Koiiinginnedagvieriiig wordt een succes Leer Land AGENDA De muziekfles Zangklasseii Jolian Kuiper Verkiezings prognose Th. Kraakman Zn Voor 40 jaar Binnengekomen giften Markt en Beurs kregt Pagina 2 WOENSDAG 15 APRIL 1953 ALKMAAR. De verkiezings strijd kan beginnen; de candi- datenlijsten zijn ingeleverd; zeven in getal, met in totaal 91 candi dates voor 27 plaatsen. Zeven partijen zullen de strijd om de zetels voeren: de KVP, de PvdA, de Prot. Chr., de VVD en de CPN alle vijf partijen, die reeds in de Raad vertegenwoor digd zijn en tenslotte twee nieu we partijen, de herboren VDB en Algemeen Belang. De profetie van het Vrije Volk ten spijt, komt de KNP in Alkmaar niet met een lijst uit; wij kunnen ons daar slechts over verheugen, vooral nu onze protestants-christelijke broe ders ons zijn voorgegaan in een demonstratie van politieke een heid. In het niet-confessionele kamp, waar men ons zo graag schotjes zetterij verwijt, zien wij een ver deeldheid over maar liefst vijf verschillende politieke groepe ringen, die elkaar de raadszetels zullen betwisten. Reeds eerder gaven wii. aan de hand van de cijfers der Twee de Kamerverkiezingen in 1952 'n prognose voor de komende ge meenteraadsverkiezingen; wij be cijferden toen, dat aangeno men, dat eenzelfde aantal par tijen dezelfde aantallen stemmen zou behalen als in '52 de KVP 9. de PvdA 10, de VVD 3, de CPN 2 en de AR, CHU en KNP elk 1 zetel zouden behalen. De omstandigheden liggen nu echter anders; eerstens doet de KNP ditmaal niet mee en voorts zijn er twee andere lijsten bij gekomen. Wij hopen van harte, dat de aanhangers van de KNP, wier critiek meer geldt de landspoli- tiek dan de gemeentepolitiek der KVP, bij de gemeenteraadsver kiezing hun stem aan de KVP- lijst zullen geven. Men schijnt in deze kringen lang en tot het laatst nog te heb ben overwogen met een lijst uit te komen, doch tenslotte besloot men dit niet te doen, vermoede lijk in het besef, dat men daar mee slechts de PvdA in de kaart zou spelen. Nu is- er nog 'n kans, dat de KVP, die vorig jaar bij de Twee de Kamerverkiezing in Alkmaar 861 stemmen minder behaalde dan de PvdA, weer als de groot ste partij ter stede uit de bus zal komen. De aanhangers van Wei ter, die in '52 hier 757 stemmen behaalden, kunnen daaraan me dewerken. Bedenkt men daarbij, dat de Prot.-Chr. partijen, die met één lijst uitkomen, daardoor een grote kans hebben op drie zetels, dan mogen de confessione le partijen de gemeenteraadsver kiezing met een gerust hart tege moet zien. En hoe staat het ter linkerzij de? De CPN, die ditmaal de heer Toren-Vlied als candidaat mist, zal een zware dobber hebben, om haar twee zetels te behouden; het kon wel eens gebeuren, dat de PvdA uit het communistische kamp wat stemmen zal winnen. Maar van de andere kant zullen de twee nieuwe groeperingen ze ker een behoorlijk aantal stem men aan de PvdA ontfutselen. De heer Eriks, die deze periode uit de PvdA trad en de geeste lijke vader werd van de herboren Vrijzinnig Democratische Bond, wil een poging doen een raads- zetel te veroveren. Wij voorspel len hem geen succes; het zal met een paar honderd stemmen wel ophouden; stemmen, die hem niet aan een zetel kunnen helpen, doch die de PvdA er wellicht één zullen onthouden, vooral als op het tweede plan nog de oud- SDAP-wethouder Tye Bonsema met een lijst opdoemt. Ook deze voorspellen wij geen raadszetel; ook hij zal een paar honderd stemmen verwerven, met hetzelf de resultaat: geen zetel voor Al gemeen Belang en één zetel min der voor de PvdA. Maar niet alleen de PvdA, óók de VVD, die in 1949 maar amper een 3de zetel haalde, zal concur rentie ondervinden, zowel van de VDB-lijst als van Algemeen Be lang. Het staat daarom te bezien, of de VVD haar 3 en de PvdA haar 9 zetels zal behouden. Mochten zij er wél in slagen, dan rijst de vraag, welke partijen zullen de twee nieuwe zetels (de raad komt van 25 op 27) in de wacht sle pen. Het ligt voor de hand, dat de Prot-.Christelijke groep er één van zal krijgen. Laten wij hopen, dat het katholieke kiezers corps zo'n grote discipline en zo'n grote eensgezindheid aan de dag zal leggen, dat die tweede zetel aan de KVP toevalt. Er is alles aan gelegen, dat de KVP, zoals in 1949, weer de grootste partij zal zijn; ook voor de komende gemeenteraadsperio de staan er grote belangen op het spel, belangen, die het best be hartigd kunnen worden door een zo groot mogelijke KVP-fractie. Over