Onze enquête: koopavond- demping Oudegracht Pa Mannetje uit de maan in Siet Gulden Vlies Haarlem was opnieuw te sterk voor D.A.W. De reisvereniging voor Katholieken AGENDA Leerlingenavond muziek school Nieuwkuyk Vóór- en tegenstanders lieten hun mening horen Zoveel hoofden, zoveel zinnen Eervolle 5-3 nederlaag F. H HOFSTEDE Toenemende kans op regen Prachtige tochten door binnen- en buitenland geprojecteerd „Gelijl of rt Buitenl notii Pagina 2 Woensdag 8 April 1953 ALKMAAR Het is maar goed, dat de burgerij het niet voor het zeggen heeft, als het gaat om grote vraagstukken zoals het verkeersvraagstuk, waarbij de demping van een mooie stadsgracht in het geding komt. Hieruit zal de attente lezer al direct kunnen opmaken, dat onze enquête ingesteld in ons nummer van 20 Maart j.l. inzake dem ping Oudegraelit en koopavond, heeft uitgewezen, dat de meerderheid van diegenen, die aan deze enquête deel namen, vóór demping is. Laten wij echter voorop stel len, dat wij nimmer de bedoeling gehad hebben de uitslag van deze enquête voor ons richtinggevend te doen zijn. Al mocht de deel name van de burgerij aan de en quête dan ook boven verwachting zijn geweest, tenslotte was het nog maar een betrekkelijk gering percentage van de gehele stads bevolking, dat zich via ons stem biljet heeft uitgesproken. En hoewel wij dankbaar zijn voor de vele reacties, kunnen wij aan de enquête toch niet al te grote waarde toekennen. Dankbaar zijn wij vooral, dat een aantal lezers zich de moeite wilde getroosten zijn mening over dit belangrijke verkeersvraagstuk uitvoerig te motiveren in een ingezonden schrijven, dat wij in de afgelo pen dagen hebben gepubliceerd. In deze verschillende ingezonden stukken werden vaak steekhou dende argumenten aangevoerd, die ongetwijfeld een punt van overweging zullen uitmaken voor de Verkeerscommissie. „Winkels open - grachten dicht" Met deze slagzin, een variant Op de slagzin, welke in de ramp- maand Februari opgeld deed, rea geerde een der deelnemers aan onze enquête. Hij vertolkte daarmee wat de koopavond betreft niet, doch wat de demping van de Oude gracht betreft, w 1 de mening van de meerderheid^ der deelne mers aan onze enquête. Want: vóór 'n koopavond was 38%, tegen 'n koopavond 56%, terwijl 6% blanco stemde. Vóór demping was 70%, tegen demping 27% en blanco stemde 3%. Vóór Koopavond Van de gelegenheid hun stem te motiveren, hebben nagenoeg alle inzenders op hun stembiljet gebruik gemaakt. Van de voorstanders van een koopavond was dit circa 30% om dat zij de koopavond een gerief achten voor de consument. Daar zijn allereerst de huismoeders, die 's avonds, zonder overlast van hun en andere kinderen, rustig willen kopen. Vele huismoeders geven er de voorkeur aan des avonds met hun echtgenoot inko pen te doen. Circa 25% der voorstander's gaven als motief op, dat zij over dag door hun werkkring verhin derd zijn, inkopen te doen; hier onder waren zowel mannelijke als vrouwelijke, als .gehuwde werknemers en vrijgezellen. Slechts 10% was voorstander, omdat een koopavond het stads beeld verlevendigt; 6% sprak van een middenstandsbelang en 6% van een gemeentebelang. Van de andere motieven, die de voorstanders van een koop avond aanvoerden noemen wij nog: 'n koopavond ontlast de winkelstand van de Zaterdagmid- dagdrukte; de buitengemeenten zullen het op prijs stellen; de boeren gaan na melkenstijd graag nog even naar de stad: 'n Vrij dagse koopavond houdt de toe risten in de stad; 'n koopavond vergroot de kans van de midden stand, om op eerlijke wijze zijn kost te verdienen; de winkelier moet vrij gelaten worden te doen, wat hij wil; wèl 'n koopavond, WOENSDAG 8 APRIL Bioscopen: REX: Sterren stralen overal. CINEMA: De Geluidsbarrière HARMONIE: Lovely to look at. VICTORIA: Jungle Jins in 't verboden land. Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Apotheek Kruisinga, Koor straat 59; Apotheker G. Kruisinga. Voor spoedgeval len na 6 uur hedenavond te bereiken. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM ALK MAAR: Jonge Nederlandse schilders „Start". Geopend: tot en met 12 April: werk dagen 1012, 25 en 79; des Zondags 25 uur. HUIZE „OORT", Oudegracht 247 tot en met 12 April: „Mooi Alkmaar". Zon-, feest- en werkdagen 25 en 79 uur. AULA Murmelliusigymnasium: tot 11 April „Jeugd Expo seert". WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Aquariumvereniging Rode Rio Lezing van de heer Gols over het inrichten van. aquaria. GULDEN VLIES. 8 u.: Dans school Jack Smit, Soiree. REIS- EN PASSAGEBUREAU Ned. Reisvereniging Voor Katholieken: 8 uur: Inwij ding door de Deken van Alkmaar, de Hoogeerw. heer J. Th. Jacobs. maar met uitsluiting van de vensmiddelenbranche. le- 'n Inzender, die zich werkman neemt, wil graag ook op 'n an dere tijd dan Zaterdagmiddag ko pen; een zakenman betoogt, dat het publiek er niet is voor de zakenman, doch dat de zakenman alle mogelijke service moet bie den aan het publiek. Tegen koopavond Van de tegenstanders van de koopavond was 3% tegen uit so ciale overwegingen, waarbij ech ter de meesten de belangen van het personeel en slechts weinigen de belangen van de winkelier op het oog hadden. 25% van de te genstanders menen, dat er geen behoefte aan een koopavond is en slechts 4% gaf als motivering, dat het huishoudbudget toch niet toe laat meer te kopen. Zoveel hoofden, zoveel zinnen is een waarheid, die ook hier op geld doet. Luister maar, wat de tegen standers nog meer aanvoeren: 'n koopavond maakt het leven duur der; het blijft niet bij één avond; het is alleen voor de warenhüizep van belang; het verplaatst de koopkracht; het is geen algemeen belang; het bevordert de uithui zigheid; het is geen midden standsbelang en verhoogt de om zet niet; het is verspilling van licht en arbeid; de winkeliers worden het lokaas van de Horeca bedrijven; het is je reinste onzin; overdag geen klanten en 's avonds alles tegelijk; de avond behoort aan het gezin; 'n winkelier heeft nooit genoeg; wij moeten de vrije avond in ere houden; dwazen lopen achteruit en niemand be hoeft na 6 uur te kopen; wij heb ben altijd gevochten voor de 8- urige werkdag; de klant is ko ning, maar de winkelbediende is geen slaaf, zoals koning klant er van wil maken; met goede wil heeft de consument gelegenheid genoeg om te kopen. Weer ande ren motiveren kernachtig en zeg gen: koopavond wordt 'n loop avond; of: koopavond is de weg terug; en voegen er aan toe: dem ping is de weg vooruit. Een middenstander hééft op eigen houtje een enquête onder zijn klanten ingesteld en schrijft, dat slechts 3% van de klanten op een koopavond prijs stelt. Een ander schrijft: als bestuurder van een vak-organisatie ben ik prin cipieel tegenstander. Tenslotte schrijft nog een inzender: de mid denstand is het waterhoofd op 'n gemeenschap, die aan geldar- moede lijdt; 'n zilverdrank is no dig, geen koopavond. Wij zouden zo nog enige tijd door kunnen gaan met het citeren van de aangevoerde motieven van vóór en tegenstanders, doch het zijn allemaal variaties op het zelfde thema. Een conclusie is er uit de enquête moeilijk te trek ken, al moet gezegd worden, dat toch een belangrijk percentage der consumenten zich vóór de wekelijkse koopavond heeft uit gesproken. Vóór demping Ook over de demping geven tal van deelnemers aan onze en quête hun mening. Sommigen geven meerdere motieven op; 40% ziet er een oplossing van het verkeersvraagstuk in; slechts 10% een oplossing van het parkeer- vraagstuk; 20% vindt demping een gemeentebelang, 10% een middenstandsbelang en 25% wil de gracht dempen uit hygiënische overwegingen. Van de voorstanders, die het verkeer op het oog hebben, herin nert er een aan de paardentram, die ook moest verdwijnen; 'n chauffeur vindt het verkeer in de binnenstad maar een warboel en wil de stadsbus in de binnenstad behouden, dus niet zoals „Zaken man" wilde, doen vervangen door de buslijnen van buiten. De Oudegracht vervult geen functie meer in het verkeer, zegt 'n an der; demping is noodzaak, zegt weer 'n ander, die er vandaag nog mee wil beginnen. Weer een ander geeft blijk van gemengde gevoelens en wil na demping aan weerskanten treur wilgen plaatsen;; „demp die rat- tenplaag", roept 'n ander, wiens hygiënische bezwaren tegen de gracht door velen gedeeld wor