75 Jaar Nederlandse St. Greg* iriiis-vereniging Mgr. J, I\ Huibers bezoekt de Landdag in Blokker eidt Minister Witte opende tehuis voor bejaarden Slachtoffers watersnood Op zoek naar gepantserd geraamte A.N.A.B. voerde besprekingen met bestuur Ommelanden 51e lijst rellegen JZZT.E ndaag Landelijk muziekcongres van 9-12 April in Amsterdam Scheepsberichten Heit j e-Karweit j e begonnen LOPEND Staking was tegen directeur gericht Man Mau dreigt in Zuid-Afrika Op Zondag 21 Juni a.s. Deelnemers uit de Dekenaten Hoorn9 Wervershoof en Schagen in Volertdam Rede van prof. van Duinkerken De beste boeken van dit jaar Omwille van een fabelachtige schat De Katholieke Pers in Oost-Dnitsland Markt en Beurs Woensdag 8 April 1953 Pagina )rees, de heer Navis (zilve- aag; mej. Tel- j. W. Duijff .msterdam; dr. iltens (bonzen j. C. Buhr- im), Weesp; G. ironzen palm), ikheer A. F. C. ironzen palm), A. M. van ronzen palm), J. Brutel de la ig; dr. Bruins P. Cleveringa, van der Gaag e van buiten- -Gravenhage. mtie) ippenhok (Eng.) eid n paard afk.) )ii schepen en de irorde i trap rdiger n schip ion achten iwoordraadsel 177 1. knap; 5. lask; •obot; 12. lit; 13. 66. kil; 18. mom; 22. mts; 23. dom; 27. sik; 29. per; 34. ad: 35. pe- netel; 40. karei; la. kalk; 2. notie; 3. f; 6. ab; 7. kolos; rm; 11. rem; 14. r; 19. strik; 21. 25. ieder; 26. lok; pand; 30. tel; 31. 35. pek; 36. las; later, ontving ik agavond antwoord was een brief voor me zielsgelukkig )ts als een pauw. brief, die ik, als naar Michael en orsturen. i vermeldde dat Ldonn Abbas was ^ante Paricia had ch de politie ge- ïoch enige andere inomen. Bliikbaar t aangenomen, dat ,e Geste's de ..Blue en had. en hoe ja ongelofeliik het mocht, zij had er sn gedaan, en een- terugkeer van Sir cht. Justus. Claudia en ak. ontslagen van g het huis niet te .ad hun geen vra- isteld na de dag ■dwenen was. Toen ;chtige verzekering geen van drieën idee had waar de varen gegaan, wie ware dief was. of menliik gehandeld haar niet" schreef ïvenmin haar ge- evoelens. Ze heeft it we vrii ziin van tg. en ze heeft ons verder over de af- eken. (Wordt vervolgd.) Toen in 1853 de her-opgerichte Kerkprovincie in ons land tot stand kwam, was de leiding er diep van overtuigd dat ook de Eredienst herzien en aan bepaalde en strikte normen moest onderivorpen worden. Er viel immers veel te verbeteren. De huiselijke kerkelijkheid uit de tijd van de schuilkerken ivas bedenkelijk afgegleden naar een „gezellig onderonsje". Polyphonic was onbekend. Het naren buitenlanders die iets van de grootheid van onze vroegere Nederlandse scholen moesten tonen. De eigentijdse muziek stond er slecht voor en het beste was mis schien nog een aftreksel van de symphonische- en operakunst uit Frankrijk en Duitsland. De strijd moest aangebonden worden tegen de geest op de koren, die van de Zondags-mis een Zondags-opera hadden gemaakt met aria's, or kesten, waarbij men er echter van de andere kant voor moest waken niet te vervallen in exces sen van andere aard. Het heeft nog 25 jaar geduurd voordat Mgr. Lans en de zijnen de bisschoppelijke goedkeuring verkregen op de „Statuten van de Nederlandse Sint-Gregoirius- vereniging tot verbetering van de Kerkmuziek", en dit in 1878 in de Juni-aflevering van het Grego- riusblad mocht meedelen. Van toen af is de hervorming en ver betering van de katholieke kerk muziek begonnen, met vaste hand geleid door mannen als Mgr. Lans, Mgr. Jansen, Mgr. Beukers, Mgr. v. d. Wiel en Prof. Dr. A. A. Smijers, tegenwoordige (vijfde) Algemeen Voorzitter (vanaf i946) bijgestaan door een keurtroep medewerkers uit de verschillende bisdommen. v Over hetgeen in die 75 jaar op kerkmuzikaal