de candidaatstelling is het een en ander te doen geweest; die periode is nu afgesloten. La ten wij er niet meer over nakaar ten, tenzij straks misschien eens op een afdelingsver^adering. Maar laat ons nu als één man werken aan een zo mooi mogelijk resultaat op 27 Mei. Aan tie jongens en meisjes van tie St. Domiiiicus- parocliie ALKMAAR Wegens een foutieve opgave in ..Sursum Cor- da" delen wij nog eens uitdruk kelijk mede, dat de ontwikke lingsavonden in hotel Victory deze week gehouden worden, zo als in het programma staat ver meld, dus: A.s. Donderdag om 8 u. alleen voor de meisjes en a.s. Vrijdag om 8 uur alleen voor de jongens van 17—25 jaar. De heer G. van Hesteren zal spreken over het onderwerp: „Als Man en Vrouw schiep Hij hen". Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Catharina M., d.v. N. G. Beentjes en C. C .Esman; Ina, d.v. P. Bras en J. Doorn; Elisabeth, d.v. E. Hesselink en E. M. Reijnen. Gehuwd: Jan C. van Ingen en Johanna B. G. Polak Overleden: Anthomus Buter, 73 jaar, wed yan V. M. Godijn. Eervolle vermelding wedstrijdploeg Rode Kruiscorps ALKMAAR Zaterdag j.l. heeft een wedstrijdploeg van het Rode Kruiscorps alhier een bij zonder succes geboekt. In 'n wedstrijd welke door de afdeling Leiden van het Ned, Rode Kruis was georganiseerd, heft de wedstrijdploeg van Alk maar een bijzonder figuur gesla gen. Van de 17 herenploagen, die aan deze wedstrijd deelnamen, waaronder die van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, wist onze Alkmaarse ploeg als eerste uit de bus te komen en daardoor voor 2 jaar beslag te leggen op de mooie wisselbe.ker, beschik baar gesteld door de afdeling Leiden. Dit succes is een pracht cadeau voor de commandant van het Rode Kruiscorps dr. J. Degenaar, die .deze week zijn 10-jarig jubi leum vierde, en tevens een graad van bekwaamheid voor het corps hier te Alkmaar. Voor de commandant van de wedstrijdploeg, de heer Zwak- man, was het ook een feestdag. Niet aLleen had zijn ploeg de eerste prijs behaald, ook de heer Zwakman behaalde een 2e prijs als commandant van deze ploeg. De heren die deze zware taak hebben gehad, zijn de heren C Zwakman, H. Kruidenberg, C Kruijsen, A. J. v. d. Schilden en C, Roos. Wij wensen deze medewerkers van harte geluk en voor de toe komst veel succes. WOENSDAG 15 APRIL Bioscopen: HARMONIE: Avontuur (18) REX: Sterren stralen overal (a.l.) CINEMA AMKK1CAIN: De go din der jungle (14) VICTORIA: Het wonder van Fatima (a.l.) Voorstellingen 8 uur. Apotheken; Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. Bioscopen: GULDEN VLIES, 8 uur: Friese Vereniging „Selskip Friso". AULA R.K. LYCEUM: Ouder avond Katholieke Jeugdbe weging. WAPEN v. HEEMSKERK: 2.30 4.30 uur: Receptie „Salo" K.A.J.-HUIS: Jan Ivangh over bloemen en planten. DONDERDAG 16 APRIL BIOSCOPEN: (8 uur); zie Woensdag. Behalve Cinema Americain waar hedenavond draait: „De verboden Chris tus". APOTHEKEN: Zie boven. GULDEN VLIES: 8 uur: Het Vrije Toneel „Engelen zon der vleugels". WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Soiree Dansschool Arendsen. AULA GYMNASIUM: Ouder avond Verkenners Lauren- tiusgroep. Donderdag: Hoog water: 9.35 uur en 21.45 u.: Laag water: 3.40 u. en 15.55 u. ALKMAAR. Voor de komen de Koninginnedag heeft het Oranje-comité wederom een zeer attractief en afwisselend pro gramma samengesteld, dat Ko ninginnedag 1953 ongetwijfeld zal doen slagen. Uit het programma, met de ver koop waarvan Zaterdag 18 April a.s. begonnen zal worden, ont lenen wij o.a. het volgende: De dag zal, evenals andere ja ren, ingeluid worden door klok kenspel en carillon bespeling. De kinderen brengen hun aubade voor het stadhuis, waaraan een tractatie is verbonden. De Pad- vindersband zal het koper in Alk- maars straten laten schetteren en er zijn natuurlijk schoolwedstrij- den op het Sportpark, 's Middags zal er i.p.v. de traditonele wan- del-puzzletocht een geccstumeer- de kinderoptooht door de stad trekken en daarna zullen 22 brandweercorpsen uit de omge ving een grootse spuitdemonstra- tie geven op de Eilandswal. Des avonds maken de diverse muziek corpsen muzikale rondgangen door de stad en een prachtig Ve- netiaans vuurwerk zal de dag be sluiten. Vanzelfsprekend is dit nog lang niet alles, het program ma bevat nog veel meer punten. Op 4 Mei, de herdenkingsdag, zal er een krans worden gelegd Onverbeterlijk ALKMAAR Wegens oplich ting stond A. V. terecht tiidens de strafzitting yan