Tweede opleidingsschool voor leraressen Honderdduizend gulden buit van hoofdcommies B. Opniew beslissingskamp Con-Brio - Vliegensvlug Krijgsgevangenen onder Zwitsers toezicht? Ursulinen van Bergen met 23 leerlingen begonnen Vliegramp eist 30 doden Plechtige uitvaart UW PUZZLE Vervalste handtekeningen Kath. Landbouwhuishoudonderwijs R.K. Handbalbond district Noord Staat van beleg in Zuid-Perzië Publiek op liet smaldeel Slachtoffers watersnood De besprekingen in Korea Antwoord aan de Noordelijken Edese accountant gearresteerd 100.000 B.B.-ers Rector Keijzer Markt en Beurs voor vandaag DE FRAUDE TEN DEPARTEMENTE VRIJDAG 17 APRIL 1953 Pagina Tot dusver was er in Nederland naast een drietal neutrale instellingen slechts één opleidingsschool voor R.K. lera ressen Landbouwhuishoudonderwijs, n.l. te Posterholt. De Onderwijscongregatie der Eerw. Zusters Ursulinen te Bergen, die al ruim 25 jaar een R.K. Landbouwhuis- houd school heeft, geleid door leraressen, die in Poster- holt haar opleiding genoten, is thans als tweede R.K. instelling op dit terrein, begonnen met de opleiding tot lerares met Akte Nijverheidsonderwijs N XIX. Aan de voorbereidende klassen zoals ook de Zusters van De Voorzienigheid te Steenwijker- wold hadden, is nu te Bergen de afdeling O-II (Opleiding II) verbonden, welke begon met Zó leerlingen, waarvan 11, die in ding" ginoten.°ld Wat de opleiding betreft nog De dag, waarop het Koninklijk het volgende: Besluit verscheen, waarbij werd De algemene ontwikkeling van goedgekeurd, dat de opleiding de vrouwelijke plattelandsbevol- te Bergen werd uitgebreid met king is hoofdzaak ook wat de deze leraressen-opleiding, was huishouding betreft. Het derhalve voor het katholiek huis- programma is ongeveer, geluk houdonderwiis in het algemeen en aan dat van de stadshuishoud- voor de Congregatie der Zusters scholen, doch is aangepast aan de Ursulinnenin het bijzonder, een sfeer van het platteland. Voor historische dag. En het was dan ook geen wonder, dat het begm van de O-II-opleiding aan de Landbouwhuishoudschool te Ber gen een enigszins feestelijk ka rakter droeg. Het ging er met officieel toe, met vertegenwoor digers van regering enz.; dat hoopt men het volgend laar te doen, als 't nieuwe schoolgebouw dat door de uitbreiding van het aantal leerlingen en speciaal door de uitbreiding met O-II nodig is geworden, geopend zal worden. o De plannen hiervoor, ontwor pen door het Architectenbureau K. Tholens-Steehardt-Carré te Amsterdam zijn gereed en men hoopt zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen. Het wordt een gebouw met voorlopig tien lokalen, verdeeld over twee verdiepingen. Tot Sept. '54 zal men zich nog met enkele noodlokalen moeten behelpen. Voor de huisvesting van de nieuwe 23 leerlingen voor de O- II heeft het bestaande gebouw echter een belangrijke verbou wing ondergaan. Door architect P. J. de Kort te Alkmaar werd een bovenverdieping van een der vleugels geheel veranderd: er kwam een gezellige huiskamer voor de meisjes, die tevens allen de beschikking krijgen over een eigen zit-slaap-studeerkamertje. Het geheel zag er, mede door de moderne inrichting en de eiken wandbetimmering huiselijk en comfortabel uit, zodat de pen- sionaires er zich ongetwijfeld thuis zullen gevoelen. Bij de opening gaven o.m. Rec tor 'Jac. v. d. Hoogte, Bondsad- viseur en Mr. G. J. Vermeulen, Secretaris van de L.T.B. in het Bisdom Haarlem van hun belang