Gemeenteraad van Alkmaar ROND HET VERKEERSVRAAGSTUK Tw< COSTUMES I AGENDA Selskip Friso: „In beste set" artistieke j verlichting j l'T SIERHUIS De „Grijsdassen" op hun best Motie van vertrouwen" voor de ivoninghouwverenigingen Voor 40 jaar Het Kledingliuis Gas wordt halve cent duurder Ursulii 23 lei Staat van in Zuid-] Pagina 2 VRIJDAG 17 APRIL 1953 ALKMAAR Op een voor de raad van Alkmaar wel zeer ongewone tijd, kwart voor vier, was men klaar met de be sprekingen over een agenda, die een twintigtal punten bevatte. De lieren Koot en Kirpensteijn werden met een bijzonder woord van welkom ontvangen, daar zij beiden wegens ziekte geruime tijd verhinderd waren, de heer Koot zelfs enkele maanden. De heer Leesberg deelde mede, dat de gasprijs met ingang van 1 Mei a.s. met een halve cent zal worden verhoogd, en de heer de Zeeuw (K.V.P.) brak een lans voor de Katholieke ongeorgani seerde jeugd. Ingekomen stukken Het bestuur van de Sociale Werkplaats had de Raad een brief gezonden, waarin wordt verzocht, te willen goedkeuren, dat ook inwoners van andere ge meenten in de werkplaats wor den tewerkgesteld. Dit verzoek stelde de raad in handen van B en W om advies. Om bericht en raad werden in handen van B en W gesteld een aanvrage van de Ver. tot bevordering van Chr. Schoolonderwijs om de ge meentelijke vergoeding over 1952; dito van de R.K. meisjesscholen; van de R.K. jongensscholen het verzoek om medewerking voor het aanschaffen van sehoolmeu- belen. inventaris, leer- en hulp middelen ten behoeve van de in de bovenverdieping van het schoolgebouw Nieuwlandersingel 40 te stichten school voor g.l.o. genaamd St Dominicusschool en een brief van de R.K. Woning bouwvereniging om toekenning van een grondvoorschot van 121.396,32 en een bouwvoor- schot van 636.000,voor de bouw van een complex van 60 woningen aan de Dr Schaepman- kade. Het adres van onderscheiden winkeliers van de Langestraat en de Laat. houdende het verzoek, om tijdens de Braderie gevrij waard te blijven van stands of kramen voor hun winkels, werd in handen van B en W gesteld ter afdoening. Het verzoek van de Vereniging voor Landbouw- huishoudonderwijs te Winkel om toekenning van een subsidie voor het jaar 1954 zal worden behan deld bij de begroting voor dat jaar. Tenslotte werd in handen van B en W gesteld ter afdoe ning het verzoek van de heer J. W. van Wilsom alhier, om vrii- stelling van betaling van een bedrag van 5,- hem door de Lichtbedrtiven in rekening ge bracht wegens het beschadigen van het zegel van de aansluiting op het net. Aan de Postharmonie Alkmaar werd op verzoek voor het iaai 1953 een subsidie verleend van 250,-. Aan de heer Tj. Leungen werd wegens benoeming elders, eer vol ontslag verleend als onder wijzer aan de Kohnstammschool (vglo). Rector gymnasium: hulde Tot Rector van het Murmellius Gymnasium werd, ;n de plaats van Dr J. Hemelrijk, wiens ambtsperiode met Ingang van 1 September zal zijn verstreken, benoemd de conrector Dr H. Bolkenstein. Met ingang van dezelfde datum werd aan Dr Hemelrijk eervol ontslag verleend met dankbetui ging voor de langdurige en ge wichtige bewezen diensten. De voorzitter stelde er nrijs on, in het openbaar te verklaren, dat de gemeente de heer Hemelrijk zeer veel dank is verschuldigd. De heer Hemelrijk is een uitzon derlijk bekwame figuur, die het Gymnasium tot grote bloei heeit gebracht. Door zijn onverpoosde werkzaamheid heeft hij velen levenslang aan zich verplicht. Geen vragenuurtje Vervolgens keurde de raad net vporstel van B en W goed om niet tot de instelling van een vragenuurtje over te gaan. Maar toch werd nog eens uitdrukke'bk vastgesteld, dat ieder raadslid, onverminderd het recht van in terpellatie, ook zonder verlof van de raad buiten de dag der raads vergaderingen inlichtingen kan vragen aan B en W met betrek king tot het hun opgedragen da gelijks bestuur. 