeft evenwel in politieke kringen terstond cri- tiek ontmoet en het zal waar schijnlijk zeer veel stof doen op waaien. Aangenomen kan worden, dat dit geallieerde uitwijzingsbevel thans ook van toepassing zal wor den verklaard voor de derde ge arresteerde, die in Leer, in Oost- Friesland, bij toeval is gearres teerd. Nadat de Nederlandse am bassadeur nog tijdens de Paas dagen de uitlevering van deze de Jonge had gevraagd, heeft het Oberlandesgericht Dinsdag in Oldenburg een bevel tot uitle- veringshechtenis tegen hem af gekondigd, zodat ook deze vluch teling thans in arrest blijft. De arrestatie van de Jonge heeft overigens in Nederlandse kringen in Bonn de opvatting versterkt, dat het opsporingswerk der Duitse politie naar de zeven vluchtelingen zeer laks verloopt. De Jonge is in Leer gearres teerd, nadat hij met twee koffers van Neurenberg naar het Oost- Friese stadje was gelift en daar in dronken toestand was aange komen. Hij had kennelijk de be doeling contact op te nemen met een broer van een andere vluch teling, Borgers, die in Leer woon achtig is. Kardinaal Mindszenty BOEDAPEST (KNP). Min stens 19 Hongaarse" communisten, die betrokken zijn geweest bij het proces tegen Kardinaal Minds zenty, zijn sindsdien zelf tot ge vangenisstraf of deportatie ver oordeeld. Verschillenden hunner zijn on der verdachte omstandigheden gestorven. Leden van de geheime politie, die belast waren met de voorbereidingen voor het proces tegen de kardinaal, zijn met hun gezinnen naar Siberië gedepor teerd. Een van de 16 beambten, die kardinaal Mindszenty arres teerden, kolonel Oyola Osko, deed een poging om te ontsnap pen, toen hij zelf gevangen ge nomen werd. Hij werd echter op de vlucht neergeschoten. Zijn collega kolonel Biedermann stierf in de beruchte gevangenis aan de Andrassy Ut te Boedapest. WASHINGTON. President Eisenhower heeft Dinsdag in een korte onofficiële toespraak te Washington verklaard, dat, indien er vrede in Korea komt, „onze mannen en die van onze bond genoten nog wel een poos in dat gebied zullen moeten blijven". De periode na een wapenstil stand zou een „proeftijd" zijn. De Ver. Staten en de buitenlandse handel WASHINGTON, 7 April. President Eisenhower heeft van daag het Congres gevraagd, de looptijd van de wet op de weder, kerige handel, welke 12 Juni af loopt, met een jaar te verlengen. Bleijenberg vervangt van Melis In het vip. Ned. elftal, dat vandaag tegen Wacker in het veld komt is Van Melis door een blessure verhinderd mee te spe len. Hij wordt vervangen door Bleijenberg (Rigtersbleek). hl ruil voor hoofddeksels AMSTERDAM. De verza meling paardenzadels van Prins Bernhard is gisteren verrijkt met een fraai versierd, met de hand vervaardigd cowboyzadel uit Te xas, een geschenk van de heer Amon G. Carter. Wanneer men, zoals deze man, behoort tot de arbeiders, die verantwoordelijk zijn voor het onderhoud van de Clifton Suspension Bridge, die zijn boog 110 meter boven de rivier de Avon de Bristol spant, moet men stalen zenuwen hebben. Ons „fotomodel" heeft blijkbaar in het geheel geen last van zijn zenuwen, misschien is het bij hem wel een kwestie van „alles went"! De brug zal worden versierd met duizenden gekleurde lampjes, die zullen bijdragen tot de feestvreugde Ajdens de kroning. Sterrit automobilisten naar Zandvoort HAARLEM (KNP). Zondag 12 April houdt de Bond Zonder Naam zijn „dag der naasten liefde", waarop aan alle Neder landers wordt verzocht te vlag gen. In verband hiermede heeft de Bond Zonder Naam een sterrit voor automobilisten georganiseerd op het circuit van Zandvoort. De bedoeling is dat iedere automo bilist een of meer vaders of moeders van grote gezinnen mee neemt om