„HET POLITIEKE KLAPSTUK VAN DE WEEK" Meespelen Lens nog niet zeker Slachtoffer van kolendamp Eerste Kamer Slachtoffers watersnood 57e lijst MRN Kamer over rechtshandelingen landbouwgronden99 De Staat als kinder juf frouw Buitenlandse notities Scheepstij dingen Kustvaart TI NedElftal tegen België I/F. vi BLEIJENBERG MIDDENVOOR Coppens midvoor in Belgisch elftal Korreltjes WOENSDAG 15 APRIL 1953 Pagina 5 [e proces te be- voor organisa- holen en paro- lezing bijzonder geeft in zijn sn korte uiteen- voorbereidend wat er aan vast udering van het Brandsma, zijn ijke geschriften, reeds een boek- zal dan tevens en van de meest ibedsverhoringen len zijn toehoor- trachten te ge- ieke leven van zeker niet mo- i het winterpro- et Nederlandse ïisatieleven. Be- innen zich nu pater Starmans, ;er te Oss. igens O.F.M. '5 jaar van de Utrecht- hooi, dr. Caeci- O.F.M., vierde itilte, dit in ver- ierstel, zijn vijf erjaardag. or wie de kerk- irtrouwd terrein ■I eens van deze er-geleerde ge- te Bolsward in ;ds op achtjarige dan de organis- vader over. In hij humanoria kleed van St. 195. In Aken en e deze Francis- tenschappen en de laatste stad proefschrift over n. In 1915 weer terug, begon hij de Gregoriaanse /at er mee ver- i zag hij in, dat opleiding voor koordirecteuren 1925 kwam als onversaagde ar- lerkmuziekschool nstituut, dat hij besturen. Al zijn te memoreren a kolom vergen, üleen maar '.ijn lap van het St. )r. Huigens, die ek was, is thar.s dat hij waar- April een verga- foort zal mogen rensen hem van ltos annos. en de Franse in Timboektoe of neer. Misschien kko binnenvallen veroveren, en vrolijk ver- tingen van Voila lasquette de Père pan, '1 Arbi, Des iue, Père Braban- de la Légion, en liefde marsliede- y en ik liepen én rij, en achter ink, Buddy, St. artz. >en we bij elkaar it, die we in een ap konden zetten n tentstokken die We sliepen op de hoofden op ze geweren aan tevens om de zer vastzat, i ziek of viel om t. Gelukkig, want een afschuwelijke zijn, waarin dorst, bieren de hand :den we ons best, eerden we, opge- ons na een mars ometer als blok en, opgeruimd automaten op, als s nachts réveille (Van onze parlementaire redacteur „Het gaat om de vraag of men de Staat al dan niet als een kinderjuffrouw ziet", aldus trachtte de heer v. d. Heuvel (A.R.) gisteren in de Tweede Kamer de kern van het wetsontwerp „Rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden" aan te duiden, voorzover dat betrek king heeft op de beheersing van de grondprijzen. Deze woordvoerder was van mening, dat kinderjuffrouwen nuttig werk kunnen doen, maar, zo voegde hij de Kamer voorzitter toe: „Wat zou er van uw brillante gaven te recht zijn gekomen, wanneer uw kinderjuffrouw niet op tijd was weggezonden?" De heer v. d. Heuvel wilde hiermede zeggen, dat de overheid zich op dit terrein moet terug trekken. De betrokkenen kunnen er z.i. zelf wel voor zorgen, dat de grondprijzen binnen redelijke perken blijven. De tegenpool was ir. Vondeling (P.v.d.A.) die „de kinderjuffrouw" nog veel grotere bevoegdheden zou willen geven. En daartussen stonden de heer De Ruiter (C.H.) en ir. Droesen (K.V.P.), die de gouvernemen tele gedienstige in elk geval nog een tijdje in dienst wilden hou den. Het wetsontwerp werd, met be trekking tot de daarin te regelen beheersing van de grondprijzen, door ir. Vondeling „het politieke klapstuk van de week" genoemd, maar dan was het toch wel een taaie kluif, waarin de Kamer, na het reces, begon te bijten. Het werd namelijk al vijf jaar gele den