't Is maar een vraag Op verzoek van de Minister van Economische Zaken werden in de verordening op de winkel sluiting enkele redactionele wij zigingen aangebracht. Naar aan leiding van dit punt vroeg de heer Holsmuller. welke procedu re er gevolgd wordt, bij bekend making aan de raad. wanneer sommige stukken van de over heid. gericht aan het gemeente bestuur van Alkmaar, ook eigen lijk des raads zijn. Krijgt de raad er dan inzage van zoals, wanneer het gemeentebestuur haar wer kelijk heeft ontvangen, het ge val zou hebben moeten zijn met de brief van de Minister van Financiën aan verschillende ge meenten, over gemeenten, die een extra uitkering uit het ge meentefonds hebben aangevraagd om de begroting sluitende te ma ken? De burgemeester antwoord de, dat dit niet aan de orde was. maar beloofde toch, naar het be doelde stuk nader ie informeren. De voorzitter deelde verder nog mede. dat er nog verschil lende aanvragen hangende zijn, o.a. van rijwielstallingen, die nu beloofde zo spoedig mogelijk in de raad te brengen. Woningbouw De Chr. Woningbouwvereniging ..De Voorzorg" kreeg 't gevraag de voorschot van 10.347,70 voor het aanbrengen van een warm waterinstallatie in 48 van de 53 woningen, die de vereniging in beheer heeft aan de Dathenus- straat en de Coornhertkade. .De heer Koot kreeg als ant woord op zijn vraag te horen, dat ook warmwaterinstallaties onderweg zijn voor de in aan bouw zijnde woningen aan de P. C. Hooftstraat. Vervolgens besloot de raad, aan deze woningbouwvereniging te verkopen een perceel bouwter rein bij de Visserstraat. 8377 m2 voor 201.048,-; en voor de uit voering van haar plan voor de bouw van 108 woningen de vol gende voorschotten te verlenen: 203.025,- voor de aankoop van het bouwterrein. 1.077.000,- voor de bouwkosten en 24.030,- voor het aanbrengen van warm waterinstallaties. Dit voorstel v/erd aangenomen met alleen Mei. Kamphuijs (K.V.P.) tegen. Zij betoogde, dat de 15 woningen, die slechts één slaapkamer heb ben. eigenlijk voor niemand ge schikt zijn. Niet voor ouden van dagen, omdat die dan niemand meer te logeren kunnen hebben, ook wanneer dat nodig of wen selijk zou blijken in verband met hun hoge leeftijd en ook met voor ouders, wier kinderen ge trouwd zijn, omdat ook zij me mand meer onderdak voor de nacht kunnen verschaffen. Ge huwden zullen spoedig voor de onkosten van verhuizing komen te staan, wanneer het huis te (Advertentie) In ons blad van 17 April 1913 lazen wij: NIEUW POST- EN TELE GRAAFKANTOOR Het Rijk heeft aangekocht het perceel aan de Koorstraat, waarin wijnhandel en distilleerderij van den heer Meienbrink, en het daarnaast gelegen perceel hoek Heul, waarin kruideniers affaire van den heer Kuys, benevens de daarachter gele gen pakhuizen, met bestem ming er een nieuw Post- en Telegraafkantoor te stichten. ELECTRIFICATIE Naar wij vernemen zal het wel half Augustus worden, eer Alk maar electrische stroom kan gaan afnemen, tenzij het met de werkzaamheden: het leggen van de kabels, het bouwen van de transformators op de ver schillende plaatsen, enz. bui tengewoon meeloopt. klein is geworden voor hun pro ter wordend gezin. Daarom gaf zij de raad in overweging, die 15 woningen te conformeren in an dere. met meer slaapkamers, waarvan dan enkele voor grotere gezinnen. De heer Couwenhoven zei tot Mej. Kamnhuijs. dat de practijk heeft geleerd, dat wo ningen met één slaapkamer no dig zijn. Bij andere woningbouw verenigingen is er zelfs vraag naar. Bovendien komen er gro tere woningen door leeg. en voor mensen, voor wie deze kleine woningen passend zijn. zijn de huren ook gemakkelijker aan vaardbaar. Overigens vroeg hij. of B en W nog pogingen in het werk stellen om het extra bouwvolume van 112 woningen, dat Alkmaar voor 1953 toegewezen heeft gekregen, nog uitgebreid te krijgen, het geen nodig is, omdat hij anders vreesde, dat de bouwnijverheid in dit jaar stop zou komen te staan. ..Mej. Kamphuijs vergeet één ding", zei de heer Hoytink. „De woningbouwvereniging „De Voor zorg" heeft leden, die juist een dergelijke woning wensen, en als de woningbouwvereniging er niet voor zorgt, deze woningen voorhanden te hebben, zijn haar leden op andere woningbouw verenigingen aangewezen. Het is aan het bestuur te besluiten over de inhoudsverdeling van de wo ningen". De heer de Boer vroeg naar de regeling die er tussen de verenigingen moet bestaan t.a.v. de verdeling van 't totale bouw volume. De voorzitter sloot zich bij zijn beantwoording van Mej. Kamphuijs' vraag aan bij wat de heren Couwenhoven en Hoytink gezegd hebben. Er zijn in Alk maar ook kinderloze gezinnen, die helaas kinderloos zullen b'ij- ven. 40% van de Alkmaarse ge zinnen heeft drie kinderen of meer. doch 60% heeft geen kin deren of