gebied is tot stand gebracht zal men een indruk kun nen krijgen op het a.s. Landelijk Muziekcongres, dat van 9 tot en met 12 April te Amsterdam zal worden gehouden. Een schitte rend programma is hiertoe samen gesteld. In alle katholieke kerken van Amsterdam zullen Miscompo- sities en andere kerkelijke mu ziekwerken uit verschillende tijd perken, zowel Gregoriaans, oude en moderne polyphonie en andere eigentijdse muziek worden uitge voerd door de beste koren en schola's. Tankvaart Adinda 7 te Pladju verw.; Aga tha 6 v. Makassar; Aldegonda 6 v. Pladju; Caltex the Hague 7 te Sidon; Chama 6 te Pulu Sambu; Clavella 6 v. Trinidad; Esso Am sterdam 6 v. Aruba; Esso Rotter dam p. 7 Vlissingen; Etrema 7 te Bombay dokken; Malea 5 v. Tri nidad; Ondina 6 v. Curacao; Ro- tula 7 te Curacao; Saroena 7 te Tarakan; Scherpendrecht 6 te Puerto la Cruz; Sliedrecht 8 te Aden verw.; Thalatta 7 te Pt Said Passagiersschepen Boschfontein pass. 6 Malta; Bos koop 7 v. Barranquilla; Groote Beer 5 v. Halifax te R'dam; Ja gersfontein 7 te Durban; Maas dam 5 120 mijl ZO Kp Sable; Noordam 6 330 mijl W. Lands End; Rijndam 9 Southampton verw.; Oranjestad 7 n. Aruba; Oranjefontein 6 v. Dakar; Veen- dam 6 450 mijl W. t Z. Valentia; Waterman 6 450 mijl O.Z.O. Kp Race; Westerdam 6 170 mijl ZZO Sable eil.; Willem Ruys 7 Minikoi gepass.; Willemstad p .6 Lands End. Vrachtvaart Aagtdijk 8 verw. Trinidad; Ak- krumdijk 7 te Marseille; Aldera- min 6 te Dubai; Almkerk 6 v. R'dam: Alnati 6 v Santos; Alphe rat p. 6 Finisterre; Aludra 8 verw. Muscat; Amor 7 verw. Yerakini; Ampenan 7 te Singapore; Amstel- vaart 7 te Sydney; Andijk p. 6 Bermudas; Argos p. 7 Gibraltar; Arnedijk 7 Vlissingen verw.; Axeldiik p. 6 Bermudas. Bantam p. 6 Finisterre; Bintang 7 te Ilo Ilo; Breda 6 p. Cartagena. Ceram 6 te Gemma; Cottica 7 te A'dam; Cronenburgh 4 te Cas- stro Urdialis. Delfland 7 verw. Djibouti; Eng- gano 7 v. Dubai. Eos 7 v. Napels. Friesland SSM 6 v. R'dam. Hector p. 6 Gibraltar; Heelsum 8 verw. Charleston; Hera 6 v. Hamburg; Hermes 7 te Pt au Prince; Hestia 7 v. La Guaira. Indrapoera 6 150 miil W.t.N. Sa- bang. Java 9 verw. Genua. Kertosono p. 6 Kp Bon; Kota Baroe 6 v Suez. Laertes p. 6 Gibraltar; Lekha ven 6 te Bombay; Lekkerkerk 7 te Marseille; Lombok 7 te Pt Eli zabeth; Lutterkerk p. 6 Gibraltar. Maas 7 v. Beyrouth; Maashaven 7 te Freetown: Madoera 6 v. Bo na; Manoeran 7 te Tj. Priok; Ma- taram 7 te Belawan; Meerkerk 7 te Genua; Mentor 6 te Alexandrie; Merwede 6 te Lapalliee; Modjo- kerto 6 v. Belawan. Nigerstroom 6 v. Abidjan; No- tos 7 v. Valencia. Polydqrus 7 te Aden. Raki 6 te Singapore; Roepat 8 verw. Bahrein; Rijnland 7 te St. Vincent. Saparoea 6 v. Abidjan; Schie 7 v. Barranquilla; Soestdijk 6 v. Singapore; Stad Alkmaar 6 dw. Miami. Tabian 6 p Kreta; Tara 6 p. Finisterre; Teiresias 6 p. Vlis singen; Themisto 7 te Narvik; Ti- ba 5 te Galveston; Tiberias 7 v. Cd. Trujillo; Tomini 6 te Gothen burg; Tomori 6 v. R'am; Tosari 5 te Pt Sudan. Waterland 6 v. Las Palmas; Weltevreden 6 v. Genua; Woens- drecht 8 verw. Newyork. IJsse] 6 p. Bizerta. Zaan 7 te R'dam. Concerten zullen worden gege ven o.s. door het „Collegium Mu- sicum Amstelodamense" van Toon Vranken en het R. K. Hoofdstad koor o.l.v. van der Bijl. Demon straties zullen worden gegeven in verband met de muzikale opvoe ding. Bijeenkomsten zullen wor den gehouden waar de stand van zaken besproken zal worden en event, wensen en critiek naar vo ren gebracht zal kunnen worden al is het maar ten opzichte van het hiaat dat onze kerkliederen vertonen na Lof of tijdens pro cessie. De geschiedenis van deze vijf en zeventig jaren zal ons de overwinning laten zien van de strijd die reeds