ingediend.... Aan wie de schuld? Ir. Droesen laadde die op de regering, maar minister De betekenis van Formosa Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, heeft voor de sub-commis- sie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat het van het „hoogste belang is de Nationalisten op Formosa te steunen". Sedert de opzienbarende beslissing van Eisenhower óm de neutralisatie van Formosa en de „bescher ming" van Rood-China door de zevende Amerikaanse vloot destijds een maatregel van Tru man ongedaan té maken, is de activiteit van de nationalis tische troepen onder Tsjang-Kai- Sjek toegenomen. Eisenhower heeft dit voorzien en waarschijn lijk gewild. Men mag aannemen, dat het een onderdeel is van zijn nieuwe politiek ten opzichte van het Verre Oosten. Zodra aan de troepen van Tsjang-Kai-Sjek meer armslag werd gegeven, en vrij spel kregen, om zo nu en dan speldeprikken uit te delen naar Rood-China, hebben de machthebbers in Peking zich over deze ontwikkeling ongerust ge maakt. Het mogen dan wel geen groots opgezette offensieven zijn, laat staan invasies op uitgebreide schaal, de landingen die de na tionalisten tot nog toe hebben uitgevoerd, hebben niettemin een morele weerslag op de bevolking van Zuid-China, die niets van 't communisme moet hebben. rormosa is een eiland, dat maar een 140 km van het vasten land is gelegen en een uitermate belangrijke schakel vormt in de verdedigingsgordel van de V.S. Tsjang-Kai-Sjek heeft zijn solda ten, die ongeveer een drie-kwart millioen tellen, in alle rust een uitstekende training kunnen ge ven. Dat deze niet zonder resul taat is gebleven, moge blijken uit de activiteiten van de natio nalistische marineschepen en de kleine raids op de eilanden vlak onder de kust, en op het vasten land. Het gevolg hiervan is, dat de communisten steeds troepen gereed moeten hebben en ge dwongen zijn grote verplaatsin gen van mensen en materiaal over enorme afstanden te orga niseren. De strijdmacht van Pe king mag nummeriek groot zijn, het land is van onmetelijke af standen en het laatste vormt 'n grote handicap voor de commu nistische strategen, die nu een maal niet overal tegelijk kunnen zijn. De nationalisten kunnen de plannen van de communisten da nig in de war sturen, door voort durend schijnaanvallen te doen en de zwakke plekken van de verdediging van Zuid-China af te tasten. Hierin moet ook de oorzaak waarschijnlijk gezocht worden, dat de communisten niet al hun beschikbare militaire eenheden naar Korea en Indo-China heb ben gezonden, omdat ze er nooit zeker van kunnen zijn wat ach ter hun rug gebeurd. Het bewind m Peking weet maar al te goed, dat op de bevolking niet gere kend kan worden. IJ et enige waar de nationalisten 1 gebrek aan hebben is mate riaal. Zij kunnen dit slechts krij gen van de Amerikanen. Uit de uitlating van Dulles valt op te maken, dat Washington tot een groter steun genegen is, wat het, niet alleen op grond van een voorliefde voor Tsjang-Kai-Sjek, maar ook in het eigen belang, zonder twijfel in de naaste toe komst zal verlenen. De krachts verhoudingen in het Verre Oos ten zullen dan een wijziging on- ugngaan, in het voordeel van de u-ï ket wezenlijke ver schil tussen de politiek van Tru man en die van Eisenhower. ™at de betekenis van Formosa aanmerkelijk heeft verhoogd. Mansholt zal daarover ook wel een mening hebben. Onderwijl is er in elk geval veel gebeurd. Het wetsontwerp onderging grondige veranderin gen, de opvattingen omtrent de taak van de Staat waren aan wij ziging onderhevig