slechts 1 kind. Dan zim er ook echtparen, die nooit gas ten verwachten. Tot de heer de Boer en de heer Wiese, die ook naar de verdeling van het volu me gevraagd hadden, zeide de voorzitter, dat het niet juist is. qm het volume van een jaar aan één vereniging toe te wijzen. Daarom zal op die 108 woningen ook wel wat beknibbeld worden. De verdeling wordt besproken op de Federatie van Woning bouwverenigingen en het is tot nog toe altijd zo geweest, dat het gemeentebestuur het advies der Federatie kon overnemen. Het gemeentebestuur zou ook immer pogingen in het werk blijven stellen, zo zei hij. om het volume verhoogd te krijgen, opdat o a. ook aan de behoefte aan midden standswoningen zoveel mogelijk tegemoet gekomen kan worden. Mei. Kamphuijs repliceerde, dat de een-slaapkamer-woningen mo menteel niet urgent zijn. De heer Hoytink verschilde principieel van mening met Mej. Kamphuijs, door te stellen, dat de raad zich maar beter niet moest indringen in het beleid van de woningbouwvereniging. Waarbij de heer Couwenhoven hem bijviel, die overigens nog vertelde, dat de woningbouwver enigingen het in de Federatie al tijd met elkaar eens waren ge worden, en dat de gemeente als supervisor zich altijd bij haar advies heeft aangesloten. Mei. Kamphuijs bleef, alseni ge in de fractie van de K.V.P. op haar standpunt staan. Zij stemde tegen, de rest van de raad was voor. Uitbreidingsplan „Noord" De raad bepaalde, dat een her ziening in voorbereiding is van het uitbreidingsplan ..Noord" ten einde te voorkomen, dat een be bouwing zou ontstaan, die in de nieuwe plannen niet zou passen. Het speet de heer van dar Bor den (A.R.) dat het beloofde plan nog niet was ingediend. Hij vroeg aandacht voor hen, die zich door het bouwverbod gedupeerd kun nen voelen. De voorzitter be loofde de grootst mogelijke spoed met de indiening van het plan te betrachten en verwees de even tuele gedupeerden naar de di recteur van Openbare Werken. Aankopen Van Mevr. de wed. K. Man'ei- Schuffel te Bergen kocht de raad het woonhuis met erf aan de Mo lenbuurt nr 14, groot 107 m2 voor 1900.-. Van de heer P. Th. Janka te Amsterdam kocht de raad acht woningen aan de Eerste Kabei- straat, nl. de nrs 13 tot en met 27 tezamen groot 400 m2 voor 11.500,-. (Advertentie) EEN WEELDE SORTERING in tientallen moderne dessins Perfecte coupe Prima afwerking Vormvast Steeds de beste kwaliteit De laagste prijzen Hofdijkstraat 8 - Alkmaar Uit 't Grondbedrijf Terreinen ter weerszijden van de Hooftstraat ter grootte van onge veer 5072 m2 worden met ingang van 16 Juni a.s. uit het Grondbe drijf genomen. Ten laste van het Woningbedrijf wordt aan het Grondbedrijf een bedrag van 101.681,25 uitgekeerd. Gerekend met ingang van 1 Jan. jl. wordt het terrein van 1888 m2 tussen de Tienenwal en de Boezem singel. dat de raad als speelter rein heeit bestemd, uit 't Grond bedrijf genomen en wordt aan dat bedrijf 10.473,83 uitge keerd. Eveneens werd een terrein tus sen de Sportlaan en de Zanders- sloot groot 9100 m2 met ingang van 1 Jan jl. uit het Grondbedrijf genomen en aan dat bedrijf uit gekeerd 28.601,56. Onderwijs Aan het bestuur van de Stich ting voor Chr. B.L.O. in Noord- Holland benoorden het IJ werd toegekend een voorschot op de vergoeding voor het jaar 1953 ten bedrage van 4.098,36. De verordening regelende Je voorwaarden, waarop aan bijzon dere scholen voor voorlfercidend lager onderwijs te Alkmaar sub sidie uit de gemeentekas kan worden verleend werd gewijzigd. Besloten werd, vast te stellen, dat een schoolbestuur zelf een plan voor de bouw van een kleu terschool voor rekening der ge meente kan indienen. In dat ge val zendt het schoolbestuur, zo dra de raad besloten heeft, tot medewerking, het olan aan B en W. Indien dezen tegen dat nlan bezwaar hebben of de ramin gen der kosten te hoog achten, en dit bezwaar niet door overleg kan worden opgeheven, kan het schoolbestuur de beslissing van de raad inroepen. De raad be slist binnen drie maanden. In dien het plan niet wordt aan vaard, komen de kosten van te keningen e.d. voor rekening van het schoolbestuur. Behalve de bouwkosten komen voor reke ning der gemeente de .losten van het ontwerpen van het plan, In dien dit wordt uitgevoerd. Deze verordening treedt terstond in werking. Het verzoek van het bestuur der Vereniging