stelling blijk. Ook waren aan wezig Rector J. Starrenburg en de Algemene Overste van „De Voorzienigheid" en de Algemeen Overste der Zusters Ursulinen, Moeder Gabriël, alsook een der leraren, Ir. W. Merkx, landbouw kundig ingenieur uit Haarlem. Met zang, reidans en declama tie gaven de leerlingen luister aan de openingsplechtigheid; zij hielden ook toespraken, waarin zij getuigden, dat wat zij hier in Bergen hadden gevonden, haar verwachtingen verre had over troffen. Zij hoopten, dat straks ook de prestaties der leerlingen de verwachtingen van Rector en leraren mochten overtreffen. o Rector Slijkerman gewaagde in zijn toespraak van de histo rische dag, die de Koninklijke goedkeuring bracht, welke een ekroning mocht heten op het werk van ruim 25 jaren. Hij hoopte, dat de verwachtingen van deze nieuwe leraressen-opleiding niet beschaamd mochten worden en dat Gods Zegen erop mocht rusten. Vervolgens werd de nieuw bouw ingewijd en bezichtigd. Het werk is uitgevoerd d'oor de aannemers J. Houtenbos Zonen te Bergen, de electrische installaijie door ide fa. Pedroli en de verwarming door de fa. Bakker te Alkmaar. meises met ulo-diploma is er een vormingsklas, ter ontwikke ling op huishoudelijk gebied: deze klas geeft toegang tot het eerste jaar opleiding, dat recht geeft op het diploma „Huishoud kundige ten Plattelande". Na 150 dagen praktijk op boerenbedrij ven ziekerihuis, vacantiekolonie of kindercrèche begint de eigen lijke Opleiding-11, twee jaar van studie en praktijk, waartoe de landbouwhuishoudschool te Ber gen zelf de gelegenheid biedt. In acht primaire klassen kunnen de leerlingen zich oefenen in het les-geven. Zo zal de tweede opleidings school te Bergen over twee jaar reeds een begin kunnen maken met te voorzien in de grote be hoefte aan huishoudlcraressen. Wij vernamen in dit verband, dat in Sept. a.s. reeds in Spanbroek een katholieke landbouwhuis houdschool geopend wordt; voor lopig wordt onderwijs gegeven in enkele noodlokalen, doch 'naar men hoopt, zeer spoedig daarna in een definitief schoolgebouw, waarvoor de grond reeds is toe gewezen. Het is te verwachten, dat ook in de centra van andere katho lieke gewesten mettertijd nieuwe landbouwhuishoudseholen zullen worden geopend; als gevolg van opening van deze tweede oplei ding voor kath. leraressen. Zes maanden voor vrouw wegens meineed Conform de eis heeft de Am sterdamse rechtbank mevrouw A. C. B. van L. uit Bussum wegens meineed tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. Mevrouw B., die in 1949 in Bus sum een rusthuis opende, had een verpleegster in dienst, die eind 1950 een civiele vordering tegen haar instelde, wegens het niet uitbetalen van salaris, waarbij een bedrag van circa f 1400 in het geding was. Ter zitting voor de Hilversumse kantonrechter verklaarde mevrouw B. onder ede, dit salaris wel te hebben uitbetaald. De Amsterdamse rechtbank, die veertien dagen geleden een aan tal familieleden van de verpleeg ster hoorde, achtte echter bewe zen, dat het geld nimmer was uit betaald. (Advertentie) De Gerard Worm-controle op ieder paar nylons waaronder Jovanda's met rekbare boord is uw garantie voor betere en sterkere, dus GOEDKOPERE nylons! Trek ze aan en overtuig U! ALKMAAR Hoek Houllil DEN HELDER TEHERAN, 16 April (Reuter) De Perzische regering heeft van daag de staat van beleg afgekon digd in Sjiraz, Zuid-Perzië, na een aanval van demonstranten op de Amerikaanse