De economische functie van Alkmaar's kaasmarkt NOGMAALS: DE DEMPING VAN DE OIJDEGRACHT De handel vraagt om groter aanvoer AGENDA Dubbel jubileum in Burgerlijk Armbestuur Reisbureau ingewijd Receptie ten Raadhuize Voor 40 jaar Pagina 2 Donderdag 9 April 1953 ALKMAAR. Het is een goede gewoonte van het gemeentebestuur van Alkmaar, om tegen de tijd, dat het zomerse kaasmarktseizoen weer gaat beginnen, al degenen, die betrokken zijn bij de Alkmaarse kaasmarkt en dat zijn producenten-aanvoerders, handelaren, markters, bestuurderen van de Bond van Zuivelfabrieken en zelf- kazende boeren tot een onderlinge gedachtenwisseling uit te nodigen. Deze gewoonte, enkele jaren geleden begonnen, werd gister voortgezet en zo ontspon zich, na een door het Alkmaarse gemeentebestuur aangeboden lunch in Victory een interes sante gedachtenwisseling over de wenken en wensen die door de betrokken instanties te berde werden gebracht. Namens het gemeentebestuur woonden de burgemeester, Dr. H. J. Wytema, de gemeentesecretaris, Mr. R. Veendorp, en de directeur van het Marktwezen, dr. W. Voorthuijsen, alsmede de leden van de Commissie voor Bijstand van het Marktwezen, deze bij eenkomst bij; voorts waren er het bestuur van de Bond van op Coöp. grondslag werkende Zui velfabrieken, de heer Ir. B. de Vos van het Zuivelbureau te Den Haag, de heren D. Scheffel en J. Arntz namens Alcmaria V.V.V. en vertegenwoordigers van tal van fabrieken en zelfkazende boeren. De kern van de discussie lag in de vraag: is er genoeg aanvoer op de markt; en kan de aanvoer worden opgevoerd. Duidelijk bleek, dat de handel prijs stelt op meerdere aanvoer, welke moge lijk geacht werd, zonder dat de concurrentie geweld werd aange daan. In de kringen van de aanvoer ders bleek men een gewillig oor voor dit verlangen te hebben, het geen nog weer niet betekent, dat er meteen maar besloten werd de te verhandelen hoeveelheid aangevoerde kaas te vergroten. Daarover moet eerst nog eens in de .kring der fabrieksbesturen en directeuren een hartig woordje gesproken worden. En dan zal het gaan om de vraag, of de be trokkenen de kosten, die voor de ^meerdere aanvoer gemaakt moe ten worden, verantwoord achten. De producent wil en dat is begrijpelijk een zo hoog moge lijke prijs voor zijn product ma ken en de handel wil daarentegen het product zo voordelig mogelijk inkopen, om het daarna tegen zo hoog mogelijke prijs te verkopen. Het karakter van de markt brengt echter mee, dat er een goede ver houding is tussen vraag en aan bod en dat liet tot dusver op de Alkmaarse kaasmarkt nog wel even te wensen over. Onschatbare reclame. Het was verheugend bij dit ge sprek om de ronde tafel te con stateren, dat zowel de handelaren als de aanvoerders overtuigd zijn van de onschatbare waarde van de kaasmarkt als reclame-object voor de Hollandse kaas. Dat werd in vele toonaarden betoogd en de voorzitter van de V.V.V., de heer Scheffel, toonde dit met enkele markante feiten aan. Alleen al uit dat oogpunt verricht de kaasmarkt een nuttige functie. De aanvoerders zullen nu echter moeten inzien, dat het handhaven van deze kaasmarkt als reclame voor hun product wel een offer hunnerzijds waard is en als zij zover zullen zijn geko men, zullen zij ongetwijfeld moe ten besluiten hun aanvoer te ver groten. Burgemeester Wytema wees in zijn tafelspeech op de sinds DONDERDAG 9 APRIL Bioscopen: REX: Sterren stralen overal. CINEMA: De Geluidsbarrière HARMONIE: Lovely' to look at. VICTORIA: Jungle Jins in 't verboden land. Voorstellingen: 8 uur. Apolheken: Apotheek Kruisinga, Koor- straait 59; Apotheker G. Kruisin.ga. Voor spoedgeval len na 6 uur hedenavond te bereiken. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM ALK MAAR: Jonge Nederlandse schilders „Start". Geopend: tot en met 12 April: werk dagen 1012, 25 en 79; des Zondags 2—5 uur. HUIZE ,,OORT!', Oudegracht 247 tot en met 12 April: „Mooi Alkmaar". Zon-, feest- en werkdagen 25 en 79 uur. AULA Murmelliusigyminasium: tot 11 April „Jeugd Expo seert". HET GULDEN VLIES: 8 uur: Naco-Cebuto Reisbureau. