Delfzijl: soda-industrie van 120 millioen gulden Optimistische Butler voor juichend Lagerhuis Onderwijs in de Senaa t Nog dit jaar begin van de aanleg Dagblad voor Allernaar en omgeving 104 millioen Schoolgeld KUBIEKE KILOMETERS ZOUT De grote kans voor snelle industrialisatie In Rampenfonds Ongeregeldheden in Perzië Engeland verlaagt belastingen Priiis en dochters weer thuis NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 12.07 per maand, 10.48 pet week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum 12.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52 tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 15 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 12754 's-GRAVENHAGE, 14 April In het Rampenfonds was tot vanavond 104 millioen gul den binnengekomen. Gister avond bedroeg de stand 103,9 millioen gulden. TEHERAN, 14 April Het rom melt opnieuw in Perzië. Vanmor gen hebben zich voor het gebouw van de Majlis en in de aangren- zende straten ongeregeldheden voorgedaan, waarbij vooral leden van de communistische Toedeh- partij betrokken waren. Militai ren chargeerden met gevelde ba jonet waardoor, naar de Toedeh meldt, drie doden vielen. Er zou den 20 gewonden zijn en 150 ar restanten. Er waren niet vol doende leden in de Majlis bijeen om te beraadslagen over Mossa- deq's heftig omstreden voorstel, de macht van de Sjah verder te beknotten. Twee familieleden van Koningin Soeraja van Perzië en twee officieren zijn in hechtenis genomen in verband met een op stand van de Bakhtiari-stam in Zuid-Perzië, vanwaar de Koning in geboortig is. Ook in Tebris zijn voor- en tegenstanders van de Sjah in gevecht geraakt. Het Na tionale Front houdt Donderdag een grote betoging vóór Mossa- deq. INTERPELLATIE OVER VIERING VAN 5 MEI Vandaag zal de Tweede Ka mer beslissen over een verzoek van de heer Gortzak (comm.), om de minister-president, de minister van Binnenlandse Zaken en zo nodig ook de minister van Sociale Zaken vragen te mogen stellen met betrekking tot de viering van 5 Mei als nationale bevrijdingsdag. Volgens de heer Gortzak mag de viering van deze dag geen „geforceerde viering van Koninginnedag" worden. Directeur benadeelde eigen firma De 55-jarige directeur H. W. K. uit Rotterdam, tegen wie een maand gevangenisstraf was ge- eist, is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 1000 subsidiair 1 maand hechtenis. Hij zou in 1947, toen hij bij 'n firma procuratiehouder was met de titel van directeur, duizend looplampen door dit bedrijf heb ben laten vervaardigen. De op brengst zou hij voor zichzelf hebben gebruikt. Markt- en vervoerverbod van varkens ingetrokken Met ingang van 14 April is het voor het Westelijk-centraal deel van ons land geldende markt en vervoerverbod van varkens ingetrokken. Het gunstige ver loop van de varkenspest, in ver band waarmee dit verbod was ingesteld, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening aanleiding gegeven, de bestaande beperkingen op te heffen. LONDEN, 14 April Voor een juichend Lagerhuis heeft de Britse Minister van Financiën, Richard Butler vandaag de meest optimistische begrotingsrede ge houden, die de Britten sedert ja ren te horen hebben gekregen. De minister verklaarde dat de Britse nationale economie zich zelf had opgewerkt van een han delsdeficit met de rest van de wereld van 398 millioen pond in 1951 tot een surplus van 291 mil lioen pond in 1952. optimistisch De goud en dollar-reserves van het sterling-gebied bedroegen einde Maart 774 millioen pond. een verbetering over de afgelopen 12 maanden van 167 millioen pond. Butler's politiek van in voerbeperking, renteverhoging en weeldebelasting heeft dus succes gehad. Hij schatte de regerings uitgaven voor 1953-'54 op 4.2 milliard pond sterling, 108 mil lioen pond meer dan in '52-'53. Hiervan zal 1.6 milliard bestemd zijn voor defensie, en 1.2 milliard voor sociale diensten. De regering zal 1 millioen ton Cubaanse suiker kopen, waardoor spoedig een einde zal komen aan de nog steeds voortdurende sui kerdistributie. De omzetbelasting op een grote reeks consumenten goederen vanaf lippenstiften en fietsen tot televisietoestellen, auto's en juwelen zal aanzienlijk worden verlaagd of geheel af geschaft zoals voor piano's. Voorts zal de weeldebelasting van 30 pet, die vorig