RADIO i Saffier i 1 Voor-ontiverp van wet op het cadeaustelsel Financiën en Economie de blauwe programma - Regering trekt millioenen-order bij Philips in Indonesiër moet ons land uit IS aar wij vernemen: Beur so ver zicht T oegangsbewij zen Eeuwfeestviering Collecte van dankbaarheid! Pagina 4 WOENSDAG 15 APRIL 1953 De Nederlandse Regering heeft, na overleg met de N.V. Philips, besloten af te zien van een or der van 25 millioen gulden, die bij de N.V. Philips zou worden geplaatst. Het betreft 'hier de productie van voertuigradiozenders. De ontwikkeling van de bouw van deze toestellen bleek niet te vol doen aan de verwachtingen, die het ministerie van Oorlog er aan had gesteld. De regering had voor deze ont wikkeling een millioen gulden 'beschikbaar gesteld. Van de ziide van Philips deelt men ons mede. dat door de latere verandering van de eisen dit overigens volgens de firma pri ma apparaat niet meer paste in het bewapeningsprogramma van ons land. „Er bestaan echter plannen om een ander voertuig- apparaat bij Philips te laten maken," zo voegde men hier aan toe. Desgevraagd kon men niet ver duidelijken of met deze plannen bedoeld is een voornemen van de regering, dan wel of hier louter sprake is van een plan van Philips zelf. Ook de L.V.D. kon ons niet mededelen, hoe deze passage dient te worden ge-interpreteerd. Militairen kunnen stemmen bij volmacht Aan stemgerechtigde militairen zal in hetalgemeen geen bij zondere faciliteiten worden ver leend om zich op 27 Mei. de dag der gemeenteraadsverkiezingen, te begeven naar de gemeenten waar zii in het kiesregister zijn opgenomen. __Krachtens de Kieswet kunnen zii echter hun stem bii volmacht uitbrengen. (Advertentie) DONDERDAG 16 APRIL HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram., 7.15 Idem; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender, 8.00 Nieuws en weeroer., 8.15 Gram., 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Gra- mofoonmuz., 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gram., 11.50 „Als de ziele luis tert", caus.; 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land en tuinb. meded., 12.55 Zonne wijzer, 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws, 13.20 Gram., 13.35 Vierhandig pianospel. NCRV 14.00 Gram., 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gram., 15.30 Strijkkwartet, 16.00 Bijbellezing, 16.30 Vocaal ensem ble, 16.50 Gram., 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Gram., 18.00 Banjo orkest, 18.30 Gram., 18.35 „Op de stelling", 18.45 Leger des Heils- kwartier, 19.00 Nieuws en weer- ber., 18.10 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal ant woord, 19.30 Gram. 20.00 Radio krant, 20.20 Gevar. muz., 21.45 Gram., 22.00 Commentaar ver kiezingsuitslag Unie van Zuid- Afrika, 22.15 Zang en piano, 22.35 Gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws en SOS-berichten 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00- 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram. 7.15 Gym, 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 8.45 Idem, 9.00 Mor genwijding, 9.15 Omr. koor, 9.25 Voor de huisvrouw, 9.30 Gram., 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Ka merorkest, 11.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", ge sprek, 12.00 Zang en piano, 12.25 „In 't spionnetje", 12.30 Land- en tuinb. meded., 12.33 Gram., 12.50 „Uit het bedrijfsleven" caus., 13.00 Nieuws, 13.15 Meded. of gram., 13.20 Metropole Ork., 14.00 „Désirée", hoorspel, 14.50 Gram., 15.00 Voor de zieken, 16.00 Gram. 16.15 Voordracht 16.30 Gram., 16.45 Voor de jeugd, 17.30 Mil. causerie, 17.40 Gram., 17.45 Reg uitz.: Mr H. G. Quick: „Ont wikkelingsplannen in Zuid-Oost- Azieë", 18.00 Nieuws, 18.15 Sport- problemen, 18.25 Reportage of gram., 18.30 Lichte muziel^, 19.00 Caus. over Londen, 19.05 