Lerarenraad stelt advies op inzake wetsontwerpen-Rutten Journalisten uit V.S. schrijven Malen kov Nieuw defensieplan der V.S. voor West-Europese veiligheid LOSSE PRAAT en LOSSE BLAADJES Jaarvergadering St Bonaventura Profvan de Pol over „Onderwijs en emancipatie99 Dank voor bezoek aan Rusland Verdedigingsopzet voor lange tijd Naar wij vernemen Scheepsberichten Donderdag 9 April 1953 Pagina 5 (Van één onzer redacteuren De jaarvergadering van de R.K. Lerarenvereniging „St Bonaventura" welke gisteren en eergisteren in Hotel „De Gouden Leeuw" te Oldenzaal gehouden werd, werd gis- termorgeh besloten met een lezing door prof. Dr W. H. van de Pol, over „Onderwijs en emancipatie". De verga dering van eergisteren was in hoofdzaak gewijd aan huis houdelijke onderwerpen. Deze bijeenkomst, die tot diep in de nacht duurde, stond uiteraard vooral in het teken van de salariskwestie en resulteerde tenslotte in een motie, die ter kennis van de bevoegde instanties zal wor den gebracht. Prof. van de Pol werd ingeleid door de voorzitter, dr. M. de Haas uit Tilburg. Deze herinnerde aan de jaarvergadering, die vorig jaar in het Zuiden gehouden werd. Hij wees op het dreigende in de cultuurgeschiedenis van onze tijd. Het hoofdbestuur zet zijn pogin gen voort om het internationale contact te bevorderen. Ten dien aanzien zijn helaas in het verle den nog niet veel vorderingen ge maakt. In het algemeen streeft men op internationaal gebied naar zo groot mogelijke concen tratie en maakt daarbij geen on derscheid tussen onderwijzers en leraren. Gestreefd wordt naar de totstandkoming van een paedago- gisch didactisch centrum, waar voor het middelbaar onderwijs, meer dan enige tak van onder wijs, interesse moet tonen. Dr. de Haas besprak voorts de twee wetsontwerpen van minis ter Rutten. In onze kringen, aldus spreker, bereidt de raad een soort van advies voor, dat men echter nog niet aan publiciteit bloot zal geven, vooraleer men ongeveer weet hoe minister Cals en zijn staatssecretaris over deze materie denken. De ontwerpen van minis ter Rutten worden aantrekkelijk geacht, voorzover zij uitgaan van een psychologische gedachtengang. Hopelijk wil de regering, zo meende spreker, in een en ander aanleiding vinden de behandeling van de wetsontwerpen te bespoe digen of althans te bevorderen. Dat de vigerende bepalingen zo worden uitgelegd, dat dit de jeugd van 1953 ten goede zal komen, en dat zij haar ambtena ren opdracht zal geven alle po gingen te beramen, welke er toe kunnen leiden, het onderwijs te moderniseren, vooral door een verruiming van het bouwvolume. Dr. Haas gewaagde tenslotte van bepaalde symptonen, welke erop zouden kunnen wijzen, dat de goede geest in de huidige tijd wel op de proef wordtgesteld, omdat deze teveel bedreigd wordt door de zorgen van elke dag. Het teniet doen van deze be dreiging zal één van de voor naamste taken moeten zijn. die de lerarenstand zich voor ogen zal moeten houden. Rede prof. van de Pol. Prof. van de Pol benaderde zijn onderwerp in het licht van de rol welke het katholiek onderwijs gespeeld heeft in het proces van de emancipatie der katholieken. „Deze emancipatie der katholie ken", aldus spreker, „is niet al leen een historische gebeurtenis, welke men als voltooid zou kun nen beschouwen, maar veeleer een proces, dat nog steeds voort duurt. Een proces van innerlijke rijpwording, dat zich voltrekt in het geestelijke terrein van elke individuele katholiek. Wanneer deze innerlijke rijpwording zou blijven steken, dan zou ook de uitwendige betekenis van