kantoren van het „Punt Vier"-program en woonhuizen van Amerikanen. De Amerikaanse ambassadeur, Henderson, heeft vandaag bij premier Mossadeq een krachtig protest tegen deze aanvallen doen horen. Mossadeq gaf uiting aan zijn leedwezen en beloofde een zo krachtig mogelijke bescher ming van alle Amerikanen in het gebied. Er werden geen Amerikanen gewond, maar dossiers en meubi lair van de „Punt Vier"-kantoren werden vernield. De Merapi stoot dikke rookwolken en lahar uit DJAKARTA, 16 April (P.I. Aneta). De krater van de vul kaan Merapi stoot dikke rookwol ken en lahar uit. De lahaxstroom loopt in de richting van de kali Apoh in het Magelangse. De hoe veelheden lahar zijn niet groot. In de krater wordt een hitte ge registreerd van 800 graden Cel sius, aldus de laatste berichten. Ook op de noordelijke hellingen van de vulkaan zijn thans wacht posten ingericht om de bevolking bij eventualiteiten te waarschu wen. Voor de tweede maal gaat a.s. Zondag de big-match om het kampioenschap van de eerste klas, en de promotie naar de Hoofdklasse. Het protest van Vliegens Vlug ingediend na de laatste beslis singswedstrijd, betrekking heb bend op het te lang spelen, werd door de protest-commissie afge wezen. We zijn zeer benieuwd hoe deze strijd nu zal verlopen. Tot nu toe hebben ze elkaar nog niets toegegeven. Alle drie de ontmoetingen werden gelijke spelen, zodat we maar rustig af wachten en ons niet aan een voorspelling wagen. Nog een beslissingswedstrijd staat op het programma en wel Geel Zwart 2 tegen DWO 2. Ook deze strijd gaat op het TOP veld te Schagen, dat deze middag wel druk bezet is, daar ook de laatste training van het Districtselftal met een wedstrijd tegen een ver sterkt FSA op dat veld zal plaats hebben. Tenslotte komen ook.de junio ren in Afd. B. nog aan een be slissingswedstrijd toe. Op het ter rein van Geel Zwart in 't Zand vindt de strijd plaats tussen WG W bV 1. Vlug b op het kam pioenschap van Afd. B. Er is dus deze dag een prach tig programma. Mede door Hol landBelgië zijn de terreinen vrij, en hopen we op een span nende strijd en vooral sportiviteit van onze dames. Programma: Centrale training op het TOP terrein te Schagen en wedstrijd tegen FSA om 14.00 uur. lste klas: Beslissingswedstrijd om het Kampioenschap Con Brio VI. Vlug 16.00 uur. 2de klas: VIOSStrandvogels. 3de klas: Beslissingswedstrijd om het kampioenschap: Geel Zwart 2DWO 2 17.00 uur; St. Victor 2—VIOS 2 13.30 uur. Junioren AB: Strandvogels a Alw. Forward a 14.00 uur; Con Brio aFSA a 13.40 uur. Junioren B: FSA b-Con Zelo b Adspiranten A: WGW aWG W b Zat. 16.00 uur; VI. Vlug a Geel Zwart a 13.40 uur. Adspiranten B: VZV aDWO B; Con Brio aDWO a 14.30 uur; (Van een onzer verslaggevers) De Koninklijke Marine over weegt activiteiten die meer be kendheid kunnen geven aan onze vloot en daardoor indirect de werving van marine-personeel bevorderen. Het aangewezen mid del hiertoe zou een vlootschouw zijn maar dit wordt te kostbaar geacht. Bovendien beschikt de marine op het ogenblik niet over voldoende schepen en mensen om een dergelijke vlootschouw te houden. Daarom wordt thans ge dacht aan een massale openstel ling van de schepen van het smal deel in een der grote zeehavens. Deze openstelling voor het pu bliek zou kunnen gebeuren als het smaldeel in Juni of Juli te rugkeert van een oefenreis. Con Zelo aCon Zelo b. Adspiranten C: SEW aFSA a 15.45 uur; Alw. Forward aVIO a 14.40 uur. Kampioenschap District Junio ren: SEW a—WGW a 14.45 uur. Kampioenschap Junioren B: beslissingswedstrijd terrein Geel Zwart WGW b—Vl. Vlug b 12.00 uur. HANOI, 16 April (AP) Een DC 3 van een burgerluchtvaart maatschappij is vanmorgen 16 kilometer ten Noordwesten van Hanoi neergestort waardoor de 27 passagiers en de drie leden van de bemanning om het leven kwamen. 