Disco gram, 19.40 Rondetafdlparlement, 20.00 Nieuws, 20.05 Radio Philh. Orkest, 21.15 Meded., 21.20 „Mijn heer Tik-Tak", hoorsp., 22.15 Gram., 22.30 Dansmuz., 23.00 Nieuws, 23.15 Sportact., 23.30 Gram., 23.4024.00 Zang en or gel. Een voor-ontwerp van wet op het cadeaustelsel is ter dis cussie gepubliceerd door de ministers Zijlstra en De Bruijn. Bij de samenstelling van het ontwerp heeft de be doeling voorgezeten het bedrijfsleven een zekere mate van vrijheid te laten, met name voor zover het zich van het cadeaustelsel bedient voor het maken van reclame. Het ontwerp wil verder voorkomen, dat de voorschriften tot beperking van de toepassing van het cadeaustelsel ongedaan worden gemaakt door het verkopen tegen ab normaal lage prijzen of het bewijzen van diensten tegen abnormaal lage vergoeding. In verband daarmede is be paald, dat op zodanige wijze aan de man gebrachte waren en diensten voor de toepassing van die voorschriften eveneens als geschenken worden beschouwd. Een uitzonderingsbepaling is opgenomen waarin de toepassing van he't cadeaustelsel niet nood zakelijk is gekoppeld aan een be paalde transactie. Bij de gemaak te uitzondering voor goederen en diensten, die naar plaatselijk ge bruik als toegift plegen te wor den verstrekt of verricht, is ge dacht aan gebruiken, die van ouds ten plattelande bestaan en die veelal van folklorische aard zijn. Het is niet de bedoeling daaraan een einde te maken. Ook is een uitzonderingsbepaling op genomen voor die goederen van geringe waarde, die bedoeld zijn om de aandacht op de betrokken onderneming te vestigen. Vrij gelaten wordt het geven van een toegift van het artikel zelf of een toegift in de vorm van eenzelfde dienst als de tegen betaling bewezene. Geoorloofd blijven toegiften in de vorm van goederen of dien sten, waarvan de waarde gering is in verhouding tot die van het verkochte goed of de tegen be taling verrichte dienst, mits zij tot het assortiment van de be trokken onderneming behoren. Hierbij is gedacht aan de ge bruikelijke kleine vriendelijk heden, ten aanzien waarvan zich de genoemde bezwaren tegen het cadeaustelsel niet of nauwelijks kunnen voordoen en die het ont werp dan ook niet wil verbieden. De regeling van het cadeau stelsel geldt voor de detaillist, grossier of fabrikant. De ministers zijn het met de Sociaal Economische Raad eens, dat het cadeaustelsel zich bij uit stek laat regelen door de be drijfsorganisaties. Nu het tot stand komen van de organisaties in kwestie langer op zich laat wachten dan verwacht werd, achten zij het gewenst een wet telijke regeling te treffen. De re gering acht het echter gewenst, dat de minister van Economische Zaken zijn bevoegdheid zal kun nen overdragen aan de S.E.R., aan het bestuur Van een .pro duct-, een hoofdbedrijf- of een bedrijfschap dan wel aan de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken. De Nederlandse regering heeft het visum van de Indonesische student Chairal Saleh, die kort geleden in ons land is aangeko men om zijn studie te voltooien, niet verlengd. De Indonesiër zal ons land op korte termijn moeten verlaten. Minister Luns heeft Maandag, tijdens een onderhoud met de wnd. Hoge Commissaris van In donesië te Den Haag, mr. Su- santo Tirtoprodjo, een toelichting gegeven op het regeringsbesluit. De heer Tirtoprodjo verzocht mi nister Luns Saleh toe te staan in Nederland te mogen blijven tot hij zijn studie te Leiden zou hebben voltooid. De regering is echter niet op dit verzoek inge gaan. De Indonesische student, die j uit Zwitserland in ons land was fekomen, is betrokken geweest ij verschillende communistische acties in Indonesië. Commissie herziening burgerlijke wetgeving Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot lid van de Staatscom missie ingesteld bij het Konink lijk Besluit van 13 September 1919, tot