den. Zo zegt 'n ander: de vreem delingen ontvluchten de stink- grachten. Het water bevat ver gift, is de' mening van weer 'n ander, 'n Huiseigenaar verwacht, dat de panden in waarde zullen stijgen en een Laatwinkelier vindt de gedempte Oudegracht geschikt voor 'n Zaterdagavondmarkt. De culturele betekenis van een mooie stadsgracht wordt door de tegenstanders veelal onderschat; een museum kost altijd geld, zegt er een, terwijl een ander meent, dat, als de gracht n u niet ge dempt wordt, dat over tien jaar wel het geval zal zijn. Een be woner van 't Hoeverpad zegt: geef ons eerst maar eens water leiding en een boer uit Rinnegom schrijft: er is zand genoeg; „gracht dicht - ons land afge zand". 0 Tegen demping Van de tegenstanders van dem ping wil 70% het stadsschoon be houden en 30% ziet geen be hoefte voor 't verkeer. Iemand uit de eerste categorie schreef achter de vraag „waar om?" slechts z. o. z., doch aan de ommezijde had hij niets geschre ven; de uitgeknipte foto was hem voldoende, om zijn stem tegen te motiveren. Ook anderen drukten zich kernachtig uit door te spreken van „vandalisme", van „misdadig" of „te rigoureus". Demping maakt van Alkmaar een confectiestad, schrijft 'n an der en hij vindt zijn geestverwant in de volgende, die schrijft: een koningin mag men haar kroon niet ontstelen. Iemand, die al 30 jaar op de Oudegracht woont, wil de zomer- avondpracht, vanaf een brug aan schouwd, niet missen; 'n ander Wl1 Pittoreske behouden en van Alkmaar geen njynaak-grote- stad maken. De gedempte Laat werd ook geen succes, is het oor deel van 'n ander, terwijl een „Zakenman" schrijft: dit soort van zakelijkheid is alleen maar schijn-verstandig; met demping verdwijnt al het mooie uit de wereld en uit de mensen en dat vooral is zeer onrendabel en on zakelijk. De gracht is een rust punt in deze business-tijd, schrijft ^ie 1164 culturele hoger stelt dan het zakelijke. Het behoud van ons stede- schoon is onze plicht; het denk beeld alleen is al misdadig; Alk maar zal zijn karakter verliezen; als deze intieme schoonheid een maal verdwenen is, komt zij nooit meer terug; verdedig vier eeuwen traditie en bewaar met zorg de historie, aldus de voorstanders, elk op hun eigen wijze. Iemand, die zich ook „zaken man" noemt, vreest, dat het ver dwijnen der grachten Alkmaar tot een dode stad zal maken De gedempte Oude Gracht zal n monster zijn; liever een riool dan een openbaar pakhuis, annex rijwielstalling, aldus een andere tegenstander. 'n Automobilist heeft geen be hoefte aan een gedempte gracht als parkeerterrein; ook nu kan men er parkeren, zegt hij en men zai er aan moeten gewennen niet altijd vlak voor.'n winkel te kun nen parkeren. Er is parkeerruim te genoeg, zegt zijn collega, die wijst op-het Canadaplein en Doe- Ieveld, waarvan de ingang ver breed moest worden. Iemand die ook verder kijkt, adviseert de oude huizen tussen de Unie en de Grote Kerk te slopen, tegen de Unie nieuwe percelen te bou wen met beneden winkels en bo ven woningen; dan krijgt men parkeerruimte op een vergroot Kerkplein. 0 -ira„ni a?^er Zjet een Oplossing lïïï Ut- verkeersvraagstuk in eenrichtingverkeer over Laat en Langestraat. Maak van de Ber gerhout een parkeerterrein, zegt n ander, die blijkbaar liever dit plantsoen wil opofferen dan de gracht. De gedempte Oudegracht wordt een kille straat, die geen volk zal trekken, aldus 'n andere tegenstander, die meent, dat er wel n andere oplossing van het verkeersvraagstuk mogelijk is. Andere tegenstanders verkla ren, dat zij geen last hebben van de stank, dat het water bij warm verkoeling geeft, dat het voor de bewoners aan de gracht ^fli^e? 1S 6n 'S winters veel ge- «wfiï ^indï V-f-n zi-'n tijd zegt ten slotte. „laat die voorstanders van men"' r maar hel'copters ne- °olï hier weer zoveel hoofden d?J Z-m,?er;i u- £emeenteraad, die uiteindelijk hierover te be slissen krijgt, weet nu zo onge veer, hoe ('n gedeelte van) de burgerij over een en ander denkt. wel en zij zullen waarschijnlijk meer in de gelegenheid komen naar de maan te gaan, dan wij, grote mensen, die al te oud wor den. ALKMAAR. Er liep gister middag een