Dat zullen deWestfriese fruitkwekers bevestigen K» Nagedachtenis A. C. de Graaf DKW Zware straf geëist tegen hazardspelers door nieuw monument geëerd 55-jarig huwelijksfeest Met VELP0N zie je er geen barst van nten! NS CO imiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiUj mrte Dolf I Veluivse bijen zijn goede kostgangers Bang? Welneezo'n steek is immers prima tegen rheumatische kivalen... Werkkleding nodig merk KLM INSPECTIE VAN HET BIJENVOLK Pater dr Baptista (H.) Blenke O.Carm. te Rome begraven LOSSE MELK 22 CENT MARTIN HEUCKEROTH HERDACHT BEGRAFENIS RECTOR G. KEYZER Groot enthousiasme voor de Nederlandse elf Verhoogde spoorbaan Leiden wordt in gebruik genomen Kaasmarkt Leiden Mijnüwrktr» iSp»khoherksiét. r, i o '>20117(1 H.d. 12-12-'51. relddelen.. 5URANTIE age ook 's avonds GRAVENHAGE Plein 22*. Tel. 184250 HAARLEM Wagenweg 30, Tel. 12555 LEIDEN Nieuwe Rijn 7. Tel. 30270 ZAANDAM Stetlonsitraat 53, Tel. 4729 LET OP BRUIDEGOM Een nieuw modern Trouwcostuum met alle toebeh. huurt U zeer voordelig bil IJ. BLEEKER Baansingel 46 Alkmaar - Tel 5691 Per trein naar 1-daagse reis met Pari.is Vertrek 12 Mei. Geen ■saehttrein. 10-daagse Pinksterreis met Parijs en Rocama- dour. Vertrek 19 Mei. Vraagt U het program- Reisbureau PEETERS Venlo, Kwartelenmarkt 3 Tel K 4700—3136 strak van onder zijn 5j rend pogingen in het ichede te halen. Maar ierbij op te merken: maar tegen niemand 5 k voor dit overheids- i". Natuurlijk waren hetgeen Sjef met de i plan, om met dat S jmen daarom. ,,Maak jg achgnd. „Ik ben heus in het rond te gaan S mee een gaatje in de del, zodat we deze er - Zo bewonderend als 0 angstig straalde de S d. „Een gaatje in de - zijn stem. „Maar andersmans eigendom. :ren lüllllllllllllllllllllll" HOORN Een transport met de bijen leek ons teel. In de ivetenschap dat het vroege voorjaar de tijd is om de fruitkwekers het door hen geivenste aantal kasten en korven te leveren, hadden we de heer K. Dekker, hoofdassistent van de Tuinbouw Voor lichtingsdienst, gevraagd een rit door W est friesland te mogen meemaken. De heer Dekker, een deskundige op het gebied van de bijenteelt, had er geen bezwaar tegen, maar waarschuwde voor twee dingen: drink geen jenever, want dan komen ze op de lucht af en rook vooral sigaretten van prima kwaliteit, want dat houdt ze op een afstand. Het ivaren voorwaarden welke we meenden te kunnen vervullen. Geen jenever drinken? Een kunst! Ofschoon... toen de heer Dekker vervolgens erg gerust stellend deed en de toezegging gaf, voor een kap en leren handschoenen te zullen zor gen, opdat de bijen in een uitbarsting van woede de angels tevergeefs op ons zouden afschieten, rees de vraag of het toch maar niet beter zou zijn een hartversterking te nemen alvorens de gevaarvolle tocht met de o zo nuttige, maar soms o zo venijnige diertjes te ondernemen. Enfin, we hebben het risico maar genomen en in de prille morgen vrouw en kind vaarwel gezegd, beseffend dat een groots avontuur ons wachtte. „Houdt je maar flink", zei onze ega. „Wie weet vallen die steken nog mee". Op zulke momenten voel je je echt sterk. In het kantoor van de Nederlandse Fruittelers Organisatie was de heer Dekker al druk in de weer evenals de heer Lindeyer, assistent van de R.T.V.D. Ze telden de met vette letters bedrukte affiches af. Fruitkwekers SPAART DE BIJEN ZE HELPEN U Spuit niet met vergiften als de bijen vliegen, maar spuit alleen als de bijen in de korf of kast zijn. We waren mooi op tijd. De klok van de Grote Kerk had juist zeven keer geslagen, over een stad die bezig was uit de dommel te ontwaken. Daar gingen we dan, fietsend naar de Nadorst, waar de trailer na de nachtelijke