de emancipatie haar waarde verlie zen". Prof. van de Pol behandelde de betekenis van het bisschop pelijke mandement van het bij zonder onderwijs van 1868. Dit mandement, aldus spreker, zag het bezit van eigen onderwijs niet als doel in zich. maar als Het Comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburgse Sa menwerking, afd. Amsterdam, heeft Prinses Josephine-Char lotte en Prins Jean deze kris tallen bokaal aangeboden, die vervaardigd is door de Ned. Glasfabriek „Leerdam". middel tot het kweken van een deugdzaam katholiek geslacht. De vorming van de jeugd tot echte overtuigde en toegewijde katho lieken. De voornaamste taak van de katholieke onderwijzers en Iera ren zal in het licht van het bo venstaande dus moeten zijn het medewerken aan de opbouw en het behoud van alles, waardoor de katholieke existentie wordt bepaald en beheerst. In het tweede gedeelte van zijn betoog besprak prof. van de Pol oe godsdienstige situatie van deze tijd. Spreker wees erop, dat wij in een volkomen nieuwe we reld zijn komen te leven. De op groeiende jeugd verkeert in grote nood. Vaak ziet het er naar uit, dat theologie en psychologie het veld moeten ruimen, omdat de mens steeds meer gevaar loopt zich zelf te verliezen. Van de godsdienstige leiders worden steeds meer concessies verwacht. En het wordt steeds moeilijker het godsdienstig isolement te be waren. Het zelfbehoud eist thans zelfs, dit isolement steeds meer op de achtergrond te stellen. Eeuwenlang immers zijn de christenen opgesloten geweest in eigen kring. Men liet zich weinig aan elkaar gelegen. Deze tijd is voorgoed voorbij. De voortgaande ontkerstening van de wereld heeft de christenen tot lotgenoten ge maakt. De vooroordelen, die er nog zijn, zijn een erfenis uit het verleden. Wij zijn wezenlijk an ders tegenover elkaar komen te staan en weten ons nu zelfs niet minder dan voor elkaar verant woordelijk. Roeping en taak In het laatste deel van zijn kernachtig en glashelder betoog behandelde prof. van de Pol de roeping en de taak, waarvoor het katholiek onderwijs zich geplaatst ziet. Wij hebben veel in te halen, zei spreker. Onze mensen moeten opgeleid worden tot uitblinkers in bruikbaarheid, tot mensen, die „handelen". Wij moeten ophouden met al leen maar „brave katholieken" te zijn, die op alles ja en amen zeggen. Wij zijn thans het tijd perk ingegaan van de emanci patie van de leek; het tijdperk, dat door de Pausen is ingeluid met de oproep tot katholieke actie en lekenapostolaat. Het toenemende anticlericalis- me is de vrucht van het libera lisme; niet van de versterking van de katholieke levensbeschou wing, zoals men wel eens wil beweren. Integendeel, alleen door de versterking van het katholieke geloofsbewustzijn, zal de emanci patie van de leek voortgang kun nen vinden. En in dit proces speelt het middelbaar onderwijs een gewichtige rol. Het behoort dit althans te doen. "De opgroeien de jeugd moet opgevoed worden tot zelfstandig denkende mensen, tot katholieken, die geloven uit een persoonlijk bewustzijn en die beantwoorden aan de grote roe ping van Christus in het critieke tijdsbestek, dat wij thans beleven. MOSKOU, 8 April (A.P.). Tien Amerikaanse pers- en radio journalisten die de afgelopen week in Moskou doorgebracht hebben, hebben de volgende brief aan pre mier Georgi Malenkof gezonden: „Deze groep Amerikaanse jour nalisten is dankbaar voor de ge legenheid een bezoek te brengen aan de hoofdstad van de Sowjet- Unie. Wij hebben grote belangstel ling voor de gebeurtenissen in de wereld daar deze