59e lijst 's-GRAVENHAGÈ, 16 April Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft vandaag de 59e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uit gegeven. Deze luidt als volgt: Dreischor Francina Pieternella Duijnhou- wer, geb. 6, 8, 32 te Goes, laatste adres: Tilburgsestraat 8 te Goes. Fijnaart Cornelia Lips, geb. 9, 7, 49 te Fijnaart, laatste adres: D 222. Kruiningen Dina Adriana Rijkse, geb. 6, 1, 34 te 's Heer Arendskerke, laatste adres: Grintweg 5. Nieuwerkerk Adriana de Bruine, geb. 3, 6, 28; laatste adres: A 312 te Oos- terland; Klasina Kloote, geb. 5, 7, 03; laatste adres: Muyeweg 209; Maria Rentier, geb. 24, 9, 04; laatste adres: Muyeweg 209. Nieuwe Tonge Pietertje Meijer-van ^plunder, geb. 2 ,3, 17 te Goedereede, echt genote van Filip Meijer; laatste adres: Battenoordsedijk 22. Oude Tonge Cornells Krouwer, geb. 3, 12, 26; laatste adres B 88; Arie van Eek, geb. 10, 4, 10; laatste adres: B 56; Johannes Vervloet, geb. 28, 12, 88; laatste adres B 56. STAVENISSE Cornelis Jacobus Bart Gaakeer, geb. 17, 1, 00 te St. Maartensdijk, echtgenoot van Geertruida D. van Dalen, laatste adres B 53; Hubrecht van Vossen, geb. 23, 8, 89; laatste adres: Stqofdijk A 133a STELLENDAM Pieter Bilkes, geb. 24, 2, 15 te Stellendam; laatste adres: Voor straat 113; Mozes Boshoven, geb. 25, 3, 09 te Goedereede; laatste adres: Meidoornstraat 5; Aart van Seters, geb. 14, 1, 05; laatste adres Voorstraat 90; Tannetje van Se ters, geb. 7, 8, 51- te Ridderkerk; laatste adres: dr. Kuiperstr. 6 te R' Iderkerk. Dodenherdenking 4 R.I. KATWIJK AAN ZEE OP Zondag 10 Mei a.s. zullen te Val kenburg en te Katwijk aan Zee op de erebegraafplaatsen de ge vallenen van het voormalig 4 Regifhent Infanterie weer worden herdacht. De plechtigheden be ginnen met een herdenkings dienst in de Ned. Herv. Kerk te Valkenburg, waar zal spreken Ds van der Staay. legerpredikant van het v/m R.I., terwijl in de kapel op het vliegkamp ..Valken burg" voor de Katholieke oud strijders een herdenking wordt gehouden. Hier zal spreken de oud-legeraalmoezenier van v m. 4 R.I. de Zeereerw. heer J de Boer. Alle oudstriiders verzame len zich met de genodigden voor een broodmaaltijd in een der hangars op het vliegkamp. In de middaguren zullen dan de krans- leggingen geschieden od Valken burg. bij Katwijk aan Zee en op Ypenburg. TOKIO, 17 April. Generaal Mark Clark, opperbevelhebber tier V.N. in Korea, heeft generaal- majoor Harrison gemachtigd de communistische verbindingsoffi cieren mee te delen, dat de Ver enigde Naties bereid zijn op 18 April over de hervatting van de wapenstilstandsonderhandelingcn te spreken. De Verenigde Naties hebben Zwitserland voorgesteld als het neutrale land, belast met de uit wisseling van de krijgsgevangenen die niet naar hun land willen terugkeren. De Verenigde Naties stelden voor dat de weigerachtige krijgs gevangenen in Korea blijven on der beheer van een neutraal land. Zwitserland zou, volgens deze voorstellen, de betrokken partijen zestig dagen geven, waarin de ge vangenen hun houding kunnen bepalen en daarna