tocht vanuit de Veluwe- zoom, met de zoemende last zou arriveren en de route door Blokker en Zwaag zou kiezen. Nog wat gaperig hebben we ons op de koude stoep van het voormalige café laten zakken. Hier heeft de heer Dekker ons in de wereld van de bijen binnengevoerd; theoretisch althans, want van het transport was nog niets te bekennen. En zo vernamen we van de bijeenhouderij op de Veluwe, waar de bijen „immen" heten en talloze keuterboertjes ook imkers. Het bedrijf is een stuk van hun broodwinning. Ze verkopen de honing en verhuren de korven in combinatie aan gegadigden in verschillende delen van het land, zoals ze dat ook aan onze contreien doen, waar de jonge bijen sterk moeten worden van stuifmeel en honing en.de fruitkwekers hen in figuurlijke zin met open armen ontvangen, omdat de kleine diertjes in de bestuiving en dus voor de vorming van ontwikkelde vruchten, zo'n grote rol spelen. Uit de bloesem halen ze de nectar, welke in de cellen wordt uitgespuwd en, na verdamping van het water, als zuivere honing overblijft. Als de bij de nectarbron in de planten wil bereiken, moet zij de stuifmeeldraden passeren. De pootjes houden dat meel vast en wanneer ze met de bloesem op een andere boom in aanraking komen, is de directe bestuiving een feit. In het Berichtenblad van de Nederlandse Fruit telers Organisatie lezen we: „Praat eens met de oudere fruitkwekers over een dertig jaren terug, dan hoort u over de rui der kruisbessen en aal bessen, als gevolg van een slechte vxuehtafzetting. En informeert eens naar de proefneming met de gazenkooi, waarin de bessen van insectenbezoek verstoken waren. We zijn overtuigd van het grote nut der bijen". Dans op de honingraat Imkers kunnen wondere verhalen vertellen over de techniek van de bjjenkweek, over de levens wijze der zwermen, over de intelligentie die de wetenschap voor raadselen stelt. Een bij beperkt zich in haar vlucht tot een bepaald soort vruchten. Heeft zij de perebloesem uitverkoren, dan houdt zij zich daaraan. Zelfs kan zij haar mede-korfbewo- ners aansporen haar voorbeeld te volgen, als zij na een eerste vlucht terugkeert en een dansje uitvoert op de honingraat, waarop de anderen nieuwsgierig komen aangelopen en aldus de geur van de nectar opsnuiven. Reken er op dat ze dan zo verlekkerd zijn, dat ook zij de perebloesem verkiezen. Ze zijn trouwe onderdanen van de koningin, .de moer", zoals de vakmensen zeggen. Haar taak .s het, het volk in stand te houden. Ze legt de eieren, in het late voorjaar zelfs 3000 per dag. Er ontstaan dan nieuwe volken, die door de imkers in de korven worden opgevangen en voor hem, naar hij verwachten mag, nieuwe bronnen van inkomsten zullen vormen. „Je moet kleien en heien", zegt de imker op de Veluwe. Met andere woorden: op de klei worden de bijen sterk en op de hei zullen we de honing oogsten! Renkers en de zijnen Daar kwam dan eindelijk de zware auto op acht grote wielen over de Nieuwe Weg gedaverd. Baas Renkers uit Hooglanderveen leidde het transport. Een paar honderd kisten en enkele korven stonden hoog op de trailer gestapeld en daartussen zaten drie mannen en één klein personage, zo op het oog een jaar of vijftien oud, doch, naar die morgen blijken zou, zeer bedreven in het roken van zware sigaren. De heer Dekker kwam overeind en drukte de mannen de hand. Wij hielden ons op de achter grond, bescheiden zoals het betaamt en dienten gevolge in de gelegenheid de ontwikkeling nauw lettend gade te slaan. Er deed zich echter niets bijzonders voor. Geen bij te zien. En die mannen uit Hooglanderveen en omgeving droegen noch een kap, noch Varen hun armen van een angel- werende kleding voorzien. Wat