weerklank heb ben in elke gemeenschap van WASHINGTON, 8 April (A.P.) De regering van de Ver. Staten heeft een andere wijze van aanpakken voor het probleem der West-Enropese,defensie uitgewerkt, op grond waarvan in de eerstkomende 20 tot 30 jaren met de communistische militaire dreiging afgerekend en niet meer aan „crisisjaren" in de koude oorlog gedacht zal worden. Verwacht wordt, dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles aan de op 23 April te Parijs begin nende conferentie van de NAVO- raad deze wijze van aanpakken ter tafel zal brengen en tevens bekend zal maken, dat de Ver. Staten voornemens zijn de grote militaire uitgaven, welke na het uitbreken van de oorlog op Korea gedaan zijn, te verminderen. Van betrouwbare zijde is ver nomen, dat deze herziening van de politiek door de Nationale Vei ligheidsraad ontworpen is. Deze raad bestaat uit president Eisenhower en de hoogste rege ringsautoriteiten. Het is het- hoog ste regeringsorgaan voor het op stellen van defensieplannen. Bij de oorspronkelijke plannen voor de- opbouw van de NAVO- strijdkrachten werd uitgegaan van de opvatting van een zogenaamd jaar van maximaal gevaar, in welk jaar de dreiging van een Russïche aanval het grootst zou zijn. De laatste streefdatum voor de maximale paraatheid der NAVO was 1954. Diplomatieke ambtenaren te Washington hebben Dinsdag ver klaard, dat de laatste twee jaar de neiging bestaan heeft deze ge dachte over boord te zetten. Naar verluidt betekent het be sluit van de regering, dat de „theorie van,het crisisjaar" vol komen terzijde geschoven zal worden. De Ver. Staten moeten streven naar een economisch peil, dat de vorming van een uitstekend mili tair apparaat over een periode van 20 tot 30 jaar kan bedragen. De Ver. Staten en hun bond genoten in de NAVO kunnen geen realistische plannen beramen om een grootscheepse inval van het Russische blok in Europa onmid dellijk tot staan te brengen. Gestreefd kan worden naar een uitstekende strijdmacht welke door een vastberaden burgerbe volking gesteund wordt om het kremlin er van te voren van in kennis te stellen, dat een aanval even kostbaar als nutteloos zal zijn. 600 ton Zwitserse natuur steen voor rampgebied 600 ton natuursteen, geschonken door de Zwitserse Vereniging van Natuursteenproducten en bestemd voor het herstel van de diiken in de getroffen gebieden, is thans van Bazel naar Nederland onderweg. De Zwitserse spoorwegen vervoer den de stenen gratis van Tessin naar Bazel, waar de lading, even eens zonder berekening van kos ten, door Zwitserse firma's werd overgeladen in het motorschip „Hendrik" van de rederij van Driel te Rotterdam, dat thans on- derweg is met bestemming Ziipe. heid. mensen in de gehele wereld". „De nieuwsuitzendingen van Moskou in de afgelopen tien da gen kunnen alleen vergeleken worden met de dagen die de we reld in 1917 deden wankelen". „Wij hebben deze reis gemaakt als onafhankelijke particuliere burgers, om vrij te schrijven wat wij wilden. Wij kwamen op ons eigen initiatief en betaalden onze eigen onkosten. Indien ons bezoek een beter begrip en een gemak kelijker contact tussen ons land en het uwe tot gevolg heeft, zul len wij de indruk hebben dat het zeer de moeite waard was." „Wij hopen, dat het veel meer Amerikaanse journalisten toege staan zal worden uw land te be zoeken en het te zien. Wij hopen, dat de Russische journalisten in staat zullen zijn naar Amerika te komen en uw volk over ons volk te vertellen". „Wij zouden graag elk jaar wil len komen om de stoffelijke en geestelijke