en onderwijl ging zich ook ten aanzien van de grondprijzen een practijk ont wikkelen, waardoor steeds duide lijker werd dat de beheersing daarvan, zoals die totnutoe ge regeld is, niet voldoet. De heer Vondeling wees op een onderzoek, waaruit is gebleken, dat op de zandgrond prijzen van f5000 en op de kleigrond van f6000 wor den betaald. Er is ook het euvel van de koppelverkoop. De grond wordt tegen normale prijs verkocht, maar in de verkoop van een koe wordt dan b.v. „het zwarte deel" van de prijs verdisconteerd. Ir. Droesen constateerde, dat de prijsbeheersing op grote schaal wordt ontdoken en de heer v. d. Heuvel ging er van uit, dat deze met betrekking tot de niet-ver- pachte gronden een grote misluk king is geworden. Maar hij meende ook, dat het geen totnutoe niet is gelukt, ook in de toekomst niet zal kunnen lukken, hoewel de overheid het nu op andere wijze wil doen. Er zullen bij Algemene Maatregel van Bestuur normen worden vastgesteld en de minister zal dan nog weer daaruit voortvloei ende normen aangeven voor de toezicht houdende Grondkamers, waarbij hij denkt aan een kapi talisatie van de netto-pachtprijs. Volgens de heer v. d. Heuvel zou dat echter niet juist zijn. De grondprijzen volgen de pacht prijzen wel, maar toch met een beduidend verschil en in grond prijzen worden volgens hem ook toekomstverwachtingen verdis conteerd. Ir. Droesen voelde ook niet veel voor het vaststellen van nor men, maar zou liever met door de Centrale Grondkamer vast te stellen regelen volstaan. De kop pelverkoop wil het wetsontwerp tegengaan door de rechter de bevoegdheid te geven om na te gaan of de grondprijs in een be paald geval ook beïnvloed wordt door de prijs van een andere koop. Onmogelijk, zei de heer v. ■d. Heuvel weer. Z.i. zou het be wijs vrijwel nimmer te leveren Trak 13 van Rotterdam; Havik 13 van Rotterdam; Capri 13 van Brugge; Aries 12 te Newcastle; Raket 13 te Huil; Aruba 13 van Bristol; Irene S 11 te Amal; Cu rasao 13 van Rotterdam; Carpe Diem 13 van Rotterdam; Oost zee 13 van Takoradi; Drittura 12 van Aberdeen n. Penryn; Equator 14 te Vordingborg; Fre- ma 13 te Ipswich; Mars 14 te Vastervik; Pamir 13 van Rouen naar Barry; Regulus 13 van Shoreham naar Rotterdam; Se nior 13 te Birkenhead; Tinda 12 te Newport; Union 13 van Hon- fleur naar Londen; Wilhelmine 13 te Teignmouth; Zeehond 13 van Skiën naar Drammen; For- tuna 13 pass. Groningen naar Zwijndrecht; Wilja 13 van Delf zijl naar Londen; Regeja 13 van Delfzijl naar Kopenhagen; Santa Lucia 13 van Delfzijl n. Lime rick; Wea 13 te Antwerpen; Duurswold 13 te Shoreham; Abro 13 te Halmstad; Zeevaar£ 13 van Varberg; Albatros 13 van Kal- mar; Ruja 13 te Amsterdam; Ma- ris Stella 13 te Groningen; Eijo 12 te Malmö; Makkum 13 van Dublin; Jantina 13 van Delfzijl; Eemshorn 13 pass. Brunsbuttel; Alpha 13 pass. Delfzijl; Wubbie- na 13 pass. Delfzijl; Arran 13 n. Swansea; Banka 13 n. Londen; Castor 13 n. Venlo; Cateli 13 te Zeebrugge; Eban 12 te Hamburg; Fiducia 13 n. Bideford; Fivel 13 te Dieppe; Bianca 13 n. Port of Spain; Jura 13 te Middlesbrough, Linthorst Homan 13 n. Bordeaux, Manta 13 te Warnemunde; Mary 13 te Middlesbrough; Patria 13 te Warnemunde; Suze 13 te Ham burg; Setas 13 n. Zeebrugge, Ura nus 13 te Avonmouth, Vesta 13 van Huil naar Rotterdam. Haven Groningen Vertrokken: Ned. m.s. Orion 13 naar Venlo, ledig. Binnenge komen: Ned. m,s, Poseidon 14 v. Skoghall, gezaagd hout, Eems- kanaal. Haven Delfzijl Binnengekomen: 11 April ms Skagerrak, Londen: 12 April ms Santa Margherita, Rotterdam; ms