gestreden is in de herovering van het Grego riaans, de herleving van de klas sieke polyphonie, eens onze groot ste glorie en de wedergeboorte en verdere ontwikkeling van eigentijdse kerkmuziek. Organis ten, directeuren zijn opgeroepen om dit Congres bij te wonen, maar het gaat hier ook vooral om de z.g. Zondagsmensen: een zo groot mogelijk aantal kerkzangers uit heel Nederland moet Zondag 12 April naar Am-1 sterdam trekken, Tot nu toe ga ven er zich 1000 op: dat moeten er 3000 worden. Zij zullen de winst die de St. Gregorius-Ver- eniging reeds heeft gebracht kun nen constateren en hun eigen stijl, smaak en inzicht kunnen verdie pen en veredelen. Schatkist gepoetst bij minister v. d. Kieft AMSTERDAM, 7 April. In het kader van de actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje", die Zaterdag op paleis Soestdijk begon, werd door de padvinders en padvind- sters ook een heitje verdiend bij de Minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft. In zijn huis te Bussum werd de „schatkist" ge poetst, waarvoor de poetsers een ministerieel heitje ontvingen. Alom in den lande werd Zater dagmiddag en -avond de eerste stoot voordeze actie gegeven. Evenals in Den Haag waar men in optocht, gewapend met em mers, dweilen, sponsen en thee doeken naar het stadhuis trok, om er de stoepen een grote beurt te geven en de burgemeester on der grote belangstelling heitjes uitreikte, was het in Groningen, Arnhem, Gouda, Deventer en tal van andere plaatsen. In 's Hertogenbosch werd het standbeeld van Jeroen Bosch schoongemaakt onder toezicht van het gemeentebestuur en in Haar lem werden huis aan huis de ko peren bellen gepoetst, indien al thans aanwezig. Advertentie) GRONINGEN. Naar aanlei ding van een onderhoud, dat de hoofdbestuurder van de A.N.A.B., de heer S. van der Ploeg, heeft gehad met het bestuur van de „Ommelanden", heeft de hoofd directeur van deze fabriek, de heer F. de Boer, een communique uitgegeven, waarin o.a. een be knopt verslag voorkomt van déze besprekingen. Aan de heer Van der Ploeg werd een drietal vra gen ter beantwoording voorge legd, aldus het communiqué, uit de antwoorden waarop bleek, dat de staking in de eerste plaats ge richt was tegen de directeur. Ook zou de heer Van der Ploeg ver klaard hebben, dat het oorpron- kelijk in de bedoeling lag slechts drie dagen te staken. Tenslotte heeft de heer Van der Ploeg toe gegeven, dat enkele dagen voor het uitbreken van het conflict de arbeiders in andere zuivelfabrie ken van de voorgenomen staking bij de Ommelanden op de hoogte waren gesteld. In het communiqué wordt ver der de bekende rode jasjes-theo rie van de heer De Boer nogmaals naar voren gebracht. „Als ik op 21 Augustus aanwezig was ge weest, zou er niet zijn gestaakt", aldus de heer Van der Ploeg blijkens dit communiqué. A.N.A.B. wacht af Het hoofdbestuur van de A.N.A.B. heeft als commentaar op dit communiqué verklaard dat men „met belangstelling en ver trouwen het antwoord van het bestuur van de Ommelanden op het A.N.A.B.-schrijven d.d. 3 April afwacht". In dit schrijven werd het be stuur van de Ommelanden ver zocht een datum vast te stellen, waarop de A.N.A.B. een bespre king met dit bestuur kon voeren. De aartsbisschop van Kaapstad, Mgr. Owen McCan, heeft een ern stige waarschuwing laten horen tegen het voornemen van de Zuid-Afrikaanse regering het on derwijs onder de zwarte bevol king aan de missie te ontnemen. Indien dit voornemen wordt uit gevoerd, aldus de bisschop, be staat er grote kans, dat ook in Zuid-Afrika de Mau Mau tot leven wordt gewekt. Dit verklaarde Mgr. McCan naar aanleiding van een rege ringsrapport, dat voorstelt het missie-onderwijs onder