vooruitgang in de Sowjet-Unie gade te slaan". heeft Jan Bresser, eerste con certmeester van het Concertge bouworkest, die in 1925 de Duitse nationaliteit aannam, het verzoek ingediend weer Nederlander te mogen worden; overhandigde een vertegen woordiger van het Islamitische Rampenfonds gistermiddag een cheque van f 10.000 aan de Per zische gezant in Nederland, ten behoeve van de getroffenen door de aardbevingsramp in Perzië; zal morgenmiddag ditzelfde comité een chèque van f 23.000 overhandigen aan de wnd Hoge Commissaris van Indonesië, voor de slachtoffers van de recente overstromingen in Indonesië; is gisteren voor het Gerechts hof in Den Haag de zaak behan deld van de Zierikzeese midden standers contra het gemeentebe stuur van Zierikzee, dat ten on rechte bevel zou hebben gegeven te evacueren. De middenstanders waren reeds door de president van de Middelburgse Rechtbank in het ongelijk gesteld; gaat generaal Hasselman, chef van de generale staf, in Mei enige weken naar de V.S. om bespre kingen te voeren over het pro gram voor de wederzijdse veilig- RUSLAND! Dat is toch wel het eerste, waar we het deze week over moeten hebben. Men weet het eigenlijk al: er blijkt van het z.g. artsencom plot niets, maar dan ook hoegenaamd niets, 1 waar te zijn. Tenminste, ommekeer, die in de als we de Russische be- Russische politiek en de richtgeving nu wèl mo- Russische diplomatie, gen geloven, volgens aan de gang heet te welke de „vuile var- zijn kens" en de „gemene bedriegers" deze keer Maar dan? eens aan de andere kant Maarwanneer het bleken te zitten, dan dan nu wel waar is, wan- gewoonlijk Waarom neer de manier, waarop y j de bekentenissen van de zouden wij de bericht- j^ters werden „verkre- geving echter nu wél, gen", ongeoorloofd was, wanneer het proces een aaneenschakeling is van valsheden en verdraaiin gen, wanneer machtige mannen de kans hadden, deze schandelijke comedie in elkaar te zetten, dan vragen wij ons toch wel even af, wat we hebben te denken van de vele, vele processen, niet het minst tegen priesters en andere geestelijken, die onder hetzelfde regiem, ook, en dikwijls nog veel erger, werden „aan gebracht". Het is allemaal hetzelfde. Misschien dan maar tóen, natuurlijk, niet geloven? Maar hoe dan ook, zolang „Praw- da" nog waarheid betekent, kunnen we de berichten, dat het com plot tegen de joodse dokters vals blijkt te zijn, toch niet helemaal wegcijferen. Het komt ons trouwens veel te mooi te pas. Het blijft natuurlijk een beetje vreemd, dat zekere heer Berin die toen in teite seen dief en diefjesmaat, veria, aie zoen, injeize, maar dan toch verraders ook al verantwoordelijk en verradersmaat. Spion- was voor de „gang van nen en contra-spionnen, in zaken" bij politie en een land, dat beheerst 7 -j j- werd en wordt, door een veiligheidsdienst, nu sj-eer van wantrouwen en ook verantwoordelijk is bedrog. Wij denken met voor de onthulling, dat ontsteltenis aan de metho- tc den, die ook in de satel- er niets van wa.ar is. ijet]anden zijn en WOrden Maar aangezien de hele gevolgd, met name aan wereld in opschudding mannen als de kardinaal wordt gebracht over Mindszenty wiens „pro- y ces'" nauwelijks iets ver- deze omwenteling, Kun- schilt van wat men de nen wij de jongste ge- dokters heeft aangedaan beurtenissen achter het fn ^og van plan was aan IJzeren Gordijn natuur- tfnie^^en™^" lijk niet negeren. Wan- procesherzieningen, van 'neer echter het Russi- zuiveringen en wederzui- veringen en wij moeten wel, tenzij een herziening op grote schaal b e w