daardoor de waarde ring voor het ouderschap tot uit drukking te brengen. Reeds 700 automobilisten van alle gezindten hebben zich voor deze sterrit opgegeven. Aan alle deelnemers en ouders biedt de Bond Zonder Naam een feestmiddag aan, waar op Pater Loop zal spreken en waaraan o.m. de Bietenibouwers hun medewerking verlenen. Ge zien het verwachte 'grote aantal deelnemers zijn behalve Het Kre- lagehuis (2000 plaatsen) nog an dere zalen in Haarlem, Zand- I voort en Heemstede afgehuurd. LAMBORN, 7 Ap#l Een benzinetankauto is vandaag, doordat de bestuurder niet meer de macht over zijn wagen had, van een steile heuvel dit dorp in Berkshire binnen geraasd. De wagen vloog tegen twee winkels aan. sloeg om en de 6750 liter vliegtuigbenzine vlo gen in brand, waarbij de chauf feur om het leven kwam. Drie villa's met rieten daken werden ook een prooi der vlam men. De politie zette het cen trum van het dorp af. terwijl de brandweerlieden van ver uit de omgeving met schuimblussers en water de vuurhaard bestreden. De chauffeur was moedig op ziin post gebleven in de hoop. dat hij zijn wagen tot staan zou OOK LONDENSE BEURS REAGEERDE SCHERP LONDEN, 7 April. Op de Londense effectenbeurs zijn de prijzen voor tin, rubber, lood en zink.scherp gedaald. Aandelen in de zware industrie noteerden kleinere maar toch nog altijd belangrijke koersdalingen. Russische obligaties, die door de Tsaristische regeringen voor de Rode Revolutie van 1917 uit gegeven zijn, liepen op van twee tot vier Pond in de hoop dat het vredesoffensief van premier Ma lenkof zou leiden tot een uitke ring op de obligaties. kunnen brengen. Zijn helper had zich door uit de auto te springen in veiligheid gesteld. Met de sirene loeiend raasde de wagen door de hoofdstraat van het dorp totdat hij de twee winkels in ziin weg vond. Het werd de Prins namens de schenker overhandigd door twee vertegenwoordigers van de Pan American World Airways. Enige jaren geleden had de Prins Amon Carter op zijn ranch te Fort Worth leren kennen. Car ter bleek een verwoed verzame laar van hoeden en petten uit de hele wereld, de Prins verzamelt paardenzadels. Spel kwam men tot een „overeenkomst". De Prins zond mr Carter enige hoofddek sels en mr Carter zou een zadel sturen. Dit is heden gearriveerd. Mr Carter's carrière is typisch Amerikaans. Hij begon als jongen met het rondbrengen van kran ten. Na enige jaren hard werken en ijverig sparen kon hij zelf een krant beginnen: de „Fort Worth Star". Het blad floreerde. Toen Carter bovendien op zijn land olie ontdekte, was zijn toekomst verzekerd. Het 40-jarig bestaan van de Fort Worth Star, in 1951, vierde Carter o.a. met het doen verschijnen van een speciale edi tie van 420 pagina's, gewicht: drie en een half pond. Carter is voorts eigenaar van een enorme ranch met vele duizenden stuks vee en van een oliemaatschappij. Hij maakt ook deel uit van de directie van de American Airlines. NEW YORK Van de zijde van Amerikaanse vertegen woordigers bij de Verenigde Naties is Dinsdagavond de hoop uitgesproken, dat de bij de onderhandelingen in Korea gemaakte vorderingen zullen leiden tot bet sluiten van een eervolle wapenstilstand. Deze verklaring werd afgelegd door het hoofd der Amerikaanse delegatie, Henry Cabot Lodge, toen hij, namens het geallieerde opperbevel, de algemene vergadering rapport uitbracht over de jongste ontwikkelingen in Korea, „welke allen hebben bemoedigd, die vrede in Korea wensen". Loge zeide voorts dat de Verenigde Staten, namens het verenigd opperbevel, de Algemene Vergadering van tijd tot tijd op de hoogte zullen stellen van de ontwékkelingfen te Panmoendjon. 7

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1