Jantina Gothenburg; Regeja Fre- mington; 13 April ms Margreth (Duits) Neustadt, ms Hilda (D.) Lyschil. Vertrokken: 11 April ms Acri- ty (Engels) Shoreham, ms Hun- ze VI Hamburg; 12 April ms Abi lity (Engels) Newcastle, ms Rex Hamburg; 13 April ms Jantje Eppiena, Goole. zijn. Ir. Droesen realiseerde zich, dat de rechter in elk geval een zeer moeilijke taak zou krijgen. Ir. Vondeling was in zover con sequent, dat hij tot de conclusie kwam, dat er dus een straffer werkend systeem zou moeten worden opgezet. Maar wat hij voorstelde was, naar de mening van de heer v. d. Heuvel erger dan de kwaal. Ir. Vondeling wil de de Grondkamers n.l. niet al leen het toezicht op de verkoop geven, maar ook die verkoop zelf laten regelenHij vroeg, de minister nogal dreigend om alsnog zijn goedkeuring aan dit reeds in de schriftelijke stukken afgewezen systeem, te hechten, omdat zijn fractie zich anders nog eens ernstig over haar houding zou moeten beraden. Ir. Droesen gaf de minister al meteen de verzekering dat zijn fractie dan zeker tegen zou stem men, In het systeem van ir. Von deling zag hij een wezenlijke in breuk op het eigendomsrecht. Met het systeem zoals dat in het ont werp is neergelegd wilde hij zich ondanks de genoemde bezwaren toch wel verenigen. Hij ging er hierbij mede van uit, dat ook een meerderheid bij de betrokkenen en de deskundigen van mening is, dat de grondprijzen nog niet kunnen worden los gelaten. Wel wilde hij het ontwerp tijdelijk maken, zodat straks de zaak" op nieuw kan worden bezien. Daar wilde ir. Vondeling echter weer niet aan. De agrarische kant Het wetsontwerp geeft de Grondkamers ook een taak t.a.v, de landbouwkundige kant bij de overdracht van grond. De ver koop kan niet toegelaten worden wanneer deze zou leiden tot een ondoelmatige verkaveling. tot gronden die geen voldoende mo gelijkheid bieden om de arbeids kracht productief te maken, of tot kleinere bedrijven dan het in de streek gebruikelijke type. Ir. Droesen stemde ook met dit deel van het wetsontwerp onder de nodige reserves in. Maar hij wil geen beperking inzake de grootte van het voor de streek gebruikelijke bedrijfstype. In de Wieringr rmeer werd met een be drijf vfn 10 H.A. een uitstekend resultaat geboekt. Tenslotte is er nog een derde punt. In het oorspronkelijke ont werp was ook een voorkeurrecht voor de pachter bij verkoop ge regeld. Later is dat weer uit het ontwerp verdwenen. Deze zaak zou nu geregeld moeten worden in een nieuwe Pachtwet. De heer De Ruiter betreurde dat en ook ir. Droesen wees er op. dat die nieuwe wet er nog lang niet is. Hij zal daarom pogen deze zaak alsnog weer bij amendement in deze wet terug te brengen. Van daag gaat de behandeling verder, die de Kamer nog enkele dagen zal bezig houden. De amendemen ten stromen onderwijl al binnen. Jeugdige matroos overleden ROTTERDAM Aan boord van het te Rotterdam liggende kustvaartuig „Bounty" eige naar P. J. Balk te Groningen is de 17-jarige matroos C. T. G. J. Roelofs, gewoond hebbende Bienendwarsstraat te Nijmegen, door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Een collega van hem, de 26-jarige A. Wind, Schoolstraat te Musselkanaal moest in het havenziekenhuis worden opgenomen. De mannen sliepen in het ma trozenverblijf het slachtoffer in de onderste kooi en de ander in de bovenste, dat aan een ruimte grenst, waar gisteravond een kachel had gebrand. De kok kwam de matrozen vanmorgen wekken, doch kreeg geen gehoor, zodat hij de kapitein waarschuw de, die meteen maatregelen trof. Direct werden de mannen naar het havenziekenhuis vervoerd waar bleek, dat Roelofs was over leden. o MEVR. FUHRI-MIEROP MOET INDONESIË VERLATEN DJAKARTA. 