schikkingen treffen voor „vreedzame maatre gelen ten aanzien van degenen die nog in gevangenschap zijn". De voorstellen waren vervat in een brief, die aan de noorde lijken werd overhandigd. Hij was getekend door generaal Harrison, de voornaamste wapenstilstands onderhandelaar der verbondenen en gericht aan de voornaamste noordelijke onderhandelaar, ge neraal Nam - II. 40 mille verduisterd De Edese politie heeft de ac countant W. J. D. aangehouden, die ervan beschuldigd wordt in enkele maanden tijds oplichtingen en verduisteringen te hebben ge pleegd tot een bedrag van ruim f40.000. D. behandelde o.a. voor een cliënt de verkoop van een huis. Hij droeg een klein gedeel te van de opbrengst contant af en zou voor de rest een lijfrente voor zijn cliënt afsluiten, hetgeen echter niet is gebeurd. Toen de uitkeringen uitbleven kreeg de cliënt argwaan en werd de politie in de zaak gemengd. Verder wordt hij ervan beschul digd b ij verschillende firma's voor duizenden guldens inkopen te hebben gedaan zonder te be talen en verzekeringsgelden die hij geïnd had, niet te hebben af gedragen. Indonesische pers over de uitwijzing van Saleli DJAKARTA, 16 April (P.I. Aneta). De Indonesische bla den reageren heftig op de uit wijzing van Chairul Saleh. „Indonesia Raya" schrijft o.a.; „Wij hopen, dat de Indonesische regering op haar beurt de Neder landers naar huis gaat sturen op grond van hun politieke verleden. Laat zij bijv. die oud-ambtenaren uit de koloniale periode, die een duister verleden in Indonesië heb ben en nu doodleuk in Indonesië blijven zitten, op staande voet hun boeltje dóen pakken. Vooral de Nederlandse oud-militairen moesten zonder pardon en zonder uitzondering reeds lang de deur zijn gewezen." „Merdeka" beveelt eveneens represailles aan. Het blad noemt de afwijzing door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken van het verzoek van mr Susanto Tirtoprodijo om het visum van Saleh te verlengen, een beledi ging voor mr Susanto en de Indo nesische regering, welke laatste naar het oordeel van „Merdeka" ten aanzien van deze kwestie niet stil kan blijven zitten. „ONS GENOEGEN" MET „DE TWEE WEZEN" WAARLAND. Op Zondag 19 en Dinsdag 21 April zal het R.K. Gemengd Toneelgezelschap „Ons Genoegen" onder regie van Ber Busker in het Jeugdhuis uitvoe ringen geven, waarvoor het be kende toneelstuk „De Twee We zen" is gekozen. Dit stuk, dat in vroegere jaren overal volle zalen trok, is geheel opnieuw bewerkt tot een spel dat ook de mens van heden tot het einde boeit. Hoewel dit stuk aan de vele speelsters en spelers niet minder dan 21 rollen komen er in voor zware eisen stelt, twijfelen wij er niet aan, of „Ons Genoegen" zal ook dit stuk voortreffelijk opvoeren. Wij kunnen een ieder, die van mooi toneelspel wil genieten, aan bevelen de gang naar het Jeugd huis te maken. Zie voor bijzon derheden de advertentie. (De Chinese premier, Tsjou en Lai, heeft eind Maart van dit jaar voorgesteld, dat weigerachtige krijgsgevangenen onder de ju risdictie van een neutrale mo gendheid zouden worden gesteld.) De wapenstilstandsonderhande lingen werden in October j.l. afgebroken als gevolg van on enigheid over de krijgsgevange nen-kwestie. De verwachting, dat het aantal aanmeldingen voor de Bescher ming Bevolking gisteren boven de 100.000 zou stijgen is verwezen lijkt. Gistermorgen vroeg al wa ren op het bureau van de stich ting bevordering Bescherming Be volking 100.070 