de Meervou dige* Kamer te Alkmaar. Zijn zaak was 23 December van het vorig iaar reeds voorgewees), doch aangehouden omdat men rapport over hem uitgebracht wilde hebben. Volgens dat rapport was ver dachte een labiele psychopaat, en verminderd toerekeningsvatbaat. Daar deze man niet voor de eer ste maal terecht stond, doen reeds vroeger veroordeeld was tot aanzienlijke vrijheidsstraffen, was de officier van mening, dat onvoorwaardelijke ter beschik king stelling aan de regering de enigste remedie was. die van deze man nog een fatsoenlij mens kon maken. De raadsman. die verdachte nog eenmaal een kans wilde ge ven. mede in verband met het feit. dat één van ziin vroegere werkgevers bereid zou ziin het nog eens met hem te proberen, bepleitte voorwaardelijke ter be schikking stelling. Dit ook met het oog op het gezin van verd. De officier was echter van me ning dat het tegenóver de maat schappij zowel als tegenover verd. zelf niet verantwoord was. hem nogmaals een kans te ge ven. daar verd. dan toch weer tot ziin oude fouten zou terug vallen. Hij handhaafde derhalve zijn eis. De president. Mr J. Krabbe, bepaalde de uitspraak op 28 April. bij het monument in de Harddra verslaan en op de Algemene Be graafplaats. 's Avonds is er een herdenkingsdienst in de Grote Kerk, waarna een Stille Tocht door de stad zal worden gemaakt en waarbij men hoopt op een grote deelname. De Bevrijdingsdag brengt ook allerlei festiviteiten, zowel in de binnenstad als in de buitenwij ken. In alle vroegte is er een jeugdappèl op de Steenen Brug en de Padvinders blazen de fan fare vanaf de Waagtoren. Er zijn wandeltochten voor de jeugd, en poppenkast-voorstellingen. In de buitenwijken worden 's middags volksdansen uitgevoerd en de Wagenspelers vertonen korte lekenspelen, 's Avonds is er een groot dansfeest op de Paarden markt en trekt er een lampion optocht door de straten. Na een optocht van alle jeugdorganisa ties zal de dag op het Waagplein besloten worden. (Advertentie) is leverbaar! Een fles, die bij 't uitschenken een vrolijk wijsje laat horen en gevuld is met likeur van Bols. is ver- krijgbaar ad f 19.95 bij de Fa. PLATTE STEENENBRUG 114 (Verdronltenoord) Telef. 2604 U kunt de fles daar zien en horen! In ons blad van 15 April 1913 lazen wij: Van een koeboer die leuk wou zijn Het komt meermalen voor, nietwaar ,dat kleine kinderen, die met hun moeder aan het wandelen zijn, in de Lange- straat de lange „stoepenrij", nu op, dan neer, aftrippelen, terwijl „moeder" ze daarin bijstaat. Maar dat een boer een koe over alle stoepen leidt, is zeker wel een unicum in de Langêstraat, en toch gebeurde het gisteren. Het arme beest moest stoep op stoep af, waar een hek stond werd het even over de „kleine steentjes" ge leid; de. étalage van den heer Endel moest er bijna aan ge loven. En toen een agent van politie den boer voorbijfietste, en hem niet in de gaten kreeg, riep hij triomfantelijk uit: „Zie je wel, ik mag toch!" Dames Terriërs Eeehtrop IV 31 ALKMAAR. Zondag j.l. ont vingen de dames het elftal van Eeehtrop uit Beverwijk. De wed strijd leek op een demonstratie van voorjaarsmoeheid! De indruk van de supporters kan niet an ders dan saai geweest zijn. Nadat enkele mooie kansen on benut bleven, wist de rechtsbin nen in samenspel met de rechts buiten de Terriërs een 10 voor sprong te verschaffen. De. dames uit Beverwijk stel den zioh beter op dan de Ter riërs; na een half uur spelen maakte de midvocr de stand ge lijk. Na de rust werd de strijd in hetzelfde matige tempo voort gezet. Gelukkig benutte de mid- voor een voorzet uit een vrije slag en schoot de bal hard in de rechterhoek van het vijandelijke doel. Vijf minuten voor het eind signaal werd de Beverwijker ach terhoede nogmaals gepasseerd, zo dat de Terriërs door een 31 overwinning de 2e plaats in. de 4e klasse wisten te handhaven. Hopelijk wordt in de laatste competitiewedstrijd in Hoorn met meer vuur voor de overwinning gevochten. Laat de kans op pro motie niet ontglippen! Gymnastiekwedstrijdeii BERGEN. Zondag a.s. zul len in het gemeentelijk Gym- i nastieklokaal aan de Beemsteriaan de selectiewedstrijden voor heren plaats vinden. De vijf turners, die het hoogst aantal punten beha len, zullen de kring-keurploeg vormen, waaraan nog 2 reserves worden toegevoegd. Deze ploeg wordt dan tevens in de gelegen heid gesteld deel te nemen aan de bondsselectiewedstrijden, die op 17 Mei in Alkmaar gehouden worden. De