herziening van de Ne derlandse Burgerlijke Wetgeving, prof. mr. W. C. L. van der Grin ten, hoogleraar aan de Katholie ke Economische Hogeschool te Tilburg. is het nieuwe gebouw van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Nieuwe Uitleg te Ben Haag gistermorgen officieel aan minis ter Cals overgedragen en daarna in gebruik genomen erd de 45-jarige koopman A. M. uit Noordwijk door de iaagse politie aangehouden. M. lad zich gespecialiseerd in het telen van Citroen-automobielen a verkocht ze daarna. Hij was 1 eens voor autodiefstal veroor deeld •.uilen de mijnwerkers op Konin ginnedag geen halve dag vrij krijgen, omdat dit in het mijn bedrijf niet mogelijk is. In plaats daarvan zal aan de arbeiders een halve dag verlofloon worden uitgekeerd wordt het jaarlijks congres van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer van 4 tot en met 6 Juni a.s. in Huis ter Duin te Noordwijk aan zee gehouden zijn vandaag en morgen 42 stu denten uit Barcelona de gast van de Circulo Espagnol der R.K. Universiteit. Zij worden ontvan gen op het cultureel centrum „Ons Erf" op Berg en Dal bij Nijmegen. Prof. Dr. F. Gimenez- Artigues vergezelt de studen ten brengen op 16, 17 en 18 April ongeveer 299 Ffanse industriëlen een bezoek aan Nederland. Zij zullen onder andere ook de Phi- lipsfabrieken, de Rotterdamse haven, de Flora en Amsterdam bezoeken Weer premie voor woning verbetering en -splitsing Wegens de grote toevloed van aanvragen om premie voor wo ningverbetering en -splitsing heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting in Fe bruari j.l. de indiening van aan vragen voorlopig moeten stop zetten. Thans heeft de minister aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat op zeer beperkte schaal weer premie-aanvragen in behande ling kunnen worden genomen. Met het oog op de beperkte om vang van de voor 1953 nog aan wezige middelen zal evenwel slechts in urgente gevallen pre mie worden toegekend. Rotterdamse Droogdok 20 procent dividend Commissarissen en directie van de Rotterdamsche Droogdok Mij N.V. hebben besloten aan de a.s. algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend op de aandelen over het boekjaar 1952 te bepalen op 20 procent (over 1951 vijftien procent) en voor houders der be wijzen van oprichtersrechten 1600,- (over 1951 1100,-) per bewijs te bestemmen. Oostzee en Hillegersberg De N.V. Stoomvaart-maatschap pij „Oostzee" heeft in 1952 ver scheidene gunstige charters kun nen afsluiten, zodat het bedrijfs resultaat bevredigend is. De ex ploitatierekening sluit met een batig saldo van f 6.583.852 (v.j. 10.600.660). De winst bedraagt 7.191.852 (v.j. 10.340.521). Besloten is 400.000 te bestem men voor afschrijving op de vloot en 5.904.352 te reserve ren voor diverse belangen en vlootvernieuwing. 100.000 wordt beschikbaar gesteld van de Stichting Ondersteuningsfonds Varend Personeel. Voorgesteld wordt ,17 procent dividend, zijn de het maximum toelaatbare vol gens de dividendbeperking. Ver leden jaar werd uitgekeerd 21% aan houders van aandelen t/m 14.751 7% van 14.752 t/m 25.000. Ook het resultaat van „Hille gersberg" wordt bevredigend ge acht. De exploitatierekening sluit met een batig saldo van 2.331.422 (v.j. 3.367.874). De winst bedraagt f 1.977.492 (v.j. 3.299.161). Besloten is 170.000 te bestemmen voor afschrijving op de vloot, 314.049 te reserve ren voor diverse belangen en vlootvernieuwing en 1.009.000 toe te voegen aan de belasting reserve. 20.000 wordt beschik baar gesteld van de Stichting Ondersteuningsfonds Varend Per soneel. Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 21% uit *e keren. De schenen verkeren in goede staat. Liquidatie „Hambalang" definitief In de buitengewone algemene vergadering der N.V. Rubber Cultuur Maatschappij „Hamba lang" is besloten de vennoot schap te ontbinden. Tot liquida- teur is benoemd het bestuur van „Hambalang". (Zoals bekend is Hambalang overgenomen door de Cultuur Maatschappij „Pasir Ka ret" N.V. Tegen inlevering van 250 gewoon of preferente aan deel jHambalang wordt afgege ven één gewoon aandeel „Pasir Karet" van f 250). Interim-dividend N.V. Tarakan Petroleum Naar wij vernemen zullen com missarissen en directeuren der N.V. Tarakan Petroleum Maat schappij te 's Gravenhage een interim-dividend over 1952 be taalbaar stellen van f 60.per aandeel. De gulden in Griekenland De Nederlandse Bank heeft de deviezenbanken meegedeeld, dat de koers van de gulden in Grie kenland met ingang van '9 April 1953 is gewijzigd in: aankoop 7863 drachmen per ƒ1.ver koop 7926,40 drachmen per 1. De koers voor binnenlandse ver rekening is gewijzigd in f 12.67 per 100.000 drachmen. Hollandse Melksuiker 9 procent dividend De vraag naar melksuiker heeft zich op redelijk peil kun nen handhaven. Dat de verkopen niet die hoogte hebben bereikt als in 1951, is in hoofdzaak ver oorzaakt door de valutamoeiuik- heden van sommige importeren-; de landen, met name Argentinië en Brazilië, aldus het verslag over 1952 van de N.V. Hollandse Melksuikerfahriek te Uitgeest. De kostprijzen ziin langzamer hand op een stabieler niveau aangeland. waartegenover de verkoopprijzen een vrij aanzien lijke daling hebben ondergaan. Niettemin is het financiële resul taat als gunstig te beschouwen. De drie fabrieken ziin thans in vol bedrijf. Na diverse voorzieningen res teert een saldo winst van 200.845 gulden (244.566 gulden). Voor gesteld wordt een dividend van 9 procent. De vooruitzichten vopr de ruwe suiker acht de directie gunstig, daar de productie van de fabriek in Bolsward groten deels tegen winstgevende prijzen is voorverkocht. Philips flauw AMSTERDAM, 14 April De Beurshandel was vandaag niet groot en over het algemeen was de markt stil. Gisteren is voor nog geen anderhalf millioen gul den in aandelen omgezet. Een af deling was er vandaag die on middellijk sterk de aandacht trok en wel de Philipshoek.. Groot opzien is n.l. gebaard door de be richten, dat een millioenenorder voor defensiedoeleinden aan Phi lips is voorbijgegaan, waaraan bovendien beschouwingen wor den vastgeknoopt over de moei lijkheden van het Eindhovense concern, in verband met de bui tenlandse Concurrentie. Het was te voorzien, dat dit bericht tot aanbod in Philipswaarden zou leiden. De stemming was dan ook bepaald flauw. Na op 152 (min 2) te zijn afgedaan, liepen de aande len tot 148 3/4 terug. In het ver dere verloop ontstond geleidelijk enig hersel, dat echter slechts langzaam in zijn werk ging. De koers trok tegen het sluiten van de markt tot 151% aan. Het bleek dat de flauwe stem ming voor Philips in het verdere verloop de andere afdelingen niet onbe'jnvloed liet. Olie lag zwak ker na goed prijshoudende ope ning en AKU, die het aanvanke lijk ook niet slecht deed, liep achteruit van 159 3/4 tot 157%. Er ontstond dientengevolge een minder behaaglijke, onzekere stemming, waarin echter weinig werd ondernomen. Er waren ook enige vriendelijker aspecten. Sciheepvaartfondsen bijv. trokken een kleinigheid aan, Indonesische fondsen wisten zich vrij goed te handhaven en bankaandelen wa ren vrijwel onveranderd. De obli gaties der Indonesische Tram wegmij. werden hoger gewaar deerd, maar de aandelen noteer den iets lager. Het teleurstellen de dividend van Nyma veroor zaakte een koersdaling van 159 tot 152 laten. Staatsfondsen lagen over de gehele linie practisch on veranderd, inclusief de lening '53 Younglening goed prijshoudend. Overal langs de route die de kroninqsstoet in Londen zal vol gen, en in en om de Westminster Abbey, is het te zien, dat de kroning met rasse schreden nadert. Deze foto geeft een overzicht van de bouwsels, die rond om de oude Abbey worden opgetrokken. Het gebouw rechts, dat aan de kerk werd gebouwd, zal dienst doen als kleedkamer voor hen, die aan de plechtigheden deel nemen. Alle parochies moeten vertegenwoordigd zijn L .