bereidverklaringen genoteerd. EGMOND AAN ZEE lil de stemmig in rouw geklede paro chiekerk te Egmond aan Zee had Woensdagmorgen de plechtige uitvaart plaats van Emeritus- Pastoor G. Keijzer, die Maandag plotseling overleed. De plechtige Lauden werden door de gezamenlijke geestelijken gezongen, waarbii twee paters Benedictijnen van Egmond Bin nen als cantores fungeerden. De H. Mis van Requiem werd gece lebreerd door de Zeer Eerw. Pa ter L. Godefroy S.M.M. kapelaan van Egmond aan Zee. geassisteerd door twee oud-kapelaans van Oude Tonge, waar de overledene pastoor is geweest, als diaken en subdiaken. Het parochieel zangkoor zong de liturgische gezangen van de uitvaartmis. Dom. Glas Sub-nriot van de Adelbertus Abdij te Eg mond Binnen, hield de lijkrede. Deze uitvaart, aldus de gewijde redenaar, past zeer mooi in de viering van 's Heren Verriizenis. Velen vonden na lang zoeken de Christus, zoals Maria Magdalena en de Vrouwen, zo ook pastoor Keijzer die heel zhn leven een zoéker is geweest naar God en de schoonheid van God. Dit deed hij steeds in dieoe nederigheid, bewust van eigen fouten en te kortkomingen en in grote liefde en stralende goedheid voor ande ren. In de nacht van Zondag op Maandag op weg naar de kapei ontmoette hij Hem en sprak zijn „Rabboni". Na de uitvaart vertrok de be grafenisstoet naar het kerkhof te Ursem waar kapelaan A. Coe- len uit Amsterdam, geassisteerd door de Montfortanen, de paters L. Godefroy en J. van Elswiik, de Liturgische handelingen ver richtten. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 22 April a.s. geen Audiëntie verlenen. AVENHORN, 16 April 2500 kg rode kool 710.40; 3000 kg gele kool 6.509.50; 11.500 kg bieten I lg 5.405:60. II 4. I rond 5.20—5.70, II 4—4.40. modio i: ■6.300 kg witlof I 23—32. II 18— 27. III 13—21: 43 500 kg peen II 21.80—25.60, III 18—21.10. IV 7.50 —9.30. MEDEMBLIK, 16 April Ron de bieten aanvoer: 10.000 kg A 5.20—5.50. B 4—4.10; 1000 kg lange bieten: 3500 kg breek-oeen B 20—22.30. C 18.30—19.40. D 6 907: 6000 kg rode kool 7—- 9.20. 3500 kg witlof 9—32. WARMENHUIZEN Peen b 21.20; idem c 1818.20; rode kool 712.80; gele kool 6.50; witte kool 13.30—18.70. LANGEDIJK Aangevoerd: 13.000 kg rode kool I 712.40; 20.0u0 kg gele kool I 6.5015.20; 11 5.50—8.80; 8000 kg deense 14— 18.40; 1800 kg witlof 21—28; II 15—22; 900 kg rabarber 7.20—9. Nrd. SCHARWOUDE, 17 April 4300 kg peen B 22,10—22,80; C 18,60; 41000 kg rode kool 710; 115000 kg deense witte 8,10 18,90; 1780 kg witlof I 2b; I B 26 11 22—26; II B 22—24; III 10— 19; stek 914; 500 kg aardappe len, Voran 9; doorgedraaid: 35000 kg rode kool. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LANGENDIJK De laatste tijd is de verlading van kool naar West-Duitsland aan zienlijk in betekenis toegenomeq. Daar het aanbod van rode kool zeer groot was kon de toenemen de vraag geen prijsstijging tot stand brengen Rode kool van 2'A kg en zwaarder bleef onver koopbaar en werd voor veevoe der geruimd. De tuinder ontvangt uit het minimumprijzenfonds 5.60 per 100 kg, waarvan '50 ct heffing, de veilingprovisie en de aanvoerkosten moeten worden afgetrokken. Kleine rode kool tussen 2 en 3 pond brachten 10 12 cent op. Het aanbod van Deen se witte liep aanzienlijk terug. Vrijdag en Zaterdag moest plot seling nog een belangrijke hoe veelheid worden gekocht voor Oost-Duitsland, aangezien aan het einde van de week de gestelde leveringstermijn afliep. Buiten de veiling werd voor snel oplopende prijzen gekocht, waardoor de prijs steeg tot ruim 14 cent. Voor kleinere gele kool kwam vraag uit West-Duitsland, betaald werd tot 15 cent per kg. Grote gele waren meest onverkoopbaar. Witlof prij zen daalden aanzienlijk doordat de aanvoeren van koud lof toe namen. Voor lof 1 betaalde men ongeveer 30 cent als middelprijs. Markt Barneveltl BARNEVELD. 