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur Cabaretavond met bal na Katholieke Arbeiders Vrouwen. VICTORY: 8 uur: K.A.B. Spreker: Gemeente-archiva ris Th. Wortel. Waterstanden: Vrijdag: hoog water 4.25 en 16.35 uur; laag water 10.15 23.25 uur. eeuwen bestaande economische functie van de kaasmarkt; doch wil men de kaasmarkt in dit op zicht haar betekenis doen behou den, dan zal de aanvoer vergroot moeten worden. Daardoor wordt ook de schijn van kunstmatige instandhouding van de kaasmarkt weggekomen. Spr. hoopte, dat, voor wij twee jaar verder zijn, het voortbestaan van de kaasmarkt, die spr. een erfstuk van nationale betekenis noemde, verzekerd zal zijn. Trouwe aanvoerders. Een sympathiek woord sprak de bejaarde aanvoerder, de heer Snijders, directeur van de Brede- rode van Egmond, die al vijftig jaar een trouwe verschijning op de kaasmarkt is. De afbrokkeling van de kaasmarkt, die hij de laatste decennia had moeten con stateren, ging hem aan zijn hart. Hij spoorde de fabrieksbesturen aan meer aan te voeren, zowel uit het oogpunt van prijsbeleid, als om de reclamewaarde en het belang voor het vreemdelingen verkeer. Hij wees op Texel, dat steeds een trouwe aanvoerder op de markt is en stelde deze fabriek ten voorbeeld aan de fabrieken op het vasteland van Noord-Hol land, die onder zoveel gunstiger omstandigheden kunnen aanvoe ren. Hij wees ook op de fabriek van 't Zand, die vorig jaar begon met aan te voeren en over de verkregen resultaten dermate te vreden is, dat ook dit jaar deze fabriek weer aan de markt zal komen. De heer Hogetoorn, voorzitter van de Bond, begon met woorden van waardering voor de offers, die Alkmaar zich getroost voor de instandhouding van de kaas markt; hij betoogde, dat hiermee niet slechts een Noordhollands be lang gediend wordt, doch een nationaal belang. Hij zegde namens de Bond alle medewerking toe en wekte de Bondsleden ook op een redelijke aanvoer te bevorderen. Ook de heer v. d. Oord van Lutjewinkel toonde zijn bereid heid aan de vermeerdering van de aanvoer mede te werken, waarna de heer Roeper van Texel verklaarde, dat zijn fabriek aan de markt zou blijven verschijnen, „Niemand van ons", zo zei hij, „zou de Alkmaarse kaasmarkt willen missen". Eens verdwenen, nooit meer terug. De heer G. Grondsma, verte genwoordiger van de handel, knoopte hierbij aan, door erop te wijzen, dat mocht onver hoopt de kaasmarkt eens verdwij nen een terugkeer uitgesloten moet worden geacht. Met klem en pathos deed de heer Grondsma daarom een beroep op de aan voerders, om meer kaas aan te voeren, de verzekering gevende, zoals ook de heer Kaper had ge daan, dat de concurrentie bij de handel gehandhaafd zou worden. Hij verwachte zelfs ook meer be langstelling van de handel uit Friesland en Zuid-Holland, als de aanvoer in betekenis gaat toe nemen. Ir. de Vos, secretaris van het Voorlichtingsbureau van de pro ducenten-organisaties en samen werkende Handelsorganisaties op het gebied van de landbouw en landbouwindustrie wees op de goede naam, die het Hollandse product in het buitenland heeft. De fijne Nederlandse kaas is tweemaal zo voedzaam als vlees, is de slagzin, waarmee in het bui tenland de belangstelling voor dit product wordt gemaakt. Ook Ir. de Vos achtte het van groot be lang, dat de vreemdelingen, die ons land bezoeken, op de Alk maarse kaasmarkt het product zien, maar dan in optima forma. Burgemeester Wytema toonde zich erkentelijk voor de belang stelling, die men voor de Alk maarse kaasmarkt aan de dag legt; hij bleef bij zijn conclusie, dat de kaasmarkt geen show mag zijn, doch een natuurlijke functie moet vervullen, al moeten daar voor wellicht wegen worden be wandeld, die in het verleden niet werden bewandeld. Zoals wij reeds eerder bericht