geheimzinnig man netje over het toneel van het Gulden Vlies; een mannetje, dat vol streken zat, en de aardbewo ners maar niet begrijpen kon. Dat mannetje kon daar niets aan i Den professor en zijn assistent doen, want het hoorde niet op de arriveerden na veel inspanningen aarde thuis, maar op de maan. en een gevaarlijke reis op de maan. Zij dachten, dat er nie- Dat wij, domme aardbewoners, mand zou wonen, maar Monus, maar niet begrijpen kunnen, dat de maanwachter, bestaat wel de- wij niets op de maan hebben te gelijk. En hij vertelt de professor zoeken, en dat er speciaal een i meteen, dat hij en zijn assisten- maanbewoner naar de aarde moet maken moeten dat zij terug ko komen om ons dat duidelijk te rnen op aarde, want dat de maan- maken, daarvoor moesten wij ons met. ener ffpsteld nm eigenlijk schamen. Maar stel u gerust, onze kinderen weten het ALKMAAR. Ondanks het Berge van Haarlem gelijk maken vrij late uur was een talrijk pu- toen hij vrn voor v. Straaten bliek gisteravond naar de Alk-1 kwam te liggen, doch de Alk- maarse Overdekte gekomen, om maarse doelman sloeg de kogel te zien hoe DAW het er voor de er op fantastische wijze uit! De tweede maal tegen de hoofdklas- nederlaag heeft zeker niet aan ser Haarlem af zou brengen. In DAW's goalie gelegen: vele scho- een forse, spectaculaire wedstrijd ten wist hij onschadelijk te ma ging DAW eervol ten onder met ken. Eenmaal toen hij slechts ten 53, waardoor de Alkmaarders koste van een corner kon redden, kwam Bijlsma even vrij en dit was voldoende voor het tweede Haarlem-doelpunt. Met deze 2—2 stand ging de rust in. de ondiepe zijde moest inspelen, plaatste vrijwel alle ballen op uitgeschakeld zijn voor de beker. Voor Cor Braasem, de aanvoer der van het Nederlands zevental, was het een van zijn laatste wedstrijden. Deze sympathieke Haarlemmer heeft per 1 Juli een betrekking als coach aanvaard in de midvoor Bijlsma. Tot twee- Barcelona, voorlopig voor de tijd maal toe had dit succes: de eerste van 2 ]A jaar. De Nederlandse bal zat al in de touwen voordat zwemwereld lijdt hiermede onge- een Alkmaarder er weet van had twijfeld een gevoelig verlies. j en de tweede maal plaatste Bijlsma listig op User, die maar Wat de wedstrijd betreft: na 1 in te schieten had. diverse wederzijdse schermutse-1 Van Straaten had af en toe nog lingen kwam Braasem vanuit 't1 een werkzaam aandeel in de middenveld opzwemmen en hoe- strijd als achterspeler, als hij uit- wel hij door De Jong zwaar werd lopend, de bal voor Bijlsma weg- gehinderd, wist hij een afgeme- pikte, wanneer deze nog met v. ten boo-gbal af te vuren, die doei I d. Pol in gevecht gewikkeld was. trof: 01. Even later werd I Bij een van deze reddingen plaat- Bijlsma, die het voortdurend te ste hij op Slikker, die een door- bewoners niet erg gesteld zijn op de mensen, omdat ze toch al tijd ruzie moeten maken. Alle verdere ruimteschepen, die naai de maan willen, zullen door de maanmensen worden vernietigd. De professor neemt Monus mee, om de aarde-regering te overtui gen, maar Monus past helemaal niet in dat wereldje van ons. Hij maakt allerlei rare dingen mee, en moet soms wel eens zijn maan- trucjes gebruike», om zich van de lastige aardmensen te ontdoen. Deze hele geschiedenis hebben de kinderen gisteren kunnen meemaken, en het was begrijpe lijk, dat zij genoten van rare bok kensprongen, dié Monus hier op aarde maakte. Het Kindertheaterbureau Carla Flink, dat op deze wijze een mid denweg zoekt tussen het „gooi en smijtwerk", dat tot nu toe in de kindervoorstellingen moest boeien, en het „opvoedende" jeugdtoneel, waarbij de kinderen moeten stilzitten en zwijgen, deed vanmiddag met „Monus" een goede stap in deze richting. Wij kunnen niet anders dan waardering hebben voor hetgeen deze middag werd vertoond, en Haarlem, dat nu het1 doel aan wij geloven dat de kinderen zelf •kwaad had met midachter v. d. Pol, uit het water gestuurd. Hoe wel met 7 tegen 6 man spelend had DAW toch al zijn kennis no dig om het zover te krijgen, dat Slikker vrij kwam te liggen; v. d. Horst lokte de keeper weg en SI. had maar voor het inschieten 1-1. DAW