16 April. Eiermarkt: handel aanvankelijk traag afloop redelijk. Aanvoer ca. 875.000 stuks. Priizen 13.25 15.75 Algemene priis 13.45 per 100 stuks, kiloprijs 2.20. Eierveiling: handel kalm. <an- voer ca. 720.000 stuks. Prijzen kippeneieren van 59 tot en met 64 gram 13.2013 95. kalkoen- eieren 20.00, ganzeneieren 22 00 27.00. eendeneieren van 67 tot en met 71.00 gram 11.0011.50. aller per 100 stuks. Pluimveemarkt. Aanvoer ca. 40.000 stuks, wat buitengewoon hoog was. Deze verhoogde aan voer bestond voornamelijk uit slachtkippen. De handel was traag met aanmerkelijke lagere prijzen dan vorige week. wetxe iater tijdens de markt nog m=ar zakten. Verschillende partijen bleven onverkocht. Naar ionge hanen was flinke vraag, witte hanen werden vlug verkocht. Prijzen: slachtkippen. lichte- rassen 2.002.15. zware rassen 1.852.00, ionge hanen, witte, 2,703.00, andere rassen 2.25 2.60. alles per kg; overige oer stuk: oude hanen 2.254.00 tam me konijnen ionge 1.002 75. slachtkonijnen 4.007.75. tamme ionge duiven 0.801.00. Varkensmarkt: aanvoer ca. 35 stuks. Hoewel het nog niet erg bekend was. dat de varkens- markt was heropend, waren toch al verschillende manden met biggen ter markt aangevoerd. De handel was kalm. Prijzen 44 00 52.00. Vijf drachtige zeugen 260.00325.00, alles per stuk. Nr. 184 Horizontaal: 1. slede 3. plaats in Drente 7. geografische aanduiding 8. telwoord 10. vulkaaninhoud 12. meisjesnaam 13. vogel 15. einde 17. houding 18. schrijfbehoefte 19. koor 20. kledingstuk 22. vulkaan 23. weersgesteldheid 24. angstig 26. familielid 28. familielid 29. opstootje 31. drank (Eng.) 32. deel van een vinger 33. telwoord (Eng.) 34. takje 35. plaats in België 37. vogel 39. rivier in Italië 40. bloem 41. zolang de akten getuigen Verticaal: 2. communicatiemiddel 3. uitroep 4. schrede 5. geestdrift 6. voorzetsel 7. indenken 9. vleesgerecht 11. vaart verminderen 12. planeet 14. cijferen 16. edelsteen 21. nauw 22. water in Utrecht 25. vriend (Spaans) 27. overtreffende trap van weinig 29. steenmassa 30. ongevulde 36. voorzetsel 38. slede OPLOSSING No. 183 Horizontaal: 1. privilege 9. Irene; 10. Iduna; 12. adelaar; 14. vele; 16. mest;- 18. in; 19. Mokum; 22. ar; 23. stank; 24. nette; 25. ir; 26. ieder; 28. ok; 29. best; 31. kerk; 33. eetzaal; 36. lelie; 38. laken; 40. matrassen. Verticaal: 1. pr.; 2. real; 3. indemniteit; 4. vee; 5. Lia; 6. Edammerkaas; 7. gure; 8. en; 9. invisibel; 11. aftrekken; 13. lok; 15. entre; 17. sater; 20. oke; 21. une; 27 dwz; 30. sela; 32. elke; 34. ter; 35. als; 37. era; 39. en. Handel in kievitseieren: Zeker als gevolg van de lage prijzen van vorige week waren nu maar heel weinig kievitseieren aan gevoerd te Barneveld. Een an der gevolg was. dat er nu een gcede vraag was en de prijzen hoger waren: ca. 400 stuks.. Prij zen 0.100.20 per stuk. Pluimveezakenbeurs gesloten: Hedenmorgen werd de pluim veezakenbeurs voor het laatst in dit seizoen te Barneveld gehou den. De beurs zal heropend wor den met de aanvang van hot nieuwe seizoen, dus Januari 1954. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 16 April. 42 par tijen aangevoerd. Ie kwal. rijks- merk 2.05—2.12 2e kwal. 1.97 2.04. Handel kalm. Veemarkt Delft DELFT,'16 April. Aanvoer: 95 runderen, 204 nuchtere kalve ren, 195 varkens, 391 biggen, 142 schapen en lammeren en 6 geiten. Prijzen: weidekoeien 550800; nuchtere kalveren 3043; biggen 3848; lopers 70100, schapen met 1 lam 100135; schapen met 2 lammeren 160190; magere var kens per kg 1. 1.701.80. DEN HAAG, 16 April (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen is zoals wij gisteren reeds in een deel onze edities meldden aan het licht gekomen, dat door een hoofdcommies van het Departement van Justitie ge durende een tweetal jaren ten nadele van de Slaat fraude is gepleegd lot een bedrag, dat voorlopig kan worden ge sehal op honderdduizend gulden. Deze ambtenaar, de 40-iarige W. F. B. te Den Haag, heeft kans gezien met correspondentiepapier van de justitiële instanties te Amsterdam, Den Haag, en Ut, recht, dat voorzien was van de nagemaakte handtekeningen der betrokken griffiers opdrachten te doen verstrekken aan administra tief personeel van deze griffies, ingevolge waarvan via de Ne derlandse Bank geldswaardige bedragen werden overgemaakt aan door hem opgegeven adres sen van personen, die hierop geen recht hadden. Deze personen werden door B. opgegeven als verdachten in een geldzuiveringsproces naar aanlei ding van economische delicten, zoals in de afgelopen jaren meer dere zijn gevoerd. Te hunner laste gaf B. dan het bedrag van de destijds door de justitie in beslag genomen gelden terug. Technisch was de door hem gevolgde frauderingsprocedure volkomen in orde. Ofschoon er vele mensen in deze geldzuive- ringszaken gewikkeld waren, is eerst na enkele jaren het bedrog ontdekt. De controle op B. was normaal, zijn positie zeer stevig en zijn reputatie buitengewoon goed. Slechts in deze gecompli ceerde situatie van zichzelf liqui derende gerechten en de geldzui- vering is een dergelijke fraude mogelijk geweest, daar B. op zeer listige wijze van zijn kennis heeft gebruik gemaakt. B. heeft enkele personen uit zijn vriendenkring, geen amb tenaren, bereid gevonden hun giro beschikbaar te stellen voor storting van de bedragen welke hij via de griffies namens het Ministerie van Justitie terugbe taalde. Na de arrestatie door de Rijks recherche van W. F. B. op 30 Maart zijn drie van zijn ver moedelijke medeplichtigen ge arresteerd en wel de vertegen woordiger van L. met zijn echt genote, welke laatste een relatie onderhield met B. en de werk gever van van L„ de 40-jarige zakenman B. de gearresteerde hoofdcommies B. leidde een dub bel leven en heeft zeer grote bedragen voor zich zelf uitgege ven. Hij verspeelde veel geld met gokken en had veel financiën no dig voor het onderhoud van zijn verschillende al of niet wettige gezinnen. Bij hem thuis is nog een be drag van f 10.000 gulden terug- gevodnen. Elders in het land ver strekte B. grote leningen aan een aantal mensen, welke lenin gen slechts gedeeltelijk zijn te rug betaald. Daar de Staat de dupe is van B's malversaties zul len de crediteuren hun schuld aan de Staat moeten afbetalen. Slechts door in deze afwij kende omstandigheden van ziin vertrouwenspositie ajs hoofd van de afd. comptabiliteit van het Ministerie van Justitie misbruik te maken, kon B. gedurende enige tijd ontdekking voorkomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3