westrijd in Bergen vangt aan om 1 uur. De lijnbus die dicht bij de gymnastiekzaal stopt, vertrekt uit Alkmaar om 12.20 en 12.45 uur. Belangstellenden heb- I ben vrije toegang. ALKMAAR. In het Gulden Vlies werd gisteren een zang avond gegeven door de leerlin gen van Johan Kuiper. Medewerking werd verleend door mevr. J. Triest-Boots, so praan en mej. B. M. Kuiper, piano, terwijl ook een van de leerlingen, de 12-jarige Rinus Groot, enkele pianostukjes ten gehore bracht. Begonnen werd met twee Franse liederen, waarvan de tekst het een en ander moest ver dragen, doch waarvan de muziek, en daar ging het tenslotte om, sprankelend werd voorgedragen. .Het nroeramma vermeMde ver volgens twee oud-Nederlandse liederen, die door hun begriine- lijke pn zeer tot de kinderliike verbeeld'og snrekende tekst, wat betreft de uitvoering meer muzi kale moeeliikheden boden. Was d° bewerking van deze liederen al ie goede banden ge feest bii Albert de Klerk en Herman Strategier, door Joh. Kuiner werd er een ongemeen mezikale uitvoering van gegeven. Het geheel was riik aan nuan ceringen en werd zeer markant en fris gezouten. Na twep alleraardigste liederen resp. van Kor Kuiler en Ph. Loots werd de mannelüke eer op kra nige wiize verdedigd door de 12- iarige nianist Rinus Groot, die temidden van e»n schare jonge dochters hliik gaf van grote aan leg in Schubert's Impromptu in As en pen, door hem uit 't hoofd apsneelde. Ecossaise van L. van Beethoven. In de Bloemen-cantate van G. v. Vladeracken zorgde mevr. J. Triest-Boots voor een zuivere, krachtige zon. H°t na de oauze ongevoerde kinderzar gsn°l „Goudmuiltie" van M. A. Brands-Ruijs Jr met de koddige dwergjes, liefliike feeën en boosaardige heksen, be leefde een v'otte opvoering. Hm- heksenwerk om een zo woelige menigte zonder onge lukken en to"h snontaan te laten zingen en ")el»n, is door 't nrima werk van de heren J. Kuiper en pnoP.AC anit» a. avond A.N.W.B. EGMOND AAN DEN HOEF Een goede gedachte van de A.N.W.B. om in het centrum van de Egmonden, een. opkomende tperistenstreek, een propaganda- avond te beleggen. Burgemeester M. Niele sprak het openings woord en verheugde ziöh er over veel jeugd in de zaal aanwezig te zien. De spreker van de avond, de heer Walstra, dankte de burge meester voor zijn. aanwezigheid en voor zijn inleidend woord, a-ls consul van de A.N.W.B. Dat vele burgemeesters deze taak op zich willen nemen, bewijst de grote belangstelling die er bij de ge meentebesturen bestaat ten aan zien van het zeer belangrijke werk van de A.N.W.B. Dit be staat niet alleen in het plaatsen van borden. Ook is het onjuist te denken dat de bond er alleen maar is voor de auto- en mo'fof- bezittërs. Integendeel, de bond wil niet anders zijn dan een „al gemene verkeersbond voor alle weggebruikers". Ook de wande laar profiteert op zijn tochten van de paddestoeltjes en de bor den. Wanneer wij weten, dat het verkeer sinds 1938 is verdubbeld, en dat bij eenzelfde voortgang als tot dusver in 1960 wederom een verkeersverdubbeiing geteld zal kunnen worden, dan vait het te begrijpen dat de taak van de A.NW.B. niet moet worden onderschat. Dat de verkeersvei ligheid in Nederland zo bijzonder goed verzorgd is, is voor een zeer groot deel te danken aan het werk van de A.N.W.B. Een nieuw initiatief van de bond zai zijn de plaatsing van rivieren borden bij belangrijke rivieren, kanalen en wateren. Dat aan 160.000 personen in het afgelo pen jaar reisadviezen werden verstrekt, zowel voor binnen- als buitenland, bewijst overdui delijk het grote nut van de toe ristische dienst. Een uitvoerige bescmouwing werd gewijd aan de wegenwacht. In 1952 b.v. werden 100.836 gevallen hulp verleend, waarvan in 17.160 E.H.B.O.-bij- stand werd verleend. Op grond van dit laatste heeft het Rode Kruis de Wegenwacht als mooile organisatie in haar taak inge schakeld. Hoewel reeds 107 we genwachters langs de verkeers wegen rijden, is dit getal nog onvoldoende. Doch wanneer men bedenkt, dat 1 wegenwachter on geveer 1000 nieuwe w.w.