Van Beurden en AI >e Lenstra schoten driemaal raak j^yirtdb rrvooi& tuA)aJUtjUt C6 b&ótMfii! De pensioenen der vóór 1946 gepensionnee rmat) PROD Een eigen standsorganisatie? Zeven jaar d wan afarbeid üüccak cMCé cuvn d& I AT EN WIJ MAAR 'N OPSTEKEN, UITSLUITEND kwaliteit/ Eindelijk een overwinning Tih-tak'Spel van Wacker bleek uiterst onproductief Zege in laatste minuut bevochten K.O.V. TE UTRECHT BIJEEN Nog 6 Convairs voor K.L.M. Deen verongelukt bij expeditie Buitenlandse notities Donder i Pagina 3 Wtfflae (Van onze sportredacteur) Twee minuten voor tijdde stand was nog 22, kreeg Klaassens de bal vrij op het middenveldhij schepte de bal naar Bleijenberg, die doorkapte naar Lenstra. De Heerenvener deed wat hij doen moest. Zijn beheerste kopstoot was Pelikan te machtig. Een kleine 30.000 toe schouwers konden van puur plezier, eindelijk weer eens een overwinning te kunnen aanschouwen, niet ophouden met dit winnende doelpunt te bejubelen. Eigenlijk heeft deze zege er de hele wedstrijd ingezeten. Want de grote meerderheid aan tech nische en tactische voet'balkunde, die de Weense virtuozen ten toon spreidden, werd door hen niet in doelpunten uitgedrukt. Het was onbegrijpelijk, dat deze elf spe lers, uitgekookt tot en met, hun aanvallen zo slecht afwerkten. Voortdurend kwamen de combi naties met kort spel tot stand. Voortdurend, vooral in de eerste helft, kon men Nederlandse spe lers van het bekende kastje naar de even bekende muur zien lopen en ritsen kansen moesten wel uit dit prachtige spel voortkomen. Even luchtig als op de maat van een Weense wals zweefden de spelers naar de vrije plekken op het veld, even zeker op maat kwamen de ballen daar terecht. Maar dan was het uit. Finaal over met de virtuositeit. Slechts één speler wist wat schieten was. Dat was rechtsbinnen Wagner. Hij scoorde dan ook de twee doelpunten en stelde Landman in staat daarnaast ook nog de capa citeiten te vertonen, die nodig zijn om iemand doelman van het Nederlands elftal te maken. En Nederland? Twee doelpunten dus van Wag ner; één voor de rust in de 30ste minuut uit een onmogelijke schuine stand voor het Neder landse heiligdom en één na de pauze dertien minuten voor het einde, toen Wagner een sublieme combinatie bekroonde met een schuiver, die Landman te mach tig was. Beide malen betekenden deze doelpunten „de gelijkmaker". Want debutant van Beurden had daarvoor tweemaal op precies dezelfde manier met een hard, laag schot in de uiterste hoek doelman Pelikan kansloos ge slagen. Zijn eerste goal opende na 22 minuten spelen de score. Het was een schot van zeker 25 meter afstand. In de tweede helft kwam v. Beurden vrij door een pass van Biesbrouck en ook toen aar zelde de Bossenaar niet. Het winnende doelpunt van Lenstra hebben we u al in de aanhef beschreven. Zo won eindelijk weer eens een Ned. elftal van een team, waar van het nog veel leren kon. Want weer lag het kenmerkende ver schil tussen deze profs en ons amateur-elftal open en bloot voor ons. Weer schoten onze jongens tekort in het plaatsen, al dient gezegd, dat ze vooral tegen het einde van de wedstrijd daarin verbetering brachten. Tegen dit knappe, het aanzien ten volle waard zijnde, Oostenrijkse tik-tak- spel moest wat gesteld worden, om niet onder de voet gelopen te worden. De één zocht het in zwoegen en hard werken, de ander in afbreken. Alberts, in valler na een kwartier voor de geblesseerde Tebak, deed het op een verkeerde manier. Hij was tè fors en kon daarmee