een geruststelling! Het personeel van Ren kers sjouwde doodgemoedereerd met de korven en kasten. Maar waarom ook niet? De bijen hielden zich volkomen rustig; zelfs was het gonzen van de duizenden beestjes nauwelijks te horen. Daar kwam de eerste liefhebber voor een korf al aangevaren. Ja, deze kwam in een schuitje naar de Nadorst, doch de andere gegadigden werden bezocht. Vóór de trailer reed de heer Jan Zee, een prima gids in Blokker en Zwaag. Zijn eigen adres werd niet overgeslagen. Voor zijn woning heeft de trailer een half, uurtje stil gestaan. De koffie van mevrouw Zee deed zoveel deugd! Ze ver warmde niet alleen de bodies, maar prikkelde ook de stembanden tot het doen van sterke verhalen. Over bijen natuurlijk. Imkerslatijn Renkers vertelde over de zegenrijke uitwerking van de bijensteken, met name bij degenen die door rheumatische aandoeningen worden gekweld. Hij heeft zijn vaste klanten; mensen die zo'n keer of drie in de week bij hem langs komen en beleefd verzoeken een bij op „de bloedaar" te zetten en het insect zodanig te irriteren dat het, vol ergernis, zijn angel in het vlees steekt. „Er zijn wel veertien soorten rheumatiek", doceerde Renkers verder. „Maar niet tegen alle soorten werkt het gif". „Vertel nog eens van dat bijzondere geval", drong de grijnzende chauffeur aan. Renkers weifelde. Hij geeft zijn geheimen niet graag aan openbaar heid prijs. „Nou, vooruit dan, maar niet verder vertellen. Weet je wat ik heb ontdekt? Dat alle rheuma tische kwalen kunnen genezen, als de patiënten zich tweemaal per dag door de koningin laten steken". Nou moe „Niet doodspuit'n, jong Het is een allemachtig aardig ritje geworden. We hebben geruime tijd hoog in de cabine gezeten, de heer Zee op zijn brommer trouw volgend van kwekerij naar kwekerij. Een enkel bijtje ontsnapte. Maar steken? Geen sprake van! Ze snorden blij moedig rond en toonden echt lieve diertjes te zijn. De heer Lindeyer prikte affiches op palen en hek ken. Renkers herhaalde zijn waarschuwingen op ieder adres: „Denk er om, de bijen niet doodspuit'n jong". De tuinders beloofden hun verplichtingen te zullen nakomen. In café „Wie weet nog hoe" hebben we koffie gedronken toen de hele lading was gelost. Tussen de, teugen door, maakten. Renkers en de zijnen hun berekeningen over de hoeveelheden welke ze hadden afgeleverd en over de partijen die ze de komende week nog zouden aanvoeren. Westfries land is een beste afnemer. Goeie kostbazen zijn de fruitkwekers, dat zal de bijen wel duidelijk worden. Bij onze thuiskomst werden we met meewarige blikken ontvangen. „Nou, hoe was het?" „Och, een enkel prikje, maar daar raak je aan gewend. Zeg, weet je dat bijensteken zo goed zijn tegen de rheumatiek?" (Advertentie) DE MAART-PRIJSWINNAARS ZIJN: le prijs: Corrie Meurs, Lindenstraat 80, Amsterdam 2e prijs: Nelly van Schijndel, Kerkstraat 51. Born (L.) 3e prijs: Nellie de Groot, Van Hogendorpstr. 42II, A'dam 4e prijs: Hans Schalk, Vlietstraat 26II, Amsterdam. Deze en de overige prijzen werden inmiddèls aan de betreffende win naars toegezonden. Deze bijenkoningin legt haar eieren in de honingraat, zonder acht te slaan op de fotograaf. Om haar heen, boven de broed- cellen, zijn de werkbijen die waken en haar voeden. Twee hazardspelers uit 's-Gra- venhage die de hun door de rechtbank opgelegde straf te hoos sevonden hadden en verzet hadden aansetekend. stonden sistermorsen voor het Haasse eerechtshof terecht. De ene, de 36-.iarige A. W. Opensionhou der van beroep, bevond zich noe in hechtenis, omdat hij het voris jaar voor het ongeoorloofd be oefenen van hazardspelen, reeds tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk veroordeeld was. De andere, de 44-jarige J. J. H. van S. zonder beroep, bevond zich in arrest, omdat hij op 7 April j.l. opnieuw gespeeld had. Reeds ettelijke malen waren beide beroepsspelers veroordeeld De Procureur-Generaal noemde O. een van de meest verstokte spelers en achtte het vonnis van de rechtbank (5 maanden gevan- Met belangstelling inspec teren deze ieugdige imkers de korf. Ze hebben zich met de diertjes al aardig vertrouwd gemaakt. (Advertentie) Z0 60ED LI1MT VELP0N VRAAG DE JUISTE S00R1 In Benningbroek, gem. Sijbe- karspel, nabij de plaats waar A. C. de Graaf in April 1945 door landwachters werd vermoord, is gisteren eenmonument tot zijn gedachtenis onthuld. Het is een eenvoudig gedenkteken, met een verticale zuil, waarop palmtak ken zijn gebeiteld, welke de hulde symboliseren voor een figuur die jarenlang in de Wieringermeer en omgeving het verzet tegen de Duitsers heeft geleid en helaas de overwinning op het onrecht niet mocht beleven. Mevrouw de Graaf,-' de kinde ren en andere familieleden, vrien den uit het verzet en een aantal belangstellenden, bij wie de fi guur van de heer de Graaf even eens in dankbare herinnering leeft, waren getuige van de plech tigheid. Zij schaarden zich rond om het monument, dat nog door de vaderlandse driekleur aan het oog onttrokken was. Aan de vlag- gemast hing het dundoek half stok. Burgemeester G. J. Loggers van de Wieringermeer leidde de plech tigheid. Hij uitte zijn dankbaar heid jegens de burgerij van Sij'be- karspel, die kort na de dood van de heer de Graaf de gelden bij een bracht voor een tijdelijk mo nument, dat door minister Mans- holt werd onthuld. Nu was de minister tot zijn spijt verhinderd aanwezig te zijn. Een comité van vrienden en strijdmakkers za melde gelden in en gaf de beeld houwer van der Valk te Eelde opdracht een nieuw monument te vervaardigen. Burgemeester Log gers was erkentelijk jegens de Provinciale Waterstaat voor de verleende medewerking bij het A. C. de Graaf werd op -7 April 1902 in de gemeente Haarlemmermeer geboren. In 1931 kwam hij fis bedrijfslei der op een staatslandbouwbn- driif te Nw. Almersdorp in de Wieringermeer. De heer de Graaf was een enthousiast or ganisatieman en nam o.a. het initiatief tot de oprichting van de CBTB en van de Graan- beurs te Middenmeer. waar van hij voorzitter was. Hos- zeer men zijn rersoonlijkheid waardeerde, bleek wel uit het feit dat hij bij K.B. benoemd werd tot wethouder van het „Openbaar Lichaam de Wie ringermeer" tezamen met de heer v. Oers, onder leiding van directeur S. Smeding, die als burgemeester fungeerde. Vrij kort na 1940 nam de heer de Graaf het verzetswerk in de Wieringermeer en ver daarbuiten ter ha'ifd. en wist dit tezamen met zijn vriend S. L. Mansholt. de tegenwoor dige Minister "an Landbouw, toen akkerbouwer aan de Hoornseweg, hecht te organi seren. Ziin activiteit trok spoedig de aandacht van de bezetter, zodat 'het nodig bleek onder te duiken en de Wieringermeer te verlaten. Daags voor de onderwaterzet- ting keerde De Graaf terug naar ziin bedrijf aan de Kog gerandweg. om ziin vrouw en vier kinderen te helpen bii de overhaaste ontruiming. Juist toen hij zich over de dijk begaf op weg naar het oude land. werd hii gevangen genomen door twee landwach ters. Zij hebben hem ver moord op de berm van de Prov. weg te Siibecarspel. Gistermorgen is te Rome on der grote belangstelling van de in Italië wonende Nederlandse pater Dr (H.) Baptista Blenke O. Carm. ter aarde besteld. Patei Baptista Blenke. die Woensdag na een operatie is overleden, was in leven procureur-generaal der Carmelietenorde te Rome. bepalen van de plaats, waar het monument