-leden vergt, vait de moeilijkheid der uitbreiding te begrijpen. Aan het slot van de avond werden twee goede films vertoond, n.l. „Rid ders van de weg" en „De hori zon wijkt", die- duidelijk het vele goede werk van de A.N.W.B. on derstreepten. De Egmonders, bewoners van een opkomend toeristenoord, zul len ongetwijfeld de belangrijke taak van de A.N.W.B. helpen dragen. TONEELUITVOERING ST. ARDALIO EGMOND 'AAN ZEE Voor 'n uitverkochte zaal van het Paro chiehuis „Montfort" gaf St Ar- dalio een zeer geslaagde opvoe ring van het blijspel „De nieu we veearts". De regie van de heer F. Snoeks heeft wederom uitstekende resultaten opgeleverd Zowel de dames als de heren wisten van de hun toebedeelde rol een uitstekende vertolking te geven. Talrijke paters - o.a. de pastoor - en ook burgemeester Niele woonden de uitvoering bij en toonden zich zéér voldaan, hetgeen o.a. bleek uit de toe spraak van de burgemeester aan het einde van het spel. Een ge zellig bal volgde na afloop, waar aan uiteraard door velen werd deelgenomen. Een bijzonder woord van waardering is nu wel eens op ziin plaats voor de heer Adr. de Boer'voor wie nooit iets te veel is voor St Ardalio en die ook nu weer bergen werk heeft verzet om de uitvoering moge- liik te maken. A.s. Zaterdagavond 8 u. wordt een reprise gegeven Wie naar Sr Ardaliogaat is verzekerd van een genotvolle avond! Georg Stockman (regie) met suc ces bekroond. Ook hierbij zorgde mej. B. M. Kuiper voor een voor treffelijke pianobegeleiding. Het talrijke publiek heeft een koste lijke avond gehad. G.v.d.I. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Alida Maria, dv Joh. Schouten en C. M. Sander; Albertine, dv J. Roos en A. Brinkman; Hendricus Nicolaas, zv N. W. Ursem en A. C. Eek- hardt; Jan, zv N. Mooij en G. Zwaan; Jan Jacobus, zv G. J. Oostendorp en W. Geyteman. Ondertrouwd: A. H. Godijn en H. M. Blankendaal; N. Wols en M. M. Denneman; P. C. Ulder en E. W. Brinkmeijer; W. E. Borje- son en J. Nijenhuis. Getrouwd: W. Bruijn en G. G. Wassenaar. Overleden: M. Stiegler, 52 jaar, geh. met L. Bos. Burgerlijke stand BERGEN Geboren: Gerar- dus M. zv W. A. van den Bosch en A. Admiraal. Janna G. dv J. B. Verink en W. J. Meilink. Hugo J. zv L. Postma en U. D. Sinz- heimer. Cornells Johannes zv B. Hof en M. M. T. Pepping. Ondertrouwd: Klaas Boot +e Amersfoort en Hendrikie J. Bruin. Gehuwd: Berend Boersma en Wilhelmina C. Liesemeiier. Overleden Willem Klaassen. 75 iaar. Klaasie Blom, 78 jaar, we duwe van Henri Mulder. KORT NIEUWS UIT HEILOO De muzieknis zal binnenkort geheel gereed zijn, de werkzaam heden hebben reeds een aanvang genomen. Enige verbetering in het meu bilair van de wachtkamer bij da begraafplaats zal aangebracht worden. Enige stoelen zullen aangeschaft worden, alsmede een tafel. Het meubilair mag. gezien de geringe ruimte, niet te uitge breid ziin en dit is ook niet no dig. daar volgens de doodgraver het publiek nimmer langer dan een minuut of tien van de wacht kamer gebruik maakt. Ten aanzien van het brand gevaar in de gemeentegebouwen stellen B. en W. zich voor oer school een snelbrandblusapparaat te plaatsen. Meerdere beveiliging is. gezien het geheel of bii kans geheel ontbreken van vuur in die gebouwen, bepaald overbodig. Hetzelfde geldt voor het Wiik- gebouw. Ook in het Raadhuis willen zij één of twee handblus- apparaten plaatsen, daarbij voor al aandacht schenkende aan het kantoor van de gemeente-ontvan ger. De speelplaats om de Nicolaas Beetsschool zal binnenkort in orde gemaakt worden; tevens zal een hek tussen speelplaats en plantsoen en tussen plantsoen en Holleweg alsmede een hek tus - sen speelplaats en tuin van het Dorpshuis gemaakt worden. Verbetering van de straatver lichting op donkere plaatsen od de Holleweg en de Herenweg is in voorbereiding. Na de verkiezingen zal met de "voorbereiding op het doorlichten van de bevolking een aanvang kunnen worden gemaakt en zul len commissies gevormd moeten worden welke de bevolking door huisbezoek zullen moeten be werken. De doorlichting van het on derwijzend personeel zal zo spoe dig mogelijk plaats vinden. In de toekomst vindt dit 2 jaarlijks plaats. Overwogen wordt de gemeente Heiloo te doen aansluiten bii de schooltandverzorgingsdienst Ber gen. Door deze aansluiting zou reeds in September aanstaande met het werk begonnen kunnen worden en zouden bovendien de kosten per leerling dalen van pl.m. 3,tot ongeveer 80 ct. De toren van de Witte Kerk wordt onmiddellijk na Pasen in orde gemaakt. Men is nu doende het nieuwe hek om de spits te maken; dit zal binnen veertien dagen geplaatst ziin. waarna de leidekker terstond ziin werk zal aanvangen, zodat het geheel zeer spoedig gereed zal zijn. Zelf gestrikt EGMOND AAN ZEE In September van het vorige jaar was T. Z. uit Egmond aan Zee on heterdaad betrapt bii het zet ten van strikken in de duinen bij Castricum. De