jaar aan de industrie werd opgelegd, per 1 Jan. 1954 aflopen, terwijl de ta rieven voor de inkomstenbelas ting met zes pence per pound zullen worden verlaagd. De belastingverlagingen zullen de schatkist het komende jaar 169 millioen pond sterling kos ten. Er zullen slechts 1749 Britten zijn die geen reden tot juichen hebben. Het zijn de bewoners van de Scilly-eilanden in het Engelse Kanaal die totnogtoe bij de be lastingen waren vergeten en nog nooit inkomsten- en winstbelas ting hebben betaald. Dat is nu voorbij (Van onze parlementaire redactie) Het nieuwe team van het Mi nisterie van O.K., en W., mr. Cals en mej. dr. de Waal, is Dinsdag bij zijn eerste verschijnen in de Eerste Kamer hartelijk verwel komd. Mr. Cals werd geprezen als een deskundig, bezadigd be windsman en de benoeming van mej. de Waal bleek kennelijk bij de Kamer in goede aarde te zijn gevallen, al waren hier dan geen bloemen In het begrotingsdebat viel de nadruk op de positie van de le raren en de onderwijsvernieu wing. De heren van Velthoven (KVP), de Dreu (PvdA). Wende- laar (VVD) en Derksen (KVP) kwamen met kracht op voor een snelle oplossing van het salaris probleem. Er heerst bij de leraren grote ongerustheid over de wijze, waarop dit probleem in het Ge organiseerd Overleg wordt be handeld, zei de heer van Veltho ven en de heer de Dreu verklaar de dat er een felle uitbarsting dreigt als de leraren voor het einde van de lopende cursus nog niet weten waar zij aan toe zijn. De heer De Dreu wees er nog op dat de onvoldoende salarië ring van het onderwijzersperso neel tot gevolg heeft dat er te weinig leraren zijn en dus te veel kinderen in één klas Mot een gemiddelde van 34 leerlin gen per klas staat ons land zelfs achter bij Italië. IJsland en Bul garije en alleen Ierland. Spanje, Portugal en Joego-Slavië hebben meer dan een gemiddelde van 34. Is deze toestand nu onver mijdelijk? Neen. zei de heer Al- gra (A.R.). Aan de hand van cijfers van het C.B.S. toonde hij aan, dat voor het onderwijs in Nederland op het ogenblik minder wordt uitgegeven dan vóór de oorlog, ondanks de enorme groei. In 1938 werd 4,3 procent van het nationale inkomen voor onder wijs bestemd, in 1948 2.9 procent. Ook de bedragen, die per leer ling worden uitgegeven, zijn sinds de oorlog aanzienlijk ge daald. De oorzaak van deze „bespa ringen" zocht de heer Algra in de te geringe salarissen. Prof. Molenaar kwam op voor de belangen van de gepension- neerde hoogleraren. Het is een miskenning van het intellect, zo zei hij. wanneer hoogleraren, dw een maximumsalaris van 13.400 gulden kunnen bereiken, na hun zeventigste jaar met een pen sioen van 4800 gulden het maximum dat de overheid uit keert naar huis worden ge stuurd. Via de salariskwestie kwam het debat vanzelf op de noden van de middengroepen. Geef de kin deren van hen, die tot de mid dengroepen behoren, een kans om het intellect verder voort te dragen, werd de minister van verscheidene kanten gevraagd. (Zie vervolg pag. 5) Ze vechten nóg Op het bergachtige eiland Loebang. ten zuiden van Lu- zon (Philippiinen). bevinden zich nog steeds vijftien Japanse soldaten uit de twee de wereldoorlog. Op 4 Juli 1945 verklaarden Amerikaanse strijdkrachten het eiland voor gezuiverd van tegenstanders. Uit een over val op een Philippijnse land bouwer op Zaterdag j.l. blijkt echter, dat de vijftien fana tici zich nog op vrije voeten bevinden. STEEDS DUIDELIJKER zal het worden, dat de behandeling van het vraagstuk der huurver hoging en van de belastingver laging zo ingewikkeld dreigt te worden, dat men aanstonds door de bomen het bos niet meer kan zien Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat tengevolge van het lange uitstel der behandeling van opzichzelf afzonderlijke en zelf standige vraagstukken, zoals huurverhoging, belastingverla ging ter tegemoetkoming aan het bedrijfsleven. nieuwe regeling van school- en college-gelden, enz. enz., de verschillende zaken aardig (of eigenlijk: helemaal niet aardig) door elkaar beginnen te lopen En dit is het gevolg, van de wens, dat om verschillende rede nen en op verschillende manieren, compensatie gezocht wordt. Het heeft geen zin de diverse oorzaken, die tot dit complex ge leid hebben, nogmaals uitvoerig na te gaan. Maar wel is het nuttig, een en ander te vertellen