staatsbe heer te stellen. Een dergelijke maatregel zou funest zijn voor de vredige ontwikkeling van de Zuid- Afrikaanders, aldus de aarts bisschop. In een toespraak te Kaapstad tot de organisatie van Katholieke Mannen wees de aartsbisschop er op, dat de Kerk steeds actief het onderwijs onder de inlandse be volking heeft bevorderd en dat thans de staat het bestuur van de scholen der Kerk wil overne men. Hij keerde zich fel tegen deze onrechtvaardigheid, welke slechts nadeel aan het land zou kunnen berokkenen. Ervaren mis sionarissen, zo verklaarde hij, schrijven het ontstaan van de Mau Mau beweging toe aan de z.g. onafhankelijke scholen. On geveer twintig jaar geleden ston den de autoriteiten in Oost-Afrika toe, dat er onafhankelijke scholen onder de negerbevolking werden opgericht naast de missiescholen. Missionarissen wezen er toen on middellijk op, dat die scholen la ter veel narigheid en moeilijkhe den zouden kunnen veroorzaken. Wanneer hier in Zuid-Afrika aan de Kerken het beheer over de scholen wordt ontnomen, dan duurt het niet lang of wij zitten ook hier midden in de moeilijk heden, zo besloot Mgr. McCan. AANBESTEDING De directeur van gemeentewer ken va,n de gemeente Wieringer- meer iheeft gistermorgen aanbe steed (het verbreden en verbete ren van de Medembiliikkerweg met bijkomende werken. De uitslag was als volgt: Wassink van Garderen, Mide denmeer f 307.000; P. Daalders, Aannemersbedrijf Alkmaar voor f 294.500; N.V. Noordnederlandse Wegenbouw Mij. Harlingen voor f 299.900; N.V. Neuchatel, Am sterdam f 308.200. Gunning aangehouden. Kip legde Paasei WARMENHUIZEN De eer ste Paasdag mocht de beer G. de Moei Oude Wal alhier het ge noegen hebben een ei te rapen van een zijner kippen dat het •abnormale gewicht had van 127 gram. De Katholieke Landdag 1953, op Zondag 21 Juni a.s. in de grote veilinghal van Blokker te organiseren door het bestuur van de Katholieke Westfriese Landdag in samen werking met het bestuur van „Noordhollands Noorder kwartier", zal de hoge eer van een bisschoppelijk bezoek genieten. Z.H.E. Mgr J. P. Huibers heeft zich bereid verklaard de massale bijeenkomst bij te wonen en tot besluit een Pontificaal Lof te celebreren. De komst van de bisschop, het samengaan van beide organisaties en het feit dat prof. Dr Anton v. Duinkerken in principe de uitnodiging heeft aanvaard om een redevoering te hou den, zijn de gelukkige omstandigheden die de verwach ting op een ongekend grote belangstelling van mannen en vrouwen uit de kop van Noordholland wettigen. Kaasmarkt Bodegraven 7 April Aanvoer 18 partijen Prijzen: le soort f 2,162,20; 2e soort f 2,10 tot 2,15; extra f 2,28. Handel kalm. VOLENDAM, 7 April In aanwezigheid van tal van bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten heeft ir. H. B. J. Witte, minister van wederopbouw en volkshuis vesting, Maandag in Volendam het tehuis voor bejaarden aan de Sint Nicolaashof officieel ge opend. Bij der? gelegenheid sprak de minister ook over het woningprobleem van Volendam, dat naar zijn mening over acht tot tien jaar tot het verleden zal behoren. Komende tot de zorg die spe ciaal na de oorlog aan de be jaarden is besteed, wees ir. Witte op het grote aantal (ca. 800.000) Nederlanders, ouder dan 65 jaar. Dit getal zal zeker binnen enkele jaren stijgen tot één millioen en juist daarom is het nu nodig, al dus spreker, dat alle krachten worden ingespannen om de be jaarden te helpen, daar velen van hen niet in de gelegenheid zijn zich een onbezorgd bestaan te verschaffen. Minister Witte prees de saamhorigheid van de Volen- dammers, waardoor de bouw van dit bejaardentehuis tot stand kon komen. Des namiddags, toen door het bestuur van de R.K. stichting be jaardenzorg aan de gasten een diner werd aangeboden, wees pastoor Langendijk van Volen dam op het ontbreken van een kapel en een zusterhuis in het nieuwe bejaardenhuis. Spreker wist dat niet direct een oplossing mogelijk was, maar hij wilde deze gelegenheid niet voorbij laten gaan, dit onder de aandacht van de minister te brengen. In de morgenuren van deze Tweede Paasdag opende burge meester G. M. van Baar van Edam (waaronder ook Volendam ressorteert) een Uloschool en een V.G.L.O.