zou kunnen staan. Hij liet even uitkomen hoe lang het wel had geduurd, alvorens tot de oprichting kon worden over gegaan. In September 1951 werd de goedkeuring aan het Depar tement gevraagd en pas ruim een jaar nadien werd hierop gunstig beschikt. In overeenstemming met de wens van mevr. de Graaf, ver richtte haar zoon de onthulling. Het waren ontroerende momen ten in de stilte van deze voor- jaarsmiddag. Nu Was ook de inscriptie zichtbaar: Op 17 IV 1945 is hier gevallen de verzets strijder A. C. de Graaf, wethou der der gemeente Wieringermeer. De heer Loggers droeg het mo nument namens het comité aan burgemeester J. Elmers van Sij- bekarspel over, hem dankend voor de piëteit van de bevolking en eveneens van waardering ver vuld voor de toezegging van de gemeente Sijbekarspel, om het monument in beheer en onder houd te zullen nemen. Burgemeester Elmers aan vaardde het monument, waarvan hij zei dat het ook een waar schuwing en een aansporing zou zijn, om te trachten herhalingen van de tragische gebeurtenissen in de jaren 1940-1945 te voor komen. Hij memoreerde voorts hoe de heer Krul, destijds wet houder van Sijbekarspel, het ini tiatief nam om door een gedenk teken de nagedachtenis van de heer de Graaf te eren. Mevrouw de Graaf en haar kinderen, daarna mevr. Loggers namens de gemeente Wieringer meer, burgemeester Loggers na mens het comité, mevr. Elmers namens de gemeente Sijbekarspel legden bloemen bij het monu ment. Enige ogenblikken stilte werden in acht genomen. Toen was de plechtigheid ten einde. Hoog aan de mast hing nu de vlag. (Advertentie) voorwiel-aandrijving geruisloze motor alle dashboard-meters verwarming 9 ruime grote koffer LIMMEN Maandag 20 April a.s. viert het echtpaar C. Pepping- M. Pepping-Smit zijn 55-jarig huwelijksfeest. De 74-jarige heer Pepping en zijn 79-jarige bruid gemeten nog een goede gezondheid en hopen dit zeldzame feest te vieren, om ringd door hun vijf kinderen, 25 kleinkinderen en drie achter kleinkinderen. De oudste zoon viert op deze heugelijke dag te vens zijn 30-jarig huwelijksfeest, terwijl diens zoon en dochter ook dezer dagen de bruidsdagen in gaan. De heer Pepping Sr. is in Lim- men geen onbekende; hij kwam reeds in 1909 in de gemeenteraad en was van 1916 tot 1945 wethou der en waarnemend burgemees ter Sinds 16 Juni 1910 was hij ook dijkgraaf van de Groot Lim- mer Polder, terwijl hij vele jaren bestuurslid was van de Uitwate- rende Sluizen. Tot 1946 was hij directeur van de zuivelfabriek De Vereniging. Vijf jaar geleden mocht het echtpaar Pepping ter gelegenheid van ziin gouden brui loft reeds veel belangstelling on dervinden en het zal hen ook Maandag a.s. daaraan niet ont breken. Het bestuur van de Noordhol landse Consumptiemelkverenigine (N.H.C.M.V). te Alkmaar heeft besloten, dat gedurende circa 12 weken ingaande Zondag 19 April a.s. voor het gehele werkgebied van de vereniging één straatpriis voor de losse gestandaardiseerde melk zal gelden van 22 cent per liter. De prijzen der gesteriliseerde melk en melkproducten blijven ongewijzigd. De prijzen van de gepasteuri seerde melk en melkproducten worden gebracht op het peil, zo als dit thans geldt voor de z.g. stedelijke en de daarmede ge lijkgestelde gemeenten. Voor het eiland Texel geldt een afzonderlijke reg.eling, welke nader aan de Texelse melkslijters zal wórden bekend gemaakt. genisstraf) zeker niet te hoog. omdat O. zelf oprichter was van speelclubs. Hii meende daarom dat bevestiging van dit vonnis juist was. Mejuffrouw mr L. C. D. F Bienen. die O. verdedigde, merk te in haar pleidooi op dat O van kindsafaan in Indonesië ha zardspel heeft zien beoefenen O. was ermee