over de gevol gen, welke aan de uitwerking van dit probleem o.a. vastzitten voor de regeling van de school- en col lege-gelden en de belastingfaciii- teiten voor schoolgaande en stu derende kinderen, en de finan ciële gelijkstelling. Op deze samenhang is al ge wezen. bij de behandeling van de begroting voor Onderwijs, in de Tweede- Kamer, enige maanden geleden en magister dr. Stokman wijdt aan deze zaak nu een breed voerige beschouwing in de pas- verschenen „Opmars", het doel matige propagandablad van de K.V.P., dat ook sinds enige maan den verrijkt is met geregelde bij dragen van prof. Romme. Op de eerste plaats wordt nu duidelijk stelling genomen inzake de afschaffing vain het school geld: pater Stokman betoogt, dat de K.V.P. deze afschaffing voor de lagere school, (gelijk in de regeringsnota wordt voorgesteld) op practische gronden wel kan aanvaarden. Het blijkt nu, dat de in „de" Nota (inzake huurverhoging, be lastingverlaging en compensaties) aangekondigde maatregelen be treffende het onderwijs, school geld, enz. samenvallen met een onderzoek, dat minister Cals laat instellen naar de vraag .hoe de deelneming aan het onderwijs kan worden bevorderd. In dit verband was minister Cals al eerder van mening, dat invoering van kosteloos onderwijs „noodzakelijk gepaard zou moeten gaan met verhoging van het sub sidie voor die soorten van onder wijs dat ook kosteloos is, maar niet volledig gelijk gesteld is" Pater Stokman is nu echter, en wij menen terecht, van mening, dat wat de minister inzake „ge lijkstelling wil laten gelden voor het geval schoolgeld wordt afge schaft, ook moet gelden bij ver laging daarvan. Hier openbaart zich feitelijk een nieuw aspect van het be faamde verlangen van de katho lieke partij, om te komen tot „verdere doorvoering van de financiële gelijkstelling". Wat zal er gebeuren met die scholen (voor voortgezet onder wijs in verschillende vormen, voor nijverheidsonderwijs, voor mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs) voor wie nog geen wettelijke gelijkstelling bestaat of alleen maar feitelijke gelijk stelling of helemaal geen gelijk stelling? Er zijn bijv. scholen, die hun schoolgelden mogen behouden, om hun tekorten te financiëren, maar hoe zal dat gaan, als ze. door de verlaging van andere scholen ge dwongen. hun schoolgeld moeten verlagen? En de niet-gesubsi- diëerde scholen zijn er nog slechter aan toe, in welk verband pater Stokman ook wijst op de seminaria der bisdommen en de gymnasia van religieuze orden en congregaties, waarvan de meeste in het geheel geen subsidie heb ben. Indien de schoolgelden t.z.t. in derdaad geheel zouden worden afgeschaft, ook voor Voorber. Hoger en Middelbaar Onderwijs, zou dit alleen aanvaard kunnen worden, wanneer tegelijkertijd ook de financiële verhouding tus sen het openbaar en' het bijzonder onderwijs betrokken wordt. In gelijke zin geldt dit voor een eventuele verlaging, van de col lege-gelden voor hoger onderwijs. .Pater Stokman noemt die „on aanvaardbaar zonder een gelijk tijdige herziening van de subsi diewet voor het Bijzonder Onder wijs van 3 Juni 1948". Men ziet wel, dat huurverho ging, belastingverlaging en com pensatie en wat er allemaal zo bijhoort, in de gegeven omstan digheden de neiging hebben, het gehele politieke beleid op de hel ling te brengen. Uit de beschou wing van pater Stokman blijkt intussen wel at de KVP waak zaam is om aloude rechten veilig te stellen! (Van onze redacteur) GRONINGEN Delfzijl krijgt de soda- industrie! Eindelijk is het scherm over alle geheimzinnigheden aangaande het soda-project opgegaan. Er zijn ons thans officiële mededelingen gedaan die een inzicht geven in de wijze waarop men zich deze industrie gedacht heeft. En de des kundigen schetsen ons enorme perspectie ven. Nog dit jaar zal begonnen ivorden met de uitvoering van het project. Nog dit jaar zal de eerste heipaal de grond ingaan. In Delfzijl wordt nog druk gewerkt aan de reservering van de ar on den en de her ziening van de uitbreidingsplannen, kort om aan de voorbereiding voor de ontvangst van Neerlands vijfde grote chemische in dustrie. De verwachting wordt uitgesproken dat de sodafabriek in het najaar van 1956 klaar zal zijn. Begin 1957 zal dan met de productie een aanvang gemaakt kunnen worden. Na een jaar „aanloop" tijd