zak met strikken was als bewijsmateriaal ter zit ting aanwezig. Verd. bekende trouwens ruiterlijk. Daar hii tij dens het misdrijf in een voor waardelijke straf liep. had de ambtenaar van het O.M. geen gevangenisstraf gevorderd. Da officier eiste een gevangenisstraf van 8 dagen. Uitspraak over veertien dagen. De officiële candidatenlijsten SCHOORL De candidaten- lijsten voor de gemeenteraads verkiezingen zien er als volgt uit: K.V.P.: N. Kaag; C. Kaan dorp. J. C. Schotvanger, P. J. Bijl. Az. G. Louter. Mei. M. M. Dapper, P. A. Ruis. J. W. Vroom, B v.d. Ploeg. P.v.d.A.: W. H. P. Pastoor. H. J. Meedendorp. H. Mulder, W. Sevenhuijsen, K. Hulshoff. K. L. Otsen, H. Bredewout. R. P. Goettsch. J. J. Korver. J. I. Gott- mer. Schoorls Belang: D. Duin. Jn. v.d. Oord, W. Jansen-Breevaart, P. van Lienen, P. Blankenstijn. F. C. Bik. Az. C. Hoogvorst, S. Gutker, H. Stenneberg. M. W v. d. Garde. K. P. Zuurbier. J. de Leeuw, C. de Graaf. Communisten: D. Keijzer-Jon- ker. W. Aartsen. Groslijststenmiing K.V.P. AKERSLOOT. Zondag j.l. is de groslijststemming gehouden voor de gemeenteraad van Aker sloot door de K.V.P. De uitslag luidt als volgt: Totaal uitgebrachte stemmen: 316; ongeldig 8. 1. J. H. Swart 270 st.; 2. M. J. Groot 210 st.; A. Leijen 166 st.; 4. C. J. Schut 160 st.; 5. Jac. Baltus 153 st.; 6. Jn. Broersen 152 st.; 7. P. Putter 147 st.; 8. P. Veldt lllst.; 9. G. Leijen 97 st.; 10. Jb. Groot Lzn. 74 st. WITTE KRUIS ZIJPE-CALLANTSOOG HAD EEN DRUKJAAR ZIJPE Aan het jaarverslag over 1952 van de afd. „Zijpe- Callantsoog" van het Witte Kruis ontlenen wii het volgende: Het ledenaantal bedroeg op 1 Januari 1952 1579 en vermeer derde in de loop van het iaar tot 1636. In de school te Schagerbrug werd een moedercursus gegeven, welke door 35 dames werd be zocht. De cursus werd gegeven door Zr Van der Vuurst te Alk- maar. De wijkverpleging geschiedde door de wijkverpleegster der vereniging Zr Boendermaker (Callantsoog) en de beide wijk verpleegsters der gemeente Ziine. Zr Houter en Zr Bakhuiis. Voor zover het de wijkverpleegsters mogeliik was, bezochten zij de te Den Helder gegeven cursussen rheumatiekbestriiding en gebrek- kigenzorg. Genoemde verpleegsters waren tevens als huisbezoekster voor de tuberculosebestrijding werkzaam. Van de 12« ligtenter. der vereni ging zijn slechts 3 in gebruik ge weest. De ten behoeve der t.b.c. gehouden collecte bracht f 691,27 op. Het aantal nieuwe opnamen van patiënten in een sanatorium, via de vereniging, bedroeg 3. In totaal werden door tussenkomst der vereniging 14 patiënten, ge durende kortere of langere tiid. verpleegd. In 4 gevallen werden versterkende middelen verstrekt, terwijl in één geval vergoeding voor hulp in de huishouding werd toegekend. Met ingapg van 1 Juli werd de vereniging „Gezinsverzorging Zijpe". welke in 1941 in samen werking met de witte kruis af deling werd opgericht, omgezet in een onderafdeling „Gezinsver zorging" van de witte kruisafde- ling. Aan 71 gezinnen werd in 1952 hulp in het gezin verleend gedurende 1155 dagen. Dit is iets meer dan in 1951. Het ledental liep terug van 519 tot 495. De gezinsverzorging in Callantsoog geschiedde door een gezinsver zorgster, aangesteld door de ker- keraad aldaar, in overleg met een adviescommissie, waarin ver tegenwoordigers van verschillen de medewerkende organisaties zitting hebben. De witte kruis afdeling trad in 1952 toe tot de in de loop van het verslagjaar tot stand geko men stichting Kraamcentrum in Den Helder e.o. In de gemeenten Zijpe en Callantsoog werden res pectievelijk 24 en 6 kraamvrou wen geholpen met respectievelijk 286 en 68 verzorgingsdagen. Zowel het magazlin als het verplegingsmateriaa! voor zie kenverpleging werd naar beho ren aangevuld. Niet minder dan 655 stuks verplegingsartikelen werden uitgeleend aan 380 leden. Het aantal consultatiebureaux voor zuigelingen bedroeg 7. Ze stonden onder leiding van mevr. Van Slooten en de heer Verheul. De heer Van der Werf her dacht op 12 November 1952 de dag. waarop hij 40 iaar geleden als bode-magaziinhouder in dienst trad. bii welke gelegen heid hem de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd uitgereikt. Gymnastiek-revue WARMENHUIZEN Het af gelopen week-end werd twee maal een gymnastiek-revue ge houden in het Patronaatsgebouw alhier waaraan werd deelgeno men door dames en heren van de Warmenhuizense R.K. Gym nastiekvereniging D.W.V. en de jeugdafdeling. Medewerking ver leenden