verkreeg door dezelfde spe lers nog een voorsprong met een doorslag.bal. Bijna zagen we ten slagbal aan v. d. Horst gaf, die prachtig benut werd. 34. Van alles was nog mogelijk, vooral toen v. Straaten niet te passeren bleek. Vlak voor het einde echter, toen het Haarlem- doel een paar keer door het oog van de naald was gekropen, kon Bijlsma over de ver uitgelopen v. Straaten heen in het verlaten doel schieten 35. volop van de belevenissen van Monus hebben genoten, en er bovendien wat van hebben ge leerd. J. Ks. Burgerlijke stand ALKMAAR - Geboren Antho- nius M. A., zv M. J. Groot en j. A. M. Hoes; Gerard E. J„ zv C. Heidema en H. Hidding; Andreas C., .zv K. v. d. Schuyt en A. Goudsblom. Gehuwd: J. P. van Gijsen en M. C. Beentjes: J. C. J. van Baardwijk en C. G. C. Luijckx; II. R. Teylouni en M. A. C. Apetz. Overleden: Antje Zwaan, 67 j„ wed. van W. de Leeuw; Anna M. Schouten. 21 j.; Jannetje Kuii- per, 85 j„ wed. van C. v. Truiien Cornelis H. Switzer. 72 j., geh. met P. Uitentuis; Andries Godt- help, 63 j„ geh. met A. de Wit; Geertruida C. Kuijper, 76 j.; Jo hanna Emmelot, 81 i„ wed. van R. Bergen; Jan Kelholt. 67 j.. wednr. van A. Paauw. ALKMAAR Gisteravond werd ons een mooie avond aan geboden door de leerlingen van de heer S. van Nieuwkuyk. Het programma, dat uiteraard lang was, vermeldde gelukkig veel werken, die ons de lengte zeker zouden vergoeden. Naast Bach, Beethoven, Mo zart en Chopin stonden er wer ken vermeld van verscheidene modernen, zoals Bela Bartok, In- ghelbrecht, Pijper, Poulenc e.a. De benaming „werken" was, voor de pauze althans, iets te pompeus. Sommige van deze stuk jes waren in één minuut gerepro duceerd. De uitvoerende „kunstenaars" en „kunstenaressen" hadden er echter minstens een week niet van kunnen slapen. Om onheil te voorkomen maken we de restrictie dat bovenstaande alleen gold voor de kortgebroekte „Jieren" en de gestrikte „dames". Vier van hen brachten ons de welkomstgroet in de vorm van een 8-handig stukje van Zilcher. Daarna sprak de heer I. van Nieuwkuyk 'n klein inleidend woordje tot de aanwezigen. Na Liesbeth, Mieke en Dick,» betrad 'n zekere Gré het podium. Het was de tweede keer op deze avond dat zij iets voor ons zou spelen. Ditmaal zorgde één van Alkmaar's Harmoniegezelschappen voor een krachtige begeleiding vanaf de Nieuwesloot. Het zou ons te ver voeren wan neer we alle solisten en de door hen vertolkte muziek in extenso zouden behandelen. Er werd met toewijding gespeeld. De zenuwen waren sommigen de baas, doch de heer van Nieuwkuyk vocht op het podium met z'n pupillen mee tegen dit euvel. De zusjes Ruigewaard verdie nen een pluim voor de zeer mu zikale vertolking van Inghel- brechts's „Berceuse pour une pou- pée malade". Het samenspel van de diverse leerlingen was trou wens over het algemeen zeer goed te noemen. In de pauze bood Dolfhans Grunwald z'n leraar een actetas en 'n bloemstuk aan uit naam van z'n medeleerlingen. Zowel aanbieden als ontvangen ging gepaard met hartelijke, wel gemeende bewoordingen, welke ons een treffende indruk gaven van de goede verstandhouding, die er heerst tussen leraar en leerlingen. Na de pauze speelden Mej. Ha- gedoorn samen met 'de heer van Nieuwkuyk de Sonate in Es van J. S. Bach. Haar spel was-wel ge voelig, doch iets te schuchter. Carel Ort gaf 'n mooie vertol king van Bach's preludium in C. De Spaanse Dans van Grana- dos werd door Kees Wiersma weliswaar accuraat, doch meer Siberisch dan Spaans gespeeld. Jaap Schuurman gaf blijk van aanleg in Debussy's Arabesque ~.li- voel 't, het wordt tijd voor de oogarts cn dan naar HOFSTEDE voor een moderne bril. Langestraat 61, Alkmaar. i Advertentie. Ing. M;ü.> Wielrennen ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR Op Tweede Paasdag heeft Alcmaria Victrix de tweede rit van de voorjaars competitie gehouden. De afstan den bedroegen resp. voor de A- klasse 74 km., voor de B. klasse 64 km. en voor de C klasse 46 km. In de kopgroep van de A klasse hadden zich drie man weten te nestelen: C. Slot, Pronk en P. Duin. Jan Kenten kreeg direct na de start pech en het was hem daarom niet meer mogelijk, de koplopers in te halen. Wel slaagde hij erin, de tweede groep te be reiken, waarin Belles, Eekhoorn en P .Hofman om de eer streden.1 Het was tenslotte M. Pronk die als eerste eindigde gevolgd door P. Duin en K. Slot. In de B.