zal de sodafabriek begin 1958 op volle toeren draaien. Voor direct zullen 500 werkkrachten arbeid hebben. De aanloop-productie zal 450 ton soda per dag bedragen, doch op de duur zal deze productie opgevoerd kunnen worden tot 1100 ton per dag. Uiteraard is deze grote indus trie op zich zelf van bijzonder grote betekenis voor het Noor den. Maar van nog groter belang is de zuigkracht die een dergelijk chemisch bedrijf uitoefent op tal van andere industrieën. Deze soda-industrie is dan ook een uit nemende stimulans voor een snelle industrialisatie van de pro vincie Groningen. Het kan dan ook met recht een wonder ge noemd worden dat juist in deze provincie bij Winschoten een der gelijke massale hoeveelheid zout in de grond werd aangeboord. Immers om te beginnen bete kent de eigen sodaproductie al een deviezenbesparing van f 12 millioen gulden per jaar, want tot dusver moet alle soda geïmpor teerd worden, speciaal uit Frank rijk en uit België en Engeland. Maar daarnaast is de productie zo groot dat een belangrijke ex portmarkt opgebouwd kan wor den. Kosten van project. Wij vernamen dat de kosten van de bouw en inrichting van de fabriek tussen 60 en 70 millioen gulden zullen belopen. Daarenbo ven moet nog gerekend worden op nog eens 60 tot 70 millioen gulden voor die vele publieke werken die in verband met de fabriek en de mogelijkheden van nevenbedrijven, uitgevoerd zullen moeten worden, zoals een nieuwe weg ten BoerDelfzijl, de aanleg van een nieuw havencomplex, electrische centrale, aanleg van een dam door de bestaande haven voor een spoorwegverbinding van het fabrieksemplacement (spoor weg komt als ring om emplace ment heen) naar de spoorlijn GroningenDelfzijl, verlegging Eemskanaalmond, woningbouw, om enkele belangrijke werken te noemen. (Vervolg op pag. 3) Een overzicht van Nederlands derde haven, welke in drie ]aar een dusdanige uitbreiding ondergaat, dat het totale com plex tweemaal zo groot zal worden. Links boven de drie bunkers, die deel gaan uit maken van een uitgestrekt recreatie-oord. 13-JARIGE JONGEN GEARRESTEERD Omdat hij tinnen soldaatjes had BERLIJN, 14 April Een wanhopige moeder heeft heden aan de Westberlijnse politie me degedeeld, dat haar dertienjarige zoon gisteren aan de grens van de Russische sector door com munistische politie is gearresteerd omdat in zijn zakken tinnen sol daatjes werden aangetroffen. De politie had Harald en zijn twaalfjarig broertje Wolfgang on dervraagd en gefouilleerd op een station van de „Hochbahn" en toen in Haralds zakken tinnen soldaatjes werden gevonden, de jongen meegenomen. Wolfgang wist naar de nabije Britse sector te ontkomen en ver telde het voorval aan zijn moe der. Hij zei dat de politie op hem had geschoten toen hij wegliep. Immers het zout dat in Oost- Groningen onder de grond zit, is voldoende om de hele wereld een paar eeuwen lang van soda te voorzien. Wanneer men aan het rekenen gaat, dan zijn het dui zelingwekkende getallen. Immers een kubieke meter zout weegt twee ton. Een kubieke kilometer zout weegt derhalve 200 millioen ton. Bij een productie van 1000 ton per dag dus voldoende voor 6000 jaar. En er zijn ettelijke kubieke kilometers zout. En zo hebben proefboringen door de Nederlandse Aardolie- Maatschappij, nu ruim een jaar geleden gedaan, in opdracht van de Koninklijke Zoutindustrie te Hengelo, een geweldige ommekeer teweeg gebracht voor Delfzijl op de allereerste plaats, verder toch ook voor geheel Groningen en zeker voor Nederland. Motorpech in Nice Gisteravond even na negen uur is Prins Bernhard met de prin sessen Beatrix en Irene met een door hemzelf bestuurde Dakota uit Venetië teruggekeerd. De thuisreis was in Nice onderbro ken i.v.m. het slechte weer. De Prins maakte van het gedwongen oponthoud gebruik om de lunch te gebruiken met zijn tante, de Prinses de Kotzebue die in het nabijgelegen Cap d'Ail woont. Enige minuten nadat hij van Nice was vertrokken, keerde, de Prins er echter weer terug, óm dat een van de motoren van de DC 3 niet goed werkte. Het euvel was spoedig verhol pen en om 15.00 uur werd de vlucht voortgezet. Natuurlijk stond tijdens het verblijf in Venetië van Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene een gondelvaart op het programma. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1