ten, zal Vrijdag 1 Mei de eerste kaasmarkt van dit seizoen gehou den worden. VOOR KATHOLIEKEN ALKMAAR In tegenwoor digheid van de Voorzitter van het Hoofdbestuur van de Ned. R.K. Reisvereniging, de heer C. Schink uit Leiden en het bestuur van de afdeling Alkmaar werd gister avond door de moderator, de W.E. Heer J. v. Adrichem het nieuwe bureau van de afdeling aan het Stationsplein ingewijd. De H.E. Deken J. Th. Jacobs, die aanvankelijk deze plechtig heid zou verrichten, was verhin derd. Nadat de moderator de in wijding van kantoor en bureau had verricht werden verschillen de toespraken gewisseld. De heer A. Wohrmann schetste het ont staan van de afd. Alkmaar en haar groei en betoogde, dat het nieuwe bureau al spoedig in een langgevoelde behoefte bleek te voorzien. De heer Schink sprak namens het Hoofdbestuur woor den van gelukivens tot het afde lingsbestuur; hii kon verklaren, dat de afd. Alkmaar een der beste, zo niet de beste afdeling was van de Ned. Vereniging, zo wel wat de activiteit als de outil lage van het passagebureau be treft. Hii wees nog eens op de wen selijkheid van het reizen in ka tholiek verband en zegde namens het Hoofdbestuur alle mogelijke medewerking to". Speciaal de heer De Munk. die door de ver bouwing van zijn pand deze goe de huisvesting van de afdeling Alkmaar had mogelijk gemaakt, wenste hij geluk met de uitbrei ding van zijn zaak. Hij hoopte, dat Katholiek Noord-Holland spoedig de weg naar het nieuwe reisbureau voor katholieken zal hebben gevonden. Wij vernamen, dat de eerste klant, die na de opening het bu reau binnenkwam een dame was, die een reis naar Rome kwam boeken. Candidatenlijsten ALKMAAR. De burgemees ter van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat op 14 April 1953 bii de voorzitter van het hoofdstembureau of het door deze aan te wiizen lid van dat bureau, van des voormiddags negen uur tot des namiddags viif uur ter secretaris der gemeente lijsten van candidaten kunnen worden ingeleverd voor de dit iaar te houden verkiezing van de leden van de raad. waarvoor de stemming zal plaats vinden op 27 Mei a.s. Formulieren hiertoe ziin tot en met de dag der candidaatstelling kosteloos ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Athletieknieuws „Olympus" ALKMAAR. De wedstrijd- agenda is als volgt samengesteld: Bosloop Bergen op Zaterdag 11 April: senioren A, B. C en D 4100 meter, junioren A 3000 meter en junioren B 2000 meter. Silverrush van Duindigt op Zondag 12 April: senioren A. B. C en D 5000 meter, handicap C 14 sec.. B 19 sec. en A 24 sec. Nationale sleutelloop te Leiden op Zondag 19 April: senioren A. B. C en D 3000 meter, junioren A 1500 meter en B 1000 meter. Nationale Ronde van Driehuis op 30 April: junioren A 1800 meter. B 1200 meter, senioren A en B 4500 meter. C en D 3500 meter. Inschrijvingen 'tot en met 16 April a.s. bii mej. T. Mooy, Nieuwstraat 21. Nationale baanwedstriid te Hoorn op Zondag 17 Mei. Inschrijvingen tot en met 30 April als boven. Dames: 100 meter A en B. hoogspringen A en B, vèrsprin- gen A en B, estafette 4 x 100 meter. Heren: 100 meter A en B, 400 meter B, 800 meter A. 1500 meter B. 3000 meter A en B, Olympische estafette. De training op het Sportpark vangt aan op Vrijdag 17 April a.s. en is vervolgens iedere Dins dag- en Vrijdagavond. Aanvang 7 uur. Opgave van nieuwe leden kan op iedere trainingsavond ge schieden. Dinsdagavond 14 April is de laatste bostraining. Op deze avond komt ons lid G. v. d Schot afscheid nemen in verband met zijn vertrek naar Australië. Allemaal present! AFSCHEIDSGROET VAN FATHER BREED ALKMAAR. De weleerw. father C. Breed, die dezer dagen naar zijn missie op de Philip- piinen is vertrokken, zendt ons vanaf de boot nog een laatste groet aan zijn Alkmaarse vrien den en kennissen. Het was mij zo schrijft hij tot mijn grote spijt ondoenlijk persoonlijk van allen afscheid te nemen, doch langs deze weg wil hij gaarne al zijn weldoeners, vrien den en kennissen nog eens in het bijzonder dank zeggen voor hun daadwerkelijke belangstel ling. Hij vraagt tenslotte elkan der in het gebed te blijven ge denken. R.K.A.F.C.