vertrouwd geraakt en kon daarom 'hans moeiliiK inzien dat hii geen baccarat of roulette mocht spelen. Pleitster verklaarde voorts dat O. slechts zeer weinig verdiende aan ziin speelclub en verzocht het groot ste gedeelte van de onvoorwaar delijke straf voorwaardelijk te maken. Ook van S. was naar de me ning van de Procureur-Generaal een verstokt speler, die niet no normale wiize in ziin levenson derhoud kan voorzien. De Pro cureur-Generaal achtte de strai. die de rechtbank van S. had ongeleegd (2 maanden gevange nisstraf) te licht, hii vroeg ver nietiging van dit vonnis en eiste vier maanden. De verdediger, mr G. Schim van der Loeff, betwijfelde het of in deze zaak sprake was van een vereniging of club. Hii meende, dat het hier een kennissenkring betrof, waarin het wel geoor loofd is te spelen. Pleiter ver zocht hierom van S. een straf op te leggen met bijzondere voorwaarden, waardoor deze ge holpen zou worden zich weet een plaats in de maatschappij te verwerven. Uitspraak op 29 April a.s. Gistermiddag is in het Concert gebouw te Amsterdam de nage dachtenis geëerd van Martin S. Heuckeroth, een der vroegere di rigenten van het Concertgebouw orkest, die 100 jaar geleden te Amsterdam werd geboren. Zijn portret, dat een plaats heeft in het Concertgebouw was door het Concertgebouwbestuur versierd- met roae anjers en een breed rood lint. De zoon van de diri gent, Richard Heuckeroth, was bij de herdenking aanwezig en in de solistehkamer gaven de heren dr Rud Mengelberg, mr S .A. M. Bottenheim, J. Verbrugge, S. de Flines, P. Leonhard en G. V. Scager acte de presence. De heer Mengelberg en de heer Scager spraken woorden van hulde ter herinnering aan de dirigent Heuckeroth, die naast Willem Mengelberg het Concertgebouw orkest tot grote bloei wist te brengen. URSEM Nadat in de paro chiekerk te Egmond aan Zee de H. Mis van Requiem was opge dragen werd Donderdagmiddag te half één Rector G. Keyzer, een priesterzoon van onze parochie op ons kerkhof in het familiegraf begraven. Door de dragers van de Begra- fenisvereniging werd het stoffe lijk overschot vanaf de Scher- merdijk, onder plechtig klokgelui, naar de kerk overgebracht. Het parochiaal zangkoor voerde op •verdienstelijke wijze de liturgi sche gezangen uit onder leiding van de heer J. L. Koopman. Or ganist was de heer A. Stuyl. De beaarding werd verricht door Kapelaan A. Coelen uit Am sterdam geassisteerd door twee Paters Montfortanen uit Egmond. Behalve de familie en parochia nen waren aanwezig Pastoor Leipsig uit de Beemster, Pastoor Ruigewaard uit Rotterdam, de Overste en een Pater uit het klooster te Baarle, waar Rector Keyzer gestorven is, Pastoor van Haaster en Kap. Geukers uit Ur- sem, verder enkele Eerw. Zusters uit het St. Agnes Gesticht te Eg mond, waar Rector Keyzer de laatste jaren gewerkt heeft. (Advertentie) d. w. z. voor de Ne derlandse 11 rollen GB- behangsel, die ongeveer voor een normale kamer gebruikt worden. Bovendien is het een blij vend enthousiasme en be hoeft u deze voortreffelijke Nederlandse 11 niet steeds te verwisselen zij blijven sei zoenen lang voldoen door de rustige en toch zonnige des sins, terwijl de afwasbare en toch voordelige papieren wel ke onder de nummers 50877 t.m. 50893 gebracht worden, jarenlang hun frisheid be houden. In de nacht van Zondag op Maandag zal in Leiden het trein verkeer in de richting Den Haag over de nieuwe, hoge baan ge leid worden, waarna in de nacht van 3 op 4 Mei het spoor in de richting Amsterdam volgt. LEIDEN, 17 April Aange voerde partijen: 15 Goudse no tering eerste soort 205210, 2e soort 200204. Handel flauw.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5