-school voor meisjes. Gisteren heeft het comité van de Westfriese Landdag in Hoorn een vergadering gehad, waarop de voorzitter, burgemeester V. Nolet van Ursem, de plannen van de beide besturen heeft ontvouwd. De heer Nolet gaf een overzicht van de besprekingen welke ten aanzien van de 'komende Land dag zijn gevoerd. De voorzitter van de Katholieke Landdag voor Noordhollands Nooi-derkwartier had zich tot het bestuur van de Westfriese organisatie gewend en mededeling gedaan van het voor nemen, om in het dekenaat Scha- gen een Landdag te houden, wel ke geheel in het teken zou staan van de viering van „Honderd Jaar Kromstaf". Het bestuur van de Westfriese Landdag had ge lijke plannen. Was het derhalve niet logisch, dat getracht werd tot een samenwerking te komen om op een geschikt punt de deel nemers uit drie dekenaten bijeen te brengen? Het Westfriese comité had vo rig jaar besloten de Landdag van 1953 in Ursem te houden, doch nu werd Blokker wederom het meest geschikt geacht. De vei linghal met ruimte voor 5000 zit plaatsen, veilig tegen de grillen van ons zomerse klimaat, zal de bezoekers uit alle windstreken binnen haar muren krijgen! De hoogeerw. dekens van Hoorn, Wervershoof en Schagen hebben hun instemming betuigd. Het besluit van Mgr. Huibers om die dag temidden zijner Noord hollandse gelovigen te vertoeven zal zonder twijfel alom met vreugde worden ontvangen. En wie zal ontkennen dat de beteke nis van honderd jaar Episcopaat voor het katholieke maatschappe lijke leven, moeilijk beter dan door prof. v. Duinkerken kan worden belicht? Inderdaad, dit wordt een historische Landdag. Voor een passende omlijsting van het programma zal worden gezorgd. Met „De Ghesellen van de Spelewei" wordt binnenkort een bespreking gehouden, over de mogelijkheid van een opvoering van een spel dat in het kader van deze dag past. Voor deze Land dag, die een massale demonstratie moet worden van trouw aan de Bisschop, juist bij de viering van het herstel der Kerkelijke Hiër archie, mag de ijver van de plaat selijke comité's en een algemeen (Advertentie) en dan bovendien boeken, die bereikbaar zijn voor- en de belangstelling hébben van het gehele Nederlandse volk, dat ziin. de boeken van de GB-behangsel- collectie 1953. Prachtige dessins, harmonieuse beschaafde tinten, rustige sfeer, dat zijn de belang rijke punten waardoor GB-be- hangsels uitmunten. Bovendien is in de lagere prijs klasse thans afwasbaar behang sel opgenomen onder de num mers 50877 t.m. 50893. Stel het niet uit en vraag van daag deze .beste boeken van het jaar" ter inzage. 51e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers vgn de watersnood, uitgegeven op 7 April 1953. FIJNAART Mackay, Jacoba, geb. 10-12-27 te Tjimahi, laatste adres: D 166. KLUNDERT van der Boom, Willem, geb. 30-10-30 te Overschie, laatste adres: Krugerstraat 50. NIEUWERKERK Kooijman, Johan, geb. 7-5-37, laatste adres: Rijksweg 219; Lems Jacoba, geb. 22-11-34, laatste adres: Gouweveerseweg 44;' Lie- vense-Viergever, Jacoba A., geb. 29-6-03, echtgenote van Jan Lie- vense, laatste adres: Ooststraat 236. NIEUWE TONGE van Erkel, Cornelis, geb. 9-11- 43 