14 April Me vrouw Fuhri-Mierop, de 56-jarige hoofdredactrice van het „Nieuw Surabajasch Handelsblad" heeft van de immigratiedienst opdracht gekregen Indonesië onmiddellijk te verlaten, daar zij niet in het bezit zou zijn van geldige immi gratiepapieren. Zij werd enige maanden gele den veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens een hoofdartikel dat zij schreef over de rede die president Soekarno op Heldendag op 10 November 1951 uitsprak en dat als beledi gend voor Soekarno werd be schouwd. Overdag zat zij in de gevangenis maar het was haar toegestaan des nachts t'huis te slapen. In die tijd mocht zij niet voor haar blad schrijven. (Vervolg van pag. 1) Dr. van Velthoven voelde niet voor geheel kosteloos onderwijs, „dat leidt tot staatsinmenging en staatsdwang". Als de overheid de middengroepen wil helpen, dan is het enige middel belasting verlaging en salarisverhoging, zei hij. Prof. Schermerhorn (PvdA.) wees er op dat ons volk jaarlijks meer uitgeeft aan tabak dan aan onderwijs. Wil ons volk zijn eer ste plaats op het gebied der we tenschap handhaven, dan zal hierin verandering moeten ko men. Zijn standpunt, dat de over heid meer moet doen dan het stimuleren van de onderwijsver nieuwing werd bestreden door de heer Derksen. Deze K.V.P.-woordvoerder, die in een zeer gedegen betoog de huidige situatie van het onder wijs onder de loupe nam, keerde zich tegen de te vroege beroeps keuze. Deze mag eerst in het 14de jaar gebeuren, meende hij. In dit verband sprak hij zich ook uit tegen de propaganda voor de strijdkrachten op de zgn. Jeugd- legerdagen. „Deze propaganda aan licht ontvlambare jongelui lijkt mij bedenkelijk." Hij drong verder met de heer Algra aan op een verdere gelijk stelling tussen het bijzonder en openbaar onderwijs. Er zullen nu eindelijk eens objectieve normen, vastgelegd in een wettelijke re geling moeten komen voor de stichting van andere dan bijzon dere lagere scholen. Het huidige systeem is volkomen onbevredi gend. De cultuur werd in dit debat alleen van katholieke zijde naar voren gebracht. Dr. van Veltho ven drong aan op een plan voor de cultuurspreiding en infor meerde naar de bouw van schouwburgen, musea en concert zalen. Mr. Witteman vroeg rui mere steun voor Nederlandse speelfilms en in dit verband ver laging van de vermakelijkheids belasting en tevens meer aan dacht voor het belang van een nationaal balletgezelschap. De heer Algra achtte het on juist, dat f50.000 of 2/3 van de opbrengst van de gelukstelegram men over 1952 door de Neder landse Jeugdgemeenschap, die dit geld ieder jaar krijgt ter verde ling over alle jeugdorganisaties, in de pot van het Rampenfonds is gestort. VERNIELINGEN AAN HUNEBEDDEN ASSEN In de provincie Drente is men zeer verontwaar digd over het feit, dat vandalen bezig zijn vernielingen aan te richten aan de hunebedden van Havelte en Westervelde (Norg). Met gebruikmaking van stevige palen als hefbomen zijn nl. ver schillende enorme dekstenen van de staande stenen gewerkt en op de grond geworpen. Door de politie wordt een on derzoek ingesteld maar tot heden heeft dit nog geen resultaat opge leverd. Dreischor: Gerrit Bal, geb. 11, 8, 31 te Dreischor en Jan Bal, geb. 29, 4, 90 te Bruinisse, laatste adres: Langeweg P 87; Cornelis Mari- nus IJzerman, geb. 29, 10, 25 te 's Heer Arendskerke en Maria Neeltje IJzerman-De Jonge, geb. 2, 5, 24 te Kapelle, laatste adres: P 6. Fijnaart: Petronella van Mourik, geb. 25, 5, 45 te Fijnaart, laatste adres: D 175. 