—ZAANDIJK ALKMAAR. In tegenstel ling met een éerder geplaatst be richt delen wij mede. dat a.s. Zondag op het terrein aan de Westerweg een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd zal worden gespeeld tegen Zaandijk, de der de klasser. die aan de top in zijn afdeling staat. Het zal on getwijfeld een aardige ontmoe ting worden en voor het eerste elftal wellicht ook een leerzame wedstrijd. Supporter Nieuws van het R.K. Danscomité ALKMAAR. De vasten is voorbij en het R.K. Danscomité hervat zijn werkzaamheden. A.s. Zondag. 12 April, is er weer een dansavond voor katholieken te acht uur 's avonds in Het Gul den Vlies. De kaartverkoop is als gewoonlijk a.s. Zondagmorgen van half twaalf tot half één aan de zaal. Buiten dit uur worden telefonische bestellingen niet aangenomen. Klaverjastlrive H.Y.Z. ALKMAAR. Nogmaals her inneren wij onze lezers aan de klaverjas-drive. welke „Het Ver sleten Zooltje" Vrijdag 10 April a.s., 's avonds om acht uur zal organiseren. De baten zijn voor de kas. Men kan zich laten in schrijven bij Jaap Smit. Nieuwe- sloot. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend is te Egmond aan Zee aangetroffen een flinke gladharige foxhond (veel wit met zwart-bruine vlek ken). reu. Adres: P. Schotman straat 21, Egmond aan Zee. Ter beschikking een mooi zin delijk Cypers poesje, half jaar oud en een acht weken oud Cypers katertje. Adres: Inspec teur C. Verwer, Zaagmolenstraat 36 te Alkmaar. Vuilnisbelt wordt uitgebreid HEILOO. Het is voor de ge meente noodzakelijk, om voor de uitbreiding van de vuilnisbelt de beschikking te krijgen over een gedeelte ter grootte van 3000 cA van het aan de Oosterzijpolder toebehorende rietland en polder water. Het polderbestuur is be reid, dit stuk rietland en polder water aan de gemeente te ver kopen voor de som van f 775. Daarom stellen B. en W. de raad voor, dit perceel voor de uitbrei ding van de vuilnisbelt aan te kopen. Ouderavond NOORD-SCHARWOUDE. Zondagavond a.s. wordt in Hotel de Burg 'n ouderavond gehou den voor de ouders van de Gid sen en Verkenners. W eersverivachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt met plaatse lijk, hoofdzakelijk in de zui delijke helft van het land, wat lichte regen. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht nergens nachtvorst. Overigens weinig verandering in temperatuur. Lustrumavond R.K. Vrouwenbeweging HEILOO Op Woensdag 15 April zal onze R.K. Vrouwen beweging haar 1ste Lustrumfeest gaan vieren. Des morgens om kwart voor 9 uur zal tot haar in tentie een gezongen H. Mis wor den opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan A. Groenen dijk. Alle dames worden verzocht hierbij tegenwoordig te zijn. Des middags zullen in de Aula van de St. Willibrordus-stichting verschillende aardige filmpjes worden vertoond door Br. Auxen- tius. De kinderen van de leden hebben hiertoe gratis toegang. De andere kinderen kunnen hiervan ook genieten tegen betaling van 10 cent per kind. Des avonds om 8 uur wordt in de Aula opgevoerd het toneel stuk „Suuske Perdaems, 't koster- ke van de heikant" door het Am sterdamse Toneelgezelschap „De Schijnwerper". Dit toneelstuk is reeds meer dan 30 maal met groot succes opgevoerd. Om iedereen in de gelegenheid te stellen, deze avond mee te ma ken, heeft de Vrouwenbeweging besloten ook deze avond voor niet-leden toegankelijk te stellen. Met niet-leden worden dan ook èn vooral de „mannen" bedoeld. De kosten bedragen slechts f0.50 p. p., een prijs die voor niemand 'n bezwaar kan zijn! U zult u kostelijk amuseren met dit kosterke! Personen beneden de 17 jaar beslist géén toegang. Het Bestuur WARMENHUIZEN - 'n Groot aantal belangstellenden was aan wezig