ij s t dat het ernst is met het streven van de nieuwe Russische machthebbers, om beschaafde manieren sche woordenboek, evenals trouwens toen in Januari de beschul digingen tegen de dok ters werden geuit, geen uitdrukkingen bleek te van rechtspreken te gaan bevatten, mooi genoeg, invoeren, medelijden heb- - - - ben met het volk van Rusland c.s., dat aan deze methode van volslagen willekeur is overgeleverd. Willekeur immers, zolang de ene dag vreselijk wit genoemd kan worden, wat om de voosheid en de laagheid en de gemeen heid van wat de dokters nu niet blijken te heb ben gedaan aan te geven, en dit ook nu het de andere dag pikzwart geval is, zullen we maar heet aannemen, dat het grote Russische Rijk, waar- rauttje mede wij overigens nog Dan altijd „vriendschappe lijke betrekkingen" on derhouden, deze keer het gelijk aan zijn zijde heeft Dit klopt in zoverre dan wel met de is er nog een boutje, dat- wij ons zo maar niet kunnen laten ontgaan! Paul de Groot en zijn „Waarheid" moeten wel helemaal in zak en as zitten! In woord en beeld hebben de „Nederlandse" knechten van Moskou en het Kremlin „his masters voice", de stem van de meester, nagebrouwd. In de Sovjet vocabulaire, die gewaagde van „varkens" en „schurken", van ver achtelijke verraders en moordenaars, van ontaar den en gemene insecten, enz. enz., zijn Paul de Groot en zijn inktkoelies thuis als de beste. Dus hebben zij, in Januari, braaf alles nagepraat, wat er aan lelijks over de dokters te zeggen valt, die, „natuurlijk", waren opgehitst door de Ameri kaanse kapitalisten, en het wereldjodendom, oftewel zionisme. Maar de com munisten mochten toen natuurlijk, niet van anti semietisme beschuldigd worden. Ook al zetten zij een van hun beste men sen, de Amsterdamse dok ter Polak, aan de politieke dijk, omdat hij critiek ge oefend had op de actie tegen de dokters. Wie zullen er nu aan de dijk gezet worden, nu de cri tiek van Polak en zovele anderen, juist blijkt te zijn. Hoe zal het de par tijgenoten duizelen, die zullen moeten meedraaien met de wind, die vandaag zwart noemt, wat morgen wit blijkt te zijn, (althans wit genoemd wordt!) Het is een droevige geschiede nis, die alleen maar ver makelijk zou zijn, als de inzet van dit macabere spel niet bestond uit men senlevens. Tatoueren Wij nemen voorlopig afscheid van de Russen. Wij keren weer tot de beschaafde wereld terug, waarin nog genoeg vreem de dingen overigens te be leven zijn. Zo wordt ons bericht, dat George Bur- chett, de koning van de tatoueerders genoemd, in Londen overleden is. Hij is tachtig jaar oud gewor den en heeft heel wat kunststukken op zijn naam staan. Hij vervaardigde (prikken heet dat, in vak termen) de figuur van een draak op de borst van koning Frederik van De nemarken. Een Ameri kaan „kreeg" van hem geruite sokken op zijn benen, zodat hij nooit meer echte sokken behoef de te dragen. Zijn voor naamste „werk" was, en dit werd dan ook veel ge vraagd, een krans van rozen, op de body van matrozen e.d., met in het midden het woord „Moe der" en dit was nog niet eens zo onnuttig.... Bur- chett Jr.' zet de zaken van zijn vader voort. Semali Een Turkse duikboot verging, met bijna hon derd man abn boord. Men heeft nog een tijdje tele fonisch contact gehad met de ingeslotenen, en hier is de toch zeker ontroerende boodschap van de onder officier Selami, die liet te Brazzaville kortgeleden over Amerika. Weet u waarom? Omdat het Ame rikaanse weekblad „Time" over Frans Equatoriaal Afrika had geschreven: „Er wonen halve wilden, onder wie pygmeeën