„.ii' De parochies zullen niet alleen ten nauwste betrokken moeten worden bij de inzameling van gelden voor het Hoogwaardig Episcopaat, maar zij moeten ook en vooral deel heb ben aan de Landelijke viering te Utrecht van het Herstel der Hiërarchie. Daartoe stelt de Stichting 1853-1953 de nog be schikbare entrée-bewijzen voor de plechtigheden op 16 en 17 Mei in Utrecht gratis ter be schikking van de parochies. Elke parochie krijgt dus in ieder ge val een aantal kaarten, al naar gelang haar grootte. De kaarten voor Zaterdagavond 16 Mei worden alléén verdeeld over de parochies, die niet te ver- van Utrecht liggen, zodat de deelnemers uit die parochies Za terdagsavonds na afloop van de plechtigheden per trein of extra bus nog naar huis kunnen terug keren. Dat is nodig, omdat in Utrecht of omgeving niet vol doende logeergelegenheid is. De parochies die niet voor de Zaterdagavondviering in aanmer king komen, krijgen de kaarten, welke beschikbaar zijn voor de Pontificale H. Mis en de hulde blijkmanifestatie in de middag van Zondag 17 Mei. Aan de pastoors of de contact personen in de parochies is reeds medegedeeld op hoeveel kaarten de parochie mag rekenen. Zij zorgen ook voor een rechtvaar dige verdeling ervan. Bovendien zullen zij zorgdragen voor het vervoer, dat voor eigen rekening van de deelnemers is. De Stich ting doet een dringend beroep op hen om de antwoordkaarten te rug te zenden vóór 20 April a.s. OFFICIËLE ONTVANGST KARDINAAL-LEGAAT Ijz.N HAAG Naar het K.N.P. verneemt zal de Pauselijk Legaat, Z. Em. J. E. Kardinaal van Roey, op 16 Mei te 10.00 uur 's mor gens per auto aan de Nederland se grens bij Goirle arriveren. Daar wordt hij o.a. begroet door de Commissaris der Koningin in Limburg en voorzitter van het presidium der Stichting 1853- 1953, Dr. F. J. M. A. H. Houben, en de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, Prof. Dr. J. E. de Quay. Van Goirle vertrekken de Legaat en de autoriteiten over Tilburg en Den Bosch naar Utrecht. De burgemeester van Utrecht, Jhr. Mr. C. J. A. de Ra- nitz zal de Kardinaal om 12.00 uur aan de grens van de ge meente verwelkomen. De Kardi naal-Legaat en zijn gevolg rijden vervolgens naar het versierde Aartsbisschoppelijke Paleis aan de Maliebaan. Om 8.00 uur 's avonds volgt dan de kerkelijke ontvangst en de overhandiging der geloofs brieven in de Kathedrale Kerk te Utrecht. Deze plechtigheid wordt vandaar rechtstreeks uit gezonden naar het reeds gevulde stadion, waar om 9.15 uur de Kardinaal en zijn gevolg, om stuwd door de Kerkelijke Hoog waardigheidsbekleders, zijn plech tige intocht zal houden. DENKT U ER OM: Pastoor A. J. M. Rottier overleden Op 65-jarige leeftijd is te Bus- sum overleden de zeereerw. heer A. J. M. Rottier, rector van het Noorse Missiehuis St. Olaf te Bussum, procurator van het Apostolisch Vicariaat Oslo en hoofdredacteur van het tijd schrift „In het land van Sint Olaf". Pastoor Rottier, die het groot ste deel van zijn leven in Noor wegen heeft doorgebracht, is op 11 September 1887 in St. Jans steen in Zeeuws-Vlaanderen ge boren en op 7 October 1911 pries ter gewijd. Hij was achtereen volgens pastoor te Hamar, Dront- heim, Harstad, Frederikstad en Drammen in Noorwegen en kwam op 12 April 1946 naar Bussum, waar hij procurator werd van hef Apostolisch Vicariaat Oslo en rector van het St. Olafshuis. Donderdagmorgen heeft de ge zongen uitvaart en de bijzetting plaats te Bussum. LEZINGEN OVER TITUS BRANDSMA In winterseizoen 1953-54 Pater P. Starmans O.C., vice- postulator van het voorbereidend proces ter zaligverklaring van Prof. Dr. Titus Brandsma, heeft een lezing met lichtbeelden in voorbereiding