tijdens de receptie ten raadhuize, waar het 25-jarig be stuurslidmaatschap van de heren Joh. de Groot en Jn. de Niis Az. Met ingenomen beid hebben wij kennis genomen van de grote belangstelling, die ons artikel in het nummer van dit blad van 20 Maart jl. „Demping van de Oudegraeht is onontkoombaar" bij voor- en tegenstanders mocht ontmoeten. Allereerst willen wij een woord van hartelijke dank brengen aan de Redactie voor de opname van dit omvangrijke artikel. Wanneer wij niettemin een opmer king zouden mogen maken, dan zouden wij uitdrukking willen geven aan onze bevreemding over het afdrukken van liet cliché met het onderschrift „Deze grachten schoonheid zou verdwijnen, als de gracht zou worden gedempt". Nog nooit tevoren hebben wij de bomen aan de Oudegracht in Maart in volle bladertooi gezien. Vreemder nog is het feit, dat geen der in beeld gebrachte bo men momenteel meer aanwezig is, zodat men in plaats van een ge heel verouderde met een actuele foto had moeten komen. De tijd, waarin een dicht bla derdak de Oudegracht overkoe pelde, ligt al lang achter ons. Het huidig geslacht zal het wel niet meer beleven, dat de armzalige bonenstaken, die de gerooide iepen vervangen, nog eens tot volle wasdom zullen komen, want dan is het water reeds lang ge dempt! Wanneer wij de geachte schrij vers, die op ons artikel reageer den met een enkel woord willen beantwoorden, menen wij aller eerst te moeten constateren, dat maar weinigen van hen ons arti kel goed hebben gelezen en wel hebben doordacht. „Caopes" b.v. zegt in het num mer van 27 Maart j.l. dat het ver keersprobleem weliswaar acuut, doch daarentegen het dempen van „een mooi stuk antiek" wel be grotelijk is. Welnu, laat hij nu de' laatste grote bomen prac- tisch verdwenen zijn dat „mooi stuk antiek" .van Koorstraat tot SchelDhoek nog eens rustig gaan bekijken. Het enig antieke, dat hij er zal ontmoeten, zal waar schijnlijk de ingang van het Wil demanshofje met het daarboven geplaatste beeld zijn. Aangezien „Caopes" het ver keersprobleem erkent, doch zelf geen enkele andere oplossing aan de hand weet te doen, kan ver dere reactie onzerzijds achterwege blijven. In hetzelfde nummer schrijft „Een Leek" ook al over het schoon van één onzer mooiste grachten wat hem niet belet om in dezelfde adem voor te stel len de typische Stenenbrug, die juist de fraaie gevels van de daar gelegen 17e eeuwse huizen zo fraai markeert, alsmede de ka rakteristieke Vismarkt maar op te ruimen en als klap op de vuur pijl de Kraanbuurt (geen Kraam- buurt!) en het Verdronkenoord alvast maar te dempen. En pas sant moet ook de fraaie kosters woning van de Kapelkerk, het bijna vier eeuwen oude huis „Het Landwijf" maar worden gesloopt, alsof wij niet nadrukkelijk had den vastgesteld, dat wat werkelijk schoon is, ook wel degelijk be houden dient te blijven. Daarenboven zou demping van het Verdronkenoord geen oplos sing betekenen, omdat de Lange- slraat, die voor alles winkelstraat is, slechts parkeergelegenheid aan éné zijde biêdt en reeds daarom maar een zeer smal rij-gedeelte bezit, dat zeker geen doorgaand verkeer in beide richtingen ge doogt en derhalve niet geschikt is om in een ceintuurbaan te wor den opgenomen. Overigens ma ken ook de uiterst smalle zij straten van onze hoofdstraat een behoorlijke afvoer van het huidig en toekomstig auto-verkeer on mogelijk. De heer N. J.