en vrouwen, die hun onder lip uittrekken tot de grootte van een soepbord en in circussen in Ame rika te kijk worden ge steld. Enige vooraanstaan de zwarten zijn Frans staatsburger". Tito Er zijn mensen, die me nen, dat het bezoek van de dictator Tito van Joe- r)„ LroPk go-Slavie aan Engeland, lange nroeK waar nog al critiek op is geweest van katholieke zijde (want men herinner de zich de vervolgingen, in het bijzonder de schan delijke bejegening van kardinaal Stepinac) toch nog wel wat goeds zal weten: „Wij wachten moe dig af, indien wij sterven, bring onze laatste groeten nog wei war goeus zaï over aan onze familie- hebben uitgehaald. Er is, Lang leve ons va- intern, toch wel gespro- leden. derland." Deze mensen hadden moed en toonden zich helden in hun laatste ogenblikken. Maar nog ontroerender was de me dedeling van het pers bureau, dat men daarna de ingeslotenen nog enige oenblikken hoorde bid den, voordat de verbin ding verbroken werd.... Op zulke momenten zwij gen alle commentaren. Bing Crosby ken over de vervolging, heet het en Tito schijnt geprobeerd te hebben „be grip" te vinden voor zijn opvatting. Veel meer schijnt het niet te hebben uitgehaald. Wanneer de maarschalk ook bij ande ren begrip wil vinden voor zijn opvatting!dan moet hij aflaten van het heilloze voornemen, om de propaganda tegen de Kerk voort te zetten door het vertonen van een film, welke direct tegen de Kardinaal gericht is. Men heeft daar nu in Zagreb de laatste hand aan ge legd en het is al voldoen de, als men weet, dat deze documentaire getiteld is: De misdadige kardinaal.. En daarvoor moet men dan in Londen begrip zien te krijgen De grote filmster-zanger (en millionnair) Bing Crosby was met de Paasdagen in ons land. Hij wilde echt va- cantie hébben om te genieten van Schevenin- gen, Den Haag en de bloembollen. Wie er ook geen kamer meer kon krij gen in den Haag, Crosby wel. Een echt hotelbed, in Goede mop een afzonderlijke kamer, in een deftig hotel, het geen een man als Bing toekomt ook. Zegt U nou zelf, en dat zelfs in deze tijd van nivellering.. Hij wilde geen journalisten te woord staan en had een gloeiende hekel aan foto grafen, en alle andere denkbare vormen van pu bliciteit, waarmee hij toch al beel zijn leven te ma ken heeft. Bing Crosby wilde alleen maar vacan- tie. En had hij geen ge lijk? Schotland Deze week zijn de Schotten er weer eens. Wij hebben ze in lang niet ge had. Er werd ergens in Schotland, een man be graven. Onder de belang stellenden waren verschil lende bejaarden. Een grijsaard trok fcmoral de aandacht. Hij leunde moeizaam op zijn stok. En er werd aan hem gevraagd hoe oud hij wel was. „Ze ven en negentig", luidde het antwoord. Toen schud de de vrager het hoofd en zei nadenkend: „Eigenlijk niet de moeite, om nog terug te gaan met de trein"Die Schotten toch. Overigens beschouwden de Britten de ontvangst van maarschalk Tito als een goede mop. Het be zoek maakte een eigenaar dige indruk op het Lon- dense publiek. Niets had beter de aard van de dic tatuur bloot kunnen leg gen dan de uitgebreide veiligheidsmaatregelen, de gewapende wachtposten, en de politiemacht, die tegenover de menigte was ongesteld. Dergelijke din gen zijn de Britse menta liteit volslagen vreemd en de goedgehumeurde Lon- denaars namen ze als een groteske mop. „Dergelijke dingen moet je nou doen voor een dictator. Zoiets is nou gewoon in „onbe schaafde" landen. Oog om oog „De Verenigde Staten zijn bijna 100 maal zo groot als de Midden-Con- go. Er wonen ongeveer 160millioen half be- In