over het leven en de dood van Pater Brandsma in het concentratiekamp Dachau. Het is zijn bedoeling in het ge hele land deze lezing te houden, teneinde daardoor de devotie tot de grote Nederlandse Martelaar van het nazisme en daarmede ook een voorspoedig verloop van het voorbereidende proces te be vorderen. Vooral voor organisa ties, tehuizen, scholen en paro chies zal deze lezing bijzonder interessant zijn. Pater Starmans geeft in zijn voordracht o.a. een korte uitéén zetting van het voorbereidend proces met alles wat er aan vast zit, zoals de bestudering van het leven van pater Brandsma, zijn deugden en talrijke geschriften, waarvan de titels reeds een boek deel vormen. Hij zal dan tevens een overzicht geven van de meest opmerkelijke gebedsverhoringen en met lichtbeelden zijn toehoor ders een inzicht trachten te ge ven in het heroïeke leven van Titus Brandsma. Deze lezing zal zeker niet mo gen ontbreken in het winterpro- gramma van het Nederlandse Katholieke organisatieleven. Be langstellenden kunnen zich nu reeds wenden tot pater Starmans, Carmelietenklooster te Oss. Dr. Caec. Huigens O.F.M. werd 75 jaar De oud-directeur van de Utrecht se Kerkmuziekschool, dr. Caeci- lianus Huigens O.F.M., vierde gisteren in alle stilte, dit in ver band met zijn herstel, zijn vijf en zeventigste verjaardag. Ook degene voor wie de kerk muziek geen vertrouwd terrein is, heeft toch wel eens van deze energieke werker-geleerde ge hoord. Geboren te Bolsward in 1878, nam hij reeds op achtjarige leeftijd zo nu en dan de organis- tentaak van zijn vader over. In Megen studeerde hij humanoria en ontving het kleed van St. Franciscus in 1895. In Aken en Wenen studeerde deze Francis caan muziekwetenschappen en promoveerde in de laatste stad in 1914 op een proefschrift over Fr. Blasius Aman. In 1915 weer in het vaderland terug, begon hij te ijveren voor de Gregoriaanse zang en alles wat er mee ver band houdt. Dra zag hij in, dat er een degelijke opleiding voor organisten en koordirecteuren moest komen. In 1925 kwam als vrucht van zijn onversaagde ar beid de R.K. Kerkmuziekschool tot stand, een instituut, dat hij 23 jaren mocht besturen. Al zijn werkzaamheden te memoreren zou minstens een kolom vergen. Vermelden we alleen maar rijn hoofdredacteurschap van het St. Gregoriusblad. Dr. Huigens, die vanaf October ziek was, is thans zover hersteld, dat hij waar schijnlijk op 20 April een verga dering in Amersfoort zal mogen bijwonen. Wij wensen hem van harte een ad muitos annos. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN 51. Toen de gewonde man het hos pitaal verlaten had, gingen we hem eens na. Hij bleek een Por tugees te zijn, 'n dokwerker uit Lissabon. Hij heette Bolidar en was waarschijnlijk vroeger ook al een amateur-dief geweest. Hij hield zijn absurde verhaal vol, dat hij zich vergist had en meen de zijn eigen bed in te klimmen. We veronderstelden dat hij zijn samenzweerders niet wilde ver raden, of bang was voor de gevol gen. Later in Zinderneuf zouden we hem nader leren kennen. „Laat hem maar aan mij over", zei Buddy. „Ik zal zijn tong wel losmaken de ellendeling. Eens zal dat zwijn aan Hank en mij zijn tederste hartsgeheimen ver tellen. „Hij zal ze uitsnikken", vulde Hank aan. Een paar weken later kwam ik te weten wat ze dachten: „dat we de beroemdste internationale ben de van oplichters en juwelen- dieven vormden, en dat we ont snapt waren met een diamant van meer dan een millioen francs. We hadden een onderkomen gezocht in het legioen, en waren van plan ons gedekt te houden totdat de hele affaire vergeten was; daarna zouden we de diamant in zijn ge heel, of desnoods gekloofd, trach ten te verkopen. We waren Duitsers die beweer den Engelsen te zijn, en we had den de diamant in Londen ge stolen, van Sir Smith, een be roemde Engelse generaal, die hem