-Schaap, die als architect zeker als deskundige kan worden beschouwd, verdient hul de voor zijn uiteenzetting, die het met de onze volkomen eens blijkt te zijn. In het nummer van 1 April j.l. houdt de heer P. S. Teeling een lange inleiding, die buiten het eigenlijke onderwerp omgaat, doch ook hij blijkt tenslotte ge fascineerd door „de wonder mooie middeleeuwse Oude- en Lindegracht" en de schoonheid van de afgedrukte foto, die niet meer het huidige beeld van de Oudegracht weergeeft. Ook deze heer geeft geen en kele andere oplossing aan, schrijft over „een show-kaasmarkt" doch verzuimt ons plan op zakelijke wijze te weerleggen. De heer H. K. wil in het num mer van 3 dezer ook al het Ver dronkenoord en de Mient dem pen, terwijl hij de Voordam en de Kaarsemakersgracht in plaats van „Kaasmakersgracht" (o Alk maarder, ken toch Uw stad!) tot een soort kikkersloot wil terug brengen. Hij is bevreesd, dat een Ge dempte Oudegracht bij een voort gaande uitbreiding van de stad, geen blijvende betekenis als on derdeel van een ceintuurbaan zou behouden. Met een verwijzing naar andere steden als b.v. Am sterdam, Den Haag, Haarlem enz. kan hij gerust aannemen, dat het hart van een stad, steeds in de city, dat is de winkel- en zaken wijk, zal blijven kloppen. De Ceintuurbaan in Amsterdam b.v. is ondanks de groei van de stad eer in betekenis toe- dan afgenomen. De heer P. J. A. Vlas plaatst zich in het nummer van 4 dezer wel zeer ver buiten de realiteit, waarmede wij voor alles hebben rekening te houden. Hij beweert niets minder dan dat zakendoen een noodzakelijk kwaad is, omdat zulks het levenspeil dreigt neer te halen naar het zuiver mate riële. Merkwaardigerwijs ligt de grote bloeitijd van de Nederlandse cultuur juist in de tijd van de Oost-Indische Compagnie en wat was dit anders dan een groot zakenlichaam? Moeten wij de heer Vlas er aan herinneren, dat de tijd van de Batavieren die er met pijl en boog op uit togen om zich de dagelijkse levensbehoeften te verschaffen, reeds twintig eeuwen achter ons ligt en de zakenwereld een die nende en verzorgende taak jegens de bevolking heeft? Gelukkig keert hij even verder van de dwalingen zijns weegs terug, om dan weer plots te betogen, dat handel, verkeer en industrie niet als het wezenlijke van het stads leven mogen worden gezien. Wat zouden Amsterdam, Rotter dam, Delft, Eindhoven, Maastricht en nog zo vele andere steden dan zonder handel, industrie en ver keer te betekenen hebben? Nimmer is een land of stad door de handel ondergegaan, doch wel omdat de handel kwijnde en tenslotte geheel onderging. De ondergang van Athene was niet aan de handel, doch wel aan de zedenverwildering te wijten. Wij hebben een Gedempte Oudegracht nodig, om als mensen van de twintigste eeuw en niet als wezenloze dromers te kunnen leven. Andere tijden stellen nu eenmaal wetmatig andere eisen dan die uit het verleden. De ont wikkeling van het verkeerswezen, zo nauw met de handel verbon den, waarbij millioenen indivi duen zijn betrokken, mag zeker revolutionnair worden genoemd, doch is niet te keren. De paardenpaadjes in de grint- weggetjes en de voerman, die op een zandvüeg reed, zijn nu een maal niet meer van deze tijd. Ook de heer Vlas rept van de statigheid en het opgaand ge boomte, dat ieder er vergeefs zal zoeken en voorts over de „fra gile" in goed Hollands gezegd, zwakke bruggetjes over de Oude gracht, waar niet alleen de brug getjes, doch ook de walmuren zeer „fragile" zijn. Burgemeester Wytema moest dan ook bij de behandeling van de jongste Gemeente-begroting mededelen: „De Oudegracht is niet te „gebruiken om het verkeer van „de Laat te ontlasten, aangezien „noch de walkanten noch de „bruggen het verkeer kunnen „dragen. Het is een wonder, „dat er nog geen ongelukken „met de bruggen zijn gebeurd. „Zij zijn te zwak om de, zware „asdruk van de tegenwoordige „vrachtauto's te torsen". Tot slot is de heer Vlas be vreesd, dat een eventuele dem ping van de Oudegracht tot ver zakkingen, scheuren en het bre ken van leidingen aanleiding zal geven. Wij hebben nimmer vernomen, dat de door de heer Vlas gevrees de euvelen zijn opgetreden bij de demping van de N.Z. Voor burgwal, Rokin of <?welke andere in deze eeuw gedempte gracht ook, zelfs het Centraal Station, gebouwd op een stuk van het ge dempte IJ, is niet van de aard bodem verdwenen! Tenslotte een enkel woord over het artikel van „Civis" in het nummer van 7 dezer. Hier is