's Gravendeel: Gijsbertha Tak-Verheul, geb. 11, 2, 11 te Papendrecht, echt genote van Arie Jacob Tak, laat ste adres: Molendijk 63. Kruiningen: Helena Adriana Boonè-Zuijd- weg, geb. 27, 11, 02 te Ierseke, echtgenote van Laurus Boone, laatste adres: Polderweg 10. Nieuwerkerk: Jan Bom, geb. 19, 4, 77 te Nieuwerkerk, laatste adres: West straat 33; Wilhelmina Cornelia Faassen, geb. 14, 9, 05 te St. Phi- lipsland, laatste adres: Kempens- weg 380; Simon Sies, geb. 1, 8, 20, te Nieuwerkerk, laatste adres: Molenstraat 141. Oude Tonge: Cornelia Jochems-Tuns, geb. 30, 3, 13 te Oude Tonge, laatste adres Jozefsdreef 5; Adriana Strijntje Kamp-Noteboom, geb. 24, 4, 12, laatste adres B 65. Stavenisse: Jacob Arie Mol, geb. 17, 10, 51 te Stavenisse, zoon van Marinus Mol en Dina Corn. Joh. de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A 306a. Stellendam: Tannetje van Seters-Boshoven, geb. 31, 1, 06 te Goedereede, laatste adres: Voorstraat 90. Zierikzee: Anna Martina Boot-van der Stolpe, geb. 1, 5, 85 te Nieuwer kerk, laatste adres: Prov.str.weg D 545. v- is' SS J If sis >.»S A*- 11S11KS1S mSÊmMÈ iRRB ■Bj fy\' PPIEiP Wf- llil Het zusterschip van de kruiser „De Ruy- ter", dat de naam draagt van Admiraal de Ruyter's beroemd ste schip, de „Zeven Provinciën", heeft Dinsdag voor het eerst zee gekozen. F.n*. De Keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft gisteravond de sa menstelling bekend gemaakt van het Nederlands Elftal, dat Zondag a.s. tegen België in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal aantre den. Het luidt als volgt: Odenthal (EDO) Klaassens (VVV) v. Beurden Landman (Sparta) Tebak (Eindhoven) Terlouw Biesbrouck (Sparta) (RCH) Bleijenberg Lenstra (BW) (RigtersbleelO (H'veen) v. Ede Luiten (Sparta) (DOS) Res. v. Raalte, v. Schijndel, Schmidt, Alberts. Tegelijk werden ook de opstel lingen van het Nederlands B.- elftal en het jeugdelftal vrijgege ven. Het Ned. B.-elftal speelt Zondag tegen België B, het*jeugd- elftal Zaterdag in Roosendaal tegen de Belgische Jeugd. Deze elftallen zijn: B-elftal: Steyger (PSV) doel; Cools (RBC) en Boskamp (Ajax) achter; Wiertz (DWS), Hendriks (Vitesse), Bennaars (Dosko), midden; de Jong (Willem II), de Bruyckere (Willem II), v. d. Ley (Leeuwarden), v. d. Kuil (VSV), Louer (Noad), voor. Res.: Jansen (NEC), E. Jansen (Vitesse), Voogt (Haarlem), van Melis (Eindhoven). Ned. Jeugdelftal: d.: Feyt (Woerden); a.: Brandsen (Sparta) en Claus- (Helmondia); m.: Dahrs (BI. Wit), v. d. Hoek (Feije- noord). v. Woerden (Feijenoord); v.: de Wit (de Valk), Brusselen (PSV), Schuman (PEC), Hui- berts (Vitesse), Rijnvis (ADO). Onze sportredacteur tekent hierbij nog het volgende aan: Zo maar even weggelopen van de laatste trainingsbijeenkomst van de Ned. Elftalclub in het Olympisch Stadion, hebben de heren Kruyver en Hoolboom de Ned. Sportpers op de hoogte ge steld van de elftallen, die dit weekend tegen de Zuiderburen onze voetbaleer moeten verdedi gen. In grote trekken was de sa menstelling van het Nederlandse team volgens de verwachtingen. De keuze van Odenthal en Bies brouck rechtvaardigde de T.C. door te wijzen op de grote rou tine, die beiden bezitten, zodat aan Odenthal de voorkeur werd gegeven baven Cools. We zitten slecht in onze halfspelers. De op stelling van Bennaars in het B- elftal op de linkshalfplaats is een vingerwijzing, dat de T.C. alles in het werk stelt