gekregen had van de Prins van Wales, die op de zuster van de generaal verliefd was. Buddy ver zekerde me plechtig dat Bolidar dit alles „heel zeker" wist. Hij had het van een vriend van ons gehoord. Neen geen namen maar als Hank en Buddy de dia mant konden bemachtigen „hem uit de handen van de schurken redden" dan was hij, Bolidar, gemachtigd hun duizend francs te beloven, alsmede de protectie van iemand die in een positie was hen te beschermen. „Zo, zo, dat weten we dus", be sloot Buddy, met een grijns. Er ging een maand voorbij zonder veel bijzondere belevenissen. Toen werden we uitgekozen voor het keurcorps, dat naar het Zui den zou vertrekken: onze kans op onderscheiding en promotie was gekomen, de eerste stap was gezet op de weg naar roem. HOOFDSTUK VI We verlieten het dépót van Sidi-bel-Abbès als schooljongens die met vacantie gaan. Het was een verrukkelijke gedachte, ein delijk van die dodelijk-saaie een tonigheid en vermoeidheid af te zijn, en actieve dienst, verande ring, en avontuur tegemoet te gaan. Het was wel jammer voor mij dat ik wegging voordat Iso- bei naar Algerië kon komen, en dat, als we heel ver naar het Zui den zouden gaan, en voortdurend heen en weer moesten trekken, ik slechts heel zelden en ongere geld van haar zou horen. Op de avond voor ons vertrek stortte ik haar mijn hart uit in een lange brief; ik schreef dat ik er absoluut zeker van was dat ik haar weer zou zien; en ik smeek te haar, niet haar jeugd om mij te bederven door nog over mij na te denken, wanneer ze in langer dan een jaar niets van mij hoorde: ik zou dan dood zijn. Nadat ik een tijdje flink mede lijden met mezelf had gehad, en erg sentimenteel gedaan had, werd ik vreselijk practisch, trof alle voorbereidingen, poederde mijn voeten, en als een lastdier beladen begaf ik mij voor de laatste keer naar de appèlplaats van de legioenkazerne te Sidi- bel-Abbès. Met honderd patronen in onze gordels, vreugde in onze harten, en een enorme last op de rug, marcheerden we de poort uit op de tonen van onze schitterende kapel, die de Mars van het Le gioen speelde, die alleen weer klinkt wanneer het Legioen in actieve dienst gaat. We wisten niet waar we heen gingen, en het kon ons niet sche ien. We wisten wel, dat het een ontzettend zware tocht zou wor den. Ook dat kon ons niet sche len. We zouden op bataljons sterkte marcheren en vechten, of in compagnieën of secties ver deeld worden en buitenposten bemannen, waar we contact met de vijand zouden hebben hetzij Touaregs, opstandige Arabische stammen of fanatieke Senussi. Het was mogelijk dat we een rol zouden spelen in een groot veroveringsplan, en de Franse macht vestigen in Timboektoe of bij het Tsaadmeer. Misschien zouden we Marokko binnenvallen en het voorgoed veroveren. We marcheerden vrolijk ver der, onder het zingen van Voila du Boudin, La Casquette de Père Bougeaud, Pan, pan, '1 Arbi, Des Marches d' Afrique, Père Braban- gon en Soldats de la Légion, en vele andere geliefde marsliede ren. Michael, Digbjr en ik liepen met Maris op één rij, en achter ons kwamen Hank, Buddy, St. André en Schwartz. 's Nachts sliepen we bij elkaar in de kleine tent, die we in een goede minuut op konden zetten van de zeilen en tentstokken die we meedroegen. We sliepen op onze overjassen, de hoofden op de ransels, onze geweren aan een ketting, die tevens om de pols van één onzer vastzat. Niemand werd ziek of viel om andere reden uit. Gelukkig, want zo iemand zou een afschuwelijke dood gestorven zijn, waarin dorst, hyenaTs of Arabieren de hand zouden hebben. Opgeruimd deden we ons best, opgeruimd kankerden we, opge ruimd lieten we ons na een mars van veertig kilometer als blok ken omvallen, en, opgeruimd stonden we als automaten op, als om twee uur 's nachts réveille geblazen werd. Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4