te Nw. Tonge, laatste adres: Battenoordsedijk 24; van Erkel, Willemina Maria, geb. 16-5-48 te Nw. Tonge, laatste adres: Batten oordsedijk 24; van Erkel-de Munck, Josina Pieternella, geb. 2-11-16 te Amsterdam, laatste adres: Battenoordsedijk 24; Looy, Leentje Pieternella, geb. 7-1-41 te Nw. Tonge, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 10; Slinger, Anne- tjej, geb. 10-9-32 te Nw. Tonge, laatste adres: Battenoordsedijk 4. OPSTERLAND Bolle Marinus L., geb. 1-9-09, echtgenoot van Cornelia v. d. Werf, laatste adres: St Joostdijk A 231; van der Maas, Adrian us, geb. 6-4-80, laatste adres: Lage Maireweg A 362; Verhoek, Adria- na M., geb. 11-6-08, laatste adres: Rijksweg A 336; van Westen- brugge-Verton, Marina, geb. 9-7- 68, weduwe van L. van Westen- brugge, laatste adres: Slikweg A 407; van IJsseldijk-van der Maas, Maria, geb. 28-1-18, laatste adres: Sirjansland B 87. STAVENISSE Hage, Pieternella Catharina, geb. 28-6-38 te Stavenisse, laatste adres: Buurtweg A 91; van Zuien- Stoutjesdijk, Janna Pieternella, geb. 23-11-12 te Stavenisse, echt genote van Adriaan Jacob van Zuien, laatste adres: Kerkstraat A 319. COSENZA Er wordt op het ogenblik weer gezocht naar de fabelachtige schat van Alaric, die naar men meent 1500 jaar geleden in de nabijheid van deze Zuid- Italiaanse gemeente is hegraven. Alaric, de koning der Visigothen, die Rome plunderde en daarna naar het Zui den afzakte blijkbaar om Sicilië en Afrika aan te val len is in de buurt van Cosenza gestorven. BERLIJN (K.N.P.). Het Paasnummer van het te Berlijn verschijnende „Petrusblatt" had ditmaal een aanmerkelijk vergroot formaat, waardoor het zich veel beter aanpast aan de overige Berlijnse weekbladen. Tegelijk ook heeft de inhoud van dit blad, dat het orgaan is van de Bisschop pelijke Curie van Berlijn, een opmerkelijke uitbreiding onder gaan. Redactie en directie ver klaren in dit eerste nummer in groot formaat, dat deze vooruit gang een gevolg is van de aan moediging, die de H. Vader on langs tot de uitgevers, bewerkers en lezers van de Katholieke pers heeft gericht: Jarenlang heeft men aangeno men, dat hij is begraven in de bedding van de Busento, wiens loop tijdelijk werd gewijzigd om de begrafenis mogelijk te maken en men gelooft, dat met de oude krijger een fabelachtige schat aan de aarde is toevertrouwd. Prof. Adolfo Greco, een radio- deskundige, is er van overtuigd dat hij de plek waar Alaric en zijn schat in 410 zijn begraven, heeft ontdekt. Gedurende meer dan een jaar heeft hij leiding gegeven aan op- gravingswerk van vrijwilligers uit Cosenza op ongeveer zes en een halve km afstand van de gemeente. Tot dusverre zijn slechts stenen te voorschijn ge komen, maar de professor gelooft vast, dat hij op het spoor van de schat is. Hij en zijn mannen zijn niet de eersten, die geen weerstand heb ben kunnen bieden aan de lok stem van de oude verhalen over potten vol goud, die naast het gepantserde geraamte van Alaric onder de beschermende wateren vgn de Busento verborgen zou den hebben gelegen. In 1938 heeft ook een Franse dame, Amelie Creveclin, gepro- van 'slachtoffers. beerd de plaats te vinden waar Alaric werd begraven. Zij ge bruikte daartoe een electrómag- netisch instrument, dat de aanwe- zighed van de metaal aantoonde. Er is ook toen langdurig maar zonder succes gegraven en ten slotte gaf men het op. Thans meent prof. Greco de juiste plek te hebben gevonden langs de weg die van Cosenza naar Carolei leidt. Prof. Greco heeft uitgerekend, dat de Busento 1500 jaar geleden, toen de Koning der Visigothen en zijn schat werden begraven, over deze plek moet hebben ge stroomd. Sindsdien hebben over stromingen, aardbevingen en andere natuurlijke oorzaken naar hij meent de rivier uit haar oude bedding verdreven. Fabriek door ontploffing verwoest KEULEN. 