voor Zuigelin- genbesoherming om verhoging van het subsidie over 1952 van 1750,- met S 1537,- zijnde het tekort op haar begroting alsmede om een bedrag van S 243,60 ten einde in staat te zijn het nog on gedekte nadelige saldo over vo rige jaren te dekken, werd inge willigd. Tot onder.wiizer aan de Roch- daleschool werd benoemd de heer j P. V. Zuidema. onderwijzer aan de O.L. schoolte Zuidbroek. Ongeorganiseerde jeugd De rekening van het Burger weeshuis over 1951 werd goedge keurd. Ingevolge een artikel van de verordening op het bestuur van het Burgerweeshuis heeft deze instelling een gedeelte van de in 1951 ter beschikking geko men middelen aangewend voor een ander liefdadig doel i.e. 1200,- voor voogdijkinderen af komstig uit Alkmaar en 1200,- voor de ongeorganiseerde jeugd te Alkmaar. De heer de Zeeuw verwonder de 'zich er over. dat noch aan de jeugd van Francisca Romana, noch aan de kinderen van het St Fidelisliefdewerk was gedacht, aan welke beide instellingen 300 kinderen zijn toevertrouwd te genover de 90 van het Clubhuis De Burg. dat uit hoofde hiervan van Rijk en Provincie bovendien hog tweemaal 300,- supletie ontvangt, die de beide andere in stellingen dus ook moeten mis sen. Staat het dan het bestuur van het Weeshuis vrij. de gel den te besteden op een wijze, die het zelf wil? De heer de Zeeuw meende van niet. omdat B en W en de raad de rekening al dan niet kunnen goedkeuren. Middels een afkeuring zou men dus het bestuur van het Burger weeshuis de suggestie kunnen doen. voortaan ook eens aan het veel groter aantal ongeorgani- VRIJDAG 17 APRIL Bioscopen REX: Sterren stralen overal, a.l. CINEMA AMERICAIN: De Trommen van Fu Manchu, 14 j. VICTORIA: De Piraten-konin gin, 18 j. HARMONIE: April in Parijs, 18 j. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. GULDEN VLIES: 8 u„ Schola Publica, S. J. Bouma: Kleur en fleur rond de Zuiderzee, met kleuren-lichtbeelden. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur, Vergadering Auto- mofoieltechnische Club. 8 uur: Personeelsavond PTT. HOTEL VICTORY: 8 uur, G. van Hesteren, arts, over: „Als man en vrouw schiep Hij hen". In het kader van „Waar gaan we heen" (al leen voor jongens). MEDISCHE HULP HEILOO, LIMMEN EN AKERSLOOT. Vöor spoedgevallen in het a.s. weekend bereikbaar dr P. Nijenhuis, Akersloot, tel. K 2513-309. RETRAITEHUIS BERGEN: Zaterdag 25-28 April, Heren Vincentianen. Dinsdag 28 April-1 Mei: Meisjes. ZATERDAG: Hoog water 10.50 en 23.10 u. Laag water 4.50 en 17.15 u. Training Terriërs ALKMAAR A.s. Zaterdag middag kan door de Terriers worden getraind op het Alk maarse Sportpark. De junioren worden verwacht van 23 uur en d,e senioren van 35 uur. We rekenen op een overstel pende opkomst. Klaverjasdrive ALKMAAR De Hengelsport vereniging „Luctor et Emergo hield Dinsdag haar 3e Klaverjas- avond in het clubhuis Jaap Koe- lemeij. 28 Koppels namen hieraan De prijzen werden behaald door de heren: 1 pri P. Blokv. Vegten 5442 pt; 2e pi', mevrouw Erich-dhr Wilke 5085 pt; 3e pr. KoopmanHalier 4980 pt; 4e pr. J. ZuidemaLangras (sr.) 4912 pt; 5e pr. gebr. Sijm met 4872 pt. De bedoeling is, op Vrijdag 24 April een Vrije Drive te houden (zulks uitsluitend op herhaald verzoek). Dierenartsendienst De diensten van de dierenartsen worden waargenomen door1 de heren N. J. Bouman te Slootdorp K 2278234; E. Hakkensteegt te Schagen K 2240—437; F. Vogel te Julianadorp K 2235384. seerde kinderen van Katholieke zijde te denken Wethouder Coerts zei. dat goedkeuring niet aan deze reke ning kon worden onthouden, om dat de gesteunde instelling met aan een bepaalde richting is ge bonden.... Overigens wilde hij de wenselijkheden van de heer de Zeeuw nog wel eens op hun merites bekijken. De heer de Zeeuw zei, dat 'n belangrijk deel van de ongeorganiseerde jeugd niet van de openbare middelen van het Weeshuis mocht worden uitgesloten. De heer Holzmuller meende, dat het bestuur van het Weeshuis krachtens het regle ment, zelf mocht uitmaken op welke wijze men de gelden zou besteden. De heer de Zeeuw bracht tenslotte nog in hét mid den, dat bij de vaststelling van de begroting voor het jaar 1951 niet precies was omschreven, aah welke instellingen het geld zou worden gegeven. Er stond: aan de ongeorganiseerde jeugd en niet aan een deel. of: het kleinste deel daarvan. Hij wilde nog wel accoord gaan met do vaststelling van deze rekening maar wenste voor het volgende iaar en voor taan voor altijd toch een andere vérdeling, die hij rechtvaardiger achtte. De eerstvolgende raadsverga deringen zijn op 15 Mei, 11 Juni en 9 Juli. (Ingezonden Alkmaar, 12 April 1953. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het artikel van „Zakenman" van 9 April j,l. zou ondergetekende nog graag enkele opmerkingen maken. Op de eerste plaats verbaas ik mij over het gemak, waarmee Zakenman degenen, die het met hem eens zijn, beschouwt als per sonen die terzake volkomen des kundig zijn, terwijl zij, die zijn plan geheel of gedeeltelijk ver werpen, dit plan maar niet schij nen te willen begrijpen. Ook uit het feit dat Zakenman de Oudegracht alle schoonheid wil ontzeggen, terwijl volgens hem „de typische Stenenbrug, die juist de fraaie gevels van de daar ge legen 17e eeuwse huizen zo fraai markeert", zodat deze brug in geen geval ten offer zou mogen vallen aan een verbinding van de Langestraat met de Laat, meen ik te moeten afleiden, dat Zaken man het vraagstuk niet geheel objectief beoordeelt. „Daar is die Langestraatbewo- ner weer aan het woord", zal Zakenman ongetwijfeld zeggen. Koezeer het mij ook spijt voor Zakenman, Civis woont niet in de binnenstad en heeft geen enkel belang bij bevoorrechting van de Langestraat. Evenmin wil hij dé Laat of welke andere winkelstraat ook benadelen. Hij meent alleen dat demping van de Oudegracht voorlopig nog niet urgent is. Wanneer het door gaande verkeer eenmaal doel treffend buiten de binnenstad wordt omgeleid, is een brede ceintuurbaan binnen de stad voor Alkmaar overbodig. Ongeacht wat anderen er van mogen denken, blijft hij van oor deel dat de Laat nog niet over belast is. Weliswaar doen zich soms moei lijkheden voor op het gedeelte van de Laat gelegen tussen Pay- glop en Huigbrouwerstraat, maar deze moeilijkheden kunnen vrij eenvoudig worden opgelost. Op het ogenblik parkeren hier dik wijls zware vrachtauto's aan beide zijden van de straat. Bovendien komt nog vrij veel verkeer door de Boterstraat, die juist op dit punt de Laat bereikt. Een strikt doorgevoerd parkeerverbod voor één zijde of een parkeerverbod voor 'beide zijden voor dit ge deelte van de Laat zou hier naar mijn mening de oplossing zijn. Natuurlijk is dit minder aan genaam voor de zakenlieden die hier hun winkelpand hebben. Maar denkt Zakenman dat de ge meenteraad van Alkmaar, die voor dé winkeliers van het Ritse voort niet een gedeelte van de Lindegracht wilde dempen, wel bereid is voor enkele winkeliers van de Laat de Lindegracht en de Oudegracht in hun geheel té dempen? Zakenman is van mening, dat in de Langestraat en op de Laat geen ruimte meer is voor vesti ging van nieuwe winkelbedrijven. Waarschijnlijk heeft hij niét de percelen geteld, die op de Laat en zelfs nog in de Langestraat, enkel als woonhuizen worden ge bruikt. Verder vergeet hij, dat er nog geregeld zaken worden op geheven, zodat nieuwe zaken zich tevens kunnen vestigen in de vrij komende percelen, zoals dikwijls gebeurt. Of denkt Zakenman dat Alkmaar een stad wordt van 75.000 inwoners? De laatste offi ciële cijfers liggen tussen de 55.000 en 65.000. Of deze cijfers in werkelijkheid ooit bereikt zullen worden, kan alleen de toekomst ons leren. Voorlopig is er in Alk maar bijna nog geen sprake van een vestigingsoverschot. Het in wonersaantal neemt sléchts lang zaam toe. Als zich hier in de na bije toekomst nieuwe industrieën gaan vestigen, zullen er waar schijnlijk nog veel werknemers blijven die wel in Alkmaar komen werken, maar overigens liever op het platteland wonen dan ergens tweehoog in Alkmaar. Een aan zienlijke uitbreiding van de win kelstand in het centrum is dus niet te verwachten, ook al omdat nieuwe winkels zullen worden ge opend in de buitenwijken. Indien Zakenman meent, dat de oplossing van het verkeersvraag- stuk veel geld zal kosten, ben ik dat volkomen met hem eens. Maar ook demping van de Oude gracht zal zeer veel kosten. De Oudegracht is lang en breed en er zal heel wat zand nodig zijn om deze te dempen. Alleen al de aanvoer hiervan zal kapitalen vergen! Overigens zullen de nodige ver beteringen niet ih één jaar tot stand kunnen worden gebracht. De verbinding van de Vondel straat