de heer P. Pronk, con ferencier de Hally-Sisters (dames Tesselaar Jds) die een serie lied jes op keurige wiize zongen, en zichzelf op de guitaar begeleid den. de heren R. Molenaar en Th. de Ruiter die aardige schets jes voordroegen, de heer K. Quant, accordeonist, met W. Mekker als pianist. De heer 'F. Beemsterboer, voorzitter van da vereniging opende de avond met een kort woord. De zaal die twee avonden volop bezet was heeft kunnen genieten van gymnastiek, ballet, enz. De belangstellenden waaronder vele ouders hebben de prestaties van hun kinderen kunnen bewonderen. Anderen werden er door overgehaald zich ais lid van D.W.V. op te geven. Tudens de verloting werd een groot aantal prijzen aan de ge lukkige winnaars uitgereikt. Aan het slot van de avond sprak de geestelijk adviseur kap. v. Veen. Hii dankte medewerkers en be langstellenden en sprak de hooo uit. dat ook in de toekomst DWV zal blijven bloeien. Hierna sprak de heer J. de Bruin uit Alkmaar die bij deze gelegenheid was overgekomen als voorzitter van bet KNTAK een woord van op wekking voor onze R.K. Sport. De voorzitter huldigde op het einde van de avond allen, die op enigerlei wiize hadden medege werkt en hen die vele avonden hebben gegeven om de gymnas tiek zover te brengen. Kamperenden kunnen nu in Zijpe terecht ZIJPE Ingevolge de onlangs door de gemeenteraad vastgestel de kampeerregeling is voortaan voor het exploiteren van een kampeerterrein een vergunning var. burgemeester en wethouders nodig. Dit college heeft thans de eerste vergunningen verleend, t w aan de heer G Breed te Sint Maartenszee, exploitant van het kampeerterrein „Centrum" al daar, welk terrein in de eerste plaats bestemd is voor kamperen in kampeerhuisjes en aan de heer M de Waard te Schagerbrug. ex ploitant van het kampeerterrein „De Lepelaar", gelegen aan de duinweg in de onmiddellijke na bijheid van Sint Maartenszee, op welk terrein het kamperen in tenten is toegestaan. Daarenboven bestaat te Petten nog het gemeentelijk kampeer terrein. van welk terrein de heer C. A. Vriesman aldaar als be heerder optreedt. Ingevolge de nieuwe kampeer regeling zullen on de kampeer terreinen in deze gemeente slechts houders van kamokaarten of kampeerpaspoorten. afgegeven door de Nederlandse Kampeer- kaarten Centrale, worden toege laten. Ka j ot ter s-iiieuws ALKMAAR Jongens, van avond moeten we beslist de plan nen voor da Sportdag tegen Schoorl en Hoorn bespreken. Komt dus allen, anders wordt I het te laat om nog mee te doen. Wii openen om 8 uur. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. AANHOUDEND VRIJ KOUD DE BILT, 15 April. Veran derlijke bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, later veranderlijk. Vannacht plaat selijk nachtvorst, morgen de zelfde of iets hogere tempe raturen. PRIJSWINNAARS VAN DEZE WEEK De prijswinnaars van de, voet- balpuzzle van deze week ziin: 1. Jan Berkvens, Magnusstraat 17, Schagen; 2. Jan de Vries Czn., Dijkweg 437, Andijk (W.); 3. A. Kruier, H 53 c, Tuitjen- horn; 4. Jackie Degeling, Tuinstraat Venhuizen; 5. Cor Klarenbeek, San Kalo- rama Beek bij Nijmegen. BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen beden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Transp.arb.bond „St Bonifacius" afd. de Goorne f25. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. O kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men 194460, Zwolle 48t'779, Alk maar 59446S, Den Helder 594462 er Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Naar de Flora TUITJENHORN De jonge renbeweging heeft het plan op gevat om met jongens en meis jes boven 17 jaar naar de bloe mententoonstelling te gaan op Zondag 19 April a.s. Voor op gaven en inlichtingen kan men zioh wenden tot Nic. Karsten en Th. Dekker Cz. Tijdige opgave is aan te bevelen. Actie is reactie WORMER 's Morgens om een uur of negen fietste P. K. uit Wiide Wormer over de Zui- derweg, waarbii hii een paard bij het bit meevoerde. Het paard schrok van een in de verte aan komende melkauto en maakte een bevallige sprong opzii. M. H. uit Bergen, die iuist man en paard wilde passeren, moest der halve allerlei manoeuvres met ziin auto uithalen, om het paard niet aan te rijden, doch bii het remmen sloeg ziin wagen over de kop. En zodoende stond P. K. op het matje. De officier achtte het veroorzaken van het onge val niet bewezen, doch veroor deelde wel het gevaarlijke mee voeren naast de fiets van het paard. De