zijn slechte beurt niet goedmaken. Terlouw was als gewoonlijk ook fors, slechts eenmaal zo rijkelijk, dat scheidsrechter Schipper een penalty moest toekennen, die door Landman uit de hoek ge stompt werd. Cools, de kleine sympathieke stopperspil van RBC deed het op de voor hem onge wone rechtsbackplaats lang niet gek. Zijn samenwerking met de onvermoeibare en uitstekend spe lende Klaassens was heel wat beter, dan die tussen Alberts en de pas laat op dreef komende Biesbrouck. v. Beurden: goed debuut In de voorhoede was het debuut van v. Beurden goed te noemen. Niet alleen om zijn twee doel punten, doch ook om zijn goede veldspel verdient de Bossenaar een officiële kans tegen België. Zijn collega op de vleugel van Ede was zeer ijverig en doortas tend. Hij zwierf veel naar binnen, schoot eenmaal tegen de paal, maar het lijkt ons toe, dat de keuzecommissie v. d. Kuil boven hem zal verkiezen. Over de lin kervleugel kunnen we ditmaal niet zo enthousiast zijn. Het vlotte niet erg bij Lenstra en dat vond zijn terugslag op Luiten, die bo vendien aan de prima spelende Kaubek een tè zware kluif had. Vaak moest hij achter(l) deze back aanhollen, als deze mede ten aanval trok. Rest ons middenvoor Bleijen berg. Geen openbaring, maar toch ongetwijfeld meer middenvoor dan een Clavan. Zijn gestalte, zijn activiteit en zijn overwinningen in vele kopduels corrigeerden zijn gebrek aan techniek grotendeels. Dat de keuzecommissie voor een moeilijke taak zal staan om een behoorlijk elftal voor de strijd tegen de Belgen op te stel len, is zeker. Maar toch biedt het vertoonde spel van gister avond wel enig houvast in het positieve spel van van Beurden en in iets mindere mate van Cools. Dat zij thans al een winnend elftal zal weten te formeren, lijkt ons wat al te optimistisch, doch een eervol resultaat behoort zeker, niet tot j|de onmogelijk heden. 26 AprilDag der Internationale K.A.J. Zondag 26 April wordt over de gehele wereld de „Dag der Inter nationale K.A.J." gehouden. Van het hoofdkwartier der K.A.J. te Brussel verneemt het K.N.P. dat on die dag iedere Kajotter een kleine bijdrage zal geven voor de groei van de internationale K.A.J. bestemd voor de uitbreiding van de Katholieke Jonge Arbeidersbe weging in Azië. UTRECHT, 8 April. Bij de voortgezette vergadering van het Katholiek Onderwijzersverbond „St Lebuinus" werd met algemene stemmen een ïpotie aangenomen, waarbij werd geconstateerd, dat de minister van Binnenlandse Zaken ondanks alle op hem uit geoefende aandrang heeft gezegd, niet bereid te zijn de pen sioenen van de voor 1946 gepensionneerde onderwijzers bij de regering aanhangig te maken, en waarin voorts opnieuw werd aangedrongen bij de minister op afdoende verbetering van die pensioenen. Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van de regering, van de leden der Staten-Generaal en van de pers. Aan de verlangens, welke in de onderwijskringen aanwezig zijn, was hiermede echter nog niet voldaan. De vergadering drong verder nog aan op verbe tering der kindertoeslagen en verzocht met klem te streven naar de volledige afschaffing der klassificatie. In samenwerking met de organisaties, die belang hebben bij de afschaffing van deze klassificatie, zal wellicht binnen afzienbare tijd een de monstratie-congres belegd wor den. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de herdenking van het honderdjarig herstel der ker kelijke hiërarchie. Het onderwijs heeft een grote rol gespeeld in de emancipatie en er is dan ook alle reden voor dankbaarheid en vertrouwen, maar evenzeer voor waakzaamheid voor de onder wijsvrijheid. Sprekend over de maatschap pelijke positie van de onderwij zer, hekelde de voorzitter de langzame wijze, waarop een einde gemaakt wordt aan de grievende kwestie van de ontknikking der salarissen. Daarnaast wees hij op de wenselijkheid om de onder linge verhoging der salarissen opnieuw te herzien. De voorzitter gewaagde voorts van zijn grote dankbaarheid je gens oud-minister Rutten voor de totstandkoming van de Kweek- schoolwet, welke zeker zal leiden tot betere opleiding en daardoor ook tot verheffing van de onder wijzersstand. Spreker sprak de hoop uit, dat de kweekscholen hun volle medewerking zullen verlenen bij de uitvoering van deze wet. De heer W. A. Blokker te Sit- tard hield vervolgens een disser tatie over het vraagstuk, op welke standsorganisatie de katholieke onderwijzer is aangewezen. Reeds enige jaren geleden heeft de commissie-Beaufort zich hiermee bezig gehouden in opdracht van het Episcopaat. Ook een door het verbondsbestuur samengestelde commissie heeft haar gedachten over deze materie laten gaan. Tot een oplossing is men echter nog niet gekomen. Bij sommigen be staat de neiging onderbrenging bij de W.M, plausibel te achten. Spreker kon zich met deze op vatting niet verenigen, zij het dan ook, dat h>: zich kon voor stellen, dat die neiging bestaat, al is deze eerder negatief dan positief geriöht. De totale sociale en culturele vorming in een mi lieu waartoe de onderwijzer be hoort, die en dat is een be langrijk verschilpunt met andere beroepen zijn taak opvat als een apostolische, kan de onder wijzer niet vinden bij de W.M. De scheiding in cultuur en gees telijke ontwikkeling is te groot dan dat idealisme deze zou kun nen overbruggen. Zoals Paus Pius XII in Zijn encycliek Divini Redemptoris heeft aangegeven, is de stands organisatie de eerst aangewezene voor kerstening en apostolaats- werk. De suggestie van dr Poels loopt hierm'ee parallel; ook in eigen kring is niet mis te ver staan, hoe wij de oplossing van dit vraagstuk zien. Het rapport, dat de eigen commissie opstelde, kon bij het Verbondsbestuur geen genade vinden. Thans is weder om een commissie ingesteld. De wens leeft bij de onderwijzers het K.O.V. ook als standsorga nisatie te erkennen. Voorts wenst het K.O.V. opname in hel Kath. Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg en in de Ra den van Overleg, teneinde te komen tot stands-organisatorische samenwerking. Het laatste woord hierover is niet aan de onder wijzers, maar het is noodzakelijk, dat de instanties, waar de be slissing genomen wordt, het standpunt der onderwijzers ken- De heer M. Sturkenboom te Utrecht hield hierna een inleiding over de kwestie van de genees kundige verzorging van over heidspersoneel, welke verzorging wezenlijk een rechtspositie is, doch welke ook de onderwijzer te weinig zekerheid biedt. De interim-regeling noemde spreker een lapmiddel, dat de overheid nog steeds duldt. Een overheids ambtenaar behoort geen zieken fonds-patiënt te zijn, daar er in dat geval van een geneeskundige verzorging geen sprake is, niet omdat de artsen hun taak zouden verwaarlozen, maar omdat het aantal patiënten, dat onder deze regeling valt, te groot is. Concert César Franek over Radio Vaticana Op veelvuldig verzoek van mu ziekliefhebbers uit de gehele we reld, zal radio Vaticana a.fc. Don derdag om 18 uur nogmaals een concert uitzenden, waarin het be roemde orgel van het Pallazzo Pio te beluisteren zal ziin. Maestro Germani zal tijdens deze uitzen ding een compositie spelen van de 19e eeuwse componist. César Franck. Het concert wordt uitge zonden op de gewone golflengten, d.i. op de kortegolf op de 25 en 31 meterband. Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 8 April. Op de kaasmarkt te Woerden zijn van morgen aangevoerd 3 partijen; le soort 214—218, 2e soort geen aanvoer. Handel matig. Kalvermarkt Utrecht UTRECHT, 8 April. Aange voerd werden 850 nuchtere kal veren. Notering: f 0.90f 1. per kg. levend gewicht. De han del was redelijk. CONGREGATIE PATERS H. GEEST BESTAAT 250 JAAR Herdenking op 20 Mei a.s. Op 20 Mei a.s. viert de Congre gatie der Paters van de H. Geest haar 250-.iarig bestaan. Zij werd gesticht op Pinkstermorgen in het jaar 1703, toen de jonge semina rist Claude Francois Poullart des Places met 12 gezellen neerknielde voor het genadebeeld van Maria van St Etienne des Grés te Parijs en zichzelf en hun onderneming toewijdde aan de H. Geest en aan de Onbevlekte en op die dag het kloosterleven begonnen. Dit be scheiden begin is thans uitgegroeid tot een der grootste missiecongre gaties ter wereld, waarvan Dr Francis Griffin de I7e Algemene Overste is. De Congregatie van de H. Geest telt nu 4632 leden, van wie 42 een bestuursfunctie in de kerkelijke hiërarchie bezetten. Het aantal paters bedraagt 2799. het aantal broeders 835. Scholastieken zijn er 956. De Congregatie welke ver deeld is in 9 provincies en 2 vice- provincies. telt 9 missiegebieden in Amerika en 30 in Afrika. De Paters van de H. Geest ziin sedert 1904 in Nederland geves tigd, waar zii in 1931 een afzon derlijke provincie vormen. Deze telt nu 7 huizen, nl. te Rhenen, waar h-et provincialaat gevestigd is: te Halfweg, waar de missiepro- cuur is: te Nijmegen een huis voor de universitairen. te Weert de hu maniora en in Gemert de hogere studies. Het noviciaat is in Gennep en het postulaat en noviciaat voor broeders in Baarle Nassau. Uit de Nederlandse provincie ziin drie bisschoppen voortgekomen, nl. Mgr B. Hilhorst. Apostolisch Vi caris van Bagamovo, Mgr J. Tee- renstra. Apostolisch Vicaris van Doumé en Mgr J. de Lange. Apos tolisch Administrator van Tefé. De Nederlandse provincie telt 331 paters. 156 broeders en 108 scho lastieken. Stichter van Intronisatie-beweging ernstig ziek Laatste oproep tot verbetering der wereld MONTREAL 7 April (KNP1 De over de gehele wereld be kende en geëerde pater Mateo, grondlegger en directeur van de intronisatie-beweging van. het H. Hart, heeft van zijn ziekbed een oproep gericht tot de wereld voor een vurige devotie tot het H. Hart en voor het gezamenlijk bidden van de rozenkrans in het gezin. In een rondschrijven aan alle vrienden en apostelen van de irv tronisatie-vereniging heeft pater Mateo Crawley-Boevey S.S.C.C. verklaard, dat het fundamentele kwaad van deze tijd gelegen is in het feit, dat de gezinnen be dorven zijn. „Altaar en gezin moeten één zijn", aldus pater Mateo. ..en Christus moet de Vriend, de Koning, het Centrum, kortom het Al van. het gezin zijn". De thans 77-jarige is reeds ge ruime tijd ziek en wordt ver pleegd in het Katholieke zieken huis te Montreal. Hij verklaarde in zijn oproep, dat hij nog een maal voor ziin dood de gehele wereld wilde aansporen in een gesprek van hart tot hart het goede na te streven. Voor Mau Man-leider Kenyatta KAPENGURIA, KENYA, 8 Anril Jomo Kenyatta. „De