klaarblijkelijk een Langestraat- bewoner aan het woord, doch ook hij blijkt ons plan onvoldoende te hebben bestudeerd. Niettemin doet het ons genoegen, dat hij toegeeft, dat ook een gedempte, vakkundig beplante Oudegracht niet lelijk behoeft te zijn. Nog maals willen wij betogen, dat de Laat een belangrijke verkeersweg is, doch reeds thans overbelast is, hetgeen de burgemeester ge lijk hiervoor is vermeld rui terlijk toegeeft. De versmalling tussen Payglop en Huigbrouwer- straat veroorzaakt reeds thans herhaaldelijk moeilijkheden, die nog worden vergroot door parke rende wagens. Geen der Laat- winkeliers zou er voor voelen de ruimte vóór zijn zaak door vreem de auto's te zien ingenomen, even min als „Civis" zulks prettig zou vinden. Het spreekt wel vanzelf, dat wanneer er eenmaal vanaf de Kennemersingel een brede boule vard rondom de stad zou kunnen worden aangelegd, er van een onbeperkt autoverkeer langs het smalle Zevenhuizen en het ge vaarlijke kruispunt nabij de Grote Kerk geen sprake meer zou kun nen zijn. Van openlegging van de Lange- straat Alkmaar's Kalverstraat! kan geen sprake zijn. De Lan- gestraat is en blijft vóór alles winkelstraat, die allereerst voor een eenrichtingsverkeer in aan merking komt, indien men althans de parkeermogelijkheid aan één zijde wenst te behouden. Civis zou evenals andere oppo nenten ook het Verdronkenoord geheel of gedeeltelijk willen dem pen en voorts de sloper op een geduchte wijze aan het werk wil len zetten, wat millioenen zou kosten met een dubieus resultaat. Wanneer hij zegt, dat Alkmaar de nodige service moet geven en Alkmaar „Uw koopstad" dient te zijn, kunnen wij dit volkomen met hem eens zijn. Juist uit deze overwegingen, gevoegd bij een mogelijke oplos sing van het verkeersprobleem, werd ons plan geboren. Welk een service zou het ko pend publiek niet kunnen worden geboden, als het binnenkomend verkeer per autobus als ware het een tramlijn langs een brede bou levard door het hart van de stad zou kunnen worden gevoerd en de reizigers op verschillende vaste haltepunten zo dicht mogelijk bij het doel van hun reis zouden kun nen worden afgezet. Slechts de heer Schaap begreep de mogelijkheid, dat een gedemp te Oudegracht zich tot een riante winkelstraat zou kunnen ontwik kelen, nu de Langestraat en Laat geen mogelijkheid tot vestiging van nieuwe zaken meer kunnen bieden. Nimmer hebben wij met het lanceren van ons denkbeeld ge dacht, dat morgen, het volgend jaar of zelfs over vijf jaren met de demping van de Oudegracht zou worden begonnen. Dat zij op de duur onontkoom baar is, blijft intussen een vol dongen feit, al zullen wij daar heen moeten groeien. EEN ZAKENMAN. Naschrift Redactie. Onzerzijds nog enkele opmer kingen aan het adres van Zaken man, die er zijn bevreemding over uitdrukt, dat wij ons artikel over de Oudegracht illustreerden met een foto, die de taak had een in druk te geven van de schoonheid van de Oudegracht. Of die schoon heid nu alreeds verleden is, of alleen maar op een bepaalde tijd te genieten is, doet niets ter zake. Wij weten ook wel, dat in Maart de bladeren nog niet aan de bo men zitten, doch evenals de za kelijke tekening van Zakenman een indruk geeft van het toe komstbeeld, zo gaf onze foto een indruk van de Oudegracht, zoals menige Alkmaarder deze kent of zou wensen. Met andere inzen ders zijn wij het eens, dat niet alle hoekjes van de Oudegracht van dezelfde schoonheid zijn. Wat het ingezonden stuk van Een Leek betreft, met opname daarvan hebben wij geenszins onze instemming hiermee tot uit drukking willen brengen, even min als dat het geval was met het artikel van Zakenman. In dit geval is het middel ook erger dan de kwaal en als er gedempt zou moeten worden, zouden o.i. Ver dronkenoord en Mient niet eerder aan de beurt komen dan de Oude gracht; waarmee wij nog niet willen zeggen, dat de Oudegracht nu maar gedempt moet worden. Het artikel van de