Amerikaanse kranten en tijdschriften zien we dikwijls jonge meisjes af gebeeld, gekleed in lange broek. Dat is daarginds een heel normale dracht geworden, maar het is niet overal zo. In Engeland b.v. zeker niet. Daar werd zelfs een 13-jarig meisje. Eva Spiers uit Warrington, van school gestuurd omdat ze in lange broek ver scheen. „Onbetamelijk en onhygiënisch" vond het hoofd van de school. Eva's vader werd door Warring- tons rechter veroordeeld tot een geldboete, toen Eva niet meer op school verscheen. Het Hof van Beroep vernietigde echter dit vonnis, toen het hoor de, dat Eva om gezond heidsredenen er zo onbe tamelijk bij liep. En toen het Hof Eva in de ge wraakte kleding zag ,was het oordeel: „Abosluut niet onbetamelijk en geen aanleiding tot aanmerkin gen." Geheim onthuld Te Capri heeft een oude, aan het ziekbed gekluis terde zeeman, Vincenzo Ruggero, een geheim prijs gegeven, dat hij 60 jaren had weten te bewaren. In 1893 ontdekte hij op Capri een onbekende grot, met nog drie anderen. De ont dekkers waren zo onder de indruk van de schoon heid van deze grot, dat zij besloten hun vondst ge heim te houden. In de loop der jaren overleden Ruggero's vrienden en nu hij 83 jaar is, heeft hij zijn geheim geopenbaard. Rug gero is een inwoner van Capri, een der twee dor pen op het eiland. Het an dere dorp, Anacapri, is te recht trots op zijn „blau we grot", de grootste be zienswaardigheid van het eiland tot nu toe. Want Ruggero's grot, „De Rode" blijkt nu nóg mooier te zijn. Zij is over land be reikbaar; de bodem ligt drie meter boven water, terwijl de blauwe grot ge heel door de zee wordt bespoeld. Aan het plafond bevinden zich rood gekleurde ijskegels. In de schaafde mensen, onder bodem heeft men sporen wie Indianen en Siamese tweelingen. De regerings baantjes zijn in handen van een groepje vooraan staande republikeinen". Dit schreef „De Week van Frans Equatoriaal Afrika" gevonden van opgravin gen, waarschijnlijk vier eeuwen geleden door zee rovers ondernomen. Bin nenkort zal een diepgaand onderzoek in de grot wor den ingesteld. ECONOMISCHE POLITIERECHTER ALKMAAR De economische politierechter behandelde gisteren weer een aantal min of meer ernstige economische delicten. J. P. A. uit Andijk, die sinds 1946 een zaak in huishoudelijke artikelen drijft, was in 1947 ook met textiel begonnen. Voor het laatste had hij echter geen ver gunning, doch hij beweerde, dat hij alleen maar met textiel gevent had, en het niet in zijn winkel had verkocht. Daar het vestigings- 'besluit voor de textielhandel da teert uit 1949, werd hij op Juri dische grond vrijgesproken, hoe wel zijn handelwijze niet juist was. C. D. had tijdens de oorlog langzamerhand de leiding in de zaak, die oorspronkelijk van zijn vader was, overgenomen, en deze zuivelzaak later uitgebreid met kruidenierswaren. Ook verkocht hij wel eens banket voor een ken nis. Daar het hier een bedrijf be trof, dat al voor de oorlog bestond, en verd. te goeder trouw had ge handeld en de zaak had opge werkt, vorderde de politierechter een boete van twee maal f20. P. K. B. uit Warder, eierhande- laar van beroep, had een partij consumptie-eieren gestempeld en verkocht voor broedeieren. De •politierechter kon zich met deze handelwijze niet verenigen, en veroordeelde B. tot een boete van f50.of 15'dagen hechtenis. C. L. uit Lutjebroek had vroeger een depot van een chocolaterie, doch was na de dood van haar man, toen zij met negen kinderen ach terbleef, kruidenierswaren gaan verkopen. De politierechter hield rekening met de