Bran dende Speer", is vandaag schul dig bevonden aan de tenlaste legging de Mau Mau georgani seerd te hebben. Hij werd tot zeven jaar dwang arbeid veroordeeld. Kenyatta werd ook tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld wegens ziin lidmaatschap van de Mau Mau. maar de beide von nissen vallen samen. Ook de vijf medebeklaagden van Kenyatta werden tot 7 i'aar dwangarbeid veroordeeld.. De verdachten gaan in hoger beroep. Ter verdere modernisering van de tweemotorige vloot heeft de K.L.M. bij de Consolidated Vultee fabrieken een nieuwe bestelling van 6 Convairs 340 geplaatst. In totaal zullen dit jaar en begin 1954 12 van deze moderne twee motorige machines van de K.L.M.- vloot deel gaan uitmaken. Internationale larwe- overeenkomst op de helling WASHINGTON. 8 April (Reu ter) Van welingelichte amb telijke zijde te Washin.gton wordt vernomen, dat Engeland en de Verenigde Staten wellicht zeer spoedig overeenstemming zullen bereiken over het sluiten van een nieuwe internationale tarwe-overeenkomst ter vervan ging van de overeenkomst, die in Juni a.s.- afloopt. De landen die aan de lopende overeenkomst deelnemen, hebben overeenstemming bereikt over de administratieve details van een nieuw verdrag en zij wachten thans nieuwe stappen van Enge land en de Verenigde Staten af. Tot dusverre heeft Engeland, de grootste importeur van tarwe, geweigerd in te stemmen met 'n. maximumprijs, die meer be draagt dan 1.95 dollar per bus hel. terwijl Amerika. dat de grootste tarwe-exporteur is, niet bereid is een maximumprijs van minder dan 2,15 dollar per bus hel te aanvaarden. Toneelzaal van ziekenhuis uitgebrand Gistermorgen vroeg heeft in de R.K. Ziekenverpleging te Hilver sum een felle brand gewoed n.l. in de vleugel, bewoond door de verpleegsters. Dinsdagavond was in de toneelzaal de generale re petitie geweest van een vandaag te geven uitvoering. Omstreeks vijf uur in de mor gen ontwaakte een der verpleeg sters door een brandlucht. Zij sloeg terstond alarm en onmid dellijk werden in het gehele zie kenhuis maatregelen getroffen. De rector, die het eerst op het alarm kwam toegesneld, consta teerde dat in de toneelzaal een verstikkende rook hing, terwijl het vuur langs een der wanden lekte. Met de blusinstallatie van het huis begon hij de strijd tegen de vlammen, spoedig geholpen door de gealarmeerde politie. Terwijl in het ziekenhuis alles gereed werd gemaakt voor even tuele evacuatie vatte de met groot alarm uitgerukte plaatse lijke brandweer het vuur met zeven stralen aan. Met gasmaskers en zuurstof apparaten gewapend trokken brandweermannen de toneelzaal in, waar de haard van de brand woedde. Terwijl de omliggende gebouwen werden nat gehouden gingen zij 't vuur te lijf. Na twee uur was men het vuur meester. De toneelzaal en enkele omlig gende ruimten waren uitgebrand. Het dak was met donderend ge raas ingestort. In ravijn van 33 nieter diepte gestort KOPENHAGEN, 8 April (A.P.). Kapitein Hans Aage Jensen, het enige Deense lid van een Britse wetenschappelijke expeditie die onderzoekingen verricht op Groenland, is in een 35 meter diep ravijn gestort en om het le ven gekomen, aldus blijkt uit be richten die vandaag in Kopenha gen ontvangen zijn. Het ongeluk heeft vorige Don derdag plaats gevonden bij Kaap Niels. Het Deense weerstation in Danmarkshavn heeft enkele sle den uitgezonden om het stoffelijk overschot te bergen. Jensen maak te deel uit van de Simpson expe ditie, die sinds de vorige zomer op