- klasse was het tijdens de eerste ronden rustig gebleven, doch ten slotte vormde zich een drietal, aan de kop: Schol, Veenstra en Kalis. In een lange sprint wist Schol van zijn beide rivalen te winnen. In de C-klasse was het Weer Zandbergen, die met kop en schouder boven de anderen uit kwam. In mooie stijl draaide hij zijn wedstrijd. Tweede werd Ooievaar en G. Kesselaar bezette de derde plaats. De uitslagen zien er als volgt uit: A. Klasse. 74 km. tijd: 1 uur 41 min. 1. M. Pronk, 2. P. Duin, 3. K. Slot, 4. J. Kenten, 5. E. Belles. B. Klasse: 64 km. tijd: 1 uur 41 min. 1. J. Schol, 2. K. Kalis, 3. G. Veenstra, 4. C. Prins, 5. C. Hoog moed. C. klasse: 46 km. tijd: 1 uur 14 min. 1. H. Zandbergen, 2. J. Ooie vaar, 3. G. Kesselaar, 4. W. Licht hart, 5. K. Bobeldijk. Kennemer Handbalvelden BLOEMEN VOOR A.O.G. BLEVEN IN 'T PAPIER Het zeer kleine Paasprogram- ma kon niet eens helemaal af gewerkt worden; zo hoorden de junioren van A.O.G. ter elfder ure dat de tegenpartij verstek liet gaan; zij zullen nog enige weken geduld moeten hebben al vorens in de bloemetjes te wor den gezet. In de 3e klasse B. werd Adel- bert weer twee punten rijker; de reserves van Zeevogels gaven echter kranige tegenstand: 31. In de junioren afdeling 1 incas seerde AOG c een 50 nederlaag tegen Meervogels nadat de rust met 10 was ingegaan. Meervo gels was overwegend sterker en verdiende de zege volkomen. De adspiranten van AOG zorg den voor een verrassing door met 42 te winnen van Oranje Wit. nr. 1. Boeiend en overtuigend klonk het spel van Nel Keyzer in Mou- vements Perpétuels van Fr. Pou lenc. Zij was zonder twijfel de beste soliste van deze avond. Scaramouche van Milhaud, ge speeld door Dolfhans Grunwald samen met z'n leraar, was iets te tam gespeeld. Toch vonden we Dolfhans hier in beter op dreef dan in de even tevoren door hem gespeelde So nate op. 26 (1ste deel) van L. v. Beethoven. Minder overtollige bewegingen bij het spel, zouden Dolfhans ook minder vergissingen doen maken. Met 'n kort woordje besloot de heer van Nieuwkuyk deze, al thans voor z'n leerlingen, zo uitermate belangrijke avond. G. v. d. I. Het wonder van Fatinia ALKMAAR Het Victoria- theater vertoont van Vrijdag a.s. af het Warner Bros product „Het wonder van Fatima", het indruk wekkende en tevens aangrijpen de schouwspel, dat ieder zal ont roeren. Vol eenvoud, doch mee slepend verteld, ontrolt zioH voor het oog van de bioscoopbezoekej de- gebeurtenis in het Portugal van 1917 dat „de ontroerendste legende dezer eeuw" wordt ge noemd. De buitengewoon fraaie kleuren, volgens het nieuwe War ner Color Procédé, 't meeslepend en met spanning vertelde ver haal geven de'-' bezoekers na het zien van deze film het gevoel, zen boek gelezen te hebben, dat hen enkele uren in 'n volkomen rndere wereld heeft verplaatst. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 27 Maart tot en met 2 April 1953 en te bevra gen aan het Bureau van Politie te Alkmaar iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag, van 17 tot 18 uur, op kamer 14, le étage: pakje met inhoud; lippenstift; -ol en zweep; zegelring; dames tasje met inh.; zadeldek; wanten oortemonnaie's met en zonder nhoud; handschoenen; regen- roed; kindertasjes; vulpennen; halsketting; geldsbedragen, mut sen en alpino's; ondergoed;, le renzakje met gereedschap; arm banden; vel tekenpapier; vulpot- lood-ballPoint; schoolétui; diver se sleutels; shawls; messen; was doek j es en onderkleding; sokken; tafeltennisballetjes; fietspomp; sansteker; achterschot van een auto; actetas met inhoud; auto sleutel; ceintuur; vier veiling- kisten; dameshorloge. Ka j ottersnieuws ALKMAAR - Vanavond is er „elk wat wils". Wie presteert het om een paar minuten over zijn vak te praten? Probeer het vanavond eens. Tevens bespreking over onze toekomstige voetbalwedstrijden enz. Nog een urgente kwestie! De pianist John Brouwer gaat emigreren, liefhebbers voor dit „baantje" kunnen zich melden in het KAJ-gebouw op de Laat. Niet boven de 23 jaar. W eersverwachting Medegedeeld door het i£n. M.I. te De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. IETS MINDER KOUDE NACHT Veranderlijke bewolking met in de zuidelijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en oost. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. DE BILT. 8 April. —Het K.N. M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling, die on middellijk na Pasen intraden, hebben tot gevolg gehad, dat het weer een duidelijke verbetering onderging. Toen namelijk giste ren een boven de Noordzee ge legen lagedrukgebied plaats maakte voor een gebied van hoge luchtdruk met centrum bo ven zuid-Duitsland. stierven de buien snel uit en klaarde de hemel op. Aangezien Nederland zich nog altijd in polaire lucht bevindt, daalde de temperatuur gisteravond snel. Plaatselijk kwam zware nacht vorst voor. Achter de duinen en in het Utrechtse en Gelderse heuvelgebied werd aan de «grond zelfs 4 tot 5 graden vorst ge meten. Vanochtend vroeg begonnen in snel tempo wolkenvelden, samen hangende met een depressie in de Golf van' Biscaye Nederland binnen te dringen. Deze depres sie beweegt zich naar het noord oosten en veroorzaakte vanoch tend in west-Frankriik regen. Er bestaat enige kans. dat dit regen- gebied morgen ook het zuiden van Nederland bereikt. KERKELIJKE BENOEMINGEN Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd aan de St.-Petrusparoohie te Leiden, mei de opdracht de oprichting voor te bereiden van de parochiekerk van de H. Lodewijik, de Z.E. hr. M. A. Jansen, die professor was aan het Philosophicum van het Groot-Seminarie te Warmond. Tot professor is benoemd aan het Groot-Seminarie de Z.E. hr. A. J. van Oosterom, moderator aan de school voor maatschappe lijk werk te Den Haag. ZILVEREN JUBILEUM ALKMAAR. Gisteren vierde de heer P. Pauw alhier zijn zil veren jubileum in dienst van de firma G. A. Coniin, houthandel, alhier. De heer Pauw begon vijf en twintig jaar geleden als leerling en heeft zich in deze jaren od- gewerkt tot bedrijfsleider bii de firma Coniin. Door de directie en het ge zamenlijk personeel werd hii op het directiekantoor gistermorgen gehuldigd, waarbij de directeur, de heer A. J. T. Coniin, hem in waarderende woorden toesprak en hem een enveloppe met in houd alsmede een sigarettenaan steker als aandenken aanbood. Aan mevrouw Pauw werden bloemen aangeboden. Namens het personeel sprak de procuratiehouder, de heer E. Siekerman, die eveneens namens het personeel een stoel aanbood. Namens de gepensionneerde employé's van de firma sprak de heer Feninga. die de heer Pauw een boek aanbood. Nadat de heer Pauw bedankt haij voor de woorden van waar dering en de ontvangen geschen ken. mede namens ziin echtge note, die behalve bloemen ook enkele fruitmanden had ontvan gen. werd de dag in gezellig samenzijn met het kantoorperso neel en enkele vertegenwoor digers doorgebracht. ALKMAAR Dezer dagen is de Reisgids 1953 van de Neder landse Reisvereniging voor Ka tholieken uitgekomen. Daarin wordt ten overvloede weer eens gewezen op het doel van deze vereniging om voor de Katholie ke reizigers waarborgen veilig te stellen, niet alleen van veiligheid en service, maar ook van Ka tholieke levenshouding. Want als hiermede geen rekening wordt gehouden, dan brengt het reizen geen voordeel, maar gevaren. Van die gevaren heeft de Ne derlandse Reisvereniging voor Katholieken zich terdege reken schap gegeven. Bij de samenstel ling van het programma heeft zij er voor gezorgd, dat alle waar borgen voor een in alle opzichten veilig reizen, aanwezig zijn. Ook op reis-technisch gebied tracht zij het beste te geven, dat er te geven is, zodat reizen binnen haar verband en onder haar lei ding van harte kan worden aan bevolen. Waarheen dit jaar? Het Reis- en Passagebureau heeft twintig reizen geprojec teerd. De eerste is de Dekenale Bedevaart onder leiding van de Hoogeerw. Deken van Alkmaar, J. Th. Jacobs naar Kevelaer, op 25 Mei. Men vertrekt 's morgens om half tien, de avond daarop is men om tien uur weer thuis. Bui