7 April Een gas ontploffing heeft vandaag een deel van een Chemische fabriek verwoest in Kalschueren. waar door een schade van meer dan 190.000 gulden aangericht werd. Er wordt geen melding gemaakt „De betekenis van de inhoud van elk blad', aldus heet het in deze verklaring, „behoort in over eenstemming tc zijn met zijn uiterlijke verschijning. Het woord van het „Petrusblatt" zal in zijn nieuwe gedaante zwaarder wegen en, naar wij vertrouwen, ook vele nieuwe kringen bereiken, waar het tot nu toe niet vermocht door te dringen". Tegelijk met deze vooruitgang zijn echter voor dit blad nieuwe moeilijkheden gerezen. De politie- president van Oost-Berlijn heeft de verspreiding van het blad in de Sovjet-Russische sector van Berlijn verboden. Tot dusver was het „Petrusblatt" het enige Ka tholieke orgaan, dat nog de gren zen van het IJzeren Gordijn mocht passeren. Voor de Katho lieke bevolking van de Sovjet- Russische zone is dit een zware slag, temeer waar. ook het enige nog in Oost-Duitsland verschij nende kerkelijke blad, de „Tag des Herrn" te Leipzig, door een radicale vermindering van de pa piertoewijzing gedwongen wordt zijn omvang en zijn oplage enorm te verminderen. De bisschop van Berlijn, Mgr. Wilhelm Weskamm, tracht thans de regering der ..Duitse Democra tische Republiek te bewegen als nog concessie te verlenen voor het uitgeven van een eigen ker kelijk blad voor de Oostelijke sec tor van Berlijn. De onderhande lingen hierover zijn nog gaande. SJAH ANTWOORDT MOSSADEQ TEHERAN In Perzische op positiekringen meent men te we ten, dat de Sjah van plan is in een communiqué te antwoorden op de radiorede van premier Mossadeq. Hij zou zijn houding willen rechtvaardigen en uiteen willen zetten onder welke druk hij gestaan heeft, in het bijzonder tot zijn indertijd voorgenomen vertrek naar het buitenland. De Perzische Tweede Kamer heeft Dinsdag geen besluit kun nen nemen over het commissie rapport aangaande de betrekkin gen tussen regering en hof, aan gezien het quorum niet aanwezig was. De aanhangers van Mossa deq waren weggebleven. De V.S.-journalisten uit Moskou vertrokken MOSKOU, 7 April (A.P.) De Amerikaanse journalisten zijn vanmorgen per trein uit Moskou vertrokken en zullen via War schau naar Berlijn terugkeren. Een groep Russische autoritei ten en een aantal verslaggevers dééd hen uitgeleide. De journa listen hebben zeven dagen in Moskou vertoefd. Eij hebben veel gezien, veel gesproken met Russen en honder den foto's genomen. enthousiasme der gelovigen uit alle parochies der drie dekenaten niet ontbreken. Als het cijfer „honderd", dat onafscheidelijk verbonden is aan de viering van het Kromstaf-feest, straks in elke parochie ook de hoeveelheid ver kochte entrée-kaarten (a fl. per stuk) zal betekenen, zal het succes van de Landdag volkomen zijn. Nog kan worden opgemerkt, dat het bestuur van de Kath. Westfriese Landdag contact zal opnemen met het bestuur van Kring 7 van de Kath. Bond voor het Gezin, dat plannen heeft voor een binnenkort in de Blokkerse veilinghal te houden Gezips-con- gres, eveneens gewijd aan de be tekenis van het herstel der Hiërarchie in 1853. Wellicht dat het vervoer van de deelnemers naar Blokker hier en daar nog enige moeilijkheden zal opleveren. Men kan ze onder vangen door bijtijds plaatselijk een regeling te treffen. Wanneer de voorverkoop van kaarten in tensief ter hand wordt genomen, krijgt men spoedig een overzicht van de aantallen personen waar op men kan rekenen en dan kun nen de plaatselijke comité's hun maatregelen