om aan dat ge brek zo spoedig mogelijk een einde te maken. Dat de 22-jarige Bleijenberg een kans moest wor den gegeven na zijn bevredigend debuut tegen Wacker was ook al begrijpelijk, evenals de keuze van de geheel nieuwe vleugel v. Ede-v. Beurden. Het medespelen van Abe Len stra, die Zondag j.l. een blessure aan zijn dijbeen heeft opgelopen, j is onzeker. Moet hij vervangen worden, dan zal naar alle waar schijnlijkheid v. d. Kuil zijn plaats innemen. Schmidt is als reserve opge steld en niet als speler in het B-elftal, omdat Luiten met zijn enkel sukkelt. Met de intrede van v. Beurden, Bleijenberg en v. Ede is het streven naar een zo spoedig mo gelijke verjonging van de ploeg duidelijk naar voren gekomen. Al met al een elftal, dat over het algemeen wel voldoening zal schenken. BRUSSEL, 14 April. Het' Belgisch voetbalelftal, dat Zon dag 19 April in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: doel: Seghers (La Gantoise): achter: Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse S.K.); midden: Huysmans (Beer schot), Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp F.C.); voor: Lembrechts (F.C. Meche- len), Mermans (Anderlecht), Coppens (Beerschot). Straetmans (White Star) en Janssens (Uni on St. Gilloise). Reserves: Daenen (Tilleur), Diricx (Union St. Gilloise). Blaise (Standard) en Anoul (F.C. Luik). Indien Diricx, die last heeft van een blessure, niet tijdig zal zijn hersteld, zal Van Boven (B.A.C.) ziin plaats als reserve innemen. Ernstig voetbalongeliik ASSEN Tijdens de voetbal wedstrijd Asser Boys en Noord ster is op het sportpark de 64- jarige schilder E. S. uit Assen door een bal tegen het hoofd ge troffen en ernstig gekwetst. Hij zat als toeschouwer op een bank langs het voetbalveld en kreeg de bal van korte afstand met kracht tegen zijn hoofd. Hij zakte bewus teloos in elkaar en is naar het Wilhelminaziekenhuis gebracht, waar hij ter verpleging is opge nomen. Veemarkt Groningen GRONINGEN, 14 April. Kalf- en melkkoeien eerste soort 1000.00—1100.00. tweede soort 900.00—950.00, derde soort 700.00 850.00, kalfvaarzen eerste soort 850.00900.00. tweede soort 625.00 775.00, zomerkalvende koeien eerste soort 800.00850.00, twee de soort 625.00700.00. vare koeien eerste soort 750.00850.00. tweede soort 550.00650.00, stie ren eerste soort 2.46, tweede soort 2.152.30 per kg slacht- gewicht; kalveren en pinken 150 00525.00. slachtvee eerste soort 2.60—2.66, tweede soort 2.25 2.45, derde soort 1.801.95 per kg slachtgewicht: nuchtere kal veren 20.0038.00. weideschapen 90.00-120 00. vette lammeren 75.0090.00, vette schapen 100.00 130.00, biggen eerste soort 38.00 43.00, tweede soort 30.0033.00, loopvarkens 50.0085.00. vette varkens eerste soort 1.681.73. tweede soort 1.501.60 per Kg slacht gewicht, zouters 1.681.71. Aanvoer: 1952 runderen. 2056 kalveren. 271 schapen, 62 lam meren, 480 varkens. 443 biggen. 15 paarden. 30 bokken en geiten; totaal 5309. Overzicht: De kalf- en melk- veehandel verliep in de beste soorten prijshoudend doch ove rigens had de handel in verband met de grote aanvoer van het gebruiksvee een zeer traag en nauwelijks prijshoudend verloop. Voor de eerste kwaliteit slacht vee bleven de prijzen gelijk aan de vorige week. doch voor de middelmatige en afwijkende soorten handhaafden de prijzen zich slechts met moeite. Voor de nuchtere kalveren, welke iets minder vlug werden verhandeld, bleven de prijzen vrijwel onge wijzigd. Ook nu weer brachten de zware kalveren boven de notering op. De handel in wolvee had. bij