ten de kerkelijke plechtigheden, die men bijwoont, is er volop ge legenheid om de stad te bezichti gen en te passagieren. T.z.t. zul len we op deze reis nader terug komen. Bij voldoende deelname is er van het begin van het sei zoen af tot 14 Mei iedere Zon dagmiddag een mooie middag- tocht naar Flora, de internatio nale bloemententoonstelling met haar twee millioen bloeiende bloemen. Op Zaterdag 18 April komt de prachtige dagtocht door Neerlands Bloementuin in lente- tooi: de Keukenhof met tevens een bezoek aan het bloemencorso. Op 6 Juni is er een aantrekkelijke reis naar België's mooie hoofd stad, Brussel, die elke veertien dagen gedurende het seizoen wordt herhaald. Ook Brugge en de H. Bloed processie staan op het programma, het jaarlijks te rugkerend evenement in het mooiste deel van België. Blade rend door het programmaboekje komt men allerlei andere aan trekkelijke reizen tegen: dagtoch ten in Nederland zelf, vier dagen Duitsland, 'n reis naar Keulen en Dusseldorf, 'n reis naar het be kende Maria genade-oord Beau- raing. 'n Driedaagse tocht naar Altenahr met Rijn-boottocht, Dito naar de grotten van Han. Voorts een prachtige vierlanden tocht Holland-België, Duitsland en Luxemburgtochten door de Rijn- en Maasvalleien, etc. etc. Voor al deze tochten kan worden geboekt bij het Reis- en Passage bureau Noordholland, op de Sta tionsweg 78a, zoals men weet het pas geopende goed geoutilleerde bureau, dat alle werkzaamheden vlot én correct afhandelt en als centraal punt fungeert voor alle leden en iedere reislustige.'..". MOSKOU, 7 7* ongenade geva uit vijf leden 1 munistische pa in het gefingee Ignatiev van zi; het parlij-orgas Gisteren wees reeds op dat Igt hoofd stond van van veiligheid in beschuldigingen te artsen werden get De voornaamste deze zaak is een i geïdentificeerd woi chef van de afde die het complot Rioemin bevindt in arrest. Ignatiev kreeg het partijsecretarii tijdens de verscht de hoogste partij ben plaats gevond van maarschalk J De in DE vrijlating v artsen, die des werden gearrestee diging van hoge rissen naar het le gestaan, heeft een langrijker achterg feit zelf. Men heri: licht, dat de ari vonden op een m Jodenvervolging i de satellietstaten Het gevolg hier' scherpe reactie in reld en in het b V.S. Temeer, ornda artsen als „Amerik listische knechten" schilderd. De So bers kregen in c slechtere pers dan halve de gearres werden ook somr van de Veiligheids van beschuldiging verantwoordelijke t „een gemis aan p zaamheid" in de schoven. Het was niet minder dan aanval op Beria! I Beria van zijn voel De man die hier heeft gehad blijk vice-minister van ligheid Rioemin tf een wrijving tuss machthebbers best kend. De rollen zijn thi De doktoren hebbe herkregen en zijn gezuiverd. Rioemin van zijn eigen int „aanbrengers", die bezwarend materi artsen te verzam achter de tralies. tische politiek is o: deeld. En niet be zachtzinnige wijze, de het huidige hieraan hecht blijk feit, dat in het jc niqué, waarin de doktoren bekend i ook gesproken w „grondrechten", die grondwet liggen v de hand van de. artikelen heeft me tonen hoe „onwetti het optreden tegen De slechte beur! in de laatste lev> Stalin met de J< maakte, past niet i offensieven" van kJ daar de bekering, smallen van de klo> kou en Washingtc heeft. Het is het w> die als overwinnaa: tegen zijn tegen; voren is gekomen hoofdzaak heeft te het feit, dat hij zie van Malenkov aansl opvallende van al! methoden van de dienst zijn gelaakt, gen van verklarin straffen zonder de instanties daarin te den nu als „misdae teloos" gekwalificee basis, waarop de Ve tot nog toe werkti aan het wankelen j recente ontwikkelir volk, dat de Veiligh afschuwt, met grot groet. Ook hiermee en eigenlijk het ge schap Malenkov, Be een sterker positie populariteit van h< gime wordt op dez gekweekt enc aan Stalin uitgewist zover het de wred zijn bewindsjaren 1 een dingen naar de volk, zoals ook bi laging de vorige w was. Uit al deze feite zichtige conclusie t de gematigde houc het buitenland hoe lijk toch gezien mc een gevolg van de verhoudingen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2