heer N. Schaap heeft Zakenman niet vol ledig geïnterpreteerd; de heer Schaap maakte wel degelijk het voorbehoud, dat hij alleen voor stander van demping is, als er geen andere oplossing mogelijk is. Ook met de rigoureuze maat regelen van H. K., die met an dere dempingsvoorstellen komt aandragen, kunnen wij ons voor alsnog niet verenigen; meer waar dering hebben wij voor de uit voerige en hoogstaande beschou wing van de heer Vlas, die ook uit zakelijke overwegingen van mening is, dat Alkmaar zijn grachten niet mag prijs geven. Met Zakenman zijn wij het echter eens, dat verschillende in zenders in gebreke zijn gebleven een andere oplossing aan de hand te doen. Wij hopen van harte, dat de Verkeerscommissie erin zal slagen een andere oplossing te vinden voor het verkeersvraag stuk in de binnenstad; een oplos sing, waarmee zowel de zaken man als de man, die de culturele waarde van het stadsschoon hoger schat dan het zakelijke, zich zul len kunnen verenigen. Redactie N.H.Dagblad. in het Burgerlijk Armbestuur werd gevierd. Od tafel prijkte 'n prachtige bloemenmand, ge schenk van het gemeentebestuur. De voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, de heer P. J. Mink, had voor deze gelegenheid plaats genomen op de burgemeestersze tel en spreidde daar een flair ten toon. die zowel de zetel als zijn bezetter betaamde. De heer Mink erkende dat het Burgerlijk Armbestuur geen in stelling is. die aan de weg tim mert. Daarom juist mag een ju bileum als dit niet ongemerkt voorbij gaan. De heer de Groot is als secretaris-penningmeester een bii uitstek deskundig man en beide jubilarissen hebben ge toond te weten, wanneer zij „ja" en wanneer zij „neen" moeten zeggen. Ook de beide echtgeno ten betrok spr. in ziin woord van hulde en dank. omdat zii de beide jubilarissen zo vele jaren geruggesteund hebben in hun moeilijke taak en haar alleen zijn manmoedig gedragen. Burgemeester Nolet wees op 't feit. dat het werk van het Bur gerlijk Armbestuur zowel een delicate als een dikwijls ondank bare plicht is. Het vervulde spr. met trots te kunnen zeggen, dat hij in al de 24 jaren van zijn loopbaan in Warmenhuizen nog nimmer een klacht over de beide jubilarissen heeft vernomen. Hij dankte de heren de Groot en de Nus namens het gemeentebe stuur voor al hun bemoeienissen. Jubilaris de Groot dankte bei de sprekers voor hun sympathie ke woorden en haakte nog even in op hetgeen de voorzitter ge zegd had over de goede ver standhouding in het bestuur. On der deze aangename verstand houding hoopte spr. nog enkele jaren met de heer Mink en de burgemeester te mogen voort gaan. Hii dankte het gemeente bestuur voor het fraaie bloem stuk. Namens het R.K. Armbestuur en de Sociale Raad complimen teerde de heer A. Kraakman de beide jubilarissen. De heer de Nus dankte de sprekers voor de warme sympathie, die uit hun woorden sprak en tenslotte ont hulde de heer J. de Geus. be stuurslid van het Burg. Armbe stuur speciaal voor Schoorldam. dat het lidmaatschap wel een zware, maar zeker geen ondank bare taak meebrengt. Halve dag sluiting slagerswinkels HEILOO. De in Heiloo ge vestigde slagers hebben verzocht te bepalen, dat de slagerswinkels op Maandagmiddag gesloten moe ten zijn. Er bestaat vanwege het gemeentebestuur geen aanleiding, om met aan dit verzoek te vol doen. De Kamer van Koophandel heeft evenmin bezwaar. Derhalve stellen B. en W. de raad voor, te bepalen, dat de slagerswinkels op Maandagmiddag na 13 uur ge sloten moeten zijn. In ons blad van 9 April 1913 lazen wii: DRIFTIG DIENSTMEISJE In Schafstadt deed een dienstmeisje een poging tot moord, omdat' ze met Pasen geen vrij had gekregen. Ze overviel de heer des huizes met een bijl en verwondde hem levensgevaarlijk. Ook mevrouw werd aangerand, doch kreeg minder ernstige kwetsuren. Natuurlijk werd het meisje dadelijk in hechte nis genomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2