niet grote aanvoer in alle soorten een zeer traag, maar prijshoudend verloop. Door de grote aanvoer van vette varkens hielden de prijzen voor de beste kwaliteiten zich met moeite staande, doch zij liepen, vooral tegen de afloop wegens onvol doende kooplust, voor de afwij kende kwaliteiten terug. De prij zen der zouters ondergingen wei nig of geen verandering, maar liepen voor de biggen bij slechte handel iets terug. De leken-brief Zoals het de goede ge- te woonte is, een na- woordje te wijden aan een herderlijke brief, waarmee onze Bisschoppen zich van tijd tot tijd tot hun gelovigen wen den, zo mogen wij nu ook een enkel woord zeggen over de merkwaardige gebeurtenis van j.l. Zondag, toen van de kansel van onze kerken een brief- van-leken werd voorgelezen. Zover is het nu al met de „ver- leking" in onze Kerk gekomen, verzuchtte een getrouw zoon van de Moederkerk, maar hij meende het niet zo kwaad. De Bisschoppen konden moei lijk zelf een dergelijke brief, met een dergelijke inhoud en een dergelijke oproep, tot de gelovigen richten! En de om standigheden waren, als ge volg van de watersnood, wel zo bijzonder, dat het nodig was, langs deze weg de aan dacht op de komende collecte te vestigen en op de redenen, waaróm zij gehouden wordt. Uit vroegere beschouwingen over dit onderwerp weet men nog wel natuurlijk, waarom 't roomse volk van Nederland opgeroepen wordt, zijn plicht van dankbaarheid jegens het Hoogwaardig Episcopaat te bewijzen. Een plicht van dank baarheid hebben wij, voor het grote geschenk en alle zorg en beleid van alle opvolgende Bisschoppen, sinds het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie en het is in ons tegenwoordig Episcopaat, dat wij al die op volgende Bisschoppen huldi gen en danken. Laat ons van daag met dit korte woordje volstaan. Morgen hebben wij daaraan nog iets toe te voegen! Minister Witte Minister Witte had een goede ontvangst in de Tweede Kamer, in de Eerste was het pas minder prettig. Ook buiten de Kamer begint de socialistische critiek zich te roeren, hetgeen geen wonder is, als men nagaat, dat het pijn gekost heeft, om de P.v.d.A. bereid te vinden, hun man aan dit departement prijs te geven. Men heeft inderdaad ook van katholieke zijde cri tiek gehad op zijn beleid, zo als dit tot uiting kwam in de befaamde circulaire over de z-9- ftfty-fifty-regelingwaar bij zou worden uitgegaan van 50 pet. woningwetwoningen en 50 pet. particuliere bouw. Tegen de consequenties, welke bij de uitvoering van deze regeling aan de orde zouden komen, indien het principieel niet mogelijk zou zijn, die half-om-half-regeling te handhaven, kon terecht be zwaar gemaakt worden. Maar, als twee hetzelfde willen, is het nog niet altijd hetzelfde. Bij de socialisten is het grote bezwaar natuurlijk, dat mi nister Witte principieel op het standpunt staat, dat particu liere bouw voorrang heeft, en dat de Overheid slechts aan vullend werkt, zij het dan, dat dit „slechts" in de gegeven omstandigheden met een kor reltjezout dient te worden genomen. In zijn nadere mede deling over de toepassing van de fifty-fifty-regeling heeft de minister niettemin duidelijk voorop gezet, dat hij zijn uit gangspunt: particulier voorop, overheid aanvullend, hand haaft. En daarover verheugen wij ons. Wij wensen hem sterk te, om in de toekomst ook zijn ambtenaren ervan te door dringen, dat dit uitgangspunt in het volkshuisvestingsbeleid zoveel mogelijk moet worden doorgevoerd! (Advertentie) Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5