moeilijke om standigheden, en de uitspraak was f10.boete. E. S. uit Den Helder was door gegaan met het uitoefenen van het schoenreparatiebedrijf, hoe wel hij reeds veroordeeld was. Hoewel hij volhield, dat hij zelf geen reparaties had verricht, ge loofde de politierechter hem toch niet. f40.of 20 dagen. De caféhouder en slijter P. R. uit Castricum voerde op een merkwaardige manier reclame. Hij deed het voorkomen dat men een koopje kreeg, doch dat koop je kreeg men voor de normale prijs. Hoewel de politierechter dit een rare manier van reclame maken vond, was er niets straf baars te bewijzen, en werd R. vrijgesproken. Tenslotte waren de bollentelers P. W. L. uit Egrnond, en G. J. S. uit Limmen met de teeltopper vlakte buiten hun boekje gegaan. Zij kregen respectievelijk straf fen van f40.of 15 dagen, en f50.of 20 dagen. Tankvaart: Caltex The Hague 7 v. Sidon; Coryda 8 v. Purfleet; Erinna 8 te Singapore; Esso Rotterdam 7 te Antwerpen; Liseta 7 te Bangkok; Malvina 7 v. Singapore; Marisa 8 v. Djibouti; Scherpendrecht 7 v. Pto la Cruz; Sliedrecht 8 te Aden. Pasasgiersschepen: Bonaire 7 v. Barbados; Maas dam 7 te New York v. R'dam; Noordam 7 740 m. WtZ Lands End; Oranjestad 8 verw. t, Aruba; Oranjefontein «8 te Teneriffe; Rijndam 7 660 m. W. Lands End- Southampton; Veendam 7 930 m. OtN Kp. Race; Waterman 7 750 m. O. Kp. Race; Westerdam 7 320 m. ZZO Kp. Race; Willemstad 8 te Antwerpen; Columbus (weer- schip) 7 v. R'dam n. Atl. Oceaan; Willem Barendsz 7 440 m. NO St. Helena n. A'dam. Vrachtvaart: Aardijk 9 verw. t. New Orleans; Alblasserdijk 7 te Havanna; Al- chiba 8 verw. St. Vincent; Alcyone 8 te R'dam; Alhena 8 te Bahia; Alphard 7 v. Paranagua; Amor 7 v. Yerakini-Messina; Arnedijk 7 te Antwerpen; Averdijk 8 1600 verw. Hoek v. Holland. Bantam 9 0500 verw. Hoek v. Holland. Ceram 7 v. Genua. Delfland 7 v. Recife; Diemer- dijk 7 v. San Francisco; Drente 7 v. Djibouti. Ganymedes p. 8 Vlissingen. Hera 7 te A'dam. Indrapoera 7 340 m. O. Cey- lon-Aden. Hoogkerk 10 verw. Yokohama. Ittersum 7 v. Marseille. Japara KRL 8 verw. Galveston. Kota Agoeng 8 te Belawan; Kota Baroe 8 te Djeddah. Lekkerkerk 7 v. Caronte; Lop- persum 8 te Karavostassi. Maashaven 7 v. Freetown; Ma- riekerk 6 v. Zanzibar; Markelo 7 v. R'dam n. Lidkobing; Meliskerk 8 v. Suez; Merwede 7 v. La Pal- lice-Houston; Modjokerto p. 7 Sa- bang. Noordwijk 7 te Baltimore. Parkhaven 7 v. Bujjos Aires- Pto Alegre; Polydorus 7 v. Aden; Prins Maurits p. 8 Kp. Race. Rotti 8 te Colombo; Rijnland 7 v. St. Vincent-Montevideo. Samarinda 3 te Bombay; Slo- terdijk 6 v. Vera Cruz; Stad Dordrecht 7 v. Palermo; Stad Schiedam 8 verw. Middlesbro; Stad Vlaardingen 7 v. Narvik; Su matra 7 v. Belawan. Tamo p. 7 Ouessant; Tara p. 7 Ouessant; Tarakan 8 te Surabaja; Teiresias p. 7 Vlissingen n. Lon den; Tegelberg 7 te Kobe; Titus 7 v. Oran; Tjitjalengka 8 te Kaap stad.. Tomini verw. 9 v. Gothen burg n. R'dam; Tomori 7 te Southampton; Tosari 7 v. Djed dah; Trajanus 7 v. Paramaribo n. Trinidad; Trompenberg 7 te Galveston. Utrecht 7 te Khorramshar v. Basrah. Winterswijk 19 v. Kingston verw. te R'dam. Zaakgelastigde van India bij H. Stoel overleden BERN, 8 April (K.N.P.) Te Bern is overleden de zaakgelastig de van India bij de H. Stoel. Ne- dyan—Raghavan. NedyanRaghavan was eertijds eeh der naaste medewerkers van Mahatma Gandhi, de grote leider van India. Het Vaticaan heeft in een tele gram aan de Indiase .president Pandit Nehru ziin beklag met de dood van de diplomaat tot uiting gebracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5