met de Limmerhoek en de Laat zal ongetwijfeld het eerst de aandacht vragen, terwijl daarna moet worden gedacht aan ont sluiting van de Langestraat. In dien een doorbraak wordt ge maakt van Hofplein naar Lange straat, kunnen later de bussen worden geleid via de Nieuwe- slOot. Ook als de Oudegracht zou worden gedempt, moet toch nog een oplossing worden gevonden voor de Langestraat. De noodza kelijke ontsluiting van deze straat biedt echter tevens de mogelijk heid de kopers tot het centrum te vervoeren. Het heeft dan dus geen zin meer de Oudegracht alleen te dempen terwille van de service, die het publiek dan toch al ontvangt. Civis kan het niet eens zijn met Zakenman, wanneer deze denkt dat de Langestraat winkelstraat moet blijven en daarom niet uit haar isolement moet worden ver lost. Ook voor een moderne win kelstraat geldt, dat deze gemak kelijk bereikbaar moet zijn. De redactie van dit blad heeft de strekking van het vorige be toog van ondergetekende kort en bondig samengevat door het te plaatsen onder het hoofd: „Ver bindingen met de binnenstad la ten te wensen over". Ondergete kende blijft van mening, dat al lereerst aan deze Verbindingen de nódige aandacht móet worden besteed. Civis. ALKMAAR Door het in werking treden van de Kolen- en Staalgemeenschap moest de ko- lenprijs in ons land worden op getrokken. n.l. met drie gulden per ton. Van hogerhand is aan het distributiebedrijf te Alkmaar verlof gegeven, aldus deelde de wethouder der bedrijven, mr. A. J. M. Leesberg gistermiddag in de raad mede, een compensatie in het verlies te vinden, door de gas prijs met een cent te verhogen. Na advies van de directeur der Gasbedrijven bleek, dat Alkmaar kon volstaan met een verhoging van slechts een halve cent toe te passen. In de volgende raadsver gadering zal dit aan de orde ko men. De verhoging met een halve cent gaat in op 1 Mei. De heer Knuistingh Neven zei nog, dat hij het niet juist zou vinden, dat de verhoging al zou zijn ingegaan, wanneer de raad er zijn goedkeu ring nog over moet uitspreken. De eerstvolgende raad wordt na melijk gehouden op Vrijdag 15 Mei. Hij kondigde aan, dat de C.P.N. tegen de verhoging zou stemmen en dat hij het verder raadzaam achtte, de verzorging pas na de eventuele goedkeuring van de raad te laten ingaan.. De heer de Zeeuw (K.V.P.) daarentegen dankte de weth. voor zijn waarschuwing vooraf, zodat de huismoeders er thans reeds rekening mee kunnen houden. W eersverwachtin g medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: DROOG WEER DE BILT. 17 April In de nacht hier en daar mist of lichte nachtvorst. Droog weer met over het algemeen min der bewolking dan vandaag. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrii krach tige wind tussen Oost en Noord-Oost. Dezelfde of iets ■hogere temperaturen. 50 JAREN EMMABLOEM ALKMAAR Zaterdag 18 April, zal voor de 50ste maal de Emmabloem op straat worden aangeboden. De bijeengebrachte gelden zijn in deze afgelopen jaren besteed voor de verpleging van zeer vele Alkmaarse T,B.C.-patiënten van alle gezindten Ook voor 1953 wordt Uw offer gevraagd. Veel is dit jaar nodig, want bij de bevolkingsdoorlichting werden meerdere lijders aan deze ge vreesde volksziekte ontdekt. Toont Uw dankbaarheid dat U hiervoor gespaard is gebleven, door Zaterdag a.s. een extra Jubileum-offer te geven aan de Emmabloem Collecte, ten bate van Uw Almaarse medeburgers. ALKMAAR. Ook met de laatste buitengewone gearkomste van dit seizoen op Woensdag avond j.l. in het Gulden Vlies heeft Selskip Friso zün goede naam hooggehouden. De eigen toneelploeg speelde „In beste set" van J. Zijl, een toneelstuk in drie bedrijven, een keuze, welke in derdaad een beste zet bleek te zijn. De kapitale plaats het „Heechhiem", welke reeds hon derdvijftig jaar door de Sybran- da's van vader op zoon bewoond en bewerkt werd, dreigde voor dit oude geslacht voorgoed ver loren te gaan. De oude Wiebe, „de laatste der Mohikanen", had na melijk geen opvolger. Bij de Sy- branda's gold de ijzeren wet, dat de vader de vrouw uitzocht voor de zoon. Zo had Binne, de zoon, die Wiebe zou hebben kunnen vervangen, maar die van het erf was weggejaagd, omdat hij een eenvoudige vrouw lief had, die niet door vader Wiebe zelf was aangewezen, zijn heil gezocht in Canada. En Auke, die niets