Groenland waarnemingen ver richt. Vier jaar N.A.V.O. DE Noord-Atlantische Verdrags organisatie heeft het vier jarig bestaan gevierd. Deze ge beurtenis is door de stroom van nieuwsberichten uit de Sovjet- Unie een beetje op de achtergrond gedrongen. Wat is te begrijpen. De sensationele wending in het Kremlin spreekt eerder tot de verbeelding van het grote publiek dan de feestdag van de jarige, die we op het oog hebben. Trou wens het Russische vredesoffen sief is waarschijnlijk ook de oor zaak, dat de NAVO voor menig een enkele punten in waarde is gedaald. Echter niet bij de lei dinggevende figuren. De secre taris-generaal Lord Is may en de hoogste militaire autoriteiten, de generaals Ridgway en Günther, hebben een ernstige waarschu wing laten horen, om toch vooral niet onder de druk van de hui dige gebeurtenissen maar een moment te verslappen. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op zijn laatste persconferentie vlak voor de Paasdagen deze ziens wijze ook als de zijne genoemd. Men blijft in het Westen waak zaam en daar is alle reden voor. Want ondanks de vredelievende gebaren van Moskou beschikken de Russen nog steeds over een enorm militair potentieel. Dit groeit elke dag en neemt in kracht en omvang toe. Niet alleen in Rusland zelf, maar ook in de satellietlanden. En zolang deze macht, alleen door haar bestaan reeds, een bedreiging vormt, is het de plicht van de 14 NAVO- landen op de eenmaal ingeslagen weg voort te gaan en zorg te dragen voor de versteviging van de Westerse 'defensiegordel. Daar om is er ook geen enkel argu ment aan te voeren, waarmede een beknotten van de Westerse krachtsinspanningen op militair terrein zou zijn te rechtvaardi gen. De NAVO heeft in het afge lopen jaar niet stil gezeten. Er zijn merkbare vooruitgangen ge boekt, die en dit mag niet over het hoofd worden gezien ook van invloed zijn geweest op de kentering in de Russische diplomatie. Men 'behoeft niet achterdochtig te zjjn, om de stel ling te lanceren, dat Malenkov met zijn vredesvoorstellen op kleine schaal de bedoeling heeft de V.S. van West-Europa los te weken en het Westerse defensie stelsel te ondermijnen. De Rus sen zijn niet erg gebrand op de EDG, die in nauwe samenwer king met de NAVO straks de kern wordt van de West-Euro- pese militaire macht. En vooral niet op een EDG waar West- Duitsland aan deelneemt. Hoeveel waarde b.v. de Ame rikanen hechten aan de NAVO, moge blijken uit de nieuwe voor stellen, die Foster Dulles straks op de bijeenkomst in Parijs ter tafel zal brengen. Voorstellen die inhouden dat een plan moet wor den opgemaakt voor de komende 20 of 30 jaar. Daarbij wordt niet men kan dit elders vinden in deze editie rekening gehou den met het critieke jaar 1954 (een stelling van Bradley). Maar de Amerikaanse leide'rs met Eisenhower aan de top wensen een verdedigingssysteem dat al tijd van waarde zal blijven en voldoende waarborgen biedt voor veiligheid in de Atlantische we reld. De NAVO dankt haar ont staan aan de noodzaak van mili taire paraatheid. Maar zij is ook een instelling die hechter ban den wil smeden tussen de be trokken landen in economisch en cultureel opzicht. In de ontwik keling van het streven naar inte gratie, naar een meer „conti nentaal denken" en internatio nale samenwerking en collectieve veiligheid blijft de NAVO van het hoogste belang. Het is te hopen, dat de nu vierjarige een lang leven is beschoren. «f»

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3