treffen. Paardenmarkt Utrecht 7 April Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 156 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van f 10001150; werkpaarden f 8501100; oude paarden f 675875; paarden bo ven 3 jaar van f 700—1000; be neden 3 jaar f 650850; veulens f 350625; hitten van f 400-700; slachtpaarden f 1,802 per kg geslacht gewicht. Handel matig. Vette varkensmarkt Leiden 7 April Aanvoer 191 vette varkens. Prijzen zware f 190 178; lichte f 190176; zouters en zeugen: geen notering; Handel zeer traag, lichte moeilijk te plaatsen. Bovendien 41 nuchtere kalveren van f 25 tot f 35, Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 7 April In verband met het geringe bezoek aan de graanbeurs te Rotterdam, was de stemming flauw en wer den er geen noteringen vastge steld. Aardappelbeurs R'dam ROTTERDAM. 7 April Klei- aardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers 1516; bintjes 13 14; bevelanders 1415; furore 13 —13.50; alpha's 10.50—11; rode ster 14—15.50. Zandaardappelen 35 mm op waarts. Voran 8.85; industrie 8.85; wilpo 8.85: noordeling 9.50. Voeraardappelen 4.254.50. Prijzen berekend per honderd kilogram op de handelsvoorwaar- den, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Marktbericht Texel 14 grasikalveren 175275; 22 biggen 4050; 102 nuchtere kal veren 4570. Slachtvee-markt ALKMAAR 5 koeien f 600— 1000; 58 nuchtere kalveren f 25- 50; 46 varkens f 1,921,96 per kg. De van de Tweede Paasdag verstelde veemarkt is van geen betekenis geweest. Bij 't samen vallen van een dergelijke markt met die te Purmerend, trachten de slagers voor hun aankopen op laatstgenoemde markt te slagen. Het geringe aanbod werd aan het kleine aantal kapers verkocht tegen prijzen, die gelijk waren aan die der vorige week. Markt Purmerend PURMEREND. 7 April. 6000 kip peneieren 1314. 5000 eenden eieren 11. 500 kievitseieren 20 c. 1101 runderen. 200 vette koeien 2.203. kalm. 573 geldekoeien 590860, goed: 270 melkkoeien 6501225, stil. 42 pinken 210 415. goed; 16 stieren 6501350. goed: 1953 nuchtere kalveren, slacht 3080. goed. fokkerij 60 130 iets kalmer; 151 varkens, vette slacht 1.881.94. goed: z"'iter;j 1.761.86. goed: vette zeugen 1.601.68. goed: 814 big gen 36—50. 6590. stug; 13 fok- zeugen 250—350, stug; 625 scha pen. vette 100—140, kalm. fokke rij 105165 kalm. overhouders 65700. goed: 73 bokken en gei ten 1565. stug: 26 paarden 650 —1000. stil: totaal 4266 dieren. 1500 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.10—2.25: 200 ionge hanen witte en rode 2 50 2.60 per kg: 100 eenden 11.50 oer stuk; 250 konijnen 2—7.50. AMSTERDAM. 7 April - 163 runderen, le srt 2.80—2.90. 2e srt 2.70—2.75. 3e srt 2.50—2.65 oer kg slachtgew.: 84 veulens le srt 2.25—2.27. 2e srt 2.20—2.24, lichte varkens 2.05 per kg sl.gew. 102 nuchtere kalveren 0.451.05 per kg levend gewicht. GROOTEBROEK, 7 April. Rode kool 7.00—9.20, aanv. 1500 kg.; Pootaardappelen in bal: Eerste ling 0.56—1.10, Saskia 0.30—1.01 aanvoer 250 bakken. MEDEMBLIK, 7 April. 1600 kg ronde bieten A 7.00; 4100 kg lan ge bieten A 6.70, 160 kg breek- peen B 13.70, afw. 1.20—5.20, 10.800 kg rode kool 5.6010.40; 300 kg witlof 3844. AVENHORN, 7 April. 8600 kg rode kool 7—13; 6000 kg gele kool 6.5017.10; 2500 kg bieten I .rond 7.90, II rond 5.80; 1000 kg witlof I 47—52, II 44—48, III 33 —41; 18000 kg peen II 15.20—17, III 44.40. Doorgedraaid 13000 kg kool. PURMEREND, 7 Apr. Eiervei- ling: 55000 eendeneieren 12.05 12.18; 50.000 kippeneieren 13.50 14.0 per 100. WARMENHUIZEN. 7 April. Peen c 8.008.40, gele kool 7.50 11.30, rode kool 7.0011.30. witte kool 6.0010.00.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5