voor ■het boerenleven voelde en boven dien zijn hart verpandde aan een uitverkorene, die ook al niet door Wiebe was uitgezocht, was even eens verder verblijf ontzegd. Maar terwijl de stijfkoppige Wiebe vol wrok de ondergang van de aloude stam onvermijde lijk ziet aankomen en het niet verkroppen kan, dat het erfgoed in vreemde handen zal raken, komt plotseling de blijde ont knoping. Kleinzoon Wiebe, die met vader Binne in Canada veel geld heeft verdiend, heeft buiten weten van pake het Heechhiem gekocht en zo het voortbestaan van de Sybranda's op de plaats verzekerd. Na nog enige pijnlijke verwikkelingen wordt uiteinde lijk de vrede tussen de oude Wiebe en zijn zoons getekend en daarmede door Wiebe „de beste zet" van zijn leven gedaan. Gerust mag worden gezegd, dat de spelers zich uitstekend in de karakteristiek van hun rollen hadden ingeleefd. Er werd voor treffelijk gespeeld en tegelijk weer eens aangetoond wat een amateursploeg onder bekwame leiding kan Dereiken. De woor den van lof en erkentelijkheid, door de voorzitter na afloop ge sproken, waren dan ook onne- twijfeld ten volle verdiend. Met waardering moge nog worden opgemerkt, dat het zang koortje een ontwikkeling ten goede doormaakt. De grienmank uit het Friese Sjongspul: „De tiid haldt gjin skoft" van Tetman de Vries was niet alleen een verras send goede keuze, maar, behou dens nog enkele blijkbaar moei lijk te overwinnen neigingen tot kerkelijk psalmzingen, getuigde ook de uitvoering van aanmer- kelijker frisser opvattingen in voordracht en klankvorming. Hulde aan de dappere diri- •gente! Levendig applaus bekrachtigde het besluit van het bestuur om f 75.in het Rampenfonds te storten en na enkele mededelin gen over de loterij en de kaats- club konden de liefhebbers nog even met de voeten van de vloer. Oant sjens L&nsljue yn it nije jier! (Advertentie) Voor SMAAKVOLLE i I slaagt U HET BESTE in I |langestraat; recht tegenover het Stadhuis ALKMAAR. Na de St. Do- minicusgroep brachten gister avond ook de „Grijsdassen" van de St. Laurentius-parochie in de aula van het Stedelijk Gymna sium een avond vol kleur en verve, die zij aanboden aan die oudiers en verdere venkenners- vrienden. En dat deze knapen op het toneel ook hun mannetje staan, kon de volle zaal herhaaldelijk met genoegen constateren. Dat in het begin hier en daar de symptomen van plankenkoorts de kop opstaken: ooh, dat deed aan de goede bedoelingeil van de tonelisten geen afbreuk. Gaat u zelf eens voor een hele zaal vol met bekenden proberen deze te vermaken! En hoe verder het programma vorderde, des te meer kwamen ze los. Het telkens op- klaterende applaus toonde wel aan, dat men zich best vermaakte. En geen wonder. Als je die parmantige boertjes van twee turven hoog knauwend op hun pijp over het toneel zag stappen, dan kon je niet anders dan schik hebben. En die ene boer deed het goed, zo goed Zelfs, dat hij een klinkende zoen van zijn bij die gelegenheid blozende vrouw in ontvangst kon nemen. Dat er onder deze verkenners van alles schuil gaat, liet ons een tweede Frans van Capelle horen, toen hij een paar num mertjes op z'n accordeon weggaf die er zijn mochten. Welpen sprongen de zeven sprong. Dat was vriendelijk om aan te zien, maar wat dacht u van een dodensprong? Of heeft u dié niet gezien, omdat u uw ogen maar dicht had gedaan? Maar om die kunstschilder met zijn sprekende standbeeld hebtu toch best kunnen lachen. Had u gedacht dat je nog wel wat anders met eén stok kon doen dan alleen maar slaan? Wat Artsendienst Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 18 April te 14 uur tot Maandag 20 April te 8 uur alleen voor spoedgeval len bereikbaar de artsen: J. Kok, Hippolytushoef K 2279334; A. J Roskam, Winkel K 2244—335; A. P. Hoogkamer Middenmeer K 2270—456; A. J. Koning Scha gen K 2240435; F. Nauta, Wie- ringërwaard K 2242262; J. Schreuder Oude Niedorp K 2262 212; J. F. W. G. Verheul 't Zand K 2249—223: B.g.g.h. K 2248—288. u hiér aanschouwde haid u toch niet voor mogelijk gehouden. Ze hebben het tegenwoordig zo taai over de moderne dichtkunst, maar als die moderne dichters nou eens lid werden van de „Litteraire Club", dan maakten ze een goede kans om nog eens beroemd te worden. En zo ging het door, het een na het ander. Dat die kna pen alles kunnen, daar waren we al van overtuigd na hetgeen voor afgegaan was. De ouders en verkennersvrien den zullen geen spijt hebben ge had, diat ze de reis naar de Ber gerhout hebben aanvaard, en ze zullen stellig volgehd jaar niet op het appèl ontbreken. K.F.C.