eis werd f 5,of 3 dagen. Uitspraak over veertien dagen. Geslaagd WIERINGERWERF Voor het einddiploma van de Rijksland- bouwwinterschooi te Schagen slaagden onze plaatsgenoten: R. Boersma, C. P. Kallewaard, R. Politiek. Geslaagd SLOOTDORP Onze plaats genoten: C. Lettinga, F. Liefheb ber, S. Miedema, J. Postma en H. de Roo, behaalden een dezer dagen het einddiploma van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Naar de Flora WIERINGERMEER De nog jónge Vereniging voor Bloembol lencultuur afd. Wieringermeer, heeft het plan opgevat om een ieder in de gelegenheid te stel len de Flora 1953 in Heemstede te bezoeken. Zij organiseert een tocht naar deze bloemententoonstelling voor leden en niet-leden op Donderdag 23 April a.s. De reiskosten zijn dermate laag gehouden 3.50 p. persoon) dat we mogen verwach ten dat velen van deze gelegen heid gebruik zullen maken. Voor deelname kan men zich opgeven bij de secretaris van de Ver. voor Bloembollencultuur de heer C. P. Witsmeer, Prof. Lorentzstraat 9, Middenmeer, te lefoon K 2270—671. Afsluiting Den Oeverseweg WIERINGERMEER Zeer ten gerieve van alle weggebruikers in de Wieringermeer zal de Den Oeverseweg, die de verbinding vormt tussen de Westerterpweg en de Wierweg, van een nieuw wegdek worden voorzien. In ver band met de noodzakelijke werk zaamheden daaraan verbonden, zal deze weg van 15 April tot half Juli 1953 voor alle door gaand verkeer gesloten zijn. NRD-SCHARWOUDE. 27000 kg rode kool 711.60; 54000 kg deense witte 6.6014.60; 1100 kg witlof I 30—33, lb 28, II 25—29, III 18—22, stek 16; 150 kg prei a 32.b 23.doorgedraaid 10000 kg rode kool. LANGEDIJK. 20000 kg rode kool I 7—10.80, II 7—7.20; 20000 kg gele kool I 6.50—15.40, II 6.50 9.60; 1500 kg peen b 22.60, c 19.70; 2500 kg witlof I 22—29, II 1721; doorgedraaid 4400 kg gele kool. HOORN. G den in Het Witl leerlingen van bouwwinterschoo rapporten uitgeri Aanwezig war van de commis: burgemeester J. Obdam, de dii schooi ir J. v. der H. Kalden Veenstra namens het Landbouwor Haag, de voorzit derwijsvereniginf Rector van de I Saahse en van hoofdbestuur, d ouders van vele geslaagde scholie Burgemeester de bijeenkomst, Jac. Lambalk afgestudeerde le lezing hield ovei land-exploitatie. Hij sprak over krachtvoer-impor waardoor de N zo véél mogelijk moet halen. Hij de noodzaak, het voor hooi niet groeien, aangezi voer van lange verteerbaar is e gehalte bevat. hij, „dénken, dal melt", maar het j is wel degelijk v Na deze lezing een korte beschot we methoden t< van aardappelloo Hij begon met dat verwijdering vele voordelen bi breking van de 1 en knol, waarde ziekte op de kr overgebracht er tevens de nai ook een nadelige looftrekken vraaj arbeid, zodat vas ten moeten wore voorts ontstaan ken dikwijls de gemakkelijk we waardoor de kno Op het ogenhl een machine di die het loof stuï schadelijke gevol Duitsland en A deze machines al bruikt. Na een korte inspecteur van onderwijs de dip hen, die de twee sussen succesvol digd. Hij felicitee den hartelijk en het geleerde in p gen. Er werden na d meer woorden va sproken. Burgem deed dat, wethou sprak namens h stuur en tenslotte van de Hoogte leerlingen, maar geluk. Hij zeide, de vaders en m vaak grote offers deze school hadd wat heel bel naar een katholie Helaas had h'j teren, dat veie jor al te gauw een om naar e->n nc: te gaan. ..Hun pi zo zei hij met r katholieke onderu de Hoogte besloo uit te spreken, i daarvan doordro worden. De directeur re vorderden van de tweede klas de r; Hier zijn de na: diplomeerden: G. bekarspel; J. A. woud; C. A. v. woud; J. V. P. Marktberic TEXEL 2 k 15 grasikalverem biggen 4055; 85 veren 456-5. Varkensmar LEIDEN, 14 Ap 321, notering zv lichte 190—178, z( zeugen 175155. Overzicht: hanc boven notering; 2i verij 2535 (90— Eierve PURM'EREND, deneieren 11.45— 60.000 kippeneiere 100. Veemarkt P PURMEREND, handel in vette stugger verloop maal. De prijzen alleen voor een een behoorlijke m 'gemaakt. De prjjz later op de dag ni aanbod van gel groot. Er was wei doch het grote aai prijzen. Verse kalm. Nuchtere iets ruimer; stad gevraagd evenals veemarkt aanbod schapen handel sti dammetjes matig duur. De vetite va verde minder op week, Aantbod ve< de inzet van de t gen kon spoedig maakt worden. Sti de afloop met 1 Vette zeugen 016' biggen handel stu markt was met koeien dan met p handel. De pluin beter bezet, maar ren lager.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2