-keuringen ALKMAAR: Harmonie Theater: „April in Parijs", 18 jaar Cinema Americain: „De trom men van Fumanchu", 14 jaar Victoria-Theater: „De pira- tenkoning", 18 jaar Rex- Theater: „Stêrreil stralen óveral", alle leeft. DE H.S.V.-TRIP NAAR BELGIë HEILOO. Zoals bekend is gaat HSV ook dit jaar op vacan- tie naar België. Eenparig is door dé deelnemers besloteh om er deze zomer een vierdaagse trip van te maken naar Schulen en omgeving. Het vertrek is thans definitief vastgesteld Op 14 Aug. a.s. Om plm. 2 uür wórdt vanuit Heiloo gestart, om dan om onge veer 7 uur in Schülen te arri veren. Zaterdag 15 Aug. (Maria Hemelvaart) wordt een tocht ge maakt naar de Ardennen, waarna weer in Schulen overnacht wordt. Zondag 16 Aug. wordt een voet balwedstrijd gespeeld tussen F.C. Rapid en HSV met na afloop ge zellig samenzijn. Maandag 17 Aug. wordt dan de terugreis onderno men. Vóór a.s. Maandag 20 April moeten touringcars etc. gereser veerd worden, waardoor het or ganiserend comité genoodzaakt is thans een definitieve lijst van deelnemers op te stellen. A.s. Zondagmorgen is er nog gelegen heid om zich vóór deze trip te laten inschrijven in de Biblio theek. Er zal dan een bepaald bedrag moeten worden gestort. Ook zij die reeds ingeschreven staan, doch nog geen spaargeld hebben gestort, kunnen dit als nog Zondagmorgen doen, daar anders aangenomen wordt dat zij van deelname afzien. Tot dusver was instellingen slecl ressen Landboui De Onderwijscoi te Bergen, die al houdschool heef holt haar opleu instelling op dit lerares met Akte Aan de voorberei zoals ook de Zus Voorzienigheid te wold hadden, is de afdeling O-II verbonden, welke leerlingen, waarvai Steenwijkerwold ding genoten. De dag, waarop Besluit verscheen, goedgekeurd, dat te Bergen werd deze leraressen-o derhalve voor het houdonderwijs in he voor de Congregati Ursulinnen ir> het 1 historische dag. En ook geen wonder, van de O-II-opleii Landbouwhuishouds gen een enigszins rakter droeg. Het officieel toe, met digers van regerii hoopt men het vo doen, als 't nieuwe dat door de uitbrei aantal leerlingen en de uitbreiding met geworden, geopend o De plannen hier pen door het Arcl K. Tholens-Steeha Amsterdam zijn ge hoopt zo spoedig de bouw te beginn Het wordt een voorlopig tien loks over twee verdiepin '54 zal men zich nc noodlokalen moeten Voor de huisves nieuwe 23 leerlinge II heeft het besta echter een belang: wing ondergaan. I P. J. de Kort te i een bovenverdieping vleugels geheel v kwam een gezelli) voor de meisjes, dii de beschikking krij eigen zit-slaap-str Het geheel zag er, moderne inrichting wandbetimmering comfortabel uit, z< sionaires er zich thuis zullen gevoele Bij de opening g£ tor Jac. v. d. Hoo viseur en Mr. G. Secretaris van de Bisdom Haarlem va stelling blijk. Ook wezig Rector J. SI de Algemene Ovei Voorzienigheid" en Overste der Zuste: Moeder Gabriël, al leraren, Ir. W. Merl kundig ingenieur ui Met zang, reidans tie gaven de leer aan de openingsplc hielden ook toespi zij getuigden, dat in Bergen hadden j verwachtingen ver: troffen. Zij hoopte ook de préstaties de verwachtingen leraren mochten o\ •Rector Slijkerm: in zijn toespraak rische dag, die d foedkeuring brach ekroning mocht werk van ruim 2 hoopte, dat de verw deze nieuwe lerars niet beschaamd mc en dat Gods Zege: rusten. Vervolgens were bouw ingewijd en 1 TEHERAN, 16 A De Perzische regeri daag de staat van 1 digd in Sjiraz, Zu een aanval van op de Amerikaanse het „Punt Vier" woonhuizen van Ar De Amerikaanse Henderson, heeft premier Mossadeq protest tegen deze i horen. Mossadeq g zijn leedwezen en zo krachtig mogel ming van alle Ame gebied. Er werden geen gewond, maar doss: lair van de „Punt werden vernield. De Merapi st< rookwolken ei DJAKARTA, 16 Aneta). De krat kaain Merapi stoot c ken en lahar uit. I loopt in de richtin Apoh in het Mageli ceelhedlen lahar z: In de krater word' registreerd van 80 sius, aldus de laa Ook op de noordie! van de vulkaan zij- posten ingericht on bij eventualiteiten wen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2